Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

zouzis

Μέλος
Εγγρ.
4 Φεβ 2006
Μηνύματα
148
Like
1
Πόντοι
1
  Το οτι συνεβαιναν και οργια,δεν σημαινει οτι ολος ο Αρχαιοελληνικος Κοσμος το ειχε τροπο ζωης..
 
  Εν αντιθεσει με την Ρωμαικη κοινωνια(σε καποιες εκφανσεις της...)

Σίγουρα το ότι συνέβαινε σε κάποια εκστατικά διονυσιακά μυστήρια δεν το κάνει κανόνα, άσε δε που η λατρεία του διονύσου ήταν ανατολική και αν θυμάμαι καλά κατέβηκε στον ελληνικό χώρο μέσω Θράκης (με μια επιφύλαξη αυτό γιατί δεν θυμάμαι καλά).
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Εγώ το κάνω ήδη πράξη αυτό που λές !
Ελπίζω κι εσύ ! ;)

 Προσπαθω....προσπαθω ειλικρινα.

 Καμμια φορα δεν το πετυχαινω και "φανατιζομαι"...

 Και τοτε θεωρω τον εαυτο μου ηλιθιο,γιατι ο θρησκευτικος φανατισμος ειναι η χειροτερη μορφη του καθε φανατισμου...

 
 

Επισκέπτης
Όπως το είπες τομίτο !
Απο πάνω μέχρι κάτω  Μ Υ Θ Ι Σ Τ Ο Ρ Η Μ Α  !
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Όπως το είπες τομίτο !
Απο πάνω μέχρι κάτω  Μ Υ Θ Ι Σ Τ Ο Ρ Η Μ Α  !

Ναι οπωσδήποτε.
Ο Νίκων ποια εποχή βάφτισε με το ζόρι τους Μανιάτες.
Είναι ψέμματα τα εγκλήματα του Κωνσταντίνου.
Γράψε μια επιστολή είτε στην Γαλλική Ακαδημία, στον Συγγραφεα ή στην Ελευθεροτυπία να τα αντικρούσεις τα ψευδη του ... Μυθιστορήματος.
Και να σκεφτείς ότι έχεις Εντολή να μην λες Ψέμματα.
Σκέψου και να μην είχες.
Καληνύχτα
 

Επισκέπτης
1: Μόνος εναντίον έξι. Φυσιολογικότα ποσοστά

Υπάρχουν και χειρότερα !
Μόνος εναντίον όλων !
Για κοίτα τα θρέντ τα σχετικά με την υγεία του Μακαριστού Χριστόδουλο !
Τότε όμως ήταν άλλος μόνος του ... όχι εσύ !
 

Επισκέπτης
Ναι οπωσδήποτε.
Ο Νίκων ποια εποχή βάφτισε με το ζόρι τους Μανιάτες.
Είναι ψέμματα τα εγκλήματα του Κωνσταντίνου.
Γράψε μια επιστολή είτε στην Γαλλική Ακαδημία, στον Συγγραφεα ή στην Ελευθεροτυπία να τα αντικρούσεις τα ψευδη του ... Μυθιστορήματος.
Και να σκεφτείς ότι έχεις Εντολή να μην λες Ψέμματα.
Σκέψου και να μην είχες.
Καληνύχτα

Η καμήλα δε βλέπει ποτέ την καμπούρα της , αλλά τις καμπούρες των άλλων.

Ακόμα ρέει το αίμα των μαρτύρων των πρωτοχριστιανικών αιώνων...

Χάσατε όμως ... κι αυτό όσο να πείς πονάει !
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Υπάρχουν και χειρότερα !
Μόνος εναντίον όλων !
Για κοίτα τα θρέντ τα σχετικά με την υγεία του Μακαριστού Χριστόδουλο !
Τότε όμως ήταν άλλος μόνος του ... όχι εσύ !


 Μην ανησυχητε φιλοι μου....

 Αμφοτεροι θα στεφανωθητε για τους κοπους σας υπερ της πιστεως σας ο καθεις...

 
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Η καμήλα δε βλέπει ποτέ την καμπούρα της , αλλά τις καμπούρες των άλλων.

Ακόμα ρέει το αίμα των μαρτύρων των πρωτοχριστιανικών αιώνων...

Χάσατε όμως ... κι αυτό όσο να πείς πονάει !

 Η Αρχαια Ελληνικη Θρησκεια δεν εχυσε κανενος το αιμα...

 Οι Ρωμαιοι ναι...

 Και ας μην ηταν η ελληνικη γλωσσα το "καλοταξιδο πλοιο" και θα σου ελεγα εγω ποια εξαπλωση θα γνωριζε η νεα θρησκεια (τοτε..)

 Η αληθεια να λεγετε...

  Και για τα περι πονου που ανεφερες,ο Κικερων μου κανει αλλιως απο τον Σωκρατη και τον Πλατωνα,δεν νομιζεις;

   
 

Επισκέπτης
 Η Αρχαια Ελληνικη Θρησκεια δεν εχυσε κανενος το αιμα...

 Οι Ρωμαιοι ναι...

 Και ας μην ηταν η ελληνικη γλωσσα το "καλοταξιδο πλοιο" και θα σου ελεγα εγω ποια εξαπλωση θα γνωριζε η νεα θρησκεια (τοτε..)

 Η αληθεια να λεγετε...  

Όχι Γιάννης ... Γιαννάκης  !

Όσο για τη Γλώσσα , είναι τιμή μας τα Ευαγγέλια να είναι γραμμένα στα Ελληνικά !
Να είσαι βέβαιος όμως , πως άν γεννιότανε σήμερα ο Χριστός , τα Ευαγγέλια θα γραφόντουσαν στα Αγγλικά !
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.834
Πόντοι
9.295
 Η Αρχαια Ελληνικη Θρησκεια δεν εχυσε κανενος το αιμα...

 Οι Ρωμαιοι ναι...

 Και ας μην ηταν η ελληνικη γλωσσα το "καλοταξιδο πλοιο" και θα σου ελεγα εγω ποια εξαπλωση θα γνωριζε η νεα θρησκεια (τοτε..)

 Η αληθεια να λεγετε...

  Και για τα περι πονου που ανεφερες,ο Κικερων μου κανει αλλιως απο τον Σωκρατη και τον Πλατωνα,δεν νομιζεις;

   
Τα παντα ειναι Ελλαδα
Η αρχη και το τελος ειναι Ελλαδα
Για αυτο και το ΧΑΟΣ σε αυτη τη χωρα

Επαρχια Γιουναν-Κινα=Ιωνια

Στο Μεξικο με γεωμετρικη ακριβεια ο Πλατωνας ειχε βρει συντεταγμενες :rockon: σε ενα χωρο πολυ πριν ανακαλυφθει η Αμερικη
Η ιστορια του Κολομβου ερχεται να καπελωσει αυτη του Ελληνισμου που ηταν σε ολα τα μηκη και πλατη της Γης
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Όχι Γιάννης ... Γιαννάκης  !

Όσο για τη Γλώσσα , είναι τιμή μας τα Ευαγγέλια να είναι γραμμένα στα Ελληνικά !
Να είσαι βέβαιος όμως , πως άν γεννιότανε σήμερα ο Χριστός , τα Ευαγγέλια θα γραφόντουσαν στα Αγγλικά !

  Το "Γιαννακης" ειναι χαιδευτικο του "Γιαννης" και δηλωτικο μικρης ηλικιας...

  Και οι Ρωμαιοι ως μικροι "Γιαννακηδες" διεπραξαν και πογκρομ-εξολοθρευσεις...

  Ο "Γιαννης" ηταν παντα αξιοπρεπης...

  Μην τα μπλεκουμε, ο ισοπεδωτισμος δεν ειναι ποτε καλος φιλος...

  Να εισαι σιγουρος οτι ο Κυριος μας ηξερε ποτε να ελθει στην Γη και να μας διδαξει την Αγαπη..Και γι'αυτο διαλεξε την γλωσσα που ηταν ικανη να αποδωσει ,εννοιολογικα , το νοημα Του..

  "Τιμη" μας βεβαια που τα Ιερα Ευαγγελια γραφτηκαν στην Θεικη Ελληνικη Γλωσσα,αλλα δν ειναι καθολου Τιμη μας (προσωπικα,ως Χριστιανος..)που με τον φανατισμο του νεοφωτιστου καταστρεψαμε τον πολιτισμο των Αρχαιων Ελληνων...

  Στην σημερινη εποχη,που η προοδος της επιστημης εχει κανει τον Ανθρωπο εναν μικρο θεο,ο Κυριος μας δεν θα ειχε καμμια τυχη...

 
 

Επισκέπτης
  Το "Γιαννακης" ειναι χαιδευτικο του "Γιαννης" και δηλωτικο μικρης ηλικιας...

  Και οι Ρωμαιοι ως μικροι "Γιαννακηδες" διεπραξαν και πογκρομ-εξολοθρευσεις...

  Ο "Γιαννης" ηταν παντα αξιοπρεπης...

  Μην τα μπλεκουμε, ο ισοπεδωτισμος δεν ειναι ποτε καλος φιλος...

  Να εισαι σιγουρος οτι ο Κυριος μας ηξερε ποτε να ελθει στην Γη και να μας διδαξει την Αγαπη..Και γι'αυτο διαλεξε την γλωσσα που ηταν ικανη να αποδωσει ,εννοιολογικα , το νοημα Του..

  "Τιμη" μας βεβαια που τα Ιερα Ευαγγελια γραφτηκαν στην Θεικη Ελληνικη Γλωσσα,αλλα δν ειναι καθολου Τιμη μας (προσωπικα,ως Χριστιανος..)που με τον φανατισμο του νεοφωτιστου καταστρεψαμε τον πολιτισμο των Αρχαιων Ελληνων...

  Στην σημερινη εποχη,που η προοδος της επιστημης εχει κανει τον Ανθρωπο εναν μικρο θεο,ο Κυριος μας δεν θα ειχε καμμια τυχη...

Δε μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο !
Τα είπες όλα !!!
Τιμή μας που ο Χριστός μίλησε στα έθνη στα Ελληνικά , και τιμή μου που σε γνώρισα !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
6: Σταυρο στην Αρχαία Ελλάδα δεν υπήρξε ουδέποτε ιερατείο. Βλέπεις τις Αρχαίες Θρησκείες με χριστιανικα γυαλιά. Απόδειξη μια έστω αφελής έιναι ότι δέν έχεις το παραμικρό όνομα να παραθέσεις από κάποιον αρχιερέα. Τα πυραμιδοειδή ιερατεία είναι μεταγενέστερα.
7: Αν η ηθική η δικιά σας λεει να την πέφτετε ομαδικά/οπαδικά στις μειονότητες κάντε το.  Αφού ως επικρατούσες και πλειοψηφούσες ομάδες της ελληνικής κοινωνίας, Χριστιανοί και Άθεοι, έχετε την ασφάλεια και την θαλπωρή την βιώνεται καθημερινα, τι ποιο λογικό να βάλουμε λίγη ένταση στην ζωή μας αρχίζοντας τον "τρελλό του χωριού" στην σφαλιάρα.

Tomito,
Να με συμπαθάς, αλλά τη δήλωσή σου “στην Αρχαία Ελλάδα δεν υπήρξε ουδέποτε ιερατείο” τη θεωρώ αστεία.
Ιερατείο υπήρχε και ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ από την Αρχαία Ελλάδα, και στους Αιγύπτιους, και σε κάθε πολιτισμό που αναδείχθηκε μετά τη γένεση του ανθρώπου. Συμβαίνει δε, να υπάρχουν πολλά ευρήματα για τη δράση των εκάστοτε ιερατείων, περισσότερα από όσα (αναλογικά) υπάρχουν για άλλους τομείς της τότε οικονομικής δραστηριότητας.
Ο λόγος είναι αυτός: Επειδή τα ιερατεία ως εκ του επαγγέλματός τους έχουν να κάνουν με το θάνατο, έχουν (ανέκαθεν) συνδέσει τη δραστηριότητά τους ΚΑΙ με τις ταφές. Οι δε ταφές, επειδή είναι δραστηριότητες που θάβονται βαθειά στο χώμα, διατηρούνται πολλά χρόνια αναλλοίωτες. Έτσι υπάρχουν σήμερα πολλά αρχαιολογικά ευρήματα για αυτή τη δραστηριότητα, ενώ π.χ. δεν υπάρχουν (αναλογικά) τόσα για την ελαιοσυγκομιδή, την κτηνοτροφία, το γαμίσι, κλπ.
Είδικά για την Αρχαία Ελλάδα τώρα, έχω πάει (ως τουρίστας που ξεναγείται – αλλά και ενδιαφέρεται, και ρωτάει) σε μαντεία και έχω ακούσει λεπτομερείς περιγραφές για το πως ήταν στημένη (τότε) η μηχανή απόσπασης πλούτου από τους “πιστούς”, και το συμπέρασμά μου είναι ότι η μηχανή είναι ίδια και τότε, και τώρα, και θα είναι και στο μέλλον αν θέλεις. Τα ονόματα και τα σύμβολα αλλάζουν, αλλά το βασικό concept παραμένει το ίδιο.
Ένας δεύτερος λόγος που θεωρώ τη δήλωσή σου αστεία, είναι το ότι λες ΣΕ ΕΜΕΝΑ ότι “βλέπω τις Αρχαίες Θρησκείες με χριστιανικα γυαλιά”. Θέλω να ελπίζω ότι ΔΕΝ έχεις διαβάσει όσα έχω γράψει εδώ (γιατί βέβαια εκτός εδώ δε με ξέρεις), και ότι ΑΥΤΟΣ ΜΟΝΟ είναι ο λόγος που σε κάνει να το λες αυτό. Διαφορετικά, έχεις σοβαρό πρόβλημα κρίσης.

Για την παρ. αρ 7 ανωτέρω ("στην πέφτουμε"), εγω δε θεωρώ ότι στην πέφτω. Εδώ που βρισκόμαστε και ανταλλάσσουμε απόψεις, το κάνουμε γιατί μας αρέσει. Οι απόψεις σου μου αρέσουν (εννοώ τις βρίσκω ενδιαφέρουσες), δε συμφωνώ, αλλά είμαι πρόθυμος να συζητήσω μαζί σου. Και με άλλους συμβαίνει αυτό (που δε συμφωνώ μαζί τους). Ενώ π.χ. με κάποιον που θα αρχίσει να μου λέει για τους βάζελους ή τους γαύρους ή τους αριστερούς ή τους δεξιούς, δε θα συζήταγα. Δε μ' ενδιαφέρει. Το ότι δε συμφωνώ μαζί σου ΔΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να το εκλαμβάνεις ως ότι "στην πέφτω", θα πρέπει να το εκλαμβάνεις ως ότι κάποιος σου διατυπώνει μια διαφωνία. Αν δε σε πείσει (το πιθανότερο), αντιπές του το δικό σου επιχείρημα. Έτσι γίνεται μια συζήτηση. Με το να λες "μου την πέφτεις, άρα φεύγω", δεν προάγεις τη συζήτηση, και δε προάγεις και τον εαυτό σου, αν θέλεις. Χάνεις το όφελος που θα μπορούσες να αποκτήσεις απ τη συζήτηση. Άρα μη δηλώνεις ότι σε αντιμετωπίζουμε ως τον τρελλό του χωριού, τουλάχιστον από μένα αυτό δεν ισχύει.
(Μέχρι αποδείξεως του εναντίου).

Φίλε Φρέντυ
... και τρίτον και κυριότερο μην τα περιμένεις όλα στο πιάτο, ψάξε και μόνος σου να βρεις κάποια πράγματα.

Πειράζει που εγώ το έχω ψάξει το θέμα?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Αφηνω για πουρμπουαρ την αγαπη μου!! Ειδικα σε σενα εχω δωσει αρκετη...δε νομιζεις? ;)  Περα απο την πλακα τωρα,αν μετρας την αγαπη με υλικα αγαθα και δη χρηματα, τοτε... σωθηκαμε...

Freddie, πρόσεχε! Αποκαλύπτεσαι!

Αυτό το "Αφηνω για πουρμπουαρ την αγαπη μου" συνήθως το λένε οι τσιγγούνηδες. Ρώτα σερβιτόρο.

Και εγώ δε μίλησα για αγάπη. Μίλησα για πουρμπουάρ.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Δε μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο !
Τα είπες όλα !!!
Τιμή μας που ο Χριστός μίλησε στα έθνη στα Ελληνικά , και τιμή μου που σε γνώρισα !
αν ζουσε τωρα θα μιλαγε Αγγλικα.το θεμα ειναι οτι ο Χρηστιανισμος δεν μας εκφραζει σαν Ελληνες.αν ειναι δυνατον να ζησει κανεις με μια γυναικα ολη του τη ζωη!και να μην γαμισει ποτε του πριν παντρευτει!γι αυτο και κανεις δεν τα τηρει ολα αυτα!γιατι ειναι εξωπραγματικα!!!!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Αλήθεια , πού πουλάνε  τέτοιο σταυρό , να αγοράσω έναν ?
Για πλύσιμο στο χέρι , με απορρυπαντικό , θα είναι ιδανικός !
Θα βάζεις τα ρούχα στη λεκάνη με το απορρυπαντικό και το νερό και μετά θα πετάς μέσα και το σταυρό.Με τις μπουρμπουλίθρες και τον αφρό ... κατάλευκα θα βγαίνουν τα ρούχα !

Μα να μην το ξέρω νωρίτερα ... :tickedoff:
Δέ θα αγόραζα πλυντήριο !

Τι άλλο θα ακούσω εδω μέσα ρεεεεεεεεεεεεεεεε   !
Λυπηθείτε με ! :helpplea:

Μήτσο, μου έδωσες ΤΡΟΜΕΡΗ ιδέα τώρα!
Πάμε στο Υπουργείο Εμπορίου (νυν Ανάπτυξης) να κατοχυρώσουμε πατέντα απορυπαντικό για ρούχα σε σχήμα σταυρού? Υπάρχει περίπτωση με την κατάλληλη διαφήμηση (το απορυπαντικό που ξεπλένει αμαρτίες από τα ρούχα σας) να σαρώσουμε την αγορά. Τι πράσινοι και μπλέ  κόκκοι και παραμύθια, η δύναμη του σταυρού (και όχι του Σταύρου) δε θα θριαμβεύσει?

Από τους 3.000.000 που υπέγραψαν για τις ταυτότητες, οι μισοί δε θα το γυρίσουν στο νέο απορυπαντικό?

Λες να μας ζητήσει δικαιώματα η ΔΙΣ?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66

Χα χα, σε περίμενα!

Θα διαφωνήσω πλήρως με όσα αναφέρεις , και αυτό γιατί ζώ κοντά στο ιερατείο (δεν ειμαι κληρικός) , σπούδασα κοντά στο ιερατείο , γνώρισα κληρικούς όλων των βαθμών της ιερωσύνης ... και έτσι έχω ιδίαν αντίληψην.
Δεν είχα ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ αμφιβολία ότι θα διαφωνούσες!
Εγώ δεν είπα ότι έχω ιδίαν αντίληψιν (πού έχω λίγη), όπως εσύ.
Εγώ είπα ότι “Το ποσοστό είναι κατά πολύ μεγαλύτερο από το γενικό διότι είναι η δραστηριότητα τέτοια, που προσελκύει αυτά τα άτομα. Τους λόγους, μπορούμε να  τους αναλύσουμε.”  Εφ όσον διαφωνούμε στη διαπίστωση, δε χρειάζεται να μπούμε στην ανάλυση. Αλλά δε δέχομαι και να μου λες «εγώ ξέρω, εσύ δεν ξέρεις».

Εσύ , απο πού αντλείς όλες αυτές τις πληροφορίες ... δε μπορώ να καταλάβω!
Μα εσύ ο ίδιος έχεις πει ότι σε θέματα πίστης δε χωράει η λογική. Αν λοιπόν δε χρησιμοποιείς (πάντα) τη λογική σου (και μερικές φορές τη βγάζεις εκτός λειτουργίας), ΠΩΣ περιμένεις να τα καταλαβαίνεις όλα? Δε γίνεται, χάνεις τεύχη, δε το καταλαβαίνεις? Τουλάχιστον αυτό?

Ο ίδιος διατείνεσαι οτι έχεις να πάς στη Εκκλησία απο τη βάπτισή σου ... και έχεις και άποψη? Ε τότε καλά κάνει και ο Άνθιμος και έχει άποψη για τη Μακεδονία (κακώς για μένα) κι ας μην είναι πολιτικός.
Λες την άποψή μου να την απέκτησα στην κολυμπήθρα? Αλλά βλέπεις ότι η έλλειψη λογικής σου σε οδηγεί σε τραγικά λάθη και συμπεράσματα? Έστω ότι εγώ κατούρησα στην κολυμπήθρα, μου φύγανε, 6 μηνών ήμουν, δικαιολογημένος. Αυτό σημαίνει ότι μπορεί και ο Άνθιμος να κατουράει στη σκάλα του Υπουργείου Εξωτερικών?


Αφού εσύ γνωρίζεις για τον κλήρο ... τότε κι εγώ γνωρίζω για τη ΝΑΣΑ !
Κανείς δε σε εμποδίζει να μάθεις όμως. Και η ΟΠΟΙΑ απορία σου δημιουργηθεί για κάτι, η NASA θα στη λύσει και θα στην εξηγήσει, και δε θα σου πει ΠΟΤΕ: “έτσι είναι, μη το ψάχνεις, πίστεψέ το ή μή το  πιστεύεις”.

Άν βέβαια πηγή γνώσης για σένα αποτελούν τα ΜΜΕ ... και όχι οι ποινικές δικαστικές αποφάσεις ή ακόμη και οι Εκκλησιαστικές αποφάσεις των Συνοδικών Δικαστηρίων , τότε με γειά σου ... με χαρά σου ! Έχεις κάθε δικαίωμα να νομίζεις ότι θές !
Τι θες να πεις τώρα... Ότι ο Παντελής δεν τον ψιλόπαιρνε? Αυτό σε ρωτάω μόνο. Από όσα ΕΣΥ ξέρεις. Από όσα ΕΓΩ ξέρω (από ΜΜΕ, από εφημερίδες, από κουβέντες, από φίλους) η άποψή μου είναι ότι τον ψιλόπαιρνε. Ίσως και τον χοντρόπαιρνε κι όλας. Ίσως και να τον έδινε κι όλας. Ίσως έκανε και καμιά πίπα. ΣΕ ΑΝΤΡΕΣ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΩ.

Σχετικά με το Σεβ. Μητροπολίτη Πρώην Αττικής κ.κ Παντελεήμωνα, έχω να σε πληροφορήσω οτι αυτή τη στιγμή που μιλάμε , γίνεται η δίκη του (σε Β βαθμό) για την υπεξαίρεση την οποία πραγματοποίησε στην Ι.Μ.Εφραίμ Νέας Μάκρης , επι Αριερατείας του.
Καλώς γίνεται, αυτό έλειπε, να μη γίνει! Το θέμα είναι τι θα βγάλει!

Η ΔΙΣ , για πρώτη φορά στα Εκκλησιαστικά χρονικά, τον έθεσε με ομόφωνη απόφασή της σε διαθεσιμότητα (αυτό απαγορτεύεται απο τους Ιερούς Κανόνες), μέχρι την οριστική εκδίκαση της υπόθεσης (δηλαδή τώρα) και τον ενέταξε στους "Σχολάζοντες Αρχιερείς". Νά και το σχετικό λίνκ:
Δε χρειάζεται να μου δίνεις link, πάντα σε πιστεύω και το ξέρεις. Αλλά τελικά, στα μαλακά έπεσε ο τύπος (μέχρι τώρα): Μάζεψε 2 δις (€60 εκ) στην τράπεζα, ήταν και συκιά, και «μπήκε σε διαθεσιμότητα». Σιγά τα αυγά! Ας ήταν στη θέση του κάποιος υπουργός (αδερφή και με τόσα λεφτά στην τράπεζα), να σου πω εγώ που θα είχε φτάσει!

Για τις κασέτες του αποδείκνυαν την ομοφυλοφιλία του, και τις οποίες είχε καταθέσει στη Σύνοδο ο προκάτοχος του Παντελεήμωνα , Πρώην Αττικής και Μεγαρίδος Νικόδημος, η ΔΙΣ δεν έλαβε καμία απόφαση, διότι πολύ απλά η όλη διαδικασία θα ακυρωνότανε απο το Συμβούλιο Της Επικρατείας , εάν προσέφευγε κατά της Συνόδου ο εν λόγω ιεράρχης , καθώς παραβιάζονται με την κρυφή μαγνητοφώνηση που έγινε, άρθρα του Συντάγματος καθώς και το άρθρο 177 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας.
Βέβαια , έπραξε πολύ σωστά εν προκειμένω η ΔΙΣ , καθώς σε ενδεχόμενη δικαίωση του Σεβασμιωτάτου απ το ΣΤΕ , θα επανερχόταν κανονικότατα στη Μητρόπολή του ! Βλέπεις στην Ελλάδα ισχύει η "Νόμω κρατούσα Πολιτεία" , στα εσωτερικά της Εκκλησίας (ΝΠΔΔ).
Εγώ δεν σου είπα ποτέ ότι παρανόμησε η ΔΙΣ, ή ότι κακώς χειρίστηκε το νομικό μέρος του θέματος. ΜΕ ΑΠΛΑ ΛΟΓΙΑ σου λέω ότι με νομικά τερτίπια ο τύπος δεν τιμωρείται, ΔΕΝ ξεφτυλίζεται, ΔΕΝ ζημιώνεται κατά τίποτα. Αμφιβάλλω αν του πήραν και τα 2 δις (τα είχε στο όνομα της αδερφής του).

Να είσαι βέβαιος, πως όταν η υπόθεση τελεσιδικήσει , θα επέλθει και η Καθαίρεση !
Είμαι σίγουρος ότι το ιερατείο (με σειρά προτεραιότητος):
1) Δε θα κάνει καμία κουταμάρα που θα στοιχίσει στην εκκλησία.
2) Θα προσπαθήσει να τον βοηθήσει όσο μπορεί (κόρακας κοράκου μάτι δε βγάζει).
3) Θα προσπαθήσει να γίνει ο λιγότερο δυνατός “ντόρος” για την υπόθεση. Να ξεχαστεί δηλαδή όσο γίνεται. Και εδώ μετράνε οι σχέσεις του ιερατείου με τα ΜΜΕ.
Αμφιβάλλεις γι’ αυτά?
 

karablaxos

Μέλος
Εγγρ.
20 Φεβ 2008
Μηνύματα
882
Like
14
Πόντοι
6
παιδια καλησπερα. βασικα εγω πιστευω οτι το θεμα με τιν θρησκεια (βρομαει) η εχει (αρομα) χρηματος. οπος το δει ο καθενας.....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom