Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
δεν αφήνεις τις παπαριές λέω εγώ;
>ακόμη και υπό δύσκολες συνθήκες (τουρκοκρατία)...
Πολύ δύσκολα πέρασε η εκκλησία επί τουρκοκρατίας... Τόσο δύσκολα που όλοι οι τίτλοι ιδιοκτησίας του μετέπειτα ελληνικού κράτους παραχωρήθηκαν από την Οθωμανική αυτοκρατορία σε αυτήν....
Χου ρε ανιστόρητοι, ρασόπουστες που το παίζετε και ταλαιπωρημένοι... Χου ρε και σεις και τα εγκλήματά σας που κάνατε ανά τον κόσμο στο όνομα του Χριστού.
Χου ρε ξεδιάντροποι, αναίσχυντοι υποκριτές......
Στ αρχίδια μου και το Βατικανό και το Φανάρι και οι Μητρόπολη..... Απατεώνες, λωποδύτες, ξετσίπωτοι αλήτες. Ολοι.........

Χου...Χου...Κουκουβάγια είσαι και σκούζεις έτσι ή μπούφος;


Str,

Αυτός ο παραλληλισμός πολύ μου άρεσε, τώρα που το σκέφτομαι...
Να ανοίξω καινούριο thread?

"Πυροβολητές με προσόντα στα Τραβέλια"!

:2funny:  :2funny:  :2funny:

Θεϊκό σχόλιο Σταύρο!

Δεν έχω αντίρρηση αλλά απ' όσο ξέρω τα τραβέλια και οι φανς τους μάλλον προτιμούν τα ναυτάκια!
Αλήθεια, που είναι ο Φέθρυ που είχε υπηρετήσει ναυτικό να μας το επιβεβαιώσει;
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
δεν αφήνεις τις παπαριές λέω εγώ;
.....Χου ρε ανιστόρητοι, ρασόπουστες που το παίζετε και ταλαιπωρημένοι...
Χου ρε και σεις και τα εγκλήματά σας που κάνατε ανά τον κόσμο στο όνομα του Χριστού.
Χου ρε ξεδιάντροποι, αναίσχυντοι υποκριτές......
Στ αρχίδια μου και το Βατικανό και το Φανάρι και οι Μητρόπολη..... Απατεώνες, λωποδύτες, ξετσίπωτοι αλήτες. Ολοι.........

Persona,

Ξέρεις ότι δε διαφωνώ θεωρητικά με αυτά που λες, αλλά φίλε μου ΔΕΝ είναι τρόπος γραφής αυτός!

Εδώ είναι ένα αξιοπρεπές thread!

Σε ανακαλώ στην τάξη!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
...απ' όσο ξέρω τα τραβέλια και οι φανς τους μάλλον προτιμούν τα ναυτάκια!
Και εγώ ΠΝ υπηρέτησα. Μοδίστρα.

Σου είπε κανείς ότι το ναυτικό δεν έχει πυροβολητές? Και τα κανόνια των πλοίων ποιος τα γεμίζει?
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
Σταύρε θα συμφωνήσω με τον περσόνα κι ας τα λέει με το φαρμακερό τρόπο του. :idiot:
Δεν έχω πια καμία ανοχή ούτε υπομονή για προσεκτικά λόγια και καθωσπρέπει προτάσεις τη στιγμή που δεν έχει μείνει τίποτα όρθιο πουθενά. :rolleyes:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Persona,

Ξέρεις ότι δε διαφωνώ θεωρητικά με αυτά που λες, αλλά φίλε μου ΔΕΝ είναι τρόπος γραφής αυτός!

Εδώ είναι ένα αξιοπρεπές thread!

Σε ανακαλώ στην τάξη!
Βάλε μου την πράσινη βούλα σταύρο.... Εντάξει με τον Ιησού, εντάξει με το Χριστιανισμό....Αλλά να μου παρουσιάζει και τα ράσα πληγωμένη και ταλαιπωρημένη φυλή.... Ψαριανός γίνομαι φίλε... Κάλεσε και την έννομο τάξη........ Φουντώνω και δεν έχω και μάυρο να ηρεμήσω.......
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Persona, έχεις τον Obama. Μαύρος είναι αυτός.

[size=12pt][glow=red,2,300]ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΗΣΗ - ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΗΣΗ - ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΗΣΗ:[/glow][/size]

Μόλις είδα στον Alter ότι σήμερα (Μεγ. Παρασκευή για τους καθολικούς) ο Πάπας έπλυνε τα πόδια 12 ιερέων, συμβολίζοντας... κλπ.

Και αισθάνθηκα μια ανάταση!

Είπα (μέσα μου):

Ε, εντάξει τότε!
 

Επισκέπτης
Χου...Χου...Κουκουβάγια είσαι και σκούζεις έτσι ή μπούφος;

Όχι ...

Παράλληλα με το θρέντ , καθαρίζει και τα τζάμια στο σπίτι ...
Θα του πάρω ένα azax , να βρεί την υγειά του ...
Δεν είναι κατάσταση αυτή ...
Άσε που πρέπει να έφαγε και σκορδαλιά ... και η κατάσταση πλέον είναι ανυπόφορη   :2funny:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Persona, έχεις τον Obama. Μαύρος είναι αυτός.

[size=12pt][glow=red,2,300]ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΗΣΗ - ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΗΣΗ - ΕΚΤΑΚΤΗ ΕΙΔΗΣΗ:[/glow][/size]

Μόλις είδα στον Alter ότι σήμερα (Μεγ. Παρασκευή για τους καθολικούς) ο Πάπας έπλυνε τα πόδια 12 ιερέων, συμβολίζοντας... κλπ.

Και αισθάνθηκα μια ανάταση!

Είπα (μέσα μου):

Ε, εντάξει τότε!
Α ρε σταύρο..... με παρακολουθείς μου φαίνεται .....
Obamaed to the bone φίλε....
Να σαι καλά μ έκανες και γέλασα με τον Ποντιφίκουρα.......
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Όχι ...

Παράλληλα με το θρέντ , καθαρίζει και τα τζάμια στο σπίτι ...
Θα του πάρω ένα azax , να βρεί την υγειά του ...
Δεν είναι κατάσταση αυτή ...
Άσε που πρέπει να έφαγε και σκορδαλιά ... και η κατάσταση πλέον είναι ανυπόφορη   :2funny:
έχουμε νηστεία Δημήτριε..... Ψάρια και σκορδαλιά συνέχεια.... Μην αμαρτήσουμε κιόλα πριν τη θεία κενωνία......
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Και στη νομική επιστήμη αίρεση σημαίνει αβέβαιο μελλοντικό γεγονός...
Ε, και;
Η ίδια λέξη μπορεί να έχει διαφορετικά νοήματα, ανάλογα με το χώρο και την εποχή που χρησιμοποιείται...
Όσοι πχ έχουν υπητετήσει πυροβολικό, ξέρουν καλά από παρεκτροπές, το ίδιο όμως και όσοι διαβάζουν πιστά το θρεντ "τραβέλια με προσόντα"...
Η ίδια λέξη δύο νοήματα...Τόσο απλό..
Και στη θεολογία η αίρεση έχει την έννοια που σου έδωσε ο δημήτριος και εγώ!
Και δεν είπε κανείς ότι είστε αίρεση...
Κυρίως διότι δεν υπάρχει κανείς εν ζωή εκπρόσωπος της αρχαιοελληνικής θρησκείας (αλήθεια, ποιας περιόδου, της μυκηναϊκής, της κλασσικής ή της ελληνιστικής) - ο τελευταίος πέθανε πριν 1600 χρόνια να μας πει αν τηρείτε πιστά το δόγμα...
Σέχτα λέμε ότι είστε η οποία εντάσσεται θρησκειολογικά στο ρεύμα του νεοπαγανισμού...

1: Ακόμα δεν έχεις δώσει τον ορισμό της Σέκτας.
2: Ο Τζίμης μας αποκαλεί Αίρεση διαρκώς.
3: Ποιοι είπαμε είστε εσείς ακριβώς που ορίζετε το εννοιολογικό περιεχόμενο στις λέξεις και πρέπει κατα συνέπεια να παίξουμε με τους δικούς σας όρους το παιχνίδι?
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Επίθεση στην κρατούσα θρησκεία , αναίρεση των όσων διδάσκει ή και τροποποίηση τους , και πλασάρισμα της δικής τους θεωρίας.

Pay Back time Bro...

ήρθε η ώρα
αργήσαμε λίγο αλλά ως γνωστόν η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται παγωμένο.

 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Να σου θυμίσω ότι ο ελληνισμός τελούσε ήδη υπό ρωμαϊκή κατοχή για 140 χρόνια πριν τη γέννηση του χριστού...Όποτε μάλλον δεν φταίει ο χριστιανισμός για την παρακμή μας...
Και οι αρχαίοι έλληνες δεν δημιούργησαν έναν από τους λαμπρότερους πολιτισμούς επειδή τους φώτισε η Αθηνά αλλά λόγω συγκεκριμένων κοινωνικών, πολιτικών, οικονομικών, ακόμη και κλιματολογικών συνθηκών...
Και φυσικά, ένας προηγμένος λαός για την εποχή του, είχε και μια αντίστοιχα πολύπλοκη θρησκεία...Η οποία, ως ανθρωπομορφική ήταν σαφώς πιο εξελιγμένη από τις ανιμιστικές αλλά δεν προέκυψε από παρθενογέννηση ούτε ήταν ενιαία χρονικά και χωρικά- όπως και κάθε θρησκεία άλλωστε...
Και τέλος, κανείς δεν εκχώρησε το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης των επιτευγμάτων του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού σε κάποιους χλαμυδοφόρους που αυτοαποκαλούνται δωδεκαθεϊστές...
Είχα πει ότι θυμίζετε έντονα τους σκοπιανούς...Το ευτύχημα για εσάς είναι ότι δεν υπάρχουν αυθεντικοί μακεδόνες για να σας κράξουν διότι η αρχαιοελληνική θρησκεία έχει πεθάνει προ πολλού...
Όχι όμως και ο ελληνικός πολιτισμός...Ο οποίος υπάρχει ανεξαρτήτως επικρατούντος θρησκεύματος...

Κλασσικό κειμενάκι ευσεβούς Έλληνα χριστιανού.
Λυπάμαι πάρα πολύ Φίλε str81977, αλλά αυτό που διάλεξες να υπερασπίζεις με τόση θέρμη, δεν έχει την παραμικρή σχέση με τον Ελληνισμό,
τα χρόνια που θα έρθουν θα το διαπιστώσεις-δυστυχώς για όλους μας.
Και μόνο και μόνο επειδή δεν θέλω να στεναχωρηθω ακόμη περισσότερο από την πλάνη στην οποία έχουν πεσει πανάξιοι κατά τα άλλα Έλληνες, δεν σου απαντώ.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Πράσινο φως και από Ιερώνυμο για το μουσουλμανικό νεκροταφείο στην Αττική!
Ένα βήμα πιο κοντά στην υλοποίησή του είναι πλέον το μουσουλμανικό νεκροταφείο στην Αττική ένα από τα χρόνια αιτήματα των περίπου 200.000
μουσουλμάνων που ζουν στο Λεκανοπέδιο- μετά τη συνάντηση του Αρχιεπισκόπου κ. Ιερώνυμου με τον υφυπουργό Εξωτερικών κ. Θ. Κασσίμη.
Όπως είπε ο κ. Κασσίμης, ο Αρχιεπίσκοπος ζήτησε να προχωρήσει η υλοποίηση του έργου. Μάλιστα οι δύο άνδρες συζήτησαν και τον σχεδιασμό των επόμενων κινήσεων έτσι ώστε να επισπευσθούν οι διαδικασίες. Όπως συμπλήρωσε ο κ. Κασσίμης, η παραχώρηση της έκτασης από την Εκκλησία «δείχνει και τη θέση της όσον αφορά την επικοινωνία και το αγκάλιασμα όλων των κατοίκων αυτής της χώρας, ανεξαρτήτως θρησκεύματος».

 

Επισκέπτης
Το πράσινο φώς είχε δοθεί επι Αρχιεπισκοπείας Χριστοδούλου.

Ο νύν Μακαριώτατος , απλά συνηγόρησε σε κάτι που είχε ήδη προ-αποφασισθεί.

Να σημειωθεί οτι το Μουσουλμανικό νεκροταφείο , θα γίνει σε έκταση που παραχωρήθηκε απο την Ορθόδοξη Εκκλησία !
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Μπά?
Είχε και για νεκροταφεία γνωμοδοτικό ή αποφασιστικό ρόλο η επικρατούσα?


Και γιατί με το Εξωτερικών για να έχουμε καλό ρώτημα?
Γιατί όχι με το Εσωτερικών ή το Θρησκευματων?
Μήπως για να μεταφέρει ο υπουργός τις πιέσεις που δεχόμαστε από ξένα κέντρα για να πείσει την εκκλησία να υποχωρήσει.
Έχει κάποιος να προτείνει άλλη εξήγηση?
 
Εγγρ.
7 Οκτ 2007
Μηνύματα
29
Like
0
Πόντοι
0
Και δεν είπε κανείς ότι είστε αίρεση...
Κυρίως διότι δεν υπάρχει κανείς εν ζωή εκπρόσωπος της αρχαιοελληνικής θρησκείας (αλήθεια, ποιας περιόδου, της μυκηναϊκής, της κλασσικής ή της ελληνιστικής) - ο τελευταίος πέθανε πριν 1600 χρόνια να μας πει αν τηρείτε πιστά το δόγμα...
Σέχτα λέμε ότι είστε η οποία εντάσσεται θρησκειολογικά στο ρεύμα του νεοπαγανισμού...

Αυτη η κλασσική πλέων επιδειξη υπεροψίας των χριστιανών είναι πολύ αστεία , για κάθε απλώς σκεπτόμενο ανθρωπο , για να μην πούμε για όσους είναι ενημερομένοι η γνώστες του θέματος...

Και είναι αστεία , επειδή ακριβώς στην κεκαλυμένη αυτη υπεροψία κρύβεται όχι απλα ο φόβος και ο κρύος ιδρώτας των χριστιανών, αλλα και η πραγματική ανθελληνική τους διαστροφή και πως η μόνη σχέση που έχουν με τον Ελληνισμο όπως αυτή της σαπίλας των
οστών με το σώμα και τον άνθρωπο που ήταν εκει...


Και πως να μην είναι αστείο...

Το οτι μας μιλά για θρησκειολογία τη στιγμή που δεν μπορει να ξεχωρισει τι είναι νεοπαγανισμος και τι όχι

Το ότι μας μιλά για εκπρόσωπο των Ολυμπιστων (δεν υπήρξε ποτέ τέτοιος σε καμιά εποχή για όσους και όσες αναρωτιούνται)

Το οτι μας μιλά για δόγμα τη στιγμή ακριβώς που μια απο τις Αρχές της Ελληνικής θρησκείας ειναι η διακύριξη πως σημασία δεν εχει το θεολόγιμα , μα η πράξις ( πάντα αυτό ισχυε , για όσους αναρωτιούνται και πάλι, και γι αυτό οι Ελληνες ήταν Ελεύθερα όντα και βγάλαν φιλοσοφία , και όχι ζώα που βελάζουν κατα πως γουσταρει ενας τσομπανης)

Και βεβαια...

Η κεκαλυμένη ανθελληνικότητα που λέγαμε, υποχονδρίος εννοόντας την ασυνέχεια πολιτισμών που απέχουν μεταξή τους εως και χιλιαδες χρονια, με ότι αυτό συνεπάγεται, μα και υπονοόντας την ασυνάφεια θρησκειών Ανιμισμός Πολυθεισμός Ενοθεισμός κλπ που εκτός απο χοντροειδή άγνοια υποδικνύει και εμπαθέστατο παροπηδισμό...λές και η χριστιανοσύνη , ακόμα και η ορθόδοξη είναι όμοια εδώ και τόσα χρόνια...ούτε καν με την κοντινή περίοδο της τουρκοκρατίας δεν είναι ίδια δογματικώς...γι αυτό, μήπως να κοιτάμε λίγο την καμπούρα μας πριν μιλήσουμε;

Α, και πες το πνευματικό σου να ενημερωθεί θρησκιολογικός αν δεν παριστάνεις εσύ ο ίδιος τον άγιο πατέρα το πρωι...Αυτά τα έλεγαν οι χριστιανοι πριν μια 5ετια περίπου, και τα κόψανε βέβαια, καθώς έγιναν τελείως ρόμπες , κι έκτοτε , σκάσανε και κάτι βαβυλιάδες και έκοψε το γιαούρτι...Θυμάται κανείς που στη...γιάφκα του είχανε βρεί στη σειρά υπολογιστες; Ξέρετε τι κάναν μ αυτούς τους υπολογιστες; Να το διανοηθείτε η να το πάρει το ποτάμι;
 

Επισκέπτης
Μπά?
Είχε και για νεκροταφεία γνωμοδοτικό ή αποφασιστικό ρόλο η επικρατούσα?

Αφού δεν το γνωρίζεις ... θα στο πώ :

Ο Αναγκαστικός Νόμος  582  της  28/09/1967 και συγκεκριμένα το άρθρο 2 ορίζει :
" Κοιμητήρια ιδρύονται υπο Δήμων ή Κοινοτήτων εντός περιφέρειας αυτών , προτάσει του Μητροπολιτικού Συμβουλίου , μετά σύμφωνον  γνώμην οικείου νομιάτρου . Πάντα τα κοιμητήρια ανήκουν ως προς την διοίκησην και διαχείρισην , εις τους Δήμους και τας Κοινότητας. "

Ο Νόμος είναι σαφής.
Απαιτείται γνωμοδότηση.
Καλώς ή κακώς ... μέχρι σήμερα δεν έχει τροποποιηθεί.
Ας μήν ξεχνάμε όμως και το πότε ψηφίστηκε αυτός ο νόμος.

Στο κάτω κάτω της γραφής , η εν λόγω έκταση ανήκει στην Εκκλησία. Την έκανε δώρο στους Μουσουλμάνους .Δε θα είχε γνώμη για τη διαχείριση της περιουσίας Της???
... και θα απολογηθεί κιόλας ???
Έλεος !
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Μια χαρά το γνώριζα, αλλιώς θα είχαμε ήδη δικό μας νεκροταφείο.
Είναι που δεν κάνετε κουμάντο...


Το εξωτερικών το απάντησες?
και γιατί έπρεπε να γίνει σε περιουσία της εκκλησίας;

 

Επισκέπτης
Και γιατί με το Εξωτερικών για να έχουμε καλό ρώτημα?
Γιατί όχι με το Εσωτερικών ή το Θρησκευματων?
Μήπως για να μεταφέρει ο υπουργός τις πιέσεις που δεχόμαστε από ξένα κέντρα για να πείσει την εκκλησία να υποχωρήσει.
Έχει κάποιος να προτείνει άλλη εξήγηση?
Η Εκκλησία της Ελλάδος (ιδίως επι εποχών Χριστόδουλου) ΔΕ ΜΑΣΑΕΙ.
Την έχουν ανάγκη ... δεν τους έχει.

Κολάς σε λέξεις και όχι στην ουσία ... που είναι η ΔΩΡΕΑ !
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom