Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965
Άθεος δεν είσαι. ΟΚ. Αλλά απ'ότι κατάλαβα ούτε Χριστιανός είσαι. Ή αμφιταλαντεύεσαι μεταξύ Ιησού Χριστού και Απολλώνιου πώς λέγεται;
Υποθέτω όμως πως έχεις βαφτιστεί Χριστιανός και εφόσον κατάλαβες το "λάθος" δε θα πρέπει να ξε-βαφτιστείς; Το ίδιο βέβαια θα'πρεπε να κάνουν όλοι οι μη Χριστιανοί αφού τους χαλάει τόσο...
Τώρα να σας πω να μη μετράτε τη χρονολογία σε π.Χ και μ.Χ. είναι κομματάκι δύσκολο. Το πρώτο όμως νομίζω πως είναι εφικτό. Κάντε τις απαιτούμενες διαδικασίες και καταργήστε το Χριστιανικό σας όνομα.
Σωστά δε λέω; Στην πράξη φαίνεται τι είναι ο καθένας. Στα λόγια και γω είμαι ο Σούπερμαν... 

Φαντάζομαι πως το ερώτημα για το αν αμφιταλαντεύομαι μεταξύ Ιησού και Απολλώνιου είναι ρητορικό. Και για να κάνουμε και λίγη πλάκα.

Σωστά κατάλαβες πως δεν είμαι χριστιανός. Ούτε λατρεύω τον Απολλώνιο «πως λέγεται». Ο λόγος που τον αναφέρω είναι για να αποδείξω πως υπάρχουν και άλλα πρόσωπα με ζωή όμοια με του Ιησού. Με αντίστοιχα ισχυρές επιστημονικές «αποδείξεις» και ενδείξεις. Μάλιστα, μεταξύ των θεολόγων υπάρχει συζήτηση για το κατά πόσο η βιογραφία του Ιησού που διδασκόμαστε είναι αληθινή ή έχει υποστεί σημαντικές αλλοιώσεις και έχει κλέψει στοιχεία από άλλα πρόσωπα και θεότητες.

Περί «χριστιανικών» ονομάτων, νομίζω πως απλά πολλά από αυτά δεν είναι χριστιανικά. Τα περισσότερα είναι μεταλλάξεις παλαιότερων ονομάτων. Επίσης, τα πιο πολλά ονόματα σημαίνουν κάτι που δεν έχει να κάνει με θρησκεία. Παραδείγματα σε αυτό δε χρειάζονται.
Άλλωστε, και οι άγιοι είχαν το ίδιο όνομα πριν βαφτιστούν χριστιανοί. Από όσο ξέρω, ένας από τους μεγαλύτερους αγίους των χριστιανών, ο Μέγας Κωνσταντίνος είχε αυτό το όνομα όλη του τη ζωή και δεν το άλλαξε στον τάφο όταν βαφτίστηκε χριστιανός.

Μήπως το Δημήτριος, το Δανιήλ, το Αλέξανδρος είναι χριστιανικά και δεν το ξέρω;
Και αφού είναι έτσι, εσείς οι χριστιανοί γιατί δέχεστε να βαφτίζεστε με ονόματα μη χριστιανικά (π.χ. Δημοσθένης);
Μήπως να αλλάξετε πρώτα εσείς ονόματα για να δώσετε το παράδειγμα σε εμάς;

… Σωστά δε λέω; Στην πράξη φαίνεται τι είναι ο καθένας. Στα λόγια και γω είμαι ο Σούπερμαν...

;)
 

andrikos1977

Μέλος
Εγγρ.
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
217
Like
0
Πόντοι
1
Ημουν αθεος μεχρι που ανακαλυψα οτι ειμαι ΘΕΟΣ! :uglystupid:
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Φαντάζομαι πως το ερώτημα για το αν αμφιταλαντεύομαι μεταξύ Ιησού και Απολλώνιου είναι ρητορικό. Και για να κάνουμε και λίγη πλάκα.

Σωστά κατάλαβες πως δεν είμαι χριστιανός. Ούτε λατρεύω τον Απολλώνιο «πως λέγεται». Ο λόγος που τον αναφέρω είναι για να αποδείξω πως υπάρχουν και άλλα πρόσωπα με ζωή όμοια με του Ιησού. Με αντίστοιχα ισχυρές επιστημονικές «αποδείξεις» και ενδείξεις. Μάλιστα, μεταξύ των θεολόγων υπάρχει συζήτηση για το κατά πόσο η βιογραφία του Ιησού που διδασκόμαστε είναι αληθινή ή έχει υποστεί σημαντικές αλλοιώσεις και έχει κλέψει στοιχεία από άλλα πρόσωπα και θεότητες.

Μετά λύπης μου βλέπω ότι εμμένεις σε κάτι παντελώς άκυρο (Απολλώνιος). Φίλε μου κι εγώ αν googlάρω μπορεί να βρω καμιά 10αριά "Θεούς" σαν τον Απολλώνιο και τι να λέει; Πού χάθηκαν αυτοί; Τους έφαγε η μαρμάγκα μήπως (λέγε με Χριστιανισμό); Αν θες να συζητήσουμε σοβαρά λοιπόν βρες άλλα επιχειρήματα γιατί με αυτό κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς γραφικός... Φιλικά στο λέω. ;)
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965
Χαίρομαι που κρατήσαμε τη συζήτηση σε καλό και κόσμιο επίπεδο, παρά τις όποιες διαφωνίες μας. Επίσης, χαίρομαι που με αποκαλείς φίλο σου. Η αλήθεια είναι πως τέτοιου είδους συζητήσεις συνήθως γίνονται μεταξύ φίλων. Και εγώ σε θεωρώ φίλο μου.

Επειδή καταλαβαίνω ότι μάλλον αποκλείεται να καταλήξει κάπου η συζήτηση μας, θα ήθελα απλά να κάνω κάποιες επισημάνσεις.
- Το ότι απαντάς επιλεκτικά μόνο σε ορισμένα από τα ερωτήματα – επιχειρήματα μου, μου δείχνει ότι μάλλον δεν έχεις απαντήσεις – αντεπιχειρήματα στα υπόλοιπα.
- Το ότι απαντάς με γενικούς αφορισμούς και χωρίς πραγματικά επιχειρήματα σε ορισμένα από τα ερωτήματα – επιχειρήματα μου, μου δείχνει ότι μάλλον ούτε σε αυτά έχεις απαντήσεις – αντεπιχειρήματα.
- Το λόγο για τον οποίο αναφέρομαι στο συγκεκριμένο και σε άλλα παρόμοια παραδείγματα θα τον βρεις αν ψάξεις λίγο την χριστιανική εκκλησιαστική ιστορία (π.χ. βλέπε Βυζάντιο, Γνωστικούς).
- Το ότι ο Ιησούς είναι θεός επειδή το λένε οι χριστιανοί, οι πολλοί, για εμένα δεν είναι επιχείρημα.
- Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να απαρνηθεί την πίστη και τη θρησκεία του.
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Έλα που χάθηκες; Τόσες μέρες πέρασαν και περίμενα καλύτερη απάντηση. Τελοσπάντων για πάμε να τα δούμε λίγο...

- Το ότι απαντάς επιλεκτικά μόνο σε ορισμένα από τα ερωτήματα – επιχειρήματα μου, μου δείχνει ότι μάλλον δεν έχεις απαντήσεις – αντεπιχειρήματα στα υπόλοιπα.

Εννοείς αυτό με τα Χριστιανικά ονόματα; Μα εγώ αναφέρθηκα σε Χριστιανική βάπτιση.
Εφόσον κάποιος έχει βαπτιστεί και είναι Χριστιανός δεν έχει σημασία η προέλευση του ονόματός του.
Αν συνειδητοποιεί στην πορεία ότι δεν είναι Χριστιανός θα'πρεπε να το αλλάξει, ανεξαρτήτως ονόματος, για να δείξει ότι απαρνιέται το Χριστιανικό μυστήριο της βάπτισης. Άποψή μου.

- Το ότι απαντάς με γενικούς αφορισμούς και χωρίς πραγματικά επιχειρήματα σε ορισμένα από τα ερωτήματα – επιχειρήματα μου, μου δείχνει ότι μάλλον ούτε σε αυτά έχεις απαντήσεις – αντεπιχειρήματα.

Ποιοί ακριβώς είναι οι γενικοί αφορισμοί; Το μοναδικό σου επιχείρημα εξάλλου είναι ένας Παγανιστικός "θεός".

- Το λόγο για τον οποίο αναφέρομαι στο συγκεκριμένο και σε άλλα παρόμοια παραδείγματα θα τον βρεις αν ψάξεις λίγο την χριστιανική εκκλησιαστική ιστορία (π.χ. βλέπε Βυζάντιο, Γνωστικούς).

Για να είμαι ειλικρινής βαριέμαι να ψάχνω. Μου προξενεί όμως εντύπωση τούτο: γιατί η Χριστιανική εκκλησιαστική ιστορία αναφέρει έναν "ανταγωνιστή" του Ιησού; Ενδεχομένως να'ταν μια σημαντική προσωπικότητα δεν αντιλέγω αλλά μέχρι εκεί. Προφανώς δεν υπήρχε λόγος να φοβάται η εκκλησία τον Απολλώνιο γιατί απλά δεν ήταν "υπεράνθρωπος".

- Το ότι ο Ιησούς είναι θεός επειδή το λένε οι χριστιανοί, οι πολλοί, για εμένα δεν είναι επιχείρημα.

Δε νομίζω να χρησιμοποίησα αυτό το επιχείρημα. Είμαι βέβαιος δηλαδή πως δεν.

- Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να απαρνηθεί την πίστη και τη θρησκεία του.

Εγώ πάντως θα ήθελα εσύ και οι υπόλοιποι να γίνετε Χριστιανοί.

Μη το θεωρείς προσηλυτισμό, δεν έχω να κερδίσω κάτι απ'αυτό. Απλά πιστεύω ότι αυτή είναι η αλήθεια.
Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος αλλά τουλάχιστον πιστεύω σε κάτι.
Θεωρώ πως είναι καλύτερο να πιστεύεις σε κάτι απ'το να πιστεύεις στο τίποτα.
Θες αποδείξεις όμως ε; Δεν υπάρχουν δυστυχώς. Ο Ιησούς Χριστός μάλλον δε θα εμφανιστεί ενώπιόν μας.
Κάτι όμως που δε βλέπεις δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.
Το κλειδί είναι αν υπάρχει η λέξη "ΠΙΣΤΕΥΩ" στο λεξιλόγιο του καθενός.
Αν δεν υπάρχει απλά ψάχνει στο google...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Βυζολάγνο,

Περίμενε να εμφανιστεί ο Δημήτριος, γιατί μόνος σου δύσκολα θα τα βγάλεις πέρα εδώ νομίζω...

Αν συνειδητοποιεί στην πορεία ότι δεν είναι Χριστιανός θα'πρεπε να το αλλάξει, ανεξαρτήτως ονόματος, για να δείξει ότι απαρνιέται το Χριστιανικό μυστήριο της βάπτισης. Άποψή μου.
Τι λες μπρε! Πρέπει δηλαδή κανείς να «δηλώνει» κάτι, οπωσδήποτε, επειδή για κάποιους το τι θα δηλώσεις είναι «κέντρο» αναφοράς? Γιατί?
Και πρέπει να αλλάξει και ΟΝΟΜΑ? Τι απόψεις είναι αυτές?

Εγώ πάντως θα ήθελα εσύ και οι υπόλοιποι να γίνετε Χριστιανοί.
Και ο Χριστόδουλος Ιερώνυμος το ίδιο. Αυτόν τον καταλαβαίνω. Εσύ όμως? Γιατί?

Μη το θεωρείς προσηλυτισμό, δεν έχω να κερδίσω κάτι απ'αυτό. Απλά πιστεύω ότι αυτή είναι η αλήθεια.
Το ότι δεν έχεις να κερδίσεις, το δέχομαι. Προσηλυτισμό όμως το θεωρώ. Sorry.
Όσο για την πίστη σου στην αλήθεια, καλώς την έχεις. Εγώ μπορώ να μην την έχω (αυτή τη συγκεκριμένη εννοώ)?

Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος αλλά τουλάχιστον πιστεύω σε κάτι.
Κοίτα, εγώ πάω και στοίχημα ότι κάνεις λάθος.
Όσο για το ότι «σε κάτι» πιστεύεις, υπάρχουν χιλιάδες πράματα στα οποία μπορεί να πιστεύει κανείς. Δε βρίσκεις κάτι πιο αληθοφανές?

Θεωρώ πως είναι καλύτερο να πιστεύεις σε κάτι απ'το να πιστεύεις στο τίποτα.
Ά, όχι.
Άλλο το "πιστεύω στο τίποτα" και άλλο το "δε πιστεύω τίποτα". Μη τα μπερδεύεις.

Θες αποδείξεις όμως ε; Δεν υπάρχουν δυστυχώς.
Ε, καλά... Μα αν υπήρχαν, δε θα ήταν απάτη η όλη ιστορία!

Ο Ιησούς Χριστός μάλλον δε θα εμφανιστεί ενώπιόν μας.
Όχι «μάλλον», βυζολάγνο, όχι «μάλλον»...  ΣΙΓΟΥΡΑ σου λέω εγώ. Trust me.

Κάτι όμως που δε βλέπεις δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.
Κάτι που δε βλέπεις, ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ δεν υπάρχει. Αλλά μπορείς να διατηρείς την αμφιβολία σου. Το θέμα είναι ότι ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ να ζητάς από άλλους να πιστεύουν τον ίδιο παραλογισμό.

Σου είπα, περίμενε το Δημήτριο!

 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Επειδή είμαι ανυπόμονος θα σου απαντήσω εγώ. Μπορώ;

Τι λες μπρε! Πρέπει δηλαδή κανείς να «δηλώνει» κάτι, οπωσδήποτε, επειδή για κάποιους το τι θα δηλώσεις είναι «κέντρο» αναφοράς? Γιατί?
Και πρέπει να αλλάξει και ΟΝΟΜΑ? Τι απόψεις είναι αυτές?

Ωραία λοιπόν πολύ όμορφα μπορεί κάποιος να συνδυάζει το να λέει στην ταυτότητά του Χ.Ο., να είναι βαπτισμένος Χριστιανός, να πηγαίνει στην εκκλησία, να κάνει θρησκευτικό γάμο, κλπ. κλπ. και απ'την άλλη να δηλώνει άθεος!!!
Είναι άκρως φυσιολογικό σωστά; Οι πράξεις μετράνε Σταύρο...

Και ο Χριστόδουλος Ιερώνυμος το ίδιο. Αυτόν τον καταλαβαίνω. Εσύ όμως? Γιατί?

Το εξήγησα στην επόμενη σειρά.

Το ότι δεν έχεις να κερδίσεις, το δέχομαι. Προσηλυτισμό όμως το θεωρώ. Sorry.
Όσο για την πίστη σου στην αλήθεια, καλώς την έχεις. Εγώ μπορώ να μην την έχω (αυτή τη συγκεκριμένη εννοώ)?

No hard feelings.
Γιατί μπρε σε ανάγκασα να γίνεις Χριστιανός; Μια πρόταση έκανα. Δικαίωμά σου τι πιστεύεις ασφαλώς.

Κοίτα, εγώ πάω και στοίχημα ότι κάνεις λάθος.
Όσο για το ότι «σε κάτι» πιστεύεις, υπάρχουν χιλιάδες πράματα στα οποία μπορεί να πιστεύει κανείς. Δε βρίσκεις κάτι πιο αληθοφανές?

Κι εγώ πάω στοίχημα ότι κάνεις λάθος. Πώς θα τ'αποδείξουμε όμως; Τόμπολα μάλλον κι οι δυο μας.
Το μη αληθοφανές για σένα μπορεί να'ναι αληθοφανές για μένα και τούμπαλιν. Είπαμε είναι θέμα πίστης.

Ά, όχι.
Άλλο το "πιστεύω στο τίποτα" και άλλο το "δε πιστεύω τίποτα". Μη τα μπερδεύεις.

Εσύ σε τι πιστεύεις λοιπόν;

Ε, καλά... Μα αν υπήρχαν, δε θα ήταν απάτη η όλη ιστορία!
Όχι «μάλλον», βυζολάγνο, όχι «μάλλον»...  ΣΙΓΟΥΡΑ σου λέω εγώ. Trust me.

Φαίνεσαι απόλυτος Σταύρο. Τουλάχιστον εγώ δεν είμαι απόλυτος. Από που απορρέει η βεβαιότητά σου αν επιτρέπεται;

Κάτι που δε βλέπεις, ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ δεν υπάρχει. Αλλά μπορείς να διατηρείς την αμφιβολία σου. Το θέμα είναι ότι ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ να ζητάς από άλλους να πιστεύουν τον ίδιο παραλογισμό.

Μα εγώ δεν είπα ότι κάτι που δε βλέπεις οπωσδήποτε υπάρχει. Υπονόησα ότι μπορεί και να υπάρχει.
Εξάλλου και οι τυφλοί δε μας βλέπουν, τι πάει να πει ότι δεν υπάρχουμε;

Περιμένω τώρα το Μήτσο να με σώσει; Άντε να πάμε και για καφέ να κάνουμε καμιά πουλενοποίηση...
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
  Ο σολιψισμος φιλε Σταυρο δηλωνει ανθρωπο χωρις συναισθημα και προσωπικα δεν πιστευω οτι εισαι τετοιος....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εγώ πάντως θα ήθελα εσύ και οι υπόλοιποι να γίνετε Χριστιανοί.
Μη το θεωρείς προσηλυτισμό, δεν έχω να κερδίσω κάτι απ'αυτό. Απλά πιστεύω ότι αυτή είναι η αλήθεια.
Γι αυτή την περίφημη ατάκα η οποία ουσιαστικά περικλείει όλη την λειτουργία του ελληνικού κράτους (όχι μόνο των πιστών), μέσα από την οποία πας μη Χριστιανός είναι υποχρεωμένος σε πλείστες περιπτώσεις της κοινωνικής του ζωής να το "φωναζει" απάντησε το ΕΔΑΔ.......
Για να με κάνεις εμένα και τους λοιπούς Χριστιανό πρέπει πρώτα να με αναγκάζεις να σου πως ΔΕΝ είμαι. Και έχεις εντέχνως καθιερώσει ένα κάρο αντισυνταγματικούς θεσμούς για να προσπαθείς να με αναγκάσεις να σου δηλώσω την ιδιαιτερότητά μου. Ε, αυτό εκτός από αντισυνταγματικό, είναι και ενάντια στο Χάρτη Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων που έχει υπογράψει το ίδιο το ελληνικό κράτος.

Για το θρησκευτικό όρκο
Καταδίκη της Ελλάδας για παραβίαση της θρησκευτικής ελευθερίας

Associated Press
Η διαδικασία του όρκου στο Ιερό Ευαγγέλιο για την απόκτηση άδειας ασκήσεως δικηγορικού επαγγέλματος που υποχρεώνει τους νέους δικηγόρους να δηλώνουν δημοσίως τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις παραβιάζει τη θρησκευτική ελευθερία, στην οποία περιλαμβάνεται και το δικαίωμα του ατόμου να μην αποκαλύπτει το θρήσκευμά του.
Αυτό έκρινε το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ΕΔΑΔ) και καταδίκασε την Ελλάδα, επιδικάζοντας υπέρ του δικηγόρου Θ.Α. για την ηθική ικανοποίησή του το ποσόν των 2.000 ευρώ.
Όπως αναφέρει Το Βήμα, ο 32χρονος δικηγόρος είχε περάσει με επιτυχία τις εξετάσεις του για την απόκτηση άδειας επαγγέλματος και ορκίστηκε, όπως προβλέπεται στον Κώδικα περί Δικηγόρων, σε δημόσια συνεδρίαση στο Πρωτοδικείο Αθηνών στις 2 Νοεμβρίου 2005.
Σύμφωνα με τη διαδικασία, ο Θ.Α. λίγο προτού ορκιστεί στο Ιερό Ευαγγέλιο δήλωσε στον πρόεδρο του δικαστηρίου, στον οποίον προηγουμένως είχε παραδώσει συμπληρωμένο το απαιτούμενο τυποποιημένο έγγραφο, ότι δεν ήταν χριστιανός ορθόδοξος και ότι ήθελε να προβεί σε σχετική υπεύθυνη δήλωση. Ο πρόεδρος έκανε δεκτό το αίτημά του.
Στο σκεπτικό της καταδικαστικής απόφασης του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου επισημαίνεται ότι το δικαίωμα του ατόμου στη θρησκευτική ελευθερία περιλαμβάνει και την αρνητική πτυχή της μη αποκάλυψης του θρησκεύματος ή των θρησκευτικών του πεποιθήσεων.


 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Μα εγώ δεν είπα ότι κάτι που δε βλέπεις οπωσδήποτε υπάρχει. Υπονόησα ότι μπορεί και να υπάρχει.
Εξάλλου και οι τυφλοί δε μας βλέπουν, τι πάει να πει ότι δεν υπάρχουμε;
Εχεις απίστευτη λογική φίλε....
Το ότι κάποιος τυφλός δεν βλέπει, δε σου δίνει εσένα το δικαίωμα να περιγράφεις κάτι που φαντάζεσαι ότι υπάρχει ως αληθινό...........Η αντικειμενική αλήθεια στηρίζεται στο "de facto" και όχι στο "de profoundis".
Μπορείς να μου αποδείξεις ότι υπάρχει παράδεισος; Δείξτον μου. Εάν σου είπαν, υποθέτεις, πιστεύεις, θα ήθελες, είσαι σίγουρος ότι υπάρχει, αλλά δεν εχεις πάει, ε στ αρχίδια μου τα δυό τι πιστεύεις.
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Δύο Δόγματα. Ένα Φόρουμ. Δύο στρατοί. Η τελική μάχη είναι κοντά. Ποιός θα επικρατήσει???

Και οι Δύο έχουν προλάβει να πατήσουν την Μπανανόφλουδα.
 

OXIA

Μέλος
Εγγρ.
9 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.289
Like
8
Πόντοι
16
Ποστ από άλλο thread αλλά εδώ κολλάει περισσότερο

Προς πσαχνω:

www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=875438&lngDtrID=244]http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=875438&lngDtrID=244[/url]

Καταδίκη της Ελλάδας για παραβίαση της θρησκευτικής ελευθερίας
Η διαδικασία του όρκου στο Ιερό Ευαγγέλιο για την απόκτηση άδειας ασκήσεως δικηγορικού επαγγέλματος που υποχρεώνει τους νέους δικηγόρους να δηλώνουν δημοσίως τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις παραβιάζει τη θρησκευτική ελευθερία, στην οποία περιλαμβάνεται και το δικαίωμα του ατόμου να μην αποκαλύπτει το θρήσκευμά του.

Αυτό έκρινε το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ΕΔΑΔ) και καταδίκασε την Ελλάδα, επιδικάζοντας υπέρ του δικηγόρου Θ.Α. για την ηθική ικανοποίησή του το ποσόν των 2.000 ευρώ.

Όπως αναφέρει Το Βήμα, ο 32χρονος δικηγόρος είχε περάσει με επιτυχία τις εξετάσεις του για την απόκτηση άδειας επαγγέλματος και ορκίστηκε, όπως προβλέπεται στον Κώδικα περί Δικηγόρων, σε δημόσια συνεδρίαση στο Πρωτοδικείο Αθηνών στις 2 Νοεμβρίου 2005.

Σύμφωνα με τη διαδικασία, ο Θ.Α. λίγο προτού ορκιστεί στο Ιερό Ευαγγέλιο δήλωσε στον πρόεδρο του δικαστηρίου, στον οποίον προηγουμένως είχε παραδώσει συμπληρωμένο το απαιτούμενο τυποποιημένο έγγραφο, ότι δεν ήταν χριστιανός ορθόδοξος και ότι ήθελε να προβεί σε σχετική υπεύθυνη δήλωση. Ο πρόεδρος έκανε δεκτό το αίτημά του.

Στο σκεπτικό της καταδικαστικής απόφασης του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου επισημαίνεται ότι το δικαίωμα του ατόμου στη θρησκευτική ελευθερία περιλαμβάνει και την αρνητική πτυχή της μη αποκάλυψης του θρησκεύματος ή των θρησκευτικών του πεποιθήσεων.

Σχόλιο:
Είδες που με ανάγκασες να ψάχνω αποδείξεις για πράγματα που ισχύουν και μάλιστα σήμερα έβαλε και το ΕΔΑΔ τη σφραγίδα του ενισχύοντας αυτή μου την άποψη;
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Γι αυτή την περίφημη ατάκα η οποία ουσιαστικά περικλείει όλη την λειτουργία του ελληνικού κράτους (όχι μόνο των πιστών), μέσα από την οποία πας μη Χριστιανός είναι υποχρεωμένος σε πλείστες περιπτώσεις της κοινωνικής του ζωής να το "φωναζει" απάντησε το ΕΔΑΔ.......
Για να με κάνεις εμένα και τους λοιπούς Χριστιανό πρέπει πρώτα να με αναγκάζεις να σου πως ΔΕΝ είμαι. Και έχεις εντέχνως καθιερώσει ένα κάρο αντισυνταγματικούς θεσμούς για να προσπαθείς να με αναγκάσεις να σου δηλώσω την ιδιαιτερότητά μου. Ε, αυτό εκτός από αντισυνταγματικό, είναι και ενάντια στο Χάρτη Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων που έχει υπογράψει το ίδιο το ελληνικό κράτος.

Για το θρησκευτικό όρκο
Καταδίκη της Ελλάδας για παραβίαση της θρησκευτικής ελευθερίας

Associated Press
Η διαδικασία του όρκου στο Ιερό Ευαγγέλιο για την απόκτηση άδειας ασκήσεως δικηγορικού επαγγέλματος που υποχρεώνει τους νέους δικηγόρους να δηλώνουν δημοσίως τις θρησκευτικές τους πεποιθήσεις παραβιάζει τη θρησκευτική ελευθερία, στην οποία περιλαμβάνεται και το δικαίωμα του ατόμου να μην αποκαλύπτει το θρήσκευμά του.
Αυτό έκρινε το Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ΕΔΑΔ) και καταδίκασε την Ελλάδα, επιδικάζοντας υπέρ του δικηγόρου Θ.Α. για την ηθική ικανοποίησή του το ποσόν των 2.000 ευρώ.
Όπως αναφέρει Το Βήμα, ο 32χρονος δικηγόρος είχε περάσει με επιτυχία τις εξετάσεις του για την απόκτηση άδειας επαγγέλματος και ορκίστηκε, όπως προβλέπεται στον Κώδικα περί Δικηγόρων, σε δημόσια συνεδρίαση στο Πρωτοδικείο Αθηνών στις 2 Νοεμβρίου 2005.
Σύμφωνα με τη διαδικασία, ο Θ.Α. λίγο προτού ορκιστεί στο Ιερό Ευαγγέλιο δήλωσε στον πρόεδρο του δικαστηρίου, στον οποίον προηγουμένως είχε παραδώσει συμπληρωμένο το απαιτούμενο τυποποιημένο έγγραφο, ότι δεν ήταν χριστιανός ορθόδοξος και ότι ήθελε να προβεί σε σχετική υπεύθυνη δήλωση. Ο πρόεδρος έκανε δεκτό το αίτημά του.
Στο σκεπτικό της καταδικαστικής απόφασης του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου επισημαίνεται ότι το δικαίωμα του ατόμου στη θρησκευτική ελευθερία περιλαμβάνει και την αρνητική πτυχή της μη αποκάλυψης του θρησκεύματος ή των θρησκευτικών του πεποιθήσεων.

Έλα βρε ανεπιθύμητε που χάθηκες; Πεθύμησα τα αβατάρ σου!
Προφανώς δεν κατάλαβες τι εννοούσα σ'αυτό που μου έκανες παράθεση.
Είπα "θα ήθελα" να γίνετε Χριστιανοί και όχι "υποχρεούστε" να γίνετε Χριστιανοί.
Θα σου κάνει εντύπωση φαντάζομαι αλλά είμαι υπέρ της ανεξιθρησκίας.
Πρέπει να'ναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ό,τι θέλει και είμαι κάθετα αντίθετος σε κάθε μορφή κοινωνικού ρατσισμού-αποκλεισμού λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων.
Η πίστη πρέπει να'ναι ζήτημα επιλογής κι όχι επιβολής.

Εχεις απίστευτη λογική φίλε....
Το ότι κάποιος τυφλός δεν βλέπει, δε σου δίνει εσένα το δικαίωμα να περιγράφεις κάτι που φαντάζεσαι ότι υπάρχει ως αληθινό...........Η αντικειμενική αλήθεια στηρίζεται στο "de facto""de facto" και όχι στο "de profoundis".
Μπορείς να μου αποδείξεις ότι υπάρχει παράδεισος; Δείξτον μου. Εάν σου είπαν, υποθέτεις, πιστεύεις, θα ήθελες, είσαι σίγουρος ότι υπάρχει, αλλά δεν εχεις πάει, ε στ αρχίδια μου τα δυό τι πιστεύεις.

Πάλι δεν κατάλαβες...
Το παράδειγμα με τους τυφλούς δε το χρησιμοποίησα ως απόδειξη ότι υπάρχει Θεός.
Το ανέφερα σε συνάρτηση με κάτι που λέγαμε με τον Σταύρο ως βάση προβληματισμού.
Και προφανώς είχε αλληγορική σημασία.
Επίσης αδερφέ "de facto" ούτε εσύ μπορείς να αμφισβητήσεις το πιστεύω μου και να υποστηρίξεις το δικό σου σωστά;

αλλά δεν εχεις πάει, ε στ αρχίδια μου τα δυό τι πιστεύεις.

Τώρα γιατί χρησιμοποιείς τέτοιες κοινές εκφράσεις; Προσπάθησε να διατηρήσεις ένα επίπεδο...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Γειά σου Χριστιανέ ερωτιάρη των βυζιών...  :boobies: :boobies: :boobies:

Εσύ θα ήθελες (σικ).
Το Ελληνικό κράτος βέβαια εξακολουθεί να με υποχρεώνει με την συνταγματική ανεξιθρησκεία του. Η οποία βέβαια περιορίζεται περίπου μέχρι την ηλικία των 10-18 μηνών, ανάλογα με το πότε θα καβλώσει στον πατέρα/μάνα μου να με βουτήξει στον Χριστιανικό κουβά πριν καν μπορώ να πω όχι. Και μετά την πρώτη ψυχρολουσία ανεξιθρησκείας έρχεται και η δεύτερη με το μάθημα των θρησκευτικών στην πρώτη δημοτικού.... Εχοντας μάλιστα εμπεδώσει πλήρως μετά τη δωδεκαετή επιμόρφωση επί του συνόλου των θρησκειών, τι λένε όοοοοοοολες οι άλλες θρησκείες από έναν δάσκαλο/καθηγητή ο οποίος έχει σπουδάσει ενδελεχώς τα διδάγματα του Βούδα, του Μωάμεθ και των άλλων παλλικαριών στην ανεξίθρησκη ορθόδοξη Θεολογική σχολή, εξέρχομαι από το Σκολείο μου έτοιμος να επιλέξω με πλήρη διαύγεια πνεύματος και αντικειμενικότητα διαδικασιών ποια από τις πολλές θρησκείες των Χριστιανών Ορθοδόξων μπορώ να ακολουθήσω.........

>>Πρέπει να'ναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ό,τι θέλει και είμαι κάθετα αντίθετος σε κάθε μορφή κοινωνικού ρατσισμού-αποκλεισμού λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων.

Αχ τι όμορφη έκφραση....... Ετσι πιστεύει και ο πρόεδρας του Δικαστηρίου που με έβαλε χωρίς καν να με ρωτήσει να ορκιστώ στο Ευαγγέλιο πριν καταθέσω την αλήθεια......  :uglystupid: :uglystupid:

>Η πίστη πρέπει να'ναι ζήτημα επιλογής κι όχι επιβολής.

Αλήθεια θυμάμαι με μεγάλη περηφάνεια τη στγμή εκείνη πριν από καμμιά τριανταπενταριά χρόνια...
Ο κολλητός του πατέρα μου με έχει γδύσει, εγώ με στιβαρό και έντονο ύφος, βγαίνω από το Χριστιανικό κουβά και φωνάζω με βεβαιότητα και καμάρι......... Μετά από εσωτερική αναζήτηση 12 μηνών, και μετά από την επικοινωνία που είχα με τις υπόλοιπες θρησκείες του κόσμου ντύνομαι και αποχωρώ. Επέλεξα να είμαι άθεος... Δεν θα ξεχάσω το χειροκρότημα των παρισταμένων συγγενών όπως και τα δάκρυα συγκίνησης του Παπά που με συνεχάρη για την επιλογή μου αυτή. Θυμάμαι μάλιστα την τελευταία του πρόταση (εν μέσω αναφιλητών) όταν εξερχόμουν με τη στράτα μου απ' το ναό.... Πορεύσου εν ανεξιθρησκείαν τέκνον μου......

de facto = (λατ.) έργω: αναγνώριση πολιτικής ή στρατιωτικής κατάστασης ως γεγονός από τα ίδια τα πράγματα.

Το μόνο de facto σε όλη αυτή την κατάσταση, δεν είναι ότι εγώ αμφισβητώ τα πιστεύω σου. Είναι de facto ότι εσύ και το συνάφι σου αμφισβητείτε το δικό μου αναφέρετο δικαίωμα να μην είμαι από περίπου ενός έτους de facto Χριστιανός ορθόδοξος.

>Τώρα γιατί χρησιμοποιείς τέτοιες κοινές εκφράσεις; Προσπάθησε να διατηρήσεις ένα επίπεδο...

Το επίπεδο το έχετε υποβιβάσει εσύ και οι συν-πιστοί σου. Είναι πραγματικά πολύ ωραίο να γυμνώνεις έναν πιτσιρικά και να τον βουτάς με το ζόρι σε έναν κουβά. Τον λαδώνεις και σαν μπετούγια για τρεις μέρες και περιμένεις όταν μεγαλώσει και καταλάβει πόσο του έχεις ξεφτιλίσει την προσωπικότητα όταν δεν μπορεί καν να αντιδράσει, να μη σε αρχίσει στις Χριστοπαναγίες......
 

male123

Μέλος
Εγγρ.
24 Μαΐ 2007
Μηνύματα
490
Like
48
Πόντοι
1
Γειά σου Χριστιανέ ερωτιάρη των βυζιών...  :boobies: :boobies: :boobies:

Εσύ θα ήθελες (σικ).
Το Ελληνικό κράτος βέβαια εξακολουθεί να με υποχρεώνει με την συνταγματική ανεξιθρησκεία του. Η οποία βέβαια περιορίζεται περίπου μέχρι την ηλικία των 10-18 μηνών, ανάλογα με το πότε θα καβλώσει στον πατέρα/μάνα μου να με βουτήξει στον Χριστιανικό κουβά πριν καν μπορώ να πω όχι. Και μετά την πρώτη ψυχρολουσία ανεξιθρησκείας έρχεται και η δεύτερη με το μάθημα των θρησκευτικών στην πρώτη δημοτικού.... Εχοντας μάλιστα εμπεδώσει πλήρως μετά τη δωδεκαετή επιμόρφωση επί του συνόλου των θρησκειών, τι λένε όοοοοοοολες οι άλλες θρησκείες από έναν δάσκαλο/καθηγητή ο οποίος έχει σπουδάσει ενδελεχώς τα διδάγματα του Βούδα, του Μωάμεθ και των άλλων παλλικαριών στην ανεξίθρησκη ορθόδοξη Θεολογική σχολή, εξέρχομαι από το Σκολείο μου έτοιμος να επιλέξω με πλήρη διαύγεια πνεύματος και αντικειμενικότητα διαδικασιών ποια από τις πολλές θρησκείες των Χριστιανών Ορθοδόξων μπορώ να ακολουθήσω.........

>>Πρέπει να'ναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ό,τι θέλει και είμαι κάθετα αντίθετος σε κάθε μορφή κοινωνικού ρατσισμού-αποκλεισμού λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων.

Αχ τι όμορφη έκφραση....... Ετσι πιστεύει και ο πρόεδρας του Δικαστηρίου που με έβαλε χωρίς καν να με ρωτήσει να ορκιστώ στο Ευαγγέλιο πριν καταθέσω την αλήθεια......  :uglystupid: :uglystupid:

>Η πίστη πρέπει να'ναι ζήτημα επιλογής κι όχι επιβολής.

Αλήθεια θυμάμαι με μεγάλη περηφάνεια τη στγμή εκείνη πριν από καμμιά τριανταπενταριά χρόνια...
Ο κολλητός του πατέρα μου με έχει γδύσει, εγώ με στιβαρό και έντονο ύφος, βγαίνω από το Χριστιανικό κουβά και φωνάζω με βεβαιότητα και καμάρι......... Μετά από εσωτερική αναζήτηση 12 μηνών, και μετά από την επικοινωνία που είχα με τις υπόλοιπες θρησκείες του κόσμου ντύνομαι και αποχωρώ. Επέλεξα να είμαι άθεος... Δεν θα ξεχάσω το χειροκρότημα των παρισταμένων συγγενών όπως και τα δάκρυα συγκίνησης του Παπά που με συνεχάρη για την επιλογή μου αυτή. Θυμάμαι μάλιστα την τελευταία του πρόταση (εν μέσω αναφιλητών) όταν εξερχόμουν με τη στράτα μου απ' το ναό.... Πορεύσου εν ανεξιθρησκείαν τέκνον μου......

de facto = (λατ.) έργω: αναγνώριση πολιτικής ή στρατιωτικής κατάστασης ως γεγονός από τα ίδια τα πράγματα.

Το μόνο de facto σε όλη αυτή την κατάσταση, δεν είναι ότι εγώ αμφισβητώ τα πιστεύω σου. Είναι de facto ότι εσύ και το συνάφι σου αμφισβητείτε το δικό μου αναφέρετο δικαίωμα να μην είμαι από περίπου ενός έτους de facto Χριστιανός ορθόδοξος.

>Τώρα γιατί χρησιμοποιείς τέτοιες κοινές εκφράσεις; Προσπάθησε να διατηρήσεις ένα επίπεδο...

Το επίπεδο το έχετε υποβιβάσει εσύ και οι συν-πιστοί σου. Είναι πραγματικά πολύ ωραίο να γυμνώνεις έναν πιτσιρικά και να τον βουτάς με το ζόρι σε έναν κουβά. Τον λαδώνεις και σαν μπετούγια για τρεις μέρες και περιμένεις όταν μεγαλώσει και καταλάβει πόσο του έχεις ξεφτιλίσει την προσωπικότητα όταν δεν μπορεί καν να αντιδράσει, να μη σε αρχίσει στις Χριστοπαναγίες......
Φιλε να ξερεις οτι δεν εισαι μονος αλλα πολοι και πολλες συμφωνουν (και επαυξανουν) με αυτα,,,,,,,
Αν δεν υπηρχε το υποχρεωτικο-εκβιαστικο βαπτισμα στα μωρα οι χριστιανικη θρησκεια οχι πως θα ειχε σβησει, αλλα ουτε το 10-20% δεν θα το εκαναν.
 

Valentino_Rossi

Μέλος
Εγγρ.
3 Νοε 2007
Μηνύματα
2.626
Κριτικές
1
Like
11
Πόντοι
16
λογικη Ελληνα-ρα αν γινει αυτο θα σε αναψω λαμπαδα Παναγια μου! (δηλαδη αν δεν γινει δεν εχει;)
εγω παντως πιο πολυ πιστευω σε μενα δλδ στις δυναμεις μου και τις ικανοτητες μου. Η εκκλησια ειναι μια πολυ καλα οργανωμενη επιχειρηση η οποια πουλαει θρησκεια. παλια που ο κοσμος ηταν αγραμματος τους εκανε οτι ηθελε πλεον αλλαξανε αυτα, για τα περισσοτερα υπαρχει αποδεδιγμενα η επιστημονικη εξηγηση
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
2
Πόντοι
16
Ti μαλακίες λέτε ρε; Θα σοβαρευτείτε ποτέ; Ξέρω εσάς η μόνη θρησκεία είναι η ομάδα σας.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
1personanongrata, ”σε πάω”, που έλεγε και ο μακαριστός. Σπάνια έχω διαβάσει εδώ μέσα post που συμφωνώ σε τόσο μεγάλο ποσοστό.

Επειδή είμαι ανυπόμονος θα σου απαντήσω εγώ. Μπορώ;
Άκου ερώτηση! Μα βεβαίως! Η αναφορά μου στο φίλο μου το Μήτσο ήταν καθαρά νοσταλγική. Ξέρω ότι υποφέρει που αυτές τις μέρες δε μπορεί να μπει.

Ωραία λοιπόν πολύ όμορφα μπορεί κάποιος να συνδυάζει το να λέει στην ταυτότητά του Χ.Ο., να είναι βαπτισμένος Χριστιανός, να πηγαίνει στην εκκλησία, να κάνει θρησκευτικό γάμο, κλπ. κλπ. και απ'την άλλη να δηλώνει άθεος!!!
Είναι άκρως φυσιολογικό σωστά; Οι πράξεις μετράνε Σταύρο...
Σου απαντώ λοιπόν σε ένα-ένα:
Η ταυτότητά μου όντως λέει Χ.Ο. (είναι απ τις παλιές). Δεν ευθύνομαι όμως εγώ γι αυτό. Άλλοι την εξέδωσαν.
Είμαι όντως βαπτισμένος Χ.Ο. Ούτε όμως και γι αυτό ευθύνομαι. Το γιατί στο εξήγησε ο personanongrata (post 694, σήμερα 08:56:24).
Δεν πηγαίνω εκκλησία. Ούτε στην ανάσταση το Σάββατο το βράδυ.
Δεν έκανα θρησκευτικό γάμο. Έκανα απ τον άλλο.
"κλπ, κλπ":  Δεν ισχύουν.
"Δηλώνει άθεος": Γιατί, δε μπορεί κανείς να δηλώνει ότι γουστάρει σε αυτή τη ζωή?
"Οι πράξεις μετράνε": Είπα εγώ ποτέ όχι?

Το εξήγησα στην επόμενη σειρά.
Όχι, δεν εξήγησες τίποτα. Να στα ξαναβάλω με τη σειρά, να δεις γιατί:
Βυζολάγνος: Εγώ πάντως θα ήθελα εσύ και οι υπόλοιποι να γίνετε Χριστιανοί.
Stavros: Και ο Χριστόδουλος Ιερώνυμος το ίδιο. Αυτόν τον καταλαβαίνω. Εσύ όμως? Γιατί?
Βυζολάγνος: Το εξήγησα στην επόμενη σειρά.
(Στην επόμενη σειρά είχες γράψει τα εξής : )
Βυζολάγνος: Μη το θεωρείς προσηλυτισμό, δεν έχω να κερδίσω κάτι απ'αυτό. Απλά πιστεύω ότι αυτή είναι η αλήθεια.
Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος αλλά τουλάχιστον πιστεύω σε κάτι.
Θεωρώ πως είναι καλύτερο να πιστεύεις σε κάτι απ'το να πιστεύεις στο τίποτα.
Θες αποδείξεις όμως ε; Δεν υπάρχουν δυστυχώς. Ο Ιησούς Χριστός μάλλον δε θα εμφανιστεί ενώπιόν μας.
Κάτι όμως που δε βλέπεις δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.
Το κλειδί είναι αν υπάρχει η λέξη "ΠΙΣΤΕΥΩ" στο λεξιλόγιο του καθενός.


Δεν εξήγησες λοιπόν το λόγο για τον οποίο θα ήθελες ΕΓΩ να γίνω χριστιανός. Εξήγησες γιατί ΕΣΥ είσαι χριστιανός. Θεωρώ λοιπόν ότι η επιθυμία σου (να γίνω κι εγώ), είναι  εφαρμογή προσηλυτισμού.

Γιατί μπρε σε ανάγκασα να γίνεις Χριστιανός; Μια πρόταση έκανα. Δικαίωμά σου τι πιστεύεις ασφαλώς.
Ξέρεις κάτι ρε βυζολάγνο? Όσα χρόνια έχω ζήσει (και μάλλον έχω ζήσει περισσότερα από σένα), μπορεί να έχω ακούσει ίσα και με 1500 φορές την πρόταση του «Γιατί πρέπει να είμαι χριστιανός» (και μάλιστα «καλός»).
Την άλλη, αυτή που εγώ τελικά επέλεξα, ποτέ.
Πες – πες – πες λοιπόν (και μάλιστα τα ίδια συνεχώς, τίποτα καινούριο) με έχει κουράσει το θέμα. Οπότε το να έρχεσαι εσύ τώρα, στο μπουρδελοsite μας να μου λες και συ να γίνω χριστιανός, έ, αντιδρώ στην πρότασή σου. Μη το παίρνεις προσωπικά, no hard feelings, όπως και συ είπας.


Το μη αληθοφανές για σένα μπορεί να'ναι αληθοφανές για μένα και τούμπαλιν. Είπαμε είναι θέμα πίστης.
Με κάνεις να ξαναγράφω τα ίδια που έχω γράψει και παλιά. Αδιάβαστο σε βρίσκω.
Λες εσύ: Αν σκάψω 30 m βαθιά κάτω απ την Πλατεία Συντάγματος, θα βρω πετρέλαιο και θα λύσω το ενεργειακό πρόβλημα της χώρας.
Λέω εγώ: Αν σκάψω 30 m βαθιά κάτω απ την Πλατεία Συντάγματος, δε θα βρω τίποτα.
Αν δεν σκάψουμε, πράγματι ποτέ δε θα λύσουμε τη διαφωνία μας.
Αν όμως πρέπει να καταλήξουμε κάπου για να προχωρήσουμε σε κάτι άλλο, επόμενο, χωρίς να καταστρέψουμε τα πλακάκια της πλατείας, πρέπει να κάνουμε μια παραδοχή:
Υπάρχει, ή δεν υπάρχει πετρέλαιο κάτω από την πλατεία?
Στην περίπτωση αυτή θα εξετάσουμε τι είναι περισσότερο και τι λιγότερο «αληθοφανές», και με βάση αυτό θα προχωρήσουμε, σε αυτό θα στηριχτούμε.
Για αυτό το «αληθοφανές», υπάρχουν ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ κριτήρια.
Εσύ λες ότι υπάρχει πετρέλαιο. Και είναι και «αληθοφανές» αυτό για σένα.
Εν τάξει, σεβαστόν.  ;)

Να στο χοντρύνω λίγο, οι θρησκείες, που καλλιεργούν τις απόψεις περί θεού, ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ τους πιστούς τους στο να προχωρήσοτν παραπέρα. Τους θέλουν "κολλημένους" στην άποψη ότι υπάρχει πετρέλαιο κάτω απ' την πλατεία.

Εσύ σε τι πιστεύεις λοιπόν;
Γιατί ρε φίλε, σοβαρολογείς τώρα, πρέπει να δηλώσω? Και μάλιστα πρέπει να «πιστεύω» σε κάτι? Ναι, πιστεύω στα κουκουνάρια. Σε κάλυψα?

Φαίνεσαι απόλυτος Σταύρο. Τουλάχιστον εγώ δεν είμαι απόλυτος. Από που απορρέει η βεβαιότητά σου αν επιτρέπεται;
Απόλυτος για ποιό πράμα?

Μα εγώ δεν είπα ότι κάτι που δε βλέπεις οπωσδήποτε υπάρχει. Υπονόησα ότι μπορεί και να υπάρχει.
Ε, πες μου λοιπόν τότε, τι ΕΣΥ πιστεύεις: Υπάρχει "θεός"?

Εξάλλου και οι τυφλοί δε μας βλέπουν, τι πάει να πει ότι δεν υπάρχουμε;
Σου απάντησε ο 1personanongrata σε αυτή σου την πρόταση.

Πάμε παρακάτω.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom