Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Ειπε ο γαϊδαρος τον πετεινό κεφάλα.

Οι Αιρετικοί εβραίοι γίνανε θρησκεία.

Εσύ τον άρχισες αυτον τον κύκλο με τις ελαφρότητες που έλεγες για τον Δια.

Τήδε Κείμεθα Τοις Κείνων Ρήμασοι Πειθόμενοι

Ναι ρε Τομίτο αλλά...
Είμαι μεν της άποψης ότι ο χριστιανισμός αποτελεί εξέλιξη της ιουδαϊκής θρησκείας (το ίδιο και ο μωαμεθανισμός, αφού έχουν ως σημείο αναφοράς τον ίδιο Θεό και δέχονται την παλαιά διαθήκη) και όχι απλή αίρεση αλλά να λέμε ότι ο χριστιανισμός αποτελεί εργαλείο εξάπλωσης του ιουδαϊσμού είναι τουλάχιστον τραβηγμένο, αν αναλογιστεί κανείς τις επικές συγκρούσεις (με οικονομικό βέβαια υπόβαθρο) των 2 θρησκειών...
Για να μη μιλήσω για τη σχέση μουσουλμάνων και ιουδαίων και γελάσει ο κάθε χαροκαμμένος άραβας και εβραίος...

Το άλλο λάθος που κάνεις είναι ότι συσχετίζεις αρχαία ελληνική σκέψη και φιλοσοφία με αρχαία ελληνική θρησκεία...
Άποψη μου είναι ότι η αρχαία ελληνική θρησκεία δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα υποπροϊον της αρχαίας ελληνικής σκέψης και φιλοσοφίας, μια αλληγορική απεικόνιση των πεποιθήσεων, των φόβων, ακόμη και των συνηθειών των αρχαίων ελλήνων...
Δεν γέννησε η θρησκεία τη σκέψη αλλά η σκέψη τη θρησκεία...

Εκτός αυτού, η αρχαία ελλάδα με όλες τις τις εκφάνσεις και εκδηλώσεις, από τον όμηρο έως τον ηρόδοτο και από το σοφοκλή έως το θουκυδίδη αποτελούν κοινό κτήμα όλης της ανθρωπότητας και φυσικά κάθε (νεο) έλληνα...Είτε είναι χριστιανός, είτε άθεος είτε μπαοκτζής...
Το να έρχεται μια νεοπαγανιστική σέχτα που ισχυρίζεται ότι αποτελεί συνέχεια των δωδεκαθεϊστών και να επικαλείται σχεδόν μονοπώλιο σε όλη την αρχαία ελληνική γραμματεία είναι λίγο άκυρο, δεν βρίσκεις;
Σαν τους σκοπιανούς που επειδή περπάτησαν σε κάποια από τα χώματα που κατούρησε μικρός ο Μ. Αλέξανδρος θεωρούν ότι είναι απόγονοί του...  
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Ο Χριστιανισμός εξέλιξη της Ιουδαικής Θρησκείας ή μήπως ο ΙΑΧΒΕ δεν είναι αυτός που το Ιερατείο προσπαθεί να μας πείσει? Το Ιερατείο αφάνισε όλες τις διαφορετικές ερμηνείες και παρουσίασε τον Χριστό εκ του ΙΑΧΒΕ που ήθελε να παρουσιάσει... Και αν? Και αν δεν είναι έτσι? Η ιστορία γράφεται από τους επικρατούντες, η άλλη ιστορία θέλει ψάξιμο...
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
"Do you believe man is created in God's image?"
"Yes," Fat said, "but the creator deity, not the true God."
"What?"
Fat said, "That's Yaldabaoth. Sometimes called Samael, the blind god. He's deranged."
"What the hell are you talking about?"
- Philip K. Dick, Valis, pub. A.D. 1981

"One problem with Yahweh, as they used to say in the old Christian Gnostic texts, is that he forgot he was a metaphor. He thought he was a fact. And when he said, "I am God," a voice was heard to say, "You are mistaken, Samael." "Samael" means "blind god": blind to the infinite Light of which he is a local historical manifestation. This is known as the blasphemy of Jehovah - that he thought he was God." - Joseph Campbell, The Power of Myth, p.76, pub. A.D.1988
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Για αυτόν τον Μύθο υπάρχουν δεκάδες προσεγγίσεις αποσυμβολισμού του.
Εσύ ΠΑΛΙ Σταυρο μιλάς για την Μοναδική Αλήθεια.
Το Χριστιανικό σου Υπόδειγμα φταίει.
ΔΕΝ πιστευουμε με την Χριστιανική προσέγγιση.
Αρνείσαι να το καταλάβεις από ότι φαίνεται.

Re Tomito, γίνε πιο συγκεκριμένος!

Ποιο "μύθο" (από τους δύο) εννοείς?
Ποιά "Μοναδική Αλήθεια"?

Δεν αρνούμαι να καταλάβω τίποτα.
Τα δυσνόητα θέλω να μου ξεκαθαρίζουν.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ναι ρε Τομίτο αλλά...
Είμαι μεν της άποψης ότι ο χριστιανισμός αποτελεί εξέλιξη της ιουδαϊκής θρησκείας (το ίδιο και ο μωαμεθανισμός, αφού έχουν ως σημείο αναφοράς τον ίδιο Θεό και δέχονται την παλαιά διαθήκη) και όχι απλή αίρεση αλλά να λέμε ότι ο χριστιανισμός αποτελεί εργαλείο εξάπλωσης του ιουδαϊσμού είναι τουλάχιστον τραβηγμένο, αν αναλογιστεί κανείς τις επικές συγκρούσεις (με οικονομικό βέβαια υπόβαθρο) των 2 θρησκειών...
Για να μη μιλήσω για τη σχέση μουσουλμάνων και ιουδαίων και γελάσει ο κάθε χαροκαμμένος άραβας και εβραίος...
Το άλλο λάθος που κάνεις είναι ότι συσχετίζεις αρχαία ελληνική σκέψη και φιλοσοφία με αρχαία ελληνική θρησκεία...
Άποψη μου είναι ότι η αρχαία ελληνική θρησκεία δεν είναι τίποτα περισσότερο από ένα υποπροϊον της αρχαίας ελληνικής σκέψης και φιλοσοφίας, μια αλληγορική απεικόνιση των πεποιθήσεων, των φόβων, ακόμη και των συνηθειών των αρχαίων ελλήνων...
Δεν γέννησε η θρησκεία τη σκέψη αλλά η σκέψη τη θρησκεία...
Εκτός αυτού, η αρχαία ελλάδα με όλες τις τις εκφάνσεις και εκδηλώσεις, από τον όμηρο έως τον ηρόδοτο και από το σοφοκλή έως το θουκυδίδη αποτελούν κοινό κτήμα όλης της ανθρωπότητας και φυσικά κάθε (νεο) έλληνα...Είτε είναι χριστιανός, είτε άθεος είτε μπαοκτζής...
Το να έρχεται μια νεοπαγανιστική σέχτα που ισχυρίζεται ότι αποτελεί συνέχεια των δωδεκαθεϊστών και να επικαλείται σχεδόν μονοπώλιο σε όλη την αρχαία ελληνική γραμματεία είναι λίγο άκυρο, δεν βρίσκεις;
Σαν τους σκοπιανούς που επειδή περπάτησαν σε κάποια από τα χώματα που κατούρησε μικρός ο Μ. Αλέξανδρος θεωρούν ότι είναι απόγονοί του...  

Φίλε, το ξέρεις πάρα πολυ καλά νομίζω ότι στην Αργεντινή να γεννίοτανε παιδί και να το βγάζανε Ιεζικιήλ όπως ο γνωστός ποδοσφαιριστής του Τριφυλιού αν δεν ήταν η γνωστή αίρεση μάλλον θα ήταν απίθανο.
Φαντάζομαι και εσύ θα έχεις μάθει την Εβραϊκή ιστορία απέξω και ανακατωτά.
Κάθε Πάσχα έχει επανάληψη στις τηλεοράσεις ανα γης.΄
Μαγκιά τους και μπράβο τους.
Πάμε στο δευτερο σημείο.
Η Αρχαία Ελληνική Θρησκεία, δεν είναι αιτία για τους περίλαμπρους Ναούς και Αγάλματα;
Ποιος άλλος είναι; Δεν είναι υπευθυνη για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τα Θέατρα;
Αν όχι ποιος είναι ρητά και κατηγορηματικά.
Η Θρησκεία προϋπάρχει πάντα της σκέψης, όπως ο χριστιανισμός των Πατέρων της Εκκλησίας.
Η Θρησκεία μπορεί να είναι αφορμή για σκέψη, το αντίθετο όχι.
Τέλος η Αρχαία Ελλάδα αποτελεί κτήμα ΌΛΩΝ ΟΣΩΝ ΤΗΝ ΤΙΜΟΥΝ, και όχι όσων την φτύνουν
Εσύ μπορείς να συνεχίσεις να μας αποκαλείς νεοπαγανιστική σέκτα.
Όταν μας δώσεις τον ορισμό της σέκτας θα δούμε άν έχεις δίκιο.
 

Επισκέπτης
Αυτές τις "εκ των υστέρων" δηλώσεις, άσ' τες. Αν "ήσουν βέβαιος", να το έγραφες από πριν (όπως κάνω εγώ πολλές φορές). Να έλεγες δηλαδή:

"Δίας, κεφάλι, Αθηνά, και μη σπεύσεις, Σταύρο να το παραλληλήσεις με την παρθενογένεση, διότι...".

Σφάλμα μου ...
Πάντως δέν λέω ψέματα ! Αν θές , με πιστεύεις . Άν πάλι όχι ... δε μπορώ να κάνω κάτι για να σε πείσω ... :dunno:
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Η Αρχαία Ελληνική Θρησκεία, δεν είναι αιτία για τους περίλαμπρους Ναούς και Αγάλματα;
Ποιος άλλος είναι; Δεν είναι υπευθυνη για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και τα Θέατρα;

Η Θρησκεία μπορεί να είναι αφορμή για σκέψη, το αντίθετο όχι.
Τέλος η Αρχαία Ελλάδα αποτελεί κτήμα ΌΛΩΝ ΟΣΩΝ ΤΗΝ ΤΙΜΟΥΝ, και όχι όσων την φτύνουν

  Για να μπω και εγω στην κουβεντα σας..
  Φιλε τομιτο,θα μου επιτρεψεις να εχω διαφορετικη αποψη,χωρις να εχω κατι εναντιον της Αρχαιας Ελληνικης Θρησκειας..
  Περιλαμπρους ναους και θεσπεσια αγαλματα ειχαν οι Αμερικανοι της εποχης Αθηναιοι,οι πλανηταρχες κατ'εμε....Αυτοι ειχαν το χρημα,αυτοι ειχαν και τις Ακαδημιες....αυτοι φτιαξαν και τους περιλαμπρους ναους.
  Οι Σπαρτιατες,χωρις να υπολειπονται σε ευσεβεια προς τα θεια σε σχεση με τους υπεροπτες Αθηναιους δεν αφησαν πισω τους ουτε ενα καλυβακι αντι ναου....Δεν ηταν πιστοι λες;
  Ηταν τυχαιο που δεν ειχαν θεατρα,παρα μονο γυμναστηρια; Ηταν τυχαιο που δεν ειχαν Παρθενωνες,αλλα στην μαχη του Μαραθωνα αργησαν γιατι ειχαν να τελεσουν με ευλαβεια τα μυστηρια τους;
  Αρα η σκεψη δημιουργει την θρησκεια,ετσι νομιζω,αλλα παλι μπορει να κανω και λαθος...Ειμαι πολυ "μικρος" στο μυαλο για να κατανοησω απολυτα το μεγαλειο του πνευματος των Αρχαιων Ελληνων..

  Οσο αφορα ομως στο τελευταιο.....συμφωνω 1000%
 
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Re Tomito, γίνε πιο συγκεκριμένος!
Ποιο "μύθο" (από τους δύο) εννοείς?
Ποιά "Μοναδική Αλήθεια"?
Δεν αρνούμαι να καταλάβω τίποτα.
Τα δυσνόητα θέλω να μου ξεκαθαρίζουν.

Λοιπόν,
Έχουμε δυο περιπτώσεις. Την Γέννηση του Ιησου, και την Γέννηση της Παλλάδος.
Η πρώτη είναι η απόλυτη αλήθεια και πραγματικό γεγονός φυσικά που δεν επιδέχεται της παραμικρής αμφισβήτησης (κατά Χριστιανούς πάντα)
Η δευτερη είναι ένα μυθολογικό επεισόδιο το οποίο επιδέχεται πληθώρα αποσυμβολισμών που ο ένας δεν αναιρεί τον άλλον και προσφέρεται για φιλοσοφικές συζητησεις.
Τι συγκρίνεις ακριβως δεν καταλαβαίνω...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
  Για να μπω και εγω στην κουβεντα σας..
  Φιλε τομιτο,θα μου επιτρεψεις να εχω διαφορετικη αποψη,χωρις να εχω κατι εναντιον της Αρχαιας Ελληνικης Θρησκειας..
  Περιλαμπρους ναους και θεσπεσια αγαλματα ειχαν οι Αμερικανοι της εποχης Αθηναιοι,οι πλανηταρχες κατ'εμε....Αυτοι ειχαν το χρημα,αυτοι ειχαν και τις Ακαδημιες....αυτοι φτιαξαν και τους περιλαμπρους ναους.
  Οι Σπαρτιατες,χωρις να υπολειπονται σε ευσεβεια προς τα θεια σε σχεση με τους υπεροπτες Αθηναιους δεν αφησαν πισω τους ουτε ενα καλυβακι αντι ναου....Δεν ηταν πιστοι λες;
  Ηταν τυχαιο που δεν ειχαν θεατρα,παρα μονο γυμναστηρια; Ηταν τυχαιο που δεν ειχαν Παρθενωνες,αλλα στην μαχη του Μαραθωνα αργησαν γιατι ειχαν να τελεσουν με ευλαβεια τα μυστηρια τους;
  Αρα η σκεψη δημιουργει την θρησκεια,ετσι νομιζω,αλλα παλι μπορει να κανω και λαθος...Ειμαι πολυ "μικρος" στο μυαλο για να κατανοησω απολυτα το μεγαλειο του πνευματος των Αρχαιων Ελληνων..
  Οσο αφορα ομως στο τελευταιο.....συμφωνω 1000%

Αντι άλλης απαντήσεως
Γκραβούρα της αγορας της Σπάρτης. Βauer.
H Aρχαία Σπάρτη Διαμαντής Κούτουλας, Εκδόσεις Διον, σελ 98
 

Συνημμένα

  • sparti.JPG
    sparti.JPG
    123,6 KB · Εμφανίσεις: 34

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Παρατήρηση μου ειναι οτι ο Χριστιανισμός απο τα κέντρα δημιουργίας του είναι βαθειά επηρεασμένος απο τους Ελληνες φιλοσόφους και τα έθιμα. Δεν δέχομαι Την Εκκλησία να λέει οτι είναι ο Θεος που φώτισε τον κάθε Πλάτωνα (βλ. σπερματικός λόγος) να πει αυτά που είπε. Ο πολιτισμός των Ελλήνων είναι δικό τους δημιούργημα και η φιλοσοφία προιον ελεύθερης σκεψης. Δεύτερο τώρα η θρησκεία πάντα ήταν τροχοπέδι στην επιστημονική και την ελεύθερη σκέψη. Θρησκεία είχαν και οι κανίβαλοι της αφρικής αλλα για να μάθεις οτι ο κεραυνός δεν είναι η κλανιά του θεου αλλα εκφόρτιση γης-νεφων πέρασαν χιλιάδες χρόνια.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Αντι άλλης απαντήσεως
Γκραβούρα της αγορας της Σπάρτης. Βauer.
H Aρχαία Σπάρτη Διαμαντής Κούτουλας, Εκδόσεις Διον, σελ 98

  Επιμενω,η Σπαρτη δεν ειχε περιλαμπρα μνημεια και ναους.
  Αυτα στη φωτο ειναι αποκυημα της φαντασιας του καλλιτεχνη
  Μονο ο ναος της Χαλκιοικου Αθηνας στην πολυ χαμηλου υψους ακροπολη τους υπηρχε..
  Ο ναος του Αμυκλαιου Απολλωνος επισης ηταν ο δευτερος πολυ αυστηρου δωρικου ρυθμου,και οπωσδηποτε "ασημαντης" καλλιτεχνικης αξιας σε συγκριση με Παρθενωνες και Ολυμπειια...και ο πολυ μικρος ναισκος της Ορθιας Αρτεμιδος..
  Η Σπαρτη δεν ηταν πολη με την εννοια των Αθηνων...Ηταν πεντε κωμες γυρω απο μια κεντρικη κωμη,η οποια κεντρικη ειχε και την εν λογω χαμηλη ακροπολη.Ηταν ατειχιστη τελειως,τειχη ηταν τα στηθη των αντρων της...Νομισματικη πολιτικη δεν ειχαν...Ναος τους ηταν καθε δεντρο,καθε ποταμι,καθε βουνο με την εννοια του θειου που εμπεριεχεται σε αυτα...Π.χ. τιμωρουσαν παραδειγματικα οποιον εκοβε αναιτια ενα δεντρο,σκοτωνε αναιτια ενα αγριο ζωο...[size=12pt]Την θρησκεια τους δεν την πιστευαν MONO...την ΖOYΣΑΝ...[/size]Γιαυτο και δεν ειχαν χρεια επιβλητικων ναων,χωρις αυτο να τους κανει λιγοτερο ευσεβης απο τους αλαζονες Αθηναιους...
  Παρακατω ειναι και το κειμενο του ιδιου του Θουκιδιδη που επισκευτηκε την πολη τους και κατεγραψε αυτα που ειδε...







  Το σκαναρησα απο το διτομο συγκλονιστικο εργο του
  [size=12pt]Σαραντου Καργακου "Η Ιστορια της Αρχαιας Σπαρτης"[/size]

  Εκδοσεις [size=12pt]GUTENBERG[/size]
 
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Φίλε Gabadoo, όλα όσα περιέχει η γκραβούρα είναι μέσα από τα Λακωνικά του Παυσανία.
Η διαστρεβλωμένη εικόνα που έχουμε για την Σπάρτη οφείλεται στον παρακάτω λόγο.
Με την υιοθέτηση της ως άτυπου προτύπου από το Χιτλερικό καθεστώς και συνεπακόλουθα την ταυτιση της με την Σοβιετική Ένωση από τους νικητες του ΒΠΠ Αμερικανούς (εκείνοι προφανέστατα ήταν οι Αθηναίοι στο study case που εξετάζουμε)
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
 
Φίλε Gabadoo, όλα όσα περιέχει η γκραβούρα είναι μέσα από τα Λακωνικά του Παυσανία.
Η διαστρεβλωμένη εικόνα που έχουμε για την Σπάρτη οφείλεται στον παρακάτω λόγο.
Με την υιοθέτηση της ως άτυπου προτύπου από το Χιτλερικό καθεστώς και συνεπακόλουθα την ταυτιση της με την Σοβιετική Ένωση από τους νικητες του ΒΠΠ Αμερικανούς (εκείνοι προφανέστατα ήταν οι Αθηναίοι στο study case που εξετάζουμε)

Συμφωνω με τα περι διαστρεβλωμενης εικονας,αλλα αυτη ειναι μια αλλα πολυυυυυ μεγαλη συζητηση την οποια ισως θα επρεπε να την κανουμε (γενικοτερα...) σε αλλο θρεντ στο μελλον οσοι τιμουν βεβαια την Αρχαιοελληνικη Σκεψη..
  Ομως διαστρεβλωμενη εικονα δεν ειχε, οπωσδηποτε, ο Θουκιδιδης.Και αυτος,οπως και ο Θεμιστοκλης οταν επισκευτηκε την πολη παραμονες των Θερμοπυλων, δεν ειδαν περιλαμπρους ναους και καλλιτεχνιματα.
  Οσο για την γκραβουρα ειναι,ξαναλεω, αποτελεσμα της λατρειας που ενεπνευσε στους Γαλλικους πνευματικους κυκλους  o πατερας της Γαλλικης Επαναστασης  Jean-Jacques Rousseau με το περιφημο βιβλιο του “Du contrat social” οπου καταστει φανερο για τον εαυτο του ότι θα ηθελε να γινει ενας μεγαλος νομοθετης αναλογος του Ρωμαιου Νουμα, ή του Σπαρτιατη Λυκουργου.Η λατρεια αυτή προς την Αρχαια Σπαρτη και τις αρετες της εκανε την περιφημη Mme Roland να «κλαιει που δεν γεννηθηκε Σπαρτιατισσα»,σε μια εποχη οπου η Ιστορια κρατησε την Ανασα της…: Γαλλικη Επανασταση.
  Γι’αυτό και νομιζω ότι η Σπαρτη και οι πολιτες της ζουσαν την θρησκεια τους.Το πνευμα τους και η παιδεια, τους καθοδηγουσαν στον τροπο με τον οποιο τελουσαν τα θρησκευτικα τους καθηκοντα.Σε πληρη αντιθεση με τους αλαζονες Αθηναιους που για να τα τελεσουν ηθελαν μεγαλους ναους,για να αποδειξουν στους θεους την μεγαλη τους πιστη.Αρα το πνευμα καθοδηγει την θρησκεια,κατά τους Σπαρτιατες.
  Βεβαια  αυτό μπορει να συμβει μονο σε τετοιες «ανοικτες» θτησκειες όπως η Αρχαια Ελληνικη.Αυτο δεν θα μπορουσε να συμβει σε καμμια συγχρονη θρησκεια.Βλεπουμε ότι και το λεπτεπιλεπτο Ιωνικο πνευμα των Αθηναιων και το βαρυ Δωρικο των Σπαρτιατων αφηνει τεραστια περιθωρια εκδηλωσης της θρησκευτικοτητας ,αναλογα με την παιδεια που επαιρναν οι πολιτες τους..
Και αυτό ηταν και το μεγαλειο του Αρχαιοελληνικου πνευματος και Αρχαιοελληνικης Θρησκειας…
 
 

Επισκέπτης
  Με το τομιτο συγκεκριμενα η γενικοτερα;
  Για να ξερουμε...

Με τον Τομίτο ΔΕ ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΟΤΕ .
Ακόμη κι αν έχει δίκιο ...
Ούτε με το Σταύρο συμφωνώ ποτέ ...
Είναι θέμα αρχής !

Με τη φράση συμφώνησα φίλε Γκαμπαντού ! ;)
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
.... Δεύτερο τώρα η θρησκεία πάντα ήταν [size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt][size=10pt]τροχοπέδι[/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size][/size] στην επιστημονική και την ελεύθερη σκέψη. ......
μήπως εννοείς... τροχοπέδιλο?
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Re Tomito, γίνε πιο συγκεκριμένος!

Ποιο "μύθο" (από τους δύο) εννοείς?
Ποιά "Μοναδική Αλήθεια"?

Δεν αρνούμαι να καταλάβω τίποτα.
Τα δυσνόητα θέλω να μου ξεκαθαρίζουν.

ρε συ Σταύρο, δεν το έχεις καταλάβει ακόμη? οι των θετικών επιστημών σού (περι)γράφουν ακριβώς αυτό που θέλουν να σου πουν ώστε να μην παρανοήσει κανείς. οι των κλασσικών/θεωρητικών σού γράφουν ένα ποίημα κι ό,τι καταλάβει ο καθένας.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Λοιπόν,
Έχουμε δυο περιπτώσεις. Την Γέννηση του Ιησου, και την Γέννηση της Παλλάδος.
Η πρώτη είναι η απόλυτη αλήθεια και πραγματικό γεγονός φυσικά που δεν επιδέχεται της παραμικρής αμφισβήτησης (κατά Χριστιανούς πάντα)
Η δευτερη είναι ένα μυθολογικό επεισόδιο το οποίο επιδέχεται πληθώρα αποσυμβολισμών που ο ένας δεν αναιρεί τον άλλον και προσφέρεται για φιλοσοφικές συζητησεις.
Τι συγκρίνεις ακριβως δεν καταλαβαίνω...

Ωραία.
Συγκρίνω λοιπόν δυο μύθους (το "δεν επιδέχεται αμφισβήτηση" δεν ισχύει για μένα, το αμφισβητώ, ή μάλλον δεν πιστεύω ότι έγινε), και λέω ότι και οι δυο χρησιμοποιούν ένα παραμύθι (που ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ επιστημονικά να είναι αλήθεια).
Αυτό λέω. Συγκρίνω, και βρίσκω ομοιότητες. Αυτό λέω.

"Αποσυμβολισμός"?
Πα να πει εδώ?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom