Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Μα δεν το ξέρεις;
Όταν κουνιούνται τ' @@ του Άθενς γίνεται σεισμός στην παγκόσμια χρηματαγορά!

εδω θάμαστε και αυριο .... δεν χρειάζεται να με θυμηθείτε .... προτιμω νάχετε εσεις δικιο και να μην επηρεάσουν οι κινήσεις των @@  τις τσέπες σας .... που έτσι κι αλλιως τρυπιες είναι .... μιλώντας γενικά ...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Τομίτο,
Μάθε επί τέλους να κάνεις παραθέσεις, γιατί με παιδεύεις πολύ με το σύστημα της αρίθμησης που εφαρμόζεις. Είμαστε εδώ για να περνάμε ευχάριστα, όχι για να λύνουμε γρίφους.
ΕΣΥ κάνεις πλάκα! Ή αυτά που υποστηρίζεις είναι της πλάκας! Ένα απ τα δυο πρέπει να συμβαίνει, δε βρίσκω άλλη εξήγηση.
Την έκφραση «τάζουν και απειλούν» εγώ ΠΟΤΕ δε χρησιμοποίησα. Και αν ρωτήσεις και άλλους, περισσότερο γνώστες του Ορθ. Χρ. δόγματος θα διαψεύσουν ότι συμβαίνει αυτό.
Κάποτε, το έκαναν. Τώρα όχι, γιατί δεν τους παίρνει. Και σου ξαναλέω, εγώ κρίνω το τι ΤΩΡΑ συμβαίνει, όχι τι γινόταν πριν απο 300 ή 3.000 χρόνια.
Δηλαδή αν σου πω ότι και το ΚΚΕ και ο Συριζα είναι κομμουνιστές (ομαδοποιήσω), είμαι φασίστας? Αυτό μας λές τώρα!
Κοίτα, αν δε θες να πείς, στ’ @@ μου. Νομίζεις ότι με κόφτει στην τελική?
Πάντως, ΒΡΗΚΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟ να τον κατηγορήσεις ότι είναι «χριστιανόπληκτος»! Εδώ γελάνε!
Εδώ κάτι λες... «Επιστρέφουμε στο Θείο...» Δηλαδή? Πως τρώει τα σφάγια ο θείος?
Αυτό το «πρώτος μεταξύ ίσων», ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ, το έχω ξανακούσει. Είμαι σίγουρος, ότι και εσύ. Και ξέρεις που έ? Ο Χριστόδουλας ήταν «πρώτος μεταξύ ίσων», των άλλων μητροπολιτών δηλαδή!
Φταίω εγώ μετά που σας βάζω σε ένα καζάνι?
Όσο για το «οι θεοί υπάρχουν», εν τάξει, tomito. Μας έπεισες τώρα.
Φίλοι μπορούμε να είμαστε anyway. Αλλά ευχαριστώ, βιβλιογραφία δε θα πάρω. ΟΛΟΙ, (και ορθόδοξοι, και ιεχωβάδες, και βουδιστές) βιβλιογραφία πλασάρουν. Θες να πεις? Δε θες. Δεν πειράζει. Σου πάσαρα εγώ κανένα βιβλίο για να υποστηρίξω τις απόψεις μου?
«Φανατικοί σαν και μένα»?
Παρντόν?
Φανατικοί υπέρ ποιας ομάδας?
Έχεις χάσει κάθε μέτρο.
Να μην επεκταθώ, να επαναλάβω μόνο αυτό που σου έγραψα παλιότερα:
«...δε βλέπω λόγο να τσακωνόμαστε, να βριζόμαστε, ή να υποτιμάμε ο ένας τον άλλο.»


Η Γνώση απαιτεί παίδευση.
Η παίδευση απαιτεί κόπο.
Αν πιστευεις ότι με το να σου πω εγω πέντε πράγματα μέσα σε ένα φόρουμ
θα μάθεις πραγματικά κάτι λυπάμαι.
Κλασσική νοοτροπία Δυτικού, θέλω κάτι και το θέλω τώρα. Νοοτροπία Βρέφους δλδ
Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει να μάθεις θα ανοίξεις ένα βιβλίο και θα δεις τι γράφει όλη η επιστημονική
κοινότητα ανα την γη.
Ούτε Δόγματα ούτε ιερατεία. Ουτε μετα θάνατων παραδείσοι και κολάσεις.
Ούτε φόβος του Θανάτου, ούτε αμαρτήματα.
Μεγάλος άνθρωπος είσαι, κρίση έχεις κατά βάθος, αν σε ενδιαφέρει θα ασχοληθείς και θα μάθεις μόνος σου
Ούτε κατήχηση με απασχολεί να σου κάνω, ούτε τπτ
Χριστιανόπλήκτος πάντως ως το μεδούλι είσαι γιατί ισοπεδώνεις. Άσπρο/ΜΑυρο, Καλό/Κακό με τα κλασσικά χριστιανικά δίπολα λειτουργείς.
Δεν μπορείς από ότι φάνηκε να κάνεις λεπτεπίλεπτες διακρίσεις.
Εγώ σόνυ και ντε δλδ επειδή Ιερουργησα χθες πρέπει να πούλησα αυθεντία
σε κάποιον ή να του υποσχέθηκα μετα θάνατο πιλάφια.
Το να είπα απλά έναν ύμνο σέ έναν από τους Θεους και να έχυσα λιγό κρασάκι στην Μητερα Γη ως προσφορά που να τα χωρέσει το μυαλό σου;
Φανατικοί Διαφωτιστές.
Μελέτα λίγο και κατι έκτος απο Οικονομία, αυτή η εξειδίκευση είναι που έχει φαέι τον δυτικό άνθρωπο.
Τίποτα δεν είναι χθεσινό, ρίζες έχουν τα πάντα. Ο Αθεϊσμός ο δικός σου νομίζεις ότι είναι μοναδικός;
Έχει ιδεολογικούς προγόνους και διαδρομές.
Τύχη Αγαθή
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
εδω θάμαστε και αυριο .... δεν χρειάζεται να με θυμηθείτε .... προτιμω νάχετε εσεις δικιο και να μην επηρεάσουν οι κινήσεις των @@  τις τσέπες σας .... που έτσι κι αλλιως τρυπιες είναι .... μιλώντας γενικά ...

σε κατάλαβα! είσαι ο George Soros. σωστά?
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
tomito, δεν μου έχεις απαντήσει ακόμη (το διακαιολογώ γιατί έμπλεξες σε κουβέντα με το Σταύρο):
αφού δεν υπήρχε οικονομική εκμετάλλευση, τους Θησαυρούς τι τους ήθελε το μαντείο των Δελφών? για να φορά ο Απόλλωνας χρυσά δαχτυλίδια?
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Για την συντήρηση των κτιρίων και του περιβάλλοντος χώρου.
Επίσης λόγω ιερότητας του χώρου, χρησημοποιείτο, ως άτυπο θησαυροφυλάκιο της κάθε Κοινότητας ο Ναός.
Γιατι μετά θα ήτο Ιεροσυλία να βάλεις χέρι στα λεφτά του Ναού.
 

Επισκέπτης
β: Απόλυτη έννοια του Θεού δεν υπάρχει. Άλλο ένα παρόμοιο λάθος. Γιατί; Γιατί δεν υπάρχουν απλά Ιερά Βιβλία που πρέπει να τηρούνται κατά γράμμα. Υπάρχει μόνο η Παράδοση η οποία αργα μεν, μεταβάλλεται δε με την πάροδο των χρόνων, υπάρχει δλδ μια προσαρμοστικότητα στις κοινωνικές συνθήκες.

Για μιά φορά θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Τομίτο !
Η συγγεκριμένη θρησκεία , προσαρμόζεται στις κοινωνικές συνθήκες .
Δεν ενέχει το αέναο και αμετάβλητο της Χριστιανικής θρησκείας.

Για αυτό , μην παραξενεύεσαι για το αν έκανε ή όχι κάτι ο Δίας ...(για τον οποίο διαφωνήσαμε προηγουμένως). Κι ο Δίας , προσαρμόσθηκε στις απαιτήσεις της κοινωνίας ... ;)

Για να στο δώσω να το καταλάβεις :"Δεν προσαρμόσθηκε η κοινωνία στα ρήματα του Ευαγγελίου (όπως έγινε στο Χριστιανισμό) , αλλά το Ευαγγέλιο στα ρήματα της κοινωνίας"

Κι αυτό το ονομάζεις "Θρησκεία" εσύ ? Εγώ πάντως το ονομάζω "Κοινωνιολογία" ...
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Για την συντήρηση των κτιρίων και του περιβάλλοντος χώρου.
...........

ωραίος! μου θυμίζει το μητροπολίτη που είπε ότι είχε βάλει στην άκρη κατιτίς (1 δις δρχ.) για τα γεράματά του.
 

Επισκέπτης
3: Στα λέω σε τόσες περιπτώσεις αλλά πάντα η ίδια απάντηση. Το κακό ιερατείο που εκμεταλλευεται τον αφελή κοσμάκη. Κόλλημα! Μια ακόμη παρατήρηση λχ για το Ιερατείο (που λεει ο λόγος σου} Ενώ στα μεταχριστόν χρόνια ο Ιερέας είναι ο εκπρόσωπος του Θεού στην Κοινότητα, τα Αρχαία Χρόνια ο Ιερέας ήταν ο Εκπρόσωπος της Κοινότητας στους Θεούς. Χάσμα τρελλό όπως καταλαβαίνεις, για αυτό και εκλεγόντουσαν ή Ιερούργουσαν οι ντόπιοι επικεφαλής όπως οι Πολέμαρχοι στις εκστρατείες.

Δεν ξέρω τι γίνεται στα αρχαία ιερατεία , αλλά στα Χριστιανικά , δεν ισχύει αυτό που λές φίλε μου.
Ο Θεός , δεν έχει ανάγκη εκπροσώπων Του στη γή , γιατί πολύ απλά βρίσκεται μετά των ανθρώπων. Ποτέ δεν εγκατέλειψε το δημιούργημά Του . Αντιθέτως μάλλιστα. Έστειλε το Γιό του , για να το σώσει απο την αμαρτία.

Το ιερατείο φίλε μου στην Ορθόδοξη Εκκλησία , δεν είναι εκπρόσωπος , αλλά διάκονος Θεού.Και έχει εντολή να το κάνει αυτό :«Πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη...»

Δεν εκπροσωπεί. Διακονεί !

 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
.........
Ο Θεός , δεν έχει ανάγκη εκπροσώπων Του στη γή , ........

Το ιερατείο .......

Δεν εκπροσωπεί. Διακονεί !

Δημήτρη, έχει μπλέξει λίγο τα πράγματα ο Πάπας σε αυτό το θέμα. κι έχει κάνει και πολλή προπαγάνδα σε σημείο που έχει μπερδέψει και τους μη γνωρίζοντες Ορθόδοξους
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
ωραίος! μου θυμίζει το μητροπολίτη που είπε ότι είχε βάλει στην άκρη κατιτίς (1 δις δρχ.) για τα γεράματά του.

Αναλογιζόμενοι το κόστος συντήρησης του Παρθενώνα (μόνο) για το σύγχρονο ελληνικό κράτος, πρέπει να σου φάνηκε πολύ αστείο αυτό που έγραψα εε;
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Δεν ξέρω τι γίνεται στα αρχαία ιερατεία , αλλά στα Χριστιανικά , δεν ισχύει αυτό που λές φίλε μου.
Ο Θεός , δεν έχει ανάγκη εκπροσώπων Του στη γή , γιατί πολύ απλά βρίσκεται μετά των ανθρώπων. Ποτέ δεν εγκατέλειψε το δημιούργημά Του . Αντιθέτως μάλλιστα. Έστειλε το Γιό του , για να το σώσει απο την αμαρτία.
Το ιερατείο φίλε μου στην Ορθόδοξη Εκκλησία , δεν είναι εκπρόσωπος , αλλά διάκονος Θεού.Και έχει εντολή να το κάνει αυτό :«Πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τα έθνη...»
Δεν εκπροσωπεί. Διακονεί !

Εμένα ποιος θα με διορίσει δημόσιο υπάλληλο για να διακονώ...;
Εφ'όρου ζωής μάλιστα...
Αρχίσαμε τις τρελλίτσες πάλι...
 

woodstockr

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
932
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
6
Για μιά φορά θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου Τομίτο !
Η συγγεκριμένη θρησκεία , προσαρμόζεται στις κοινωνικές συνθήκες .
Δεν ενέχει το αέναο και αμετάβλητο της Χριστιανικής θρησκείας.

Για αυτό , μην παραξενεύεσαι για το αν έκανε ή όχι κάτι ο Δίας ...(για τον οποίο διαφωνήσαμε προηγουμένως). Κι ο Δίας , προσαρμόσθηκε στις απαιτήσεις της κοινωνίας ... ;)

Για να στο δώσω να το καταλάβεις :"Δεν προσαρμόσθηκε η κοινωνία στα ρήματα του Ευαγγελίου (όπως έγινε στο Χριστιανισμό) , αλλά το Ευαγγέλιο στα ρήματα της κοινωνίας"

Κι αυτό το ονομάζεις "Θρησκεία" εσύ ? Εγώ πάντως το ονομάζω "Κοινωνιολογία" ...

Δημήτριε θα διαφωνήσω μαζί σου στο εξής. Πιστεύω οτι η κοινωνία δεν προσαρμόστηκε ποτέ στα ρήματα του Ευαγγελίου. Και κατά τη γνώμη μου αυτό συνέβη γιατί η διδασκαλία του Ευαγγελίου έγινε και γίνεται με την απειλή της κόλασης και της τιμωρίας.
Η κοινωνία απλά φοβότανε, απολύτος λογικό λόγο αμορφοσιάς του λαού.

 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Αναλογιζόμενοι το κόστος συντήρησης του Παρθενώνα (μόνο) για το σύγχρονο ελληνικό κράτος, πρέπει να σου φάνηκε πολύ αστείο αυτό που έγραψα εε;

το κόστος συντήρησης ενός μεγάλου μνημείου ηλικίας 2500 ετών (τόσο δεν είναι?) που έχει υποστεί τα πάνδεινα (π.χ. βομβαρδισμούς) λογικά πρέπει να είναι μεγάλο. αλλά το να διαβάζω ότι τα πλούτη που ήταν μαζεμένα στο αρχαίο μαντείο ήταν για να συντηρείται ο χώρος, φαίνεται λίγο απλοϊκό. σαν να απευθύνεται σε παιδί του δημοτικού σχολείου 
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
τότε που ήταν όρθια όλα, βαμμένα κτλ δεν είχαν κόστος προφανώς.
Έχεις δει προπλάσματα συγκροτημάτων Αρχαίων Ιερών;
Μέχρι και οι Ισραηλίτες το ίδιο έκαναν με τον Ναο στην Ιερουσαλήμ
Ρώτα και τον Τζίμη που τα έχει σπουδάσει
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
το κόστος συντήρησης ενός μεγάλου μνημείου ηλικίας 2500 ετών (τόσο δεν είναι?) που έχει υποστεί τα πάνδεινα (π.χ. βομβαρδισμούς) λογικά πρέπει να είναι μεγάλο. αλλά το να διαβάζω ότι τα πλούτη που ήταν μαζεμένα στο αρχαίο μαντείο ήταν για να συντηρείται ο χώρος, φαίνεται λίγο απλοϊκό. σαν να απευθύνεται σε παιδί του δημοτικού σχολείου 

 Και για την εποχη που μιλαει ο τομιτο,μπορει ο Παρθενωνας να ηταν συγχρονος,αλλα ηταν και γεματος...Τεραστια αγαλματα,ζωοφοροι,σκεπες,ναισκοι,θησαυροι,στηλες βωμοι και ενα σωρο αλλα που χαθηκαν στο περασμα του χρονου...

Λογικα σκεπτομενοι,πρεπει να ειχε ,αναλογικα παντα,τα ιδια εξοδα συντηρησης με σημερα...
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
τότε που ήταν όρθια όλα, βαμμένα κτλ δεν είχαν κόστος προφανώς.
Έχεις δει προπλάσματα συγκροτημάτων Αρχαίων Ιερών;
Μέχρι και οι Ισραηλίτες το ίδιο έκαναν με τον Ναο στην Ιερουσαλήμ
Ρώτα και τον Τζίμη που τα έχει σπουδάσει

έχω βαρεθεί να διαβάζω γριφοειδείς απαντήσεις. αυτό που λέω είναι απλό: τα πλούτη που ήταν μαζεμένα στο μαντείο ήταν πολύ περισσότερα από το κόστος συντήρησής του
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Αλλιώς δεν θα λέγονταν πλούτη.
Τι ακριβώς απέδειξες με αυτό;
 

Επισκέπτης
Εμένα ποιος θα με διορίσει δημόσιο υπάλληλο για να διακονώ...;
Εφ'όρου ζωής μάλιστα...
Αρχίσαμε τις τρελλίτσες πάλι...

Μάλλον άλλος παριστάνει τον τρελλό σήμερα ...
Η δημοσιοϋπαλληλική θέση των κληρικών είναι γνώρισμα μόνο της Ελληνικής Κοινωνίας.
Έχω να σε πληροφορήσω πως οι Αυτοκέφαλες Ορθοδοξες Εκκλησίες και τα Πατριαρχεία , είναι 14 τον αριθμό.
Έχεις να μας πείς κάτι για τις υπόλοιπες  13 Εκκλησίες ???

Γι αυτό υποστηρίζω το χωρισμό Εκκλησίας - Κράτους . Για να δώ τί καραμέλα θα  πιπιλίζετε μετά ...
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
  Και για την εποχη που μιλαει ο τομιτο,μπορει ο Παρθενωνας να ηταν συγχρονος,αλλα ηταν και γεματος...Τεραστια αγαλματα,ζωοφοροι,σκεπες,ναισκοι,θησαυροι,στηλες βωμοι και ενα σωρο αλλα που χαθηκαν στο περασμα του χρονου...

Λογικα σκεπτομενοι,πρεπει να ειχε ,αναλογικα παντα,τα ιδια εξοδα συντηρησης με σημερα...

το θέμα μου δεν είναι το κόστος συντήρησης του Παρθενώνα. ας δεχτώ τη σκέψη σου ότι αναλογικά τα έξοδα μπορεί να είναι τα ίδια. έχεις καμία βεβαιότητα ότι δεν υπήρχαν και εκείνη την εποχή ανάλογα λαμόγια με τα σημερινά που να παίρνουν ανάλογες μίζες? δηλαδή οι πρόγονοί μας είχαν δημιουργήσει μια κοινωνία αγγέλων?
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom