Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Τα αναθέματα δεν είναι απόδειξη Κρούγκερ του μίσους που τρέφεται για της άλλες θρησκείες?
Ποια εμπάθεια λοιπόν μου τσαμπουνάς?
Το ότι ο Δημήτρης επικαλείται τον Σαούλ έναν Χριστιανό δλδ για να καθηβρίσει τους προγόνους  δεν αποτελεί απόδειξη του ποιοι πρώτοι και για γνωστούς λόγους διέσπειραν τις φήμες για την ακολασία δήθεν των αρχαίων?
Λυπάμαι πάρα πολύ.
 

Επισκέπτης
Aς αναπαραγάγω και γω λοιπον μια φήμη τώρα.
Ο Σούλης γαμούσε την Μαρία.

Ακόμη κι αν το έκανε , που για τα δικά μου πιστεύω δεν το έκανε ... ενώ για τα δικά σου ΝΑΙ ... τουλάχιστον ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΝΩΜΑΛΟΣ.
Έκανε κάτι φυσιολογικό.

Γνωστή όμως η επιχειρηματολογία για την "αμωμο σύλληψη" ... και έχω απαντήσει σχετικά, ούκ ολίγες φορές στο φόρουμ !
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
δυστυχως παρακολουθω απο συζητησεις στις οποιες τυγχανω να ειμαι συνομιλητης απο χρονια πριν οτι ο κοσμος δεν γνωριζει πού του πανε τα τεσσερα στο ζητημα του δογματος,του χριστιανισμου,των θρησκειων γενικοτερα,δηλ.γενικοτερα τα περι πνευματος!εχω ακουσει τα απειρα και δεν εκπλησσομαι πλεον με οτιδηποτε.Σιγουρα ειναι γνωστο πλεον σε εμας το υφισταμενο σχεδιο των σιωνιστων αυτου του κοσμου(εξ'ου και τα πρωτοκολλα των σοφων της σιων),αλλα οποιαδηποτε παραπλανηση ή προσηλυτισμος αποφευγεται πολυ ευκολα οταν γνωριζει το ατομο σε βαθος τό τί σημαινει αυτό που πιστευει ο καθεις μας και επεξεργαζεται καθημερινως δια του βιου του το "εν χρηστώ ζωή"!Εγω ειμαι καθετα αντιθετος σε αυτους που δηλωνουν χριστιανοι και πανε στην εκκλησια,κανουν τον σταυρο τους και οταν τους ρωτάς...την ημερα του πασχα "τί γιορταζουμε σημερα?" σου απαντανε"τί άλλο?την ανασταση του χριστου" και μετα απο περαιτερω συζητηση καταλαβαινεις ότι δεν πιστευουν ουτε στην ανασταση ουτε στην αιωνιον ζωη.Καί ερωτώ μεσα μου(και λιγο πιο εξω μου)...μα...καλα,γιατί τοτε πάνε στην εκκλησια,κανουν τον σταυρο τους κλπ...?απαντηση"η ανασφαλεια της καθημερινης ζωης,τους δημιουργει την αναγκη της υπαρξης του ανωτερου χωρις ομως να συνειδητοποιουν την πραξη τους(κανω τον σταυρο μου ας πουμε οποτε περναω εξω απο την εκκλησια).Αν δε,προχωρησουμε σε ενδοτερες θρησκευτικες συζητησεις ακους τα απαντα!Μεχρι και οτι ο χριστος υπηρετησε φανταρος!
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Τα αναθέματα δεν είναι απόδειξη Κρούγκερ του μίσους που τρέφεται για της άλλες θρησκείες?
Ποια εμπάθεια λοιπόν μου τσαμπουνάς?
Το ότι ο Δημήτρης επικαλείται τον Σαούλ έναν Χριστιανό δλδ για να καθηβρίσει τους προγόνους  δεν αποτελεί απόδειξη του ποιοι πρώτοι και για γνωστούς λόγους διέσπειραν τις φήμες για την ακολασία δήθεν των αρχαίων?
Λυπάμαι πάρα πολύ.

φιλτατε θα σου προτεινα να πας ενα ταξιδακι στον ιορδανη και να δεις μια μερα του χρονου που τα νερα αλλαζουν ροτα και μετα ξανασκεψου για το ποιος μπορει να ειναι ο πραγματικος θεος και το τί πρεπει να κανουμε για να τον προσεγγισουμε και να προσεγγισουμε και τον πλησιον μας οπως του αρμοζει και οχι οπως συμβαινει σημερα!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Δέν έχω ανάγκη να νοιώθω απόγονος κανενός λαού. Ούτε των Εβραίων , ούτε των Αρχαίων Ελλήνων, ούτε των Οθωμανών ... ούτε ... ούτε ...ούτε !
Πρόγονός μου είναι άνθρωπος , και απόγονός μου , θα είναι πάλι άνθρωπος. Άνθρωπος δημιουργηθείς κατ εικόνα και ομοίωσιν μετά του Θεού !
Αδέρφια μου είναι οι απανταχού στον κόσμο Χριστιανοί Ορθόδοξοι, ανεξαρτήτως εθνικής καταγωγής.
Ο εθνοφυλετισμός , είναι η μεγαλύτερη αίρεση για μένα, και αιτία όλων των εχθροπραξιών και πολέμων στη γή.

Πατριώτες και χριστιανοί.
Δυο έννοιες οπωσδήποτε αντίθετες.
Ευχαριστώ Τζιμ για το ποστ αυτό.
Η απόδειξη ότι πάνω από την εβραϊκή σας αίρεση δεν βάζετε τπτ.
Ευτυχώς που κάποιοι βάλανε την πατρίδα και τώρα δεν κάνεις τεμενάδες μέσα στο τζαμί και δεν σε λένε Ισμαήλ, Μουχάμεντ και τα συνάφή.
Παράσιτα είστε στα σώματα των Εθνών και τπτ άλλο.
 

Επισκέπτης
Οπότε αν εγώ αναφωνήσω "Γαμιέται ο Θρύλος και ο Πειραιας" δεν βρίζω τον Ολυμπιακό επειδή δεν αναφέρεται ονομαστικώς στο σύνθημα?
Και γιατί η Θρήσκεια της Αγάπης αναφωνεί αναθέματα κατά άλλων Θρησκειών άραγε?
Δεν αναθεματίζει ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Τις δοξασίες που πρεσβεύουν αναθεματίζει , διότι τις θεωρεί υπαίτιες για την πλάνη του ποιμνίου Της.
Ατυχές το παράδειγμα που χρησιμοποίησες προηγουμένως ...
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
δυστυχως παρακολουθω απο συζητησεις στις οποιες τυγχανω να ειμαι συνομιλητης απο χρονια πριν οτι ο κοσμος δεν γνωριζει πού του πανε τα τεσσερα στο ζητημα του δογματος,του χριστιανισμου,των θρησκειων γενικοτερα,δηλ.γενικοτερα τα περι πνευματος!εχω ακουσει τα απειρα και δεν εκπλησσομαι πλεον με οτιδηποτε.Σιγουρα ειναι γνωστο πλεον σε εμας το υφισταμενο σχεδιο των σιωνιστων αυτου του κοσμου(εξ'ου και τα πρωτοκολλα των σοφων της σιων),αλλα οποιαδηποτε παραπλανηση ή προσηλυτισμος αποφευγεται πολυ ευκολα οταν γνωριζει το ατομο σε βαθος τό τί σημαινει αυτό που πιστευει ο καθεις μας και επεξεργαζεται καθημερινως δια του βιου του το "εν χρηστώ ζωή"!Εγω ειμαι καθετα αντιθετος σε αυτους που δηλωνουν χριστιανοι και πανε στην εκκλησια,κανουν τον σταυρο τους και οταν τους ρωτάς...την ημερα του πασχα "τί γιορταζουμε σημερα?" σου απαντανε"τί άλλο?την ανασταση του χριστου" και μετα απο περαιτερω συζητηση καταλαβαινεις ότι δεν πιστευουν ουτε στην ανασταση ουτε στην αιωνιον ζωη.Καί ερωτώ μεσα μου(και λιγο πιο εξω μου)...μα...καλα,γιατί τοτε πάνε στην εκκλησια,κανουν τον σταυρο τους κλπ...?απαντηση"η ανασφαλεια της καθημερινης ζωης,τους δημιουργει την αναγκη της υπαρξης του ανωτερου χωρις ομως να συνειδητοποιουν την πραξη τους(κανω τον σταυρο μου ας πουμε οποτε περναω εξω απο την εκκλησια).Αν δε,προχωρησουμε σε ενδοτερες θρησκευτικες συζητησεις ακους τα απαντα!Μεχρι και οτι ο χριστος υπηρετησε φανταρος!
Βασο συμφωνω με αυτα που λες....το κυριο νοημα ειναι να ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και να μην εισαι υποκριτης...αηδιαζω κυριολεκτικα με τους ανθρωπους που στην καθημερινη τους ζωη ειναι καθικια του κερατα και στην Εκλησια απαγγελουν και ψελνουν τους αγιους υμνους...και βγαινοντας απο την Εκκλησια αν πεσει πχ πανω τους καποιος του ριχνουν και μια 'χριστοπαναγια'...
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Πατριώτες και χριστιανοί.
Δυο έννοιες οπωσδήποτε αντίθετες.
Ευχαριστώ Τζιμ για το ποστ αυτό.
Η απόδειξη ότι πάνω από την εβραϊκή σας αίρεση δεν βάζετε τπτ.
Ευτυχώς που κάποιοι βάλανε την πατρίδα και τώρα δεν κάνεις τεμενάδες μέσα στο τζαμί και δεν σε λένε Ισμαήλ, Μουχάμεντ και τα συνάφή.
Παράσιτα είστε στα σώματα των Εθνών και τπτ άλλο.

απαντησε μου στο εξης αν θελεις φιλε μου..

1)υπαρχει άλλη "θρησκεια" που να αναφερεται σε λύτρωση-σωτηρια αλλοθρησκου πληθυσμού?
2)έχεις δεί σε αλλη "θρησκεία" τα θαυματα που εχουν συμβει,συμβαινουν καθημερινα και θα συμβουν στο απωτερο μελλον ή ειναι ολα ψεμματα και κεκαλυμμενη απατη?ακομη και τα νερα του ιορδανη απατη ειναι?μηπως εχουν καποιον αναστροφεα ποταμων και αντιστρεφουν την κατευθυνση του νερου?

δεν θελω να απαντησεις δημοσια...θελω να τις απαντησεις ηρεμα και σιγανα μεσα σου...
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Πατριώτες και χριστιανοί.
Δυο έννοιες οπωσδήποτε αντίθετες.
Ευχαριστώ Τζιμ για το ποστ αυτό.
Η απόδειξη ότι πάνω από την εβραϊκή σας αίρεση δεν βάζετε τπτ.
Ευτυχώς που κάποιοι βάλανε την πατρίδα και τώρα δεν κάνεις τεμενάδες μέσα στο τζαμί και δεν σε λένε Ισμαήλ, Μουχάμεντ και τα συνάφή.
Παράσιτα είστε στα σώματα των Εθνών και τπτ άλλο.
Ρε tomito ΞΕΚΟΛΛΑ επιτελους με το 'εθνικιστικο'σου...η επιτυχια μιας θρησκειας ειναι μεταξυ αλλων και η εξαπλωση της στους λαους...η απηχηση του δογματος της περαν των συνορων της 'μαμας'πατριδας...Απο την αλλη τωρα, ολοι οι ηρωες της επαναστασης μας του 1821,το ΣΤΑΥΡΟ τους εκαναν για να νικησουμε τους Τουρκαλαδες....,αυτοι δεν ηταν πατριωτες???????Ε,ρε τι ακουω βραδυατικα Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Πατριώτες και χριστιανοί.
Δυο έννοιες οπωσδήποτε αντίθετες.
Ευχαριστώ Τζιμ για το ποστ αυτό.
Η απόδειξη ότι πάνω από την εβραϊκή σας αίρεση δεν βάζετε τπτ.
Ευτυχώς που κάποιοι βάλανε την πατρίδα και τώρα δεν κάνεις τεμενάδες μέσα στο τζαμί και δεν σε λένε Ισμαήλ, Μουχάμεντ και τα συνάφή.
Παράσιτα είστε στα σώματα των Εθνών και τπτ άλλο.
Αγαπητέ Τομίτο έχω παρατηρήσει μια εμπάθεια απεναντι στους Μουσουλμανους εκ μερους σου. Πέφτω εξω;
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
μετα ξανασκεψου για το ποιος μπορει να ειναι ο πραγματικος θεος και το τί πρεπει να κανουμε για να τον προσεγγισουμε και να προσεγγισουμε και τον πλησιον μας οπως του αρμοζει και οχι οπως συμβαινει σημερα!

Ένας φραπές ίσως.

Να πάτε να σωθείτε παιδιά δεν σας εμπόδισε κανένας.
Εμείς με το ζόρι θα έρθουμε δλδ?
Βρε κόλλημα!
 

Επισκέπτης
Το ότι ο Δημήτρης επικαλείται τον Σαούλ έναν Χριστιανό δλδ για να καθηβρίσει τους προγόνους  δεν αποτελεί απόδειξη του ποιοι πρώτοι και για γνωστούς λόγους διέσπειραν τις φήμες για την ακολασία δήθεν των αρχαίων?

Δικός σας ήταν ο Σαούλ (δηλ. Απ Παύλος - για όσους δεν ξέρουν).Διώκτης των Χριστιανών αρχικά ήταν.Στρατιωτικός !

Δεν χρειαζότανε ειδική υποστήριξη.
Τα ήξερε απο πρώτο χέρι ... γι αυτό είναι και ο πλέον αξιόπιστος για να μιλάει !
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Αγαπητέ Τομίτο έχω παρατηρήσει μια εμπάθεια απεναντι στους Μουσουλμανους εκ μερους σου. Πέφτω εξω;

Προτιμώ τις γυναίκες με κλειτορίδα.

Τα ελληνικά ονόματα σημαίνουν πάντα κάτι Δημήτρη
Παυλος δεν σημαίνει τπτ.
Σαουλ τον λέγανε τον άνθρωπο.
Ναι όπως λέμε και στα νομικά είχε έννομο συμφέρον προωθούσε την αιρεσή του ο άνθρωπος τι να κάνει δλδ
Εμείς είμαστε οι ηθικοί οι άλλοι είναι οι ανήθικοι.
Έλεος!
 

Επισκέπτης
Πατριώτες και χριστιανοί.
Δυο έννοιες οπωσδήποτε αντίθετες.
Ευχαριστώ Τζιμ για το ποστ αυτό.
Η απόδειξη ότι πάνω από την εβραϊκή σας αίρεση δεν βάζετε τπτ.
Ευτυχώς που κάποιοι βάλανε την πατρίδα και τώρα δεν κάνεις τεμενάδες μέσα στο τζαμί και δεν σε λένε Ισμαήλ, Μουχάμεντ και τα συνάφή.
Παράσιτα είστε στα σώματα των Εθνών και τπτ άλλο.
Άν αυτό κατάλαβες απο όσα έγραψα ... με γειά σου ... με χαρά σου !
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Προτιμώ τις γυναίκες με κλειτορίδα.
Αν τωρα αυτο το εκλαβω ως σοβαρη απαντηση ειμαι υποχρεωμενος να σε θεωρησω παντελως ασχετο. Και επειδη μαλλον δεν εισαι θα το εκλαβω ως απλη ειρωνια. Σε καμια περιπτωση δεν ειναι απαντηση ή επιχειρημα. Το να μη σε εκφραζει μια θρησκεια εκατομμυριων πιστων ειναι κατανοητο. Το να ειρωνευεται ομως συνεχως ενας που ανηκει σε μια θρησκεια είκοσι ατομων μερικές δεκαδες εκατομμυρια μιας αλλης δεν νομιζεις οτι ειναι καπως τραβηγμενο;
 

Επισκέπτης
Ρε tomito ΞΕΚΟΛΛΑ επιτελους με το 'εθνικιστικο'σου...η επιτυχια μιας θρησκειας ειναι μεταξυ αλλων και η εξαπλωση της στους λαους...η απηχηση του δογματος της περαν των συνορων της 'μαμας'πατριδας...Απο την αλλη τωρα, ολοι οι ηρωες της επαναστασης μας του 1821,το ΣΤΑΥΡΟ τους εκαναν για να νικησουμε τους Τουρκαλαδες....,αυτοι δεν ηταν πατριωτες???????Ε,ρε τι ακουω βραδυατικα Ο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ
Υπέρ των πίστεως και πατρίδος πεσόντων ... εύχεται η Ορθόδοξη Εκκλησία !
Πές τα ρε φρέντυ !
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
ό μόνος με εμπαθεια είμαι εγω εδώ μέσα από ότι φαίνεται και βλάκας και, και οκ ότι πείτε ο κόσμος έχει διάρκεια ζωης 7513 χρόνια το οποίο το κάνατε όλοι γαργάρα.
Να σας αφήσω μόνους σας να ευλογάτε τις γενοιάδες σας.
Εγώ την Θρησκεία μου την διάλεξα και είμαι περήφανος για αυτό.
Όλους τους άλλους που δεν μπορούν να το κάνουν αυτό για διάφορους λόγους όμως δεν τους βρίζω ουτε τους χαρακτηρίζω εμπαθείς.
Πάω στην Σόφι τώρα να ξεσκάσω.Tι ακόλαστος παγανιστής θα ήμουν αλλιώς

 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
ό μόνος με εμπαθεια είμαι εγω εδώ μέσα από ότι φαίνεται και βλάκας και, και οκ ότι πείτε ο κόσμος έχει διάρκεια ζωης 7513 χρόνια το οποίο το κάνατε όλοι γαργάρα.
Να σας αφήσω μόνους σας να ευλογάτε τις γενοιάδες σας.
Εγώ την Θρησκεία μου την διάλεξα και είμαι περήφανος για αυτό.
Όλους τους άλλους που δεν μπορούν να το κάνουν αυτό για διάφορους λόγους όμως δεν τους βρίζω ουτε τους χαρακτηρίζω εμπαθείς.
Πάω στην Σόφι τώρα να ξεσκάσω.Tι ακόλαστος παγανιστής θα ήμουν αλλιώς
Και καλά κάνεις ρε φίλε που τη διαλαξες. Προσωπικα δε βαζω σε καλουπια τους ανθρωπους. Εμενα μου αρκει να ειναι ο αλλος ενταξει τυπος. Δε με απασχολει ουτε αν και που παει και προσευχεται ουτε τι χρωμα εχει το δερμα του ή το διαβατηριο του. Απλα μου φανηκε απο διαφορα ποστ σου οτι κατι εχεις απεναντι στους μουσουλμανους. Βαλεις εναντιον των θρησκειων λες και υπαρχει δικαστηριο για το ποια θρησκεια ειναι η καλυτερη και ποια η χειροτερη. Ολες εξαλλου τον ιδιο σκοπο εξυπηρετουν.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Δεν αναθεματίζει ΚΑΜΙΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ. Τις δοξασίες που πρεσβεύουν αναθεματίζει , διότι τις θεωρεί υπαίτιες για την πλάνη του ποιμνίου Της.
Ατυχές το παράδειγμα που χρησιμοποίησες προηγουμένως ...

Δηλαδή οι δοξασίες μίας Θρησκείας είναι διαφορετικές από την ίδια την Θρησκεία; Η οποία θρησκεία ορίζεται ως τι;

Ή όλες οι άλλες θρησκείες εκτός της Χριστιανικής είναι δοξασίες;

Και πως είναι δυνατόν οι δοξασίες άλλων θρησκειών να είναι υπέυθυνες για την πλάνη του ποιμνίου της Χριστιανικής Θρησκείας; Το ποίμνιο της βρίσκεται σε πλάνη;


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom