Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Εσύ κάθεσαι και περιγράφεις δολοπλοκίες που έκανε και καλά ο Χριστιανισμός και οτί δεν σεβάστηκε τους Αρχαίους Έλληνες.
Χάρη στον Χριστιανισμό ρε έμεινε ενωμένο το έθνος τόσα χρόνια σε δύσκολες συνθήκες.
Αλλά ναι ξέχασα.Εσείς τα κούμουνα είστε προοδευτικά και καλά :jerking: οπότε ο Χριστιανισμός θεωρείτε φασισμός για εσάς και καταπίεση ιδεών και ότι άλλο σκατά κατεβάζει ο νους σας.

Θα σε παρακαλέσω να χρησιμοποιείς πιο κόσμιους χαρακτηρισμούς προς τα υπόλοιπα μέλη γενικά όπου γράφεις στο site.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταυρε κάνε ένα θεμελειώδες λάθος.
Στην Αρχαία Ελληνική θρησκεία δεν υπάρχει φόβος του Θανάτου.
Η μόναδική ένδειξη (και μόνο) παρομοίου φόβου και πάλι τραβηγμένη είναι τα Ελευσίνια. Αν αποδείξεις εκεί οικονομική αφαίμαξη πάω πάσο.
Η πρόκληση παραμένει πάντως, ένα όνομα Αρχιερέα περιμένω και ένα πυραμιδικής μορφής ιερατείο για δείγμα.
Το οποίο εκτός των άλλων θα είναι περιβεβλημένο αδιαβλητότατου κύρους.
Η σκέψη σου είναι καθαρά μαρξίζουσα-δεν αποτελεί μομφή αλλά απλή διαπίστωση- καθώς ερμηνευεις τα πάντα με οικονομικά κριτήρια.
Επίσης κάνεις λάθος διότι εκτός των άλλων δεν υπήρξε επαγγελματικό ιερατείο.

Tomito,
ΟΛΕΣ οι θρησκείες υπάρχουν, για να καλύψουν (που δε καλύπτεται εύκολα) την απορία/αγωνία του (κάθε) ανθρώπου σχετικά με το (αναπάντητο στους περισσότερους) ερώτημα:
Τι θα γίνω αφού πεθάνω?
Τα ζώα δεν έχουν θρησκεία γιατί δεν έχουν την ικανότητα διαλογισμού που θα τα οδηγήσει σε αυτή την απορία.
Τα ιερατεία (από καταβολής ανθρωπότητας) ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ το φαινόμενο αυτό. Οικονομικά (με την ευρεία έννοια), αποκτώντας δηλαδή κύρος, ισχύ, εξουσία, και βεβαίως, πόρους.
Τα αρχαία Ελληνικά ιερατεία δεν αποτελούσαν εξαίρεση σε αυτό τον κανόνα. Και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ευρήματα επιβεβαιώνουν την άποψή μου αυτή.
Σκέψου το, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΟΣ ύπαρξης του ιερατείου, αν δεν ισχύουν αυτά που σου λέω.
Μην έχεις αυταπάτες, και μην την πατάς, αντικαθιστώντας το ένα ιερατείο (Ελλ. Ορθ.) με ένα άλλο (Αρχ. Ελλ).
Τα ίδια σκατά είναι όλοι.
Δε μπορώ να σου δώσω όνομα κανενός, γιατί δεν ξέρω.
Όπως δεν ξέρω και την έννοια "πυραμιδικής μορφής ιερατείο".
Αλλά αυτό δε μου στερεί την ικανότητα να αντιλαμβάνομαι το πως δουλεύει η μηχανή, 20.000 χρόνια τώρα.
Αν αυτό εσύ δε το χαρακτηρίζεις επάγγελμα, δε θα μπορέσω να συμφωνήσω.
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
δουλεύει η μηχανή, 20.000 χρόνια τώρα......  :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Tomito,
ΟΛΕΣ οι θρησκείες υπάρχουν, για να καλύψουν (που δε καλύπτεται εύκολα) την απορία/αγωνία του (κάθε) ανθρώπου σχετικά με το (αναπάντητο στους περισσότερους) ερώτημα:
Τι θα γίνω αφού πεθάνω?
Τα ζώα δεν έχουν θρησκεία γιατί δεν έχουν την ικανότητα διαλογισμού που θα τα οδηγήσει σε αυτή την απορία.
Τα ιερατεία (από καταβολής ανθρωπότητας) ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ το φαινόμενο αυτό. Οικονομικά (με την ευρεία έννοια), αποκτώντας δηλαδή κύρος, ισχύ, εξουσία, και βεβαίως, πόρους.
Τα αρχαία Ελληνικά ιερατεία δεν αποτελούσαν εξαίρεση σε αυτό τον κανόνα. Και ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ευρήματα επιβεβαιώνουν την άποψή μου αυτή.
Σκέψου το, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΟΣ ύπαρξης του ιερατείου, αν δεν ισχύουν αυτά που σου λέω.
Μην έχεις αυταπάτες, και μην την πατάς, αντικαθιστώντας το ένα ιερατείο (Ελλ. Ορθ.) με ένα άλλο (Αρχ. Ελλ).
Τα ίδια σκατά είναι όλοι.
Δε μπορώ να σου δώσω όνομα κανενός, γιατί δεν ξέρω.
Όπως δεν ξέρω και την έννοια "πυραμιδικής μορφής ιερατείο".
Αλλά αυτό δε μου στερεί την ικανότητα να αντιλαμβάνομαι το πως δουλεύει η μηχανή, 20.000 χρόνια τώρα.
Αν αυτό εσύ δε το χαρακτηρίζεις επάγγελμα, δε θα μπορέσω να συμφωνήσω.

Tην Αθανασία της Ψυχής αφού το θές έτσι την ανακαλύψαμε πολλοί πριν ανακαλύψουν κάποιοι άλλοι την Ανάσταση Νεκρών.
Τώρα απο εκεί και πέρα δεν σε κατηγορώ διόλου. Οικονομικά θα έχεις σπουδάσει και τα βλέπεις όλα έτσι, αν ήσουν μαθηματικός θα τα έβλεπες εξισώσεις, αν ήσουν χημικός οργανικές ενώσεις κοκ.
Όποιον Ακαδημαϊκό και να ρωτήσεις μπορεί να στο αναφέρει αφού ο λόγος μου δεν σου μετρά.
Όυτε Ιερατείο ούτε Ιερείς επαγγελματίες.
Τώρα αν σου χαλάει το Δόγμα άλλο αυτό.
Το ότι δεν το καταλαβαίνεις το Πυραμιδοειδές Μορφής Ιερατείο δεν σε πιστευω σχώρνα με.
Δεν σε έχω για τόσο καθυστερημένο.
Ουτε Αρχιεπίσκοπους, ούτε ΑρχιΜαντρίτες ούτε Επίσκοπους, ούτε Πατριάρχες είχανε οι Αρχαίες Θρησκείες τόσο απλά.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταύρο μου ... λυπάμαι !
Άλλα λέει η θειά μου ... άλλα ακούν τα αυτιά μου !
Εγώ σου εξήγησα τι μέτρα ελήφθησαν για το Σεβ. Πρώην Αττικής κ. Παντελεήμωνα απο τη ΔΙΣ και πως άν δεν τελεσιδικήσει το ποινικό δικαστήριο , είναι αδύνατο να ληφθεί απόφαση απ το Συνοδικό δικαστήριο , καθώς σε μια "Νόμο κρατούσα Πολιτεία" , αυτού του είδους οι αποφάσεις , είναι αλληλένδετες.
Εσύ ... άλλα μου απαντάς και άλλα ερμηνεύεις.
Πάντως άν θές να δείς καθηρημένο και αποσχηματισμένο Πατριάρχη (μιας και ολα κουκουλώνονται σ  εμάς) , ψάξε στα Ιεροσόλυμα ...
Ο Ειρηναίος είναι πλέον απλός μοναχός , Συνοδική αποφάσει !
Εδώ καθαιρούνται Πατριάρχες ... σε έναν Μητροπολίτη θα κολώσει η Εκκλησία ?
Αλλά είπαμε ... Στα Ιεροσόλυμα δεν ισχύει η "Νόμο κρατούσα Πολιτεία".
Γι αυτό χωρισμό Εκκλησίας - Κράτους , ΕΔΩ και ΤΩΡΑ !

Μήτσο1000 μου και εγώ λυπάμαι, γιατί το "Άλλα λέει η θειά μου άλλα ακούν τα αυτιά μου" ισχύει για σένα πολύ περισσότερο από όσο για μένα.

Εγώ σου απαντάω φράση-φράση, και εσύ μου πετάς ένα γενικό αφορισμό (και μια παροιμία) και... καθάρισες.
Αμ δεν είναι έτσι!
Ένα σωστό λες, το: "σε έναν Μητροπολίτη θα κολώσει η Εκκλησία?"  Αυτοί δεν έχουν κολώσει σε μύρια όσα, στον έναν θα κολλήσουν?

Αλλά δε πειράζει, πάλι φίλοι είμαστε.

Μια που τα ξέρεις:
Αυτός ο Ειρηναίος, ξεπούλησε περιουσία του Πατριαρχείου (ή τη νοίκιασε για 100 χρόνια). Κάνω λάθος?
Π Ρ Ο Φ Α Ν Ω Σ,  έβαλε διάφορα στην τσέπη του, για να τα κάνει αυτά. Δε τα έκανε για να είναι καλός με τους αγοραστές και να λένε αυτοί "Τι καλός άνθρωπος ο Ειρηναίος!".
Του τα πήραν πίσω?
Τον έχωσαν στη φυλακή?
Ή τα έχει στην Ελβετία και είναι σκέτος μοναχός με κάτι δις στην άκρη?
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
και δεν ειχε και τις γνωριμιες του παντελεημονα.....
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
είχε όμως την υποστήριξη του Βαβύλη...
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
τι να κανει αυτος μπροστα στον........αντε μη πω το ονομα και γινει σεισμος...κοπει το ρευμα....χιονισει...κλπ κλπ
 

Επισκέπτης
Μια που τα ξέρεις:
Αυτός ο Ειρηναίος, ξεπούλησε περιουσία του Πατριαρχείου (ή τη νοίκιασε για 100 χρόνια). Κάνω λάθος?
Π Ρ Ο Φ Α Ν Ω Σ,   έβαλε διάφορα στην τσέπη του, για να τα κάνει αυτά. Δε τα έκανε για να είναι καλός με τους αγοραστές και να λένε αυτοί "Τι καλός άνθρωπος ο Ειρηναίος!".
Του τα πήραν πίσω?
Τον έχωσαν στη φυλακή?
Ή τα έχει στην Ελβετία και είναι σκέτος μοναχός με κάτι δις στην άκρη?

Σταύρο ... θα στο ξαναπώ. Δε με ενδιαφέρει το χρήμα που έκλεψε , αλλά η πράξη αυτή καθεαυτή, η οποία οδήγησε τη Σύνοδο στην καθαίρεσή του. Πράξεις δικάζουν τα Εκκλησιαστικά δικαστήρια, και επιβάλλουν πνευματικές ποινές (επιτίμια , καθαιρέσεις κτλ)

Με το οικονομικό σκέλος της υπόθεσης θα ασχοληθεί η δικαιοσύνη του Ισραήλ και όχι το Πατριαρχείο Ιεροσολύμων, και άν εκδοθεί σχετική απόφαση απο την ποινική τονίζω δικαιοσύνη , θα επιστραφούν και τα χρήματα στο Πατριαρχείο !

Γιατί τα μπλέκεις , δε μπορώ να καταλάβω... :think:
 

SANIM

Σπουδαίος
Εγγρ.
15 Αυγ 2006
Μηνύματα
8.061
Κριτικές
10
Like
1.397
Πόντοι
2.537
ουτε ο ΜΙΣΤΕΡ ΜΠΟΥΤΙΑ....
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Τί είναι ο Χριστόδουλος για να τους αναγνωρίσει ??? Υπουργείο Παιδείας ???
Ποιός του έδωσε τέτοια αρμοδιότητα ?

Πάντως αν και είσαι πολύ καλός δικηγόρος, είσαι απρόσεκτος.

Από τη μιά λες (εδώ π.χ.) "Και ποιός είναι που θα αναγνωρίσει", και απ την άλλη ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ με το ότι ο ορθόδοξος παπάς πρέπει να ΕΓΚΡΙΝΕΙ το χτίσιμο ναού άλλης εκκλησίας στην περιοχή του... Εκεί, με ΠΟΙΑ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ το κάνει? Της πολεοδομίας??

Με δυό μέτρα και δυο σταθμά δεν υπάρχει δικαιοσύνη, Μήτσε1000.
 

Επισκέπτης
Πάντως αν και είσαι πολύ καλός δικηγόρος, είσαι απρόσεκτος.

Από τη μιά λες (εδώ π.χ.) "Και ποιός είναι που θα αναγνωρίσει", και απ την άλλη ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ με το ότι ο ορθόδοξος παπάς πρέπει να ΕΓΚΡΙΝΕΙ το χτίσιμο ναού άλλης εκκλησίας στην περιοχή του... Εκεί, με ΠΟΙΑ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ το κάνει? Της πολεοδομίας??

Με δυό μέτρα και δυο σταθμά δεν υπάρχει δικαιοσύνη, Μήτσε1000.

Μάλλον εσύ είσαι απρόσεκτος Σταύρο ...
Πάντα προσέχω τί λέω !
Ο Νόμος που επικαλείσαι έχει καταργηθεί εδώ και 6-7 χρόνια περίπου !  :dancing:
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
ΕΚΘΕΣΗ ΑΥΤΟΨΙΑΣ
ΣΥΝΗΓΟΡΟΥ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ
(άρθρο 4 παρ. 5 του Ν. 2477/1997)


Θ…, 22 Οκτωβρίου 1999


Στις 22 Ιουλίου 1999, υποβλήθηκε στον Συνήγορο του Πολίτη, η με αριθμό 7001/99 αναφορά, με την οποία οι Χριστιανοί Μάρτυρες του Ιεχωβά διαμαρτύρονταν για την παρεμπόδιση, από τρίτους, της ανέγερσης ευκτηρίου οίκου τους στην Κ… Χ…, παρόλη την ύπαρξη νόμιμης οικοδομικής άδειας (με αριθμό 406/95).

Κατόπιν αυτού, ο Συνήγορος του Πολίτη, ενεργώντας σύμφωνα με το άρθρο 4 §5 του ν. 2477/97 (ΦΕΚ 59/α΄/97), σύμφωνα με το οποίο «ο Συνήγορος του Πολίτη μπορεί να ζητά από τις δημόσιες υπηρεσίες κάθε πληροφορία, έγγραφο ή άλλο αποδεικτικό στοιχείο για την υπόθεση, να εξετάζει πρόσωπα, να ενεργεί αυτοψία και να παραγγέλλει πραγματογνωμοσύνη», παράγγειλε τη διενέργεια αυτοψίας στον χώρο ανέγερσης του εν λόγω ευκτηρίου οίκου από τους κ.κ. Ι.Μ και Α.Τ, ειδικούς επιστήμονες στον Κύκλο Δικαιωμάτων του Ανθρώπου του Συνήγορου του Πολίτη. Η αυτοψία διενεργήθηκε σήμερα, ημέρα Πέμπτη 21 Οκτωβρίου 1999, μεταξύ των ωρών 07:00΄ και 19:30΄ .

Οι διενεργούντες την αυτοψία μετέβησαν περί την 7η πρωινή στο χώρο ανέγερσης του ευκτήριου οίκου των Μαρτύρων του Ιεχωβά, όπου διαπίστωσαν τα εξής:
Στο χώρο υπήρχαν εργαζόμενοι και μηχανήματα και οι εργασίες προχωρούσαν κανονικά. Ήδη είχαν διανοιχθεί οι χώροι θεμελίωσης. Στον χώρο υπήρχε και αστυνομική δύναμη, της οποίας προΐστατο ο Αστυνομικός Υποδιευθυντής Χ…, κ. Ζ…, συνεπικουρούμενος από τον Διοικητή του τοπικού Αστυνομικού Τμήματος, κ. Τ…. Υπήρχαν περίπου 20 άνδρες άμεσης επέμβασης εντός αστυνομικού οχήματος («κλούβας») καθώς και 4-5 απλοί αστυνομικοί και τροχονόμοι, οι οποίοι ρύθμιζαν την ομαλή διέλευση των οχημάτων. Όπως πληροφορηθήκαμε στη συνέχεια, τα αστυνομικά όργανα εντός του οχήματος δεν αποτελούσαν ειδικές δυνάμεις αποκατάστασης τάξης αλλά προσωπικό των γειτονικών αστυνομικών τμημάτων του Νομού, που είχαν προσωρινώς διατεθεί για τη φύλαξη του χώρου των εργασιών.

Οι εργασίες έδειχναν να προχωρούν απρόσκοπτα. Στις 8:45 η ώρα περίπου, έφθασε στο χώρο ένας ιερέας και δύο κυρίες. Όπως πληροφορηθήκαμε, δεν επρόκειτο για τον ιερέα της τοπικής ενορίας, αλλά για αυτόν της ενορίας Π…. Τόσο ο ιερέας όσο και οι κυρίες προέβησαν σε έντονη και ζωηρή διαμαρτυρία κατά των υπευθύνων κατασκευής της οικοδομής καθώς και κατά των αστυνομικών οργάνων –κατά των τελευταίων, ειδικότερα, διότι προστάτευαν άτομα που επιδίωκαν παρανόμως να προσηλυτίσουν ορθόδοξους πιστούς. Τα γεγονότα κατέγραψε και τηλεοπτικό συνεργείο του τοπικού σταθμού «ΤV Χ…» που είχε καταφθάσει καθώς και φωτορεπόρτερ που παρίστατο επίσης. Στις 9:00 η ώρα περίπου προσήλθε στον χώρο και ο Αστυνομικός Διευθυντής Χ…, κ. Σ….

Στις 10:00 η ώρα περίπου, κατέφθασε ο Αντιδήμαρχος Κ…, κ. Δ… Μ…, ο οποίος καταφέρθηκε κατά των Μαρτύρων γενικώς, με το επιχείρημα ότι προβαίνουν σε παράνομες ενέργειες, επιδεικνύοντας μάλιστα το λασπωμένο οδόστρωμα, που οφείλετο στη διέλευση φορτηγών που διακινούσαν υλικό στην οικοδομή, απείλησε δε με πρόστιμο 1.000.000 δραχμών τους οδηγούς.

Στις 11:00 η ώρα, εκπρόσωποι των Μαρτύρων του Ιεχωβά παρουσίασαν στους διενεργούντες την αυτοψία, τον κύριο Ν… Κ…, έμπορο οικοδομικών υλικών ο οποίος είχε συμφωνήσει την προμήθεια τσιμέντου για την ανέγερση της οικοδομής. Ο κύριος Κ… δήλωσε ότι δεν του είναι δυνατόν να εκπληρώσει τη συμφωνία, λόγω της απροθυμίας του προσωπικού της επιχείρησής του να συνεργαστούν, μετά από την εν απουσία του επίσκεψη ιερωμένου και στελεχών του δήμου στο κατάστημά του. Ο κ. Κ… ζήτησε την κατανόηση των Μαρτύρων αλλά και του Συνήγορου του Πολίτη για την στάση την οποία εξαναγκάζεται να τηρήσει, λόγω πιθανών δυσμενών συνεπειών για την επιχείρησή του, απάντησε δε θετικά σε ερώτημα αν θα ήταν διατεθειμένος να επιβεβαιώσει και επισήμως τα όσα ανέφερε σχετικά. Αργότερα, οι εκπρόσωποι των Μαρτύρων ενημέρωσαν τους απεσταλμένους του Συνήγορου του Πολίτη, ότι παρόμοιες συστάσεις έγιναν σε όλα τα σημεία πώλησης τσιμέντου της περιοχής, με αποτέλεσμα να καταστεί αδύνατον να μεταφερθεί τσιμέντο με το ειδικό όχημα (μπετονιέρα) για τη συνέχιση των εργασιών. Για το λόγο αυτό αποφασίστηκε, οι Μάρτυρες να προχωρήσουν στην παραγωγή σκυροδέματος επιτόπου, με τον παραδοσιακό τρόπο.

Ο Αστυνομικός Διευθυντής αναχώρησε κατά τις 10:15 για να επανέλθει κατά τις 11:00. Κατά τη διάρκεια της απουσίας του, κατέφθασε στο χώρο συνεργείο του Δήμου και άρχισε τη διάνοιξη αύλακος παρακείμενου στο οικόπεδο των Μαρτύρων, με σκοπό, όπως δηλώθηκε, να τοποθετηθεί αγωγός νερού. Στο σημείο αυτό, εκφράστηκαν προς τους διενεργούντες την αυτοψία, φόβοι των Μαρτύρων ότι με την εγκατάσταση του αγωγού στο συγκεκριμένο σημείο, υπήρχε ενδεχόμενο να προκληθεί πλημμύρα στα έργα, με αποτέλεσμα τη ματαίωσή τους. Επιχειρώντας να διερευνήσει τους σκοπούς του Δήμου, ο κ. Ανδρέας Τάκης, από τους διενεργούντες την αυτοψία, πλησίασε το δημοτικό συνεργείο και ρώτησε τον επικεφαλής, τί κατασκευάζεται εκεί. Ο υπάλληλος του Δήμου αρνήθηκε να του απαντήσει, άλλοι δε εργάτες έβρισαν και απείλησαν τον κύριο Τ.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Tην Αθανασία της Ψυχής αφού το θές έτσι την ανακαλύψαμε πολλοί πριν ανακαλύψουν κάποιοι άλλοι την Ανάσταση Νεκρών.
Τώρα απο εκεί και πέρα δεν σε κατηγορώ διόλου. Οικονομικά θα έχεις σπουδάσει και τα βλέπεις όλα έτσι, αν ήσουν μαθηματικός θα τα έβλεπες εξισώσεις, αν ήσουν χημικός οργανικές ενώσεις κοκ.
Όποιον Ακαδημαϊκό και να ρωτήσεις μπορεί να στο αναφέρει αφού ο λόγος μου δεν σου μετρά.
Όυτε Ιερατείο ούτε Ιερείς επαγγελματίες.
Τώρα αν σου χαλάει το Δόγμα άλλο αυτό.
Το ότι δεν το καταλαβαίνεις το Πυραμιδοειδές Μορφής Ιερατείο δεν σε πιστευω σχώρνα με.
Δεν σε έχω για τόσο καθυστερημένο.
Ουτε Αρχιεπίσκοπους, ούτε ΑρχιΜαντρίτες ούτε Επίσκοπους, ούτε Πατριάρχες είχανε οι Αρχαίες Θρησκείες τόσο απλά.

Tomito, πάλι μου το χαλάς!

Τι θα πεί Αθανασία ψυχής μπρέ? Και ποιος την ανακάλυψε?

Κανένα δόγμα δε μου χαλάς όμως με αυτά που λες, γιατί (απλούστατα) δε πιστεύω σε κανένα δόγμα!

Δεν είναι κανείς καθυστερημένος, αν δεν έχει πρόχειρους τους όρους της εκκλησιαστικής ιεραρχίας. Υποψιάζομαι (από τις λέξεις) τι σημαίνει, αλλά μπορεί να σημαίνει το ο,τιδήποτε άλλο. Εδώ έχουμε κοινούς όρους όπως "Αθανασία Ψυχής" (που όλοι βέβαια ξέρουμε τι σημαίνει και συνεννοούμαστε μεταξύ μας) και "Ανάσταση Νεκρών" (ιατρικός όρος αυτός – τον ξέρουν μόνο οι γιατροί).

Ωραία. Δεν είχανε αυτούς που λες. Πως τους λέγανε?
Ο ίδιος καθάριζε, άναβε τα κεριά, έσφαζε για τη θυσία, έφερνε κρασί, σφουγγάριζε, έψελνε κλπ? Μια μέρα ο ένας μια ο άλλος? Σαν το στρατό κάτι?

Πλάκα μου κάνεις?
 

Επισκέπτης
Ρε τομίτο ...

Δεν ανεβάζεις και τίποτα απ την καταπατημένη και απαλλοτριωμένη περιουσία του Πατριαρχείου Κωνσταντινουπόλεως ?
Ή μήπως εκεί δεν καταπατώνται ανθρώπινα δικαιώματα ?

Μάλλον εκεί ... καλά κάνουν έ ?
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Τα δισεκατομμύρια ανθρωπάκια που πλημυρίζουν τον πλανήτη σήμερα αλλά και τα όποια εκατομμύρια του χθες έχουν  ανάγκη απο ενα μπαμπούλα εκει στα σύνεφα που απο τη μιά παρακολουθεί την καθε κίνηση - σκέψη - πράξη και απο την άλλη τιμωρει είτε μεταθανατια ειτε και σε πραγματικο χρονο τη καθε παρέκλιση απο τους κανονες που εχει ορίσει το εκάστοτε ιερατείο ...
Απο την άλλη αυτος ο πατερούλης - μπαμπούλας εννοείται οτι αγαπά τα ανθρωπάκια και κάθε του ενέργεια βασίζεται στην συμπαντικη του αγάπη προς τα πλάσματα που έχει δημιουργήσει ... προσέξτε το αυτο ... εχει συμπαντική αγάπη και οχι την κοινως εννοούμενη απο τον καθημερινο άνθρωπο .... ψαξτε το αυτο ... εκει ειναι και η ουσια και νοήμα για πολλά που συμβαινουν στον λεγόμενο πνευματικό χώρο ...
Μιά ελαχίστη - ιδιαίτερα περιορισμένη ομάδα ατόμων κρατά τα κλειδιά των πραγματων σε καθε χρονική στιγμή και επωφελειται των όποιων εφοδίων - εργαλειων - προνομίων προσφέρει αυτη η κατ'αγέλην νοοτροπία του μεγάλου πλήθους των ατόμων καθοδηγωντας και οδηγωντας την ασήμαντη ζωή τους στις ατραπους και τόπους που κρινει κατάλληλους ....

Επειδή λοιπόν και εσεις αυτη την πρακτική ακολουθείτε συνεχησατε την δεδομένη πορεία με βεβαιη κατάληξη αυτη των προηγουμένων σας ...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom