Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
...πάτησα στο google τη λέξη Γανυμήδης , και το 90% των λίνκ που βρήκα , μίλαγε για τις ομοφυλοφιλικές του σχέσεις...

Μα αν μπείς και στο thread "Τραβέλια με προσόντα", τα μισά post για το Γανυμήδη μιλάνε...
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166

δείτε το και υστερα ξανασκεφθείτε τα περί θρησκειας ....


  To ειδαμε,το ειδαμε.....

  Καιεσενα σε ειδαμε...

  Εσυ αλλωστε δεν εισαι με"...τους δυνατους,αυτους που παντα κερδιζουν" και ας ψοφαει ο αλλος διπλα;

  Πες μας εσυ που πιστευεις και ασε τις συστασεις...

  Αντε ντε....

  Και κατι αλλο....μας τα εχεις κανει τσουρεκια με την κολοταινια...κατι αλλο δεν εχεις;
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Για ξαναδιάβασε το μήνυμα που σου έστειλα προχθές ...
Εγώ δε μιλάω ποτέ στον αέρα...


  Συγχωρεσε,για να λαβεις συγχωρηση...

  Μωρε ποιος το ελεγε;

  Και στο κατω-κατω ας ησουν εδω....ουφ...
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Λυπάμαι , αλλά δε μπορώ να βρώ το αρχαίο κείμενο που μου ζητάς .1
Αυτό που έγραψα στο κείμενό μου , το αναφέρει Πανεπιστημιακό εγχειρίδιο , το οποίο διδάχθηκα2 και στο οποίο εξετάσθηκα προ δύο ετών. Δέν το έβγαλα απο το μυαλό μου ... Άλλωστε , πρίν το διδαχθώ , αγνοούσα ακόμη και την ύπαρξη του Γανυμήδη. Δυστυχώς το συγκεκριμένο βιβλίο βρίσκεται στο πατάρι του σπιτιού μου στην Αθήνα , και μου είναι αδύνατον αυτή τη στιγμή να σου πώ συγγραφέα για να το προμηθευθείς.

Δέ νομίζω να είπα όμως κάτι καινούριο , για το οποίο να δικαιολογείται η τόσο μεγάλη έκπληξή σου ...
Είναι γνωστή η συγκεκριμένη ιστοριούλα απο την Ελληνική μυθολογία "τοις πάσοι" !3

Απο απλή και μόνο περιέργεια , πάτησα στο google τη λέξη Γανυμήδης , και το 90% των λίνκ που βρήκα , μίλαγε για τις ομοφυλοφιλικές του σχέσεις , με το Δία .4

Η  livepedia , αναφέρει το εξής : "Μυθικός νέος, περίφημος για την ομορφιά του, ο Γανυμήδης, ήταν γιος του Τρωός και της Καλλιρρόης, κόρης του Σκάμανδρου. Γοητευμένος από την καταπληκτική ομορφιά του νέου, ο Δίας μεταμορφώθηκε σε αετό και αρπάζοντάς τον, τον μετέφερε στον Όλυμπο, όπου και έζησε αιώνια εκεί έχοντας σαν ασχολία να ρίχνει κρασί στο ποτήρι του πατέρα των θεών και να ομορφαίνει τα συμπόσια με την παρουσία του."5

Ε ... δε θέλει και πολύ για να καταλάβει κανείς τα αυτονόητα ... :grin:
Μήν ψάχνουμε να βρούμε δικαιολογίες ... !6

Πάμε

1: Και ούτε πρόκειται να το βρεις ποτέ γιατί δεν υπάρχει.
2: Άρα το πανεπιστημιακό (οι Θεοι να το κάνουν) εγχειρίδιο  κάνει αναπαραγωγή μιας φήμης.
3: Η οποία είναι γνωστή τοις πάσοι. Το ποιος και γιατί έκανε γνωστή μια φήμη τοις πάσοι δεν μας απασχόλησε ποτέ και ούτε πρόκειται. Για ποιον λόγο άλλωστε? Κουτόχορτο μας ταϊζουν, κουτόχορτο μαρτυράμε.
4: Από αυτό έβγαλες συμπέρασμα ότι τον γαμούσε ο Δίας? Το ίδιο ισχύει και για ένα κάρο ανθρώπων, όπως ο Μέγας Αλέξανδρος. Αλλά στην Ελλάδα είμαστε, ότι δηλώσεις είσαι. Φαντάζομαι ότι επειδή σε μια αναζήτηση στο νετ για Μακεδονία όλα τα site είναι σκοπιανά, η Μακεδονία προφανώς τους ανήκει. Ευγε!
5: Τα είπες όλα εδώ. Απο αυτό ακριβώς κάτι χριστιανόπουλα σαν και εσένα σκέφτονται το αυτονόητο (για ποιον αυτονόητο άραγε? Μάλλον για το gay ιερατείο σας ίσως) και διασπέιρουν την φήμη ανα τους αιώνες για να σπιλώσουν ότι δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν.
6: Αφού κάνατε λοιπόν την φήμη που εσείς βγάλατε όπως λχ για την Σαπφώ γνωστή τοις πάσοι παγκοσμίως κάνοντας το τοπικό προσδιοριστικό Λεσβία, επιθετο για την γυναικεία ομοφυλοφιλία τώρα το κάνατε και πανεπιστημιακή ύλη για να μαθαίνουν τα νέα ελληνόπουλα πόσο διεθφαρμένοι είναι οι πρόγονοί τους σε αντίθεση με το σεπτό λαό του Ισραήλ του οποίου απόγονοι νοιώθετε

Aιδώς Αργείοι

Aς αναπαραγάγω και γω λοιπον μια φήμη τώρα.
Ο Σούλης γαμούσε την Μαρία.


Αναθέματα ΝΑΙ ,αλλά όχι κατά των Ελλήνων , αλλά κατά των δοξασιών που πρεσβεύει η θρησκεία τους (Αρχαία Ελληνική θρησκεία).

Οπότε αν εγώ αναφωνήσω "Γαμιέται ο Θρύλος και ο Πειραιας" δεν βρίζω τον Ολυμπιακό επειδή δεν αναφέρεται ονομαστικώς στο σύνθημα?
Και γιατί η Θρήσκεια της Αγάπης αναφωνεί αναθέματα κατά άλλων Θρησκειών άραγε?
 

Επισκέπτης
  Συγχωρεσε,για να λαβεις συγχωρηση...

  Μωρε ποιος το ελεγε;

  Και στο κατω-κατω ας ησουν εδω....ουφ...

...αφίετε ει τι έχετε κατά τινός, ίνα και ο πατήρ ημών ο εν τοις ουρανοίς αφήσει τα παραπτώματα υμών. Ει δε υμείς ουκ αφίετε, ουδέ ο πατήρ υμών αφήσει τα παραπτώματα υμών...

Ποιός να το είπε  :think:
 

Επισκέπτης
Τομίτο,

Δεν έχω χρόνο τώρα...
Θα απαντήσω εν καιρώ ... καθώς "Νους υγιής εν σώματι υγιεί" , όπως έλεγαν οι πρόγονοί σου , και εφόσον θεωρώ οτι έχω μια χαρά το πνεύμα ... καλό θε είναι να έχω και το σώμα... ;) , και το γυμναστήριο κλείνει 10:00 μμ.

Καλό απόγευμα !
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
.........................
2: Ακόμη και αν ισχύει - που δεν- προφανώς με αυτήν σου την δήλωση αναγνωρίζεις την ύπαρξη του Διός τουλάχιστον
..........................

για να καταλάβω: εσύ δέχεσαι την ύπαρξη του Διός ως πρόσωπο?
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Πάμε

1: Και ούτε πρόκειται να το βρεις ποτέ γιατί δεν υπάρχει.
2: Άρα το πανεπιστημιακό (οι Θεοι να το κάνουν) εγχειρίδιο  κάνει αναπαραγωγή μιας φήμης.
3: Η οποία είναι γνωστή τοις πάσοι. Το ποιος και γιατί έκανε γνωστή μια φήμη τοις πάσοι δεν μας απασχόλησε ποτέ και ούτε πρόκειται. Για ποιον λόγο άλλωστε? Κουτόχορτο μας ταϊζουν, κουτόχορτο μαρτυράμε.
4: Από αυτό έβγαλες συμπέρασμα ότι τον γαμούσε ο Δίας? Το ίδιο ισχύει και για ένα κάρο ανθρώπων, όπως ο Μέγας Αλέξανδρος. Αλλά στην Ελλάδα είμαστε, ότι δηλώσεις είσαι. Φαντάζομαι ότι επειδή σε μια αναζήτηση στο νετ για Μακεδονία όλα τα site είναι σκοπιανά, η Μακεδονία προφανώς τους ανήκει. Ευγε!
5: Τα είπες όλα εδώ. Απο αυτό ακριβώς κάτι χριστιανόπουλα σαν και εσένα σκέφτονται το αυτονόητο (για ποιον αυτονόητο άραγε? Μάλλον για το gay ιερατείο σας ίσως) και διασπέιρουν την φήμη ανα τους αιώνες για να σπιλώσουν ότι δεν πρόκειται ποτέ να φτάσουν.
6: Αφού κάνατε λοιπόν την φήμη που εσείς βγάλατε όπως λχ για την Σαπφώ γνωστή τοις πάσοι παγκοσμίως κάνοντας το τοπικό προσδιοριστικό Λεσβία, επιθετο για την γυναικεία ομοφυλοφιλία τώρα το κάνατε και πανεπιστημιακή ύλη για να μαθαίνουν τα νέα ελληνόπουλα πόσο διεθφαρμένοι είναι οι πρόγονοί τους σε αντίθεση με το σεπτό λαό του Ισραήλ του οποίου απόγονοι νοιώθετε

Aιδώς Αργείοι

Aς αναπαραγάγω και γω λοιπον μια φήμη τώρα.
Ο Σούλης γαμούσε την Μαρία.


Οπότε αν εγώ αναφωνήσω "Γαμιέται ο Θρύλος και ο Πειραιας" δεν βρίζω τον Ολυμπιακό επειδή δεν αναφέρεται ονομαστικώς στο σύνθημα?
Και γιατί η Θρήσκεια της Αγάπης αναφωνεί αναθέματα κατά άλλων Θρησκειών άραγε?
Φιλε τομιτο απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι εισαι εναντια στη Θρησκεια μου που ειναι Χριστιανος Ορθοδοξος και πως εισαι Δωδεκαθειστης...κανω λαθος?Και σιγουρα το κεντρικο επιχειρημα της θρησκευτικης σου πεποιθησης ειναι πως η μεν χριστιανικη θρησκεια ειναι 'Ισραηλιτικης καταγωγης' ενω αντιθετα το Δωδεκαθεο ειναι αμιγως'Ελληνικης καταγωγης',καθαρο απο καθε ειδους φυλετικο,εθνικο,θρησκευτικο 'μπασταρδεμμα'...Ετσι δεν ειναι?Αν κανω λαθος στους συλλογισμους μου διορθωσε με...Εχω τα εξης ερωτηματα:1)πιστευεις πως μια θρησκεια οφειλει να ανηκει αποκλειστικα σε ενα και μονο λαο?Δηλαδη η ΕΛΛΗΝΙΚΗ θρησκεια για τους ΕΛΛΗΝΕΣ?και η ΕΒΡΑΙΚΗ πχ για τους ΕΒΡΑΙΟΥΣ?2)Η επιλογη θρησκειας γινεται με βαση καθαρα εθνικιστικα κριτηρια?Η υπαρχουν και αλλα οπως πχ σε βοηθα η επιλογη του Δωδεκαθεισμου να εισαι ενας καλυτερος ανθρωπος?Αμβλυνει καθολου τα προβληματα της ζωης σου?Σου δινει απαντησεις στα υπαρξιακα σου ερωτηματα(τετοια λιγο ως πολυ εχουμε ολοι)'ποιοι ειμαστε?που πηγαινουμε?'τυπου,και κυριως ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΜΕ ΤΟ ΔΙΠΛΑΝΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΕΚΕΣΑΙ ΑΝ ΧΡΕΙΣΤΕΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ?Με πιο απλα λογια:Εισαι καλος ανθρωπος?Θα εβλαπτες ποτε σου καποιον?Θα βοηθουσες το συνανθρωπο που σε εχει αναγκη?....Αν και παραπανω στην ουσια βριζεις τη θρησκεια μου και προσβαλλεις το ιερατειο μου,προβαλλοντας τη δωδεκαθειστικη αιρεση και αυτο με τσατιζει απιστευτα :tickedoff: ωστοσο θα ηθελα να μου παρουσιασεις την κεντρικη επιχειρηματολογια της αιρεσης σου,γιατι απλα θελω να ακουσω και την αλλη αποψη, να δω και απο την αλλη οψη τους τα πραγματα...και αν εισαι απλα ενας καλος ανθρωπος,ο Θεος η οι Θεοι κατα τη γνωμη σου,θα ειναι μαζι σου...κι εγω μαζι με αυτους...γιατι για μενα κυριαρχο ρολο δεν παιζει σε ποιο θεο πιστευεις,αλλα τι ψυχη κουβαλας...
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Αίρεση εβραϊκή είστε και φαίνεστε.
Εμείς είμαστε Θρησκεία.
Δεν είμαι ενάντιον καμμιάς θρησκείας.
Οι Αρχαίες θρησκείες ουδέποτε κυνήγησαν η μία την άλλη.
Αυτά είναι φαινόμενα που τα ξεκινήσατε εσείς.
Την λάσπη την ξεκίνησε ο Δημήτριος λέγοντας ανακρίβειες.
Κάθε λαός έχει την θρησκεία που του ταιριάζει.
Αυτό μπορεί να το καταλάβει μέχρι και ένας μπαμπουϊνος.
Τα περι καθαρότητας πεστα σε καναν άλλο.
Εσείς γίνατε χριστιανοί επειδή εδω έτυχε να γεννηθήκατε.
Αλλιώς θα ήσασταν ευσεβείς ταλιμπάν με μερικά χιλιόμετρα ανατολικότερης γέννησης.
Εγώ από την άλλη νομίζω ότι θα έψαχνα πάλι την Αρχαία Θρησκεία των προγόνων μου.
Εσείς είσαστε με τον Ιησού εμείς με τον Σωκράτη.
Ποιο το πρόβλημα δεν καταλαβαίνω.
Φιλοσοφική βάση έχουμε τεράστια και μπορώ να στηρίξω τα υπαρξιακά μου όταν χρειαστεί.
 

zouzis

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2006
Μηνύματα
148
Like
1
Πόντοι
1
για να καταλάβω: εσύ δέχεσαι την ύπαρξη του Διός ως πρόσωπο?

Σωστή ερώτηση, άλλο να προτιμά κάποιος να λέει το Θεό Δία αντί Γιαχβέ κατανοώντας ότι οι ιστορίες των μύθων είναι συμβολικές και άλλο να πιστεύει ότι ο Δίας υπήρχε σαν πρόσωπο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και πράξεις. Για μένα εκεί είναι η ουσία.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Σωστή ερώτηση, άλλο να προτιμά κάποιος να λέει το Θεό Δία αντί Γιαχβέ κατανοώντας ότι οι ιστορίες των μύθων είναι συμβολικές και άλλο να πιστεύει ότι ο Δίας υπήρχε σαν πρόσωπο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά και πράξεις. Για μένα εκεί είναι η ουσία.

ναι. δυστυχώς όμως δεν απαντά ο φίλος τομίτο. όχι ότι καίγομαι να μάθω ειδικά τα δικά του πιστεύω, αλλά όσο να πεις, έχει ενδιαφέρον να ξέρεις γενικά τα πιστεύω των ανθρώπων
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom