Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
... η Ισλαμικη θρησκεια απευθηνεται...

Μητσάκο29,

Έλεος!

Το "απευθύνω" (λόγον π.χ.), "απευθύνομαι" (ομιλών προς εσέ π.χ.), γράφεται με "υ", και όχι με "η".
Δεν προέρχεται από το "φθηνός" (φτηνός) που γράφεται με "η"!

Εγώ θα σε προστατεύω από το να μη "φτηναίνεις" τις θρησκείες?
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Άρα να συνάγω ότι συμβαίνει το εξής (ανακεφαλαίωση):

Εσύ δίνεις πουρπουάρ σε ιερω-μένους.
Εγώ δε δίνω σε ιερω-μένους.

Εσύ δε δίνεις πουρπουάρ σε ιερό-δουλες.
Εγώ δίνω σε ιερό-δουλες.

Ποιος λες να περνάει καλύτερα ρε φρέντυ?
Σταυρος man,αρα το πουρμπουαρ ειναι τελικα εμπρακτη εκδηλωση αγαπης προς....τον εαυτουλη μας,ε?...Αλλα αφηνω αυτο κατα μερους...Μπρε κουτο,τι πουρμπουαρ αφηνεις εσυ στις ιεροδουλες,αφου ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΕΡΩΤΑ? :grin:
Τωρα,αν μιλας καθαρα θεωρητικα,δηλ του τι θα συνεβαινε ΑΝ ειχες σχεση με τον αγοραιο ερωτα και ΑΝ εδινες πουρμπουαρ,η αν μιλας θετοντας τον εαυτο σου ως παραδειγμα,για να δηλωσεις το γενικο μοτο:'οποιος δινει πουρμπουαρ στις ιεροδουλες περνα καλυτερα'θα σου πω απλα το εξης:ΜΙΑ ΧΑΡΑ περναω και ΧΩΡΙΣ πουρμπουαρ...αρκει που ειμαι προσχαρος και ευγενικος μαζι τους(με τις ιεροδουλες)και φυσικα μου το ανταποδινουνν κι αυτες με...εργα!! :rockon: Τελος,ψαχνω να βρω high value for money καταστασεις,ωστε να βγω κερδισμενος...Σε καλυψα? 
 

male123

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2007
Μηνύματα
490
Like
48
Πόντοι
1
Ημονη διαφορα ειναι οτι η Ισλαμικη θρησκεια απευθηνεται σε πιο ηλιθιους ανθρωπους απο τη χριστιαννικη.τους απαγορευει το ποτο οταν ο Χρηστιαννισμος σε αφηνει μονο σου να καταλαβεις ποσο πρεπει να πιεις.ο Χρηστιαννισμος σου λεει οτι στον παραδισο η ψυχη σου θα βρει γαλληνη.στους Μουαμεθανους λενε οτι θα εχει βουνα απο πιλαφι να τρωνε οσο θελουνε και οτι ο θεος θα δωσει στον καθενα απο 40 παρθενες!!!και ολα αυτα χρηστιαννισμος και μωαμεθανισμος ειναι μια αντιγραφη του δωδεκαθεου.για πιο αγαθους ανθρωπους.δεν ειναι τυχαιο οτι ο Χριστος ειχε 12 μαθητες.εγω προτιμω το δωδεκαθεο που ειναι το τελειο.διαβαζωντας Δημοκριτο,Ηρακλιτο,Πλατωνα,Αριστοτελη...βλεπω οτι ειναι αξεπεραστοι και οτι ο Χρηστιννισμος δεν πιανει τιποτα μπροστα τους!!!ο Αριστοτελης λεει ΟΤΙ Ο ΘΕΟς ΕΙΝΑΙ ΕΝΑς!!!!!ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΦΥΛΟΣΟΦΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΗ ΛΥΣΗ ΣΕ ΟΛΑ!!!!!ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΩΡΕΣΩ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΝΑ ΑΞΙΖΩ ΟΣΟ ΜΙΑ ΤΡΙΧΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ.ο Χριστος πηρε τη φιλοσοφια τους και την εδωσε στον απλο κοσμο.και ο μωαμεθ στους τελειως αγραμματους Βεδου'ι'νους που τη νυχτα βαζουνε μεσα στη σκινη που κοιμουνται της καμηλες τους!!!!!!που να καταλαβουν αυτοι Πλατωνα και Αριστοτελη.
Τις απαγορευσεις δεν τις κανει ακριβως η θρησκεια αλλα οι εκπροσωποι της (παπαδες, ιμαμηδες) κλπ. Ενω λοιπον ο χριστιανισμος (αν το θελεις) επιτρεπει το αλκοολ, απαγορευει το γλυκο μαυρακι......
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Να αρχίσω απ το τελευταίο, και σου λέω ότι το παπαδαριό ασκεί επάγγελμα, και μάλιστα πολύ προσοδοφόρο. Το παντός τύπου παπαδαριό, είτε ράσα φοράει, είτε χλαμύδες. Ναι, το υιοθετώ. 1
Το πως γίνεται αυτή η εκμετάλλευση, είναι μια πολύ σύνθετη κουβέντα, αλλά να σου περιγράψω πολύ σύντομα:
"Δώσε τώρα, και θα τα πάρεις πίσω μετά" είναι η βάση. Πότε μετά? Μετά θάνατον, μετά την κρίση, μετά τη δεύτερη παρουσία, όλα αυτά. Οι τύποι εμπορεύονται αέρα. Πουλάνε ελπίδα, και εισπράτουν τώρα χρήμα, ισχύ, εξουσία, επιρροή.
Οι τύποι έχουν κατασκευάσει μια έννοια, την έννοια του "θεού", την οποία καλιεργούν σαν αληθινή και αδιαμφισβήτητη, και πλασάρονται σαν εκπρόσωποι αυτού του πράματος. 2
Τώρα αν εσύ μου λες ότι αυτή η ιστορία με το δωδεκάθεο ΔΕΝ έχει σχέση με αυτά που σε πολύ απλή περίληψη σου περιγράφω εδώ, και είναι κάτι άλλο, πες μου τι είναι για να κρίνω. 3
Με απλά ελληνικά όμως, όπως σου μιλάω και εγώ.
Εγώ πάντα μιλάω (και μέσα εδώ και έξω απο εδώ) με ΣΑΦΕΙΣ ορισμούς, και ΚΑΘΑΡΗ λογική.
Ξεκινώντας (και σ' αυτό οφείλεται η αρνητικότητά μου) η λέξη είναι "δωδεκάθεο" και με προκαταλαμβάνει αρνητικά, γιατί από εδώ το έχουν, από εκεί το έχουν (οι οργανωτές αυτής της ιστορίας) πάλι στην έννοια του "θεού" αναφέρονται. Σε μια έννοια δηλαδή που δεν υπάρχει, δεν αποδεικνύεται, δεν, δεν, δεν...4
Δεν είμαι εγώ κάποιος που μπορεί να κρίνει τους αρχαίους μας προγόνους, ούτε τις κατάλληλες περγαμηνές έχω, ούτε τις γνώσεις, ούτε λόγο έχω να το κάνω. Ό γέγονε γέγονε, που λέγανε και οι αρχαίοι. Εγώ τώρα (που ζω και βλέπω γύρω μου) κρίνω το τι τώρα γίνεται, και ένα από αυτά που γίνονται είναι και η δική σου κίνηση. Αυτό κρίνω, και αυτό σχολιάζω.
Αν θέλεις λοιπόν εξηγείς τι σκατά είναι αυτή η ιστορία με το δωδεκάθεο, θα με ενημερώσεις, θα σε ρωτήσω τις τυχόν απορίες μου, θα μου απαντήσεις, και που ξέρεις? ίσως στο τέλος να (1) καταφέρεις να προσελκύσεις άλλον έναν οπαδό σε αυτή την υπόθεση. Ίσως βέβαια και εγώ να (2) σε πείσω για τα "μη" πιστεύω μου. Ίσως και να (3) μη γίνει τίποτα από αυτά.
Έτσι έχουν τα πράματα. Και σε οποιαδήποτε απ τις τρείς περιπτώσεις, δε βλέπω λόγο να τσακωνόμαστε, να βριζόμαστε, ή να υποτιμάμε ο ένας τον άλλο.5



1: Παρά τα αποδειχθέντα, πάλι όλοι στο ίδιο καζάνι. Θα μπορούσες να μιλήσεις λχ για την μοναδική εξαίρεση στον απόλυτο κανόνα. Δεν το κάνεις. Λόγω Δογματικότητας πιστευω πως θα αποδείξω παρακάτω.
2: α: Δεν υπάρχουν στις Αρχαίες Θρησκείες στο ξαναλέω, ούτε Κολάσεις, ούτε Σατανάδες, ούτε Προπατορικά Αμαρτήματα. Φαντάζομαι μιλάς για καρότο και μαστίγιο, αλλά ...δεν μου τα δείχνεις... Ποια είναι αυτά; Δεν τα γνωρίζεις, Με πυξίδα το γνωστό οικονομιστικό μοτίβο με το οποίο προσεγγίζεις τον  Xριστιανισμό, γιατί έτσι διδαχτηκες αντιμετωπίζεις τα πάντα. Μια συμπεριφορά για όλους. Ισοπεδωτικό.
β: Απόλυτη έννοια του Θεού δεν υπάρχει. Άλλο ένα παρόμοιο λάθος. Γιατί; Γιατί δεν υπάρχουν απλά Ιερά Βιβλία που πρέπει να τηρούνται κατά γράμμα. Υπάρχει μόνο η Παράδοση η οποία αργα μεν, μεταβάλλεται δε με την πάροδο των χρόνων, υπάρχει δλδ μια προσαρμοστικότητα στις κοινωνικές συνθήκες.
3: Στα λέω σε τόσες περιπτώσεις αλλά πάντα η ίδια απάντηση. Το κακό ιερατείο που εκμεταλλευεται τον αφελή κοσμάκη. Κόλλημα! Μια ακόμη παρατήρηση λχ για το Ιερατείο (που λεει ο λόγος σου} Ενώ στα μεταχριστόν χρόνια ο Ιερέας είναι ο εκπρόσωπος του Θεού στην Κοινότητα, τα Αρχαία Χρόνια ο Ιερέας ήταν ο Εκπρόσωπος της Κοινότητας στους Θεούς. Χάσμα τρελλό όπως καταλαβαίνεις, για αυτό και εκλεγόντουσαν ή Ιερούργουσαν οι ντόπιοι επικεφαλής όπως οι Πολέμαρχοι στις εκστρατείες. Λχ χάρη εγώ χθες Ιερούργησα. 
4: Αν νομίζεις ότι θα μπώ στην διαδικασία αυτή κάνεις λάθος. Καλός ο Ορθολογισμός αλλά δεν θα τα βάλουμε όλα στην Προκρούστεια Κλίνη του.
5: Τίποτα από αυτά δεν πρόκειται να κάνω, γιατί απλούστα δεν υπάρχει λόγος.
Πρώτον γιατί δεν έχουμε οπαδούς, ούτε οργανωτές. Δευτερον και αυτή είναι πλατιά κοινή πεποίθηση όλων εμας που ασχολούμαστε με τις Αρχαίες Θρήσκείες δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτοιμοι και ικανοί να καταλάβουν κάποια πράγματα. Όταν αυτό γίνει θα ΠΡΕΠΕΙ  να είναι από εσωτερική παρόρμηση και ανάγκη και όχι «στρατολόγηση» . Τρίτον και ακόμη σπουδαιότερο είναι ότι εμείς αντιλαμβανόμαστε το Θείο σε όλες τις εκφάνσεις του ώς λχ την κορυφή ενός βουνού, στην οποία προφανώς μπορείς να φτάσεις με πέραν του ενός τρόπους, Ούτε από το χεράκι θα πάρουμε κανέναν, ούτε τον δρόμο θα δείξουμε τον Πραγματικό και Μόνο που κάνουν άλλοι. Μόνος σου θα τον βρεις, θα πέσεις και θα τσακιστείς, αλλά αν και όταν με το καλό φτάσεις στην κορυφή, θα είναι κάτι που πέτυχες Εσύ για Εσένα.
Τέταρτον και τελευταίο, εγώ στην κουβέντα αυτή έχω εμπλακεί απλά και μόνο για να διευκρινήσω κάποιες παρεξηγήσεις/παρερμηνείες και τπτ παραπάνω. Ουδόλως ενδιαφέρομαι για το που πιστευει ο καθένας αρκεί να μην στέκεται εμπόδιο στην δικιά μου θρησκευτικότητα. Ουτε κανέναν υποτίμησα, ούτε έβρισα. Τουλάχιστον πρίν το κάνεις αυτός πρώτα. Και το έκαναν αρκετοί.
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Χμμμ...Έχω βάλει ένα 50ευρω κάτω από μικροσκόπιο και απάντηση δεν έχω πάρει ακόμη...

Ίσως να φταίει ότι το 50ευρω ήταν δικό μου και όχι δανεικό, καθότι δεν δανείζομαι σε αντίθεση με εκατομμύρια άλλους συμπατριώτες μου...
Νιώθω λίγο ένοχος βέβαια διότι εξαιτίας μου κάποιο στέλεχος τράπεζας δεν θα πάρει μπόνους φέτος...

Αλήθεια, οι στελεχάρες του χρηματοπιστωτικού τομέα δεν έχετε αυτοκτονήσει ομαδικά μετά το κάζο με τα subrimes ή ήταν και αυτό μέρος του Μεγάλου Σχεδίου;

αγαπητέ όλα είναι δρόμος ....

όσο για το 50ρικο κοίτα καλυτερα .... δεν χρειάζεται να προχωρήσεις σε πραγματικο δανεισμό ... απ'ολα τα 50ρικα που εχεις στην τσέπη αφερεσε ενα 30%  .... αντιστοιχεί στο κόστος δανεισμού & χρησης του χρηματος που κατέχεις ανα πάσα στιγμή ...
γιατι ολο και οτι χρημα εχετε δεν σας ανηκει ... απλά το δανείζεσθε απο .....

... όσο για τα bonus ... αυτα είναι για κατι φτωχομπινέδες λιγούρηδες που τα ονειρεύονται ..
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
εγώ τώρα έχω μπερδευτεί με αυτό σας το διάλογο, str8 & athens. δηλαδή, αν κατάλαβα, ο athens είναι στέλεχος τράπεζας κι όταν λέει ''δεν ΜΑΣ ενδιαφέρει η άποψή σου'', εννοεί ότι οι απόψεις του str8 δεν ενδιαφέρουν τα στελέχη των τραπεζών συλλήβδην?  :think:

καμία σχέση με τραπέζικα ιδρύματα όπως τα γνωριζετε .... οι αξίες λειτουργούν με διαφορετικη μορφη στα παγκόσμια χρηματιστηρια αξιών, εμπορευμάτων, νομισμάτων ....
πραγματικά εντυπωσιάζομαι με την επικρατούσα άγνοια εδω αν και ιστοσελίδα αντρική κατα βάση ..
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Σταυρος man,αρα το πουρμπουαρ ειναι τελικα εμπρακτη εκδηλωση αγαπης προς....τον εαυτουλη μας,ε?...Αλλα αφηνω αυτο κατα μερους...Μπρε κουτο,τι πουρμπουαρ αφηνεις εσυ στις ιεροδουλες,αφου ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΜΕΝΟ ΕΡΩΤΑ? :grin:
Τωρα,αν μιλας καθαρα θεωρητικα,δηλ του τι θα συνεβαινε ΑΝ ειχες σχεση με τον αγοραιο ερωτα και ΑΝ εδινες πουρμπουαρ,η αν μιλας θετοντας τον εαυτο σου ως παραδειγμα,για να δηλωσεις το γενικο μοτο:'οποιος δινει πουρμπουαρ στις ιεροδουλες περνα καλυτερα'θα σου πω απλα το εξης:ΜΙΑ ΧΑΡΑ περναω και ΧΩΡΙΣ πουρμπουαρ...αρκει που ειμαι προσχαρος και ευγενικος μαζι τους(με τις ιεροδουλες)και φυσικα μου το ανταποδινουνν κι αυτες με...εργα!! :rockon: Τελος,ψαχνω να βρω high value for money καταστασεις,ωστε να βγω κερδισμενος...Σε καλυψα? 

τα θηλυκά υπάρχουν για να υπηρετούν τα αρσενικά ... αυτός είναι ο νόμος ... ειτε Χριστιανικός, ειτε Ισλαμικός είτε δαρβινικός είτε ολύμπιος ...
βαλτε το μεσα στο νου σας σαν αξίωμα ... και μη χαλάτε τα μπουρμπουάρ σας για αυτές... απλά παρτε οτι και οσο επιθυμειτε .... θα μου πειτε οτι αυτες ειτε δεν το γνωρίζουν ειτε δεν το αναγνωρίζουν ...
... εσεις καντε τις να το μαθουν στο πετσι τους .... και να τους γινει μάθημα ....
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
τα θηλυκά υπάρχουν για να υπηρετούν τα αρσενικά ... αυτός είναι ο νόμος ... ειτε Χριστιανικός, ειτε Ισλαμικός είτε δαρβινικός είτε ολύμπιος ...
βαλτε το μεσα στο νου σας σαν αξίωμα ... και μη χαλάτε τα μπουρμπουάρ σας για αυτές... απλά παρτε οτι και οσο επιθυμειτε .... θα μου πειτε οτι αυτες ειτε δεν το γνωρίζουν ειτε δεν το αναγνωρίζουν ...
... εσεις καντε τις να το μαθουν στο πετσι τους .... και να τους γινει μάθημα ....

  Πω-πω

  Βαλε κανα λαστιχακι στα μπατζακια σου,μην φυγουν οι αντριλες και μυρισει η γειτονια...

  Καλε τι αρσενικο ειναι τουτο....

 
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Πάλι τα ίδια....

Δεν πειράζει. Καλή παρέα έχουμε κάνει εδώ, ας του δώσω μια ακόμα ευκαιρία, μπας και καταλάβει τι λέω.
(Σκέφτομαι φωναχτά)

1: Παρά τα αποδειχθέντα, πάλι όλοι στο ίδιο καζάνι. Θα μπορούσες να μιλήσεις λχ για την μοναδική εξαίρεση στον απόλυτο κανόνα. Δεν το κάνεις. Λόγω Δογματικότητας πιστευω πως θα αποδείξω παρακάτω.
Τι λες μωρέ tomito? Τι απέδειξες? Τίποτα!

2: α: Δεν υπάρχουν στις Αρχαίες Θρησκείες στο ξαναλέω, ούτε Κολάσεις, ούτε Σατανάδες, ούτε Προπατορικά Αμαρτήματα. Φαντάζομαι μιλάς για καρότο και μαστίγιο, αλλά ...δεν μου τα δείχνεις... Ποια είναι αυτά; Δεν τα γνωρίζεις, Με πυξίδα το γνωστό οικονομιστικό μοτίβο με το οποίο προσεγγίζεις τον  Xριστιανισμό, γιατί έτσι διδαχτηκες αντιμετωπίζεις τα πάντα. Μια συμπεριφορά για όλους. Ισοπεδωτικό.
Δε μιλάω για καρότο και μαστίγιο.
Αν τις απόψεις μου τις εντάσσεις σε «μοτίβο» (δικαίωμά σου), σε πληροφορώ ότι αντιμετωπίζω με ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ όλες τις θρησκείες, γιατί για μένα ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ την ίδια δουλειά κάνουν. Δεν έχει σημασία αν λέγεται θεός, γιαχβέ, αλλάχ, βούδας, κομφούκιος, ασυρις, διας, ποσειδώνας, «κορυφή βουνού» (από τους American Indian το έχετε πάρει αυτό?), κεραυνός, spaghetti (ναι, και τέτοιος υπάρχει!) αζώρ, Madonna ή Ντόναλτ Ντάκ. Είναι αυτό που σου προσδιόρισα, δηλαδή κάτι το ανύπαρκτο που πλασάρεται ως αληθινό και υπάρχον. Αυτό το κοινό βρίσκω, και αυτό το ομαδοποιώ. ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ  ΡΕ ΦΙΛΕ?

β: Απόλυτη έννοια του Θεού δεν υπάρχει. Άλλο ένα παρόμοιο λάθος. Γιατί; Γιατί δεν υπάρχουν απλά Ιερά Βιβλία που πρέπει να τηρούνται κατά γράμμα. Υπάρχει μόνο η Παράδοση η οποία αργα μεν, μεταβάλλεται δε με την πάροδο των χρόνων, υπάρχει δλδ μια προσαρμοστικότητα στις κοινωνικές συνθήκες.
Βεβαίως και υπάρχει (κατά τους πιστούς). Θέλεις να σου κατεβάσω και το Μπαμπινιώτη να δεις ότι «ορίζεται»? Νομίζω το έχω ξανακάνει.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΕΣ ιδιότητες δίνουν στο θεό (οι πιστοί), όταν βέβαια αρχίσεις τις ερωτήσεις, το πράμα φλουτάρει.... Διότι πως να μη φλουτάρει?
Τώρα τα «ιερά βιβλία», τα «ιερά άμφια», το «άγιον πνέυμα», η «θεία μετάληψις» και όλα τα σχετικά, είναι τμήμα του μηχανισμού. Με συγχωρείς που μεταχειρίζομαι ορθόδοξους Χρ. όρους, αλλά αυτούς μόνο ξέρω. Μην το θεωρείς αυτό «γενίκευση», αν ήξερα τα αντίστοιχα των 12θεϊστών θα σου έγραφα αυτά. Σε ρωτάω να μου τα πεις, αλλά δε τα λες.

3: Στα λέω σε τόσες περιπτώσεις αλλά πάντα η ίδια απάντηση. Το κακό ιερατείο που εκμεταλλευεται τον αφελή κοσμάκη. Κόλλημα!
Δεν είπα «το κακό». Ότι θέλεις διαβάζεις. ΠΡΟΣΕΧΕ τι γράφω, είμαι ΑΡΚΕΤΑ συγκεκριμένος. Και σου ξαναλέω: Η θρησκεία που καλως γνωρίζω (η Ορθ. Χρ.), αυτό κάνει. Το ίδιο και το Βατικανό. Το ίδιο και οι Μουσουλμάνοι. Εσύ μου λες «Το δωδεκάθεο δεν το κάνει». Ωραία. Πες μας λοιπόν ΤΙ ΚΑΝΕΙ αυτή η θρησκεία σου. Να μάθουμε.
Γιατί αν δεν κάνει τίποτα, τότε γιατί υπάρχει?

Μια ακόμη παρατήρηση λχ για το Ιερατείο (που λεει ο λόγος σου} Ενώ στα μεταχριστόν χρόνια ο Ιερέας είναι ο εκπρόσωπος του Θεού στην Κοινότητα, τα Αρχαία Χρόνια ο Ιερέας ήταν ο Εκπρόσωπος της Κοινότητας στους Θεούς. Χάσμα τρελλό όπως καταλαβαίνεις, για αυτό και εκλεγόντουσαν ή Ιερούργουσαν οι ντόπιοι επικεφαλής όπως οι Πολέμαρχοι στις εκστρατείες. Λχ χάρη εγώ χθες Ιερούργησα.
Αυτή η αντιδιαστολή (ποιος εκπροσωπεί ποιον που) ξέρεις τι μου θυμίζει? Συνδικαλισμό! Συνδικαλίστηκαν οι άνθρωποι, εξέλεξαν εκπρόσωπο (ο Πανταζόπουλος τους ας πούμε), και αυτός τους εκπροσωπεί.
Αυτό δεν κάνει και ο Πανταζόπουλος (ΓΣΕΕ)?
Πέραν όμως αυτού, λες: «ο Εκπρόσωπος της Κοινότητας στους Θεούς». Άρα ΥΠΑΡΧΕΙ θεός (ή θεοί). Τι είναι λοιπόν αυτοί? Πως υπάρχουν? Πως επηρεάζουν τους ανθρώπους? Ο θεός των ορθοδόξων, ξέρω. Ο δικός σου (σας)? Αυτό σε ρωτάω, ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ, γαμώ το κερατό μου, αλλά δε θέλεις να πεις.

4: Αν νομίζεις ότι θα μπώ στην διαδικασία αυτή κάνεις λάθος. Καλός ο Ορθολογισμός αλλά δεν θα τα βάλουμε όλα στην Προκρούστεια Κλίνη του.
Η διαδικασία που αναφέρεις είναι η: «Εξήγησε, μη μας σκας».
Δε θέλεις, δε πειράζει. Δικαίωμα σου.
Η δική μου ερμηνεία είναι «άλλος ένας που λέει α******* και σταματάει την κουβέντα γιατί δε μπορεί να υποστηρίξει αυτά που λέει». Και καταλαβαίνεις ότι αυτό δε το λέω για σένα προσωπικά, το λέω για το σύνολο της κίνησης...  Εσύ είσαι ο εδώ εκπρόσωπός της.


5: Τίποτα από αυτά δεν πρόκειται να κάνω, γιατί απλούστα δεν υπάρχει λόγος.
Πρώτον γιατί δεν έχουμε οπαδούς, ούτε οργανωτές. Δευτερον και αυτή είναι πλατιά κοινή πεποίθηση όλων εμας που ασχολούμαστε με τις Αρχαίες Θρήσκείες δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτοιμοι και ικανοί να καταλάβουν κάποια πράγματα.
Πρός αποφυγήν παρεξηγήσεων, ξεκαθαρίζω τι είναι αυτό που «δε θα κάνεις»: (πάλι):
Αν θέλεις λοιπόν εξηγείς τι σκατά είναι αυτή η ιστορία με το δωδεκάθεο


Όταν αυτό γίνει θα ΠΡΕΠΕΙ  να είναι από εσωτερική παρόρμηση και ανάγκη και όχι «στρατολόγηση».
Δε πας καλά! Θα κρίνεις ΕΣΥ, (ή ο οποιοσδήποτε άλλος) αν ΕΓΩ είμαι «έτοιμος» ή «μη έτοιμος» να καταλάβω? Ρε δε πάτε από κεi που 'ρθατε? Χειρότεροι κι' απ' το Χριστόδουλο μου φαίνεται ότι είστε! Όχι στο ίδιο καζάνι, σε πιο βραστό πρέπει να σας βάλω!

Τρίτον και ακόμη σπουδαιότερο είναι ότι εμείς αντιλαμβανόμαστε το Θείο σε όλες τις εκφάνσεις του ώς λχ την κορυφή ενός βουνού, στην οποία προφανώς μπορείς να φτάσεις με πέραν του ενός τρόπους, Ούτε από το χεράκι θα πάρουμε κανέναν, ούτε τον δρόμο θα δείξουμε τον Πραγματικό και Μόνο που κάνουν άλλοι. Μόνος σου θα τον βρεις, θα πέσεις και θα τσακιστείς, αλλά αν και όταν με το καλό φτάσεις στην κορυφή, θα είναι κάτι που πέτυχες Εσύ για Εσένα.
Εδώ χωράνε πολλές απαντήσεις:
1) Τον έχω βρει (το δρόμο).
2) Από την κορυφή έχω περάσει, αλλά έφυγα. Βρήκα αλλού καλύτερα.
3) Δεν είναι Πραγματικός ο δρόμος. Virtual είναι.
4) Αλλά δε πειράζει, τη δουλειά του την κάνει περίφημα (έστω και virtual).
5) Εγώ που δεν αντιλαμβάνομαι το Θείο, πειράζει να τα πω στο θείο μου?
6) Και τέλος, μια που την σκίσαμε την κορυφή του βουνού, και σου είπα και για τους Ινδιάνους (που έχουν τέτοια ονόματα, όπως λ.χ. «ο άνεμος που τρέχει πάνω στην πεδιάδα και δροσίζει τα σπαρτά»), τον ξέρεις τον Ινδιάνο που λεγόταν «Σπασμένη Καπότα»?

Τέταρτον και τελευταίο, εγώ στην κουβέντα αυτή έχω εμπλακεί απλά και μόνο για να διευκρινήσω κάποιες παρεξηγήσεις/παρερμηνείες και τπτ παραπάνω.
Δε διευκρινίζεις τίποτα όμως! Εννοώ από αυτά που σε ρωτάνε!

Ουδόλως ενδιαφέρομαι για το που πιστευει ο καθένας αρκεί να μην στέκεται εμπόδιο στην δικιά μου θρησκευτικότητα.
ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ να θεωρείς ότι ΕΓΩ σε εμπόδισα απο κάτι?

Ουτε κανέναν υποτίμησα, ούτε έβρισα. Τουλάχιστον πρίν το κάνεις αυτός πρώτα. Και το έκαναν αρκετοί.
Αλλά πάλι, όχι εγώ.

Aε γιά, έπεσε και το ρεύμα και είμαι με τη γεννήτρια πάλι!
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
  Πω-πω

  Βαλε κανα λαστιχακι στα μπατζακια σου,μην φυγουν οι αντριλες και μυρισει η γειτονια...

  Καλε τι αρσενικο ειναι τουτο....

 

Μα δεν το ξέρεις;
Όταν κουνιούνται τ' @@ του Άθενς γίνεται σεισμός στην παγκόσμια χρηματαγορά!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Πάλι τα ίδια....
Tι λες μωρέ tomito? Τι απέδειξες? Τίποτα! 1
Δε μιλάω για καρότο και μαστίγιο. 2
Αν τις απόψεις μου τις εντάσσεις σε «μοτίβο» (δικαίωμά σου), σε πληροφορώ ότι αντιμετωπίζω με ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ όλες τις θρησκείες, γιατί για μένα ΟΛΕΣ ΟΙ ΘΡΗΣΚΕΙΕΣ την ίδια δουλειά κάνουν. Δεν έχει σημασία αν λέγεται θεός, γιαχβέ, αλλάχ, βούδας, κομφούκιος, ασυρις, διας, ποσειδώνας, «κορυφή βουνού» (από τους American Indian το έχετε πάρει αυτό?), κεραυνός, spaghetti (ναι, και τέτοιος υπάρχει!) αζώρ, Madonna ή Ντόναλτ Ντάκ. Είναι αυτό που σου προσδιόρισα, δηλαδή κάτι το ανύπαρκτο που πλασάρεται ως αληθινό και υπάρχον. Αυτό το κοινό βρίσκω, και αυτό το ομαδοποιώ. ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ  ΡΕ ΦΙΛΕ? 3
Βεβαίως και υπάρχει (κατά τους πιστούς). Θέλεις να σου κατεβάσω και το Μπαμπινιώτη να δεις ότι «ορίζεται»? Νομίζω το έχω ξανακάνει.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΕΣ ιδιότητες δίνουν στο θεό (οι πιστοί), όταν βέβαια αρχίσεις τις ερωτήσεις, το πράμα φλουτάρει.... Διότι πως να μη φλουτάρει?
Τώρα τα «ιερά βιβλία», τα «ιερά άμφια», το «άγιον πνέυμα», η «θεία μετάληψις» και όλα τα σχετικά, είναι τμήμα του μηχανισμού. Με συγχωρείς που μεταχειρίζομαι ορθόδοξους Χρ. όρους, αλλά αυτούς μόνο ξέρω. Μην το θεωρείς αυτό «γενίκευση», αν ήξερα τα αντίστοιχα των 12θεϊστών θα σου έγραφα αυτά. Σε ρωτάω να μου τα πεις, αλλά δε τα λες. 4
Δεν είπα «το κακό». Ότι θέλεις διαβάζεις. ΠΡΟΣΕΧΕ τι γράφω, είμαι ΑΡΚΕΤΑ συγκεκριμένος. Και σου ξαναλέω: Η θρησκεία που καλως γνωρίζω (η Ορθ. Χρ.), αυτό κάνει. Το ίδιο και το Βατικανό. Το ίδιο και οι Μουσουλμάνοι. Εσύ μου λες «Το δωδεκάθεο δεν το κάνει». Ωραία. Πες μας λοιπόν ΤΙ ΚΑΝΕΙ αυτή η θρησκεία σου. Να μάθουμε.
Γιατί αν δεν κάνει τίποτα, τότε γιατί υπάρχει? 5
Αυτή η αντιδιαστολή (ποιος εκπροσωπεί ποιον που) ξέρεις τι μου θυμίζει? Συνδικαλισμό! Συνδικαλίστηκαν οι άνθρωποι, εξέλεξαν εκπρόσωπο (ο Πανταζόπουλος τους ας πούμε), και αυτός τους εκπροσωπεί.
Αυτό δεν κάνει και ο Πανταζόπουλος (ΓΣΕΕ)?
Πέραν όμως αυτού, λες: «ο Εκπρόσωπος της Κοινότητας στους Θεούς».6 Άρα ΥΠΑΡΧΕΙ θεός (ή θεοί). Τι είναι λοιπόν αυτοί? Πως υπάρχουν? Πως επηρεάζουν τους ανθρώπους? Ο θεός των ορθοδόξων, ξέρω. Ο δικός σου (σας)? Αυτό σε ρωτάω, ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΩ, γαμώ το κερατό μου, αλλά δε θέλεις να πεις.
Η διαδικασία που αναφέρεις είναι η: «Εξήγησε, μη μας σκας».
Δε θέλεις, δε πειράζει. Δικαίωμα σου.
Η δική μου ερμηνεία είναι «άλλος ένας που λέει α******* και σταματάει την κουβέντα γιατί δε μπορεί να υποστηρίξει αυτά που λέει». Και καταλαβαίνεις ότι αυτό δε το λέω για σένα προσωπικά, το λέω για το σύνολο της κίνησης...  Εσύ είσαι ο εδώ εκπρόσωπός της. 7

Πρός αποφυγήν παρεξηγήσεων, ξεκαθαρίζω τι είναι αυτό που «δε θα κάνεις»: (πάλι):
Δε πας καλά! Θα κρίνεις ΕΣΥ, (ή ο οποιοσδήποτε άλλος) αν ΕΓΩ είμαι «έτοιμος» ή «μη έτοιμος» να καταλάβω? Ρε δε πάτε από κεi που 'ρθατε? Χειρότεροι κι' απ' το Χριστόδουλο μου φαίνεται ότι είστε! Όχι στο ίδιο καζάνι, σε πιο βραστό πρέπει να σας βάλω!8
Εδώ χωράνε πολλές απαντήσεις:
1) Τον έχω βρει (το δρόμο).
2) Από την κορυφή έχω περάσει, αλλά έφυγα. Βρήκα αλλού καλύτερα.
3) Δεν είναι Πραγματικός ο δρόμος. Virtual είναι.
4) Αλλά δε πειράζει, τη δουλειά του την κάνει περίφημα (έστω και virtual).
5) Εγώ που δεν αντιλαμβάνομαι το Θείο, πειράζει να τα πω στο θείο μου?9
6) Και τέλος, μια που την σκίσαμε την κορυφή του βουνού, και σου είπα και για τους Ινδιάνους (που έχουν τέτοια ονόματα, όπως λ.χ. «ο άνεμος που τρέχει πάνω στην πεδιάδα και δροσίζει τα σπαρτά»), τον ξέρεις τον Ινδιάνο που λεγόταν «Σπασμένη Καπότα»?
Δε διευκρινίζεις τίποτα όμως! Εννοώ από αυτά που σε ρωτάνε!
ΔΕ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ να θεωρείς ότι ΕΓΩ σε εμπόδισα απο κάτι?
Αλλά πάλι, όχι εγώ.
Aε γιά, έπεσε και το ρεύμα και είμαι με τη γεννήτρια πάλι!

1: Τι απέδειξα; Η πλάκα κάνεις ή δεν ξέρεις να διαβάζεις. Ξανατσέκαρε τι σκάναρα και ανέβασα. Εκτός αν θεωρείς ότι ΑΙΡΕΤΟΙ ΕΤΗΣΙΑΣ ΘΗΤΕΙΑΣ συνιστούν εξουσιαστικό μηχανισμό που δύναται να φέρει τον χαρακτηρισμό ΙΕΡΑΤΕΙΟ.
Έλεος!!!
2: Όταν λες ότι τάζουν και απειλούν για τι πράγμα μιλάς αν όχι για καρότο και για μαστίγιο. Πόσα θές να μας αποτρελάνεις. Τι υποστηρίζεις; Δεν υποστηρίζεις ότι τα Ιερατεία πούλάνε φόβο για το επέκεινα με αντάλλαγμα τα κέρδη τώρα; Δωσε μας τώρα για να οφεληθείς μετά στυλ. Χωρίς Μαστίγιο γίνεται ο άλλος να δώσει; Δλδ  χωρίς Κόλαση και τον αντιπρόσωπό της εδώ Σατανά;
3: Που κάνεις λάθος; Πάλι αστειευσαι φαντάζομαι διότι ως γνωστών κάθε τσουβάλιασμα συνιστά Φασισμό, όπως αν πω λχ εγώ όλοι οι Αλβανοί είναι υπάνθρωποι. Πως θα σου φανεί κάτι τέτοιο δλδ;
4: Και ουτε πρόκειται να σου πω, στο ξαναλέω. Αδιαφορώ παντελώς. Αλλά μην με κατηγορείς όταν σου λέω ότι μας διαβάζεις με χριστιανικά γυαλιά. Το ομολογείς.
Και ενδόμυχα το καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι λάθος.
5: Πάλι με τα Ιερατεία. Βρε κόλλημα, δεν έχει Βατικανό το Δωδεκάθεο, ούτε Δόγματα ούτε απόλυτες αλήθειες, ούτε Αρχιεπισκοπές, ούτε Πατριαρχεία. Αν σου βγάλουν τα χριστιανικά γυαλιά είσαι θεολογικά τυφλός. Το Δωδεκάθεο αποδίδει απλώς Θεία Λατρεία, ευχαριστεί τους Θεούς για τα αγαθά που έχουμε, απο εκεί ξεκινά και  η ύψιστη εννοια της Θυσίας. Επιστρέφουμε στο Θείο μέρος των όσων απλόχερα μας χάρισε.
6: Πάντα κάποιος εκπροσωπεί τους ανθρώπους κάπου. Οπως ο Πρέσβυς στην τάδε χώρα της Ελλάδας. Το κράτος τον έστειλε να μας εκπροσωπεί. Έτσι και η Κοινότητα εκλέγει τον Ιερέα ως Πρώτο μεταξύ Ισων στο Ηθος και την Αρετή να την εκπροσωπεί στην Θεία Λατρεία. Τι δεν μπορείς να καταλάβεις; Την ύπαρξη των Θεων ;
Οι Θεοι Υπάρχουν είτε τους Τιμούν οι Άνθρωποι ειτε όχι Σταυρε.
7: Ακριβως επειδή με βλέπεις έτσι, χωρίς ενδοιασμούς το μόνο που μπορω να κάνω για σένα είναι να σου δώσω βιβλιογραφία. Αν θες, αν όχι και πάλι Φίλοι θα είμαστε.
8: Κάτι τέτοιοι φανατικοί σαν και εσένα ήταν οι διαφωτιστές και νόμισαν ότι ο άνθρωπος ζει χωρίς θρησκεία. Δεν ζει. Και η άνοδος της Αθεϊας στον Δυτικό Κόσμο ειναι ακόμη ένα σύμπτωμα απόλυτης παρακμής της. ‘Άλλωστε σε μερικές εκατοντάδες χρόνια, θα εξαλειφθεί πλήρως κάτω από το βάρος τέτοιων αυτοκαταστροφικών επιλογών
9: Η ειρωνεία να περισσευει είμαι σίγουρος μπορείς καλύτερα.
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
  Πω-πω

  Βαλε κανα λαστιχακι στα μπατζακια σου,μην φυγουν οι αντριλες και μυρισει η γειτονια...

  Καλε τι αρσενικο ειναι τουτο....

 

τι να κάνουμε ... πολλές φορές τα φαινόμενα (και τα καπέλα θαλεγα εγω ...) απατούν ....
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Τομίτο,
Μάθε επί τέλους να κάνεις παραθέσεις, γιατί με παιδεύεις πολύ με το σύστημα της αρίθμησης που εφαρμόζεις. Είμαστε εδώ για να περνάμε ευχάριστα, όχι για να λύνουμε γρίφους.

1: Τι απέδειξα; Η πλάκα κάνεις ή δεν ξέρεις να διαβάζεις. Ξανατσέκαρε τι σκάναρα και ανέβασα. Εκτός αν θεωρείς ότι ΑΙΡΕΤΟΙ ΕΤΗΣΙΑΣ ΘΗΤΕΙΑΣ συνιστούν εξουσιαστικό μηχανισμό που δύναται να φέρει τον χαρακτηρισμό ΙΕΡΑΤΕΙΟ.
Έλεος!!!
ΕΣΥ κάνεις πλάκα! Ή αυτά που υποστηρίζεις είναι της πλάκας! Ένα απ τα δυο πρέπει να συμβαίνει, δε βρίσκω άλλη εξήγηση.

2: Όταν λες ότι τάζουν και απειλούν για τι πράγμα μιλάς αν όχι για καρότο και για μαστίγιο. Πόσα θές να μας αποτρελάνεις. Τι υποστηρίζεις; Δεν υποστηρίζεις ότι τα Ιερατεία πούλάνε φόβο για το επέκεινα με αντάλλαγμα τα κέρδη τώρα; Δωσε μας τώρα για να οφεληθείς μετά στυλ. Χωρίς Μαστίγιο γίνεται ο άλλος να δώσει; Δλδ  χωρίς Κόλαση και τον αντιπρόσωπό της εδώ Σατανά;
Την έκφραση «τάζουν και απειλούν» εγώ ΠΟΤΕ δε χρησιμοποίησα. Και αν ρωτήσεις και άλλους, περισσότερο γνώστες του Ορθ. Χρ. δόγματος θα διαψεύσουν ότι συμβαίνει αυτό.
Κάποτε, το έκαναν. Τώρα όχι, γιατί δεν τους παίρνει. Και σου ξαναλέω, εγώ κρίνω το τι ΤΩΡΑ συμβαίνει, όχι τι γινόταν πριν απο 300 ή 3.000 χρόνια.

3: Που κάνεις λάθος; Πάλι αστειευσαι φαντάζομαι διότι ως γνωστών κάθε τσουβάλιασμα συνιστά Φασισμό, όπως αν πω λχ εγώ όλοι οι Αλβανοί είναι υπάνθρωποι. Πως θα σου φανεί κάτι τέτοιο δλδ;
Δηλαδή αν σου πω ότι και το ΚΚΕ και ο Συριζα είναι κομμουνιστές (ομαδοποιήσω), είμαι φασίστας? Αυτό μας λές τώρα!

4: Και ουτε πρόκειται να σου πω, στο ξαναλέω. Αδιαφορώ παντελώς. Αλλά μην με κατηγορείς όταν σου λέω ότι μας διαβάζεις με χριστιανικά γυαλιά. Το ομολογείς.
Και ενδόμυχα το καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι λάθος.
Κοίτα, αν δε θες να πείς, στ’ @@ μου. Νομίζεις ότι με κόφτει στην τελική?
Πάντως, ΒΡΗΚΕΣ ΑΝΘΡΩΠΟ να τον κατηγορήσεις ότι είναι «χριστιανόπληκτος»! Εδώ γελάνε!

5: Πάλι με τα Ιερατεία. Βρε κόλλημα, δεν έχει Βατικανό το Δωδεκάθεο, ούτε Δόγματα ούτε απόλυτες αλήθειες, ούτε Αρχιεπισκοπές, ούτε Πατριαρχεία. Αν σου βγάλουν τα χριστιανικά γυαλιά είσαι θεολογικά τυφλός. Το Δωδεκάθεο αποδίδει απλώς Θεία Λατρεία, ευχαριστεί τους Θεούς για τα αγαθά που έχουμε, απο εκεί ξεκινά και  η ύψιστη εννοια της Θυσίας. Επιστρέφουμε στο Θείο μέρος των όσων απλόχερα μας χάρισε.
Εδώ κάτι λες... «Επιστρέφουμε στο Θείο...» Δηλαδή? Πως τρώει τα σφάγια ο θείος?

6: Πάντα κάποιος εκπροσωπεί τους ανθρώπους κάπου. Οπως ο Πρέσβυς στην τάδε χώρα της Ελλάδας. Το κράτος τον έστειλε να μας εκπροσωπεί. Έτσι και η Κοινότητα εκλέγει τον Ιερέα ως Πρώτο μεταξύ Ισων στο Ηθος και την Αρετή να την εκπροσωπεί στην Θεία Λατρεία. Τι δεν μπορείς να καταλάβεις; Την ύπαρξη των Θεων ;
Οι Θεοι Υπάρχουν είτε τους Τιμούν οι Άνθρωποι ειτε όχι Σταυρε.
Αυτό το «πρώτος μεταξύ ίσων», ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ, το έχω ξανακούσει. Είμαι σίγουρος, ότι και εσύ. Και ξέρεις που έ? Ο Χριστόδουλας ήταν «πρώτος μεταξύ ίσων», των άλλων μητροπολιτών δηλαδή!
Φταίω εγώ μετά που σας βάζω σε ένα καζάνι?
Όσο για το «οι θεοί υπάρχουν», εν τάξει, tomito. Μας έπεισες τώρα.

7: Ακριβως επειδή με βλέπεις έτσι, χωρίς ενδοιασμούς το μόνο που μπορω να κάνω για σένα είναι να σου δώσω βιβλιογραφία. Αν θες, αν όχι και πάλι Φίλοι θα είμαστε.
Φίλοι μπορούμε να είμαστε anyway. Αλλά ευχαριστώ, βιβλιογραφία δε θα πάρω. ΟΛΟΙ, (και ορθόδοξοι, και ιεχωβάδες, και βουδιστές) βιβλιογραφία πλασάρουν. Θες να πεις? Δε θες. Δεν πειράζει. Σου πάσαρα εγώ κανένα βιβλίο για να υποστηρίξω τις απόψεις μου?

8: Κάτι τέτοιοι φανατικοί σαν και εσένα ήταν οι διαφωτιστές και νόμισαν ότι ο άνθρωπος ζει χωρίς θρησκεία. Δεν ζει. Και η άνοδος της Αθεϊας στον Δυτικό Κόσμο ειναι ακόμη ένα σύμπτωμα απόλυτης παρακμής της. ‘Άλλωστε σε μερικές εκατοντάδες χρόνια, θα εξαλειφθεί πλήρως κάτω από το βάρος τέτοιων αυτοκαταστροφικών επιλογών
«Φανατικοί σαν και μένα»?
Παρντόν?
Φανατικοί υπέρ ποιας ομάδας?
Έχεις χάσει κάθε μέτρο.

9: Η ειρωνεία να περισσευει είμαι σίγουρος μπορείς καλύτερα.
Να μην επεκταθώ, να επαναλάβω μόνο αυτό που σου έγραψα παλιότερα:

«...δε βλέπω λόγο να τσακωνόμαστε, να βριζόμαστε, ή να υποτιμάμε ο ένας τον άλλο.»
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom