Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Σταυρο δεν φταίω εγώ φίλε μου η νεοελληνική σου παιδεία φταίει, ή μάλλον η μη παιδεία(σε αυτό το θέμα).
Σε λίγο θα μου πείς ότι είχαν και Ιερά Σύνοδο...
Τώρα αν αποδειχτεί ότι δεν σου κάνω πλάκα, τι θα πεις είμαι περίεργος.
Άντε να κάτσω να σου σκανάρω λοιπόν νυχτιάτικα να ηρεμήσεις.
Μέχρι τότε αναλογίσου το εξής αν θες.
Ο Αθεϊσμός σου είναι Δυτικό Φρούτο των τελευταιων να πούμε ζόρι 300+ χρόνων.
Κατά συνέπεια αυτό που είχε να αντιπαλέψει ήταν ο Χριστιανισμός.
Πάνω σε αυτόν λοιπόν έχει προσαρμοσει το Αντιδόγμα του ας πούμε.
Έτσι όταν χρειαστεί να απαντήσεις σε κάτι τελείως διαφορετικό όπως οι Αρχαίες Θρησκείες μας λες ότι λες και στους Χριστιανούς αυτόματικά.
Εμείς καλέ μου ουτε Σατανάδες ούτε Κολάσεις ούτε Θανάσιμα Αμαρτήματα είχαμε, ούτε τις τύψεις του κοσμάκη χειριζόμασταν, μα είναι πια τόσο δύσκολο να το καταλάβεις?
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ρε τομίτο ...
Δεν ανεβάζεις και τίποτα απ την καταπατημένη και απαλλοτριωμένη περιουσία του Πατριαρχείου Κωνσταντινουπόλεως ?
Ή μήπως εκεί δεν καταπατώνται ανθρώπινα δικαιώματα ?
Μάλλον εκεί ... καλά κάνουν έ ?

Ναι ειδικά εγώ, εχω αποδείξει πόσο τους συμπαθώ Μήτσο,
Ευγε!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταύρο ... θα στο ξαναπώ. Δε με ενδιαφέρει το χρήμα που έκλεψε , αλλά η πράξη αυτή καθεαυτή, η οποία οδήγησε τη Σύνοδο στην καθαίρεσή του. Πράξεις δικάζουν τα Εκκλησιαστικά δικαστήρια, και επιβάλλουν πνευματικές ποινές (επιτίμια , καθαιρέσεις κτλ)
Με το οικονομικό σκέλος της υπόθεσης θα ασχοληθεί η δικαιοσύνη του Ισραήλ και όχι το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων, και άν εκδοθεί σχετική απόφαση απο την ποινική τονίζω δικαιοσύνη , θα επιστραφούν και τα χρήματα στο Πατριαρχείο !
Γιατί τα μπλέκεις , δε μπορώ να καταλάβω... :think:

Δε μπλέκω τίποτα Μήτσο. Εσύ τα μπλέκεις.

Άμα κάποιος βάλει χέρι στο γλυκό (σπάζοντας μάλιστα το βάζο), το πρώτο που ενδιαφέρει είναι το πόση είναι η ζημιά.
Αν το γλυκό μέσα στο βάζο ήταν οι τελευταίες 3 κουταλιές, στ’ αρχίδια μας.
Αν όμως το βάζο είχε όλη την παραγωγή από νεραντζάκι του νομού Αργολίδας για 100 χρόνια, τότε το πράγμα αλλάζει.
Και τότε ΤΟ ΠΡΩΤΟ που μας ενδιαφέρει είναι να σώσουμε το γλυκό, ΚΑΙ ΜΕΤΑ να κάνουμε νταντά αυτόν που το έφαγε.

Εσύ εδώ μας τα λες ανάποδα, και γι αυτό λέω ότι εσύ τα μπλέκεις.
Θέλεις πρώτα να του πεις "άνοιξε το χέρι σου" να του ρίξεις τις ψιλές του με τη βίτσα, και μετά θα κοιτάξεις το γλυκό.

Τα χρήματα θα.... επιστραφούν πιθανότατα όπως επεστράφησαν και αυτά του κρατικού ομόλογου από τη Morgan Stanley!

Κατά τα άλλα οι ποινές θα είναι "πνευματικές"!!!
Πνευματικά ήταν και τα φράγκα που έφαγε μπρε?

Και άκου να σου πω:
Προσωπικά, στ’ αρχίδια μου το τι έφαγε, γιατί όπως καταλαβαίνεις από μένα το σύστημα αυτό δεν έχει πάρει φράγκο, και ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ποτέ να πάρει.

Με τσαντίζει όμως το γεγονός, ότι ο τύπος έχει φάει φράγκα που άνθρωποι που ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ, (σαν και σένα, σαν τη γιαγιά μου ίσως), ΑΠΟ ΤΟ ΥΣΤΕΡΗΜΑ ΤΟΥΣ έδωσαν σε αυτό που ονομάζεται "Πατριαρχείο Ιεροσολύμων", και βρέθηκε ένας πονηρός γάτος και τα έφαγε.
Και μένει ατιμώρητος.
Αυτό είναι το ιερατείο, Μήτσε μου.

Και πες μου πάλι τώρα ότι τα μπλέκω.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
  Ο Νόμος που επικαλείσαι έχει καταργηθεί εδώ και 6-7 χρόνια περίπου ! 

Θέλεις να πεις ότι ΔΕΝ απαιτείται έγκριση από τον τοπικό μητροπολίτη για να γίνει τζαμί στα Μεσόγεια?
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Φιλοι....

Ποιος ελεγε μωρε,οτι οι ενδιαφερουσες κουβεντες γινονται τετοιες ωρες;

Για συνεχατε το...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Τα δισεκατομμύρια ανθρωπάκια που πλημυρίζουν τον πλανήτη σήμερα αλλά και τα όποια εκατομμύρια του χθες έχουν  ανάγκη απο ενα μπαμπούλα εκει στα σύνεφα που απο τη μιά παρακολουθεί την καθε κίνηση - σκέψη - πράξη και απο την άλλη τιμωρει είτε μεταθανατια ειτε και σε πραγματικο χρονο τη καθε παρέκλιση απο τους κανονες που εχει ορίσει το εκάστοτε ιερατείο ...
Απο την άλλη αυτος ο πατερούλης - μπαμπούλας εννοείται οτι αγαπά τα ανθρωπάκια και κάθε του ενέργεια βασίζεται στην συμπαντικη του αγάπη προς τα πλάσματα που έχει δημιουργήσει ... προσέξτε το αυτο ... εχει συμπαντική αγάπη και οχι την κοινως εννοούμενη απο τον καθημερινο άνθρωπο .... ψαξτε το αυτο ... εκει ειναι και η ουσια και νοήμα για πολλά που συμβαινουν στον λεγόμενο πνευματικό χώρο ...
Μιά ελαχίστη - ιδιαίτερα περιορισμένη ομάδα ατόμων κρατά τα κλειδιά των πραγματων σε καθε χρονική στιγμή και επωφελειται των όποιων εφοδίων - εργαλειων - προνομίων προσφέρει αυτη η κατ'αγέλην νοοτροπία του μεγάλου πλήθους των ατόμων καθοδηγωντας και οδηγωντας την ασήμαντη ζωή τους στις ατραπους και τόπους που κρινει κατάλληλους ....

Επειδή λοιπόν και εσεις αυτη την πρακτική ακολουθείτε συνεχησατε την δεδομένη πορεία με βεβαιη κατάληξη αυτη των προηγουμένων σας ...

Τέλειος ε?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταυρο δεν φταίω εγώ φίλε μου η νεοελληνική σου παιδεία φταίει, ή μάλλον η μη παιδεία(σε αυτό το θέμα).
Σε λίγο θα μου πείς ότι είχαν και Ιερά Σύνοδο...
Τώρα αν αποδειχτεί ότι δεν σου κάνω πλάκα, τι θα πεις είμαι περίεργος.
Άντε να κάτσω να σου σκανάρω λοιπόν νυχτιάτικα να ηρεμήσεις.
Μέχρι τότε αναλογίσου το εξής αν θες.
Ο Αθεϊσμός σου είναι Δυτικό Φρούτο των τελευταιων να πούμε ζόρι 300+ χρόνων.
Κατά συνέπεια αυτό που είχε να αντιπαλέψει ήταν ο Χριστιανισμός.
Πάνω σε αυτόν λοιπόν έχει προσαρμοσει το Αντιδόγμα του ας πούμε.
Έτσι όταν χρειαστεί να απαντήσεις σε κάτι τελείως διαφορετικό όπως οι Αρχαίες Θρησκείες μας λες ότι λες και στους Χριστιανούς αυτόματικά.
Εμείς καλέ μου ουτε Σατανάδες ούτε Κολάσεις ούτε Θανάσιμα Αμαρτήματα είχαμε, ούτε τις τύψεις του κοσμάκη χειριζόμασταν, μα είναι πια τόσο δύσκολο να το καταλάβεις?

Φίλε μου, κολλάς σε λεπτομέρειες. Στο ξαναλέω:

Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ, απο τότε που άρχισε να λειτουργεί.

Δεν έχω να απαντήσω σε τίποτα. Γιατί δε με ρωτάει κανείς τίποτα. Με ρωτάς εσύ? Ρώτα, θα χαρώ.

Ο "αθεϊσμός" μου όπως τον λες, δεν έχει ανάγκη επεξήγησης. Είναι φυσικό πράμα, αν το καλοσκεφτείς. Παρα φύσιν είναι ο "θεϊσμός" που οι περισσότεροι έχουν.

Δε χρειάζεται λοιπόν να "απαντήσω" στη θρησκεία σου, γιατί δεν έχω λόγο. Καλώς πιστεύεις ότι πιστεύεις, όπως και οι άλλοι όμως, tomito.

Αυτό που σου είπα (εγώ σε σένα προσωπικά, όχι εγώ στη "θρησκεία" σου) είναι:

Πρόσεχε, βγήκες απ το ένα μαντρί, και πας να μπεις στο άλλο.

Ή έχεις μπει ήδη, εσύ ξέρεις.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Αλλά και με το Νόμο που επικαλείσαι και που ΔΕΝ ισχύει σήμερα, ο ρόλος του Μητροπολίτη ήταν γνωμοδοτικός και όχι αποφασιστικός.

Σε ρωτάω γιατι ΔΕΝ ΞΕΡΩ, και όχι γιατί θέλω να σου κολλήσω:

Τότε που έχει κολλήσει η ανέγερση του τζαμιού?
 

Επισκέπτης
Και πες μου πάλι τώρα ότι τα μπλέκω.

Θα επαναλάβω την παροιμία μου φαίνεται... :headbang:

Ρε Σταύρο ... συνεννοούμαστε  :huh:

Πώς η Εκκλησία θα επιβάλει στον Ειρηναίο να επιστρέψει τα χρήματα ???
ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΝΙΚΟ ή ΑΣΤΙΚΟ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ ???

Ότι ήταν δυνατό απο μέρους της να το κάνει ... το έκανε.
Τώρα λόγο έχει η Δικαιοσύνη , και όχι το Πατριαρχείο.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Επίσης Σταυρε αν δεν το έχεις ακούσει και αυτό υπήρχαν και γυναίκες ιέρειες.
Όπως σου τα υποσχέθηκα.
"Η Θρησκεία στις Ελληνικές Πόλεις της Κλασσικής Εποχής"
Louise Bruit Zaidman- Pauline Schmitt Pantel
Eκδόσεις Πατάκη, Γ Έκδοση, 1999 σελ 48 -50

 

Συνημμένα

  • iereis.jpg
    iereis.jpg
    118,4 KB · Εμφανίσεις: 32
  • iereis2.JPG
    iereis2.JPG
    283,3 KB · Εμφανίσεις: 25

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Φίλε μου, κολλάς σε λεπτομέρειες 1. Στο ξαναλέω:
Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ2, απο τότε που άρχισε να λειτουργεί.
Δεν έχω να απαντήσω σε τίποτα. Γιατί δε με ρωτάει κανείς τίποτα. Με ρωτάς εσύ? Ρώτα, θα χαρώ.
Ο "αθεϊσμός" μου όπως τον λες, δεν έχει ανάγκη επεξήγησης. Είναι φυσικό πράμα, αν το καλοσκεφτείς. Παρα φύσιν είναι ο "θεϊσμός" που οι περισσότεροι έχουν.3
Δε χρειάζεται λοιπόν να "απαντήσω" στη θρησκεία σου, γιατί δεν έχω λόγο. Καλώς πιστεύεις ότι πιστεύεις, όπως και οι άλλοι όμως, tomito.
Αυτό που σου είπα (εγώ σε σένα προσωπικά, όχι εγώ στη "θρησκεία" σου) είναι:
Πρόσεχε, βγήκες απ το ένα μαντρί, και πας να μπεις στο άλλο.
Ή έχεις μπει ήδη, εσύ ξέρεις.

1: Ναι Λεπτομέρειες να μας βάζεις όλους στο ίδιο καζάνι. Ότι πεις.
2: Αυτό τώρα αν δεν είναι Δόγμα, τόσο που γράφεται και με κεφαλαία, πάω πάσο.
3: Αν ήταν ο Αθεϊσμος κατι το Φυσικό θα είχε υπάρξει, έστω μία, Άθεη Αρχαία Κοινωνία.
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Ως άμεσα ενδιαφερόμενος απο πλευράς χρηματοδότου - κυρίου του έργου (KSA inv. fund) να ενημερώσω ότι η ανέγερση του Ισλαμικού Πολιτιστικού Κέντρου Αθηνών κωλυσιεργεί λόγω μαλακίας - γραφειοκρατίας - αδιαφορίας & ανικανότητος ελληνικού κράτους αλλά και αναρίθμητων άμεσων και έμεσων προβλημάτων που δημιουργεί η εκκλησία της ελλάδος την οποία συνδράμουν έλληνες πολιτικοί ...
Οι αρνητικές εντυπώσεις που δημιουργούνται στον Αραβικό, στον Ευρωπαικό και τον ευρύτερο διεθνη χώρο ειναι δεδομένες. Η ελλάδα παρομοιάζεται ως το αντίστοιχο του θεοκρατικού Ιραν κράτος με κυρίαρχη την θρησκεία της ορθοδοξίας .... να τις χαιρεστε ... με τις επερχόμενες συνέπειες ....
Σε ρωτάω γιατι ΔΕΝ ΞΕΡΩ, και όχι γιατί θέλω να σου κολλήσω:

Τότε που έχει κολλήσει η ανέγερση του τζαμιού?
 

Επισκέπτης
Διαμαρτυρωμαι.Για ονομα του Τουτατις δηλαδηη.Στο poll βαλτε και την δικια μου θρησκεια του Τουτατις.
 

Επισκέπτης
Ως άμεσα ενδιαφερόμενος απο πλευράς χρηματοδότου - κυρίου του έργου (KSA inv. fund) να ενημερώσω ότι η ανέγερση του Ισλαμικού Πολιτιστικού Κέντρου Αθηνών κωλυσιεργεί λόγω μαλακίας - γραφειοκρατίας - αδιαφορίας & ανικανότητος ελληνικού κράτους αλλά και αναρίθμητων άμεσων και έμεσων προβλημάτων που δημιουργεί η εκκλησία της ελλάδος την οποία συνδράμουν έλληνες πολιτικοί ...
Οι αρνητικές εντυπώσεις που δημιουργούνται στον Αραβικό, στον Ευρωπαικό και τον ευρύτερο διεθνη χώρο ειναι δεδομένες. Η ελλάδα παρομοιάζεται ως το αντίστοιχο του θεοκρατικού Ιραν κράτος με κυρίαρχη την θρησκεία της ορθοδοξίας .... να τις χαιρεστε ... με τις επερχόμενες συνέπειες ....

Καλά λές...
Τη θρησκεία περίμενε το κράτος μας για να εκτεθεί ...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ως άμεσα ενδιαφερόμενος απο πλευράς χρηματοδότου - κυρίου του έργου (KSA inv. fund) να ενημερώσω ότι η ανέγερση του Ισλαμικού Πολιτιστικού Κέντρου Αθηνών κωλυσιεργεί λόγω μαλακίας - γραφειοκρατίας - αδιαφορίας & ανικανότητος ελληνικού κράτους αλλά και αναρίθμητων άμεσων και έμεσων προβλημάτων που δημιουργεί η εκκλησία της ελλάδος την οποία συνδράμουν έλληνες πολιτικοί ...
Οι αρνητικές εντυπώσεις που δημιουργούνται στον Αραβικό, στον Ευρωπαικό και τον ευρύτερο διεθνη χώρο ειναι δεδομένες. Η ελλάδα παρομοιάζεται ως το αντίστοιχο του θεοκρατικού Ιραν κράτος με κυρίαρχη την θρησκεία της ορθοδοξίας .... να τις χαιρεστε ... με τις επερχόμενες συνέπειες ....

Καλά όχι ότι είχαμε καμμιά αμφιβολία για τους λόγους της καθυστέρησης, αλλά το να συγκρίνεις το ΙΡαν με το Γιουνανισταν είναι άδικο για το ... Ιραν, καθώτι εκεί είναι αναγνωρισμένη συνταγματικά η Αρχαία τους Θρησκεία του Ζωροαστρισμού.
Αντίθετα εδώ ο Κρις έλεγε στον Ευθυμίου ότι το να γνωμοδοτήσει θετικά υπερ της αναγνώρισης του Δωδεκαθεϊσμού είναι ...αντισυνταγματικό...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom