Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Αν λες ότι δεν πιστεύεις και είσαι κάθετα αντίθετος στη θρησκεία, το να πηγαίνεις σε θρησκευτικές εκδηλώσεις σημαίνει ότι δεν έχεις το θάρρος να σταθείς πιστός στις απόψεις σου.
Η μελέτη των τεκταινομένων στον υπαρκτό κόσμο δεν αποτελεί απαραίτητα και συμμετοχή. Το ότι ο Τέλλογλου κάνει ανταπόκριση από το Ιράκ, ή έχει πάει για προσωπική του κάβλα εκεί δεν αποτελεί απαραίτητα και αποδοχή του πολέμου. Ακου λοιπόν και μια συμβουλή...... Πριν αποφασίσεις να κρίνεις οτιδήποτε θα πρέπει πρώτ απ όλα να το έχεις μάθει καλά προκειμένου να σχηματίσεις προσωπική άποψη. Αφορισμοί και επίκληση μπαμπούλων όπως έκαναν οι γονείς μου στην παιδική ηλικία μάλλον οδηγεί στην παιδική στασιμότητα του εγκεφάλου... Κάτι σαν την χριστιανική πίστη ένα πράμα. Η μελέτη του μουσουλμανισμού από μέρους μου μου αποτίναξε πλήρως τη γνώμη του κακού, του απολίτιστου και του αδυσώπητου που μου είχε σχηματίσει η θρησκευτική παιδεία της μέσης εκπαίδευσης, εάν αυτό μπορεί να χαρακτηριστεί παιδεία. Οφείλω λοιπόν να σου πω ότι τα αραβουργήματα μουσουλμανικού τεμένους, η καθαριότητα του χώρου, η ευλάβεια των συμμετεχόντων και η προστασία του χώρου κάνει τις εκκλησίες της χώρας σου να μοιάζουν με παιδική χαρά. Τώρα εάν εσύ πιστεύεις ότι η χάβρα του νεοελληνικού μυστηρίου σε καλύπτει ως πιστό με γεια και χαρά σου....Εγώ έχω άλλη άποψη επειδή αποφάσισα να το ψάξω. Επίσης, χωρίς να είμαι μουσουλμάνος οφείλω να πω ότι αποσπάσματα που έχω διαβάσει απ το Κοράνι είναι αριστουργήματα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που το Κοράνι θεωρείται διεθνώς ένα λογοτεχνικό αριστούργημα. Βεβαίως ο Μητροπολίτης Άνθιμος εάν τον ρωτήσεις πιθανώς να σου πει ότι είναι για τα σκουπίδια. Ετσι του είπαν, έτσι έμαθε, έτσι συνήθισε, άλλο εάν δεν έχει δει ούτε το εξώφυλλο του συγκεκριμένου συγγράματος. Αυτό βέβαια είναι άλλου Ιμάμη Κοράνι.
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
Η μελέτη των τεκταινομένων στον υπαρκτό κόσμο δεν αποτελεί απαραίτητα και συμμετοχή. Το ότι ο Τέλλογλου κάνει ανταπόκριση από το Ιράκ, ή έχει πάει για προσωπική του κάβλα εκεί δεν αποτελεί απαραίτητα και αποδοχή του πολέμου. Ακου λοιπόν και μια συμβουλή...... Πριν αποφασίσεις να κρίνεις οτιδήποτε θα πρέπει πρώτ απ όλα να το έχεις μάθει καλά προκειμένου να σχηματίσεις προσωπική άποψη. Αφορισμοί και επίκληση μπαμπούλων όπως έκαναν οι γονείς μου στην παιδική ηλικία μάλλον οδηγεί στην παιδική στασιμότητα του εγκεφάλου... Κάτι σαν την χριστιανική πίστη ένα πράμα. Η μελέτη του μουσουλμανισμού από μέρους μου μου αποτίναξε πλήρως τη γνώμη του κακού, του απολίτιστου και του αδυσώπητου που μου είχε σχηματίσει η θρησκευτική παιδεία της μέσης εκπαίδευσης, εάν αυτό μπορεί να χαρακτηριστεί παιδεία. Οφείλω λοιπόν να σου πω ότι τα αραβουργήματα μουσουλμανικού τεμένους, η καθαριότητα του χώρου, η ευλάβεια των συμμετεχόντων και η προστασία του χώρου κάνει τις εκκλησίες της χώρας σου να μοιάζουν με παιδική χαρά. Τώρα εάν εσύ πιστεύεις ότι η χάβρα του νεοελληνικού μυστηρίου σε καλύπτει ως πιστό με γεια και χαρά σου....Εγώ έχω άλλη άποψη επειδή αποφάσισα να το ψάξω. Επίσης, χωρίς να είμαι μουσουλμάνος οφείλω να πω ότι αποσπάσματα που έχω διαβάσει απ το Κοράνι είναι αριστουργήματα. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που το Κοράνι θεωρείται διεθνώς ένα λογοτεχνικό αριστούργημα. Βεβαίως ο Μητροπολίτης Άνθιμος εάν τον ρωτήσεις πιθανώς να σου πει ότι είναι για τα σκουπίδια. Ετσι του είπαν, έτσι έμαθε, έτσι συνήθισε, άλλο εάν δεν έχει δει ούτε το εξώφυλλο του συγκεκριμένου συγγράματος. Αυτό βέβαια είναι άλλου Ιμάμη Κοράνι.

φιλαρακι η ουσια δεν ειναι αν τυχαινει να πας σε μια εκκλησια η οχι. το θεμα ειναι κατα ποσο συμετεχεις στην ολη ιστορια. δηλαδη αν κανεις το σταυρο σου η οτιδηποτε. το να πας σε μια εκδηλωση μουσουλμανων δεν σημαινει οτι πρεπει να πεζσεις και στα γονατα. αν ομως πεσεις το θεωρω απαραδεκτο
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
φιλαρακι η ουσια δεν ειναι αν τυχαινει να πας σε μια εκκλησια η οχι. το θεμα ειναι κατα ποσο συμετεχεις στην ολη ιστορια. δηλαδη αν κανεις το σταυρο σου η οτιδηποτε. το να πας σε μια εκδηλωση μουσουλμανων δεν σημαινει οτι πρεπει να πεζσεις και στα γονατα. αν ομως πεσεις το θεωρω απαραδεκτο
Φιλαράκο άκου μερικά πράγματα γιατί μου φαίνεται ότι σε μας τους Ελληνες η ασέβεια φτάνει πολλές φορές σε σημείο κατάντιας. Σταυρό δεν κάνω γιατί είναι προαιρετικό. Δεν έχω πέσει στα γόνατα σε τέμενος, εάν όμως μου εζητείτο, και εφόσον ήθελα να συμμετάσχω από ανάγκη μελέτης θα το έκανα. Οταν πηγαίνεις σε άλλους πολιτισμούς οφείλεις να σέβεσαι τους κανόνες τους και τις τυπολατρείες τους. Η δυτική γυναίκα που θα πάει σε μουσουλμανικό κράτος πρέπει να φορέσει μαντήλα και μπούργκα. Απαγορεύεται σε σένα να χαιρετίσεις δια χειραψίας, ή προφορικά γυναίκα. Οσο και αν αυτό σου φαίνεται εσένα και μένα παράλογο γιατί έχεις μεγαλώσει διαφορετικά, αυτό για αυτούς είναι κοινός τόπος. Προφανώς και εάν έχεις ορίσει ως άκρο του κόσμους σου τα σύνορα της Ελλάδας αυτό δε σε απασχολεί. Εμένα όμως που θεωρώ ότι στα λίγα χρόνια παραμονής μου σ αυτόν τον πλανήτη δεν θέλω να θεωρώ την Ελλάδα το μόνο επίγειο παράδεισο σ αυτή τη γη, άφησέ με να έχω διαφορετική άποψη.
Υ.Γ. Είναι απίστευτη η διαφορά νοοτροπίας που αποκτάς όταν συναναστρέφεσαι και βιώνεις άλλους πολιτισμούς (ακολουθώντας τους κανόνες τους). Σε λύτρώνει από την νεοελληνική μιζέρια και την ηλίθια έπαρση ότι εμείς είμαστε οι πρώτοι επειδή κάποιοι, κάπου, κάποτε έφτιαξαν έναν υπέρλαμπρο πολιτισμό. Η μέγιστη κατάντια του γόνου είναι να κουβαλάει μόνο το όνομα και όχι και τη γνώση του προπάτορα.
 

nikos278

Μέλος
Εγγρ.
8 Δεκ 2007
Μηνύματα
5.078
Κριτικές
3
Like
10
Πόντοι
66
Φιλαράκο άκου μερικά πράγματα γιατί μου φαίνεται ότι σε μας τους Ελληνες η ασέβεια φτάνει πολλές φορές σε σημείο κατάντιας. Σταυρό δεν κάνω γιατί είναι προαιρετικό. Δεν έχω πέσει στα γόνατα σε τέμενος, εάν όμως μου εζητείτο, και εφόσον ήθελα να συμμετάσχω από ανάγκη μελέτης θα το έκανα. Οταν πηγαίνεις σε άλλους πολιτισμούς οφείλεις να σέβεσαι τους κανόνες τους και τις τυπολατρείες τους. Η δυτική γυναίκα που θα πάει σε μουσουλμανικό κράτος πρέπει να φορέσει μαντήλα και μπούργκα. Απαγορεύεται σε σένα να χαιρετίσεις δια χειραψίας, ή προφορικά γυναίκα. Οσο και αν αυτό σου φαίνεται εσένα και μένα παράλογο γιατί έχεις μεγαλώσει διαφορετικά, αυτό για αυτούς είναι κοινός τόπος. Προφανώς και εάν έχεις ορίσει ως άκρο του κόσμους σου τα σύνορα της Ελλάδας αυτό δε σε απασχολεί. Εμένα όμως που θεωρώ ότι στα λίγα χρόνια παραμονής μου σ αυτόν τον πλανήτη δεν θέλω να θεωρώ την Ελλάδα το μόνο επίγειο παράδεισο σ αυτή τη γη, άφησέ με να έχω διαφορετική άποψη.
Υ.Γ. Είναι απίστευτη η διαφορά νοοτροπίας που αποκτάς όταν συναναστρέφεσαι και βιώνεις άλλους πολιτισμούς (ακολουθώντας τους κανόνες τους). Σε λύτρώνει από την νεοελληνική μιζέρια και την ηλίθια έπαρση ότι εμείς είμαστε οι πρώτοι επειδή κάποιοι, κάπου, κάποτε έφτιαξαν έναν υπέρλαμπρο πολιτισμό. Η μέγιστη κατάντια του γόνου είναι να κουβαλάει μόνο το όνομα και όχι και τη γνώση του προπάτορα.

φιλαρακι ακομα και δικιο να εχεις θα σου πω οτι για μενα και μονο θεωρω οτι με το να πιστευεις καπου και να συμετεχεις ενεργα καπου αλλου ειναι ασεβεια. ειναι καθαρα δικια μου αποψη . οπως ενας φιλος ειπε οτι ενας βαζελος δηλαδη δεν μπορει να παει στο καραισκακη. ναι να πας αλλα αν φωναζεις συνθηματα του ολυμπιακου τοτε η δεν εισαι βαζελος η δεν ξερεις τι θελεις. αυτα και σε αυχαριστω για τονβ χρονο σου
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
φιλαρακι η ουσια δεν ειναι αν τυχαινει να πας σε μια εκκλησια η οχι. το θεμα ειναι κατα ποσο συμετεχεις στην ολη ιστορια. δηλαδη αν κανεις το σταυρο σου η οτιδηποτε. το να πας σε μια εκδηλωση μουσουλμανων δεν σημαινει οτι πρεπει να πεζσεις και στα γονατα. αν ομως πεσεις το θεωρω απαραδεκτο
Τα έχεις μπλέξει ολίγον στο μυαλό σου. Πρώτα ξέμπλεξέ τα όπως έχω κάνει εγώ και μετά το συζητάμε. Εγώ άλλα σου λέω, εσύ άλλα μου λες... Αλλα λόγια ν αγαπιόμαστε.

Υ.Γ. Εσύ ως χριστιανός (και κατά συνέπεια οπαδός) θεωρείς απαράδεκτο να πέσεις στα γόνατα όπως οι Μουσουλμάνοι..... Πρώτα όμως να θεωρείς απαράδεκτους του πιστούς την δική σου εκκλησίας που σέρνονται σαν τα φίδια μπροστά απ την Παναγιά την Τήνου. Αυτό που φτάνει στα όρια της εικονο-ειδωλολατρείας εάν το έβλεπε ο Ιησούς θα γινόταν πραγματικά έξαλλος.
Υ.Γ. 2 Θέλεις πολύ μελέτη ακόμα. Και πρώτ απ όλα σου προτείνω να μελετήσεις ενδελεχώς το Χριστιανισμό. Οσο πιο καλά τον μάθεις τόσο πιο γρήγορα θα σιχαθείς τους επί Γης αντιπροσώπους. Καμμιά σχέση η θεωρία με την εφαρμογή. ΜΑ καμμιά ΛΕΜΕ!
 

nick025

Τιμημένος
Εγγρ.
30 Ιουλ 2007
Μηνύματα
3.273
Κριτικές
12
Like
5
Πόντοι
5.175
συμφωνώ  :rockon:
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Δεν πειράζει που δεν δέχεσαι σαν εύστοχο τον παραλληλισμό. Δεν πειράζει επίσης που πιστεύεις ότι δεν χρειάζονται παραλληλισμοί. Εδω άλλος πιστεύει οτι ο Έλβις ζει.

Επέτρεψέ μου να επιστήσω την προσοχή σου στη σειρά των γεγονότων. Εγώ που ισχυριζομαι οτι είμαι θεός θα πρέπει να σε πείσω. Και όχι εσύ εμένα ότι ΔΕΝ είμαι.

Την επιμονή σου θα τη χαρακτήριζα παροιμιώδη. Επιμένεις να βάζεις αύξηση στην προστακτική κι επίσης επιμένεις να απαντήσω σε παραλληλισμό που τον απέρριψα ως άστοχο. Επιμένω κι εγώ στη θέση μου και λέω ότι η Επιστήμη δεν αποδεικνύει μόνο καταφατικές προτάσεις αλλά και αρνητικές. Και αν μπορεί, έχει καλώς. Αν όχι, λέει ''δεν γνωρίζω''.

Αν είχε αποδειχτεί ότι υπάρχει, θα έμπαινα στον κόπο να αποδείξω ότι δεν υπάρχει. Δεν έχει αποδειχτεί οτι υπάρχει, αρα γιατί θα πρέπει κάποιος να αποδείξει το αντίθετο; Δες λίγο και την προηγούμενη παράγραφο. Αυτός που ισχυρίζεται κάτι θα πρέπει να το αποδείξει. Το αντίθετο θα ήταν παράλογο αν και θα είχε ενδιαφέρον απο κωμικής πλευράς. Γιατί μπορεί να λειτουργήσει και σαν "είσαι ολυμπιακός" και άντε εσυ να αποδείξεις ότι ξημεροβραδιάζεσαι στο δωματιάκι και είσαι θύρα 21.

Αν καθένας δίνει σε κάθε λέξη δικό του νόημα, δύσκολο να κάνουμε κουβέντα, που λέει κι ο Σταύρος. Η λέξη ''απόδειξη'' σημαίνει κατάληξη σε κάτι προφανές, αδιαμφισβήτητο, αληθές.

Δεν είπα ποτέ το αντίθετο. Και αναρωτιέμαι γιατί αισθάνθηκες την ανάγκη να αναφέρεις κάτι τόσο κοινότοπο.

Αλλα μιας και το ανέφερες, δώσε μου σε παρακαλώ 4-5 σοβαρές ενδείξεις απο αυτές που δείχνουν ότι υπάρχει θεός ώστε να μπορέσω να σου απαντήσω. Σε αναμονή λοιπόν.

Δεν είπες το αντίθετο, αλλά μιας και είπες τη μισή αλήθεια, ένοιωσα την ανάγκη να συμπληρώσω την άλλη μισή. Οι ενδείξεις που ζητάς είναι οι ισχυρισμοί χιλιάδων ανθρώπων ότι έχουν βιώσει κάποιο θαύμα, άλλων τόσων ότι έχουν επικοινωνήσει με κάποιο τρόπο (π.χ. όνειρο, όραμα κ.λπ.) με κάποιον άγιο ή την Παναγία, άλλων πολλών ότι έχουν πέσει θύμα μαύρης μαγείας, άλλων (λίγων) ότι μπορούν να ασκήσουν οι ίδιοι μαύρη μαγεία ή να επικοινωνήσουν με το σατανά.


Με δικαιολογείς...δεν είσαι εξεταστής.

Μόνο οι εξεταστές (ποιοι εξεταστές κιόλας?) δικαιολογούν?
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Εφόσον δεν υπάρχουν αποδείξεις ούτε για την ύπαρξη θεού, αλλά ούτε για τη μη ύπαρξη του, και οι δύο απόψεις είναι «απλές» θεωρίες.
Και οι δύο απόψεις στηρίζονται σε θεωρητικές διατυπώσεις και καμία δεν έχει αδιάσειστα πρακτικά εφαρμοστέα στοιχεία.

Οι «αποδείξεις» που υπάρχουν είναι κυρίως θέμα προσωπικό του καθενός το αν θα τις δεχτεί ή όχι (και αν θα ψάξει να τις βρεί). Όπως επίσης και ποιας εκ των δύο θεωριών οι «αποδείξεις» είναι καλύτερες και πιο σωστές.

Άγνωστε φίλε (ελπίζω όχι και εραστής της αγάπης μου), έτσι είναι, αλλά βλέπεις ότι ούτε οι ''ορθολογιστές'' δεν βγαίνουν από το καβούκι τους για να δουν αυτό το απλό πράγμα. Είναι αυτό που έγραψες και σε προηγούμενο post σου: φανατισμός και από τις 2 πλευρές. Μάλλον βαριά λέξη ο φανατισμός... Ας πούμε φανατισμός στη light μορφή του.
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Εφόσον δεν υπάρχουν αποδείξεις ούτε για την ύπαρξη θεού, αλλά ούτε για τη μη ύπαρξη του, και οι δύο απόψεις είναι «απλές» θεωρίες.
Και οι δύο απόψεις στηρίζονται σε θεωρητικές διατυπώσεις και καμία δεν έχει αδιάσειστα πρακτικά εφαρμοστέα στοιχεία.

Οι «αποδείξεις» που υπάρχουν είναι κυρίως θέμα προσωπικό του καθενός το αν θα τις δεχτεί ή όχι (και αν θα ψάξει να τις βρεί). Όπως επίσης και ποιας εκ των δύο θεωριών οι «αποδείξεις» είναι καλύτερες και πιο σωστές.
Πολυ σωστα φιλε.  Τιποτα δεν ξερουμε και ο καθενας πιστευει αυτα που θελει
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Πολυ σωστα φιλε.  Τιποτα δεν ξερουμε και ο καθενας πιστευει αυτα που θελει
Γι αυτό έχει γίνει ο κόσμος πουτάνα. Από τη βεβαιότητα των πιστών ότι υπάρχει θεός.....
Εγώ δηλώνω άθεος αλλά δε με χαλάει εάν υπάρχει. Οι πιστοί είναι βέβαιοι ότι υπάρχει αλλά τους χαλάει κάποιοι άλλοι να μη συμφωνούν. Κοινώς..... Αλλο βοιδόπουτσα και άλλο ταβανόβουρτσα φίλτατε.
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
17
Like
5.746
Πόντοι
5.035
personanongrata μας έχεις μπερδέψει ή έχεις μπερδευτεί εσύ ο ίδιος. Έρχεσαι σε αρκετές αντιφάσεις.
Η σημαντικότερη είναι αυτή:
Εγώ βεβαίως που ασπάζομαι την πλειοψηφία όσων εδίδαξε ο Ιησούς, είμαι αντίχριστος, αφορισμένος, σατανάς, τρελλός, persona non grata, ανώμαλος, κολασμένος κ.α. Σε όλους λοιπόν αυτούς τους καλούς χριστιανούς μάλλον θα τους πικράνω εάν τους πω ότι ο Ιησούς θα τους ενέτασε στη λίστα αναμονής των θαυμάτων σωτηρίας που δεν πρόλαβε να πραγματοποιήσει.

Από αυτά συμπεραίνω ότι αποδέχεσαι την ύπαρξη του Κυρίου σωστά;

Εδώ όμως λες:

Λοιπόν; Πιστεύεις στο Χριστό αλλά όχι στο Θεό; Κι αν πιστεύεις στο Χριστό πώς γίνεται να'σαι άθεος; Ή μήπως ο Χριστός και ο Θεός είναι άλλο πράγμα; Εξήγησέ μας. Αν μπορείς δηλαδή...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
personanongrata μας έχεις μπερδέψει ή έχεις μπερδευτεί εσύ ο ίδιος. Έρχεσαι σε αρκετές αντιφάσεις.
Η σημαντικότερη είναι αυτή:
Από αυτά συμπεραίνω ότι αποδέχεσαι την ύπαρξη του Κυρίου σωστά;

Εδώ όμως λες:
Λοιπόν; Πιστεύεις στο Χριστό αλλά όχι στο Θεό; Κι αν πιστεύεις στο Χριστό πώς γίνεται να'σαι άθεος; Ή μήπως ο Χριστός και ο Θεός είναι άλλο πράγμα; Εξήγησέ μας. Αν μπορείς δηλαδή...

Μάγκα μου καταρχήν χρόνια πολλά και ευτυχές το νέον έτος. Κατά δεύτερον μάλλον πρέπει να μάθεις ολίγα παραπάνω πράγματα για το χριστιανισμό.
Πάμε εν τάχει για να τα ξεμπλέξεις.
1.
Ιησούς είναι η ονομασία του ΑΝΘΡΩΠΟΥ που όντως υπήρξε ιστορικά και δίδαδαξε όσα τα Ευαγγέλια επικαλούνται με ολίγη ασημόσκονη και ολίγη μυθολατρεία.
2.
Χριστός είναι ο Ιησούς ως ΘΕΑΝΘΡΩΠΟΣ έτσι όπως τον ονομάζει ο Χριστιανισμός. Σε κανένα ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ποστ μου ΔΕΝ έχω χρησιμοποιήσει την λέξη ΧΡΙΣΤΟΣ.
3.
Πιστεύω σε μεγάλο κομμάτι της διδασκαλίας του ΙΗΣΟΥ το οποίο και ταυτίζεται σε μεγάλο βαθμό με κομμάτια του θεωρητικού κομμουνισμού.
4. Ο Χριστός και ο Θεός είναι το ίδιο πράγμα ΜΟΝΟ για τους ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ Χριστιανούς (μάλιστα είναι το ίδιο και με το Αγιο Πνεύμα -ομοούσιον, κλπ κλπ).
5.
Ο Χριστός και ο Θεός είναι διαφορετικά πράγματα για τους ΚΑΘΟΛΙΚΟΥΣ και μάλιστα αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά των Ορθοδόξων απ τους Καθολικούς (εξού και ο λόγος για τον οποίο οι καθολικοί ΔΕΝ κάνουν τον σταυρό τους με τα τρία δάκτυλα -αρνούνται την Αγία Τριάδα με τη μορφή που αυτή εμφανίζεται στην Ορθοδοξία-).
6.
Η πλειονότητα των Χριστιανικών Αιρέσεων στηρίζεται στο εάν ο Χριστός είναι Θεάνθρωπος, ή απλά Θεός, ή απλά Υιός του Θεού, ή όλα μαζί, ή ολίγη με σάλτσα, γι αυτό και έχουν μπλέξει όλοι μαζί τα μπούτια τους.
Ξέρω πολύ καλά τι λέω και πώς το αναφέρω. Μάλλον εσύ έχεις ολίγη μελέτη παραπάνω.
Κατάλαβες ή μήπως έχεις και άλλες απορίες;
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Την επιμονή σου θα τη χαρακτήριζα παροιμιώδη. Επιμένεις να βάζεις αύξηση στην προστακτική κι επίσης επιμένεις να απαντήσω σε παραλληλισμό που τον απέρριψα ως άστοχο. Επιμένω κι εγώ στη θέση μου και λέω ότι η Επιστήμη δεν αποδεικνύει μόνο καταφατικές προτάσεις αλλά και αρνητικές. Και αν μπορεί, έχει καλώς. Αν όχι, λέει ''δεν γνωρίζω''.

Αναρωτιέμαι πως θα χαρακτήριζε κάποιος τη δική σου προσέγγιση - να απαντάς σε κάποιον που εσυ ο ίδιος εχει χαρακτηρίσει σαν επίμονο.

Άστοχος ή μη κατανοητός, ο παραλληλισμός είναι εκεί για όποιον μπορεί και θέλει.

Προφανώς δε θες η δε μπορείς.

Δεν έχει σημασία ούτως ή άλλως. Αλλοι κατάλαβαν.

Τέλος, τι σχέση έχει η επιστήμη με τη θρησκεία; Μπερδεύεσαι

Αν καθένας δίνει σε κάθε λέξη δικό του νόημα, δύσκολο να κάνουμε κουβέντα που λέει κι ο Σταύρος. Η λέξη ''απόδειξη'' σημαίνει κατάληξη σε κάτι προφανές, αδιαμφισβήτητο, αληθές.

Ωραία. Και λοιπόν; Παρακάτω; Πιο το νόημα της παράθεσης απο λεξικό;

Οι ενδείξεις που ζητάς είναι οι ισχυρισμοί χιλιάδων ανθρώπων ότι έχουν βιώσει κάποιο θαύμα, άλλων τόσων ότι έχουν επικοινωνήσει με κάποιο τρόπο (π.χ. όνειρο, όραμα κ.λπ.) με κάποιον άγιο ή την Παναγία, άλλων πολλών ότι έχουν πέσει θύμα μαύρης μαγείας, άλλων (λίγων) ότι μπορούν να ασκήσουν οι ίδιοι μαύρη μαγεία ή να επικοινωνήσουν με το σατανά.

Πολύ γενική η τοποθέτησή σου και στα όρια της έκθεσης ιδεών. Χιλιάδες άνθρωποι (τους ξέρεις όλους;), που έκαναν το τάδε και το δείνα...

Τώρα που το σκέφτομαι....ισως εννοείς τον πρόεδρο μπους που μίλαγε με το θεό. Νομίζω ακόμα μιλάνε. Ειναι και ο πρόεδρος μέσα στους χιλιάδες που αναφέρεις;

το θέμα είναι άλλο - ΕΣΥ έχεις κάποια ισχυρή ένδειξη; Η απλά ό,τι ακους απο την τηλεόραση και διαβάζεις στα βιβλία; Η μήπως "κάποιος συγγενής σου";

Το σκήνωμα του βησσαρίωνα δε μετράει σαν ένδειξη.

Μόνο οι εξεταστές (ποιοι εξεταστές κιόλας?) δικαιολογούν?

Με την έννοια που εσύ το είπες - ναι.

 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Κατά δεύτερον μάλλον πρέπει να μάθεις ολίγα παραπάνω πράγματα για το χριστιανισμό.
Πάμε εν τάχει για να τα ξεμπλέξεις.

3.
Πιστεύω σε μεγάλο κομμάτι της διδασκαλίας του ΙΗΣΟΥ το οποίο και ταυτίζεται σε μεγάλο βαθμό με κομμάτια του θεωρητικού κομμουνισμού.
4. Ο Χριστός και ο Θεός είναι το ίδιο πράγμα ΜΟΝΟ για τους ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ Χριστιανούς (μάλιστα είναι το ίδιο και με το Αγιο Πνεύμα -ομοούσιον, κλπ κλπ).
5.
Ο Χριστός και ο Θεός είναι διαφορετικά πράγματα για τους ΚΑΘΟΛΙΚΟΥΣ και μάλιστα αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά των Ορθοδόξων απ τους Καθολικούς (εξού και ο λόγος για τον οποίο οι καθολικοί ΔΕΝ κάνουν τον σταυρό τους με τα τρία δάκτυλα -αρνούνται την Αγία Τριάδα με τη μορφή που αυτή εμφανίζεται στην Ορθοδοξία-).
6.
Η πλειονότητα των Χριστιανικών Αιρέσεων στηρίζεται στο εάν ο Χριστός είναι Θεάνθρωπος, ή απλά Θεός, ή απλά Υιός του Θεού, ή όλα μαζί, ή ολίγη με σάλτσα, γι αυτό και έχουν μπλέξει όλοι μαζί τα μπούτια τους.
Ξέρω πολύ καλά τι λέω και πώς το αναφέρω. Μάλλον εσύ έχεις ολίγη μελέτη παραπάνω.
Κατάλαβες ή μήπως έχεις και άλλες απορίες;

3.Η διδασκαλια του ιησου χριστου φιλτατε δεν μπορει να ταυτιστει με μια ανθρωπινη θεωρια η οποια μαλιστα υπηρξε χιλιαδες χρονια μετα....τεσπα ομως απο την στιγμη που δεν δεχεσαι την θεοτητα του καλο θα ηταν να πεις το αναποδο....η θεωρια του κομμουνισμου παει να ταυτιστει με την διδασκαλία Του,αν και ο κομμουνισμος είδες και είδατε οτι μονο εφαρμοσιμος δεν μπορει να ειναι οταν υπαρχουν ανθρωπινες υπερτατες φιλοδοξιες.....

4.Για να ακριβολογουμε ο θεος,ο χριστος και το αγιο πνευμα μεσω του οποιου γίνονται ολα στη ζωη μας απο την ημερα που ξεκινησε ο κοσμος αυτος μεχρι που θα τελειωσει ειναι 3 διαφορετικα προσωπα που εκπορευονται ομως απο μια ουσιαν(εξ'ου καη λεξη ομοουσιον).

6.Εκτος αυτου πολλες αιρεσεις εχουν μπλεξει τα μπουτια τους οπως πολυ σωστα λες όχι μονο πλεον με την θεοτητα ή μη του ιησου κλπ...αλλα και με ζητηματα οπως π.χ. οι ευαγγελιστες οι οποιοι περιμενουν την "αρπαγη" της εκκλησιας μετα του λαου πριν την ελευση του αντιχριστου και της επταετους βασιλειας του ,οτι και καλα δηλ.αυτοι θα ειναι οι εκλεκτοι του θεου για την ανοδο τους στην βασιλεια των ουρανων... :jerking:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Φίλε μου Βάσο.... Καταρχάς χρόνια πολλά και ευτυχισμένος ο καινούργιος χρόνος με αγάπη όπως τη θέλεις και εύχομαι να συνεχίσουν να σου προσφέρουν φραπέδες με θρησκευτική ευλάβεια και σεβασμό  :dancing: :dancing:
Δεδομένου ότι σου έχω αδυναμία όπως έχεις καταλάβει ακόμα και αν μας χωρίζει το χριστιανικό χάσμα  :uglystupid: συμφωνώ σε όλα μαζί σου (όπως φαίνεται και εσύ το ίδιο από τα σχόλιά σου) με κάποιες υποσημειώσεις:

3.Η διδασκαλια του ιησου χριστου φιλτατε δεν μπορει να ταυτιστει με μια ανθρωπινη θεωρια η οποια μαλιστα υπηρξε χιλιαδες χρονια μετα....τεσπα ομως απο την στιγμη που δεν δεχεσαι την θεοτητα του καλο θα ηταν να πεις το αναποδο....η θεωρια του κομμουνισμου παει να ταυτιστει με την διδασκαλία Του,αν και ο κομμουνισμος είδες και είδατε οτι μονο εφαρμοσιμος δεν μπορει να ειναι οταν υπαρχουν ανθρωπινες υπερτατες φιλοδοξιες.....

Γι αυτό τα βάζω με σας τους "πιστούς" πάσης φύσεως. Κάθεστε και κολλάτε και τσακώνεστε για το ποιος μίλησε πρώτος για μια σωστή θεωρία και δεν ασχολείστε με την ουσιαστική εφαρμογή αυτής. Ο Ιησούς έβγαζε σπυριά στην καθομιλουμένη με τέτοιου είδους φαρισαισμούς και ο νούμερο ένα εχθρός του ήταν οι Αννες και οι Καιάφες εν γένει (να μη θυμίσω τώρα την ιδιότητά τους χρονιάρες μέρες όταν κάποιοι εκ των συνεχιστών τους είναι στο κρεβάτι του πόνου). Δυστυχώς μια τεράστια προσωπικότητα σαν του Ιησού δεν μπόρεσε να γλυτώσει απ την εξουσιομανία και την τυπολατρεία τους, και δυστυχώς ενώ αυτός απεχώρησε, αυτοί αναπαρήχθησαν εις διπλούν και τριπλούν ερις τους αιώνας των αιώνων αμήν...... Αντί λοιπόν να ομιλείς σαν να εκπροσωπείς το μοτίβο των ρασοφόρων θα ήταν προτιμότερο να ακολουθήσεις το παράδειγμα του Ιησού.... Πίστεψέ με έχεις πιο πολλά να κερδίσεις για τον Χριστιανισμό εάν δεν τσακώνεσαι για το ποιος είναι ο καλύτερος αλλάγια το τι πρέπει να κάνουμε για να γίνουμε καλύτεροι.   

>αν και ο κομμουνισμος είδες και είδατε οτι μονο εφαρμοσιμος δεν μπορει να ειναι οταν υπαρχουν ανθρωπινες υπερτατες φιλοδοξιες.....

Δηλαδή για μισό λεπτό τώρα γιατί θέλω φραπέ επειγόντως...... Τι διαφορά έχει η αποτυχημένη εφαρμογή του κομμουνισμού από το Κόμμα, με την εφαρμογή του χριστιανισμού από την Εκκλησία.... Εχουν δημιουργηθεί ένα σωρό εκκλησίες (ορθόδοξη, Καθολική, προτεσταντική, αγγλικανική) όλες με τη δική τους άποψη περί χριστιανισμού (πσραλλαγές του ίδιου μοντέλου), με παρόμοιους μηχανισμούς, με παρόμοια υποκρισία και άλλα πολά. Κατ αντιστοιχία έχουν δημιουργηθεί ένα κάρο Κομμουνιστικά κόμματα (ΚΚΕ μου λου, μου λου ΚΚΕ, ΚΚΕ μου, ΚΚΕ λου, ΚΚΕ μπουλκουμέ) τα οποία μάλιστα και τσακώνονται κατά καιρούς  αναμεταξύ τους με περισσότερη σφοδρότητα απ ότι με τον καπιταλισμό, όπως ακριβώς πράττουν και οι Εκκλησίες... Ας μη θυμιθούμε τα Σχίσματα, τις εικονομαχίες και άλλα πολλά....

Επίσης εγώ δεν ομίλησα για ταύτιση ουδεπόποτε της διδασκαλίας του Ιησού. Είπα και ξαναλέω ότι έχει πολλές ομοιότητες και αυτό δεν μπορεί να το αμφισβητήσει κανείς. Ο Ιησούς όταν μίλαγε για χιτώνες και ο έχων 2 δίδει τον ένα τι ακριβώς έδωσε αν όχι τον ορισμό της κοινοκτημοσύνης του κομμουνισμού; Εγώ θεωρώ τον Ιησού τον πρώτο κομμουνιστή και πιστεύω ακράδαντα ότι εάν με άκουγε δε θα με αφόριζε. Εσύ μπορεί να συμφωνείς από την άλλη με τη θεωρία των ρασοφόρων ότι: εγώ έχω ΕΝΑΝ χιτώνα απλά μπορεί να είναι μερικές εκατοντάδες μέτρα ύφασμα κεντημένο με πούλιες αυγερινούς, σμαράγδια και ρουμπίνια. Ειλικρινά βάζω τα γέλια (έχοντας διαβάσει τα ευαγγέλια) βλέποντας τους επίγειους αντιπροσώπους του Ιησού να κυκλοφορούν σαν Χριστουγεννιάτικα Δέντρα και να ευλογούν το ποίμνιό τους. Που είδαν ρε μάγκα πουθενά στα γραφόμενα τον Ιησού με χρυσά και εξαπτέρυγα μόνο αυτοί (δε) μπορούν να μας το εξηγήσουν...... Η σημερινή τους δε αμφίεση μου θυμίζει περισσότερο τους μάγους των φυλών των αγρίων που έπρεπε ντε και καλά να ξεχωρίζουν εμφανισιακώς για λόγους πρεστίζ από τους λοιπούς της φυλής. Για αυτή τη χριστιανική ισότητα μίλαγε ο Ιησούς; Μην τρελλαθούμε τελείως..

4.Για να ακριβολογουμε ο θεος,ο χριστος και το αγιο πνευμα μεσω του οποιου γίνονται ολα στη ζωη μας απο την ημερα που ξεκινησε ο κοσμος αυτος μεχρι που θα τελειωσει ειναι 3 διαφορετικα προσωπα που εκπορευονται ομως απο μια ουσιαν(εξ'ου καη λεξη ομοουσιον).

Μόνο στον Ορθόδοξο Χριστιανισμό. Να ακριβολογούμε έτσι. Και για να καταλάβουν και οι λοιποί η ορθοδοξία υποστηρίζει: Πατήρ, Υιός και Αγιο Πνεύμα είναι ένα και απλά όταν εμφανίζονται σε εμάς τους κοινούς θνητούς παίρνουν μια απ τις τρεις παραπάνω μορφές. Να σημειώσω ότι ενώ βέβαια στην Παλαιά Διαθήκη ο Θεός είναι παντού γκεστ σταρ, στην Καινή έχει αποτραβηχθεί στα ιδαίτερα διαμερίσματά του (μάλλον μας βαρέθηκε τέτοιοι που είμαστε) και έχει αφήσει τον Υιό και το Αγιο Πνεύμα να ασχολούνται με τους επίγειους.

6.Εκτος αυτου πολλες αιρεσεις εχουν μπλεξει τα μπουτια τους οπως πολυ σωστα λες όχι μονο πλεον με την θεοτητα ή μη του ιησου κλπ...αλλα και με ζητηματα οπως π.χ. οι ευαγγελιστες οι οποιοι περιμενουν την "αρπαγη" της εκκλησιας μετα του λαου πριν την ελευση του αντιχριστου και της επταετους βασιλειας του ,οτι και καλα δηλ.αυτοι θα ειναι οι εκλεκτοι του θεου για την ανοδο τους στην βασιλεια των ουρανων... :jerking:
Καλά έτσι έλεγαν και οι Εβραίοι στην Παλαιά Διαθήκη ότι είναι οι εκλεκτοί του Θεού επειδή ο Μωυσής είχε οράματα....... :jerking:
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Φίλε enforcer, ζητώ συγγνώμη, αλλά δεν θα απαντήσω. Νομίζω ότι εκπέμπουμε σε διαφορετικά μήκη κύματος. Πάρτο όπως θες, χαρακτήρισέ με αγενή, θεώρησε ότι με αποστόμωσες, ότι με έβγαλες νοκ άουτ. Μένω στο καναβάτσο (να ξεκουραστώ κιόλας λίγο) κι όταν ανακτήσω δυνάμεις, βλέπουμε.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
το θέμα είναι άλλο - ΕΣΥ έχεις κάποια ισχυρή ένδειξη; Η απλά ό,τι ακους απο την τηλεόραση και διαβάζεις στα βιβλία; Η μήπως "κάποιος συγγενής σου";

Το θεμα ειναι αλλο οπως λες....Στην υποθετικη περιπτωση που ΑΥΤΟΣ(ο georgebest) η και εγω αν θελεις,ειχαμε οντως "καποια ισχυρη ενδειξη" εσυ τι θα εκανες....;Θα μας πιστευες στα λεγομενα μας ,η θα παραθετες τα δικα σου επιχειρηματα για να γινετε κουβεντα...;


Αντί λοιπόν να ομιλείς σαν να εκπροσωπείς το μοτίβο των ρασοφόρων θα ήταν προτιμότερο να ακολουθήσεις το παράδειγμα του Ιησού.... Πίστεψέ με έχεις πιο πολλά να κερδίσεις για τον Χριστιανισμό εάν δεν τσακώνεσαι για το ποιος είναι ο καλύτερος αλλά για το τι πρέπει να κάνουμε για να γίνουμε καλύτεροι.  

Αυτη ειναι και η θεση η δικια μου...

Η δικια σου ποια ειναι Enforcer;

Αρνητης των παντων (και σχολιαστης βεβαιως-βεβαιως..);


Θα χαρω να συζητησουμε...
 

Επισκέπτης
συναγωνιστές εγώ θα θέσω ένα διαφορετικό ερώτημα προς εσάς άσχετα με το ποια είναι η δική μου θέση και το πιστεύω μου.
και ερωτώ τελικά ποιο είναι το πρόβλημα στην ουσία στο αν υπάρχει η δεν υπάρχει Θεός? το αν υπήρξε και σε τι μορφή ο Χριστός? η τελικά το πώς τον λένε Θεό? Αλλάχ? Βούδα η Κούδα?
η μήπως καλύτερα είναι να δούμε την σύγκλιση όλων μας σαν ανθρώπων στην συμπεριφορά μας στην κοινωνία?  γιατί τουλάχιστον δεν πιστεύω ότι υπάρχει κάποια τάση εδώ στην Ελλάδα τουλάχιστον που η μια να λέει μη κλέψεις και η άλλη κλέψε η γενικά η μια να λέει κάνε το κακό και η άλλη το καλό?
αυτό δεν είναι νιμίζω το ποιο ουσιαστικό?
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
persona μου :2funny:δεν εχεις καταλαβει ακομη το νοημα των λογων μου σε αρκετα σημεια και εξηγουμαι για να στο δωσω να το καταλαβεις πιο ευκολα....1)δεν ασχολουμαι με το ποιος και τί καθιερωσε νωριτερα,απλα το σημειωνω ως ιστορικη ταυτοτητα,2)Δεν ασχολουμαι με το τι λενε οι ρασοφοροι,πως κυκλοφορουν(οπως σωστα λες ως χριστουγεννιατικα δεντρα με αμφια εκατομμυριων και σπιτια με πισινες) διοτι η αληθεια που πιστευω οτι μας αποκαλυψε ο θεος για την μεταθανατον βασιλεια των ουρανων ειναι καταγεγραμμενη ανα τους αιωνες απο τα ιερα ευαγγελια του προς εμας + φυσικα την εμπρακτη(για εμας τους χριστιανους)αποδειξη της ενανθρωπησης του ιησου του ιδιου του υιου απο την εμφυσηση του αγιου πνευματος στην παναγια μας,της ζωης του στη γη,του θανατου του και της αναστασεως του.3)Ο Χριστος φιλτατε ηταν γραφτο να κανει αυτα που εκανε,να δεχθει την επιθεση απο αυτους που επρεπε(φαρισαιους,γραμματεις κλπ...) και να εχει την τυχη που επρεπε για να δωσει ελπιδα στον ανθρωπο και να κατανοησει οτι υπαρχει αλλη ζωη μαζι Του.Δεν χρειαζεται να ασχολουμαστε με τον αννα και τον καιαφα περαν της ιστορικης τους πορειας στην φαρισαικη κοινοτητα των εβραιων.Σε οτι αφορα τον παραλληλισμο της κοινης αποτυχιας "εφαρμογη" κομμουνισμου και χριστινιασμου περαν του οτι ξεχνας οτι τον κομμουνισμο τον γεννησαν ανθρωπινα μυαλα,ενω την εκκλησια την ιδρυσε επι της γης ο ιδιος ο ιησους χριστος και μετα την παρεδωσε σε ανθρωπους που την εφτασαν ως σημερα(οπως την εφτασαν τελος παντων),αλλα περα απο αυτο(επειδη εγω πιστευω πολυ ασχετα αν η ζωη μου ειναι αμαρτωλη περα ως περα) τα δογματα τα χριστιανικα εκτος της ορθοδοξης πιστης που δεχεται και την παναγια ως ενα πολυ ιερο προσωπο και την αγια τριαδα ομοουσια,αδιαιρετη με 3 διαφορετικα προσωπα ειναι αιρεσεις οπως ειναι οι ευαγγελιστες,οι μορμονοι,οι προτεσταντες κλπ....γιατι πολυ απλα ο εγωισμος του ανθρωπου δημιουργει στην συνειδηση του ψευδαισθησεις,επαρση,αλαζονεια,αχαριστια και πολλα αλλα τα οποια οδηγουν σε λανθασμενα συμπερασματα.Στον κομμουνισμο ομως οπως σε οποιοδηποτε "πολιτικο" καθεστως,πολιτικη ιδεα(πουτσες μπλε) κλπ...που υπαρχει μεσα στη λογικη του κομμουνισμου η αληθεια για να εφαρμοστει κατι τετοιο?αποδειξη αυτου που σου λεω ειναι η παταγωδης αποτυχια της εφαρμογης του οπου και αν επικρατει ή επικρατησε.Πού να πρωτοαναφερθω?στην ρουμανια του τσαουσεσκου,στην κινα του μαο τσε?,στην λατινικη αμερικη?και ναι μεν η κινα και η πρωην σοβιετικη ενωση δειχνουν σαν κρατη οτι εχουν δυναμη οικονομικη,αλλα για ρωτα τον κοσμακη που φυτοζωει....εξαιτιας των κομμουνιστων-καπιταλιστων ηγετων τους!πηγαινε και στην κουβα να δεις σε τί ομορφες συνθηκες ζουν οι κουβανοι...ο κομμουνισμος φιλτατε ειναι μια θεωρια που την βγαλανε λαμογια για να εκμεταλλευονται οι λιγοι τους πολλους και ειναι ανθρωπινη εφευρεση και εφαρμογη...η Αποκαλυωη ομως του θεου στον ανθρωπο ειναι τελειως διαφορετικο πραγμα οπως και αυτα που θα επακολουθησουν πριν τη δευτερα παρουσια του Κυριου.
 

nokia

Μέλος
Εγγρ.
22 Φεβ 2007
Μηνύματα
2.108
Like
3
Πόντοι
16
To απολυτο ονειρο..

Ο Vasos, απο τον αμβωνα το Γκολντ, να δινει διαλεξη περι θρησκειων..

Και απο κατω οι στριπτηζουδες να ουρλιαζουν..!! :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom