Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Συμφωνώ μαζί σου Εσκίγια.
Τι έχω γράψει κατά των μουσουλμάνων εδώ? Τπτ απολύτως.
Δεν βάλω εναντίον καμμιάς θρησκείας.
Όλες τις Αρχαίες Θρησκείες μεταξύ των οποίων και τον Ιουδαϊσμό-γιατί είναι τέτοια- τις σέβομαι πλήρως.
Πρόβλημα έχω μόνο με τον Δογματισμό των Θρησκείων του Βιβλίου ή εκ Αποκαλύψεως απλά και μόνο γιατί με θεωρούν Θεολογικά πίθηκα, και ως εκ τούτου με προσβάλλον όταν μου πιπιλίζουν το μυαλό με αυτό.
Έχω καιρό να έρθω σε αντιπαράθεση για θέματα θρησκευτικά εδώ και αφορμή ήταν απλά και μόνο το πόστ του Δημήτρη για τον Δία.
Στον οποίο έχω επανηλλειμένα πει ότι ο θρησκευτικός του ζήλος των ωθεί σε υπερβολές και ατοπήματα.
Τέλος.
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
ό μόνος με εμπαθεια είμαι εγω εδώ μέσα από ότι φαίνεται και βλάκας και, και οκ ότι πείτε ο κόσμος έχει διάρκεια ζωης 7513 χρόνια το οποίο το κάνατε όλοι γαργάρα.
Να σας αφήσω μόνους σας να ευλογάτε τις γενοιάδες σας.
Εγώ την Θρησκεία μου την διάλεξα και είμαι περήφανος για αυτό.
Όλους τους άλλους που δεν μπορούν να το κάνουν αυτό για διάφορους λόγους όμως δεν τους βρίζω ουτε τους χαρακτηρίζω εμπαθείς.
Πάω στην Σόφι τώρα να ξεσκάσω.Tι ακόλαστος παγανιστής θα ήμουν αλλιώς
ΤΡΑΛΑΛΑΤΡΑΛΑΛΑ tomito ΚΟΨΕ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ!!!!!...Τι ειν αυτα που λες ρε συ για τη διαρκεια ζωης του κοσμου?Το λενε αυτο οι χριστιανοι?.....Ποιος στα ειπε αυτα?7514,3333333 χρονια θα ζησει ο κοσμος!!!!!!!!! :tooth: :bounce-glasses:...Τελος,αφου δηλωνεις ΠΑΓΑΝΙΣΤΗΣ αρα δηλωνεις και ΑΙΡΕΤΙΚΟΣ...
 

Επισκέπτης
Στο ονομα του Τουτατις σταματηστε τις αντιπαραθεσεις σας!!!!!
 

woodstockr

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
932
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
6
Καλά μιλάμε για πολύ πρόβατα. Μου θυμήζετε κουβέντα "ο πατέρας μου είναι πιο δυνατός".
Μια ερωτηση στον καθένα...
Δημήτριε και αν οι Αρχαίοι πηδιόνταν τι έγινε? Τόσο σημαντικό είναι αυτό? Δλδ ένας που τον παίρνει αλλά είναι καλός άνθρωπος είναι απορριπτέος από τον Θεό και μια θεούσα που δεν δίνει ουτε ένα ποτήρι νερό σε ένα διψασμένο έχει κλείσει θέση στον παράδεισο?
Tomito κρίνεις τους Χριστιανούς για πολλά πράματα λές και ο Θεός τους διέταξε να τα κάνουν (σταυροφορίες, ιερά εξέταση κτλ) Το μεγαλύτερο πνεύμα που έχει πατήσει σε αυτή τη γή, ο Σωκράτης, οι Χριστιανοί τον σκότωσαν?



 

Επισκέπτης
Δηλαδή οι δοξασίες μίας Θρησκείας είναι διαφορετικές από την ίδια την Θρησκεία; Η οποία θρησκεία ορίζεται ως τι;

Ή όλες οι άλλες θρησκείες εκτός της Χριστιανικής είναι δοξασίες;

Και πως είναι δυνατόν οι δοξασίες άλλων θρησκειών να είναι υπέυθυνες για την πλάνη του ποιμνίου της Χριστιανικής Θρησκείας; Το ποίμνιο της βρίσκεται σε πλάνη;
Διάβασε για την αναστήλωση των εικόνων και την Κυριακή της Ορθοδοξίας ... και μετά ξαναρώτα με.
 

Επισκέπτης
Δημήτριε και αν οι Αρχαίοι πηδιόνταν τι έγινε? Τόσο σημαντικό είναι αυτό? Δλδ ένας που τον παίρνει αλλά είναι καλός άνθρωπος είναι απορριπτέος από τον Θεό και μια θεούσα που δεν δίνει ουτε ένα ποτήρι νερό σε ένα διψασμένο έχει κλείσει θέση στον παράδεισο?

Όλοι οι άνθρωποι είναι πλάσματα του Θεού , ακόμη κι αν έχουνε το "κουσούρι" , που έλεγε και ο Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος. Ακόμη και οι αλλόδοξοι ... και οι αιρετικοί ... πλάσματα του θεού είναι ,και ως εκ τούτου , δυνητικά ,μπορούν να σωθούν απο την αμαρτία και να λάβουν την αιώνια ζωή!

Η συζήτηση όμως , δεν έγινε γι αυτό που με ρωτάς.Αλλά για τη σχέση που είχε ο Δίας με το Γανυμήδη , και αν ήταν ηθικά αποδεκτή η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα. Διάβασε τα πόστ ... και θα καταλάβεις τι εννοώ !
 

Επισκέπτης
Έχω καιρό να έρθω σε αντιπαράθεση για θέματα θρησκευτικά εδώ και αφορμή ήταν απλά και μόνο το πόστ του Δημήτρη για τον Δία.
Στον οποίο έχω επανηλλειμένα πει ότι ο θρησκευτικός του ζήλος των ωθεί σε υπερβολές και ατοπήματα.
Μήπως όμως το ίδιο συμβαίνει και με το δικό σου ζήλο για "εθνοφυλετισμό" ?
Καλή διασκέδαση τομίτο μου ! ;)
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Όλοι οι άνθρωποι είναι πλάσματα του Θεού , ακόμη κι αν έχουνε το "κουσούρι" , που έλεγε και ο Μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος. Ακόμη και οι αλλόδοξοι ... και οι αιρετικοί ... πλάσματα του θεού είναι ,και ως εκ τούτου , δυνητικά ,μπορούν να σωθούν απο την αμαρτία και να λάβουν την αιώνια ζωή!

Η συζήτηση όμως , δεν έγινε γι αυτό που με ρωτάς.Αλλά για τη σχέση που είχε ο Δίας με το Γανυμήδη , και αν ήταν ηθικά αποδεκτή η ομοφυλοφιλία στην αρχαία Ελλάδα. Διάβασε τα πόστ ... και θα καταλάβεις τι εννοώ !
Σε ποια ακριβως αμαρτια υποπιπτουν οι αλλοδοξοι; Ρωταω απο πληρη αγνοια.
 

Επισκέπτης
Σε ποια ακριβως αμαρτια υποπιπτουν οι αλλοδοξοι; Ρωταω απο πληρη αγνοια.
Το προπατορικό αμάρτημα αρχικά , και ότι άλλο είναι μή ηθικό κατά την Ορθόδοξη διδασκαλία, και στο οποίο υπέπεσαν κατά τη βιωτή τους όσο ήταν αλλόδοξοι.
Το προπατορικό αμάρτημα , εξαλείφεται μόνο με το βάπτισμα.
 

avenger

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2007
Μηνύματα
108
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
εγω πιστευω στο διδαγμα του ιησου χριστου και οχι σε ανωτερα πνευματα που μας κατευθυνουν την ζωη οπως εχουν πει διαφοροι...και εναν απο αυτους τους φανατισμενους θεουσκους  παραλιγο να τον κανω και φιλο και οχι εδω μεσα. :headbang:
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Το προπατορικό αμάρτημα αρχικά , και ότι άλλο είναι μή ηθικό κατά την Ορθόδοξη διδασκαλία, και στο οποίο υπέπεσαν κατά τη βιωτή τους όσο ήταν αλλόδοξοι.
Το προπατορικό αμάρτημα , εξαλείφεται μόνο με το βάπτισμα.
Που προφανως σημαινει οτι ολόκληρος ο πλανητης πριν την εξαπλωση και εδραιωση της Ορθοδοξιας ηταν αμαρτωλος. Πάντα σε αυτα τα ζητημα εχανα το αληγορικο με το πραγματικο. Τη μεταφορα από την ουσια. Το συμβολικο με το ουσιαστικο. Το που σταματαει η λογικη και αρχιζει η τρελα.
 

avenger

Μέλος
Εγγρ.
17 Αυγ 2007
Μηνύματα
108
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
9,3% δωδεκαθεο?ελεος!! :huh: :headbang:τι να πω μην σας κουραζω κιολας.
 

woodstockr

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
932
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
6
Το προπατορικό αμάρτημα αρχικά , και ότι άλλο είναι μή ηθικό κατά την Ορθόδοξη διδασκαλία, και στο οποίο υπέπεσαν κατά τη βιωτή τους όσο ήταν αλλόδοξοι.
Το προπατορικό αμάρτημα , εξαλείφεται μόνο με το βάπτισμα.

Ρε Δημήτριε αν είναι δυνατόν. Φταίει κάποιος στα βάθη της Ασίας επειδή ο Αδάμ δάγκωσε από το μήλο?
Και τι είναι μη ηθικό κατά την Χριστιανική θρησκεία?
Αντιγράφω από σένα "Πας ο βλέπων γυναίκα προς το επιθυμήσαι αυτήν, ήδη εμοίχευσεν αυτήν εν τη καρδία αυτού...". Αυτό είναι παραλογισμός, όχι αμαρτία. Αν ήταν έτσι ο Παντοδύναμος ας μας έφτιαχνε από αέρα και όχι από σάρκα.
Εγώ φίλε μου διάλεξα να είμαι Χριστιανός για 2 φράσεις μόνο: "Αγαπάτε αλλήλους" και "Και εν κοιλάδι σκιάς θανάτου εάν περιπατήσω, δεν θέλω φοβηθή κακόν· διότι συ είσαι μετ' εμού· η ράβδος σου και η βακτηρία σου, αύται με παρηγορούσιν."
Αν τελικά κριθώ ανάξιος επειδή κοιτάω κόλους και βυζιά τότε έχω κάνει λάθος επιλογή.
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Η ενοχή μην ξεχνας ειναι απαραιτητο στοιχειο για να εδραιωθει ενα δογμα. Τουλαχιστον ηταν καποτε. Αντιστοιχες ενοχες υπαρχουν και στο Ισλαμ. Η διαπλαση μιας ορθοδοξης ηθικης εντασσεται σαφως σε αυτο το πλαισιο.
 

Dinos(1)

Μέλος
Εγγρ.
6 Σεπ 2005
Μηνύματα
232
Κριτικές
1
Like
0
Πόντοι
1
Mαγκες ενα εχω να πω, κλεμμενη ατακα ειναι αλλα μετραει.
"Αν ο θεος ειναι τα παντα, ο ανθρωπος δεν ειναι τιποτα.Αν ο θεος υπαρχει,τοτε ειναι αναγκαστικα ο υπερτατος αφεντης.Και αν ο αφεντης αυτος υπαρχει, ο ανθρωπος ειναι σκλαβος, δεν υπαρχει καμια δικαιοσυνη.Ο ανθρωπος ομως μπορει και ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ελευθερος.Αρα ο θεος δεν υπαρχει.
Πως σας φανηκε? :2funny:
 

woodstockr

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
932
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
6
Η ενοχή μην ξεχνας ειναι απαραιτητο στοιχειο για να εδραιωθει ενα δογμα. Τουλαχιστον ηταν καποτε. Αντιστοιχες ενοχες υπαρχουν και στο Ισλαμ. Η διαπλαση μιας ορθοδοξης ηθικης εντασσεται σαφως σε αυτο το πλαισιο.

Ένας άνθρωπος ξέρει πότε κάνει λάθος. Και οι ενοχές έρχονται μόνες τους. Δεν είναι ανάγκη να στο πεί καμμιά θρησκεία αυτό. Προσωπικά η επαφή μου με τον Χριστιανισμό σταματάει στα λόγια του Χριστού. Τα υπόλοιπα τα προσθέσανε άνθρωποι ανάλογα με τις ανάγκες της εποχής. Και το χειρότερο είναι οτι αρκετοί από αυτούς ονομάστηκαν Άγιοι επειδή βοηθήσανε την Εκκλησία να εδρεωθεί με τρόπους που καμμία σχέση δεν έχουν με τα Λόγο του Κυρίου.     
 

woodstockr

Μέλος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
932
Κριτικές
3
Like
2
Πόντοι
6
Mαγκες ενα εχω να πω, κλεμμενη ατακα ειναι αλλα μετραει.
"Αν ο θεος ειναι τα παντα, ο ανθρωπος δεν ειναι τιποτα.Αν ο θεος υπαρχει,τοτε ειναι αναγκαστικα ο υπερτατος αφεντης.Και αν ο αφεντης αυτος υπαρχει, ο ανθρωπος ειναι σκλαβος, δεν υπαρχει καμια δικαιοσυνη.Ο ανθρωπος ομως μπορει και ΠΡΕΠΕΙ να ειναι ελευθερος.Αρα ο θεος δεν υπαρχει.
Πως σας φανηκε? :2funny:

Δογματικό.
 

eskiya

Μέλος
Εγγρ.
14 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.249
Like
8
Πόντοι
16
Ένας άνθρωπος ξέρει πότε κάνει λάθος. Και οι ενοχές έρχονται μόνες τους. Δεν είναι ανάγκη να στο πεί καμμιά θρησκεία αυτό. Προσωπικά η επαφή μου με τον Χριστιανισμό σταματάει στα λόγια του Χριστού. Τα υπόλοιπα τα προσθέσανε άνθρωποι ανάλογα με τις ανάγκες της εποχής. Και το χειρότερο είναι οτι αρκετοί από αυτούς ονομάστηκαν Άγιοι επειδή βοηθήσανε την Εκκλησία να εδρεωθεί με τρόπους που καμμία σχέση δεν έχουν με τα Λόγο του Κυρίου.     
Σε αυτο βρισκω μια βαση. Ειμαι σιγουρος οτι κι εγω θα τον συμπαθουσα πολυ. Ειλικρινα. Ο,τι επακολουθησε ωστοσο πιστευω ήταν ενα μεγάλο κολπο.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
φιλτατε θα σου προτεινα να πας ενα ταξιδακι στον ιορδανη και να δεις μια μερα του χρονου που τα νερα αλλαζουν ροτα και μετα ξανασκεψου για το ποιος μπορει να ειναι ο πραγματικος θεος και το τί πρεπει να κανουμε για να τον προσεγγισουμε και να προσεγγισουμε και τον πλησιον μας οπως του αρμοζει και οχι οπως συμβαινει σημερα!

Ομολογώ ότι αυτό το θαύμα δεν το ήξερα οπότε έψαξα λίγο με το Google και τα λοιπά εργαλεία του Διαβόλου και βρήκα την εξής περιγραφή σε κάποιο forum:

Το δε πρωτοφανές εφετινόν θαύμα εγένετο ως εξής. Την 11ην περίπου προμεσημβρινήν ώραν εγένετο λιτανεία από την Ι. Μονήν του Τιμίου Προδρόμου, η οποία απέχει εκ του Ιορδάνου δέκα περίπου λεπτά της ώρας, έως του τόπου όπου εβαπτίσθει ο Χριστός. Εκεί υπό το στέγαστρον ετελέσθη ο Αγιασμός, και τότε ο Πατριάρχης Ιεροσολύμων κ. Ειρηναίος κατήλθεν εις το χείλος της κοίτης των υδάτων του ποταμού και έριψεν εις αυτά τον Τίμιον Σταυρόν, εγένετο το θαύμα. Ενώ δηλαδή, ο Ιορδάνης ήτο ήρεμος και τα Ιορδάνια ύδατα εκινούντο εις την κοίτην των ήρεμα και εις την επιφάνειαν των ήσαν γαλήνια ως λάδι», μόλις ο Τίμιος Σταυρός τα ήγγισεν, ανεταράχθησαν πρωτοφανώς. Ο Ιορδάνης εφαίνετο ως να εχόχλαζε (έβραζε) και εκυμαίνετο εις όλον το πλάτος διά κυμάτων, τα οποία ανεπήδων ορμητικώς, και «ο Ιορδάνης εστράφη εις τα οπίσω». Έβλεπον δε το θαύμα, εκτός των πατριαρχικών, πλήθη λαού, προσκυνητών εξ Ελλάδος και Κύπρου, αραβοφώνων Ορθοδόξων, και εξ Ιορδανίας Χριστιανών από την απέναντι όχθην του Ιορδάνου. Και εκράτησε το θαύμα μέχρι της αναχωρήσεως των προσελθόντων εις τον Αγιασμόν. Δέον δε να προστεθεί ότι, παρά την ιουδαϊκήν απαγόρευσιν, υψώθησαν εκεί υπό των Ορθοδόξων αι δύο σημαίαι, η Σημαία του Πατριαρχείου Ιεροσολύμων και η Ελληνική Σημαία. Ούτω συνανυψώθη μετ’ αυτών και το «κακών πολλών αμυντήριον», ο Τίμιος Σταυρός του Σωτήρος Κυρίου Ιησού Χριστού του Θεού.


Μα είναι δυνατόν ο Ειρηναίος να έκανε θαύμα;

Δημήτριε μετράει το Θαύμα αυτό;

Γιατί εγώ έχω αξιόπιστες και από εσωτερικές πηγές πληροφορίες ότι επρόκειτο για δάκτυλο Βαβύλη.
 

Επισκέπτης
Ρε Δημήτριε αν είναι δυνατόν. Φταίει κάποιος στα βάθη της Ασίας επειδή ο Αδάμ δάγκωσε από το μήλο?
Και τι είναι μη ηθικό κατά την Χριστιανική θρησκεία?
Αντιγράφω από σένα "Πας ο βλέπων γυναίκα προς το επιθυμήσαι αυτήν, ήδη εμοίχευσεν αυτήν εν τη καρδία αυτού...". Αυτό είναι παραλογισμός, όχι αμαρτία. Αν ήταν έτσι ο Παντοδύναμος ας μας έφτιαχνε από αέρα και όχι από σάρκα.
Εγώ φίλε μου διάλεξα να είμαι Χριστιανός για 2 φράσεις μόνο: "Αγαπάτε αλλήλους" και "Και εν κοιλάδι σκιάς θανάτου εάν περιπατήσω, δεν θέλω φοβηθή κακόν· διότι συ είσαι μετ' εμού· η ράβδος σου και η βακτηρία σου, αύται με παρηγορούσιν."
Αν τελικά κριθώ ανάξιος επειδή κοιτάω κόλους και βυζιά τότε έχω κάνει λάθος επιλογή.
Οι αλλόδοξοι φίλε μου , όπως μας μαρτυρούν οι Πατέρες της Εκκλησίας μας , θα κριθούν με επιείκεια , και όχι όπως εμείς , που γνωρίζουμε το ορθό και δεν το πράττουμε (μεταξύ των οποίων κι εγώ ).

Πολύ σωστές οι φράσεις που παραθέτεις. Είναι τμήμα της Αγίας γραφής όμως ...
Η Αγία γραφή όμως έχει και άλλες πολλές σοφές κουβέντες και ρήσεις.

Άν διαβάσεις έτσι ξέχωρα απο το όλον κείμενο της Αγίας γραφής , τη φράση που έχω στην υπογραφή μου , σαφώς και θα την παρερμηνεύσεις.
Αυτό κάνουν και οι αιρέσεις σήμερα. Πιάνονται απο φρασούλες και φτιάχνουν θεωρίες...

Προσπάθισε να βρείς το σχετικό κείμενο και να την διαβάσεις ολόκληρη την Ευαγγελική περικοπή , και θα διαπιστώσεις πως δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα !
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom