Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

male123

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2007
Μηνύματα
490
Like
48
Πόντοι
1
οταν πεθανετε μη νομιζετε οτι θα πατε  σε διαφορετικο μερος απο αυτο που ησασταν πριν να γεννηθητε......
 

Yorgos

Τιμημένος
Εγγρ.
21 Σεπ 2005
Μηνύματα
15.504
Κριτικές
22
Like
55
Πόντοι
4.095
οταν πεθανετε μη νομιζετε οτι θα πατε  σε διαφορετικο μερος απο αυτο που ησασταν πριν να γεννηθητε......

Και καλά θα κάνετε να μην είστε γεμάτοι φάρμακα, δεν σας φταίνε τίποτα τα σκουλήκια να ξερνάνε.
 

Επισκέπτης
οταν πεθανετε μη νομιζετε οτι θα πατε  σε διαφορετικο μερος απο αυτο που ησασταν πριν να γεννηθητε......
Για να το λές εσύ ... κάτι θα ξέρεις ...
Μάλλον θα έχεις προσωπική βιωματική εμπειρία ! :think:
Σε ακούω πολύ βέβαιο !
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965

Ποιοί ακριβώς είναι οι γενικοί αφορισμοί; Το μοναδικό σου επιχείρημα εξάλλου είναι ένας Παγανιστικός "θεός".

Το κλειδί είναι αν υπάρχει η λέξη "ΠΙΣΤΕΥΩ" στο λεξιλόγιο του καθενός.
Αν δεν υπάρχει απλά ψάχνει στο google...

Αν και σε μερικά νομίζω πως σου απάντησε ήδη ο stavros51 (και η ροή της συζήτησης σας), θα σου παραθέσω μερικά πόστ και θα καταλάβεις – θυμηθείς τι εννοούσα όταν είπα ότι απαντάς επιλεκτικά ή / και με γενικούς αφορισμούς χωρίς πραγματικά επιχειρήματα σε ορισμένα ερωτήματα.

… Και άλλη μια ερώτηση. Αν δεχτούμε ότι ο Ιησούς ήταν υπαρκτό πρόσωπο, τι είναι αυτό που αποδεικνύει ότι ήταν θεός ή ότι είχε θεϊκή υπόσταση;


Με τη διαφορά επίσης ότι ο Ιησούς ήταν τόσο ξεχωριστός που για πάρτη του δημιουργήθηκε θρησκεία, εκκλησίες κλπ. Μέχρι και τα έτη που ζούμε μετριούνται με βάση τη γέννησή του. Κι όλοι μας έχουμε βαφτιστεί στο όνομά του. Σαχλαμάρα λέτε ε;

… Επίσης, και ο Βούδας και πολλοί άλλοι ήταν τόσο ξεχωριστοί που για πάρτι τους δημιουργήθηκε θρησκεία κλπ. Αυτοί ήταν ή όχι θεοί;


Υποθέτω όμως πως έχεις βαφτιστεί Χριστιανός και εφόσον κατάλαβες το "λάθος" δε θα πρέπει να ξε-βαφτιστείς; Το ίδιο βέβαια θα'πρεπε να κάνουν όλοι οι μη Χριστιανοί αφού τους χαλάει τόσο...

Κάντε τις απαιτούμενες διαδικασίες και καταργήστε το Χριστιανικό σας όνομα.
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965
Πέραν όλων αυτών, το βασικό ερώτημα στο οποίο δεν είχες απαντήσει ήταν το εξής:
Αν δεχτούμε ότι ο Ιησούς ήταν υπαρκτό πρόσωπο, τι είναι αυτό που αποδεικνύει ότι ήταν θεός ή ότι είχε θεϊκή υπόσταση;

Μόνο μετά από τόση συζήτηση και αφού στέρεψες από επιχειρήματα μου απάντησες με το απόσπασμα που παραθέτω.


Το κλειδί είναι αν υπάρχει η λέξη "ΠΙΣΤΕΥΩ" στο λεξιλόγιο του καθενός.

Για τους θρησκευόμενους το επιχείρημα υπέρ του θεού τους είναι η πίστη. Μέχρι εδώ όλα καλά. Το κακό είναι ότι δεν δέχονται τους υπόλοιπους που αρνούνται το θεό τους και η πίστη τους είναι πως δεν υπάρχει.
Αυτό είναι το πρόβλημα.
Ενώ οι άθεοι δέχονται τους θρησκευόμενους, οι θρησκευόμενοι δεν δέχονται τους άθεους ή αλλόθρησκους.

Επίσης έχω μια απορια. Με ποιο τρόπο μπορεί να ξε-βαφτιστεί κάποιος;
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Θα λάβει μέρος σε τελετή άλλου δόγματος.
έλα στα Ολυμπιεία!
Η θα κάνει αίτηση-υπευθυνη δήλωση για αφορισμό!
λολ
 

Επισκέπτης
Για τους θρησκευόμενους το επιχείρημα υπέρ του θεού τους είναι η πίστη. Μέχρι εδώ όλα καλά. Το κακό είναι ότι δεν δέχονται τους υπόλοιπους που αρνούνται το θεό τους και η πίστη τους είναι πως δεν υπάρχει.
Αυτό είναι το πρόβλημα.
Ενώ οι άθεοι δέχονται τους θρησκευόμενους, οι θρησκευόμενοι δεν δέχονται τους άθεους ή αλλόθρησκους.

Κάνεις ενα μεγάλο λάθος , και θα σου πώ ποιό είναι.
Αυτός ο οποίος έχει πρόβλημα ... είναι ο άθεος με το θρησκευόμενο και όχι το αντίθετο.
Και αυτό  αποδεικνύεται απο τη μεγάλη συμμετοχή  των αθέων (συμπεριλαμβανομένου και εσού) σε ενα θρέντ καθαρά θρησκευτικό.

Σας πειράζει που πιστεύουμε ... γι αυτό και η μεγάλη συμμετοχή σας. Αν δεν σας πείραζε , θα μας αφήνατε να λέμε τις "μαλακίες" μας , και απλά θα γελούσατε μαζί μας ... για την αφέλειά μας να πιστέψουμε στο Χριστό και στην Εκκλησία Του.

Άρα, δεν είμαστε εμείς αυτοί που δεν δεχόμαστε τους άλλους , αλλά εσείς.

Τώρα , άν ψάχνεις αποδείξεις σε θέματα πίστεως , σου λέω απλά οτι ΜΑΤΑΙΟΠΟΝΕΙΣ.
Αν πάλι ψάχνεις αποδείξεις για τη Θεϊκή υπόσταση του Ιησού ... πάλι το ίδιο θα σου έλεγα !

Το ξέρω ... πονάει που ο κύριος απ το google δεν έγινε θρησκεία ...
Ίσως όμως και να μην ήταν θρησκεία ... γι αυτό και απέτυχε !
 

Επισκέπτης
Επίσης έχω μια απορια. Με ποιο τρόπο μπορεί να ξε-βαφτιστεί κάποιος;

Άν πάλι ψάχνεις θεσμοθετημένη διαδικασία ξε-βαπτίσματος , σε πληροφορώ , οτι με μία απλή υπεύθυνη δήλωση στο Ληξειαρχείο ... το πρόβλημά σου έχει λυθεί !

Άν πάλι ενδιαφέρεσαι να μάθεις για το άν η Εκκλησία έχει θεσπίσει συγκεκριμένη τελετουργική διαδικασια ξε-βαπτίσματος ... έχω να σε πληροφορήσω πως δεν προβλέπεται κάτι τέτοιο ... ίσως γιατί ΟΛΑ για εμάς , είναι θέμα πίστεως ...
Άν δεν νοιώθεις Χριστιανός ... δεν είσαι κιόλας ! Έτσι απλά !
 

plumer

Μέλος
Εγγρ.
29 Οκτ 2005
Μηνύματα
42
Like
0
Πόντοι
0
Εγώ λέω να δείτε - όσοι ενδιαφέρεστε - αυτό το εξαιρετικό pps και μετά να απαντήσετε στην ερώτηση του περσόνα:
"Ακόμα και να υπάρχει Θεός, δώσε μου ένα λόγο που θα ασχοληθεί με την απειροελάχιστη ύπαρξή μας"

www.sendspace.com/file/lftfhf]SystemMacroMicro[/url]

Είδα το pps. Πράγματι υπενθυμίζει τη ματαιότητα ...όλων!
Είναι όμως λίγο προβοκατόρικη η ερώτηση του "persona", και μάλλον
και η δικιά σου.(καλοπροαίρετα)
Και αυτό γιατί.
Το άπειρο που περιγράφει το pps, υπάρχει εδώ και 65 εκατομμύρια χρόνια (τουλάχιστον όσο και η Γη μας).
Αυτό λοιπόν το άπειρο, γιατί να το έχει "φτιάξει" κάποιος που εμείς ανακαλύψαμε/δημιουργήσαμε/αναγνωρίσαμε/πιστέψαμε τα μόλις τελευταία 2 χιλιάδες χρόνια?
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Αν και σε μερικά νομίζω πως σου απάντησε ήδη ο stavros51 (και η ροή της συζήτησης σας), θα σου παραθέσω μερικά πόστ και θα καταλάβεις – θυμηθείς τι εννοούσα όταν είπα ότι απαντάς επιλεκτικά ή / και με γενικούς αφορισμούς χωρίς πραγματικά επιχειρήματα σε ορισμένα ερωτήματα.

Το βασικό σου επιχείρημα μιας και εγώ στέρεψα όπως λες...

<<Αν δεχτούμε ότι ο Ιησούς ήταν υπαρκτό πρόσωπο, τι είναι αυτό που αποδεικνύει ότι ήταν θεός ή ότι είχε θεϊκή υπόσταση;>>

Φίλε μου καταρχάς αυτό είναι ερώτημα κι όχι επιχείρημα, με τη λογική ότι ξέρεις πως δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις κι έτσι στηρίζεσαι σε έναν εύκολο ισχυρισμό για να υποστηρίξεις τη θέση σου.
Με τη δικιά σου λογική θα σε ρωτούσα κι εγώ δίκην επιχειρήματος: Εσύ πώς αποδεικνύεις ότι ο Ιησούς δεν είναι Θεός;
Με άλλα λόγια θα παίζαμε την κολοκυθιά...

Στη διάρκεια αυτού του debate (χεχε ωραία λέξη) έχω πει ότι όντως δεν υπάρχουν απτές αποδείξεις που μπορεί ο καθένας να δει για να πειστεί.
Δεχόμαστε λοιπόν ως ένδειξη τα Χριστιανικά κείμενα και από κει και πέρα δεχόμαστε ως απόδειξη κάτι το οποίο μπορεί να μας συμβεί και δεν μπορεί να εξηγηθεί λογικά και επιστημονικά. Κοινώς θαύμα.
Τώρα θα μου πεις δεν γίνονται θαύματα. Ε εγώ θα σου πω πως γίνονται και χαίρομαι που άκουσα περί ενός για να σιγουρευτώ, γιατί ομολογώ ότι και γω όπως και συ αναζητούσα αποδείξεις για το πιστεύω μου.

Η πηγή μου είναι απόλυτα αξιόπιστη το τονίζω. Και κλείνω εδώ μ'αυτό.

<<Επίσης, και ο Βούδας και πολλοί άλλοι ήταν τόσο ξεχωριστοί που για πάρτι τους δημιουργήθηκε θρησκεία κλπ. Αυτοί ήταν ή όχι θεοί;>>

Ο Βούδας, ο Μωάμεθ και οι λοιποί δεν φέρονται να ήταν "θεάνθρωποι" αλλά "πεφωτισμένοι".
Νομίζω μεγάλη διαφορά σε σχέση με τον Ιησού Χριστό...

Για τους θρησκευόμενους το επιχείρημα υπέρ του θεού τους είναι η πίστη. Μέχρι εδώ όλα καλά. Το κακό είναι ότι δεν δέχονται τους υπόλοιπους που αρνούνται το θεό τους και η πίστη τους είναι πως δεν υπάρχει.
Αυτό είναι το πρόβλημα.
Ενώ οι άθεοι δέχονται τους θρησκευόμενους, οι θρησκευόμενοι δεν δέχονται τους άθεους ή αλλόθρησκους.

Εδώ πρόλαβε και σου απάντησε ο Μήτσος :hammer: αλλά εγώ θα σου πω και κάτι άλλο τελευταίο: Όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται...

Επίσης έχω μια απορια. Με ποιο τρόπο μπορεί να ξε-βαφτιστεί κάποιος;

Εδώ σου απάντησα και είναι μέσα στις παραθέσεις που έβαλες αλλά αν τυχόν κολλάς στον όρο "ξε-βάπτισμα" προφανώς είχε μεταφορική σημασία...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66

Συνημμένα

  • Spyros.jpg
    Spyros.jpg
    120,9 KB · Εμφανίσεις: 20
  • Plithorismos.jpg
    Plithorismos.jpg
    99,5 KB · Εμφανίσεις: 22
  • Temaxia.jpg
    Temaxia.jpg
    107,2 KB · Εμφανίσεις: 23

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Βαριέμαι πια να τα γράφω.

Θα φωτογραφίζω το βιβλίο και θα σας τα βάζω:
 

Συνημμένα

  • Pisti.jpg
    Pisti.jpg
    35,4 KB · Εμφανίσεις: 18
  • Pisti2.jpg
    Pisti2.jpg
    53,8 KB · Εμφανίσεις: 18
  • Pisti3.jpg
    Pisti3.jpg
    44 KB · Εμφανίσεις: 17
  • Pisti4.jpg
    Pisti4.jpg
    44,9 KB · Εμφανίσεις: 19

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom