Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Θα συμφωνήσω απόλυτα...
Η εκκλησία επί χριστόδουλου σπατάλησε πολύτιμο κεφάλαιο συμπάθειας που δύσκολα αναπληρώνεται για διαμάχες που δεν είχαν κανένα απολύτως νόημα, όπως οι ταυτότητες...
Και έδωσε αφορμή σε ουκ ολίγους αντιπαθούντες να της βγουν από πάνω, αυτή τη φορά όχι με ανιστόρηρα επιχειρήματα και αντιχουντικές κορώνες αλλά με βάση την κοινή λογική και το νόμο και ανάγκασε αρκετούς μετριοπαθείς ως αδιάφορους με τα εκκλησιαστικά να σχηματίσουν αρνητική άποψη...

Όσο για τα επιχειρήματα του τύπου "όποιος τα βάζει με την εκκλησία" θυμίζουν περισσότερο κ. Λουκα παρά εμπεριστατωμένη ανάλυση...
Λες και το πασοκ έχασε τις εκλογές λόγω ταυτοτήτων και όχι εξαιτίας χρηματιστηρίου, φθοράς, διαφθοράς και πολλών άλλων αιτιών...

Με λύπη μου βλέπω επίσης,σε μια εποχή που πιο εύκολα βρίσκεις τυρανόσαυρο σε ζωολογικό κήπο παρά 16χρονη παρθένα και που τα περισσότερα ζευγάρια συζούν χρόνια ανεξαρτήτως αν τελικά παντρευτούν ή όχι, να καταδικάζεται το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης ως πορνεία κτλ.

Με αυτά τα καραγκιοζιλίκια η εκκλησία μπαίνει σε ένα φαύλο κύκλο αντιπαράθεσης και θα ξαναβγεί χαμένη...

Όχι ότι με νοιάζει βέβαια...Ουδέποτε έλαβα υπόψη μου καμία θρησκεία για το τι θα κάνω με το πουλί μου και τη ζωή μου...

Κατά την ταπεινή μου άποψη , τo  σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης , ζώντος του Μακαριστού Χριστοδούλου , δεν θα διανοούνταν κάν πολιτική παράταξη να το καταθέσει στη βουλή, και ιδίως η Νέα Δημοκρατία.

Αλλά όταν λείπει ο γάτος … χορεύουν τα ποντίκια .

Τέλος πάντων , είτε ψηφιστεί τέτοιος νόμος είτε όχι , εμένα το ίδιο μου κάνει .
Όπως δεν θα τελούσα ποτέ πολιτικό γάμο , ακόμη κι αν το κράτος δε μου αναγνώριζε καμία νομική ισχύ στο θρησκευτικό γάμο , έτσι  και στο εν λόγω σύμφωνο … απλά θα αδιαφορήσω.Πολίτες αυτής της χώρας , δεν είναι μόνο Χριστιανοί , αλλά και αλλόδοξοι … και άθεοι… κτλ . Το κράτος θα κάνει τη δουλειά του … και η Εκκλησία τη δουλειά της !

Και κάτι άλλο…

Οι κοινωνίες αλλάζουν , είτε προς το καλύτερο , είτε προς το χειρότερο …
Η διδασκαλία της Εκκλησίας όμως παραμένει ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΗ , ανά τους αιώνες.
Δεν πρόκειται να μεταβληθεί  ούτε εν προκειμένω.

 

Επισκέπτης
τετοια επαρση ειχε κι ο αμερικανος και εχει αρχισει να κοιταζει πισω του, τουλαχιστον να προλαβει να δει απο ποιον θα την φαει στον κωλο..  :tooth: :tooth:
Mήπως όμως δεν είναι έπαρση ... και είναι ρεαλισμός ?
Μήπως βλέπω την πραγματικότητα και όχι αυτό που θα ήθελα να δώ ?
Η κρίση δική σου !
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ο δικός ΣΟΥ χριστιανικός ρεαλισμός δημήτριε εμπεριέχεται σε μία και μόνο λέξη.....
ΣΟΥ-ρεαλισμός.......... :boobies: :boobies: :boobies: :boobies: :boobies:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Να και ένας ρεαλιστικός εκπρόσωπος της Εκκλησίας.....
Σουρεάλ μιλάμε η κατάσταση σήμερα στην Ορθοδοξία.... Σουρεάλ....... :dancing: :dancing: :dancing: :dancing:

«Δεν είμαστε ηθικοπλαστικό σχολείο»
Έμμεσο μήνυμα Ιερώνυμου προς τους «σκληρούς» για το σύμφωνο συμβίωσης

Με τη φράση ότι η Εκκλησία δεν είναι ηθικοπλαστικό σχολείο και υπάρχει όπως τη θέλει ο Χριστός και όχι όπως την θέλει ο κόσμος, απάντησε την Κυριακή ο Αρχιεπίσκοπος στους σκληρούς της Ιεραρχίας.

Στο στόχαστρο για μια ακόμα φορά το θέμα του συμφώνου συμβίωσης που προωθεί το υπουργείο Δικαιοσύνης και για το οποίο η Διαρκής Ιερά Σύνοδος είπε ότι υποθάλπει και νομιμοποιεί «βαρύτατα ηθικά αμαρτήματα».

Από την πλευρά του, ο μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Ανθιμος, στο δικό του κήρυγμα, επανέλαβε την άποψη που διατυπώθηκε στη ΔΙΣ σχετικά με τη νομοθετική πρωτοβουλία του υπουργείου Δικαιοσύνης.

Η Εκκλησία υπάρχει όπως τη θέλει ο Χριστός και όχι όπως την θέλει ο κόσμος, είπε ο κ. Ιερώνυμος, μετά το πολυαρχιερατικό συλλείτουργο που τελέστηκε στον καθεδρικό ναό της Υπαπαντής του Κυρίου στην Καλαμάτα.

Πρέπει να γνωρίζουμε ότι ο καθένας εξαρτάται από τον άλλο και δεν αυτοεξαρτάται, είπε ο κ. Ιερώνυμος και, στέλνοντας σαφές μήνυμα, ανέφερε ότι η Eκκλησία οφείλει να ασχολείται για το ίδιο το είναι του ανθρώπου.

«Δυστυχώς, δίνουμε την εντύπωση ότι η Εκκλησία υπάρχει για να κάνει καλούς ανθρώπους» σημείωσε, για να καταλήξει:

«Η Εκκλησία διαρκώς καλείται να αποδεικνύει ότι υπάρχει όπως τη θέλει ο Χριστός κι όχι όπως την θέλει ο κόσμος».

Ο Αρχιεπίσκοπος ανέφερε το παράδειγμα του Αγίου Διονυσίου Ζακύνθου, ο οποίος αγίασε -όπως είπε- την ώρα που αμάρτανε υποθάλπτοντας τον εγκληματία.

Στην ομιλία του ο Μακαριότατος αναφέρθηκε και στις πυρκαγιές του περασμένου καλοκαιριού, σημειώνοντας ότι αν δεν αφυπνιστούμε θα υπάρξει παγκόσμια οικολογική καταστροφή. Τέλος, τόνισε ότι η ουσιαστικότερη αμαρτία μας είναι η φιλαυτία, η λατρεία του εαυτού μας και ο εκκεντρισμός μας.
 

Επισκέπτης
«Η Εκκλησία διαρκώς καλείται να αποδεικνύει ότι υπάρχει όπως τη θέλει ο Χριστός κι όχι όπως την θέλει ο κόσμος».

Οι κοινωνίες αλλάζουν , είτε προς το καλύτερο , είτε προς το χειρότερο …
Η διδασκαλία της Εκκλησίας όμως παραμένει ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΗ , ανά τους αιώνες.
Δεν πρόκειται να μεταβληθεί  ούτε εν προκειμένω.

Είπα μήπως κάτι διαφορετικό , απο όσα είπε ο Μακαριώτατος ?
Δε νομίζω !
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Κατά την ταπεινή μου άποψη , τo  σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης , ζώντος του Μακαριστού Χριστοδούλου , δεν θα διανοούνταν κάν πολιτική παράταξη να το καταθέσει στη βουλή, και ιδίως η Νέα Δημοκρατία.

Αλλά όταν λείπει ο γάτος … χορεύουν τα ποντίκια .

Τέλος πάντων , είτε ψηφιστεί τέτοιος νόμος είτε όχι , εμένα το ίδιο μου κάνει .
Όπως δεν θα τελούσα ποτέ πολιτικό γάμο , ακόμη κι αν το κράτος δε μου αναγνώριζε καμία νομική ισχύ στο θρησκευτικό γάμο , έτσι  και στο εν λόγω σύμφωνο … απλά θα αδιαφορήσω.Πολίτες αυτής της χώρας , δεν είναι μόνο Χριστιανοί , αλλά και αλλόδοξοι … και άθεοι… κτλ . Το κράτος θα κάνει τη δουλειά του … και η Εκκλησία τη δουλειά της !

Και κάτι άλλο…

Οι κοινωνίες αλλάζουν , είτε προς το καλύτερο , είτε προς το χειρότερο …
Η διδασκαλία της Εκκλησίας όμως παραμένει ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΗ , ανά τους αιώνες.
Δεν πρόκειται να μεταβληθεί  ούτε εν προκειμένω.

Ποντίκια η δημοκρατικά εκλεγμένη κυβέρνηση της χώρας;
Δημητριε, με απογοητεύεις!
Και κανείς δεν ζήτησε από την εκκλησία να αλλάξει τις διδαχές της- αυτές ισχύουν για όσους την παίρνουν- ή για την ακρίβεια δείχνουν ότι την παίρνουν- στα σοβαρά...
Αλλά διατυπώσεις όπως "πορνεία" ειναι τουλάχιστον ατυχείς και εκτός κλίματος...

Όσο για το σύμφωνο, όπως και ο πολιτικός γάμος, δεν θα πιάσει...
Όχι φυσικά για θρησκευτικούς λόγους...
Αλλά κυρίως διότι σιγά μην η ελεεινίδα χάσει την ευκαιρία να φορέσει νυφικό €10.000 και να καλέσει 600 άτομα για πλάκα στο γάμο και ας τον πληρώνει ο μπαμπάς της και αφού έχει βγει το διαζύγιο!

Άλλο με απασχολεί εμένα...
Πάρτυ εργένηδων για όποιον πρόκειται να υπογράψει το σύμφωνο μπορεί να γίνει;
Και αν ναι, ποια ακριβώς μορφή και διαδικασία θα έχει;
Όλα τα άλλα είναι ανούσια...
 

Επισκέπτης
Αλλά διατυπώσεις όπως "πορνεία" ειναι τουλάχιστον ατυχείς και εκτός κλίματος...

Δυστυχώς , όσο κι αν μας κακοφαίνεται  ... πάσα εκτός γάμου σαρκική συνάφεια , συνιστά πορνεία.

Η πορνεία , δεν είμαι μόνο κατ επάγγελμα βλέπεις ... αλλά και κατά συνείδηση.
 

Επισκέπτης
Όλα αυτά βέβαια , υπό το πρίσμα της σημερινής κοινωνίας , είναι ακραία.
Αλλά είπαμε ... η διδασκαλία ΔΕ ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ .
 

Dinos(1)

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2005
Μηνύματα
232
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
ρε δημητριε και γενικα ολοι οι θρησκοι, μια ερωτηση εχω: Πως ανεχεστε το "πιστευε και ου ερευνα"? Ειναι σα να σου βαζουν κατι στο κεφαλι και να πρεπει να το δεχτεις χωρις να σκεφτεις.Ο θεος σας δε μας εδωσε και μιαλο? γιατι μας το εδωσε?
φιλικα παντα
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Mήπως όμως δεν είναι έπαρση ... και είναι ρεαλισμός ?
Μήπως βλέπω την πραγματικότητα και όχι αυτό που θα ήθελα να δώ ?
Η κρίση δική σου !
σωστα τα λες δημητριε..

κι οι αμερικανοι τετοια πιστευαν..  :tooth: :tooth:
 

Επισκέπτης
ρε δημητριε και γενικα ολοι οι θρησκοι, μια ερωτηση εχω: Πως ανεχεστε το "πιστευε και ου ερευνα"? Ειναι σα να σου βαζουν κατι στο κεφαλι και να πρεπει να το δεχτεις χωρις να σκεφτεις.Ο θεος σας δε μας εδωσε και μιαλο? γιατι μας το εδωσε?
φιλικα παντα

Ντίνο , είσαι Καθολικός ?
Η Ρώμη τα έλεγε αυτά ...

Ερευνάτε τας γραφάς , είπε ο Χριστός !
Δέν έχει νόημα το ερώτημά σου .
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom