Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Μπα...  Δε χρειάζεται να τρέχει τόσο μακρυά!

Και μέχρι τη Χαλκίδα να πάει, το ίδιο γίνεται με τα νερά!

Ρε εσύ Σταύρο το θέμα δεν είναι τόσο απλό.

Αν πας στο post 878

θα δεις ότι αυτόπτης μάρτυρας περιγράφει ότι τα νερά αρχίσαν να χοχλάζουν μόλις έπεσε μέσα ο Τίμιος Σταυρός.

Έχεις δει εσύ ποτέ στον Εύριπο να βράζουν τα νερά;

Πρόκειται για θαύμα λέμε.

Ο Δημήτριος μου διέλυσε κάθε αμφιβολία.

Τελικά δεν υπήρχε ανάμιξη Βαβύλη, δια του Ειρηναίου έγινε το θαύμα.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
...έχω επανηλλειμένα πει ότι ο θρησκευτικός ... ζήλος ... ωθεί σε υπερβολές και ατοπήματα.

Τομίτο,

Σωστό αυτό που λες.
Επίτρεψέ μου όμως να σε κρίνω λίγο. Καλά σου λένε (μερικοί) άλλοι, ότι διακατέχεσαι από μια εμπάθεια. Το βλέπει κανείς στις γραμμές σου. Πρόσεξέ το, (για το καλό σου βρε κουτό - που είπα και αλλού), γιατί βλέπεις ότι ο ίδιος εσύ προβλέπεις ατοπήματα...

Και ξέρεις? Ο θρησκευτικός κατήφορος δεν έχει τέλος. Προς όποια πλαγιά του βουνού κι αν αρχίσεις να κατρακυλάς.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Ρε εσύ Σταύρο το θέμα δεν είναι τόσο απλό.
Αν πας στο post 878
θα δεις ότι αυτόπτης μάρτυρας περιγράφει ότι τα νερά αρχίσαν να χοχλάζουν μόλις έπεσε μέσα ο Τίμιος Σταυρός.
Έχεις δει εσύ ποτέ στον Εύριπο να βράζουν τα νερά;
Πρόκειται για θαύμα λέμε.
Ο Δημήτριος μου διέλυσε κάθε αμφιβολία.
Τελικά δεν υπήρχε ανάμιξη Βαβύλη, δια του Ειρηναίου έγινε το θαύμα.

Δε το θυμόμουν το post, αλλά το διάβασα τώρα.
ΕΧΩ την εξήγηση:
Θυμάσαι το "Alka-Seltzer"? Ένα χωνευτικό/ελαφρυντικό του στομάχου δισκίο που το πέταγες μέσα στο ποτήρι και έβραζε και γινόταν σόδα? Αν δε το ξέρεις, περίπου έτσι γίνεται με όλα τα "αναβράζοντα δισκία". Το Alka-Seltzer πάντως είχε πολύ περισσότερο βρασμό από τις συνήθεις βιταμίνες.
Παράγγειλαν λοιπόν στη BAYER ένα σταυρό από το ίδιο υλικό, και ΑΥΤΟΝ έριξαν στο ποτάμι. Αντιλαμβάνεσαι ότι έγινε της πόπης.
 

Συνημμένα

  • Alka-Seltzer.jpg
    Alka-Seltzer.jpg
    18,1 KB · Εμφανίσεις: 22

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Το που σταματαει η λογικη και αρχιζει η τρελα.

Κρούεις ανοικτές θύρες.
Ο Μήτσος το έχει πει (και με έχει αποστομώσει δι αυτού):

Η θρησκεία δε στηρίζεται στη λογική, αλλά στην πίστη.

Δεν υπήρξε ΠΟΤΕ λογική σε αυτά τα πράματα.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Παιδιά μπορεί να λέτε ότι θέλετε να πιστεύετε όπου θέλετε ΑΛΛΑ είναι απαράδεκτο να πετάτε λάσπη κατά των προγόνων μας και να λερώνετε την ιδέα της Ελλάδας λέγοντας ότι επί αρχαιοτάτων χρόνων οι έλληνες τον έπαιρναν από πίσω και ότι η θρησκεία τους είναι έτσι φτιαγμένη ώστε να το δικαιολογεί. Είναι απαίσιο αυτό.

Κοίτα, ΑΝ τον έπαιρναν όμως, απο πίσω θα τον έπαιρναν.
Από που θα τον έπαιρναν, από μπρος? Δύσκολο.

(Το ότι η Ωραία Ελένη έκανε CT στην Τροία το συγχωρούσε η τότε θρησκεία?)
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Μπράβο ρε  Freddie, πεσ' τα ρε γαμώτο μου!
Αλλά που 'σαι:
Την αγάπη να την εφαρμόζουμε έμπρακτα, ε? Όχι μόνο λόγια!

Εννoώ να αφήνουμε που και που και κανένα πουρπουάρ!
Αφηνω για πουρμπουαρ την αγαπη μου!!Ειδικα σε σενα εχω δωσει αρκετη...δε νομιζεις? ;)  Περα απο την πλακα τωρα,αν μετρας την αγαπη με υλικα αγαθα και δη χρηματα,τοτε...σωθηκαμε...
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Ένας φραπές ίσως.

Να πάτε να σωθείτε παιδιά δεν σας εμπόδισε κανένας.
Εμείς με το ζόρι θα έρθουμε δλδ?
Βρε κόλλημα!
Βρε tomito,ξερεις ποιο ειναι κατ εμε το ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ σου σφαλμα?Και για το οποιο ειμαι σιγουρος πως οι υπολοιποι Δωδεκαθε'ι'στες θα σε εκαναν θυσια στο Ζευς?Το γεγονος πως με αυτα που λες ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΙΣ τον αλλο απο το δογμα που υποτιθεται πως αντιπρωσοπευεις...συνεπως αν και οι αλλοι της ομαδας εχουν ....'φραπεδες'για επιχειρηματα τοτε λυπαμαι που στο λεω αλλα θα 'εξαφανιστειτε'γρηγορα σαν θρησκεια(μη σου χαλασω χατηρι αφου θρησκεια θες να λεγεστε)...αν εσυ ως εναλλακτικη της πιστης σου, στο αντικρυσμα ενος αναφερομενου απο τους οπαδους μιας θρησκειας, ως 'θαυματος' ειναι ο φραπες...τοτε μαλλον μεταξυ φραπεδων εισαι αναμεσα!!!Και ο ρηχος τροπος σκεψης σου ερχεται σε πληρη αντιθεση με το 'βαθος'των αρχαιων πηγων που επικαλλεισαι...οσο αναφορα το τελευταιο,κανεις φυσικα δε σε υποχρεωνει να σωθεις...ΟΥΤΕ και απαραιτητο για να σωθεις ειναι να εισαι Χριστιανος Ορθοδοξος κατα τη γνωμη μου παντα ,ετσι?Αν ΕΣΥ ησουν αυτος που βοηθησες το 'αναισθητο' πρεζονι να παει στο νοσοκομειο,αν εσυ βοηθησες μια γριουλα που επεσε στο δρομο να σηκωθει,κι αν τελος εισαι ενας ανθρωπος που υπολογιζει τον αλλο και τον βλεπει περα απο μισαλλοδοξιες,ρατσισμο,φυλη,κοκ,τοτε ΕΧΕΙΣ ΣΩΘΕΙ....Παρεπιπτοντως,ασχετο ισως, αλλα καθοτι μουσικος κρινω και τον αλλο απο τη μουσικη που ακουει...και για το Frank Sinatra φιλε σου βγαζω το καπελο...δεν ξερω τι γινεται μεσα σου,αλλα σιγουρα εχεις ομορφα πραγματα να δωσεις...ειτε ως Δωδεκαθειστης,ειτε ως Χριστιανος....
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Το ότι η Ωραία Ελένη έκανε CT στην Τροία το συγχωρούσε η τότε θρησκεία?
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: Με ποιο πρακτορειο ηταν?Με το ΠΑΡΙΣ ΕΣΚΟΡΤΣ? :grin:  ΕΓΡΑΨΕΣ ΣΤΑΥΡΟ!!!Παρε 50$.... :P...τα αξιζεις....και πιες τα στην υγεια μου.... :dancing:
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
1: Μόνος εναντίον έξι. Φυσιολογικότα ποσοστά
2: Σε ένα ποστ δικό μου, τρία από το ίδιο άτομο απο κάτω και άλλα τρία από άλλους.
3: Στο κείμενο με τα έπη των Πυθαγορείων, δεν απάντησε κανείς τπτ. Και εκείνο θεωρητικά ήταν
το "πιστευω μου", κατά τα άλλα είμαι εγω εμπαθής γιατί αμύνομαι στις επιθέσεις.
4: Για το 7513 εκείνοι το υποστηρίζουν εμένα μου  είπε ο Κρούγκερ να κόψω τα ναρκωτικά.
Φωναζει ο κλέφτης να φύγει ο νοικοκύρης.
5: Εμπάθεια. ο ένας μου γράφει εθελοτυφλείς και παραδέξου το οι πρόγονοι σου την κουνούσαν την
αχλαδια, ο αλλος μου γράφει είστε αίρεση, ο άλλος είστε είκοσι άτομα, είστε θρησκεία 20 χρόνων,
δεν έχετε θεωρητικές βάσεις, ο επόμενος αφού είσαι παγανιστής είσαι αιρετικός, ότι βάλλω εναντίον όλων
των θρησκείών, έχω ρηχό τρόπο σκέψης κτλ,κτλ
6: Σταυρο στην Αρχαία Ελλάδα δεν υπήρξε ουδέποτε ιερατείο. Βλέπεις τις Αρχαίες Θρησκείες με
χριστιανικα γυαλιά. Απόδειξη μια έστω αφελής έιναι ότι δέν έχεις το παραμικρό όνομα να παραθέσεις από
κάποιον αρχιερέα. Τα πυραμιδοειδή ιερατεία είναι μεταγενέστερα.
7: Αν η ηθική η δικιά σας λεει να την πέφτετε ομαδικά/οπαδικά στις μειονότητες κάντε το.
Αφού ως επικρατούσες και πλειοψηφούσες ομάδες της ελληνικής κοινωνίας, Χριστιανοί και Άθεοι, έχετε
την ασφάλεια και την θαλπωρή την βιώνεται καθημερινα, τι ποιο λογικό να βάλουμε λίγη ένταση
στην ζωή μας αρχίζοντας τον "τρελλό του χωριού" στην σφαλιάρα. ο τρελλός του χωριου θα τραγουδά το my way κρούγκερ και θα κοιτάει άλλη φορά να μην χαλαέι την ζαχαρένια του με δογματικούς.
8: Επίσης έτσι για να νοιώσετε και μια ηθική δικαίωση ναι έιμαι εμπαθης. Πληρώνω πολλά λεφτά για βενζίνη για
να παίρνω τα βουνά και να τρέχουμε για τελετές στου διαόλου την μάνα, γιατί οι πλειοψηφούσες
απόψεις της ελληνικής κοινωνίας είναι σαν και εσάς με τα ανάλογα επακόλουθα.
9: Παραβλέψατε όλοι σχεδόν πως ενεπλάκην. Δλδ τα βάλατε στην ζυγαριά και τα βρίκατε ίδια.


Tύχη Αγαθή
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
1: Μόνος εναντίον έξι. Φυσιολογικότα ποσοστά
2: Σε ένα ποστ δικό μου, τρία από το ίδιο άτομο απο κάτω και άλλα τρία από άλλους.
3: Στο κείμενο με τα έπη των Πυθαγορείων, δεν απάντησε κανείς τπτ. Και εκείνο θεωρητικά ήταν
το "πιστευω μου", κατά τα άλλα είμαι εγω εμπαθής γιατί αμύνομαι στις επιθέσεις.
4: Για το 7513 εκείνοι το υποστηρίζουν εμένα μου  είπε ο Κρούγκερ να κόψω τα ναρκωτικά.
Φωναζει ο κλέφτης να φύγει ο νοικοκύρης.
5: Εμπάθεια. ο ένας μου γράφει εθελοτυφλείς και παραδέξου το οι πρόγονοι σου την κουνούσαν την
αχλαδια, ο αλλος μου γράφει είστε αίρεση, ο άλλος είστε είκοσι άτομα, είστε θρησκεία 20 χρόνων,
δεν έχετε θεωρητικές βάσεις, ο επόμενος αφού είσαι παγανιστής είσαι αιρετικός, ότι βάλλω εναντίον όλων
των θρησκείών, έχω ρηχό τρόπο σκέψης κτλ,κτλ
6: Σταυρο στην Αρχαία Ελλάδα δεν υπήρξε ουδέποτε ιερατείο. Βλέπεις τις Αρχαίες Θρησκείες με
χριστιανικα γυαλιά. Απόδειξη μια έστω αφελής έιναι ότι δέν έχεις το παραμικρό όνομα να παραθέσεις από
κάποιον αρχιερέα. Τα πυραμιδοειδή ιερατεία είναι μεταγενέστερα.
7: Αν η ηθική η δικιά σας λεει να την πέφτετε ομαδικά/οπαδικά στις μειονότητες κάντε το.
Αφού ως επικρατούσες και πλειοψηφούσες ομάδες της ελληνικής κοινωνίας, Χριστιανοί και Άθεοι, έχετε
την ασφάλεια και την θαλπωρή την βιώνεται καθημερινα, τι ποιο λογικό να βάλουμε λίγη ένταση
στην ζωή μας αρχίζοντας τον "τρελλό του χωριού" στην σφαλιάρα. ο τρελλός του χωριου θα τραγουδά το my way κρούγκερ και θα κοιτάει άλλη φορά να μην χαλαέι την ζαχαρένια του με δογματικούς.
8: Επίσης έτσι για να νοιώσετε και μια ηθική δικαίωση ναι έιμαι εμπαθης. Πληρώνω πολλά λεφτά για βενζίνη για
να παίρνω τα βουνά και να τρέχουμε για τελετές στου διαόλου την μάνα, γιατί οι πλειοψηφούσες
απόψεις της ελληνικής κοινωνίας είναι σαν και εσάς με τα ανάλογα επακόλουθα.
9: Παραβλέψατε όλοι σχεδόν πως ενεπλάκην. Δλδ τα βάλατε στην ζυγαριά και τα βρίκατε ίδια.


Tύχη Αγαθή
Σου απαντω φιλε tomito στα ¨εξης:3)Το κειμενο με τα επη των Πυθαγορειων ειναι ενα ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ...τα νοηματα του ειναι τεραστιου βαθους και ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ καθησα και τα διαβασα με πολυ προσοχη...αν προσεξεις,υπαρχουν πολλες ομοιοτητες νοηματων με το χριστιανισμο...4)Το 7513 ειναι σιγουρα αποτελεσμα μιας αιρετικης ερμηνειας καποιων αγιων γραφων και σιγουρα δε μιλα επι της ουσιας για κατι τετοιο η ορθοδοξια...μου φαινεται ΕΝΤΕΛΩΣ ανοητο,τοσο οσο οταν καποιοι ειχαν βγει λιγο πριν τη ληξη του 1999 και την ανατολη της νεας χιλιετιας και μιλουσαν για τη δευτερα παρουσια και για το τελος του κοσμου...Αληθεια,θες να μας παραθεσεις την πηγη που τα βρηκες αυτα?Και ΠΟΙΟΙ τα διατεινονται?7)Συγνωμη δηλαδη εσυ Tomito ΔΕΝ εισαι δογματικος? :think: 8)Και τωρα δηλαδη τι θες να γινει?...Βασικα,αυτο που μου λες μαρτυρα πως ασχετως με το τι θεωρειτε εσεις για τα πιστευω σας,αν ειναι θρησκεια η αιρεση,σιγουρα απο την Πολιτεια αντιμετωπιζονται ως παρανομια και απο την Εκκλησια ως αιρεση...Το ερωτημα μου ειναι ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ακλουθεις με ΤΟΣΟ παθος και δογματισμο τη θρησκεια αυτη?Νοιωθεις ασφαλης στα απομονωμενα κατσαβραχα που πηγαινετε με τους ομοθρησκους σου για τις 'τελετες'?Τι περιλαμβανουν αυτες?Ασκειται κατα την τελεση τους καποιας μορφης βια?Γινονται καποιου ειδους Θυσιες-προσφορες στους θεους σας?Αν ναι ΤΙ θυσιες?Και τελος ΠΟΙΑ τιμωρια οριζει η θρησκεια σας σε περιπτωση που καποιος ΔΕΝ υπηρετησει τα καθηκοντα του η που 'προδωσει'τη θρησκεια του?Περιλαμβανοναι πραξεις ποινικα κολασιμες γενικοτερα στις τελετουργιες σας?Φιλικα παντα και μη λες ανοησιες ΔΕ σε αντιμετωπιζουμε σαν τον τρελλο του χωριου...απλα σαν καποιον που εχει επιλεξει..his way να βλεπει τα πραγματα... ;)
 

Επισκέπτης
ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ακλουθεις με ΤΟΣΟ παθος και δογματισμο τη θρησκεια αυτη?Νοιωθεις ασφαλης στα απομονωμενα κατσαβραχα που πηγαινετε με τους ομοθρησκους σου για τις 'τελετες'?Τι περιλαμβανουν αυτες?Ασκειται κατα την τελεση τους καποιας μορφης βια?Γινονται καποιου ειδους Θυσιες-προσφορες στους θεους σας?Αν ναι ΤΙ θυσιες?Και τελος ΠΟΙΑ τιμωρια οριζει η θρησκεια σας σε περιπτωση που καποιος ΔΕΝ υπηρετησει τα καθηκοντα του η που 'προδωσει'τη θρησκεια του?Περιλαμβανοναι πραξεις ποινικα κολασιμες γενικοτερα στις τελετουργιες σας?

Στο τελος θα καταληξουμε και σε ανθρωποθυσιες.
 

Επισκέπτης
Παράγγειλαν λοιπόν στη BAYER ένα σταυρό από το ίδιο υλικό, και ΑΥΤΟΝ έριξαν στο ποτάμι. Αντιλαμβάνεσαι ότι έγινε της πόπης.
Αλήθεια , πού πουλάνε  τέτοιο σταυρό , να αγοράσω έναν ?
Για πλύσιμο στο χέρι , με απορρυπαντικό , θα είναι ιδανικός !
Θα βάζεις τα ρούχα στη λεκάνη με το απορρυπαντικό και το νερό και μετά θα πετάς μέσα και το σταυρό.Με τις μπουρμπουλίθρες και τον αφρό ... κατάλευκα θα βγαίνουν τα ρούχα !

Μα να μην το ξέρω νωρίτερα ... :tickedoff:
Δέ θα αγόραζα πλυντήριο !

Τι άλλο θα ακούσω εδω μέσα ρεεεεεεεεεεεεεεεε  !
Λυπηθείτε με ! :helpplea:
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Φίλε Φρέντυ
1: Το 7513 είναι επίσημη άποψη της Ελλαδικής Εκκλησίας και η πηγή είναι το επίσημο ημερολογιο που παράθεσα σε φωτογραφία.
Για τα υπόλοιπα λυπάμαι αλλά δεν θα σου απαντήσω.
Το υφάκι ιεροεξεταστή δεν με αρέσει πρώτον,
δευτερον δεν είμαι εδώ εκπρόσωπος τύπου κανενός και τρίτον και κυριότερο
μην τα περιμένεις όλα στο πιάτο, ψάξε και μόνος σου να βρεις κάποια πράγματα.
Ίσως εκπλαγείς με το πόσα και τι ανακαλύψεις.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει αυτο που "αναπαυει" την καρδια του...

  Και εγω δηλωνω Χριστιανος Ορθοδοξος,προσπαθωντας να ειμαι οσο καλυτερος γινεται...

  Απο την αλλη χαιρομαι που καποιοι ανθρωποι προσπαθουν να αναβιωσουν την λατρεια των προγονων μου...Θα μου πειτε:"Μα εισαι με τα καλα σου;"

  Βεβαιως....Ποιος ειμαι εγω που θα κρινω ποιον Θεο πρεπει να πιστευει ο καθενας,ποιος ειμαι εγω που θα πω για τον εαυτο μου οτι ειναι στο Φως και ολοι οι αλλοι ειναι στο Σκοταδι;

  Μουσουλμανο μπορω να κανω φιλο(η παιδεια μου,μου το επιτρεπει...)Ινδουιστη επισης,οπως και καθε αλλον πιστο εν ενεργεια πιστης.

  Καποιον που λατρευει την Αρχαια Θρησκεια των προγονων μου,δεν θα ειχα την δυνατοτητα να γνωρισω,εαν καποιοι δεν την πιστευαν.Μονο δια μεσω της ανταλλαγης αποψεων με εναν" αλλοθρησκο" μπορεις να καταλαβεις την επιδραση που εχει η Θρησκεια του πανω του....Το ποσο τον βελτιωνει σαν ατομο,τι τροπο ζωης του εμπνεει...
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.834
Πόντοι
9.295
Βρηκα ενα ενδιαφερον σαιτ το
Ειμαι φαν του αρχαιου ελληνικου πνευματος,φιλοσοφιας και σκεψης.

Ο χριστιανισμος απο εκει πηρε τη βαση,μετα οι παπαδες τα περασαν λαθος στον κοσμο και ουτω καθεξης.

Τα περι πηδηματος για παραδειγμα ειναι μαλακιες οσα λεει και καλα ο χριστιανισμος
Δεν αναφερει κατι τετοιο.
Αντιθετως οι αρχαιοι ημων ηταν λατρεις των οργιων και της εκστασης
 

Επισκέπτης
Πιστεύω λοιπόν πως στο ιερατείο, για λόγους που μπορούμε να αναλύσουμε, το ποσοστό είναι κατά ΠΟΛΥ μεγαλύτερο από το γενικό.
Αυτό ισχύει σε όλα τα ιερατεία, και στο ορθόδοξο χριστιανικό, Dimitrie, και είμαι σίγουρος πως θα ίσχυε και στο αρχαίο ελληνικό, tomito. Ειναι η δραστηριότητα τέτοια, που προσελκύει αυτά τα άτομα.

Όσο για αυτό που λες dimitrie για καθαίρεση και αποσχηματισμό, επίτρεψέ μου να μη το θεωρήσω αληθές. Ο Παντελεήμων Αττικής, τιμωρήθηκε? Και τόσοι άλλοι (δε κρατάω αρχείο) που κατά καιρούς βγήκαν βρώμες ότι τον παίρνανε ή τον δίνανε σε αγοράκια πάθανε τίποτα? Όχι βέβαια.
Ο λόγος είναι προφανής, και δε θα επεκταθώ άλλο.

Μόνο μη μου πείς "Τίποτα δεν αποδείχτηκε για τον Παντελεήμονα".

Θα διαφωνήσω πλήρως με όσα αναφέρεις , και αυτό γιατί ζώ κοντά στο ιερατείο (δεν ειμαι κληρικός) , σπούδασα κοντά στο ιερατείο , γνώρισα κληρικούς όλων των βαθμών της ιερωσύνης ... και έτσι έχω ιδίαν αντίληψην.

Εσύ , απο πού αντλείς όλες αυτές τις πληροφορίες ... δε μπορώ να καταλάβω !
Ο ίδιος διατείνεσαι οτι έχεις να πάς στη Εκκλησία απο τη βάπτισή σου ... και έχεις και άποψη ? Ε τότε καλά κάνει και ο Άνθιμος και έχει άποψη για τη Μακεδονία (κακώς για μένα) κι ας μην είναι πολιτικός.

Αφού εσύ γνωρίζεις για τον κλήρο ... τότε κι εγώ γνωρίζω για τη ΝΑΣΑ !

Άν βέβαια πηγή γνώσης για σένα αποτελούν τα ΜΜΕ ... και όχι οι ποινικές δικαστικές αποφάσεις ή ακόμη και οι Εκκλησιαστικές αποφάσεις των Συνοδικών Δικαστηρίων , τότε με γειά σου ... με χαρά σου ! Έχεις κάθε δικαίωμα να νομίζεις ότι θές !

Σχετικά με το Σεβ. Μητροπολίτη Πρώην Αττικής κ.κ Παντελεήμωνα , έχω να σε πληροφορήσω οτι αυτή τη στιγμή που μιλάμε , γίνεται η δίκη του (σε Β βαθμό) για την υπεξαίρεση την οποία πραγματοποίησε στην Ι.Μ.Εφραίμ Νέας Μάκρης , επι Αριερατείας του.
Η ΔΙΣ , για πρώτη φορά στα Εκκλησιαστικά χρονικά , τον έθεσε με ομόφωνη απόφασή της σε διαθεσιμότητα (αυτό απαγορτεύεται απο τους Ιερούς Κανόνες), μέχρι την οριστική εκδίκαση της υπόθεσης (δηλαδή τώρα) και τον ενέταξε στους "Σχολάζοντες Αρχιερείς".

Νά και το σχετικό λίνκ:

Για τις κασέτες του αποδείκνυαν την ομοφυλοφιλία του, και τις οποίες είχε καταθέσει στη Σύνοδο ο προκάτοχος του Παντελεήμωνα , Πρώην Αττικής και Μεγαρίδος Νικόδημος, η ΔΙΣ δεν έλαβε καμία απόφαση , διότι πολύ απλά η όλη διαδικασία θα ακυρωνότανε απο το Συμβούλιο Της Επικρατείας , εάν προσέφευγε κατά της Συνόδου ο εν λόγω ιεράρχης , καθώς παραβιάζονται με την κρυφή μαγνητοφώνηση που έγινε, άρθρα του Συντάγματος καθώς και το άρθρο 177 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας.
Βέβαια , έπραξε πολύ σωστά εν προκειμένω η ΔΙΣ , καθώς σε ενδεχόμενη δικαίωση του Σεβασμιωτάτου απ το ΣΤΕ , θα επανερχόταν κανονικότατα στη Μητρόπολή του ! Βλέπεις στην Ελλάδα ισχύει η "Νόμω κρατούσα Πολιτεία" , στα εσωτερικά της Εκκλησίας (ΝΠΔΔ).

Να είσαι βέβαιος, πως όταν η υπόθεση τελεσιδικήσει , θα επέλθει και η Καθαίρεση !
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Αντιθετως οι αρχαιοι ημων ηταν λατρεις των οργιων και της εκστασης

 Να με συγχωρεις φιλε,αλλα νομιζω οτι εδω κανεις λαθος....

 Πουθενα δεν αναφερεται κατι τετοιο,ως θεση..Αντιθετα η εγκρατεια και η αξιοπρεπεια ηταν ο κανονας...Το οτι συνεβαιναν και οργια,δεν σημαινει οτι ολος ο Αρχαιοελληνικος Κοσμος το ειχε τροπο ζωης..
 
 Εν αντιθεσει με την Ρωμαικη κοινωνια(σε καποιες εκφανσεις της...)

 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
«Μιλά ελληνικά η Παναγία;»


Του ΧΡΗΣΤΟΥ ΣΙΑΦΚΟΥ



Υπάρχουν συγγραφείς που γράφουν για να ξορκίσουν τα φαντάσματά τους και άλλοι που γράφουν για να δημιουργήσουν καινούρια. Ο Βασίλης Αλεξάκης επιμένει ότι ο ρόλος του μυθιστορήματος, σε αντίθεση με το δοκίμιο ή τη δημοσιογραφία, δεν είναι να δίνει απαντήσεις αλλά να δημιουργεί νέα ερωτήματα.

Τα πιο πρόσφατα τα προτείνει ο ίδιος μεσ' από το «μ.Χ.» (εκδόσεις «Εξάντας»), βιβλίο που του χάρισε το Μεγάλο Βραβείο Μυθιστορήματος της Γαλλικής Ακαδημίας. Στη Γαλλία κυκλοφόρησε τον Σεπτέμβριο, σ' εμάς πριν από λίγες μέρες. Οι πόλοι του είναι οι προσωκρατικοί φιλόσοφοι, η ορθοδοξία και το Βυζάντιο. Κι όμως, όλ' αυτά δοσμένα με χιούμορ, σασπένς και, όπως ο ίδιος λέει, ηπιότητα: ένας φοιτητής από την Τήνο που μελετά τους προσωκρατικούς φιλοσόφους, με μητέρα θεούσα, φιλοξενείται στην Αθήνα από μια πλούσια γηραιά κυρία, τη Ναυσικά, η οποία του ζητάει να βρει τον χαμένο αδελφό της που έχει γίνει μοναχός στο Αγιον Ορος. Ο νεαρός αρχίζει την έρευνα και μιλάει για τις μελέτες του τόσο στη Ναυσικά όσο και σε μια νεαρή θεούσα που τον έλκει ερωτικά, με αποτέλεσμα, προκειμένου να βρει τον δρόμο για το κρεβάτι της, να της λέει ιστορίες για το... άβατο, το οποίο και θα επισκεφθεί. Το μυθιστόρημα εξελίσσεται στην Αθήνα αλλά και στην Τήνο και στο Αγιο Ορος. Το νησί είναι οικείο στον Αλεξάκη. Η ορθοδοξία όμως;

«Δεν γράφω για πράγματα που ξέρω, αλλά για πράγματα που θέλω να μάθω. Π.χ. με τη "Μητρική γλώσσα" ανακάλυψα τους Δελφούς και ξαναβρήκα τα ελληνικά. Αυτή τη φορά ανακαλύπτω τους προσωκρατικούς, την ορθοδοξία και το Αγιον Ορος. Κάθε φορά ανακαλύπτω».

- Και μπολιάζετε έτσι τον συγγραφέα με τον δημοσιογράφο;

«Μα ακριβώς εκεί με βοηθάει η πείρα μου από τη δημοσιογραφία. Διότι για να γράψω αυτό το βιβλίο είδα άπειρους ανθρώπους και πέρασα άπειρες ώρες σε βιβλιοθήκες. Η ειρωνεία είναι πως, όταν ήμουν παιδί, κορόιδευα τη μάνα μου, που ήταν μάλλον θρήσκα. Τη ρωτούσα, όταν προσευχόταν στην Παναγία, πώς μπορούσε να είναι σίγουρη ότι μια αγράμματη κυρία από την Παλαιστίνη μιλούσε ελληνικά. Η μάνα μου γελούσε. Θιγόταν και λίγο, αλλά κάπου τη διασκέδαζε. Εν ολίγοις, είχα μεγαλύτερα περιθώρια ως προς τη θρησκεία από τον ήρωά μου, που η μάνα του είναι πιεστική».

- Στο «μ.Χ.» λέγονται πολλά πράγματα με το όνομά τους, ιδιαίτερα για ό,τι αφορά τη μοναστική ζωή.


«Ομως επειδή μ' ενδιαφέρει περισσότερο το μυθιστόρημα από την ιστορία, διατηρώ τις ισορροπίες. Π.χ. έχω άπειρα στοιχεία για τα οικονομικά των μοναστηριών, αλλά έδωσα ελάχιστα. Το μυθιστόρημα χρειάζεται ελαφρότητα και χιούμορ. Χειρίστηκα όσο μπορούσα πιο απαλά όλα τα θέματα, δεν φταίω όμως εγώ αν είναι βαρύτατα, αν η Ορθοδοξία έχει διαλύσει και διασύρει τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Συμβαίνουν εξωφρενικά πράγματα στην Ελλάδα μας που τείνει να έχει ένα είδος μουσουλμανικής συμπεριφοράς».

- Το βιβλίο επίσης καταδεικνύει ότι δεν υπάρχει συνέχεια του ελληνισμού στο Βυζάντιο.

«Μα, επρόκειτο για ξένο, θεοκρατικό κράτος, για μια δικτατορία στην οποία το ελληνικό της στοιχείο ήταν πάρα πολύ αδύναμο, σχεδόν ανύπαρκτο επί αιώνες. Η Κωνσταντινούπολη ήταν η πρωτεύουσα της Ανατολικής Ρώμης. Ο μέσος Ελληνας μπορεί να φαντάζεται ότι ο Μέγας Κωνσταντίνος ήξερε ελληνικά, κάτι που όμως δεν συνέβαινε. Λατινικά μιλούσαν, τόσο αυτός όσο και η Αγία Ελένη. Κι έπειτα, πώς θεωρείται άγιος κάποιος που έσφαξε τον έναν του γιο και έπνιξε την πρώτη του γυναίκα μέσα σε βραστό νερό; Αν αντιμετωπίσεις την ιστορία με ψυχραιμία και όχι υπό το πρίσμα του χριστιανισμού, μπορεί και να ανακαλύψεις ότι ο Κωνσταντίνος εκμεταλλεύθηκε τη θρησκεία προκειμένου να συσπειρώσει όλους αυτούς τους πληθυσμούς. Ετσι δημιουργήθηκε και το Αγιον Ορος. Διότι χάνοντας έδαφος το Βυζάντιο προς την Ανατολή, προσπάθησε να κερδίσει προς τη Δύση, στα Βαλκάνια, δημιουργώντας ένα σημαντικό πνευματικό κέντρο, που εν τέλει λειτούργησε θαυμάσια».

- Αληθεύει ότι οι χριστιανοί κυνήγησαν περισσότερο τους Εθνικούς, από ό,τι είχαν κυνηγήσει εκείνους οι Ρωμαίοι;

«Είναι γνωστότατη ιστορική αλήθεια. Μόνο στην Ελλάδα δεν την ξέρουμε. Ηδη τον 18ο αιώνα δημοσιεύθηκε η πρώτη σοβαρή μελέτη σχετικά με τους διωγμούς. Οι Ρωμαίοι, όπως και οι Ελληνες, ήταν πολυθεϊστές. Δέχονταν πολύ εύκολα νέους θεούς. Κάθε πόλη έκανε την επιλογή της από τον αχταρμά των θεών, προσέθετε και δυο τρεις ξένους, σου έβαζε κι έναν ναό αφιερωμένο στον άγνωστο θεό και πάει λέγοντας. Ο φανατισμός εισάγεται αναγκαστικά από τον μονοθεϊσμό, ο οποίος αμφισβητεί την πολιτική εξουσία, αφού υπάρχει ένας θεός που θέλει δικές του όλες τις εξουσίες και που ορίζει τα πάντα. Ο φανατισμός των χριστιανών προκάλεσε τη ζωηρή αντίδραση της Ρώμης. Τον ίδιο τον Χριστό θα τον δέχονταν χωρίς πρόβλημα. Οταν οι χριστιανοί πήραν την εξουσία, εξαπέλυσαν άγριο πόλεμο εναντίον των Εθνικών. Κάτι που η ελληνική παιδεία αγνοεί εντελώς. Τους εκτελούσαν στον σταυρό. Από το 360 μ.Χ. στο Βυζάντιο θανατώνεται όποιος εξακολουθεί να λατρεύει τους παλιούς θεούς. Η Ελλάδα αντιστάθηκε σ' αυτή τη λαίλαπα σε σημείο να εκχριστιανιστεί η Μάνη μόλις τον 10ο μ.Χ. αιώνα. Το 450 μ.Χ. οι Αθηναίοι γιόρταζαν ακόμα τα Παναθήναια».

- Και η σημερινή Ελλάδα;

«Το γεγονός ότι δεν έχει γίνει διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους, το γεγονός ότι τα μαθήματα αρχίζουν με προσευχή, ότι γίνεται αγιασμός στα σχολεία και ότι επιβάλλουν στην ουσία τα θρησκευτικά ως ένα μάθημα κατηχητικού και όχι ως ένα μάθημα για τις θρησκείες, δίνει το πρόσωπο της σημερινής Ελλάδας, ασχέτως αν υπάρχει και μια άλλη που μειοψηφεί. Αναφέρομαι σε εκείνη που έκανε την επανάσταση του 1821, την επηρεασμένη από τον Διαφωτισμό, που επανέφερε τους φιλόσοφους, που αισθανόταν υπερήφανη για την καταγωγή της από τους αρχαίους Ελληνες και η οποία είχε αμφισβητήσει τη θρησκεία. Ομως η επανάσταση έμεινε μισή. Απελευθερωθήκαμε από τους Οθωμανούς αλλά όχι και από το Βυζάντιο».


 

Επισκέπτης
  Ο καθενας ειναι ελευθερος να πιστευει αυτο που "αναπαυει" την καρδια του...

  Και εγω δηλωνω Χριστιανος Ορθοδοξος,προσπαθωντας να ειμαι οσο καλυτερος γινεται...

  Απο την αλλη χαιρομαι που καποιοι ανθρωποι προσπαθουν να αναβιωσουν την λατρεια των προγονων μου...Θα μου πειτε:"Μα εισαι με τα καλα σου;"

  Βεβαιως....Ποιος ειμαι εγω που θα κρινω ποιον Θεο πρεπει να πιστευει ο καθενας,ποιος ειμαι εγω που θα πω για τον εαυτο μου οτι ειναι στο Φως και ολοι οι αλλοι ειναι στο Σκοταδι;

  Μουσουλμανο μπορω να κανω φιλο(η παιδεια μου,μου το επιτρεπει...)Ινδουιστη επισης,οπως και καθε αλλον πιστο εν ενεργεια πιστης.

  Καποιον που λατρευει την Αρχαια Θρησκεια των προγονων μου,δεν θα ειχα την δυνατοτητα να γνωρισω,εαν καποιοι δεν την πιστευαν.Μονο δια μεσω της ανταλλαγης αποψεων με εναν" αλλοθρησκο" μπορεις να καταλαβεις την επιδραση που εχει η Θρησκεια του πανω του....Το ποσο τον βελτιωνει σαν ατομο,τι τροπο ζωης του εμπνεει...

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Εγώ το κάνω ήδη πράξη αυτό που λές !
Ελπίζω κι εσύ ! ;)
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.834
Πόντοι
9.295
 Να με συγχωρεις φιλε,αλλα νομιζω οτι εδω κανεις λαθος....

 Πουθενα δεν αναφερεται κατι τετοιο,ως θεση..Αντιθετα η εγκρατεια και η αξιοπρεπεια ηταν ο κανονας...Το οτι συνεβαιναν και οργια,δεν σημαινει οτι ολος ο Αρχαιοελληνικος Κοσμος το ειχε τροπο ζωης..
 
 Εν αντιθεσει με την Ρωμαικη κοινωνια(σε καποιες εκφανσεις της...)
:thumbsup:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom