Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Για το Alka Seltzer, το ποτάμι, το Δάσκαλο που περπάτησε στο νερό και όλες αυτές τις ιστορίες, για δείτε και αυτό το vidεάκι:
[youtube=425,350]i-ythagqGQI[/youtube]
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
αν ζουσε τωρα θα μιλαγε Αγγλικα.το θεμα ειναι οτι ο Χρηστιανισμος δεν μας εκφραζει σαν Ελληνες.αν ειναι δυνατον να ζησει κανεις με μια γυναικα ολη του τη ζωη!και να μην γαμισει ποτε του πριν παντρευτει!γι αυτο και κανεις δεν τα τηρει ολα αυτα!γιατι ειναι εξωπραγματικα!!!!

  Φιλε,θα συνιστουσα να μην επωμιζεσαι βαρη που δεν μπορεις να σηκωσεις...

  Με ποιο δικαιωμα μιλας εξ ολων των Ελληνων λεγοντας οτι "...δεν μας εκφραζει ο Χριστιανισμος...";Ποια ειναι τα στοιχεια σου,εχεις καποιο αποτελεσμα δημοσκοπησης στα χερια σου;Εισαι περισσοτερο Ελληνας απο τους αλλους συμπατριωτες μας που ειναι Χριστιανοι;Υποθετω οτι ειναι προσωπικη σου εκτιμηση,ανεπαρκως τεκμηριωμενη θα ελεγα...

  Ναι,υπαρχουν και Ελληνες Χριστιανοι που μπορουν να ζησουν με μια γυναικα ολοκληρη ζωη,υπαρχει κατι κακο σε αυτο;Ή μηπως δεν ειναι τοσο αντρες ; Ή ,απο το ποσες γυναικες πηδας στην ζωη σου ειναι μετρο του ποσο αντρας εισαι;

  Η λεξη Αντρας φιλε,στα δικα μου κιταπια τουλαχιστον, δεν ειναι μετρησιμη με το ποσο γαμαει στην ζωη του ενα αρσενικο...Αλλα ειναι τα κριτηρια και ο νοων νοειτο...

  Τωρα για το σεξ πριν το γαμο,σαφως και εγω εχω κανει πριν το γαμο μου,δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με αυτο σαν μετρο,αλλα πιστευω δεν θα ειχα και προβλημα με αυτο ,εαν εξ αρχης γνωριζα την γυναικα μου...Παντως,για να το ζωηρεψουμε λιγο και να "αναψουν και τα αιματα" ,το εχω εξομολογηθει ....Ειναι κακο;

  Φιλε,κατι που δεν μπορεις εσυ να πετυχεις,μην αγανακτεις που καποιος αλλος το εχει κανει....

  Αν καποιος,μπορει να ζησει με τα οποια "φρενα" βαζει ο Χριστιανισμος,στα παθη του ανθρωπου,για μενα ειναι αξιολογος ανθρωπος,εγκρατης....Εγω σαν Χριστιανος δεν μπορεσα να τα εφαρμοσω ολα...
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Freddie, πρόσεχε! Αποκαλύπτεσαι!

Αυτό το "Αφηνω για πουρμπουαρ την αγαπη μου" συνήθως το λένε οι τσιγγούνηδες. Ρώτα σερβιτόρο.

Και εγώ δε μίλησα για αγάπη. Μίλησα για πουρμπουάρ.
Εγω ομως μιλησα για εμπρακτη εκδηλωση της αγαπης....και οχι για πουρμπουαρ...ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ,αλλα νομιζω οτι το ξερεις...Παρ ολα αυτα εγω θα σου απαντησω ισως για τελευταια φορα οσο αναφορα αυτο το θεμα...γιατι εχεις μια εμμονη που ξερεις τι μου θυμιζει,χωρις να θελω να σε θιξω?(ουτε σενα ουτε και τα παιδια απο χωριο)Χωριατοπαιδο απο μερος με πληθυσμο κατω απο 5000 κατοικους που επειδη δεν εχει αλλαγη παραστασεων(τι να δει?Τη βρυση του χωριου τους να τρεχει η δυο κατσικες να γαμιουνται?),ασχολειται με το ιδιο θεμα και το αναμασα συνεχεια και συνεχεια...Γι αυτο καταρχην σε συμβουλευω αλλαγη παραστασεων και γρηγορα...η εστω ελα μια βολτα απο την πολη....στο θεμα μας τωρα,πιστεψε με ΤΟ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ ΑΓΑΘΟ ειναι η ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ και αν εσυ εισαι τοσο μαγκας να την εχεις βρει αφθονη που να χαρακτηριζεις αυτους που τη δινουν ως'σπαγγους'η τσιγκουνηδες,τοτε μπραβο σου...αλλα μαγκα μου δε νομιζω οτι την εχεις βρει,γιατι οχι μονο ειναι σπανια αλλα και γιατι εσυ την αναζητας εντελως αλλου...στην αξια ενος πουρμπουαρ!!!!!Θυμασαι πως ξεκινησαμε?Για το πουρμπουαρ στις ιεροδουλες...γιατι εγω ΕΚΕΙ αναφερθηκα,ασχετα αν εσυ το γενικευσες το θεμα με το 'ετσι θελω'(και στην καφετερια?και αλλου?)Επι του παροντος τωρα δηλαδη θε να μου πεις να αφηνω πουρμπουαρ στις ιεροδουλες ως εκδηλωση αγαπης?Λοιπον ακου να δεις τι θα κανουμε:Ξεκινα εσυ,ο μη εχων σχεση με τον πληρωμενο ερωτα(ετσι δηλωνεις,αρα και ασχετος με το θεμα του πουρμπουαρ στις ιεροδουλες για το οποιο πεταχτηκες εξ αρχης να τοποθετηθεις σαν την πουτσα)να δινεις πουρμπουαρ και..'αγαπη' στις ιεροδουλες και μη φοβασαι...εγω ξωπισω σου!!!!!!!!!!!! :grin:
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Φίλε Φρέντυ
1: Το 7513 είναι επίσημη άποψη της Ελλαδικής Εκκλησίας και η πηγή είναι το επίσημο ημερολογιο που παράθεσα σε φωτογραφία.
Για τα υπόλοιπα λυπάμαι αλλά δεν θα σου απαντήσω.
Το υφάκι ιεροεξεταστή δεν με αρέσει πρώτον,
δευτερον δεν είμαι εδώ εκπρόσωπος τύπου κανενός και τρίτον και κυριότερο
μην τα περιμένεις όλα στο πιάτο, ψάξε και μόνος σου να βρεις κάποια πράγματα.
Ίσως εκπλαγείς με το πόσα και τι ανακαλύψεις.
1)Δε το εχω ακουσει,θα το ψαξω αν και μου φαινεται αρκετα κουτο να ισχυει...Απολυτα σεβαστο που δε θες να απαντησεις....αλλα να ξερεις πως δε τα ρωτω με κλιμα ιερας εξετασης...ισω ςμ επαρεξηγεις και με ερμηνευεις ετσι επειδη εχεις μαθει να αμυνεσαι απεναντι σε οσους σε κριτικαρουν ασχημα...Θα ψαξω σιγουρα να ενημερωθω περισσοτερο!...Να σαι καλα φιλε μου...Α, και κλεινοντας αν και εχω κανει παραθεση σε σενα απαντω ΚΑΙ στο Σταυρο μια και αυτος απο δικη σου προς εμενα απαντηση αρπαχτηκε για να δηλωσει 'ψαγμενος'(ποστ αριθμος 934)....Φιλε Σταυρο η δυσπιστια σου προς τα θαυματα αλλα και η ταση σου να δωσεις μια επιστημονικη εξηγηση σε αυτα(καταρριπτοντας τα?κορο'ι'δευοντας τα?τι απ ολα?)μονο ψαγμενο δε σε καθιστα...οι πηγες σου μαλλον ειναι ο,τι ακους,το περιοδικο ΣΟΚ(και παρομοιου επιπεδου αναγνωσματα),και μια επιδερμικη ματια στη Wikipedia,...
 

Athens1

Μέλος
Εγγρ.
25 Μαρ 2006
Μηνύματα
655
Like
1
Πόντοι
6
«Ο χριστιανισμός υπεύθυνος για πολλές θηριωδίες»

Και εγένετο... χαμός! Μόνο έτσι μπορεί να περιγράψει κανείς τις κωμικοτραγι κές σκηνές που διαδραματίσ τηκαν στη γιορτή των Τριών Ιεραρχών στο Σικάγο, που διοργάνωσε, όπως κάνει κάθε χρόνο, η ελληνική παροικία της πόλης.
Στο γεύμα που πραγματοποι ήθηκε στο ξενοδοχείο «Ritz» παρίσταντο εξέχοντα μέλη της ελληνοαμερι κανικής κοινότητας μεταξύ των οποίων και ο αρχιεπίσκοπος Αμερικής Δημήτριος και ο μητροπολίτη ς της πόλης Ιάκωβος. Οπως κάθε έτος έτσι και φέτος είχε κληθεί ένας ομιλητής να αναπτύξει ένα θέμα. Το φετινό θέμα ήταν ο ελληνοχριστιανικός πολιτισμός και ομιλήτρια η Προμηθέα, μια 15χρονη κοπέλα με μαγικές επιδόσεις στα μαθηματικά. Σε ηλικία 6 ετών η Προμηθέα είχε τελειώσει την ύλη του δημοτικού και του γυμνασίου και σε ηλικία 14 ετών είχε πάρει πτυχία σε θετικές επιστήμες από μερικά από τα κορυφαία αμερικανικά πανεπιστήμι α. Πέρα από τα μαθηματικά, η Προμηθέα είχε και ένα άλλο χόμπι: την αρχαία Ελλάδα και τον αρχαιοελληνικό πολιτισμό. Μάλιστα, «Το Βήμα» πρόσφατα είχε δημοσιεύσει ένα πορτρέτο της νεαρής μαθήτριας στο οποίο έκανε εκτεταμένη αναφορά στην αγάπη της για την Ελλάδα.

Ξεκινώντας την ομιλία της σε άπταιστη καθαρεύουσα, αν και με αμερικανική προφορά, η νεαρή μαθηματικός έθεσε το ερώτημα σχετικά με τα αίτια που κατέστρεψαν τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό. Για να να δώσει αμέσως την απάντηση: «Ο χριστιανισμός», αυτή «η θρησκεία μίσους», ο χριστιανισμός ήταν ο ένας και μοναδικός υπεύθυνος για αυτή την «ανεπανάληπτη θηριωδία», αυτό το «αποτρόπαιο έγκλημα», όπως το χαρακτήρισε, κατά της αρχαίας Ελλάδας. Συνεχίζοντας η νεαρή ομιλήτρια περιέγραψε με ιδιαίτερα γλαφυρό τρόπο, χρησιμοποιώντας πηγές της εποχής, τις θηριωδίες που διέπραξαν οι χριστιανοί εναντίον των αρχαίων Ελλήνων κατά τα πρώτα έτη της Βυζαντινής Αυτοκρατορί ας.

Η ομιλήτρια επικεντρώθη κε ιδιαίτερα στο στρατόπεδο συγκέντρωση ς της Σκυθούπολης, αυτό το «χριστιανικό σφαγείο», το οποίο είχαν στήσει οι πρώτοι μετά τον Κωνσταντίνο βασιλείς του Βυζαντίου. Εκεί μεταφέροντα ν αλυσοδεμένο ι όσοι Ελληνες επέμεναν να διατηρούν τα παλαιά ήθη για να εξοντωθούν μετά από φρικτά βασανιστήρι α. Το στρατόπεδο αυτό λειτούργησε για 20 έτη και, όπως είπε, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο «βάρβαρο και απάνθρωπο τρόπο» με τον οποίο οι χριστιανοί εξόντωσαν τους συνεχιστές της αρχαιοελληνικής παράδοσης.

«Δεν υπήρξε ποτέ ελληνικότητ α του Βυζαντίου», διακήρυξε η ομιλήτρια και συνέχισε περιγράφοντ ας τους διωγμούς του Ιουστινιανο ύ, αυτού του «αιματοβαμμένου τυράννου» και «ανθρωπόμορφου δαίμονα», όπως τον χαρακτήρισε. Ο Ιουστινιανό ς εφάρμοσε μια πολιτική φυσικής και πνευματικής «γενοκτονίας» του Ελληνισμού, καταστρέφον τας ναούς και αγάλματα και απαγορεύοντ ας τους Ολυμπιακούς Αγώνες, τα Ελευσίνια Μυστήρια και τη λειτουργία του Μαντείου των Δελφών. Με αυτόν τον τρόπο προσπάθησε -όπως αργότερα ο Πολ Ποτ στην Καμπότζη- να εξαλείψει κάθε σύμβολο που θύμιζε την παλαιά εποχή.

Οι παριστάμενο ι φυσικά είχαν μείνει άναυδοι. Ιδιαίτερα αμήχανοι ήσαν οι δύο εκπρόσωποι της Ορθοδοξίας, ο αρχιεπίσκοπος Δημήτριος και ο μητροπολίτη ς Ιάκωβος, που κάθονταν στα δεξιά και αριστερά της ομιλήτριας. Ασφαλώς θα προτιμούσαν να άνοιγε η γη να τους καταπιεί.

Συνεχίζοντας απτόητη η νεαρή Προμηθέα έφτασε και στα νεότερα χρόνια. Η Ορθόδοξη Εκκλησία, είπε, προσπάθησε «με αφορισμούς και απειλές» να σταματήσει την εξέγερση των Ελλήνων εναντίον των Τούρκων. Ταυτόχρονα, η ομιλήτρια έκανε εκτεταμένη αναφορά σε περιπτώσεις -όπως του γιου του Κολοκοτρώνη, Ιωάννη- που προδόθηκαν από κληρικούς και καλόγερους στους Τούρκους με αποτέλεσμα να βρουν τραγικό θάνατο. Η ομιλήτρια δεν παρέλειψε να τονίσει ότι το Κρυφό Σχολείο ήταν «μύθος» και το μόνο που ενδιέφερε την Εκκλησία ήταν να κρατήσει τους Ελληνες στο σκοτάδι και στην αμορφωσιά. «Ο μοναδικός μοχλός πίεσης για την αλλαγή του καθεστώτος», είπε: «ήσαν οι Ελληνες Διαφωτιστές του εξωτερικού». Και αυτός ήταν ο λόγος -συνέχισε- που κυνηγήθηκαν τόσο πολύ από την Ορθοδοξία.

Οσο προχωρούσε η ομιλία τόσο αυξανόταν το κλίμα της δυσφορίας στην αίθουσα. Και όταν πλέον πλησίαζε το τέλος, πολλοί θερμόαιμοι ακροατές, όρθιοι, διέκοπταν την ομιλήτρια και την πλησίαζαν με απειλητικές διαθέσεις. Την κατάσταση έσωσε ο μητροπολίτη ς Ιάκωβος ο οποίος παίρνοντας το μικρόφωνο και αποτεινόμεν ος με οργισμένο ύφος στους ταραξίες είπε: «Δεν είσαστε μόνο εσείς ορθόδοξοι και Ελληνες. Μην διακόπτετε! Οφείλετε σεβασμό στην ομιλήτρια!».

Και με αυτόν τον τρόπο αποφεύχθηκαν τα χειρότερα και επικράτησε και πάλι η επί γης ειρήνη.

Πηγή:
 

Επισκέπτης
Εμενα η παλια ταυτοτητα εγραφε ΧΟ τωρα που δεν γραφει δηλωνω οτι πιστευω στο μουνι και τιποτα αλλο. :2funny: :2funny: :2funny: :rockon:
 

frappes

Μέλος
Εγγρ.
18 Νοε 2007
Μηνύματα
93
Κριτικές
44
Like
11
Πόντοι
10
Η εκκλησία δεν χρειάζεται σε τίποτα. Υπάρχει η δικαιοσύνη και οι νόμοι. Δημιουργεί ενοχές χωρίς λόγο και δίνει "συγχωροχάρτια" σε αμαρτωλούς που δημιουργεί η ίδια. Δεν είμαι αμαρτωλός επειδή έχω το προπατορικό αμάρτημα. Δεν είμαι αμαρτωλός επειδή μου αρέσουν οι γυναίκες. Δεν είμαι αμαρτωλός επειδή μου αρέσει η ηδονή. Και αν μπορεί ας δώσει μια απάντηση οσο αφορά την συγχώρεση στο ακόλουθο ερώτημα:
γιατί να συγχωρήσω έναν βιαστή ανήλικων , εναν δολοφόνο ή έναν κακουργηματικό απατεώνα;
Στο μόνο που ίσως θα την παραδεχόμουνα θα ήταν να έδινε την περιουσία της στους φτωχούς. Και τα πολυτελή άμφια των παπάδων και όλα τα πετράδια που φοράνε να αντικατασταθούν με απλούς χιτώνες.Το χρήμα να πάει εκεί που υπάρχει ανάγκη. 
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Οι δε ταφές, επειδή είναι δραστηριότητες που θάβονται βαθειά στο χώμα, διατηρούνται πολλά χρόνια αναλλοίωτες. Έτσι υπάρχουν σήμερα πολλά αρχαιολογικά ευρήματα για αυτή τη δραστηριότητα, ενώ π.χ. δεν υπάρχουν (αναλογικά) τόσα για την ελαιοσυγκομιδή, την κτηνοτροφία, το γαμίσι, κλπ.
Εισαι σιγουρος γι αυτο που γραφεις?Και καταρχην,οι ταφες ειναι δραστηριοτητες που...θαβονται?Και μετα σε ενοχλει το γαλα που ειναι...υπηρεσια!
έχω ακούσει λεπτομερείς περιγραφές για το πως ήταν στημένη (τότε) η μηχανή απόσπασης πλούτου από τους “πιστούς”, και το συμπέρασμά μου είναι ότι η μηχανή είναι ίδια και τότε, και τώρα, και θα είναι και στο μέλλον αν θέλεις. Τα ονόματα και τα σύμβολα αλλάζουν, αλλά το βασικό concept παραμένει το ίδιο.
Το πουρμπουαρ στο παγγαρι της Εκκλησιας σε ενοχλει ομως ε?...Εδω σε θελω καβουρα....ανοιχτοχερη :uglystupid: :jerking: Σταυρακα!!


Οι απόψεις σου μου αρέσουν (εννοώ τις βρίσκω ενδιαφέρουσες), δε συμφωνώ, αλλά είμαι πρόθυμος να συζητήσω μαζί σου. Και με άλλους συμβαίνει αυτό (που δε συμφωνώ μαζί τους).
Ελπιζω να ειμαι κι εγω ενας απο αυτους... 

ΥΓ:Ειπα να ντυθω κι εγω 'Σταυρος'- εστω και αργοπορημενα-για τις αποκριες.... :2funny: :2funny:
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Εισαι σιγουρος γι αυτο που γραφεις?

Φρέντυ, στον Tomito έγραφα, όχι σε σένα.

Θα σου απαντήσω σε ...αυτά που λες, αλλά αργότερα.
Γιατί πετάγεσαι σαν την ψωλή όμως στις κουβέντες των άλλων?
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Φρέντυ, στον Tomito έγραφα, όχι σε σένα.

Θα σου απαντήσω σε ...αυτά που λες, αλλά αργότερα.
Γιατί πετάγεσαι σαν την ψωλή όμως στις κουβέντες των άλλων?
Κοιτα το τελος του ποστ σου με αρ 934 και μετα πες μου ποιος πετιεται σαν την ψωλη σε κουβεντες των αλλων....α και το 894 ποστ σου κι ενα σωρο αλλα...γιατι με κατηγορεις για κατι που ΚΑΤΑ ΚΟΡΟ κανεις? :uglystupid:
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Τα παντα ειναι Ελλαδα
Η αρχη και το τελος ειναι Ελλαδα
Για αυτο και το ΧΑΟΣ σε αυτη τη χωρα

Επαρχια Γιουναν-Κινα=Ιωνια

Στο Μεξικο με γεωμετρικη ακριβεια ο Πλατωνας ειχε βρει συντεταγμενες :rockon: σε ενα χωρο πολυ πριν ανακαλυφθει η Αμερικη
Η ιστορια του Κολομβου ερχεται να καπελωσει αυτη του Ελληνισμου που ηταν σε ολα τα μηκη και πλατη της Γης
γραψε σε παρακαλω πιο αναλυτικα αυτες  της πληροφωριες το Γιουνα-Κινα.και πως ο Πλατονας βρηκε της συντεταγμενες του Μεξικου γιατι με ενδιαφερεις παρα πολυ.και πιστευω ολους μας μας ενδιαφερει.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
  Φιλε,θα συνιστουσα να μην επωμιζεσαι βαρη που δεν μπορεις να σηκωσεις...

  Με ποιο δικαιωμα μιλας εξ ολων των Ελληνων λεγοντας οτι "...δεν μας εκφραζει ο Χριστιανισμος...";Ποια ειναι τα στοιχεια σου,εχεις καποιο αποτελεσμα δημοσκοπησης στα χερια σου;Εισαι περισσοτερο Ελληνας απο τους αλλους συμπατριωτες μας που ειναι Χριστιανοι;Υποθετω οτι ειναι προσωπικη σου εκτιμηση,ανεπαρκως τεκμηριωμενη θα ελεγα...

  Ναι,υπαρχουν και Ελληνες Χριστιανοι που μπορουν να ζησουν με μια γυναικα ολοκληρη ζωη,υπαρχει κατι κακο σε αυτο;Ή μηπως δεν ειναι τοσο αντρες ; Ή ,απο το ποσες γυναικες πηδας στην ζωη σου ειναι μετρο του ποσο αντρας εισαι;

  Η λεξη Αντρας φιλε,στα δικα μου κιταπια τουλαχιστον, δεν ειναι μετρησιμη με το ποσο γαμαει στην ζωη του ενα αρσενικο...Αλλα ειναι τα κριτηρια και ο νοων νοειτο...

  Τωρα για το σεξ πριν το γαμο,σαφως και εγω εχω κανει πριν το γαμο μου,δεν μπορω να πω οτι συμφωνω με αυτο σαν μετρο,αλλα πιστευω δεν θα ειχα και προβλημα με αυτο ,εαν εξ αρχης γνωριζα την γυναικα μου...Παντως,για να το ζωηρεψουμε λιγο και να "αναψουν και τα αιματα" ,το εχω εξομολογηθει ....Ειναι κακο;

  Φιλε,κατι που δεν μπορεις εσυ να πετυχεις,μην αγανακτεις που καποιος αλλος το εχει κανει....

  Αν καποιος,μπορει να ζησει με τα οποια "φρενα" βαζει ο Χριστιανισμος,στα παθη του ανθρωπου,για μενα ειναι αξιολογος ανθρωπος,εγκρατης....Εγω σαν Χριστιανος δεν μπορεσα να τα εφαρμοσω ολα...
οπωσδηποτε ολο και καποιος θα υπαρχει που μπορει να μην γαμησε πριν απο το γαμο του.αλλα καποιος που ουτε μαλακια επαιξε αποκλειεται να υπαρχει!!!!(Ο Χριστιανισμος και τη μαλακια θεωρει αμαρτια).αρα κανεις δεν μπωρει να τηρισει το χριστιανισμο κατα γραμμα.εχω πολλους φιλους που πιστευουνε και οταν τους ρωταω γιατι πηγαινεται φυλης μου λενε ε,δεν μπωρεις να τα τηρεις ολα!!!!την καλητερη απαντηση μου την εδωσε ενας φιλος μου που προσευχεται συνεχεια.του λεω:τι νομιζεις οτι μπωρεις να κορο'ι'δεψεις το θεο?και μου απανταει στην κολαση εχει πολλα στρωματα εγω θελω να παω στο πιο ψηλο οπου βασσανιζεσαι λιγοτερο!!!!εχει και τα καλα του ο Χριστιαννισμος οπως το ο εχων 2 χιτωνες να δινει τον εναν στους φτωχους.δε νομιζω οτι κανενας το κανει αυτο!!!!ακομα δεν εχω βρει καποιον που να τηρει τουλαχιστον το 70%του χριστιαννισμου να τον παραδεχτω.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Σταυρε κάνε ένα θεμελειώδες λάθος.
Στην Αρχαία Ελληνική θρησκεία δεν υπάρχει φόβος του Θανάτου.
Η μόναδική ένδειξη (και μόνο) παρομοίου φόβου και πάλι τραβηγμένη είναι τα Ελευσίνια. Αν αποδείξεις εκεί οικονομική αφαίμαξη πάω πάσο.
Η πρόκληση παραμένει πάντως, ένα όνομα Αρχιερέα περιμένω και ένα πυραμιδικής μορφής ιερατείο για δείγμα.
Το οποίο εκτός των άλλων θα είναι περιβεβλημένο αδιαβλητότατου κύρους.
Η σκέψη σου είναι καθαρά μαρξίζουσα-δεν αποτελεί μομφή αλλά απλή διαπίστωση- καθώς ερμηνευεις τα πάντα με οικονομικά κριτήρια.
Επίσης κάνεις λάθος διότι εκτός των άλλων δεν υπήρξε επαγγελματικό ιερατείο.

 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
γραψε σε παρακαλω πιο αναλυτικα αυτες  της πληροφωριες το Γιουνα-Κινα.και πως ο Πλατονας βρηκε της συντεταγμενες του Μεξικου γιατι με ενδιαφερεις παρα πολυ.και πιστευω ολους μας μας ενδιαφερει.

είμαι περίεργος κι εγώ να μάθω πώς ο Πλάτωνας βρήκε συντεταγμένες στο Μεξικό και μετά ας πεθάνω
 

Επισκέπτης
Σταύρο μου ... λυπάμαι !

Άλλα λέει η θειά μου ... άλλα ακούν τα αυτιά μου !

Εγώ σου εξήγησα τι μέτρα ελήφθησαν για το Σεβ. Πρώην Αττικής κ. Παντελεήμωνα απο τη ΔΙΣ και πως άν δεν τελεσιδικήσει το ποινικό δικαστήριο , είναι αδύνατο να ληφθεί απόφαση απ το Συνοδικό δικαστήριο , καθώς σε μια "Νόμο κρατούσα Πολιτεία" , αυτού του είδους οι αποφάσεις , είναι αλληλένδετες.

Εσύ ... άλλα μου απαντάς και άλλα ερμηνεύεις.

Πάντως άν θές να δείς καθηρημένο και αποσχηματισμένο Πατριάρχη (μιας και ολα κουκουλώνονται σ  εμάς) , ψάξε στα Ιεροσόλυμα ...
Ο Ειρηναίος είναι πλέον απλός μοναχός , Συνοδική αποφάσει !
Εδώ καθαιρούνται Πατριάρχες ... σε έναν Μητροπολίτη θα κολώσει η Εκκλησία ?

Αλλά είπαμε ... Στα Ιεροσόλυμα δεν ισχύει η "Νόμο κρατούσα Πολιτεία".
Γι αυτό χωρισμό Εκκλησίας - Κράτους , ΕΔΩ και ΤΩΡΑ !
 

siasia

Μέλος
Εγγρ.
9 Αυγ 2007
Μηνύματα
1.120
Like
4
Πόντοι
16
Διαμαρτύρομαι εκ μέρους των βρασιδόπληκτων του σάιτ, γιατί και ο Βρασίδας είναι θρηκεία αλλά δεν τον έχει στις επιλογές. Τι θα ψηφίσουμε εμείς τώρα;
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
1)Δε το εχω ακουσει,θα το ψαξω αν και μου φαινεται αρκετα κουτο να ισχυει...Απολυτα σεβαστο που δε θες να απαντησεις....αλλα να ξερεις πως δε τα ρωτω με κλιμα ιερας εξετασης...ισω ςμ επαρεξηγεις και με ερμηνευεις ετσι επειδη εχεις μαθει να αμυνεσαι απεναντι σε οσους σε κριτικαρουν ασχημα...Θα ψαξω σιγουρα να ενημερωθω περισσοτερο!...

Αρκούσε να κοιτάξεις απάντηση μου 830 σελ 56 Φρέντι, τόσο απλό ήταν.
Η ελλαδική εκκλησία υποστηρίζει ότι απο καταβολής κόσμου έχουν περάσει 7516 χρόνια.
7513 ήταν το 2005...
Ελπίζω να πάτε να διαμαρτυρήθειτε και στην Ολυμπία όταν με το καλό παραδώσουμε την φλόγα στους Κινέζους.
Ακου εκεί οι Αιρετικοί, ύμνους και τελετές στον Φοίβο
Η σημαντικότερη εθνική εορτή των Ελλήνων, γιορτή της ανθρωπότητας...

 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
είμαι περίεργος κι εγώ να μάθω πώς ο Πλάτωνας βρήκε συντεταγμένες στο Μεξικό και μετά ας πεθάνω

 Εγω να δεις ενδιαφερον...τρωω τα νυχια μου

 Περαν της αποδειξεως τετοιων ισχυρισμων,η κατα συρροη παρακολουθηση Λιακοπουλου επιφερει σοβαροτατες κρανιοεγκεφαλικες κακωσεις...

 Αν αποδειχθει κατι τετοιο απο την Αρχαιολογικη σκαπανη,ειμαι ετοιμος να ανακαλεσω....δημοσια.

 Ειπαμε,αγνωστο μεχρι που ειχε "ακουστει" ο Ελληνισμος(τουλαχιστον μεχρι Ωξο,Ιαξαρτη και Ινδο ποταμο εχουμε αποδειξεις-η Κινα δεν ειναι πολυ μακρια απο κει...),αλλα αποδειξεις παιδια...αποδειξεις...
 
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom