Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
εγω παντως θα ηθελα να μαθω αν σουβλιζουν τιποτα σφαχτά εκει που οργανωνουν συγκεντρωσεις οι πιστοι των αρχαιων θρησκειων,  μπας και κανονισω να περασω για κανενα κοψίδι..
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
τώρα το πρόσεξα. συγνώμη.
Τοσο πρόσωπο όσο ο Γιαχβέ, ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο.
Έτσι για να βγάζουν καντήλες μερικοί.
Περα όμως από την πλάκα. Ως κοσμική/συμπαντική και συμβολική Δύναμη.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
olympieia.jpg



Για όσους τους ενδιαφέρει το είδος , θα είναι μια πολύ ομορφη μέρα.

Ελα Παπαγιώργη αλλά χωρίς τα ράσα, όχι τπτ άλλο αλλά θα σε κοιτάμε σαν ούφο
 

Επισκέπτης
Body builder ιερεας..μπρρρ τρεμετε αθεοφοβοι!
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

Mήπως με άφησε ...
Φαγώθηκε ο π... που τα συνδυάζω αμφότερα , και απο τις κατάρες του, κόπηκε το ρεύμα στο γυμναστήριο  (οι γνωστές διακοπές της ΔΕΗ) και έμεινα με τη μπάρα στο χέρι...
Αύριο ... διπλό πρόγραμμα ! :dancing:
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Ως κοσμική/συμπαντική και συμβολική Δύναμη.

αυτή η δήλωση μου θυμίζει τους νόμους: κάποιος τους επινοεί και μετά βγαίνουν ένα σωρό άλλοι για να τους ερμηνεύσουν.
εννοώ ότι ο όρος Δύναμη είναι μάλλον σχετική έννοια: ρώτα έναν φυσικό πώς την ορίζει και ρώτα κι έναν κοινωνιολόγο
 

Επισκέπτης
1: Και ούτε πρόκειται να το βρεις ποτέ γιατί δεν υπάρχει.
2: Άρα το πανεπιστημιακό (οι Θεοι να το κάνουν) εγχειρίδιο  κάνει αναπαραγωγή μιας φήμης.
3: Η οποία είναι γνωστή τοις πάσοι. Το ποιος και γιατί έκανε γνωστή μια φήμη τοις πάσοι δεν μας απασχόλησε ποτέ και ούτε πρόκειται. Για ποιον λόγο άλλωστε? Κουτόχορτο μας ταϊζουν, κουτόχορτο μαρτυράμε.

Αγαπητέ Τομίτο,

Το άν υπάρχει ή όχι , είναι άλλο θέμα ...
Κι αν υπήρχε και δε σώζεται ? Όλα τα αρχαία κείμενα σώζονται ? Στα υπάρχοντα κείμενα πάντως , απ ότι θυμάμαι , υπάρχουν πολλά υπονοούμενα ... ;)

Εγώ σου είπα το τί διδάχθηκα και συγκεκριμένα απο εγχειρίδιο της Αναπλ. Καθηγήτριας του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών , Χριστινάκη - Παπακώστα Ελένης , η οποία πέρυσι ήταν και Πρόεδρος του Τμήματος Κοινωνικής Θεολογίας στο ίδιο Πανεπιστήμιο. Το εγχειρίδιο είναι πανεπιστημιακό , διότι συγγραφέας του είναι πανεπιστημιακός καθηγητής.Δέν το έγραψε ένας απλός θεολόγος για να είναι τόσο εύκολη η αμφισβήτηση του.

Τώρα , αν είναι φήμη ή όχι, επέτρεψέ μου να έχω κάποιες αμφιβολίες. Δε μπορεί απο τη μια μέρα στην άλλη , να βγήκε κάτι τέτοιο, και μάλλιστα χωρίς καμία αιτία. Όπου υπάρχει καπνός , υπάρχει και φωτιά  !

Και εν πάσει περιπτώσει, εγώ δίνω τη δική μου εξήγηση στο όλο θέμα : Οι αρχαίοι πρόγονοί σου , την κουνούσαν λίγο πολύ την αχλαδιά ... και χωρίς εξορία (όπως γινότανε στην Αρχαία Σπάρτη). Έπρεπε να βρεθεί μια φόρμουλα, για να είναι και οι πράξεις τους, ηθικά αποδεκτές.Έτσι βρέθηκε ο φουκαράς ο Δίας πάλι. Τόσες γυναίκες πήδηξε... Τί κι αν πήδαγε κι έναν άντρα ... κακό θα ήταν ??? Ή μήπως θα του χάλαγαν τη διαγωγή ?

Λέω εγω τώρα ...
Με την απλή λογική (όπως μ' έμαθε ο φίλος μου ο Σταύρος) ;)
 

Επισκέπτης
Κουτόχορτο μας ταϊζουν, κουτόχορτο μαρτυράμε.

Κουτόχορτο μασάνε όσοι ακολουθούν αιρέσεις , των οποίων αιρέσεων ο βίος δεν ξεπερνά ούτε 20 χρόνια μέχρι σήμερα ...
Όχι αυτοί που ακολουθούν θρησκείες με βιωτή χιλιάδων ετών !

Ο νοών ... νοείτω !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
:tickedoff: ...ωστοσο θα ηθελα να μου παρουσιασεις την κεντρικη επιχειρηματολογια της αιρεσης σου, γιατι απλα θελω να ακουσω και την αλλη αποψη, να δω και απο την αλλη οψη τους τα πραγματα...

Εν τάξει, θα του πω και εγώ να το κάνει.
Εσύ από την πλευρά σου θα αφήσεις κάτι παραπάνω?

Θα επανέλθω αργότερα, βγαίνω τώρα, έχω μια συνάντηση εκτός οίκου με έναν ιερωμένο...
 

Επισκέπτης
4: Από αυτό έβγαλες συμπέρασμα ότι τον γαμούσε ο Δίας? Το ίδιο ισχύει και για ένα κάρο ανθρώπων, όπως ο Μέγας Αλέξανδρος. Αλλά στην Ελλάδα είμαστε, ότι δηλώσεις είσαι. Φαντάζομαι ότι επειδή σε μια αναζήτηση στο νετ για Μακεδονία όλα τα site είναι σκοπιανά, η Μακεδονία προφανώς τους ανήκει. Ευγε!

Σου παραθέτω , το τί έγραψα , προς αποφυγή παρεξηγήσεων :

"Απο απλή και μόνο περιέργεια , πάτησα στο google τη λέξη Γανυμήδης , και το 90% των λίνκ που βρήκα , μίλαγε για τις ομοφυλοφιλικές του σχέσεις , με το Δία .

Η  livepedia , αναφέρει το εξής : "Μυθικός νέος, περίφημος για την ομορφιά του, ο Γανυμήδης, ήταν γιος του Τρωός και της Καλλιρρόης, κόρης του Σκάμανδρου. Γοητευμένος από την καταπληκτική ομορφιά του νέου, ο Δίας μεταμορφώθηκε σε αετό και αρπάζοντάς τον, τον μετέφερε στον Όλυμπο, όπου και έζησε αιώνια εκεί έχοντας σαν ασχολία να ρίχνει κρασί στο ποτήρι του πατέρα των θεών και να ομορφαίνει τα συμπόσια με την παρουσία του."



Απο περιέργεια λοιπόν κοίταξα στο google. Όχι για να διδαχθώ απο αυτό και να το συμβουλευτώ ως αξιόπιστο.
Γνωρίζω το τί ισχύει και τί όχι.
Όλοι το γνωρίζουμε ... λιγο , πολύ !
Μόνο εσύ εθελοτυφλείς. :dunno:
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Το ότι το ιερατείο σας κουνάει την αχλαδιά είναι γνωστό τοις πάσοι.
Και ξαναλέω
Κουκιά τρώς, κουκιά μαρτυράς.
Τον οινοχόο πόρνο θέλαν να τον δούν, πόρνο τον εβλέπαν.
Κάπως έπρεπε να "φτιάχνονται" και στα μοναστήρια για τις αλλαξοκωλιές.

Αφιερώμενο εξαιρετικά από το ημερολόγιο της ελλαδικής εκκλησίας.
Απο καταβολής κόσμου 7513 το 2005
Για γέλια απλά.
 

Συνημμένα

  • 7513.JPG
    7513.JPG
    167,7 KB · Εμφανίσεις: 32

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Κουτόχορτο μασάνε όσοι ακολουθούν αιρέσεις , των οποίων αιρέσεων ο βίος δεν ξεπερνά ούτε 20 χρόνια μέχρι σήμερα ...
Όχι αυτοί που ακολουθούν θρησκείες με βιωτή χιλιάδων ετών !

Ο νοών ... νοείτω !

Απο εβραϊκές αιρέσεις, δεν δεχόμαστε μαθήματα.
Είμαστε Θρησκεία χιλία χρόνια πριν τον Σούλη.
Να μάθετε να σέβεστε επιτέλους.
Αρκετή μισσαλοδοξία και φανατισμός, δεν νομίζετε για την στα λόγια Θρησκεία της Αγάπης.
Αυτό είναι το ήθος σας.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Απο εβραϊκές αιρέσεις, δεν δεχόμαστε μαθήματα.
Είμαστε Θρησκεία χιλία χρόνια πριν τον Σούλη.
Να μάθετε να σέβεστε επιτέλους.
Αρκετή μισσαλοδοξία και φανατισμός, δεν νομίζετε για την στα λόγια Θρησκεία της Αγάπης.
Αυτό είναι το ήθος σας.

το υφος φιλτατε μπορει να διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο,ενα ομως μενει......η αληθεια!και αυτη εχει καταγραφει στην ιστορια ειτε μας αρεσει ειτε δεν μας αρεσει.Η ανασταση Του κυριου μαρτυρας της αιωνιας ζωης.
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Αίρεση εβραϊκή είστε και φαίνεστε.
Εμείς είμαστε Θρησκεία.
Δεν είμαι ενάντιον καμμιάς θρησκείας.
Οι Αρχαίες θρησκείες ουδέποτε κυνήγησαν η μία την άλλη.
Αυτά είναι φαινόμενα που τα ξεκινήσατε εσείς.
Την λάσπη την ξεκίνησε ο Δημήτριος λέγοντας ανακρίβειες.
Κάθε λαός έχει την θρησκεία που του ταιριάζει.
Αυτό μπορεί να το καταλάβει μέχρι και ένας μπαμπουϊνος.
Τα περι καθαρότητας πεστα σε καναν άλλο.
Εσείς γίνατε χριστιανοί επειδή εδω έτυχε να γεννηθήκατε.
Αλλιώς θα ήσασταν ευσεβείς ταλιμπάν με μερικά χιλιόμετρα ανατολικότερης γέννησης.
Εγώ από την άλλη νομίζω ότι θα έψαχνα πάλι την Αρχαία Θρησκεία των προγόνων μου.
Εσείς είσαστε με τον Ιησού εμείς με τον Σωκράτη.
Ποιο το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω.
Φιλοσοφική βάση έχουμε τεράστια και μπορώ να στηρίξω τα υπαρξιακά μου όταν χρειαστεί.
Καταρχην δεν μου απαντας σε αυτα που σου εθεσα...κατα δευτερον αυτα που γραφεις πως 'οι αρχαιες θρησκειες ουδεποτε κυνηγησαν η μια την αλλη' η πως 'οι χριστιανοι τα ξεκινησαμε εμεις αυτα',τα αφηνεις ατεκμηριωτα τελειως,προβαλλοντας απλα την εμπαθεια σου για το Ορθοδοξο Χριστιανικο Δογμα...Οπως καταλαβαινεις τετοιες γενικευσεις πεφτουν στο κενο...και μη μου μιλησεις για το σκορεινο Μεσαιωνα και την Ιερα εξεταση,η για τα συγχωροχαρτια,γιατι αυτο ΔΕΝ ηταν Χριστιανισμος,ηταν ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗΣ εξουσιας και τολμω να την ονομασω ΑΙΡΕΤΙΚΗ...αυτες ηταν στιγμες ντροπης για το χριστιανισμο...κατα τ αλλα τα 'πιστευω'του ειναι πολυ φιλελευθερα...και μη μου πεις για τις σταυροφοριες γιατι ΠΑΛΙ θα σου πω οτι εγινε λαθος χειρισμος του δογματος μας...θρησκεια και πολιτικη δεν επρεπε να ειναι ΤΟΣΟ κοντα...Για να μη μακρυγορω, με αυτα που λες ΔΕ με πειθεις...ετσι απλα....
 

Επισκέπτης
5: Τα είπες όλα εδώ. Απο αυτό ακριβώς κάτι χριστιανόπουλα σαν και εσένα σκέφτονται το αυτονόητο (για ποιον αυτονόητο άραγε? Μάλλον για το gay ιερατείο σας ίσως) και διασπέιρουν την φήμη ανα τους αιώνες για να σπιλώσουν ότι δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν.

Όταν αποδειχθεί πως κάποιος κληρικός είναι ομοφυλόφιλος , όπως λές , απειλείται με καθαίρεση και αποσχηματισμό. Δε νομιμοποιείται η πράξη της αρσενοκοιτίας (κοινώς πουστιάς) απο το ιερατείο. Αντιθέτως , καταδικάζεται και μάλλιστα πολύ αυστηρά .

Ο Απόστολος Παύλος αναφέρει για τους Αρχαίους προγόνους σου : "Άρρενες εν αρσεσι , την ασχημοσυνην κατεργαζομενοι" , στην προς Κορινθίους (αν θυμάμαι καλά) επιστολή του.
Τόσο διαδεδομένη ήταν εκεί η ομοφυλοφυλία, που ανάγκασε τον απόστολο των εθνών Παύλο , να καταδικάσει κάτι , με το οποίο ο ίδιος ο Χριστός , ούτε κάν είχε ασχοληθεί όταν βρισκότανε στη Γή !

Οι πρόγονοί σου λοιπόν, προσπάθισαν να την νομιμοποιήσουν την ομοφυλοφιλία, και όχι ο Χριστιανισμός.Και τούτο το πετύχαιναν , όπως και πολλά άλλα πράγματα, βάζοντας κατά καιρούς και απο έναν Θεό τους, να υποπέσει στα ίδια ολισθήματα με αυτούς (και δεν αναφέρομαι στο Δία μόνο) .
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
Απο εβραϊκές αιρέσεις, δεν δεχόμαστε μαθήματα.
Είμαστε Θρησκεία χιλία χρόνια πριν τον Σούλη.
Να μάθετε να σέβεστε επιτέλους.
Αρκετή μισσαλοδοξία και φανατισμός, δεν νομίζετε για την στα λόγια Θρησκεία της Αγάπης.
Αυτό είναι το ήθος σας.
Μα ο Χριστιανισμός μια επεκτατική αίρεση του Σιωνισμο-Εβραισμού είναι ... Η Παλαιά Διαθήκη είναι κοινο ιερό βιβλιο και στις 2 θρησκείες !
Ο Χριστος ηταν Εβραιος και διδασκε παρα τας συναγωγάς ....
 

Επισκέπτης
Είμαστε Θρησκεία χιλία χρόνια πριν τον Σούλη.

Ο ΝΕΟΠΑΓΑΝΙΣΜΟΣ είναι αίρεση των 10-20 τελευταίων χρόνων.

Δεν έχετε καμία σχέση με την Αρχαία Ελληνική θρησκεία, και όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις , τόσο πιο καλό θα είναι για σένα !
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Αρκετή μισσαλοδοξία και φανατισμός, δεν νομίζετε για την στα λόγια Θρησκεία της Αγάπης.
Αυτό είναι το ήθος σας.
Αν παρολα αυτα εσυ εισαι και ΕΜΠΡΑΚΤΑ εφαρμοστης της αγαπης στην καθημερινη σου ζωη,τοτε δε πανα πιστευεις  και στους 7 νανους.... :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
6: Αφού κάνατε λοιπόν την φήμη που εσείς βγάλατε όπως λχ για την Σαπφώ γνωστή τοις πάσοι παγκοσμίως κάνοντας το τοπικό προσδιοριστικό Λεσβία, επιθετο για την γυναικεία ομοφυλοφιλία τώρα το κάνατε και πανεπιστημιακή ύλη για να μαθαίνουν τα νέα ελληνόπουλα πόσο διεθφαρμένοι είναι οι πρόγονοί τους σε αντίθεση με το σεπτό λαό του Ισραήλ του οποίου απόγονοι νοιώθετε
Δέν έχω ανάγκη να νοιώθω απόγονος κανενός λαού. Ούτε των Εβραίων , ούτε των Αρχαίων Ελλήνων, ούτε των Οθωμανών ... ούτε ... ούτε ...ούτε !

Πρόγονός μου είναι άνθρωπος , και απόγονός μου , θα είναι πάλι άνθρωπος. Άνθρωπος δημιουργηθείς κατ εικόνα και ομοίωσιν μετά του Θεού !
Αδέρφια μου είναι οι απανταχού στον κόσμο Χριστιανοί Ορθόδοξοι, ανεξαρτήτως εθνικής καταγωγής.

Ο εθνοφυλετισμός , είναι η μεγαλύτερη αίρεση για μένα, και αιτία όλων των εχθροπραξιών και πολέμων στη γή.
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
  To ειδαμε,το ειδαμε.....

  Καιεσενα σε ειδαμε...

  Εσυ αλλωστε δεν εισαι με"...τους δυνατους,αυτους που παντα κερδιζουν" και ας ψοφαει ο αλλος διπλα;

  Πες μας εσυ που πιστευεις και ασε τις συστασεις...

  Αντε ντε....

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ .
εφοσον λοιπόν εχεις γνωση για τα συγκεκριμένα στοιχεία που εμφανίζονται στο zeitgeist πως τα αντιμετωπίζεις σε σχέση με την εκάστοτε κρατούσα θρησκεία ?

εδω σε θέλω και οχι σε απλοικές σοφιστίες και κραυγές καφενείου που συνηθως χρησιμοποιούνται ...

στο ερωτημα τωρα του τι πιστεύω δεν βλέπω γιατι να απαντήσω διοτι αφορά μονο εμένα - αν και περίμενα να έχεις καταλάβει κατι τι εφοσον εχεις ηδη παρακολουθήσει μερικά απο τα λεγόμενά μου αγαπητέ ....

  Και κατι αλλο....μας τα εχεις κανει τσουρεκια με την κολοταινια...κατι αλλο δεν εχεις;
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom