Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Γειά σου Χριστιανέ ερωτιάρη των βυζιών...  :boobies: :boobies: :boobies:

Βυζιά!!! :boobies:
Αυτά είναι φίλτατε ομοιοπαθή Παναθηναϊκάκια και στριπτιζάκια μια αυταπόδεικτη αλήθεια! (θα μ'ακούσει ο Μήτσος και θα με στείλει στο πυρ το εξώτερον...) :grin:

Στα του θρέντ τώρα...

Εσύ θα ήθελες (σικ).
Το Ελληνικό κράτος βέβαια εξακολουθεί να με υποχρεώνει με την συνταγματική ανεξιθρησκεία του. Η οποία βέβαια περιορίζεται περίπου μέχρι την ηλικία των 10-18 μηνών, ανάλογα με το πότε θα καβλώσει στον πατέρα/μάνα μου να με βουτήξει στον Χριστιανικό κουβά πριν καν μπορώ να πω όχι. Και μετά την πρώτη ψυχρολουσία ανεξιθρησκείας έρχεται και η δεύτερη με το μάθημα των θρησκευτικών στην πρώτη δημοτικού.... Εχοντας μάλιστα εμπεδώσει πλήρως μετά τη δωδεκαετή επιμόρφωση επί του συνόλου των θρησκειών, τι λένε όοοοοοοολες οι άλλες θρησκείες από έναν δάσκαλο/καθηγητή ο οποίος έχει σπουδάσει ενδελεχώς τα διδάγματα του Βούδα, του Μωάμεθ και των άλλων παλλικαριών στην ανεξίθρησκη ορθόδοξη Θεολογική σχολή, εξέρχομαι από το Σκολείο μου έτοιμος να επιλέξω με πλήρη διαύγεια πνεύματος και αντικειμενικότητα διαδικασιών ποια από τις πολλές θρησκείες των Χριστιανών Ορθοδόξων μπορώ να ακολουθήσω.........

>>Πρέπει να'ναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ό,τι θέλει και είμαι κάθετα αντίθετος σε κάθε μορφή κοινωνικού ρατσισμού-αποκλεισμού λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων.

Αχ τι όμορφη έκφραση....... Ετσι πιστεύει και ο πρόεδρας του Δικαστηρίου που με έβαλε χωρίς καν να με ρωτήσει να ορκιστώ στο Ευαγγέλιο πριν καταθέσω την αλήθεια......  :uglystupid: :uglystupid:

>Η πίστη πρέπει να'ναι ζήτημα επιλογής κι όχι επιβολής.

Αλήθεια θυμάμαι με μεγάλη περηφάνεια τη στγμή εκείνη πριν από καμμιά τριανταπενταριά χρόνια...
Ο κολλητός του πατέρα μου με έχει γδύσει, εγώ με στιβαρό και έντονο ύφος, βγαίνω από το Χριστιανικό κουβά και φωνάζω με βεβαιότητα και καμάρι......... Μετά από εσωτερική αναζήτηση 12 μηνών, και μετά από την επικοινωνία που είχα με τις υπόλοιπες θρησκείες του κόσμου ντύνομαι και αποχωρώ. Επέλεξα να είμαι άθεος... Δεν θα ξεχάσω το χειροκρότημα των παρισταμένων συγγενών όπως και τα δάκρυα συγκίνησης του Παπά που με συνεχάρη για την επιλογή μου αυτή. Θυμάμαι μάλιστα την τελευταία του πρόταση (εν μέσω αναφιλητών) όταν εξερχόμουν με τη στράτα μου απ' το ναό.... Πορεύσου εν ανεξιθρησκείαν τέκνον μου......

de facto = (λατ.) έργω: αναγνώριση πολιτικής ή στρατιωτικής κατάστασης ως γεγονός από τα ίδια τα πράγματα.

Το μόνο de facto σε όλη αυτή την κατάσταση, δεν είναι ότι εγώ αμφισβητώ τα πιστεύω σου. Είναι de facto ότι εσύ και το συνάφι σου αμφισβητείτε το δικό μου αναφέρετο δικαίωμα να μην είμαι από περίπου ενός έτους de facto Χριστιανός ορθόδοξος.

>Τώρα γιατί χρησιμοποιείς τέτοιες κοινές εκφράσεις; Προσπάθησε να διατηρήσεις ένα επίπεδο...

Το επίπεδο το έχετε υποβιβάσει εσύ και οι συν-πιστοί σου. Είναι πραγματικά πολύ ωραίο να γυμνώνεις έναν πιτσιρικά και να τον βουτάς με το ζόρι σε έναν κουβά. Τον λαδώνεις και σαν μπετούγια για τρεις μέρες και περιμένεις όταν μεγαλώσει και καταλάβει πόσο του έχεις ξεφτιλίσει την προσωπικότητα όταν δεν μπορεί καν να αντιδράσει, να μη σε αρχίσει στις Χριστοπαναγίες......

Σε αυτό σου το ποστ απευθύνεσαι και κατηγορείς εμένα σαν εκπρόσωπο του εκκλησιαστικού κατεστημένου.
Δεν είμαι όμως και σου ξαναλέω ότι είμαι αντίθετος με την αφαίρεση του δικαιώματος της ανεξιθρησκίας.
Πάντως νομίζω πως η Χριστιανική βάπτιση δεν είναι υποχρεωτική και επίσης έχεις το δικαίωμα οποιαδήποτε στιγμή ν'αλλάξεις όνομα και θρήσκευμα εφόσον το επιθυμείς. Θρήσκευμα, τελοσπάντων, εντάξει ας μη το χοντρύνω άλλο...
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Άκου ερώτηση! Μα βεβαίως! Η αναφορά μου στο φίλο μου το Μήτσο ήταν καθαρά νοσταλγική. Ξέρω ότι υποφέρει που αυτές τις μέρες δε μπορεί να μπει.

Αν υποφέρει λέει; Τα λυσσακά του έχει φάει ο φίλος James! :cheesy:

Σου απαντώ λοιπόν σε ένα-ένα:
Η ταυτότητά μου όντως λέει Χ.Ο. (είναι απ τις παλιές). Δεν ευθύνομαι όμως εγώ γι αυτό. Άλλοι την εξέδωσαν.
Είμαι όντως βαπτισμένος Χ.Ο. Ούτε όμως και γι αυτό ευθύνομαι. Το γιατί στο εξήγησε ο personanongrata (post 694, σήμερα 08:56:24).
Δεν πηγαίνω εκκλησία. Ούτε στην ανάσταση το Σάββατο το βράδυ.
Δεν έκανα θρησκευτικό γάμο. Έκανα απ τον άλλο.
"κλπ, κλπ":  Δεν ισχύουν.
"Δηλώνει άθεος": Γιατί, δε μπορεί κανείς να δηλώνει ότι γουστάρει σε αυτή τη ζωή?
"Οι πράξεις μετράνε": Είπα εγώ ποτέ όχι?

- Την ταυτότητα μπορείς να την αλλάξεις. ;)
- Όντως δεν ευθύνεσαι αλλά ούτε και η εκκλησία το υποχρεώνει (αν ο πληροφοριοδότης μου είναι σωστός...) :sunglasses:
- Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το να δηλώνει κάποιος άθεος, αλλά με το να δηλώνει άθεος όπου τον συμφέρει γιατί απλά φοβάται να το παραδεχτεί. Και αναφέρομαι στην κοινωνική του ζωή. Σε περιπτώσεις όπως αυτή που ανέφερε ο νονγκράτα που το ελληνικό νομικό σύστημα σου δένει τα χέρια πάω πάσο...

Όχι, δεν εξήγησες τίποτα. Να στα ξαναβάλω με τη σειρά, να δεις γιατί:
Βυζολάγνος: Εγώ πάντως θα ήθελα εσύ και οι υπόλοιποι να γίνετε Χριστιανοί.
Stavros: Και ο Χριστόδουλος Ιερώνυμος το ίδιο. Αυτόν τον καταλαβαίνω. Εσύ όμως? Γιατί?
Βυζολάγνος: Το εξήγησα στην επόμενη σειρά.
(Στην επόμενη σειρά είχες γράψει τα εξής : )
Βυζολάγνος: Μη το θεωρείς προσηλυτισμό, δεν έχω να κερδίσω κάτι απ'αυτό. Απλά πιστεύω ότι αυτή είναι η αλήθεια.
Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος αλλά τουλάχιστον πιστεύω σε κάτι.
Θεωρώ πως είναι καλύτερο να πιστεύεις σε κάτι απ'το να πιστεύεις στο τίποτα.
Θες αποδείξεις όμως ε; Δεν υπάρχουν δυστυχώς. Ο Ιησούς Χριστός μάλλον δε θα εμφανιστεί ενώπιόν μας.
Κάτι όμως που δε βλέπεις δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.
Το κλειδί είναι αν υπάρχει η λέξη "ΠΙΣΤΕΥΩ" στο λεξιλόγιο του καθενός.


Δεν εξήγησες λοιπόν το λόγο για τον οποίο θα ήθελες ΕΓΩ να γίνω χριστιανός. Εξήγησες γιατί ΕΣΥ είσαι χριστιανός. Θεωρώ λοιπόν ότι η επιθυμία σου (να γίνω κι εγώ), είναι  εφαρμογή προσηλυτισμού.

Αυτό το απόσπασμα εννοούσα Σταύρο: "Απλά πιστεύω ότι αυτή είναι η αλήθεια."
Κοίτα θεωρώ πως απ'τη στιγμή που πιστεύεις ότι κάτι είναι σωστό δεν είναι κατακριτέο να προσπαθήσεις να κάνεις και άλλους κοινωνούς σε αυτό, αρκεί να μην γίνεται πιεστικά και εκ του πονηρού.

Ξέρεις κάτι ρε βυζολάγνο? Όσα χρόνια έχω ζήσει (και μάλλον έχω ζήσει περισσότερα από σένα), μπορεί να έχω ακούσει ίσα και με 1500 φορές την πρόταση του «Γιατί πρέπει να είμαι χριστιανός» (και μάλιστα «καλός»).
Την άλλη, αυτή που εγώ τελικά επέλεξα, ποτέ.
Πες – πες – πες λοιπόν (και μάλιστα τα ίδια συνεχώς, τίποτα καινούριο) με έχει κουράσει το θέμα. Οπότε το να έρχεσαι εσύ τώρα, στο μπουρδελοsite μας να μου λες και συ να γίνω χριστιανός, έ, αντιδρώ στην πρότασή σου. Μη το παίρνεις προσωπικά, no hard feelings, όπως και συ είπας.

Αυτό που ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε Σταύρο είναι καλοί άνθρωποι.
Και καλός άνθρωπος μπορεί να'ναι κάποιος άθεος, Χριστιανός, Μουσουλμάνος, Βουδιστής, Ινδουιστής, κλπ.
Όπως είπα και στον νονγκράτα η πίστη πρέπει να'ναι από επιλογή κι όχι επιβολή.
Εξάλλου όπως λέμε κι εμείς οι μπουρδελιάρηδες: "παρακαλετό μουνί, ξινό γαμήσι"... ;)

Με κάνεις να ξαναγράφω τα ίδια που έχω γράψει και παλιά. Αδιάβαστο σε βρίσκω.
Λες εσύ: Αν σκάψω 30 m βαθιά κάτω απ την Πλατεία Συντάγματος, θα βρω πετρέλαιο και θα λύσω το ενεργειακό πρόβλημα της χώρας.
Λέω εγώ: Αν σκάψω 30 m βαθιά κάτω απ την Πλατεία Συντάγματος, δε θα βρω τίποτα.
Αν δεν σκάψουμε, πράγματι ποτέ δε θα λύσουμε τη διαφωνία μας.
Αν όμως πρέπει να καταλήξουμε κάπου για να προχωρήσουμε σε κάτι άλλο, επόμενο, χωρίς να καταστρέψουμε τα πλακάκια της πλατείας, πρέπει να κάνουμε μια παραδοχή:
Υπάρχει, ή δεν υπάρχει πετρέλαιο κάτω από την πλατεία?
Στην περίπτωση αυτή θα εξετάσουμε τι είναι περισσότερο και τι λιγότερο «αληθοφανές», και με βάση αυτό θα προχωρήσουμε, σε αυτό θα στηριχτούμε.
Για αυτό το «αληθοφανές», υπάρχουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια.
Εσύ λες ότι υπάρχει πετρέλαιο. Και είναι και «αληθοφανές» αυτό για σένα.
Εν τάξει, σεβαστόν.  ;)

Να στο χοντρύνω λίγο, οι θρησκείες, που καλλιεργούν τις απόψεις περί θεού, ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ τους πιστούς τους στο να προχωρήσοτν παραπέρα. Τους θέλουν "κολλημένους" στην άποψη ότι υπάρχει πετρέλαιο κάτω απ' την πλατεία.

Λοιπόν εδώ έχουμε πει τα ακόλουθα:
Σταύρος: "Κάτι που δε βλέπεις, ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ δεν υπάρχει. Αλλά μπορείς να διατηρείς την αμφιβολία σου."
Βύζος: "Μα εγώ δεν είπα ότι κάτι που δε βλέπεις οπωσδήποτε υπάρχει. Υπονόησα ότι μπορεί και να υπάρχει."
Πάνω-κάτω το ίδιο εννοούμε με άλλη διατύπωση...
Φαντάζομαι έναν υποθετικό διάλογό μας δηλαδή με τις αξίνες στο Σύνταγμα:
Βύζος: "Σταύρο έλα να σκάψουμε γιατί παίζει να βρούμε πετρέλαιο."
Σταύρος: "Χλωμό Βύζε αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Ας ξεκινήσουμε."
Το θέμα στην περίπτωση του πετρελαίου είναι ότι πλέον υπάρχουν επιστημονικές μέθοδοι που μπορούν να αποκαλύψουν αν υπάρχει κοίτασμα ή όχι.
Στην περίπτωση που μας απασχολεί όμως, δηλαδή της ύπαρξης ανώτερης δύναμης, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ επιστημονική μέθοδος που να μπορεί να ρίξει φως. Κι έτσι καθόμαστε και το συζητάμε εδώ έχοντας ο καθένας τις απόψεις του.

Γιατί ρε φίλε, σοβαρολογείς τώρα, πρέπει να δηλώσω? Και μάλιστα πρέπει να «πιστεύω» σε κάτι? Ναι, πιστεύω στα κουκουνάρια. Σε κάλυψα?

Περίμενα θα μου'λεγες πως δεν πιστεύεις στο Θεό αλλά μου την έφερες! ;)

Απόλυτος για ποιό πράμα?

Γι'αυτό λέω: "Όχι «μάλλον», βυζολάγνο, όχι «μάλλον»...  ΣΙΓΟΥΡΑ σου λέω εγώ. Trust me."

Ε, πες μου λοιπόν τότε, τι ΕΣΥ πιστεύεις: Υπάρχει "θεός"?

Ναι ΠΙΣΤΕΥΩ πως υπάρχει.
Μη μου ζητήσεις αποδείξεις δεν έχω. Μου έχουν συμβεί πράγματα, έχω ακούσει πράγματα που εγώ τ'αποδίδω εκεί.
Εσύ μάλλον θα τα απέδιδες στην τύχη ή δεν ξέρω και γω που.
Προφανώς είναι θέμα χαρακτήρα, φιλοσοφίας, ιδιοσυγκρασίας, κλπ.

Σου απάντησε ο 1personanongrata σε αυτή σου την πρόταση.

Του ανταπάντησα. Ιδού:
"Το παράδειγμα με τους τυφλούς δε το χρησιμοποίησα ως απόδειξη ότι υπάρχει Θεός.
Το ανέφερα σε συνάρτηση με κάτι που λέγαμε με τον Σταύρο ως βάση προβληματισμού.
Και προφανώς είχε αλληγορική σημασία."

Και η αλληγορική σημασία είχε να κάνει με "τα μάτια της ψυχής". Δηλαδή το πως ερμηνεύει κανείς τα σημάδια γύρω του.

Υ.Γ. Σταύρο πάντως στο σημείο που έσκασε ο Ζαχόπουλος δεν υπήρχε φλέβα πετρελαίου. Εκεί μίλησε η βαρύτητα κι όχι η επιστήμη... :2funny:
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Υ.Γ. Σταύρο πάντως στο σημείο που έσκασε ο Ζαχόπουλος δεν υπήρχε φλέβα πετρελαίου. Εκεί μίλησε η βαρύτητα κι όχι η επιστήμη...

Φίλε βυζολάγνο,

Δεν απαντάς σε όλα όμως...
Δεν πειράζει. Καλός είσαι.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Σε αυτό σου το ποστ απευθύνεσαι και κατηγορείς εμένα σαν εκπρόσωπο του εκκλησιαστικού κατεστημένου.

Οχι δεν κατηγορώ εσένα αλλά το εκκλησιαστικό κατεστημένο.
Εσύ απλά παρουσιάζεις ωραιοποιημένα μια επαίσχυντη κατάσταση όπου η εκκλησία έχει αντικαταστήσει το κράτος σε πολλές εκφάνσεις της κοινωνικής ζωής......
Εχθές διάβαζα στο Βήμα.....
Ανθιμος.... "Οπωσδήποτε κάνα δυό συλλαλητήρια για το Μακεδονικό"..... Εχει καταντήσει αστείο.... Η Εκκλησία να το παίζει συνδικαλιστικό όργανο και να οργανώνει συλλ - αλητήρια.......

Δεν είμαι όμως και σου ξαναλέω ότι είμαι αντίθετος με την αφαίρεση του δικαιώματος της ανεξιθρησκίας.

Με την ανοχή σου όμως και πολλών άλλων χριστιανών τα ρασολαμόγια κάνουν πάρτυ......

Πάντως νομίζω πως η Χριστιανική βάπτιση δεν είναι υποχρεωτική

Ας είναι καλά ο Αντρέας... Εκανε και μερικά καλά......

και επίσης έχεις το δικαίωμα οποιαδήποτε στιγμή ν'αλλάξεις όνομα και θρήσκευμα εφόσον το επιθυμείς. Θρήσκευμα, τελοσπάντων, εντάξει ας μη το χοντρύνω άλλο...

Σημασία δεν έχει να πρέπει να έχω τη δυνατότητα να αλλάξω το όνομα και το θρήσκευμα... Σημασία έχει να μη χρειάζεται να προσπαθώ να αναιρέσω πράξεις άλλων που αφορούν στο πρόσωπό μου και για τις οποίες δεν έχω συναινέσει με  πλήρη πνευματική διαύγεια..
Υπάρχει ένα πολύ καλό pps με τους πιθήκους..... Στο πείραμα οι πίθηκοι 3ης γενιάς τσακώνονται χωρίς να ξέρουν το λόγο, απλά έτσι έμαθαν από.... τους προηγούμενους....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
[quote author=βυζολάγνος link=topic=4367.msg409126#msg409126]
Αυτό που ΠΡΕΠΕΙ να είμαστε Σταύρο είναι καλοί άνθρωποι.
Και καλός άνθρωπος μπορεί να'ναι κάποιος άθεος, Χριστιανός, Μουσουλμάνος, Βουδιστής, Ινδουιστής, κλπ.
Όπως είπα και στον νονγκράτα η πίστη πρέπει να'ναι από επιλογή κι όχι επιβολή.
[/quote]

Εχεις απόλυτο δίκαιο στο ότι πρέπει να είσαι καλός άνθρωπος...
Απλά εσείς οι απανταχού πιστοί θρησκειών κάνετε ένα μεγάλο ατόπημα...

Θεωρείτε καλούς μόνο τους ομόπιστους..... Οι άλλοι επειδή π.χ. είναι αλλόθρησκοι είναι αυτομάτως κακοί, τρομοκράτες κτλ κτλ...

Αυτό το γαμημένο "God bless America"  που είπε ο μπους μετά τους δίδυμους εμπεριέχει όλη την χριστιανική εκκλησιαστική αλήθεια. Ο Θεός ευλόγησε μόνο εμάς.... Οι άλλοι να πάνε να γαμηθούνε....... Το αυτό ισχύει βεβαίως και γα τους αντίστοιχους Μωαμεθανούς.....
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Απλά εσείς οι απανταχού πιστοί θρησκειών κάνετε ένα μεγάλο ατόπημα...
Θεωρείτε καλούς μόνο τους ομόπιστους..... Οι άλλοι επειδή π.χ. είναι αλλόθρησκοι είναι αυτομάτως κακοί, τρομοκράτες κτλ κτλ...
Ο Θεός ευλόγησε μόνο εμάς.... Οι άλλοι να πάνε να γαμηθούνε....... Το αυτό ισχύει βεβαίως και γα τους αντίστοιχους Μωαμεθανούς.....

Φοβάμαι ότι αυτός είναι ο κανόνας... Δε με αντιπροσωπεύει φυσικά όπως και αυτούς που η θρησκεία δεν είναι ψύχωση.

Αυτό το γαμημένο "God bless America"  που είπε ο μπους μετά τους δίδυμους εμπεριέχει όλη την χριστιανική εκκλησιαστική αλήθεια.

Ουαί κι αλίμονο αν ο Μπούς :jerking: και οι όμοιοί του έχουν το θράσος να επικαλούνται θεό (τον οποιονδήποτε).
Κρέμασμα θέλει ο πιθηκομούρης! :blowup:

 

davidof

Μέλος
Εγγρ.
21 Φεβ 2008
Μηνύματα
7
Like
0
Πόντοι
0
εδω ταιριάζει γάντι το παρακάτω:

Πανεπιστήμιο Cambridge - Διαγώνισμα χημείας

Η ακόλουθη ερώτηση τέθηκε σε διαγώνισμα Χημείας στο Πανεπιστήμιο του Cambridge. Η απάντηση ενός από τους φοιτητές ήταν τόσο πρωτότυπη και εμβριθής, που ο καθηγητής του την κοινοποίησε σε όλους τους συναδέλφους του μέσω του διαδικτύου. Με την σειρά μου την κοινοποιώ μεταφρασμένη στα Ελληνικά. Νομίζω ότι η απάντηση του φοιτητή είναι ένα έξοχο παράδειγμα ορθολογικής αντιμετώπισης μιας ερώτησης με ανορθολογικό, μεταφυσικό υπόστρωμα. Μέσω του τολμηρού χιούμορ του διαφαίνεται η ύπαρξη ενός άνετου κλίματος διανοητικής επικοινωνία ς με τον καθηγητή του.


ΕΡΩΤΗΜΑ: «Είναι η Κόλαση εξώθερμη (αποβάλλει ενέργεια) ή ενδόθερμη (απορροφάει ενέργεια);»

Παρατήρηση
Οι απαντήσεις των περισσότερων φοιτητών έκαναν αναφορά στο νόμο των ιδανικών αερίων του Boyle (τα αέρια παγώνουν όταν αυξάνεται ο όγκος τους και θερμαίνονται όταν συμπιέζονται) ή σε κάτι σχετικό.



ΑΠΑΝΤΗΣΗ: «Κατ’ αρχάς, πρέπει να γνωρίζουμε πώς αλλάζει η μάζα της Κόλασης σε συνάρτηση με τον χρόνο. Επομένως, χρειάζεται να γνωρίζουμε τους ρυθμούς με τους οποίους εισέρχονται και εξέρχονται οι ψυχές από την Κόλαση. Θεωρώ ότι μπορούμε να υποθέσουμε με βεβαιότητα ότι οι ψυχές που μπαίνουν στην Κόλαση δεν μπορούν να φύγουν από αυτήν. Επομένως δεν έχουμε έξοδο ψυχών από την Κόλαση. Για να βρούμε πόσες ψυχές εισέρχονται στην Κόλαση θα πρέπει να ρίξουμε μια ματιά στις διαφορετικέ ς θρησκείες που υπάρχουν σήμερα στον κόσμο. Ορισμένες από αυτές υποστηρίζου ν ότι θα πας στην Κόλαση αν δεν είσαι πιστός τους. Επειδή υπάρχουν περισσότερε ς της μίας τέτοιες θρησκείες και επειδή οι άνθρωποι ανήκουν μόνο σε μία εξ αυτών, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι όλες οι ψυχές πάνε στην Κόλαση.

Με βάση τους τωρινούς ρυθμούς γεννήσεων και θανάτων αναμένεται ότι ο αριθμός των ψυχών στην Κόλαση θα αυξάνεται εκθετικά. Τώρα, θα πρέπει να διερευνήσουμε την ταχύτητα αύξησης του όγκου της Κόλασης, διότι ο νόμος του Boyle ορίζει ότι για να παραμείνει αμετάβλητη η θερμοκρασία και η πίεση της Κόλασης θα πρέπει ο όγκος της να αυξάνεται με ρυθμό ανάλογο του αριθμού των ψυχών που εισέρχονται σε αυτήν. Αυτό το δεδομένο μας οδηγεί σε δύο πιθανές απαντήσεις:
• Αν ο όγκος της Κόλασης αυξάνεται με βραδύτερο ρυθμό από αυτόν με τον οποίον αυξάνεται ο αριθμός των ψυχών που εισέρχονται εντός αυτής, τότε η θερμοκρασία και η πίεσή της θα αυξάνονται ώσπου να εκραγεί.
• Αν ο όγκος της Κόλασης αυξάνεται με ταχύτερο ρυθμό από αυτόν με τον οποίον αυξάνεται ο αριθμός των ψυχών που εισέρχονται εντός αυτής, τότε η θερμοκρασία και η πίεσή της θα μειώνονται ώσπου να παγώσει.

Ποια λοιπόν από τις δύο απαντήσεις είναι η σωστή; Αν δεχθούμε ως ισχύουσα την υποθετική δήλωση που μου έκανε η Τερέζα όταν ήμουν πρωτοετής, ότι "θα κοιμηθώ μαζί σου την μέρα που θα παγώσει η Κόλαση (when Hell freezes over)" κι αν λάβουμε υπόψη το γεγονός ότι έως σήμερα δεν κατάφερα να έχω σεξουαλική σχέση μαζί της, τότε η απάντηση Νο 2 δεν μπορεί να αληθεύει και επομένως είμαι σίγουρος ότι η Κόλαση είναι εξώθερμη και δεν θα παγώσει.»
:dancing:
 

Touloumbas

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2006
Μηνύματα
47
Like
2
Πόντοι
0
Πού είσαι ρε Ιωσήφ Βησσαριόνοβιτς να δεις το προλεταριάρο κωλοτουμπηδόν στις εκκλησίες να σου φύγει το μουστάκι!!!
Ακόμα το πόπολο, ιδρωμένο μέχρι το σώβρακο και τρελαμένο απ την πείνα και το άγχος της ανεργίας συνδιαλέγεται με υπερβατικά και υπερούσια "οντα".
Ο μεσαίωνας στο μεγαλείο του!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Πού είσαι ρε Ιωσήφ Βησσαριόνοβιτς να δεις το προλεταριάρο κωλοτουμπηδόν στις εκκλησίες να σου φύγει το μουστάκι!!!
Ακόμα το πόπολο, ιδρωμένο μέχρι το σώβρακο και τρελαμένο απ την πείνα και το άγχος της ανεργίας συνδιαλέγεται με υπερβατικά και υπερούσια "οντα".
Ο μεσαίωνας στο μεγαλείο του!
Αγαπητέ ο Μεσαίωνας στη Ευρώπη ήρθε ενώ εμείς ήμασταν υπό οθωμανική κατοχή.... Βάλε τα 400 χρόνια καθυστέρηση πάνω και βρες περίπου πότε περνάει η καμαρωτή Ελλάς τον μεσαίωνά της ;)
 

Επισκέπτης
Δεν τολμάω να λείψω ... τότε σας πιάνει η λογοδιάρροια ... ;)

Βύζοοοοοοοοοοοοοοοο ...
Αν και χωρίς περγαμηνές , με αναπλήρωσες επάξια  !!!
Αναλύσεις απο Τετάρτη και μετά . Μόλις επέστρεψα απο το νησί των Φαιάκων, και νυστάζω υπερβολικά !
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Βύζοοοοοοοοοοοοοοοο ...
Αν και χωρίς περγαμηνές , με αναπλήρωσες επάξια  !!!

Tι εννοείς Μήτσο;
Ότι το αντικείμενο σπουδών μου είναι "διαβολικό"; 0:)
Ή ότι είμαι μια "ανίερη" μπουρδελοστριπτιζόφατσα; :grin:
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Γιατί δεν έχει δίκιο για το μνημόσυνο του Κρίς?
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Ο Μακαριστός.
Η μήπως δεν έχει δίκιο για την καταδίκη του Καρναβαλιού?
 

Galb

Μέλος
Εγγρ.
30 Δεκ 2005
Μηνύματα
4.898
Κριτικές
8
Like
36
Πόντοι
16
Ο Μακαριστός.
Η μήπως δεν έχει δίκιο για την καταδίκη του Καρναβαλιού?
Εμένα μ'άρεσε εκείνο με τον ζουράρι και τους λοιπούς εθνικιστές εεεεε σόρρυ εθνιστές εννοούσα.. :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom