Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Το θεμα ειναι αλλο οπως λες....Στην υποθετικη περιπτωση που ΑΥΤΟΣ(ο georgebest) η και εγω αν θελεις,ειχαμε οντως "καποια ισχυρη ενδειξη" εσυ τι θα εκανες....;Θα μας πιστευες στα λεγομενα μας ,η θα παραθετες τα δικα σου επιχειρηματα για να γινετε κουβεντα...;

Κατ'αρχάς καλή χρονια. Ευχομαι ο,τι επιθυμείς.

Κατα δεύτερον, δε θα έκανα απολύτως τίποτα. Οι ενδείξεις είναι ενδείξεις και τίποτε περισσότερο. Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την αξιοπιστία σου. Το αντίθετο, είμαι πεπεισμένος ότι πράγματι πιστεύεις όσα λες.

Αυτη ειναι και η θεση η δικια μου...

το κείμενο που έγραψες δεν αποτελεί θέση αγαπητέ φίλε.  

Αρνητης των παντων (και σχολιαστης βεβαιως-βεβαιως..)
Θα χαρω να συζητησουμε...

Δεν είναι σωστό να κλείνουμε αρνητικά. Σε ευχαριστώ πάντως για το χαρακτηρισμό που μου αποδίδεις. Δε σχολιάζω τα πάντα όμως. Εδω είσαι λάθος.

Στη διάθεσή σου για συζήτηση. Δεν ξέρω όμως πόσο ενδιαφέρων συνομιλητής θα ήμουν μιας και το θέμα θρησκεία δε με έχει απασχολήσει τα τελευταία 20 χρόνια.  Και η συζήτηση που είχα με το Γιώργο το Μπεστ δεν αναφέρεται σε θρησκευτικά θέματα αλλα κυριώς σε θέματα που σχετίζονται με τη λογική

@georgebest - μάλλον το ύφος των γραφομένων μου είναι τέτοιο που δίνει λάθος εντύπωση. Ισως είναι ενα τόνο πιο επιθετικό από όσο πρέπει

Κρατάω το "Νομίζω ότι εκπέμπουμε σε διαφορετικά μήκη κύματος" και σου εύχομαι καλή χρονιά.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
To απολυτο ονειρο..

Ο Vasos, απο τον αμβωνα το Γκολντ, να δινει διαλεξη περι θρησκειων..

Και απο κατω οι στριπτηζουδες να ουρλιαζουν..!! :2funny: :2funny: :2funny:

ποσα θα εδινες για αυτο το θεαμα?ελπιζω περισσοτερο απο ενα πριβε!
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Ποια ειναι η θρησκεία μας...εδω φεύγει η κεφαλή της θρησκευτικής σέκτας του σαιτ.

Η απώλεια είναι σημαντική.

"Ε όχι πατέρα, η αλήθεια δε βρίσκεται στη θρησκεία. Η αλήθεια πατέρα βρίσκεται στους sex pistols."

Απο μένα τέλος με το παρόν θρεντ.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Κατ'αρχάς καλή χρονια. Ευχομαι ο,τι επιθυμείς.

Κατα δεύτερον, δε θα έκανα απολύτως τίποτα. Οι ενδείξεις είναι ενδείξεις και τίποτε περισσότερο. Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την αξιοπιστία σου. Το αντίθετο, είμαι πεπεισμένος ότι πράγματι πιστεύεις όσα λες.

το κείμενο που έγραψες δεν αποτελεί θέση αγαπητέ φίλε.  

Δεν είναι σωστό να κλείνουμε αρνητικά. Σε ευχαριστώ πάντως για το χαρακτηρισμό που μου αποδίδεις. Δε σχολιάζω τα πάντα όμως. Εδω είσαι λάθος.

Στη διάθεσή σου για συζήτηση. Δεν ξέρω όμως πόσο ενδιαφέρων συνομιλητής θα ήμουν μιας και το θέμα θρησκεία δε με έχει απασχολήσει τα τελευταία 20 χρόνια.  Και η συζήτηση που είχα με το Γιώργο το Μπεστ δεν αναφέρεται σε θρησκευτικά θέματα αλλα κυριώς σε θέματα που σχετίζονται με τη λογική

@georgebest - μάλλον το ύφος των γραφομένων μου είναι τέτοιο που δίνει λάθος εντύπωση. Ισως είναι ενα τόνο πιο επιθετικό από όσο πρέπει

Κρατάω το "Νομίζω ότι εκπέμπουμε σε διαφορετικά μήκη κύματος" και σου εύχομαι καλή χρονιά.

  Κατα αρχην να με συγχωρεις που παρενεβην στην κουβεντα που ειχες με τον Γιωργο το μπεστ χωρις να σου ευχηθω το λιγοτερο ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ και ΥΓΕΙΑ....Ειλικρινα συγνωμη ,δεν το συνηθιζω να ειμαι αγενης προς τους συνομιλητες μου...

Ενα παραπονο εχω απο ολους τους φιλους που για τους λογους τους ειναι αθεοι(απολυτα σεβαστοι οσον με αφορα..)τοσο αυτους που συνομιλουμε μεσω σαιτ,οσο και τους αλλους στην προσωπικη μου ζωη...Το εξης:


  Eνω σε ολα συμφωνουμε-ξεπεσμος κληρικων,μπαχαλο Εκκλησιας,και γενικα ολα τα κακως κειμενα που αποδιωχνουν τον κοσμο και απαξιωνουν την Θρησκεια-μα σε ολα ,και η κουβεντα παει "ροδανι".....οταν ερχεται η στιγμη που θα τους πεις (μιλω για μενα...)ενα συμβαν,ενα οραμα που επαληθευτηκε τελος παντων,και που δεν εξηγηται με κανεναν επιστημονικο τροπο,ακομα και απο επιστημονες....οι εν λογω φιλοι αρκουνται σε απαντησεις ευγενικες τυπου σαν την δικια σου...."Κατα δεύτερον, δε θα έκανα απολύτως τίποτα. Οι ενδείξεις είναι ενδείξεις και τίποτε περισσότερο. Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την αξιοπιστία σου. Το αντίθετο, είμαι πεπεισμένος ότι πράγματι πιστεύεις όσα λες."....Μα λεω μεσα μου,"βρε δεν τους προβληματισα καθολου,οπως προβληματιστικα και εγω...;"Τελος παντων...


  Οσον αφορα την θεση μου απενταντι στην "Θρησκεια"....

  Δεν ξερω τι ειμαι απο θρησκευτικης πλευρας....Χριστιανος,μωαμεθανος,βουδιστης,παγανιστης,αθεος...πες με οπως θες ....τις ταμπελες τις αποφευγω οχι μονο για τους αλλους αλλα και για τον ευατο μου.

  Εκεινο που πιστευω ακραδαντα ειναι οτι , Χριστος μου απεδειχθει με τροπο"θαυμαστο"(εσυ πεςτο οπως θες ,παρακρουση ,ανακρουση οτι βαλει ο νους σου..),σε φαση αρρωστειας κακιας με εσωσε απο βεβαιο θανατο....και κατι αλλα που δεν ειναι του παροντος....

  Το δια ταυτα : Παραδεχομαι Χριστο..ως Θεο μου,και προσπαθω παρα πολυ και με ειλικρινεια ψυχης να ανταποκριθω στην διδασκαλια Αγαπης Του....για να γινω καλυτερος ως ανθρωπος....

  Τα περι παπαδαριου και λοιπον ψιλικατζηδων και παρατρεχαμενων που παρασιτουν στην Εκκλησια Του με αφηνουν παγερα αδιαφορο,αν και με ζηλο θα καρφωνα ενα κασμα(προσοχη...με το μυτερο...)στο κεφαλι ορισμενων απο αυτους...
 

Οσο αφορα το τελευταιο,εχεις δικιο.Δεν ειναι σωστο να κλεινουμε αρνητικα οτιδηποτε...Λαθος μου και δεν ντρεπομαι να το παραδεχτω...Οσο για τον χαρακτηρισμο "σχολιαστης" που σου αποδιδω,τον πιστευω γιατι θα ηταν ψεμα αν ελεγα το οτι δεν παρακολουθω με ενδιαφερον τα ποσταρισματα σου ΕΙΔΙΚΑ στα πολιτικα θεματα...Αν και σε μερικα εχει τυχει να εχουμε διαφορετικη οπτικη γωνια και το εχουμε κανει αμεσα αντιληπτο ο ενας στον αλλο αυτο,δεν μπορω να πω οτι δεν ειναι και ενδιαφερον...Εξαλλου ως ατομα οφειλουμε ολοι μας να δειχνουμε σεβασμο στην διαφορετικοτικα του αλλου....

  Ο τονος "επιθετικοτητας" οπως λες ειναι χαρακτηριστικο σου γνωρισμα...Κοφτερος,ξυραφιστος θα ελεγα για τις αποψεις που υποστηριζει...Χωρις να δω ποιος ποσταρει ,καταλαβαινω οτι ειναι δικο σου....Μην τον αλλαξεις...
Οποιος δεν τον μπορει ας τον αντιπαρελθει...

Φιλικα

 
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
persona μου :2funny:δεν εχεις καταλαβει ακομη το νοημα των λογων μου σε αρκετα σημεια και εξηγουμαι για να στο δωσω να το καταλαβεις πιο ευκολα....1)δεν ασχολουμαι με το ποιος και τί καθιερωσε νωριτερα,απλα το σημειωνω ως ιστορικη ταυτοτητα,2)Δεν ασχολουμαι με το τι λενε οι ρασοφοροι,πως κυκλοφορουν(οπως σωστα λες ως χριστουγεννιατικα δεντρα με αμφια εκατομμυριων και σπιτια με πισινες) διοτι η αληθεια που πιστευω οτι μας αποκαλυψε ο θεος για την μεταθανατον βασιλεια των ουρανων ειναι καταγεγραμμενη ανα τους αιωνες απο τα ιερα ευαγγελια του προς εμας + φυσικα την εμπρακτη(για εμας τους χριστιανους)αποδειξη της ενανθρωπησης του ιησου του ιδιου του υιου απο την εμφυσηση του αγιου πνευματος στην παναγια μας,της ζωης του στη γη,του θανατου του και της αναστασεως του.3)Ο Χριστος φιλτατε ηταν γραφτο να κανει αυτα που εκανε,να δεχθει την επιθεση απο αυτους που επρεπε(φαρισαιους,γραμματεις κλπ...) και να εχει την τυχη που επρεπε για να δωσει ελπιδα στον ανθρωπο και να κατανοησει οτι υπαρχει αλλη ζωη μαζι Του.Δεν χρειαζεται να ασχολουμαστε με τον αννα και τον καιαφα περαν της ιστορικης τους πορειας στην φαρισαικη κοινοτητα των εβραιων.Σε οτι αφορα τον παραλληλισμο της κοινης αποτυχιας "εφαρμογη" κομμουνισμου και χριστινιασμου περαν του οτι ξεχνας οτι τον κομμουνισμο τον γεννησαν ανθρωπινα μυαλα,ενω την εκκλησια την ιδρυσε επι της γης ο ιδιος ο ιησους χριστος και μετα την παρεδωσε σε ανθρωπους που την εφτασαν ως σημερα(οπως την εφτασαν τελος παντων),αλλα περα απο αυτο(επειδη εγω πιστευω πολυ ασχετα αν η ζωη μου ειναι αμαρτωλη περα ως περα) τα δογματα τα χριστιανικα εκτος της ορθοδοξης πιστης που δεχεται και την παναγια ως ενα πολυ ιερο προσωπο και την αγια τριαδα ομοουσια,αδιαιρετη με 3 διαφορετικα προσωπα ειναι αιρεσεις οπως ειναι οι ευαγγελιστες,οι μορμονοι,οι προτεσταντες κλπ....γιατι πολυ απλα ο εγωισμος του ανθρωπου δημιουργει στην συνειδηση του ψευδαισθησεις,επαρση,αλαζονεια,αχαριστια και πολλα αλλα τα οποια οδηγουν σε λανθασμενα συμπερασματα.Στον κομμουνισμο ομως οπως σε οποιοδηποτε "πολιτικο" καθεστως,πολιτικη ιδεα(πουτσες μπλε) κλπ...που υπαρχει μεσα στη λογικη του κομμουνισμου η αληθεια για να εφαρμοστει κατι τετοιο?αποδειξη αυτου που σου λεω ειναι η παταγωδης αποτυχια της εφαρμογης του οπου και αν επικρατει ή επικρατησε.Πού να πρωτοαναφερθω?στην ρουμανια του τσαουσεσκου,στην κινα του μαο τσε?,στην λατινικη αμερικη?και ναι μεν η κινα και η πρωην σοβιετικη ενωση δειχνουν σαν κρατη οτι εχουν δυναμη οικονομικη,αλλα για ρωτα τον κοσμακη που φυτοζωει....εξαιτιας των κομμουνιστων-καπιταλιστων ηγετων τους!πηγαινε και στην κουβα να δεις σε τί ομορφες συνθηκες ζουν οι κουβανοι...ο κομμουνισμος φιλτατε ειναι μια θεωρια που την βγαλανε λαμογια για να εκμεταλλευονται οι λιγοι τους πολλους και ειναι ανθρωπινη εφευρεση και εφαρμογη...η Αποκαλυωη ομως του θεου στον ανθρωπο ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα οπως και αυτα που θα επακολουθησουν πριν τη δευτερα παρουσια του Κυριου.
Βάσο μου καλέ, δεν αμφισβητώ την πίστη σου. Μαγκιά σου. Επί της ουσίας συμφωνούμε σε όλα με την εξής ειδοποιό διαφορά. Εγώ θεωρώ ότι ο Ιησούς ξεκίνησε κάτι στη γη, έφυγε και ήταν τόσο μεγάλο και ριζοσπαστικό το κοινωνικό αποτύπωμα που άφησε (ειδικά σε μια περιοχή που ακόμα και σήμερα σπαράζεται από κοινωνικοπολιτικοοικινομικές διαφορές) που προκάλεσε ένα κύμα αλλαγής που κατόπιν ονομάστηκε Χριστιανισμός και πήρε τρομακτικές κοινωνικές, πολιτικές και θρησκευτικές διαστάσεις. Μέχρι εκεί. Η αυθαίρετη κατά την γνώμη μου θεοποίηση με βρίσκει κάθετα διαφωνούντα. Το σημαντικότερο έργο που άφησε ο Ιησούς ήταν τα λόγια του και αυτά είναι ο μόνος χριστιανικός θησαυρός. Ολα τα άλλα περί εκκλησίας, αποστόλων κτλ κτλ είναι εκμετάλλευση από επιτηδείους του τεράστιου έργου που άφησε και της τεράστιας δύναμης χαρακτήρα που έδειξε. Πρώτα δείγματα τέτοιου χαρακτήρα είχε δείξει και παλαιότερα ο Σωκράτης ο οποίος και δημιούργησε σχολή ολόκληρη μαθητών που συνέχισαν επιτυχώς τη διδασκαλία του. Ο Ιησούς για μένα είναι ένας από τους μεγαλύτερους φιλοσόφους που ανέδειξε αυτός ο πλανήτης.
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Μάγκα μου καταρχήν χρόνια πολλά και ευτυχές το νέον έτος. Κατά δεύτερον μάλλον πρέπει να μάθεις ολίγα παραπάνω πράγματα για το χριστιανισμό.
Πάμε εν τάχει για να τα ξεμπλέξεις.
1.
Ιησούς είναι η ονομασία του ΑΝΘΡΩΠΟΥ που όντως υπήρξε ιστορικά και δίδαδαξε όσα τα Ευαγγέλια επικαλούνται με ολίγη ασημόσκονη και ολίγη μυθολατρεία.
2.
Χριστός είναι ο Ιησούς ως ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ έτσι όπως τον ονομάζει ο Χριστιανισμός. Σε κανένα ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ποστ μου ΔΕΝ έχω χρησιμοποιήσει την λέξη ΧΡΙΣΤΟΣ.

Επίσης Χρόνια Πολλά και συγχαρητήρια για το αβατάρ σου (πραγματικά καλό). Παρακάτω...

Όσον αφορά το 1ο σκέλος έχω την εξής απορία: Εφόσον δέχεσαι την ύπαρξη του Ιησού (Χριστό εγώ τον λέω δεν τον είπες εσύ, οπότε λύθηκε το 2ο σκέλος), γιατί αμφισβητείς την θεϊκή του υπόσταση; Θεωρείς λοιπόν αξιόπιστες τις πηγές που αναφέρονται στην πορεία και τη διδασκαλία του και αναξιόπιστες εκείνες που αναφέρονται στα θαύματα και την Ανάστασή του. Με ποιά λογική; Διότι αν είναι αναληθείς οι μεν (περί θαυμάτων και Ανάστασης), δε θα μπορούσαν να'ναι αναληθείς και οι δε (περί ύπαρξης); Ποιός μπορεί να είναι σίγουρος για το οτιδήποτε; Η απάντηση είναι κανείς. Γι'αυτό το όλο ζήτημα έχει να κάνει με την πίστη. Αν υπήρχε απόδειξη ότι έζησε ο Ιησούς=Χριστός (για μένα προσωπικά υπάρχουν τουλάχιστον ενδείξεις) τότε απλούστατα δε θα το συζητούσαμε, γιατί δε θα υπήρχε αυτό το θρέντ σωστά; Κι όλοι μας θα ήμασταν Χριστιανοί...

Άντε Καλή Χρονιά να έχουμε.
 

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
Επίσης Χρόνια Πολλά και συγχαρητήρια για το αβατάρ σου (πραγματικά καλό). Παρακάτω...

. Αν υπήρχε απόδειξη ότι έζησε ο Ιησούς=Χριστός (για μένα προσωπικά υπάρχουν τουλάχιστον ενδείξεις) τότε απλούστατα δε θα το συζητούσαμε, γιατί δε θα υπήρχε αυτό το θρέντ σωστά; Κι όλοι μας θα ήμασταν Χριστιανοί...

Άντε Καλή Χρονιά να έχουμε.
Δεν ειναι αληθεια. Ακομα και την εποχη που υποτιθεται οτι εζησε ο Χριστος, δεν ηταν ολοι Χριστιανοι.
Καλη Χρονια
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Επίσης Χρόνια Πολλά και συγχαρητήρια για το αβατάρ σου (πραγματικά καλό). Παρακάτω...

Όσον αφορά το 1ο σκέλος έχω την εξής απορία: Εφόσον δέχεσαι την ύπαρξη του Ιησού (Χριστό εγώ τον λέω δεν τον είπες εσύ, οπότε λύθηκε το 2ο σκέλος), γιατί αμφισβητείς την θεϊκή του υπόσταση; Θεωρείς λοιπόν αξιόπιστες τις πηγές που αναφέρονται στην πορεία και τη διδασκαλία του και αναξιόπιστες εκείνες που αναφέρονται στα θαύματα και την Ανάστασή του. Με ποιά λογική; Διότι αν είναι αναληθείς οι μεν (περί θαυμάτων και Ανάστασης), δε θα μπορούσαν να'ναι αναληθείς και οι δε (περί ύπαρξης); Ποιός μπορεί να είναι σίγουρος για το οτιδήποτε; Η απάντηση είναι κανείς. Γι'αυτό το όλο ζήτημα έχει να κάνει με την πίστη. Αν υπήρχε απόδειξη ότι έζησε ο Ιησούς=Χριστός (για μένα προσωπικά υπάρχουν τουλάχιστον ενδείξεις) τότε απλούστατα δε θα το συζητούσαμε, γιατί δε θα υπήρχε αυτό το θρέντ σωστά; Κι όλοι μας θα ήμασταν Χριστιανοί...

Άντε Καλή Χρονιά να έχουμε.

βυζολάγνε,
δεν φαίνεται να τον απασχολεί ιδιαίτερα η ύπαρξη καθεαυτή του Ιησού Χριστού. Τον ενδιαφέρει η διδασκαλία του. Τώρα, για να υπάρχει αυτή η διδασκαλία, κάποιος την έχει διατυπώσει. Αν αυτός είναι ο Ιησούς ή οι ίδιοι μαθητές του και οι υπόλοιποι απόστολοι (χωρίς καν να υπάρχει Ιησούς) μάλλον δεν τον ενδιαφέρει και τόσο. Με τον ίδιο τρόπο, υποθέτω, βρίσκει ενδιαφέρουσα τη διδασκαλία του Μωάμεθ (αν την έχει υπόψη του), χωρίς να τον θεωρεί φυσικά εκπρόσωπο του Θεού,  τη διδασκαλία του Βούδα, του Κουμφούκιου κ.ο.κ. Δεν είναι δα και παράλογο  κάποιος να αναγνωρίζει την ιστορικότητα ενός προσώπου, αλλά όχι και τη θεϊκή του υπόσταση (το έχουν κάνει κι άλλοι, εξάλλου, πολύ πιο παλιά από τον personanongrata).
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965


Όσον αφορά το 1ο σκέλος έχω την εξής απορία: Εφόσον δέχεσαι την ύπαρξη του Ιησού (Χριστό εγώ τον λέω δεν τον είπες εσύ, οπότε λύθηκε το 2ο σκέλος), γιατί αμφισβητείς την θεϊκή του υπόσταση; Θεωρείς λοιπόν αξιόπιστες τις πηγές που αναφέρονται στην πορεία και τη διδασκαλία του και αναξιόπιστες εκείνες που αναφέρονται στα θαύματα και την Ανάστασή του. Με ποιά λογική; Διότι αν είναι αναληθείς οι μεν (περί θαυμάτων και Ανάστασης), δε θα μπορούσαν να'ναι αναληθείς και οι δε (περί ύπαρξης); Ποιός μπορεί να είναι σίγουρος για το οτιδήποτε; Η απάντηση είναι κανείς. Γι'αυτό το όλο ζήτημα έχει να κάνει με την πίστη. Αν υπήρχε απόδειξη ότι έζησε ο Ιησούς=Χριστός (για μένα προσωπικά υπάρχουν τουλάχιστον ενδείξεις) τότε απλούστατα δε θα το συζητούσαμε, γιατί δε θα υπήρχε αυτό το θρέντ σωστά; Κι όλοι μας θα ήμασταν Χριστιανοί...

Χρόνια Πολλά! Καλή Χρονιά! Με υγεία και ευτυχία!

Σύμφωνα λοιπόν με την παραπάνω λογική, προσωπικά βγάζω το συμπέρασμα ότι όποιος έζησε, δίδαξε και έκανε θαύματα είναι θεός ή έχει θεϊκή υπόσταση.

Τότε για ποιο λόγο δε θεωρείται θεός ή πρόσωπο με θεϊκή υπόσταση και ο Απολλώνιος ο Τυανεύς;
Και αυτός ήταν υπαρκτό πρόσωπο, δίδαξε σε πολλά μέρη και έκανε θαύματα. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής, αυτό λέει η επιστήμη και οι ενδείξεις ή αποδείξεις για τη ζωή και το έργο του είναι το ίδιο ισχυρές με αυτές για τον Ιησού.
Παραθέτω και κάποια link από ιστοσελίδες, τα οποία βρήκα με ένα γρήγορο ψάξιμο στο google.
www.apologitis.com/gr/ancient/tyaneas.htm]link1[/url], link2, www.ellinikilatreia.gr/O_Apollhonios_o_Tyanehus]link3[/url], link4
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Δεν ειναι αληθεια. Ακομα και την εποχη που υποτιθεται οτι εζησε ο Χριστος, δεν ηταν ολοι Χριστιανοι.
Καλη Χρονια
Φίλε μου η έννοια χριστιανός χρησιμοποιήθηκε μετά την Ανάσταση του Χριστού. Τουλάχιστον έτσι όπως πιστεύουν οι χριστιανοί. Αυτό ακριβώς πολεμά με σθένος ο μουσουλμανισμός. Το Ισλάμ θεωρεί τον Ιησού απατεώνα που ξεγέλασε τους ανθρώπους ότι είναι ο Μεσσίας και γι αυτό το λόγο έστειλε ο καλός μας θεούλης τον προφήτη Μωάμεθ (ο οποίος για τους Μουσουλμάνους ΕΙΝΑΙ θνητός) για να αποκαταστήσει την τάξη και την αλήθεια. Το ίδιο πιστεύουν και οι Εβραίοι, απλά αυτοί θεωρούν ότι μετά τον Μωυσή ....... το χάος..........Επειδή δεν έχω χρόνο στους λοιπούς θα απαντήσω εν ευθέτω χρόνω ενδελεχώς.
 

katara

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
164
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
1
Μέχρι ενός σημείου το πήγες καλώς κολλητέ,μετά το έχασες. :think:
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Χρόνια Πολλά! Καλή Χρονιά! Με υγεία και ευτυχία!

Σύμφωνα λοιπόν με την παραπάνω λογική, προσωπικά βγάζω το συμπέρασμα ότι όποιος έζησε, δίδαξε και έκανε θαύματα είναι θεός ή έχει θεϊκή υπόσταση.

Τότε για ποιο λόγο δε θεωρείται θεός ή πρόσωπο με θεϊκή υπόσταση και ο Απολλώνιος ο Τυανεύς;
Και αυτός ήταν υπαρκτό πρόσωπο, δίδαξε σε πολλά μέρη και έκανε θαύματα. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής, αυτό λέει η επιστήμη και οι ενδείξεις ή αποδείξεις για τη ζωή και το έργο του είναι το ίδιο ισχυρές με αυτές για τον Ιησού.

Καλώς λοιπόν θα πάρω τηλέφωνο τον Φράνκο Τζεφιρέλι και θα του πω μετά το "Ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ"
να γυρίσει και το "Ο Απολλώνιος ο Τυανεύς". Σωστά;

Καλή Χρονιά και Καλά Κρασά...
 

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
  Το ίδιο πιστεύουν και οι Εβραίοι, απλά αυτοί θεωρούν ότι μετά τον Μωυσή ....... το χάος..........
Αν και τον βριζουν και αυτον. Λενε πως" Δεν φτανει που μας γυρναγε 40 χρονια στην ερημο, αλλα μας εγκατεστησε και στο μοναδικο σημειο στη Μεση Ανατολη που δεν εχει πετρελαιο" :(
 

Επισκέπτης
Τα περι παπαδαριου και λοιπον ψιλικατζηδων και παρατρεχαμενων που παρασιτουν στην Εκκλησια Του με αφηνουν παγερα αδιαφορο,αν και με ζηλο θα καρφωνα ενα κασμα(προσοχη...με το μυτερο...)στο κεφαλι ορισμενων απο αυτους...

..."Η Εκκλησία είναι του Χριστού μας και εμείς είμεθα διάκονοί Του.Πολλές φορες δεν είμεθα στο ύψος μας και με τις αμαρτίες μας παροργίχουμε τον Θεόν.Μα Εκείνος κυβερνά αιώνες τώρα την Εκκλησία Του.Μαλλιστα ετούτο επιβεβαιώνεται ακριβώς ένεκα της ιδικής μας εν πολλοίς αναξιότητας.Αν η Εκκλησία εξηρτάτο απο την αρετή μας, θα είχε προ πολλού καταργηθεί.Εμείς οφείλουμε να τη διακονούμε με πιστότητα, με ευλάβεια, με σεμνότητα, με αγωνιστικότητα.Και ο Θεός με τη Χάρη του,αναπληρώνει τις ελλείψεις μας.
Με αυτά που γράφω, δεν θέλω να δικαιολογήσω τους κληρικούς ή λαϊκούς εκείνους που σκανδαλίζουν ή που ζούν με ασυνέπεια ή που εμπαίζουν τον Θεόν.Δεν τους αμνηστεύω.Αυτοί θα λογοδοτήσουν κυρίως στον Κύριο , αλλά και στην Εκκλησία. Και οσάκις η Εκκλησία φέρεται προς αυτούς με επιείκεια, τούτο ασφαλώς έχει κάποιο λόγο που το κάνει, που ίσως πολλοί να μην τον γνωρίζουν"...


Επιστολή Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ.κ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ (25-02-1999)

Σου απαντώ μέσω των λόγων του Μακαριωτάτου , φίλε μου !
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
H κατάσταση στην οποία βρίσκεται σήμερον ο Χριστόδουλος αγαπητέ μου και η όλη πορεία της υγείας του μου αφήνει βάσιμες ελπίδες ότι εάν υπάρχει ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης του έχει στείλει τη "δική" του επιστολή.

Υ.Γ. Ο λαός επίσης στέλενει κατά καιρούς επιστολές με νόημα. Για την συγκεκριμένη περίπτωση "όλες οι επιστολές εδώ πληρώνονται".......
 

Επισκέπτης
H κατάσταση στην οποία βρίσκεται σήμερον ο Χριστόδουλος αγαπητέ μου και η όλη πορεία της υγείας του μου αφήνει βάσιμες ελπίδες ότι εάν υπάρχει ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης του έχει στείλει τη "δική" του επιστολή.

Υ.Γ. Ο λαός επίσης στέλενει κατά καιρούς επιστολές με νόημα. Για την συγκεκριμένη περίπτωση "όλες οι επιστολές εδώ πληρώνονται".......

Aν και βρισκόμαστε εκτός θέματος , καθώς άλλο είναι το θρέντ για την υγεία του Μακαριωτάτου , περιληπτικά έχω να σου πώ , πως λίγο ... πολύ , όλοι γινόμαστε στη ζωή μας δέκτες επιστολών.Είναι μέχρι να μας χτυπήσει το κουδούνι ο Ταχυδρόμος ...

Ως προς το διαχωρισμό που κάνεις σε Θεό της Παλαιάς ... και σε Θεό της Καινής Διαθήκης , απο Ορθοδόξου Δογματικής Θεολόγίας ισχύει το εξής : " Η Καινή Διαθήκη εις την Παλαιάν κρύπτεται και η Παλαιά Διαθήκη εις την Καινήν φανερούται "

Είναι μεγάλη η ανάλυση της φράσεως και δεν νομίζω πως έχει και νόημα να προβώ σε αυτή.Άλλωστε είναι γνωστές οι θέσεις σου και απόλυτα σεβαστές !
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Aν και βρισκόμαστε εκτός θέματος , καθώς άλλο είναι το θρέντ για την υγεία του Μακαριωτάτου , περιληπτικά έχω να σου πώ , πως λίγο ... πολύ , όλοι γινόμαστε στη ζωή μας δέκτες επιστολών.Είναι μέχρι να μας χτυπήσει το κουδούνι ο Ταχυδρόμος ...

Ως προς το διαχωρισμό που κάνεις σε Θεό της Παλαιάς ... και σε Θεό της Καινής Διαθήκης , απο Ορθοδόξου Δογματικής Θεολόγίας ισχύει το εξής : " Η Καινή Διαθήκη εις την Παλαιάν κρύπτεται και η Παλαιά Διαθήκη εις την Καινήν φανερούται "

Είναι μεγάλη η ανάλυση της φράσεως και δεν νομίζω πως έχει και νόημα να προβώ σε αυτή.Άλλωστε είναι γνωστές οι θέσεις σου και απόλυτα σεβαστές !
Αγαπητέ Δημήτριε,
Καίτοι ο λόγος σου είναι μεστός και συγκαταβατικός, χρησιμοποιείς μερικές λέξεις που κατακρημνίζουν κάθε γέφυρα επικοινωνίας μεταξύ μας. Οποτεδήποτε ακούω σύνθετο της λέξεως "δόγμα" βγάζω καλόγερους στα οπίσθιά μου. 
Οσο για την Καινή και την Παλαιά Διαθήκη, η μεγάλη συνεισφορά του Ιησού και κατ επέκταση του Χριστιανισμού είναι η αποκαθήλωση του εκδικητικού, αιμοσταγή, αιμοδιψή Θεού των Εβραίων και την μετατροπή του στον ήπιο, συγχωρητικό, συγκαταβατικό και ειρηνικό Θεό του Χριστιανισμού. Τώρα μόνο εσύ μπορείς να εξηγήσεις πώς ο Ιησούς της Καινής Διαθήκης  που εστάλη για να μας γλιτώσει από τα αμαρτήματά μας θυσιάζοντας εαυτόν κρύπτεται στις περίπου 2 εκατομμύρια εκτελέσεις απίστων από το Θεό της Παλαιάς Διαθήκης.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]..."Και οσάκις η Εκκλησία φέρεται προς αυτούς με επιείκεια, τούτο ασφαλώς έχει κάποιο λόγο που το κάνει, που ίσως πολλοί να μην τον γνωρίζουν"...
Επιστολή Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ.κ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ (25-02-1999)
Σου απαντώ μέσω των λόγων του Μακαριωτάτου , φίλε μου !

Αχαχά!

Τη γνωρίζω αυτή την επιστολή του Μακαριωτάτου, η οποία ΔΕΝ έχει δημοσιοποιηθεί στον τύπο πάντως (εξ όσων γνωρίζω).
Μια που τμήμα της όμως δημοσιοποιείται εδώ, δικαιούμαι δια να απαντήσω:
Προσέξτε παίδες (και συ Δημήτριε), τι λέει ο τύπος εδώ απο πάνω:
"Η Εκκλησία έχει κάποιο λόγο, και ας μη τον γνωρίζετε"!
Με άλλα λόγια (και επειδή αυτός ο ίδιος είναι η Εκκλησία): "Θα κάνουμε ότι γουστάρουμε, και δε χρειάζεται να σας δίνουμε λογαριασμό"!
Αυτό είναι κατάντια, Δημήτριε, και απορώ πως το θεωρείς επιχείρημα (προφανώς καλό), και το προβάλεις! Κατάντια, για το τι έχουν αξίωση οι τύποι αυτοί να "αποδέχεται" το ποίμνιό τους!....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom