Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Oι εικόνες που παραθέτεις , είναι αποτέλεσμα πίστης ... και όχι προϋπόθεση για να πιστέψει κάποιος !

Μήτσο,

Να στο πω ΟΣΟ ΠΙΟ ΑΠΛΑ γίνεται:

Η πίστη στο "θεό" είναι αποτέλεσμα της πεποίθησης ότι υπάρχει θεός.

Την (πλαστή) αυτή πεποίθηση έχει έντεχνα καλλιεργήσει το ιερατείο επί τόσες χιλιάδες χρόνια που δραστηριοποιείται, γιατί από την ομαδική πεποίθηση σε αυτή την πλαστή και αναπόδεικτη ιστορία ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ, και μάλιστα τεράστιο.

Εγώ σου δίνω μια λογική εξήγηση για αυτό που υποστηρίζω ότι συμβαίνει.

Εσύ δεν μπορείς να δώσεις.

Οι εικόνες είναι μια εξήγηση του τι μετέρχεται το ιερατείο για να "καλλιεργεί". Λίπασμα.

Καληνύχτα.
 

Επισκέπτης
Την (πλαστή) αυτή πεποίθηση έχει έντεχνα καλλιεργήσει το ιερατείο επί τόσες χιλιάδες χρόνια που δραστηριοποιείται, γιατί από την ομαδική πεποίθηση σε αυτή την πλαστή και αναπόδεικτη ιστορία ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΕΡΟΝ, και μάλιστα τεράστιο.

Και δε μου λές ... στους πρωτοχριστιανικούς αιώνες , ποιό ιερατείο την καλλιεργησε ... και ποιά σκηνώματα αγίων ο λαός βλέποντας  πίστεψε ?

Καληνύχτα !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Και δε μου λές ... στους πρωτοχριστιανικούς αιώνες , ποιό ιερατείο την καλλιεργησε ... και ποιά σκηνώματα αγίων ο λαός βλέποντας  πίστεψε ?

Μα άκου ερώτηση!  Το ιερατείο της εποχής, φυσικά!

Δεν είναι νέα υπόθεση το ιερατείο (και δεν αναφέρομαι μόνο στο "χριστιανικό" βέβαια)!

Είναι υπόθεση πάνω από 5.000 χρόνια, να μη σου πω 20. Τα 'χω ξαναγράψει αυτά.
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
ο χριστιαννισμος παντος σε εμας τους Ελληνες δεν ταιριαζει!ακου να ζεις μονο με μια γυναικα.το δωδεκαθεο ειναι σοφο και μας εκφραζει 100%
 

Επισκέπτης
ο χριστιαννισμος παντος σε εμας τους Ελληνες δεν ταιριαζει!ακου να ζεις μονο με μια γυναικα.το δωδεκαθεο ειναι σοφο και μας εκφραζει 100%
Αν έχεις βέβαια και περίεργες ορέξεις ... είναι το ιδανικό !
Μήν ξεχνάμε οτι ο θεός Δίας  γ... το Γανυμήδη , αφού δε μπόρεσε να αντισταθεί στην ομορφιά του .
 

Επισκέπτης
Μα άκου ερώτηση!  Το ιερατείο της εποχής, φυσικά!

Δεν είναι νέα υπόθεση το ιερατείο (και δεν αναφέρομαι μόνο στο "χριστιανικό" βέβαια)!

Είναι υπόθεση πάνω από 5.000 χρόνια, να μη σου πω 20. Τα 'χω ξαναγράψει αυτά.
Ξένο ιερατείο την καλλιέργησε ?
Καινούριο αυτό !
Θα το έχω υπ όψιν μου !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
ο χριστιαννισμος παντος σε εμας τους Ελληνες δεν ταιριαζει!ακου να ζεις μονο με μια γυναικα.το δωδεκαθεο ειναι σοφο και μας εκφραζει 100%

Δημητράκη, τα έχεις λίγο μπερδεμένα.

Το δωδεκάθεο είναι για 12 θεούς, όχι για 12 γυναίκες.

Χώρια που μπορεί να γίνει και καμιά παρεξήγηση (όπως υποννοεί κι ο Δημήτρης) και να σου καρφώσουν και τίποτα από πίσω...
Οπότε μετά σε βλέπω να γράφεις στο "Τραβέλια με προσόντα", όχι εδώ...
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Δημητράκη, τα έχεις λίγο μπερδεμένα.

Το δωδεκάθεο είναι για 12 θεούς, όχι για 12 γυναίκες.

Χώρια που μπορεί να γίνει και καμιά παρεξήγηση (όπως υποννοεί κι ο Δημήτρης) και να σου καρφώσουν και τίποτα από πίσω...
Οπότε μετά σε βλέπω να γράφεις στο "Τραβέλια με προσόντα", όχι εδώ...
Βασικα νομιζω οτι θελει να πει πως στη δικη μας θρησκεια-την Ορθοδοξη Χριστινικη-κυριαρχει η ιδεα της μονογαμιας,ενω στη θρησκεια του Δωδεκαθεου κυριαρχουν παραστασεις πολυγαμιας πχ ο Διας ειχε παει με τη μια ,με την αλλη,ο ενας θεος πηγαινε με αλλους δυο οι τρεις,η και με θνητους,κτλ...για να μην αναφερω τα οργια που γινοντουσαν στις Διονυσιακες τελετες...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Βασικα νομιζω οτι θελει να πει πως στη δικη μας θρησκεια-την Ορθοδοξη Χριστινικη-κυριαρχει η ιδεα της μονογαμιας,ενω στη θρησκεια του Δωδεκαθεου κυριαρχουν παραστασεις πολυγαμιας πχ ο Διας ειχε παει με τη μια ,με την αλλη,ο ενας θεος πηγαινε με αλλους δυο οι τρεις,η και με θνητους,κτλ...για να μην αναφερω τα οργια που γινοντουσαν στις Διονυσιακες τελετες...

Freddie, ο Δημητράκης δε χρειάζεται δικηγόρο, εκτός κι αν σου έδωσε πουρμπουάρ για να τον υπερασπιστείς, οπότε πάω πάσο.

Επι της ουσίας, τα παρουσιάζεις σα να ήταν η δωδεκαθεϊστική θρησκεία των προγόνων μας μια παρτούζα απ το πρωϊ μέχρι το βράδυ, και τούμπαλιν...  Σεβασμός λιγο ρε!
 

Επισκέπτης
Δημητράκη, τα έχεις λίγο μπερδεμένα.

Το δωδεκάθεο είναι για 12 θεούς, όχι για 12 γυναίκες.

Χώρια που μπορεί να γίνει και καμιά παρεξήγηση (όπως υποννοεί κι ο Δημήτρης) και να σου καρφώσουν και τίποτα από πίσω...
Οπότε μετά σε βλέπω να γράφεις στο "Τραβέλια με προσόντα", όχι εδώ...

Nα και μια φορά που συμφωνούμε εμείς ... ;)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Freddie, ο Δημητράκης δε χρειάζεται δικηγόρο, εκτός κι αν σου έδωσε πουρμπουάρ για να τον υπερασπιστείς, οπότε πάω πάσο.

Επι της ουσίας, τα παρουσιάζεις σα να ήταν η δωδεκαθεϊστική θρησκεία των προγόνων μας μια παρτούζα απ το πρωϊ μέχρι το βράδυ, και τούμπαλιν...  Σεβασμός λιγο ρε!

Εάν κρίνω από τα αποτελέσματα του Αρχαίου ελληνικού πολιτισμού και τα δικά μας, οι παρτούζες και τα διονυσιακά μυστήρια κάνανε πολύ καλό στους αρχαίους Ελληνες.... Το κακό του να βαράς μαλακία μέχρι να παντρευτείς το είδαμε τι μπορεί να κάνει. Μετατρέπει την προσωπική γενετήσια εκτόνωση σε συνήθειο σε όλες τις εκφάνσεις τις κοινωνικής ζωής, κυρίως κατά τη διάρκεια του έγγαμου βίου....

Ευτυχώς που η Εκκλησία μου δίνει απλόχερα την επιλογή να τσεκάρω τρία μουνιά στη ζωή μου...


Απορία........ Οι έφηβοι στην Αρχαία Ελλάδα περνούσαν, ή δεν περνούσαν από το θρεντ Τραβέλια με προσόντα;  :think: :think: :think: :think: :think:
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Βασικα νομιζω οτι θελει να πει πως στη δικη μας θρησκεια-την Ορθοδοξη Χριστινικη-κυριαρχει η ιδεα της μονογαμιας,ενω στη θρησκεια του Δωδεκαθεου κυριαρχουν παραστασεις πολυγαμιας πχ ο Διας ειχε παει με τη μια ,με την αλλη,ο ενας θεος πηγαινε με αλλους δυο οι τρεις,η και με θνητους,κτλ...για να μην αναφερω τα οργια που γινοντουσαν στις Διονυσιακες τελετες...

με 2 λόγια, έπεφταν θεϊκά γαμήσια τότε. χρυσές εποχές
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Αν έχεις βέβαια και περίεργες ορέξεις ... είναι το ιδανικό !
Μήν ξεχνάμε οτι ο θεός Δίας  γ... το Γανυμήδη , αφού δε μπόρεσε να αντισταθεί στην ομορφιά του .

1: Αν δεν παραθέσεις το αρχαίο κείμενο που το αναφέρει είσαι κοινός συκοφάντης και υβριστής των Θεών των Προγόνων σου.
2: Ακόμη και αν ισχύει - που δεν- προφανώς με αυτήν σου την δήλωση αναγνωρίζεις την ύπαρξη του Διός τουλάχιστον
3: Σε παρακαλώ πολύ μην αναφερθείς ξανά απάξιωτικά για πράγματα που εσκεμμένα αγνοείς γιατί θα αρχίσουμε το "σκληρό ροκ"
Την Κυριακή λχ είναι η "της Ορθοδοξίας" και θα ακουστουν στις εκκλησιές ανα γης κάτι αναθέματα κατα των Ελλήνων...
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
1: Αν δεν παραθέσεις το αρχαίο κείμενο που το αναφέρει είσαι κοινός συκοφάντης και υβριστής των Θεών των Προγόνων σου.
2: Ακόμη και αν ισχύει - που δεν- προφανώς με αυτήν σου την δήλωση αναγνωρίζεις την ύπαρξη του Διός τουλάχιστον
3: Σε παρακαλώ πολύ μην αναφερθείς ξανά απάξιωτικά για πράγματα που εσκεμμένα αγνοείς γιατί θα αρχίσουμε το "σκληρό ροκ"
Την Κυριακή λχ είναι η "της Ορθοδοξίας" και θα ακουστουν στις εκκλησιές ανα γης κάτι αναθέματα κατα των Ελλήνων...

  Ωχ-ωχ-ωχ-ωχ....

  Το απογευμα αναμενεται να ειναι καυτο....

  Και ερχονται και Αγιες μερες....(κατα τους Χριστιανους...)
 

freddie krueger

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
1.120
Κριτικές
4
Like
24
Πόντοι
16
Freddie, ο Δημητράκης δε χρειάζεται δικηγόρο, εκτός κι αν σου έδωσε πουρμπουάρ για να τον υπερασπιστείς, οπότε πάω πάσο.

Επι της ουσίας, τα παρουσιάζεις σα να ήταν η δωδεκαθεϊστική θρησκεία των προγόνων μας μια παρτούζα απ το πρωϊ μέχρι το βράδυ, και τούμπαλιν...  Σεβασμός λιγο ρε!
Kαλα Σταυρο εχεις πολυ μεγαλη πλακα τελικα... :jerking:κατ αρχην δεν κανω το δικηγορο κανενος...ουτε του Δημητρακη,απο τη στιγμη που:1)Μπορει να υπερασπιστει τον εαυτο του και μονος του και 2)απο τι να τον υπερασπιστει?Του κανεις μηπως  επιθεση?Τον κατηγορεις για κατι?Εκει θα ειχε θεση ενας δικηγορος...ομως νομιζω οτι απλα λες τη γνωμη σου σε κατι και το ΙΔΙΟ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ...ΤΡΑΒΑΣ ΚΑΝΑ ΖΟΡΙ???? :uglystupid:Τελος οσον αφορα για τη δωδεκαθειστικη θρησκεια των προγονων μας δεν τα παρουσιαζω εγω ετσι...λες να τα κατεβασα απο το μυαλο μου?Τι ειμαι πια?Ειπαμε ποιητης,ειπαμε Ελυτης, Καβαφης και δεν ξερω εγω ποιον αλλο μου ειχες προσαψει οτι εχω μεσα μου,αλλα οχι κι ετσι...να γραψω ξανα τη μυθολογια...δεν ειμαι ΤΟΣΟ γαμιστερος πια...Αυτα που εγραψα ειναι γραμμενα στην αρχαιοελληνικη μυθολογια...κανε μηνυση σε αυτον που τα εγραψε,οποιος κι αν ηταν αυτος...κι αμα χρειστεις δικηγορο εδω ειμαστε...και ΦΥΣΙΚΑ με το αναλογο ΠΟΥΡΜΠΟΥΑΡ *P...(ε ρε κολλημα ο δικος σου με αυτο)Με διασκεδαζεις παντως να ξερεις...συνεχισε ετσι... :jerking: Απαραιτητη προσθηκη:Ενω εσυ ειδαμε ποσο σεβεσαι την Ορθοδοξη εκκλησια και θρησκεια με αυτα που γραφεις σε διαφορα ποστ...ασε που το ονομα σου(αν δεν ειναι απλα ενα nick,που νομιζω οτι ειναι ΚΑΙ αληθινο σου ονομα)ειναι κατεξοχην ορθοδοξης χριστιανικης προελευσης...ΝΤΡΟΠΗ σου...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Kαλα Σταυρο εχεις πολυ μεγαλη πλακα τελικα... :jerking:κατ αρχην δεν κανω το δικηγορο κανενος...ουτε του Δημητρακη,απο τη στιγμη που:1)Μπορει να υπερασπιστει τον εαυτο του και μονος του και 2)απο τι να τον υπερασπιστει?Του κανεις μηπως  επιθεση?Τον κατηγορεις για κατι?Εκει θα ειχε θεση ενας δικηγορος...ομως νομιζω οτι απλα λες τη γνωμη σου σε κατι και το ΙΔΙΟ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ...ΤΡΑΒΑΣ ΚΑΝΑ ΖΟΡΙ???? :uglystupid:Τελος οσον αφορα για τη δωδεκαθειστικη θρησκεια των προγονων μας δεν τα παρουσιαζω εγω ετσι...λες να τα κατεβασα απο το μυαλο μου?Τι ειμαι πια?Ειπαμε ποιητης,ειπαμε Ελυτης, Καβαφης και δεν ξερω εγω ποιον αλλο μου ειχες προσαψει οτι εχω μεσα μου,αλλα οχι κι ετσι...να γραψω ξανα τη μυθολογια...δεν ειμαι ΤΟΣΟ γαμιστερος πια...Αυτα που εγραψα ειναι γραμμενα στην αρχαιοελληνικη μυθολογια...κανε μηνυση σε αυτον που τα εγραψε,οποιος κι αν ηταν αυτος...κι αμα χρειστεις δικηγορο εδω ειμαστε...και ΦΥΣΙΚΑ με το αναλογο ΠΟΥΡΜΠΟΥΑΡ *P...(ε ρε κολλημα ο δικος σου με αυτο)Με διασκεδαζεις παντως να ξερεις...συνεχισε ετσι... :jerking: Απαραιτητη προσθηκη:Ενω εσυ ειδαμε ποσο σεβεσαι την Ορθοδοξη εκκλησια και θρησκεια με αυτα που γραφεις σε διαφορα ποστ...ασε που το ονομα σου(αν δεν ειναι απλα ενα nick,που νομιζω οτι ειναι ΚΑΙ αληθινο σου ονομα)ειναι κατεξοχην ορθοδοξης χριστιανικης προελευσης...ΝΤΡΟΠΗ σου...

Εν τάξει freddie, με έκανες αλοιφή τώρα, παραδίνομαι.

Όταν ιδωθούμε (αν ποτέ), θύμισε μου να σου δώσω ένα καλό πουρπουάρ για τον κόπο σου.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom