Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
25 Μαρτιου 2018 κατα τον ''καμμενο΄΄Μαξιμο.

Καμμένος ! Όπως το είπες.
Ο Μητροπολίτης Κορίνθου Διονύσιος , πρόσφατα τον απέπεμψε απο το μοναστήρι του. Έχει χάσει κάθε σοβαρότητα... δεν αξίζει να ασχολούμαστε κάν.
 

Επισκέπτης
Πως θα μοιάζει αυτό το θηρίο?Δράκος και έτσι σε στιλ Gozilla να βουτάει δέκα δέκα τα ανθρωπάκια και να τα σκοτώνει η να τα τρωεί?

Ελπίζω μόνο να μην έχει την φάτσα του Στάλιν.Χαχαχα

Αλληγορική έννοια ... ξέρεις φίλε μου τι σημαίνει ?

Μην περιμένεις να δείς κανα θηρίο ...
Τζάμπα κόπος ...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Είμαστε θρησκεία που απευθύνεται σε όλους.
Υπερ-πολιτισμική και αντι-εθνοφυλετική.
Τίποτε περισσότερο ... τίποτε λιγότερο !

Πως αλλιώς θα μάθαινε όλος ο πλανήτης όλη την εβραϊκη ιστορία.
Απέξω και ανακατωτά μάλιστα

Άξιοι!
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.834
Πόντοι
9.295
Αλληγορική έννοια ... ξέρεις φίλε μου τι σημαίνει ?

Μην περιμένεις να δείς κανα θηρίο ...
Τζάμπα κόπος ...
Οι παπαροκαδες(αλλοι καμμενοι της φτωχης μας σοου-μπιζ-)ειχαν ενα τραγουδι.
ΤΟ ΤΣΙΠΑΚΙ
Μεσω αυτου θα γινοται ρυθμισεις στη συχνοτητα του εγκεφαλου λενε.
Παω σφαιρα στην ερημο Ταμακτσαλαν,συνορα Κινας-Μογγολιας να βρω τα Νεφελιμ και να τα γαμησω.
Αν εχει πουτανακια ενημερωνω
Εφυγα να σωθω και απο τα σκουπιδια!
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
ρε gabadoo, εγώ έθιξα το γεγονός ότι ο φίλος μας εδώ μας πετάει δυο αγγλικούς χρηματοοικονομικοτραπεζικούς όρους για να δείξει τι? δηλαδή περιμένει εμείς να του πούμε ''πω πω τι είπες τώρα ρε μεγάλε... δεν σε καταλαβαίνω, άρα έχεις δίκιο''?

 Απο αυτην την κοσμοθεωρεια που σου ειπα πηγαζει και η αλαζονεια του φιλε georgebest..
 Θεωρει οτι κατεχει την αληθεια,οτι ειναι με τους δυνατους,και εμεις ειμαστε απο κατω,μικρα ηλιθια ζωακια,που απαξιει και να τα πατησει με τα καλογυαλισμενα Salvatore Ferragamo του ή τα   Allen Edmonds του...
 Πεταει και δυο αγγλικα και ξεμπερδεψε..
 Επαρσις....
 Ειπαμε...."Ηθος ανθρωπων,δαιμων"..
 Τα λεγαμε και στην Διεθνη Αμνηστια...
 

Επισκέπτης
Να μάθουν να λατρευουν το σπέρμα του Δαϋιδ και τον γιο της Μυριαμ.

Και μετά σου κακοφαίνεται όταν σου λέω οτι είσαστε αίρεση ...
Ρε , αν δεν ήσασταν αίρεση , θα προσπαθούσατε τεχνηέντως να διαστρεβλώσετε την Ορθόδοξη διδασκαλία με τέτοιου είδους φρασούλες ???

Η κανονική θρησκεία ασχολείται με τα του οίκου της ... και όχι με τη διδασκαλία των άλλων θρησκειών.
 

Επισκέπτης
Τι σημαίνει λοιπόν?
Είμαι ο τελευταίος που θα επιχειρούσα να ερμηνεύσω την Αποκάλυψη του Ιωάννη. Όποιος το επιχείρησε ... έγινε "Μάξιμος" .
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει , κάτσε να τη διαβάσεις. Βρίσκεται στο τέλος της Καινής Διαθήκης.
 

Επισκέπτης
Ο Σύντροφος Τσίπρας αντελήφθην ότι η Δημοκρατία τους χωρά όλους, μέχρι και αυτούς που χθες έφτυνε.
Χωρίς νεράκι στο κρασάκι Εξουσία δεν βλέπει αλλέως.
Αφου το κατάλαβε-στην ηλικία αυτή-πάλι καλά...
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Είμαι ο τελευταίος που θα επιχειρούσα να ερμηνεύσω την Αποκάλυψη του Ιωάννη. Όποιος το επιχείρησε ... έγινε "Μάξιμος" .
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει , κάτσε να τη διαβάσεις. Βρίσκεται στο τέλος της Καινής Διαθήκης.

 Τι λες τωρα...
 Ειναι πολυ κοπος.
 Κατι σε πιο ευκολο γινεται;
 Ειναι η φαση ετσι,δεν ψαχνουμε....πες μου να σου πω να μου πεις...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Και μετά σου κακοφαίνεται όταν σου λέω οτι είσαστε αίρεση ...
Ρε , αν δεν ήσασταν αίρεση , θα προσπαθούσατε τεχνηέντως να διαστρεβλώσετε την Ορθόδοξη διδασκαλία με τέτοιου είδους φρασούλες ???
Η κανονική θρησκεία ασχολείται με τα του οίκου της ... και όχι με τη διδασκαλία των άλλων θρησκειών.



Ειπε ο γαϊδαρος τον πετεινό κεφάλα.

Οι Αιρετικοί εβραίοι γίνανε θρησκεία.

Εσύ τον άρχισες αυτον τον κύκλο με τις ελαφρότητες που έλεγες για τον Δια.

Τήδε Κείμεθα Τοις Κείνων Ρήμασοι Πειθόμενοι
 

Επισκέπτης
Ας πάμε λχ στην Μαδαγασκάρη να κάνουμε τους Ιθαγενείς Ανθρώπους λχ μαθαίνοντας τους τον Χριστιανισμό...
Λες και τώρα δεν είναι Άνθρωποι (ο ορισμός του Ρατσισμου) για να γίνουν πρέπει να πάμε να τους αλλάξουμε τα ήθη και τα έθιμα.

Μα τί να κάνουμε ?
Ο Χριστός μας διέταξε ...

"Πορευθέντες ΜΑΘΗΤΕΥΣΑΤΕ πάντα τα έθνη, ΒΑΠΤΙΖΟΝΤΕΣ αυτούς εις το όνομα του Πατρός και
του Υιού και του Αγίου Πνεύματος, ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ αυτούς τηρείν πάντα όσα ενετειλάμην υμίν"(Ματθ.ΚΗ΄19-20).

Τα έθιμα του κάθε λαού δε μας πειράζουν.Ισα ίσα μάλλιστα !
Να σου πώ ένα παράδειγμα ? Τα κόλυβα στην Κορέα , γίνονται με ρύζι ... και όχι με σιτάρι ! :thumbsup:
   
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Εδώ πιστεύει ο Τομίτο οτι η Αθηνά βγήκε απ το κεφάλι του Δία...

Έλα τώρα Μητσάκο1000, αυτό σε πείραξε?
Το γεγονός ότι άλλοι πιστεύουν ότι η Μαρία έκανε γυιό ούσα παρθένα, δε σε πειράζει?
Δεν απέχουν και πολύ μεταξύ τους αυτές οι ιστορίες, ξέρεις...
 

Επισκέπτης
Έλα τώρα Μητσάκο1000, αυτό σε πείραξε?
Το γεγονός ότι άλλοι πιστεύουν ότι η Μαρία έκανε γυιό ούσα παρθένα, δε σε πειράζει?
Δεν απέχουν και πολύ μεταξύ τους αυτές οι ιστορίες, ξέρεις...

Ακόμη κι αν το πάρουμε έτσι το πράγμα , ο Χριστός βγήκε απο εκεί που βγαίνουνε όλοι οι άνθρωποι.Απο γεννητικό όργανο. Όχι απο κεφάλι ...

Αλλά είπαμε ... ειναι μυθολογία και δεν πρέπει να αδικούμε την Αρχαία Ελληνική θρησκεία.

Υ.Γ : Ήμουνα 100% βέβαιος οτι θα μου το πείς αυτό. Ρε εγώ σ' έχω γεννήσει εσένανε  ;) :grin:
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Ακόμη κι αν το πάρουμε έτσι το πράγμα , ο Χριστός βγήκε απο εκεί που βγαίνουνε όλοι οι άνθρωποι.Απο γεννητικό όργανο. Όχι απο κεφάλι ...
Άσ' τα Μήτσο... Ένα παράδειγμα είπα εγώ, από τα χιλιάδες που υπάρχουν. Το ίδιο τερατώδεις μύθους έχουν και οι δύο θρησκείες, άλλες εποχές βέβαια, άλλοι άνθρωποι, άλλη κουλτούρα, αλλά όπως στα λέω είναι.
Το θέμα (για μένα) δεν είναι εκεί. Το θέμα είναι σ' αυτούς που τα πιστεύουν!


Υ.Γ : Ήμουνα 100% βέβαιος οτι θα μου το πείς αυτό. Ρε εγώ σ' έχω γεννήσει εσένανε  ;) :grin:
Αυτές τις "εκ των υστέρων" δηλώσεις, άσ' τες. Αν "ήσουν βέβαιος", να το έγραφες από πριν (όπως κάνω εγώ πολλές φορές). Να έλεγες δηλαδή:

"Δίας, κεφάλι, Αθηνά, και μη σπεύσεις, Σταύρο να το παραλληλήσεις με την παρθενογένεση, διότι...".
 

TheBlade

Μέλος
Εγγρ.
7 Ιουν 2007
Μηνύματα
1.258
Like
0
Πόντοι
16
Άσ' τα Μήτσο... Ένα παράδειγμα είπα εγώ, από τα χιλιάδες που υπάρχουν. Το ίδιο τερατώδεις μύθους έχουν και οι δύο θρησκείες, άλλες εποχές βέβαια, άλλοι άνθρωποι, άλλη κουλτούρα, αλλά όπως στα λέω είναι.
Το θέμα (για μένα) δεν είναι εκεί. Το θέμα είναι σ' αυτούς που τα πιστεύουν!

Αυτές τις "εκ των υστέρων" δηλώσεις, άσ' τες. Αν "ήσουν βέβαιος", να το έγραφες από πριν (όπως κάνω εγώ πολλές φορές). Να έλεγες δηλαδή:

"Δίας, κεφάλι, Αθηνά, και μη σπεύσεις, Σταύρο να το παραλληλήσεις με την παρθενογένεση, διότι...".

Τώρα.....να το παραδεχτώ ;;;
Ας το παραδεχτώ.
Και μην μου θυμώσεις Δημήτρη !
Σταύρο έχεις δίκιο .
+1
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Άσ' τα Μήτσο... Ένα παράδειγμα είπα εγώ, από τα χιλιάδες που υπάρχουν. Το ίδιο τερατώδεις μύθους έχουν και οι δύο θρησκείες, άλλες εποχές βέβαια, άλλοι άνθρωποι, άλλη κουλτούρα, αλλά όπως στα λέω είναι.
Το θέμα (για μένα) δεν είναι εκεί. Το θέμα είναι σ' αυτούς που τα πιστεύουν!

Για αυτόν τον Μύθο υπάρχουν δεκάδες προσεγγίσεις αποσυμβολισμού του.
Εσύ ΠΑΛΙ Σταυρο μιλάς για την Μοναδική Αλήθεια.
Το Χριστιανικό σου Υπόδειγμα φταίει.
ΔΕΝ πιστευουμε με την Χριστιανική προσέγγιση.
Αρνείσαι να το καταλάβεις από ότι φαίνεται.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom