Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Καλή πρωτοχρονιά σε όλους !
Θρησκεύοντες και μή !
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Άρα ο άγαμος πιστός χριστιανός θα αισθανθεί τύψεις διοτί παρέβη έναν κανόνα που του υπαγορεύει η θρησκεία του ...
Σωστά?
Άρα πιο δύσκολη η ζωή του απο πλευρά ηθικής !
Αυτό λέω κι εγώ !
Ο άθεος ούτε που θα τον νοιάξει ...
Δέν παρέβη τίποτε !!!

Πλανάσαι πλάνην οικτρά.

Στις φυλακές όλου του κόσμου η μεγάλη πλειοψηφία των φυλακισμένων είναι θρησκευόμενοι. Η θρησκευτική τους πίστη δεν τους αποτρέπει από την διάπραξη εγκλημάτων.

Στα καθ΄ ημάς, ας δούμε πόσοι θρησκευτικοί γάμοι καταλήγουν σε διαζύγια (όπου, ας μην γελιόμαστε, ο κύριος λόγος είναι το κεράτωμα) και πόσοι από τους πολιτικούς γάμους.
Επίσημες στατιστικές δεν υπάρχουν, αλλά εγώ λέω ότι πολύ λίγοι πολιτικοί γάμοι διαλύονται ή τέλος πάντων το ποσοστό τους δεν υπερβαίνει αυτό των θρησκευτικών.

Και βέβαια, για τους χριστιανούς που θα αμαρτήσουν υπάρχει πάντα η εξομολόγηση, η μετάνοια και η συγχώρεση (μετά από νηστεία και προσευχή). Ωραία την έχουν, μία νηστεία και καθάρισαν: τις αμαρτίες και τις αρτηρίες.

Αλοίμονο για τους αθέους που κουβαλούν τις τύψεις για τις πράξεις τους ολόκληρη την ζωή τους.
 

Επισκέπτης
Το έχω ξαναρωτήσει και απάντηση δεν έχω λάβει.

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι δεν μπορεί να υπάρχει ένας κώδικας ηθικής αυστηρά ανθρώπινος και μη προερχόμενος από την θρησκεία;

Πιστεύεις ότι η ηθική είναι αποκλειστικό προνόμιο των θρησκευομένων;

Δεν μπορεί κάποιος να είναι "καλὸς κἀγαθὸς" αν δεν πιστεύει στην ύπαρξη του θείου;
Φίλε voltaire,
Για ποιόν κώδικας ηθικής αυστηρά ανθρώπινο και μη προερχόμενο από την θρησκεία μου μιλάς?
Μίλησε συγκεκριμένα και όχι αόριστα και γενικά . Εσύ γνωρίζεις τον Χριστιανικό κώδικα ηθικής. Εγώ πώς θές να γνωρίζω τον κώδικα που επικαλείσαι?

Ασφαλώς και μπορεί να υπάρξει. Άλλωστε όλες οι θρησκείες έχουν κώδικα ηθικής.
Για έναν μουσουλμάνο καμικάζι αυτοκτωνίας επι παραδείγματι, είναι ηθικό να σκοτώσει άλλους 100 αλλοθρήσκους με μια βόμβα ... για έναν χριστιανό όμως όχι.

Οι κώδικες ηθικής διαφέρουν.Κατ΄ εμένα , δεν υπάρχει κώδικας ηθικότερος του χριστιανικού! Σύμφωνα με εσένα μπορεί και να υπάρχει... Γνώμη σου , κατά πάντα σεβαστή!
 

Επισκέπτης
Στις φυλακές όλου του κόσμου η μεγάλη πλειοψηφία των φυλακισμένων είναι θρησκευόμενοι. Η θρησκευτική τους πίστη δεν τους αποτρέπει από την διάπραξη εγκλημάτων.
Τους συγκεκριμένους δεν τους απέτρεψε. Άλλους όμως τους απέτρεψε ! Κάθε κανόνας έχει και τις εξαιρέσεις του.
 

Επισκέπτης
Στα καθ΄ ημάς, ας δούμε πόσοι θρησκευτικοί γάμοι καταλήγουν σε διαζύγια (όπου, ας μην γελιόμαστε, ο κύριος λόγος είναι το κεράτωμα) και πόσοι από τους πολιτικούς γάμους.
Επίσημες στατιστικές δεν υπάρχουν, αλλά εγώ λέω ότι πολύ λίγοι πολιτικοί γάμοι διαλύονται ή τέλος πάντων το ποσοστό τους δεν υπερβαίνει αυτό των θρησκευτικών.
Μα για ποιούς πολιτικούς γάμους μου μιλάς???
Το 2 % των γάμων ... εκ του οποίου 2% , το 1% ιερολογείται εκ των υστέρων γιατί άλλοι λόγοι ανωτέρας βίας ανάγκασαν το ζευγάρι να τον τελέσει προκειμένου επωφεληθεί προνομίων του νόμου(π.χ συνυπηρέτηση δημοσίων υπαλλήλων στον ίδιο νομό, επιδόματα , ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη ... κτλ)???
Για να μήν αναφερθώ στους πολιτικούς γάμους που γίνονται για να αποκτηθεί άδεια παραμονής απο αλλοδαπούς και αποφευχθεί επικείμενη απέλασή τους... Και φυσικά δεν θα χωρίσουν αυτοί ... αφού άδεια παραμονής  γιοκ μετά διαζύγιο ...
Βέβαια, δεν μπορώ να παραβλέψω το γεγονός οτι υπάρχουν και συνάνθρωποί μας που επέλεξαν συνειδητά αυτό το είδος γάμου. Κανένα πρόβλημα ! Αποτελούν όμως την εξαίρεση.
 

Kemal

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2007
Μηνύματα
101
Like
0
Πόντοι
1
Για έναν μουσουλμάνο καμικάζι αυτοκτωνίας επι παραδείγματι, είναι ηθικό να σκοτώσει άλλους 100 αλλοθρήσκους με μια βόμβα ... για έναν χριστιανό όμως όχι.

 Τον 15ο αιώνα μόλις έφτανε η ισπανική ή η πορτογαλική γαλέρα στο νέο κόσμο ένας κατέβαινε και έμπηγε ένα σταυρό στο χώμα.

 Μετά ξέρεις τι περίμενε τους ντόπιους στο όνομα του σταυρού;
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Πλανάσαι πλάνην οικτρά.

Στις φυλακές όλου του κόσμου η μεγάλη πλειοψηφία των φυλακισμένων είναι θρησκευόμενοι...

Ρε Βολταίρε, πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

Στα καθ΄ ημάς, ας δούμε πόσοι θρησκευτικοί γάμοι καταλήγουν σε διαζύγια (όπου, ας μην γελιόμαστε, ο κύριος λόγος είναι το κεράτωμα) και πόσοι από τους πολιτικούς γάμους.
Επίσημες στατιστικές δεν υπάρχουν, αλλά εγώ λέω ότι πολύ λίγοι πολιτικοί γάμοι διαλύονται ή τέλος πάντων το ποσοστό τους δεν υπερβαίνει αυτό των θρησκευτικών.

Κι άλλο αυθαίρετο συμπέρασμα. Και να ισχύει, ποιος είπε ότι όσοι κάνουν θρησκευτικό γάμο είναι θρησκευόμενοι?
 

Επισκέπτης
 Τον 15ο αιώνα μόλις έφτανε η ισπανική ή η πορτογαλική γαλέρα στο νέο κόσμο ένας κατέβαινε και έμπηγε ένα σταυρό στο χώμα.

 Μετά ξέρεις τι περίμενε τους ντόπιους στο όνομα του σταυρού;
Bέβαια και το γνωρίζω !
Κανένας όμως απο αυτούς που μου αναφέρεις δεν έγινε ΑΓΙΟΣ του Χριστιανισμού ... γιατί όλα οσα έκαναν δεν τα επικροτεί αυτή η θρησκεία !

Ο ισλαμιστής καμικάζι αυτοκτωνίας όμως , σύμφωνα με τη διδασκαλία του ιερού Κορανίου , θα πάει απευθείας στον παράδεισο !!! γιατί έλαβε μέρος σε "ιερό πόλεμο κατά αλλοθρήσκων" !!!
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Για ποιόν κώδικας ηθικής αυστηρά ανθρώπινο και μη προερχόμενο από την θρησκεία μου μιλάς?

Πολύ απλά θα έλεγα ότι είναι: "Μην κάνεις στον συνάνθρωπο σου αυτό που δεν θα ήθελες να κάνουν σε εσένα".

Με λίγο σκέψη θα πρόσθετα και το φυσικό περιβάλλον μέσα στο οποίο αναπτύσσεται η ανθρώπινη δραστηριότητα.

Πιστεύω ότι αυτό είναι αρκετό.


Οι κώδικες ηθικής διαφέρουν.Κατ΄ εμένα , δεν υπάρχει κώδικας ηθικότερος του χριστιανικού! Σύμφωνα με εσένα μπορεί και να υπάρχει... Γνώμη σου , κατά πάντα σεβαστή!

Μα το θέμα δεν είναι ποιός είναι ο ανώτερος.
Το πρόβλημα ανακύπτει από την στιγμή που κάποιες οργανωμένες ομάδες προσπαθούν να επιβάλλουν τον δικό τους κώδικα ηθικής στους υπόλοιπους.
Και κυρίως όταν οι οργανωμένες θρησκείες χρησιμοποιούν τους αμοιβαίους δεσμούς που έχουν συνάψει με την κρατική εξουσία.

Για έναν μουσουλμάνο καμικάζι αυτοκτωνίας επι παραδείγματι, είναι ηθικό να σκοτώσει άλλους 100 αλλοθρήσκους με μια βόμβα ... για έναν χριστιανό όμως όχι.

Δεν νομίζω ότι αυτό είναι ένα εγγενές χαρακτηριστικό της ηθικής του ισλαμισμού.
Πρόκειται σαφώς για μία περίπτωση προσπάθειας επιβολής της μουσουλμανικής θρησκείας, και κυρίως μίας ιδιαίτερης εκδοχής της (του φονταμενταλισμού) στον υπόλοιπο κόσμο (τους απίστους) από κάποιες οργανωμένες ομάδες που σε τελευταία ανάλυση υποστηρίζονται έμμεσα από κάποια κέντρα και παράκεντρα κρατικής εξουσίας.

 

Επισκέπτης
voltaire45

Δεν θέλω να διαφωνήσω μαζί σου. Σε θεωρώ απο τα εκλεκτά μέλη του site!
Σε όσα ανωτέρω έγραψες θα απαντήσω με τη γνώμη που εγώ έχω σχηματίσει:
Άθεος λαός = καταδικασμένος λαός (βλέπε γειτονική Αλβανία)
Η ηθική μιας οποιασδήποτε θρησκείας (ακόμη και του ισλάμ ... στην ελαφρά έκδοσή της) δεν αντικαθίσταται με κανενός είδους γενικές ηθικές αρχές .

Καληνύχτα και καλή πρωτοχρονιά !
 

Kemal

Μέλος
Εγγρ.
25 Ιουν 2007
Μηνύματα
101
Like
0
Πόντοι
1
Bέβαια και το γνωρίζω !
Κανένας όμως απο αυτούς που μου αναφέρεις δεν έγινε ΑΓΙΟΣ του Χριστιανισμού ... γιατί όλα οσα έκαναν δεν τα επικροτεί αυτή η θρησκεία !

Ο ισλαμιστής καμικάζι αυτοκτωνίας όμως , σύμφωνα με τη διδασκαλία του ιερού Κορανίου , θα πάει απευθείας στον παράδεισο !!! γιατί έλαβε μέρος σε "ιερό πόλεμο κατά αλλοθρήσκων" !!!

 Να δεχτώ ότι δεν τα επικροτεί η θρησκεία.

 Ας πούμε κι ότι κανένας από τους κονκισταδόρες δεν αγιοποιήθηκε (δεν το ξέρω, ας πούμε ότι το ξέρεις εσύ και έχει όπως το λες)

 Οι παπάδες που πέρναγαν τον ωκεανό και εκχριστιάνιζαν μαζικά τον κόσμο με την απειλή του σπαθιού δεν τα ήξεραν αυτά;  Κι αν δεν τα ήξεραν τι έίδους εκπροσώπηση του Κυρίου κάνουν στη γη;  Κι αν τα ήξεραν γιατί συναινούσαν σε μη χριστιανικές πρακτικές;  Και πόσο αντιφατικό είναι όλο το σχήμα τώρα;

 Σου βγάζω το καπέλο αν έχεις διαβάσει το Κοράνι γιατί απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει και ελληνική μετάφραση.  Σημαίνει ότι το έχεις ψάξει το θέμα.  Μου αρέσουν όσοι ψάχνονται ακόμα κι αν διαφωνώ στην κατεύθυνση προς την οποία το κάνουν.
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Ρε Βολταίρε, πώς έβγαλες αυτό το συμπέρασμα?

Κι άλλο αυθαίρετο συμπέρασμα. Και να ισχύει, ποιος είπε ότι όσοι κάνουν θρησκευτικό γάμο είναι θρησκευόμενοι?

Για την σχέση θρησκείας και εγκληματικότητας:

Προφανώς στατιστικές δεν έχω για τα ποσοστά των εγκλεισμένων στις φυλακές. Ας πούμε ότι η θέση μου έχει προκύψει από συνομιλίες και επαφές με ανθρώπους που γνωρίζουν από μέσα την πραγματικότητα και εδώ αλλά και στο εξωτερικό.
Αλλά ακόμη και αν αυτό δεν μπορώ να το αποδείξω, είναι νομίζω εντυπωσιακός ο αριθμός αυτών που ανακαλύπτουν την θρησκεία όσο βρίσκονται στις φυλακές.

Προσοχή: Δεν υποστηρίζω ότι η θρησκευτική πίστη αποτελεί αίτιο παραβατικότητας.

Για τον θρησκευτικό γάμο:
Τότε γιατί οι μη-θρησκευόμενοι κάνουν θρησκευτικό γάμο;
Και κυρίως γιατί η επίσημη Ορθόδοξη Χριστικανική Εκκλησία δέχεται να τους παντρέψει αν δεν είναι θρησκευόμενοι;

Αλλά για να μην μακρυγορούμε η θέση μου είναι η ακόλουθη:
"Δύο άνθρωποι μπορούν να συνάψουν μία σχέση γάμου με ότι αυτή συνεπάγεται από άποψη αστικών ευθυνών, με σεβασμό ο ένας για την προσωπικότητα του άλλου, χωρίς να χρειάζεται η ευλογία καμίας θρησκείας αν αυτό είναι η επιθυμία τους".
 

Επισκέπτης
Οι παπάδες που πέρναγαν τον ωκεανό και εκχριστιάνιζαν μαζικά τον κόσμο με την απειλή του σπαθιού δεν τα ήξεραν αυτά;  Κι αν δεν τα ήξεραν τι έίδους εκπροσώπηση του Κυρίου κάνουν στη γη;  Κι αν τα ήξεραν γιατί συναινούσαν σε μη χριστιανικές πρακτικές;  Και πόσο αντιφατικό είναι όλο το σχήμα τώρα;

Σου βγάζω το καπέλο αν έχεις διαβάσει το Κοράνι γιατί απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει και ελληνική μετάφραση.  Σημαίνει ότι το έχεις ψάξει το θέμα.  Μου αρέσουν όσοι ψάχνονται ακόμα κι αν διαφωνώ στην κατεύθυνση προς την οποία το κάνουν.
Φίλε μου, είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και δεν μπορώ να απολογούμαι για τα έργα και τις ημέρες της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας , όπως ένας μουσουλμάνος Σουνίτης δεν  μπορεί να απολογείται για έναν μουσουλμάνο Σιήτη. Η Ορθόδοξη Εκκλησία δεν έκανε κανένα απο τα εγκλήματα που παραθέτεις.

Όσο για το Ιερό Κοράνιο, δεν το έχω διαβάσει. Έχω διαβάσει όμως μεγάλη βιβλιογραφία σχετικά με το περιεχόμενό του.Κάποτε αναγκάστηκα να κάνω εργασία 100 σελίδων για το Ισλάμ, γι αυτό και γνωρίζω πολλά πράγματα. Άσε που έζησα και κάποια χρόνια Κομοτηνή ... και το είδα και απο κοντά !
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
  Να δεχτώ ότι δεν τα επικροτεί η θρησκεία.

  Ας πούμε κι ότι κανένας από τους κονκισταδόρες δεν αγιοποιήθηκε (δεν το ξέρω, ας πούμε ότι το ξέρεις εσύ και έχει όπως το λες)

  Οι παπάδες που πέρναγαν τον ωκεανό και εκχριστιάνιζαν μαζικά τον κόσμο με την απειλή του σπαθιού δεν τα ήξεραν αυτά;  Κι αν δεν τα ήξεραν τι έίδους εκπροσώπηση του Κυρίου κάνουν στη γη;  Κι αν τα ήξεραν γιατί συναινούσαν σε μη χριστιανικές πρακτικές;  Και πόσο αντιφατικό είναι όλο το σχήμα τώρα;

Είναι δυνατό να μην τα ήξεραν ρε φίλε? Και μόνο συναινούσαν? Κάποιοι έκαναν χειρότερα. Δεν είναι θέμα αντιφατικότητας του σχήματος. Απλώς η χριστιανική θρησκεία έχει τύχει τόσο μεγάλης εκμετάλευσης, σε σημείο του να είναι πολλοί περισσότεροι αυτοί που την εκμεταλεύτηκαν και την εκμεταλεύονται για ίδια ωφέλη, από τους πραγματικούς πιστούς.


  Σου βγάζω το καπέλο αν έχεις διαβάσει το Κοράνι γιατί απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει και ελληνική μετάφραση. 


Εδώ σε βρίσκω ''απαράδεκτο''. Στον 21ο αιώνα ζούμε. Μέχρι και τις φωνές των ζώων πάνε να μεταφράσουν.
 

Επισκέπτης

Αλλά για να μην μακρυγορούμε η θέση μου είναι η ακόλουθη:
"Δύο άνθρωποι μπορούν να συνάψουν μία σχέση γάμου με ότι αυτή συνεπάγεται από άποψη αστικών ευθυνών, με σεβασμό ο ένας για την προσωπικότητα του άλλου, χωρίς να χρειάζεται η ευλογία καμίας θρησκείας αν αυτό είναι η επιθυμία τους".

Aυτό πιστεύει και ο νομοθέτης απο το 1983 και ύστερα.
Ο γάμος χαρακτηρίζεται και ως σύμβαση δικαίου.
Απλά δίδεται (και ορθά δίδεται) το δικαίωμα επιλογής.
Σε κάθε περίπτωση και οι 2 γάμοι παράγουν τα ίδια έννομα αποτελέσματα !
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965


Δε ξέρω αν αυτό συμβαίνει «γενικά», ή σε μεγάλη κλίμακα. Δεν ισχύει για μένα πάντως.
Ξέρω τι μου γίνεται, περνάω την ώρα μου εδώ ευχάριστα γράφοντας διάφορες αρλούμπες, ΔΕΝ παθιάζομαι, και ΔΕΝ παίρνω τίποτα προσωπικά.
Θες ίσως να πεις ότι η αθεϊα έχει γίνει (ή τείνει να γίνει) σύστημα, έχει οπαδούς, κλπ.
Δεν είμαι η περίπτωση.
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, και όταν κάποιος προσπαθεί να με πείσει, τον κοιτάω χαμογελώντας.
Η «αθεϊα» ΔΕΝ είναι «σημαντικό κομμάτι της ζωής μου» (στ’ αρχίδια μου δηλαδή).
Και δε θεωρώ ότι υπάρχουν «θεωρίες» περί ανυπαρξίας θεού.
Απλώς δεν υπάρχει τέτοιο πράμα. Τόσο απλώς.
Τι χρειάζονται οι θεωρίες? Οι θεωρίες χρειάζονται σε αυτούς που κάτι πάνε να επιτύχουν σχετικά με την άποψή τους.
Στις θρησκείες χρειάζονται οι θεωρίες, οι οποίες προσπαθούν να αυξήσουν τη δύναμή τους αυξάνοντας τον αριθμό των πιστών τους (προσυλητισμός), και φανατίζοντάς τους.
Εγώ, που δε πιστεύω σε ΤΙΠΟΤΑ, τι να την κάνω τη θεωρία? Να την χρησιμοποιήσω για να προσελκύσω? Μα να προσελκύσω σε τι? Στο τίποτα?


Δεν έχω αποδείξεις ότι δεν υπάρχει θεός γιατί δεν έχει αποδειχτεί οτι υπάρχει.
Φυσικά, υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις μη-ύπαρξης θεού.


Αυτό ρε φίλε, μου φαίνεται σφάλμα λογικής. Αν δηλαδή είχε αποδειχτεί ότι υπάρχει θα μπορούσες να βρεις και αποδείξεις ότι δεν υπάρχει?
Ναι. Επίσης, φυσικά, υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις (ίσως όχι για σένα, αλλά για άλλους ναι) για την ύπαρξη Θεού.

Εφόσον δεν υπάρχουν αποδείξεις ούτε για την ύπαρξη θεού, αλλά ούτε για τη μη ύπαρξη του, και οι δύο απόψεις είναι «απλές» θεωρίες.
Και οι δύο απόψεις στηρίζονται σε θεωρητικές διατυπώσεις και καμία δεν έχει αδιάσειστα πρακτικά εφαρμοστέα στοιχεία.

Οι «αποδείξεις» που υπάρχουν είναι κυρίως θέμα προσωπικό του καθενός το αν θα τις δεχτεί ή όχι (και αν θα ψάξει να τις βρεί). Όπως επίσης και ποιας εκ των δύο θεωριών οι «αποδείξεις» είναι καλύτερες και πιο σωστές.
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965


Έ, στον κόσμο τούτο παρουσιάζεται το κουφό φαινόμενο να μην το ψάχνει κανένας!

Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου. Θα έπρεπε περισσότεροι άνθρωποι να είναι «ψαγμένοι» σε θέματα πίστης, θρησκείας και θεού.

 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965


«Οπαδός» δεν υπήρξα ποτέ στη ζωή μου. Κανενός πράγματος, συστήματος, ομάδας, «μάρκας», ή (φυσικά) θρησκείας. «Υποστηρικτής» κάποιες φορές ναι (και έμπρακτα ίσως), «οπαδός» ποτέ.

Δυστυχώς όμως, είναι "οπαδοί"....

Υπάρχουν όμως και απλοί υποστηρικτές ...

 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965

Μήν μπλέκεις θεωρία και πράξη.
Η θεωρία λέει ΟΧΙ προγαμιαίες σχέσεις ... κι εγώ έχω.
Άλλο τι θα κάνω ΕΓΩ και άλλο τι πρέπει να υποστηρίξω δημοσίως. Έχει διαφορά.

Φίλε dimitrios1000,
Νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχει μεγαλύτερη αντιστοιχία λόγων και έργων σε όλους τους ανθρώπους. Τότε τα πράγματα θα ήταν καλύτερα. Από όλες τις πλευρές …
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom