Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
(το "δεν επιδέχεται αμφισβήτηση" δεν ισχύει για μένα, το αμφισβητώ, ή μάλλον δεν πιστεύω ότι έγινε),

  Δηλαδη δεν πιστευεις οτι ο Χριστος ειναι υπαρκτο αρα και ιστορικο προσωπο;
  Δεν μιλω για τον τροπο που γεννηθηκε κατα τους Χριστιανους,,,
 

Επισκέπτης
  Δηλαδη δεν πιστευεις οτι ο Χριστος ειναι υπαρκτο αρα και ιστορικο προσωπο;
  Δεν μιλω για τον τροπο που γεννηθηκε κατα τους Χριστιανους,,,
Ούτε αυτός ξέρει τι πιστεύει Γκαμπαντού ...
Αν τον ρωτούσε κανένας αν πλήρωσε μαιευτήριο η παρθένος Μαρία ... μπορεί και να ήξερε...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
  Δηλαδη δεν πιστευεις οτι ο Χριστος ειναι υπαρκτο αρα και ιστορικο προσωπο;
  Δεν μιλω για τον τροπο που γεννηθηκε κατα τους Χριστιανους,,,

Δεν μπορώ να ξέρω, gabadoo. Πιθανώτατα κάποιος υπήρξε, αλλά αυτό από το τι σερβίρεται σήμερα έχει  μεγάααααλη  απόσταση.

Δεν πιστεύω (βεβαίως) ΤΙΠΟΤΑ από τα υπερφυσικά που του αποδίδονται, νερά που γίνανε κρασιά, περπατήματα σε νερά, θεραπείες, αναστάσεις κλπ.  Και αν ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ αυτά, δεν ξέρω τι μένει, στο κάτω κάτω...

Συγγραφικό έργο, σίγουρα δεν υπάρχει πάντως.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Ούτε αυτός ξέρει τι πιστεύει Γκαμπαντού ...
Αν τον ρωτούσε κανένας αν πλήρωσε μαιευτήριο η παρθένος Μαρία ... μπορεί και να ήξερε...

Ενώ εσύ, Δημήτριε, ΞΕΡΕΙΣ τι πιστεύεις! Σαφή πράματα!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
προφανώς η εξακρίβωση της αλήθειας/πραγματικότητας που κρύβεται πίσω από το συμβολισμό

Και δε μου λες, συνάδελφε, ΑΝ υπάρχει αλήθεια/πραγματικότητα για κάποια πράματα, ΓΙΑΤΙ πρέπει αυτά να λέγονται με περίεργους, εξωπραγματικούς συμβολισμούς, και όχι με το όνομά τους?

Για να παιδευόμαστε?

Μήπως αυτό γίνεται για να είναι θολά τα νερά γενικώς?

Μήπως αυτή η θολούρα κάποιους συμφέρει?
 

Επισκέπτης
Ενώ εσύ, Δημήτριε, ΞΕΡΕΙΣ τι πιστεύεις! Σαφή πράματα!

Ξέρω τι πιστεύω ...
Και είναι Σαφώς καταγεγραμμένο "εν ταις γραφαίς".
Άλλο αν εσύ τις αμφισβητείς.
Πάντως το τι πιστεύω (ασχέτως αξιοπιστίας) το γνωρίζω.
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Φίλε, το ξέρεις πάρα πολυ καλά νομίζω ότι στην Αργεντινή να γεννίοτανε παιδί και να το βγάζανε Ιεζικιήλ όπως ο γνωστός ποδοσφαιριστής του Τριφυλιού αν δεν ήταν η γνωστή αίρεση μάλλον θα ήταν απίθανο.
Φαντάζομαι και εσύ θα έχεις μάθει την Εβραϊκή ιστορία απέξω και ανακατωτά.
Κάθε Πάσχα έχει επανάληψη στις τηλεοράσεις ανα γης.΄
Μαγκιά τους και μπράβο τους.
Πάμε στο δευτερο σημείο.
Η Αρχαία Ελληνική Θρησκεία, δεν είναι αιτία για τους περίλαμπρους Ναούς και Αγάλματα;
Ποιος άλλος είναι; Δεν είναι υπευθυνη για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τα Θέατρα;
Αν όχι ποιος είναι ρητά και κατηγορηματικά.
Η Θρησκεία προϋπάρχει πάντα της σκέψης, όπως ο χριστιανισμός των Πατέρων της Εκκλησίας.
Η Θρησκεία μπορεί να είναι αφορμή για σκέψη, το αντίθετο όχι.
Τέλος η Αρχαία Ελλάδα αποτελεί κτήμα ΌΛΩΝ ΟΣΩΝ ΤΗΝ ΤΙΜΟΥΝ, και όχι όσων την φτύνουν
Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να μας αποκαλείς νεοπαγανιστική σέκτα.
Όταν μας δώσεις τον ορισμό της σέκτας θα δούμε άν έχεις δίκιο.

Λίγο άκυρο το παράδειγμα που έδωσες με το ιεζικηιλ...
Πολλοί λατίνοι λέγονται επίσης Έκτωρ ή Αχιλλέας...
Και πίστεψέ με δεν είναι δωδεκαθεϊστές ούτε κατά διάννοια...
Αν είχαν επιλογή ή δυνατότητα θα προτιμούσαν κάποιο όνομα από την δική τους πολιτιστική παράδοση καθότι είναι απόγονοι των Μάγιας, των Ατζέκων, των Τολτέκων και άλλων και όχι κάποιου έλληνα ήρωα, κάποιου ιταλού αγίου ή κάποιου ιουδαίου προφήτη...


Και το να λες ότι ο χριστιανισμός είναι συγκαλυμένη ιουδαϊκή προπαγάνδα δείχνει άγνοια και προκατάληψη...
Ειδικά αν λάβει κανείς υπόψη ότι η καινή διαθήκη περνά τους εβραίους γενιές 14 και λίγο πιο ακραίες ερμηνείες των γραφών έδωσαν αφορμή για την απομόνωση έως και την εξόντωση των εβραίων (αν και τα βαθύτερα κίνητρα ήταν κατά κανόνα οικονομικά)...

Όσο για το αν έχω μάθει απέξω και ανακατωτά την εβραϊκή ιστορία, το γεγονός ότι έχω μάθει μερικούς εβραϊκούς ΜΥΘΟΥΣ δεν με κάνει ιουδαίο!
Διότι ιουδαϊκή μυθολογία μαθαίνουμε και μάλιστα μόνο τα σημεία εκείνα που συνδέονται με το χριστιανισμό...Απ' όσο θυμάμαι, τα ταλμούδ και η τόρα δεν αποτελούν κομμάτια της καινής διαθήκης και νομίζω ούτε και της παλιάς...
Και όπως σε κάθε μύθο, είτε ιουδαίκό είτε ελληνικό είτε των βίκινγκς, τα νοήματα είναι αλληγορικά...

Σε κάθε περίπτωση όμως, η χριστιανική θρησκεία είναι αναπόσπαστο κομμάτι του λεγόμενου "δυτικού" πολιτισμού, όπως και η αρχαία ελληνική φιλοσοφία, το ρωμαϊκο νομικό σύστημα κτλ.

Όσο για το αν η θρησκεία είναι πίσω από τους ολυμπιακούς αγώνες κτλ. σκέψου ότι έως πρόσφατα, τα μεγαλύτερα επιτεύγματα του ανθρώπου ήταν για να δοξάσει ό,τι θεωρούσε ανώτερο από αυτόν, θεό, αφέντη ή και τα δύο...
Ναι..η αρχαία ελληνική θρησκεία είναι πίσω από τους λαμπρούς ναούς, όπως η αιγυπτιακή πίσω από τις πυραμίδες, η χριστιανική πίσω από τους απίστευτους καθεδρικούς του Στρασβούργου, της Βιέννης κτλ και τα αριστουργήματα της κλασσικής μουσικής, η θρησκεία των αζντέκων πίσω από τις δικές τους πυραμίδες κτλ...
Αλλά για να χτιστούν όλα αυτά χρειάστηκε μυαλό, δουλειά, χιλιάδες σκλάβοι, λεφτά, προηγμένα μαθηματικά και αρχιτεκτονική...Τα οποία δεν τα παρείχε κανείς θεός ή δαίμονας...

Τέλος, η θρησκεία είναι μια από τις σημαντικότερες ανθρώπινες επινοήσεις και ως τέτοια αποτελεί απότοκο της σκέψης και όχι παραγωγό της...

Και η θρησκεία, συμβαδίζει με την εξέλιξη της ανθρώπινης σκέψης και γι' αυτό δε μένει στάσιμη..Από την Αφροδίτη του Βίλερντοφ έως την αφροδίτη της Μήλου...

Εκτός εάν πέρνεις τη Θεογονία του Ησιόδου ή τη Γένεση της μετρητοίς, όποτε πάω πάσο...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ωραία.
Συγκρίνω λοιπόν δυο μύθους (το "δεν επιδέχεται αμφισβήτηση" δεν ισχύει για μένα, το αμφισβητώ, ή μάλλον δεν πιστεύω ότι έγινε), και λέω ότι και οι δυο χρησιμοποιούν ένα παραμύθι (που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ επιστημονικά να είναι αλήθεια).
Αυτό λέω. Συγκρίνω, και βρίσκω ομοιότητες. Αυτό λέω.

Μόνο ομοιότητες "ξέρεις" να βρίσκεις Σταυρε αυτό έχεις μάθεις.
Εγώ σου λέω πως προσεγγίζουμε διαφορετικά κάποια Θεμελειώδη Μεγέθη για κάθε θρησκεία.
Και εσύ μου λές "ναι αλλά τα προσεγγίζετε"
Εγω σου λεω "εμείς πτηνά, αυτοι ερπετά" εσύ μου λες "ναι, αλλα και τα δυο έμβια"
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Λίγο άκυρο το παράδειγμα που έδωσες με το ιεζικηιλ...
Πολλοί λατίνοι λέγονται επίσης Έκτωρ ή Αχιλλέας...
Και πίστεψέ με δεν είναι δωδεκαθεϊστές ούτε κατά διάννοια...
Αν είχαν επιλογή ή δυνατότητα θα προτιμούσαν κάποιο όνομα από την δική τους πολιτιστική παράδοση καθότι είναι απόγονοι των Μάγιας, των Ατζέκων, των Τολτέκων και άλλων και όχι κάποιου έλληνα ήρωα, κάποιου ιταλού αγίου ή κάποιου ιουδαίου προφήτη...
Και το να λες ότι ο χριστιανισμός είναι συγκαλυμένη ιουδαϊκή προπαγάνδα δείχνει άγνοια και προκατάληψη...
Ειδικά αν λάβει κανείς υπόψη ότι η καινή διαθήκη περνά τους εβραίους γενιές 14 και λίγο πιο ακραίες ερμηνείες των γραφών έδωσαν αφορμή για την απομόνωση έως και την εξόντωση των εβραίων (αν και τα βαθύτερα κίνητρα ήταν κατά κανόνα οικονομικά)...
Όσο για το αν έχω μάθει απέξω και ανακατωτά την εβραϊκή ιστορία, το γεγονός ότι έχω μάθει μερικούς εβραϊκούς ΜΥΘΟΥΣ δεν με κάνει ιουδαίο!
Διότι ιουδαϊκή μυθολογία μαθαίνουμε και μάλιστα μόνο τα σημεία εκείνα που συνδέονται με το χριστιανισμό...Απ' όσο θυμάμαι, τα ταλμούδ και η τόρα δεν αποτελούν κομμάτια της καινής διαθήκης και νομίζω ούτε και της παλιάς...
Και όπως σε κάθε μύθο, είτε ιουδαίκό είτε ελληνικό είτε των βίκινγκς, τα νοήματα είναι αλληγορικά...
Σε κάθε περίπτωση όμως, η χριστιανική θρησκεία είναι αναπόσπαστο κομμάτι του λεγόμενου "δυτικού" πολιτισμού, όπως και η αρχαία ελληνική φιλοσοφία, το ρωμαϊκο νομικό σύστημα κτλ.
Όσο για το αν η θρησκεία είναι πίσω από τους ολυμπιακούς αγώνες κτλ. σκέψου ότι έως πρόσφατα, τα μεγαλύτερα επιτεύγματα του ανθρώπου ήταν για να δοξάσει ό,τι θεωρούσε ανώτερο από αυτόν, θεό, αφέντη ή και τα δύο...
Ναι..η αρχαία ελληνική θρησκεία είναι πίσω από τους λαμπρούς ναούς, όπως η αιγυπτιακή πίσω από τις πυραμίδες, η χριστιανική πίσω από τους απίστευτους καθεδρικούς του Στρασβούργου, της Βιέννης κτλ και τα αριστουργήματα της κλασσικής μουσικής, η θρησκεία των αζντέκων πίσω από τις δικές τους πυραμίδες κτλ...
Αλλά για να χτιστούν όλα αυτά χρειάστηκε μυαλό, δουλειά, χιλιάδες σκλάβοι, λεφτά, προηγμένα μαθηματικά και αρχιτεκτονική...Τα οποία δεν τα παρείχε κανείς θεός ή δαίμονας...
Τέλος, η θρησκεία είναι μια από τις σημαντικότερες ανθρώπινες επινοήσεις και ως τέτοια αποτελεί απότοκο της σκέψης και όχι παραγωγό της...
Και η θρησκεία, συμβαδίζει με την εξέλιξη της ανθρώπινης σκέψης και γι' αυτό δε μένει στάσιμη..Εκτός εάν πέρνεις τη Θεογονία του Ησιόδου ή τη Γένεση της μετρητοίς, όποτε πάω πάσο...

Δεν είπα ότι είναι συγκεκαλυμένη ιουδαϊκή προπαγάνδα.
Είπα ότι είναι Εβραϊκή Αίρεση, με την κυριολέξια της έννοιας.
Δλδ παρακλάδι.
Όπως παρακλάδι του ενός Χριστιανισμού είναι μερικές ακόμη υποομάδες.
Όπως επίσης θα συμφωνεί φαντάζομαι ότι χωρίς το όχημα του Χριστιανισμού αυτός ο λαός θα ήταν το απόλυτο τπτ στην παγκόσμια ιστορία αφου δεν είχαν τουλάχιστον ως τότε κάτι το ιδιαίτερο προσφέρει στον παγκόσμιο πολιτισμό.
Οτι ξερεις δλδ τους Ιουδαϊκους Μύθους προφανώς δεν σε κάνει Ιουδαίο, αλλά δεν θα τους είχες κάν ακούσει αν δεν ήταν οι Χριστιανοί, όπως δεν έχεις κάν ακούσει την Βορειοευρωπαϊκή Θρησκευτική Παράδοση λχ.
Δεν ισχυρίστηκα πουθενά ότι ο Χριστιανισμός δεν είναι μέρος της παραδόσης της Δυτικής.
Δεν ισχυριστηκα πουθενά ότι πίσω από τους Ναούς και τα έργα τέχνης δεν είναι άνθρωποι, αλλά αν δεν υπήρχε ο Ανθρωπομορφισμός των Θεων δεν θα είχαμε και Αφροδίτη της Μήλου.
Στο κλείσιμο σου συμφωνώ.
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Kαλησπερα και απο εμενα. Δυο ερωτησεις για τον Σταυρο.
1. Γραφεις καπου οτι οι θρησκειες δημιουργηθηκαν απο το ερωτημα των ανθρπων
Τι θα γινω αφου πεθανω ;
Συμφωνω
Να ρωτησω ομως κατι; Σε παω ενα βημα πιο πισω. Αυτο το ερωτημα τι το γεννησε ; Το οτι εβλεπαν τους συνανθρωπους τους να πεθαινουν και τους επιανε ανησυχια ή το οτι καποιοι απο αυτους που πεθαιναν συνεχιζαν να 'υπαρχουν'(εμφανισεις πνευματων , ονειρα) ; Εγω πιστευω το δευτερο.
2. Τι κανει το LADA ;  :grin:
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Σε πληρη αντιθεση με τους αλαζονες Αθηναιους που για να τα τελεσουν ηθελαν μεγαλους ναους,για να αποδειξουν στους θεους την μεγαλη τους πιστη.Αρα το πνευμα καθοδηγει την θρησκεια,κατά τους Σπαρτιατες.
   Βεβαια  αυτό μπορει να συμβει μονο σε τετοιες «ανοικτες» θτησκειες όπως η Αρχαια Ελληνικη.Αυτο δεν θα μπορουσε να συμβει σε καμμια συγχρονη θρησκεια.Βλεπουμε ότι και το λεπτεπιλεπτο Ιωνικο πνευμα των Αθηναιων και το βαρυ Δωρικο των Σπαρτιατων αφηνει τεραστια περιθωρια εκδηλωσης της θρησκευτικοτητας ,αναλογα με την παιδεια που επαιρναν οι πολιτες τους..
Και αυτό ηταν και το μεγαλειο του Αρχαιοελληνικου πνευματος και Αρχαιοελληνικης Θρησκειας…

Χάριν της αλήθειας και μόνο νομίζω ότι αν η Σπάρτη ήταν η ελλειψη
η Αθήνα ήταν μάλλον το Μέτρο
καθώς οι μεγαλύτεροι ΑρχαιοΕλληνικοί Ναοι υπάρχουν εκτος κυρίως Ελλαδικού χώρου
δλδ Ιωνία και Μεγάλη Ελλάδα
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Χάριν της αλήθειας και μόνο νομίζω ότι αν η Σπάρτη ήταν η ελλειψη
η Αθήνα ήταν μάλλον το Μέτρο
καθώς οι μεγαλύτεροι ΑρχαιοΕλληνικοί Ναοι υπάρχουν εκτος κυρίως Ελλαδικού χώρου
δλδ Ιωνία και Μεγάλη Ελλάδα

  Αν παρουμε κυριολεκτικα και λεξη προς λεξη σε αυτα που εγραψες ποιος ειναι το μετρο και ποιος η ελλειψη στην Αρχαια Ελλαδα καθως επισης και που βρισκονται οι μεγαλυτεροι ναοι ,θα νυχτωσουμε...
  Απλως να σημειωσουμε οτι διαφωνω καθετα-οριζοντια-διαγωνια και στα δυο....
  Ειναι ομως θεμα αλλης,υπεροχης κατ'εμε,συζητησης που ισως θα πρεπει να κανουμε σε αλλο θρεντ,μονο για αυτα..
  Εδω το θεμα μας ειναι αλλο,οποτε και δεν θα επεκταθω....
  Θα μεινω στην αρχικη μου αποψη οτι η θρησκεια ειναι αποτοκος της σκεψης και οχι παραγωγο της..
  Με την διαφορα οτι  μονο η Αρχαιοελληνικη σκεψη και πνευμα θα μπορουσε να "γεννησει" την Αρχαιοελληνικη Θρησκεια....
 
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Δεν είπα ότι είναι συγκεκαλυμένη ιουδαϊκή προπαγάνδα.
Είπα ότι είναι Εβραϊκή Αίρεση, με την κυριολέξια της έννοιας.
Δλδ παρακλάδι.
Όπως παρακλάδι του ενός Χριστιανισμού είναι μερικές ακόμη υποομάδες.
Όπως επίσης θα συμφωνεί φαντάζομαι ότι χωρίς το όχημα του Χριστιανισμού αυτός ο λαός θα ήταν το απόλυτο τπτ στην παγκόσμια ιστορία αφου δεν είχαν τουλάχιστον ως τότε κάτι το ιδιαίτερο προσφέρει στον παγκόσμιο πολιτισμό.
Οτι ξερεις δλδ τους Ιουδαϊκους Μύθους προφανώς δεν σε κάνει Ιουδαίο, αλλά δεν θα τους είχες κάν ακούσει αν δεν ήταν οι Χριστιανοί, όπως δεν έχεις κάν ακούσει την Βορειοευρωπαϊκή Θρησκευτική Παράδοση λχ.
Δεν ισχυρίστηκα πουθενά ότι ο Χριστιανισμός δεν είναι μέρος της παραδόσης της Δυτικής.
Δεν ισχυριστηκα πουθενά ότι πίσω από τους Ναούς και τα έργα τέχνης δεν είναι άνθρωποι, αλλά αν δεν υπήρχε ο Ανθρωπομορφισμός των Θεων δεν θα είχαμε και Αφροδίτη της Μήλου.
Στο κλείσιμο σου συμφωνώ.

Αν και καλύτερα να μας το πει ένας θεολόγος, δε νομίζω ότι ο χριστιανισμός είναι "αίρεση"...
Αίρεση είναι κατά κανόνα η αμφισβήτηση ενός δογματικού κανόνα πχ η τριαδικότητα του θεού στους χριστιανούς...
Ο χριστιανισμός δεν αρνείται όμως τη μέχρι τότε ιουδαϊκή θρησκεία- η παλαιά διαθήκη εξακολουθεί να ισχύει ως είχε- απλά θεωρεί ότι επήλθε η εκπλήρωση των προφητειών για την έλευση του υιου του θεού...
Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι η εξέλιξη της ιουδαϊκής θρησκείας...Και δεδομένου ότι δεν απευθυνόταν μόνο σε ιουδαίους, την καθιστά ακόμη πιο ξεχωριστή...

Αλλά και η αρχαία ελληνική θρησκεία μήπως ήταν ενιαία ή μήπως δεν είχε επηρρεαστεί από προγενέστερες δοξασίες;

Ή μήπως και ο χριστιανισμός δεν ενσωμάτωνε στοιχεία από τις θρησκευτικές δοξασίες των ανθρώπων στους οποίους επιβαλλόταν, είτε με την κατήχηση είτε με τη βία;
Πόσες χριστιανικές τελετουργίες δεν αποτελούν "προσαρμογή" αντίστοιχων παγανιστικών τελετών;
Ο δε ανθρωπομορφισμός των θεών είναι εξέλιξη του ακόμη πιο αρχαίου ανιμισμού...

Αυτά, για όσους αμφιβάλλουν ότι η θρησκεία δεν είναι ανθρώπινη επινόηση και εξελίσσεται με ένα τρόπο σχεδόν... δαρβινικό.

Όσο για το σχόλιο "τι έχει προσφέρει ο εβραϊκός λαός" στα σχεδόν 5.000 χρόνια ύπαρξής του, είναι λίγο αντισημιτικό, δεν βρίσκεις; Και πίστεψέ με, δύσκολα με χαρακτηρίζει κανείς εβραιόφιλο...
Η σημαντικότερη συμβολή πάντως τους στην παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά είναι ο μονοθεϊσμός ως έννοια- με τον οποίο είχε φλερτάρει έντονα και ο σωκράτης...

Όσο για την θρησκευτική παράδοση άλλων λαών, μου είναι δύσκολο να φανταστώ  κάποιον που δεν έχει ακούσει για το Θωρ, τον Όντιν, το Μανιτού ή τις αιμοβόρες θεότητες ινδών και ινδιάνων...
Αλλά ο κάθε λαός μαθαίνει περισσότερο για τη δική του θρησκεία... 
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Όσο για το σχόλιο "τι έχει προσφέρει ο εβραϊκός λαός" στα σχεδόν 5.000 χρόνια ύπαρξής του, είναι λίγο αντισημιτικό, δεν βρίσκεις; Και πίστεψέ με, δύσκολα με χαρακτηρίζει κανείς εβραιόφιλο...
Η σημαντικότερη συμβολή πάντως τους στην παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά είναι ο μονοθεϊσμός ως έννοια- με τον οποίο είχε φλερτάρει έντονα και ο σωκράτης...

  Συγνωμη που παρεμβαινω στην κουβεντα σου με τον τομιτο,αλλα συμφωνω εδω για τους Εβραιους...Οντως η παρακαταθηκη τους ειναι μηδαμινη και ας με πουνε οσο αντισημιτη θελουν καποιοι...
 
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Να ρωτησω ομως κατι; Σε παω ενα βημα πιο πισω. Αυτο το ερωτημα τι το γεννησε ; Το οτι εβλεπαν τους συνανθρωπους τους να πεθαινουν και τους επιανε ανησυχια ή το οτι καποιοι απο αυτους που πεθαιναν συνεχιζαν να 'υπαρχουν'(εμφανισεις πνευματων , ονειρα) ; Εγω πιστευω το δευτερο.

Και όμως είναι το πρώτο.

Φαντάσου για παράδειγμα ότι ένα παιδί ναυαγεί σε ένα έρημο νησί. Μεγαλώνει μόνο του. Παρατηρεί την φυσική φθορά του χρόνου πάνω του. Μπορεί να υποψιάζεται τον κύκλο της ζωής από την γέννηση και τον θάνατο άλλων εμβίων όντων.
Δεν έχει όμως την παραμικρή ιδέα ότι κάποια στιγμή θα έρθει το πλήρωμα του χρόνου και ο θάνατος θα είναι η φυσική κατάληξη της ύπαρξης του.

Αν δεν βλέπαμε τον θάνατο κάποιων άλλων ανθρώπινων όντων, αν δεν αγγίζαμε - στην κυριολεξία - τους σωρούς των τεθνεόντων, η έννοια του θανάτου θα μας ήταν παντελώς άγνωστη. Θα νομίζαμε ότι θα ζούσαμε αιώνια.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Αν και καλύτερα να μας το πει ένας θεολόγος, δε νομίζω ότι ο χριστιανισμός είναι "αίρεση"...
Αίρεση είναι κατά κανόνα η αμφισβήτηση ενός δογματικού κανόνα πχ η τριαδικότητα του θεού στους χριστιανούς...
Ο χριστιανισμός δεν αρνείται όμως τη μέχρι τότε ιουδαϊκή θρησκεία- η παλαιά διαθήκη εξακολουθεί να ισχύει ως είχε- απλά θεωρεί ότι επήλθε η εκπλήρωση των προφητειών για την έλευση του υιου του θεού...
Θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι η εξέλιξη της ιουδαϊκής θρησκείας...Και δεδομένου ότι δεν απευθυνόταν μόνο σε ιουδαίους, την καθιστά ακόμη πιο ξεχωριστή...
Αλλά και η αρχαία ελληνική θρησκεία μήπως ήταν ενιαία ή μήπως δεν είχε επηρρεαστεί από προγενέστερες δοξασίες;
Ή μήπως και ο χριστιανισμός δεν ενσωμάτωνε στοιχεία από τις θρησκευτικές δοξασίες των ανθρώπων στους οποίους επιβαλλόταν, είτε με την κατήχηση είτε με τη βία;
Πόσες χριστιανικές τελετουργίες δεν αποτελούν "προσαρμογή" αντίστοιχων παγανιστικών τελετών;
Ο δε ανθρωπομορφισμός των θεών είναι εξέλιξη του ακόμη πιο αρχαίου ανιμισμού...
Αυτά, για όσους αμφιβάλλουν ότι η θρησκεία δεν είναι ανθρώπινη επινόηση και εξελίσσεται με ένα τρόπο σχεδόν... δαρβινικό.
Όσο για το σχόλιο "τι έχει προσφέρει ο εβραϊκός λαός" στα σχεδόν 5.000 χρόνια ύπαρξής του, είναι λίγο αντισημιτικό, δεν βρίσκεις; Και πίστεψέ με, δύσκολα με χαρακτηρίζει κανείς εβραιόφιλο...
Η σημαντικότερη συμβολή πάντως τους στην παγκόσμια πολιτιστική κληρονομιά είναι ο μονοθεϊσμός ως έννοια- με τον οποίο είχε φλερτάρει έντονα και ο σωκράτης...
Όσο για την θρησκευτική παράδοση άλλων λαών, μου είναι δύσκολο να φανταστώ  κάποιον που δεν έχει ακούσει για το Θωρ, τον Όντιν, το Μανιτού ή τις αιμοβόρες θεότητες ινδών και ινδιάνων...
Αλλά ο κάθε λαός μαθαίνει περισσότερο για τη δική του θρησκεία... 

Noμίζω ότι αυτό που γράφεις στην δευτερη πρόταση σου κιόλας, είναι η γεννεσιουργός αιτία κάθε αίρεσης.
Δογματική Διαφορά. Οι Ιουδαίοι ακόμη περιμένουν τον Μεσσία, οι Χριστιανοί λένε ήρθε.
Αυτό είναι όλο.
Ακόμη πιο ύποπτη την καθιστά. Διότι κάθε κοσμοπολίτικος οργανισμός, ή υπερεθνική ιδεολογία αν θες στρέφεται ενάντια στους Κατα Φύση Εθνισμούς, μοιραία...
Δεν είπα Φίλε τα 5000 χρόνια υπαρξή τους. Φάουλ εδώ!!!
Είπα μέχρι να τους κάνει πασίγνωστους ο Χριστιανισμός.
Και είμαι πολύ φιλοσημίτης διότι απλά τους θαυμάζω για όλα αυτά που έχουν καταφέρει.
Ιδιαίτερα τα τελευταία 60 χρόνια. Μακάρι τα επιτευγματα τους να έφτανε στο 1/10 ο Ελληνισμός.
Αλλά αυτός δεν πρέπει να έχει Εθνική Θρησκεία...
Τέτοιο φλερτ είχε ο Σωκράτης που θυσίασε κοκόρι στον Ασκληπιό και στην Δίκη του Ορκιζόταν στον Σείριο. Μην λέμε τώρα υπερβολές.
Και εμένα μου φαίνεται εξαιρετικά απίθανο να γνωρίζει κάτι παραπάνω απο τα ονόματα των Θεών καποιος Φίλε.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Πολιτιστικη παρακαταθηκη δεν αφησαν ομως...
  Για την παρτη τους καλοι ειναι
  Αδυνατω να θαυμασω τα 60 τελευταια χρονια ενος λαου με Ιστορια 5000
  Το τελειο μηδεν εις το πηλικον
  Εαν αυτη ειναι η καλυτερη τους εξηκονταετια,εγω λεω να βαλουμε στο κανταρι την δικια μας 490-430πΧ
  Το μονο κοινο ειναι οτι και στις δυο περιπτωσεις οι λαοι αυτοι ειχαν τις Εθνικες τους Θρησκειες...
  Τελικα αναρωτιεμαι,ειναι τυχαιο;
 

male123

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2007
Μηνύματα
490
Like
48
Πόντοι
1
Αν δεν βλέπαμε τον θάνατο κάποιων άλλων ανθρώπινων όντων, αν δεν αγγίζαμε - στην κυριολεξία - τους σωρούς των τεθνεόντων, η έννοια του θανάτου θα μας ήταν παντελώς άγνωστη. Θα νομίζαμε ότι θα ζούσαμε αιώνια.

Συμφωνω με αυτη την αποψη και παιρνω το θαρρος να πω πως αν ειναι ετσι (που μαλλον ετσι ειναι) ειναι κατι που επιστημονικα μπορει να διορθωθει...

ΝΑ ΜΗ ΓΕΛΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ......


Τροποποίησα λίγο τα quotes... Σταύρος
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Μόνο ομοιότητες "ξέρεις" να βρίσκεις Σταυρε αυτό έχεις μάθεις.
Εγώ σου λέω πως προσεγγίζουμε διαφορετικά κάποια Θεμελειώδη Μεγέθη για κάθε θρησκεία.
Και εσύ μου λές "ναι αλλά τα προσεγγίζετε"
Εγω σου λεω "εμείς πτηνά, αυτοι ερπετά" εσύ μου λες "ναι, αλλα και τα δυο έμβια"
Ρε Τομίτο,
Αποκλείεται να συνεννοηθούμε εμείς οι δύο ποτέ.
Κάθε φορά που σου λέω κάτι, ενώ έχεις σωστή διαλεκτική πορεία, αποφεύγεις την ουσία πετώντας στην κουβέντα νέους όρους, που κάθε φορά χρειάζονται ανάλυση. Όλους δε με κεφαλαία (τι άραγε να σημαίνει αυτό? > να σου θυμίσω τον όρο "Μύθο" και "Μοναδική Αλήθεια", λίγα post πιο πριν).
Εν πάσει περιπτώσει, καταννοώ (νομίζω) το νέο όρο (Θεμελιώδη Μεγέθη), και σου λέω ότι η αντίρησή μου (στα συμβαίνοντα) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το ότι προσεγγίζονται αυτά (όπως το θέτεις), αλλά το ότι η όποια κουβέντα ξεκινάει με ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι η ύπαρξη αυτών τών Μεγεθών είναι αδιαμφισβήτητη, υπεράνω κριτικής, πέραν πάσης αμφιβολίας, και ότι η όποια κουβέντα πρέπει να γίνεται ΜΕ ΒΑΣΗ αυτή την παραδοχή.
Δεν το έχεις πει καθαρά μέχρι τώρα (όπως ο χιλιάρης Μήτσος), αλλά σιγά-σιγά ωθείσαι προς το να το αποδεχτείς.
Η διαφορά σου με το Μήτσο είναι (μια που δε σου αρέσουν οι ομοιότητες που βρίσκω να σου βρω διαφορές) ότι ενώ αυτός "εκρέει" τα πιστεύω του με ευκολία, μη έχων (προφανώς) λόγο να τα κρύβει, εσένα πρέπει να στα βγάζουμε με το τσιγγέλι...  Γιατί άραγε? Δεν παίρνουμε κεφάλια εδώ, ξέρεις.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom