Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα που θεωρείς ότι εγώ διαφωνώ σ αυτό.... Σε όλα τα ποστς μου μιλάω για γνώση και παιδεία. Βεβαίως για όλα αυτά υπάρχει μια απαραίτητη προυπόθεση και αυτό λέγεται προτεραιότητες (οι βιολογικές).
Είναι σοφή η έκφραση "Ψωμί, Παιδεία, Ελευθερία" Εχει τη σωστή σειρά και αποτελεί το ακρογωνιαίο λίθο της ιδεατής ανθρώπινης κοινωνικής ζωής. Το "Πατρίς, Θρησκεία, οικογένεια" απ την άλλη μου θυμίζει Κου κλουξ κλάν. Εάν δεν έχεις πατρίδα, εάν δεν έχεις θρησκεία και εάν δεν έχεις οικογένεια είσαι Una personanongrata. Ε λοιπόν φίλτατε εγώ ζητώ ψωμί παιδεία και ελευθερία ακόμα και εάν δεν έχω ΟΥΤΕ πατρίδα, ΟΥΤΕ θρησκεία, ΟΥΤΕ οικογένεια. Φιλικά πάντα.

Ολες αυτα ειναι κουφιες ιδεες.Το παν ειναι το "ψωμι" δηλαδη τα λεφτα και τα υλικα αγαθα για να περνας καλα.Τωρα παιδεια και λοιπες μπουρδες ειναι για τους δημοσιογραφους και τους παπαροεκπαιδευτικους που προσπαθουν και καλα να δωσουν λυση στο προβλημα των καθε "Ζωνιανων".Ναι οι ζωνιανοι θελουν μορφωση και παδεια και οχι λεφτα και υλικα αγαθα :dancing: :jerking:
 

Επισκέπτης
Αχαχά!

Τη γνωρίζω αυτή την επιστολή του Μακαριωτάτου, η οποία ΔΕΝ έχει δημοσιοποιηθεί στον τύπο πάντως (εξ όσων γνωρίζω).
Μια που τμήμα της όμως δημοσιοποιείται εδώ, δικαιούμαι δια να απαντήσω:
Προσέξτε παίδες (και συ Δημήτριε), τι λέει ο τύπος εδώ απο πάνω:
"Η Εκκλησία έχει κάποιο λόγο, και ας μη τον γνωρίζετε"!
Με άλλα λόγια (και επειδή αυτός ο ίδιος είναι η Εκκλησία): "Θα κάνουμε ότι γουστάρουμε, και δε χρειάζεται να σας δίνουμε λογαριασμό"!
Αυτό είναι κατάντια, Δημήτριε, και απορώ πως το θεωρείς επιχείρημα (προφανώς καλό), και το προβάλεις! Κατάντια, για το τι έχουν αξίωση οι τύποι αυτοί να "αποδέχεται" το ποίμνιό τους!....

Kατ' αρχήν φίλε μου να σου πώ οτι με χαροποιεί ιδιαίτερα το γεγονός οτι δειαβάζεις  ακόμη και μή δημοσιευμένες επιστολές στου Μακαριωτάτου στον τύπο.Πραγματικά μπράβο σου ! ;)

Επειδή όμως ο κ. Χριστόδουλος έχει γίνει στις μέρες μας "κόκκινο πανί" και θα συνεχίσει να είναι "κόκκινο πανί", μέχρι να καλυφθεί το πρόσωπό του με "μαύρο πανί" ... θα πάω λίγο παλαιότερα , στο 1993 , σε μια συνέντευξη του τότε Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Σεραφείμ. Εξ' αφορμής των λόγων του Μακαριστού Αρχιερέως, θα προσπαθίσω να δικαιολογήσω το :"...Και οσάκις η Εκκλησία φέρεται προς αυτούς με επιείκεια, τούτο ασφαλώς έχει κάποιο λόγο που το κάνει, που ίσως πολλοί να μην τον γνωρίζουν"... του νύν Αρχιεπισκόπου.

Λέει λοιπόν ο  Σεραφείμ : " Άν κλέψω , θα με πάτε στο δικαστήριο να με δικάσει. Και υπάρχουν περιπτώσεις που το δικαστήριο εξετάζων τον πρότερο έντιμο βίο του κατηγορουμένου , τις περιστάσεις κάτω απο τις οποίες τέλεσε την κλοπή ... αν για παράδειγμα βρέθηκε στην ανάγκη να κλέψει γιατί πεινούσε ... και στο τέλος το δικαστήριο, είτε του φέρεται με επιείκεια είτε τον απαλάσσει της κατηγορίας. Στην Εκκλησία μας δεν μπορούν να εφαρμοσθούν αυτά? Μόνο κακά κάνουν οι κληρικοί μας ? ... "

Ελπίζω να έγινα αντιληπτός ! ;)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Kατ' αρχήν φίλε μου να σου πώ οτι με χαροποιεί ιδιαίτερα το γεγονός οτι δειαβάζεις  ακόμη και μή δημοσιευμένες επιστολές στου Μακαριωτάτου στον τύπο.Πραγματικά μπράβο σου ! ;)

Επειδή όμως ο κ. Χριστόδουλος έχει γίνει στις μέρες μας "κόκκινο πανί" και θα συνεχίσει να είναι "κόκκινο πανί", μέχρι να καλυφθεί το πρόσωπό του με "μαύρο πανί" ... θα πάω λίγο παλαιότερα , στο 1993 , σε μια συνέντευξη του τότε Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος Σεραφείμ. Εξ' αφορμής των λόγων του Μακαριστού Αρχιερέως, θα προσπαθίσω να δικαιολογήσω το :"...Και οσάκις η Εκκλησία φέρεται προς αυτούς με επιείκεια, τούτο ασφαλώς έχει κάποιο λόγο που το κάνει, που ίσως πολλοί να μην τον γνωρίζουν"... του νύν Αρχιεπισκόπου.

Λέει λοιπόν ο  Σεραφείμ : " Άν κλέψω , θα με πάτε στο δικαστήριο να με δικάσει. Και υπάρχουν περιπτώσεις που το δικαστήριο εξετάζων τον πρότερο έντιμο βίο του κατηγορουμένου , τις περιστάσεις κάτω απο τις οποίες τέλεσε την κλοπή ... αν για παράδειγμα βρέθηκε στην ανάγκη να κλέψει γιατί πεινούσε ... και στο τέλος το δικαστήριο, είτε του φέρεται με επιείκεια είτε τον απαλάσσει της κατηγορίας. Στην Εκκλησία μας δεν μπορούν να εφαρμοσθούν αυτά? Μόνο κακά κάνουν οι κληρικοί μας ? ... "

Ελπίζω να έγινα αντιληπτός ! ;)
Ορθόν αλλά μπλέκεις τα εγκόσμια με τα μεταφυσικά...... Κάτι σα να λέμε ραπανάκια με πορτοκάλια......
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Μήτσο, νομίζω ότι άδικα κουράζεσαι. Οι δηλώσεις φαίνεται να είναι κάτι σαν τους νόμους: βγάζει ο νομοθέτης το νόμο και μετά πλακώνουν 100 νομικοί και συνταγματολόγοι για να τον ερμηνεύσουν.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
οταν ο νομοθέτης που βγάζει τους νόμους είναι η ελληνική κυβέρνηση τότε 100 δΕΝ φτάνουν...
 

latex

Μέλος
Εγγρ.
17 Σεπ 2007
Μηνύματα
220
Like
0
Πόντοι
1
Στο ερώτημα ποιά είναι η θρησκεία σας απαντώ ΚΑΜΙΑ.Δεν χρειαζόντουσαν ποτέ στον νοήμονα άνθρωπο οι 'θρησκείες' και οι δημιουργοί των διαφόρων 'θεοτήτων'.Εφευρέσεις των εκάστοτε αφεντάδων για την χαλιναγώγηση υπόδουλων ανθρωπάκων.Η ημερομηνία τώρα είναι 2008.Που μεταφράζεται ότι η εποχή μας δεν βαδίζει στα παραμύθια 'μεταθάνατον ζωής' αλλά στην πραγματικότητα του παρόντος και του μέλλοντος.Αποφεύγοντας τις τραγωδίες του παρελθόντος.
 

Tsolias.Psolias

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
8 Ιουλ 2007
Μηνύματα
15.106
Like
28
Πόντοι
166
πλέον η θρησκεία έχει γίνει μόνο μέσο κοινωνικοποίησης του ατόμου. φανταστείτε τι αντιμετώπισης θα τύχει κάποιος που δηλώνει ότι είναι μουσουλμάνος ή 12θειστής σε αντίθεση με τον χριστιανό(σε ελλάδα μιλάμε πάντα)

το αν κάποιος θεωρεί τον εαυτό του χριστιανό ή όχι είναι θέμα χαρακτήρα. κάποιοι θέλουν έναν θεό να τους φυλάει και άλλοι όχι. άλλοι το κάνουν από συμφέροντα άλλοι από ανάγκη και δεν συμμαζεύεται.


προσωπικά δεν έχω ζητήσει τπτ από τον θεό ούτε και από έναν άγιο. όπως είναι τα πράγματα ας έρθουν. ψεύτικες ελπίδες για κάποιο δήθεν θαύμα δεν μπορώ να έχω. εδώ ούτε το τζόκερ δεν μας κάθεται πόσο μάλλον ένα θαύμα.

η εποχή που η θρησκεία κατηύθηνε τα πλήθη πέρασε και πολλά ταμπού εξαφανίστικαν. θες η γνώση θες η τόλμη πάντως η θρησκεία έχει καταντήσει μία τράπεζα χωρίς βιβλιάριο ανάληψης. η διαφθορά είναι και σε αυτό το περιβάλλον και απ' ότι φαίνεται κανένας θεός από καμία θρησκεία δν ρίχνει φωτιά να κάψει κανέναν.

παραδέχομαι τον χριστιανισμό μόνο στο σημείο που κράτησε ζωντανή την θέληση των ελλήνων να παλέψουν τους τούρκους και καταριέμαι την πολιτική που φυλάκισε τον ΓΕΡΟ ΤΟΥ ΜΩΡΙΑ. αλλά παπάς ήταν αυτός που τον έβαλε μέσα.

άρικτη λοιπόν η σχέση εξουσίας εκκλησίας. μέσα στα σκατά βρίσκεις και διαμάντια αλλά θέλουν καθάρισμα από τα σκατά.

όσο κρατάω τον εαυτό μου καθαρό και όσο τα πάω καλά με αυτούς που αγαπάω δεν φοβάμαι ούτε Θεό ούτε Μωάμεθ ούτε κανέναν{"δεν φοβάμαι όμως εγώ έχω γκλίτσα και βαρώ"} που πάνε να μου πασάρουν. βλέπω τον χριστιανισμό μόνο σαν παράδοση όπως το αρνάκι το Πάσχα. αφήστε που το επόμενο πάσχα αναβάλλεται γιατί βρήκαν το πτώμα. :cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:


 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Τσολιά μου υποκλίνομαι. Οσο για τα εγκλήματα των ρασοφόρων, ένα από τα πολλά που διέπραξαν κατά και μετά την Τουρκοκρατία είναι και η προδοσία στον Κολοκοτρώνη.
 

Επισκέπτης
[size=11pt]Sorry dimitrios, δεν έγινες.[/size]

Άλλα σου λέω, σε άλλα μου απαντάς.

Άλλα λέει η θειά μου ... άλλα ακούν τ' αυτιά μου    εεεεεεεεεέ ??? :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Γιατί δεν έγινα αντιληπτός? Σου ερμήνευσα ακριβώς τη φράση που μου παρέθεσες !
Το ξέρω ... έχουμε άλλη οπτική γωνία ...

Βέβαια, το δεύτερο ερώτημά σου ήταν κάπως διαφορετικό και προτίμησα να μήν απαντήσω ...
Άντε ... να απαντήσω αφού θές ... αλλά δια ερωτήσεως ... ;)

Ποιά δημόσια υπηρεσία (γιατί κι εσύ ως δημόσια Υπηρεσία βλέπεις την Εκκλησία) κοινοποιεί στο κοινό το σκεπτικό βάσει του οποίου προέβη στη λήψη μιας ορισμένης απόφασης ?

Αλλά και εν προκειμένω (αναφέρομαι στη συγκεκριμένη επιστολή του Μακαριωτάτου-μιάς και την έχεις διαβάσει) ... μήπως υπήρξε σαφής αιτιολόγηση των λόγων που οδήγησαν την Εκκλησία στη λήψη συγκεκριμένης Εκκλησιαστικής αποφάσεως (επιεικούς για κατηγορούμενο) μέσω ειδικής εγκυκλίου που εκδόθηκε προγενέστερα της επιστολής? Άσχετο αν εγώ διαφωνώ με το σκεπτικό ... Υπήρξε όμως σκεπτικό και δόθηκε και στον τύπο ! Μην είμαστε άδικοι ...
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965
Επίσης Χρόνια Πολλά και συγχαρητήρια για το αβατάρ σου (πραγματικά καλό). Παρακάτω...
Όσον αφορά το 1ο σκέλος έχω την εξής απορία: Εφόσον δέχεσαι την ύπαρξη του Ιησού (Χριστό εγώ τον λέω δεν τον είπες εσύ, οπότε λύθηκε το 2ο σκέλος), γιατί αμφισβητείς την θεϊκή του υπόσταση; Θεωρείς λοιπόν αξιόπιστες τις πηγές που αναφέρονται στην πορεία και τη διδασκαλία του και αναξιόπιστες εκείνες που αναφέρονται στα θαύματα και την Ανάστασή του. Με ποιά λογική; Διότι αν είναι αναληθείς οι μεν (περί θαυμάτων και Ανάστασης), δε θα μπορούσαν να'ναι αναληθείς και οι δε (περί ύπαρξης); Ποιός μπορεί να είναι σίγουρος για το οτιδήποτε; Η απάντηση είναι κανείς. Γι'αυτό το όλο ζήτημα έχει να κάνει με την πίστη. Αν υπήρχε απόδειξη ότι έζησε ο Ιησούς=Χριστός (για μένα προσωπικά υπάρχουν τουλάχιστον ενδείξεις) τότε απλούστατα δε θα το συζητούσαμε, γιατί δε θα υπήρχε αυτό το θρέντ σωστά; Κι όλοι μας θα ήμασταν Χριστιανοί...
Άντε Καλή Χρονιά να έχουμε.
Χρόνια Πολλά! Καλή Χρονιά! Με υγεία και ευτυχία!
Σύμφωνα λοιπόν με την παραπάνω λογική, προσωπικά βγάζω το συμπέρασμα ότι όποιος έζησε, δίδαξε και έκανε θαύματα είναι θεός ή έχει θεϊκή υπόσταση.
Τότε για ποιο λόγο δε θεωρείται θεός ή πρόσωπο με θεϊκή υπόσταση και ο Απολλώνιος ο Τυανεύς;
Και αυτός ήταν υπαρκτό πρόσωπο, δίδαξε σε πολλά μέρη και έκανε θαύματα. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής, αυτό λέει η επιστήμη και οι ενδείξεις ή αποδείξεις για τη ζωή και το έργο του είναι το ίδιο ισχυρές με αυτές για τον Ιησού.
Παραθέτω και κάποια link από ιστοσελίδες, τα οποία βρήκα με ένα γρήγορο ψάξιμο στο google.
www.apologitis.com/gr/ancient/tyaneas.htm]link1[/url], link2, www.ellinikilatreia.gr/O_Apollhonios_o_Tyanehus]link3[/url], link4
Καλώς λοιπόν θα πάρω τηλέφωνο τον Φράνκο Τζεφιρέλι και θα του πω μετά το "Ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ"
να γυρίσει και το "Ο Απολλώνιος ο Τυανεύς". Σωστά;
Καλή Χρονιά και Καλά Κρασά...

Συναγωνιστή,
Θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί το συμπέρασμα μου είναι λανθασμένο.
Μην ξεχνάς επίσης ότι πουθενά δεν ανέφερα ότι ο Απολλώνιος ο Τυανεύς είναι θεός ή έχει θεϊκή υπόσταση (ούτε για τον Ιησού ανέφερα κάτι παρόμοιο).

Και άλλη μια ερώτηση. Αν δεχτούμε ότι ο Ιησούς ήταν υπαρκτό πρόσωπο, τι είναι αυτό που αποδεικνύει ότι ήταν θεός ή ότι είχε θεϊκή υπόσταση;
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Dimitrie,

Να βάλω τα πράματα στη θέση τους, για να συννενοούματε:

Κάποιος της εκκλησίας καταλαμβάνεται (και κράζεται δημόσια - παίζει και αυτό το ρόλο του) να κάνει ατασθαλίες και άλλα ανομήματα.
Δικάζεται από την εκκλησία.
Και πέφτει "στα μαλακά".
Ρωτάει κάποιος: "Γιατί του τη χαρίσατε?"
Και απαντάει η εκκλησία: "Γιατί έτσι".

Αυτή είναι η περίπτωσή μας, ελπίζω μέχρι εδώ να συμφωνείς.

Δε διαφωνώ στην επιείκια, γιατί προφανώς δεν έχω όλα τα στοιχεία για να κρίνω. Αν τα είχα, ίσως διαφωνούσα, ίσως συμφωνούσα.
Λέω όμως (με βάση τα γνωστά σε μένα στοιχεία): "Γιατί ρε παιδιά αυτός στα μαλακά, ενώ όλοι οι άλλοι (ή έστω μερικοί) θα την πλήρωναν σκληρά?"
Η λογική αντίδραση (του δικαστή) θα ήταν η δημοσιοποίηση του σκεπτικού. Πράγμα που ΓΙΝΕΤΑΙ στη δικαιοσύνη. Έτσι θα μάθαινα και εγώ τι παίζεται, και το "ίσως διαφωνούσα, ίσως συμφωνούσα" θα άλλαζε και θα είχα άποψη.
Αυτό νομίζω (την πληροφόρηση) το δικαιούται να το ζητάει ο καθένας.
Το ζήτησε λοιπόν κάποιος. Και τι πήρε?
Πήρε την απάντηση (ΕΠΙΣΗΜΑ, αυτό είναι το κακό, διότι το ότι έτσι γίνεται 2.000 χρόνια τώρα το ξέρουμε) ότι "...και οσάκις η Εκκλησία φέρεται προς αυτούς με επιείκεια, τούτο ασφαλώς έχει κάποιο λόγο που το κάνει, που ίσως πολλοί να μην τον γνωρίζουν".

Επαναλαμβάνω: ΔΕΝ κρίνω αυτή τη στιγμή αν ορθώς επεδείχθη η επιείκια ή όχι. Αυτό είναι μια άλλη κουβέντα, και για την οποία δεν έχουμε και τα στοιχεία για να την κάνουμε.
ΚΡΙΝΩ όμως την ανωτέρω πρόταση, η οποία ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ λέει (εγώ έτσι το μεταφράζω):
"Θα κάνουμε ότι γουστάρουμε, και δε χρειάζεται να ξέρεις το λόγο".
Η ανωτέρω πρόταση σε άλλη (αντίθετη) περίπτωση θα μπορούσε να έχει γραφτεί ως: "...και οσάκις η Εκκλησία φέρεται προς αυτούς με αυστηρότητα, τούτο ασφαλώς έχει κάποιο λόγο που το κάνει, που ίσως πολλοί να μην τον γνωρίζουν". Ποιά διαφορά έχουν οι δυό προτάσεις? Καμία, αν δε ξέρεις τα στοιχεία. Επομένως δεν ισχύει καμια απ τις δυό, ισχύει μόνο μια, αυτή που περιλαμβάνει και τις δυο. Και αυτή είναι η:
"Θα κάνουμε ότι γουστάρουμε, και δε χρειάζεται να ξέρεις το λόγο".

Είναι γάτοι, βεβαίως, Δημήτριε, οι άνθρωποι αυτοί στο χειρισμό του λόγου. Το θέμα είναι έχοντας αυτό το χαρακτηριστικό (και το χάρισμα αν θες), τι χρήση του κάνουν. Η άποψή μου είναι ότι η χρήση που κάνουν είναι για να γεμίζουν τις τσέπες τους και τις κοιλιές τους. Αυτή, και ΚΑΜΜΙΑ  άλλη.

Γι' αυτό τους σιχαίνομαι, και σαν συνέπεια της σιχαμάρας αμφιβάλλω και διαφωνώ με ΟΛΑ όσα λένε.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Ας βάλω κι εγώ μια παραπομπή λεχθέντων πεφωτισμένων ανθρώπων, όπως έκανε ο Δημήτρης.
Από τις προφητείες του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού, λοιπόν:
«Οι κληρικοί θα γίνουν οι χειρότεροι και οι ασεβέστεροι των όλων». (Τότε που έλεγε αυτά ο
Άγιος κάποιοι κληρικοί από το ακροατήριο δυσανασχέτησαν και είπαν: «Άγιε μεγάλη προσβολή σε μας». Και
ο Άγιος απάντησε: «Αμ εγώ τι είμαι; Δεν είμαι από την ιδικήν σας τάξιν; Σας λέγω πως αυτά μια μέρα
θα γίνουν».  Επίσης: «Ακούσατε αδελφοί μου Χριστιανοί. Θάρθει καιρός που
δεν θα παρατηρείται αυτή η αρμονία που είναι σήμερα μεταξύ λαού και κλήρου.Όταν θα πηγαίνει ο παπάς
σε σπίτι λαϊκού, μόλις θα φεύγει θα θυμιάζουν με θυμίαμα. Αν θα καθίσει σε στρώμα, μετά την
αναχώρησή του θα το τινάζουν. Αν θα συναντούν οι άνθρωποι κληρικό στο δρόμο, θα γυρίζουν πίσω
και δεν θα εξακολουθούν το δρόμο τους»
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]...ο Άγιος απάντησε: «...Αν θα συναντούν οι άνθρωποι κληρικό στο δρόμο, θα γυρίζουν πίσω και δεν θα εξακολουθούν το δρόμο τους» [/size]

Εγώ πάντως τηρώ ευλαβικά την παράδοση, και όταν συναντάω παπά στο δρόμο ή αλλού, πιάνω τ' αρχίδια μου...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εγώ πάντως τηρώ ευλαβικά την παράδοση, και όταν συναντάω παπά στο δρόμο ή αλλού, πιάνω τ' αρχίδια μου...
Εγώ πάντως φίλε σταύρο όποτε μπαίνω σ αυτό το σάιτ πιάνω την κοιλιά μου απ τα γέλια. Να στε καλά ρε μάγκες που μου φτιάχνετε τη διάθεση....
 

Επισκέπτης
Εγώ πάντως τηρώ ευλαβικά την παράδοση, και όταν συναντάω παπά στο δρόμο ή αλλού, πιάνω τ' αρχίδια μου...
Φαντάζομαι όταν πήγες στο Άγιο Όρος τι θα έπαθες ...
Ούτε να φάς δεν θα μπορούσες με το ένα χέρι  ...  γι' αυτό και δεν σου άρεσε ...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Φαντάζομαι όταν πήγες στο Άγιο Όρος τι θα έπαθες ...
Ούτε να φάς δεν θα μπορούσες με το ένα χέρι  ...  γι' αυτό και δεν σου άρεσε ...
Δημητράκη μιας και το έφερες στην κουβέντα.... Μήπως πήρες μάτι τι έγινε εχθές στο Αγιον Ορος;;;;; Κάτι για καταπατητές μοναχούς πήρε το αυτί μου.......Α ρε αυτό το άβατο... Βεβαίως η κυβέρνηση αυτή έχει μεγάλη πρεμούρα να καταλύσει το άβατο των Ανωτάτων Σχολών....Γιατί άραγε;
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]Φαντάζομαι όταν πήγες στο Άγιο Όρος τι θα έπαθες ...
Ούτε να φάς δεν θα μπορούσες με το ένα χέρι  ...  γι' αυτό και δεν σου άρεσε ...[/size]

Κατ' αρχήν ποιός σου είπε ότι δε μου άρεσε?
Άμα θες, ξαναπάω, και πάμε και μαζί. Και επειδή έχω και τα μέσα, θα πάρουμε και αυτοκίνητο (που όπως ξέρεις ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ για τον καθένα - ψοφάει στον ποδαρόδρομο ο κόσμος εκεί).

Κατά δεύτερον, το έθιμον του παπαροπιασίματος δεν έχει εφαρμογή στους καλόγερους. Μόνο στους παπάδες. Και όσο πιό μεγάλο βαθμό έχει ο αξιωματούχος, τόσο πιό σφιχτά πρέπει να τα πιάνεις...

Καλού κακού πάντως, την είχα κάνει disengage την υποχρέωση για κείνες τις μέρες. Αλλιώς ίσως θα υπήρχε πρόβλημα. Απο παντού ξεφύτρωναν.

 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Εγώ πάντως τηρώ ευλαβικά την παράδοση, και όταν συναντάω παπά στο δρόμο ή αλλού, πιάνω τ' αρχίδια μου...
αυτο θελουν κι αυτοι. σε βλεπουν να τα πιανεις και ''φτιαχνονται'' !!!!

κι αν δεν με πιστευεις ρωτα και το zero..  :cheesy:
 

Επισκέπτης
Κατ' αρχήν ποιός σου είπε ότι δε μου άρεσε?
Άμα θες, ξαναπάω, και πάμε και μαζί. Και επειδή έχω και τα μέσα, θα πάρουμε και αυτοκίνητο (που όπως ξέρεις ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ για τον καθένα - ψοφάει στον ποδαρόδρομο ο κόσμος εκεί).

Μαζί στο Άγιο Όρος ?  :grin:
Ρε ... θα γελάσει μαζί μας το μισό site ...!  :2funny: :2funny: :2funny:
Άσε που μετά θα πρέπει να ξαναπάω ... για να εξομολογηθώ τα όσα ΔΕΝ θα κάνουμε εκεί ...!

Να σε δώ να ξυπνάς μία η ώρα τη νύχτα για Όρθρο και προσευχή ... και να σχίσω τα πτυχία μου ... :2funny: :2funny: :2funny:

Θα' μαστε και VIP  :huh:
Άααα! Τότε αλλάζει το πράμα ! Αρχίζω να το ξανασκέπτομαι ... :think:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom