Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ως πρός τα υπόλοιπα Τομίτο μου ... γνώμη είναι. Δέν είναι απόφαση. Στο κάτω κάτω της γραφής , ας την έγραφε στα  @@  του το Υπουργείο την Εκκλησία , κι ας σας εξέδιδε άδεια...
Τόσο απλό !

Tρελή κότα
Μαντρί 2000 χρόνων να φοβάται μια δράκα ανθρώπων...
Γιατί άραγε?

Και πάλι κανεις λάθος.
Για άλλο πράγμα μιλάτε εσύ και ο Βολταίρος
Αλλο Ναός Άλλο Ευκτήριος Οίκος
Έλεος!!!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Και οι σημερινοί δωδεκαθεϊστές δεν είστε συνέχεια των αρχαίων αλλά η ελληνική έκδοχή του κινήματος του νεοπαγανισμού...No offence...

Και έτσι να είναι, που δεν είναι, τουλάχιστον στο μέγεθος το οποίο υποψιάζομαι πως αναφέρεσαι, φαντάζομαι, πως μιας και η ελληνική διανόηση είναι νεκρή, δεν καταδικάζεις εκ των προτέρων, κάθε ελληνική εκδοχή κάθε σύγχρονου κινήματος;
Αλλιώς να μπούμε σε μια χρονοκάψουλα σήμερα και να τελειώνει η υπόθεση.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Βολταίρο,

Είδες τι λέει το εγγραφάκι του Τομίτο ???

"Όταν αυτή εκλήθη να γνωμοδοτήσει"

Άρα δίκιο είχα...
Τζάμπα έσπευσες να με κατηγορήσεις ...

Ευχαριστώ πολύ Τομίτο μου !
Υποκλίνομαι !

Το 2001 είναι μετά το 1996. Από το 1996 και μετά το ΥΠΕΠΘ αν ήθελε ζητούσε γνωμοδότηση αν όχι έδινε άδειες. Αλλά για ευκτήριους οίκους και όχι για ναούς.

Ο Τομίτο έχει δίκηο. Πρόκειται για ευκτήριους οίκους και όχι ναούς.
 

Επισκέπτης
Λοιπόν , με κουράσατε...
Λέμε συνεχώς τα ίδια και τα ίδια...
Κι αποτέλεσμα ΚΑΝΕΝΑ !

ή μάλλον με ένα και μόνο αποτέλεσμα: Κοντεύω να συμπληρώσω τα πόστ , για προαγωγή !
Ευχαριστώ για τη συνομιλία , αλλά νύσταξα ! Δεν αντέχω άλλο !
Καληνύχτα σε όλους !
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
 
Και ποιος σου είπε ρε φρέντυ, ότι δεν είναι ακριβώς έτσι η κατάστασή μου? Σου είπε κανείς ότι σου γράφω από το Τόκιο?
Oχι βεβαια,αλλα παρολαυτα να πας στο Τοκιο...εκει ολοι θα συμφωνουν μαζι σου η δε θα ασχολουνται,απλα γιατι δε θα καταλαβαινουν γρι απο αυτα που λες... :idiot:
 
Καλά ρε φίλε, πως την  έχεις δει? Θα με λογοκρίνεις εσύ με ποιό θέμα θα ασχολούμαι? Πουρπουάρ γουστάρω, με πουρπουάρ θα ασχολούμαι. Αστρολογία γουστάρω, με αστρολογία θα ασχολούμαι. Μη με διαβάζεις άμα δε σ’ αρέσει. Δυσκολεύεσαι?
Τι πως την εχω δει?Κι εγω θα σχολιαζω ο,τι γουσταρω...οσο αναφορα το ταλευταιο,ναι οταν αναφερεσαι σε μενα δυσκολευομαι να μη σε διαβασω
  
Φρεντάκο, δε σε προλαβαίνω στο παραλήρημά σου. Αναγκαστικά, μερικά θα μένουν αναπάντητα.
Ο,τι μας συμφερει ε?
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Τι είναι βρε Φρέντυ η ταφή? Και γιατί οι αρχαιολόγοι τάφους ανακαλύπτουν? Δραστηριότητα που στέλνεται ψηλά με χαρταετό είναι? Ό,τι θαφτεί με το πτώμα παρέα, θα βρεθεί όταν τον ξεθάψουν. Έστω κι αν έχουν περάσει 3.000 χρόνια. Τι πας να πεις τώρα σαν αντίρρηση?
Η ταφη ειναι η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ενταφιασμου του νεκρου κι αυτο που θαβεται ειναι ο νεκρος ο ιδιος(με τα προσωπικα του αντικειμενα)ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΤΑΦΗ...Εκφραστικο φαουλ τραγικο...εφαμιλλο ισως του δικου μου να εξισωσω το γαλα με υπηρεσια,ενω ειναι αποτελεσμα υπηρεσιων...Επισης υποστηριξες παραπανω πως η συντριπτικη πλειοψηφια των αρχαιολογικων ευρηματων ειναι απο ταφους...Οχι φιλε μου ΛΑΘΟΣ.. ειναι ΚΑΙ απο ταφους ΚΑΙ απο Αρχαια ερειπια οπως ναοι,σπιτια,οικοι ανοχης, ΚΑΙ απο εργαλεια ΚΑΙ απο διασωθεντα εγγραφα και πηγες,απο τοιχογραφιες ΚΑΙ ΔΕ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ...
Αυτό εσύ το είπες. Όχι εγώ.
EΣΕΝΑ ομως ενοχλησε...και υπεπεσες τωρα σε παρομοιο σφαλμα...
Φίλε μου δε με ενοχλεί καθόλου, αν το δίνεις ΕΣΥ. Αν το έδινα εγώ, θα με ενοχλούσε. Τι θέλεις, να δίνω πουρπουάρ σε παπάδες για να σε ευχαριστήσω?
Με αυτο που λες εκτιθεσαι Σταυρακα....Ερχεσαι ΣΕ ΠΛΗΡΗ αντιθεση με οσα ειχαμε κουβεντιασει για το πουρμπουαρ το οποιο με τοση ανεση μου χαρισες...και που ξερεις οτι δεν ειμαι παπας?Ε?Εδω παπας εκει παπας που ο παπας? :2funny:...Επιλεκτικα εσυ δε δινεις στους παπαδες?Επιλεκτικα εγω στις ιεροδουλες!!!
 

male123

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2007
Μηνύματα
490
Like
48
Πόντοι
1
Στελνω ενα κειμενακι επικαιρο να αναψει λιγο η συζητηση...Συγνωμη που το εχω μοιρασει ετσι αλλα δεν μπορουσα καλυτερα....
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Λές να υπήρχαν αρχαίοι Αλβανοί ?
Καήκαμε ...

Μόνο την Αλβανία ήξερα ως επίσημα άθεο κράτος !
η καταγωγη των Αλβανων δεν ειναι εξακριβωμενη.οι ιδιοι υποστηριζουν οτι ειναι απογωνοι των αρχαιων Υλληριων.υπαρχουν ομως πολλες αμφιβωλιες.ο πατερας του Εμβερ Χοτζα ητανε Χοτζας(ΜΟΥΣΟΥΛΜΑΝΟς ΙΕΡΕΑς).τωρα γιατι ο Χοτζα κυνηγησε τοσο πολυ την εκκλησια ειναι ενα θεμα που χωραει πολυ συζητιση.δεν ειναι η Αλβανια το μονο Αθεο κρατος.εκτος εαν θεωρισεται σαν θρησκια το ΤΣΟΥΤΣΧΕ της Βοριας Κορεας.εκει εχουν τωρα ετος εννενηντα κατι.μετανε σαν μηδεν απο τη γεννηση του Κιμ Ιρ Σεν.ολα τα κομμουνιστικα κρατη κυνηγησανε τη θρησκεια.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Δεν δήλωσα απ' όσο θυμάμαι τα θρησκευτικά μου φρονήματα, αν φυσικά έχω, όποτε μην προτρέχεις φίλε τομίτο...
Η αρχαία ελληνική κοινωνία, η οποία ήταν ιδιαίτερα προηγμένη για την εποχή της, είχε θρησκεία αντίστοιχου επιπέδου και πολυπλοκότητας...
Ώστόσο, δεν ξεφεύγει από το μοτίβο όλων των θρησκειών "ό,τι δεν εξηγείται λογικά, αποδίδεται στο Θείο"..

Το 12θεο ως μύθος και αλληγορία ασφαλώς και δεν πρόκειται να σβήσει...
Ως ενεργή θρησκεία όμως έχει σβήσει προ πολλού...
Και οι σημερινοί δωδεκαθεϊστές δεν είστε συνέχεια των αρχαίων αλλά η ελληνική έκδοχή του κινήματος του νεοπαγανισμού...No offence...
οι Εβραιοι καταφερανε και αναστησανε την Εβρα'ι'κη γλωσσα που ητανε νεκρη γλωσσα.και πλασανε λεξεις εκει που δεν υπηρχανε.Π.Χ.το κομπιουτερ λεγεται ΜΑΧΣΕΒ=μηχανη που σκεφτεται.και δεν θα καταφερουμε οι Ελληνες να αναστησουμε το Δωδεκαθεο!
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
tomito, ωραία τα έγγραφα που επισυνάπτεις για τον τρόπο που ιερουργούσαν οι αρχαίοι. αλλά αν, όπως λες, δεν υπήρχε οικονομική εκμετάλλευση, τότε ρε φίλε τι τους ήθελε τους Θησαυρούς το μαντείο των Δελφών? για να φοράει ο Απόλλωνας χρυσά δαχτυλίδια?
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
"μας" ;

Μιλάς και για λογαριασμό άλλων και αν ναι, ποιών ή το υπερτροφικό σου εγώ δεν το καλύπτει ο ταπεινός ενικός;

Σε κάθε περίπτωση όμως, στ' @@ μου...

...αυτός ειναι ο τρόπος που εκφράζεσαι και λειτουργεις αυτη ειναι και η κοινωνία και η θρησκεία που σου αξιζει ....

οσο για το ποιοί ειμαστε ... εγω και εμεις .... κοιταξε λιγο προσεκτικότερα τα χρηματα που δανείζεσαι και χρησιμοιποιείς και ισως κατι διακρίνεις ...
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965
Κάνεις ενα μεγάλο λάθος , και θα σου πώ ποιό είναι.
Αυτός ο οποίος έχει πρόβλημα ... είναι ο άθεος με το θρησκευόμενο και όχι το αντίθετο.
Και αυτό  αποδεικνύεται απο τη μεγάλη συμμετοχή  των αθέων (συμπεριλαμβανομένου και εσού) σε ενα θρέντ καθαρά θρησκευτικό.

Σας πειράζει που πιστεύουμε ... γι αυτό και η μεγάλη συμμετοχή σας. Αν δεν σας πείραζε , θα μας αφήνατε να λέμε τις "μαλακίες" μας , και απλά θα γελούσατε μαζί μας ... για την αφέλειά μας να πιστέψουμε στο Χριστό και στην Εκκλησία Του.

Άρα, δεν είμαστε εμείς αυτοί που δεν δεχόμαστε τους άλλους , αλλά εσείς.

Από ότι βλέπω, στην ψηφοφορία (ποια είναι η θρησκεία σας;) υπάρχει και η επιλογή: καμία. Πιστεύω λοιπόν ότι το θέμα αφορά το Θεό, την πίστη και τις θρησκείες γενικότερα, δεν είναι θέμα καθαρά θρησκειολογικό. Οπότε νομίζω πως δεν αποκλείεται κανένας από τη συμμετοχή του σε αυτό το θέμα - είτε θρησκευόμενος, είτε άθεος, είτε οτιδήποτε άλλο.

Ο λόγος που συμμετέχω σε αυτό το θέμα είναι η ανταλλαγή απόψεων και οτιδήποτε θετικό μπορεί να βγει από ένα καλό διάλογο. Νομίζω πως έχουν γραφτεί μερικά σημαντικά πράγματα, πως έχω μάθει καινούργια πράγματα και πως έχω κερδίσει από τη συμμετοχή μου. Να ξεκαθαρίσω πως σκοπός μου δεν είναι να σας αλλάξω άποψη ή να σας προσηλυτίσω.

Επίσης, δε θεωρώ ότι λέτε «μαλακίες». Δε νομίζω ότι οι απόψεις κάποιου περί Θεού και θρησκείας είναι «μαλακίες». Αν το πίστευα αυτό, απλά θα γελούσα μαζί σας και θα σας άφηνα στην «αφέλεια» σας, όπως λες και εσύ. Νομίζω πως εσείς οι θρησκευόμενοι θα θέλατε να σας αφήσουμε στην ησυχία σας και να μη συμμετέχουμε στο θέμα.

Τέλος, να σου θυμίσω πως (όπως έχω γράψει και παλιότερα) δεν είμαι άθεος.
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965

Τώρα , άν ψάχνεις αποδείξεις σε θέματα πίστεως , σου λέω απλά οτι ΜΑΤΑΙΟΠΟΝΕΙΣ.
Αν πάλι ψάχνεις αποδείξεις για τη Θεϊκή υπόσταση του Ιησού ... πάλι το ίδιο θα σου έλεγα !

Αυτή σου η απάντηση με κάλυψε.
Και συμφωνώ με αυτή.
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965

Το ξέρω ... πονάει που ο κύριος απ το google δεν έγινε θρησκεία ...
Ίσως όμως και να μην ήταν θρησκεία ... γι αυτό και απέτυχε !

Φίλε dimitrios1000,
το να λες «ο κύριος απ το google» δεν το περίμενα από εσένα. Το επίπεδο και η μόρφωση σου δεν είναι αντίστοιχα τέτοιων εκφράσεων. Είμαι σίγουρος πως σε παρέσυρε το πάθος.

Για άλλη μια φορά να πω πως χρησιμοποίησα το συγκεκριμένο παράδειγμα απλά και μόνο ως αντεπιχείρημα σε κάποιον που προσπαθεί να στηρίξει με λογικούς συνειρμούς τη θεϊκή υπόσταση του Ιησού. Δεν πιστεύω ότι ο Απολλώνιος ο Τυανεύς είναι θεός και πως πρέπει να λατρεύεται ως θεός.


Απο απλή και μόνο περιέργεια , πάτησα στο google τη λέξη Γανυμήδης , και το 90% των λίνκ που βρήκα , μίλαγε για τις ομοφυλοφιλικές του σχέσεις , με το Δία .


Απο περιέργεια λοιπόν κοίταξα στο google. Όχι για να διδαχθώ απο αυτό και να το συμβουλευτώ ως αξιόπιστο.
Γνωρίζω το τί ισχύει και τί όχι.
Όλοι το γνωρίζουμε ... λιγο , πολύ !
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965

Επίσης έχω μια απορια. Με ποιο τρόπο μπορεί να ξε-βαφτιστεί κάποιος;

Όπως τα ράσα δεν κάνουν τον παπά ... έτσι και το βάπτισμα δεν κάνει το Χριστιανό !

Άν πάλι ψάχνεις θεσμοθετημένη διαδικασία ξε-βαπτίσματος , σε πληροφορώ , οτι με μία απλή υπεύθυνη δήλωση στο Ληξειαρχείο ... το πρόβλημά σου έχει λυθεί !

Άν πάλι ενδιαφέρεσαι να μάθεις για το άν η Εκκλησία έχει θεσπίσει συγκεκριμένη τελετουργική διαδικασια ξε-βαπτίσματος ... έχω να σε πληροφορήσω πως δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο ... ίσως γιατί ΟΛΑ για εμάς , είναι θέμα πίστεως ...
Άν δεν νοιώθεις Χριστιανός ... δεν είσαι κιόλας ! Έτσι απλά !

Συμφωνώ, πως πολλά είναι απλά θέμα πίστεως.
Ο λόγος που ρώτησα πως μπορεί να ξε-βαφτιστεί κάποιος είναι γιατί ο φίλος βυζολάγνος επέμενε να ξε-βαφτιστούμε και να αλλάξουμε όνομα όσοι δεν είμαστε χριστιανοί.
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965
Άν πάλι ψάχνεις θεσμοθετημένη διαδικασία ξε-βαπτίσματος , σε πληροφορώ , οτι με μία απλή υπεύθυνη δήλωση στο Ληξειαρχείο ... το πρόβλημά σου έχει λυθεί !

Άν πάλι ενδιαφέρεσαι να μάθεις για το άν η Εκκλησία έχει θεσπίσει συγκεκριμένη τελετουργική διαδικασια ξε-βαπτίσματος ... έχω να σε πληροφορήσω πως δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο ...

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία.
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965
Το βασικό σου επιχείρημα μιας και εγώ στέρεψα όπως λες...

<<Αν δεχτούμε ότι ο Ιησούς ήταν υπαρκτό πρόσωπο, τι είναι αυτό που αποδεικνύει ότι ήταν θεός ή ότι είχε θεϊκή υπόσταση;>>

Φίλε μου καταρχάς αυτό είναι ερώτημα κι όχι επιχείρημα, με τη λογική ότι ξέρεις πως δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις κι έτσι στηρίζεσαι σε έναν εύκολο ισχυρισμό για να υποστηρίξεις τη θέση σου.

Πέραν όλων αυτών, το βασικό ερώτημα στο οποίο δεν είχες απαντήσει ήταν το εξής:
Αν δεχτούμε ότι ο Ιησούς ήταν υπαρκτό πρόσωπο, τι είναι αυτό που αποδεικνύει ότι ήταν θεός ή ότι είχε θεϊκή υπόσταση;

Σου παρέθεσα τα δύο αποσπάσματα απλά για να δεις ότι δεν είμαι εγώ αυτός που δεν «καταλαβαίνει» και πως όσα σου «καταλόγισα» έχουν βάση.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom