Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Η ευπρεπής ένδυση σε τι σε ενοχλεί; Εδώ είσαι σε μία υπηρεσία και βλέπεις την άλλη να γυρνάει με ντύσιμο που προκαλεί και σκέφτεσαι ότι η θέση της δεν είναι εκεί.

Κακο ειναι να ανοιγει και το ματι μας λιγο?Δεν ειμαστε και στην δεκαετια του 50.Εδω οι Αρχαιοι Ελληνες ηταν λιγοτερο προκαταλειμενοι σε αυτα τα θεματα.Ειναι φασιστικο κατα την γνωμη μου να απαγορευεις σε μια γυναικα να ντυνεται οπως θελει και να την κρινεις και απο αυτο.Εδω οι πορνες ειναι πιο καλες γυναικες και εκμεταλευονται λιγοτερο τους αντρες απο τις δηθεν "καλες" και κοπελες του "σπιτιου" που ειναι εξω.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Γιώργο μπεστ επέτρεψέ μου ένα μικρό σχόλιο. Αντε, δυο.

1. Εισαι κάπου και κάθεσαι πίνοντας τον καφέ σου. Ξαφνικά εμφανίζομαι και σου λέω - γιώργο είμαι ο θεός. Λογικά, εσύ θα πρέπει να ζητήσεις αποδείξεις ότι εγώ είμαι θεος και όχι εγώ απο εσένα ότι δεν είμαι. Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τον παραλληλισμό καθώς και τη λογική σειρά των γεγονότων.

Κατά πρώτον, κινδυνεύεις να σε μαλώσει ο Σταύρος, διότι βάζεις αύξηση στην προστακτική. Κατά δεύτερον, καταλαβαίνω τον παραλληλισμό, αλλά και πάλι δεν τον δέχομαι ως εύστοχο. Νομίζω ότι υπεραπλοποιείς τα πράγματα. Έχω τη γνώμη ότι δεν είναι χρήσιμο να κάνουμε παραλληλισμούς για μία πρόταση που την καταλαβαίνουν όλοι όπως είναι.

Δεν έχω αποδείξεις ότι δεν υπάρχει θεός γιατί δεν έχει αποδειχτεί οτι υπάρχει.

Αυτό ρε φίλε, μου φαίνεται σφάλμα λογικής. Αν δηλαδή είχε αποδειχτεί ότι υπάρχει θα μπορούσες να βρεις και αποδείξεις ότι δεν υπάρχει?

Φυσικά, υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις μη-ύπαρξης θεού.

Ναι. Επίσης, φυσικά, υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις (ίσως όχι για σένα, αλλά για άλλους ναι) για την ύπαρξη Θεού.


2. Αδυνατώ να καταλάβω τη θέση σου. Εδω δεν υπάρχει μέση λύση. Οπως και δεν υπάρχει "ολίγον έγκυος". Ή Υπάρχει θεός ή δεν υπάρχει. Η θέση σου ποια είναι;

Σε δικαιολογώ απόλυτα. Δεν την καταλαβαίνεις γιατί δεν την έχω διατυπώσει. Οι πιο πολλές τοποθετήσεις μου είναι ''επί της διαδικασίας''. Δεν έχω πρόβλημα πάντως να πω ότι πιστεύω στην ύπαρξη Θεού. Πέρα από αυτό, όμως, συμφωνώ και με πολλά από αυτά που λένε αυτοί που δεν πιστεύουν, ειδικά για το κατάντημα των λειτουργών της χριστιανικής θρησκείας.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Μια χαρά βρίσκω κατά τη γνώμη μου όσα ειπώθηκαν από τον Σταύρο.
Θα μπορούσαμε να μιλάμε ώρες. Ενα σχόλιο μόνο Σταύρο, η πιο υγιής σχέση από αυτές που παρουσιάζουν τα Ευαγγέλια είναι αυτή του Ιησού με τη Μαρία Μαγδαληνή. Πέρα από τα ποδόλουτρα (:jerking:) ο Ιησούς έδειξε με τις πράξεις του ότι όλα όσα επικαλούνται οι σημερινοί ρασοφόροι (απαγόρευση γυναικών στο ιερό, ευπρεπής ένδυση, ρατσισμός, "δωρεές" στην Εκκλησία, κολασμένες πουτάνες κλπ κλπ). δεν έχουν καμμιά μα καμμιά σχέση με το χριστιανισμό. Εγώ βεβαίως που ασπάζομαι την πλειοψηφία όσων εδίδαξε ο Ιησούς, είμαι αντίχριστος, αφορισμένος, σατανάς, τρελλός, persona non grata, ανώμαλος, κολασμένος κ.α. Σε όλους λοιπόν αυτούς τους καλούς χριστιανούς μάλλον θα τους πικράνω εάν τους πω ότι ο Ιησούς θα τους ενέτασε στη λίστα αναμονής των θαυμάτων σωτηρίας που δεν πρόλαβε να πραγματοποιήσει.

Ευχαριστώ NonGrata για την αποδοχή.

Στα υπόλοιπα (περί μαγδαληνής) δε μπορώ να έχω άποψη, γιατί δε τα ξέρω.

Για της αυτοεκτίμησή σου ("είμαι αντίχριστος, αφορισμένος, σατανάς, τρελλός, persona non grata, ανώμαλος, κολασμένος κ.α."), θα έλεγα να την ανεβάσεις λίγο... Άντε, με τον καινούριο χρόνο!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]Για σένα η ύπαρξη ή όχι του Θεού μπορεί να ταυτίζεται με την ύπαρξη ή όχι του Δοσγανιφούρη ή του Σμπαχιπράτη, αλλά για μερικά δισεκατομμύρια ανθρώπων (αφελών ή μη) δεν είναι έτσι....[/size]

"ΓιωργοΚαλύτερε",

Συγγνώμη, αλλά δεν έχεις καταλάβει.

Δε με απασχολεί η ύπαρξη ή όχι του Θεού. Κάπου έχω καταλήξει (για τον εαυτό μου), και με βάση αυτό πορεύομαι. Τώρα αν οι "άλλοι" είναι δισεκατομμύρια, εκατομμύρια, ή χιλιάδες, μαγκιά τους, αλλά πάλι δε με νοιάζει. Δε με επιρεάζει ούτε ο αριθμός, ούτε το ποσοστό.

Μειοψηφία πάντως είμαι, το ξέρω, και δεν έχω αυταπάτες.

 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]Εισαι κάπου και κάθεσαι πίνοντας τον καφέ σου. Ξαφνικά εμφανίζομαι και σου λέω - γιώργο είμαι ο θεός.[/size]

Μα δεν είναι πετυχημένο το παράδειγμα!

Εδώ (στον κόσμο τούτο) δε μιλάμε για τέτοιο περιστατικό! Εδώ μιλάμε ότι:

Κάθεσαι και πίνεις τον καφέ σου. Εμφανίζεται λοιπόν ο Enforcer, ο οποίος φοράει ιδιαίτερα ρούχα, έχει να ξυριστεί καμμιά δεκαριά χρόνια, βαστάει περίεργα σκεύη, και σου λέει:
-Γιώργο, είμαι ο εκπρόσωπος του θεού. Και για να τα έχεις καλά μαζί Του, πρέπει να κάνεις αυτό, εκείνο, το άλλο, να μην κάνεις αυτό, εκείνο, το άλλο, κλπ.

Δε θα το ψάξεις (περισσότερο μάλιστα από το άν σου έλεγε ότι είναι ο ίδιος θεός)?

Έ, στον κόσμο τούτο παρουσιάζεται το κουφό φαινόμενο να μην το ψάχνει κανένας!
 

Επισκέπτης
Το παράδειγμα σου με την άμβλωση είναι ατυχές. Κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι μια γυναίκα μη πιστή κάνει την πράξη αυτή και δεν θεωρεί ότι κάνει κάτι κακό. Υπάρχουν λόγοι για να κάνει άμβλωση, και λόγοι για να μην κάνει. Η απόφαση όμως πρέπει να ληφθεί, υπερισχυόντων κάποιων από τους λόγους. Δε σημαίνει ότι παίρνοντας την μια απόφαση εξέλιπαν οι αντίθετοι λόγοι.

Συγνώμη που άργησα να απαντήσω, αλλά... υποχρεώσεις.

Ωραία λοιπόν, στο παράδειγμα της αμβλώσεως που παρέθεσα υπάρχουν και κοινωνικοί λόγοι και ίσως να ήταν λίγο ατυχές. Αντικατέστησέ το λοιπόν με τη μοιχεία. Κάποιος άθεος , τί ενδοιασμούς έχει για να μην την πράξει ? ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ. Ενώ ένας πιστός πολλούς ... μόνο και μόνο επειδή το απαγορεύει η θρησκεία του.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
"ΓιωργοΚαλύτερε",

Συγγνώμη, αλλά δεν έχεις καταλάβει.

Δε με απασχολεί η ύπαρξη ή όχι του Θεού. Κάπου έχω καταλήξει (για τον εαυτό μου), και με βάση αυτό πορεύομαι. Τώρα αν οι "άλλοι" είναι δισεκατομμύρια, εκατομμύρια, ή χιλιάδες, μαγκιά τους, αλλά πάλι δε με νοιάζει. Δε με επιρεάζει ούτε ο αριθμός, ούτε το ποσοστό.

Μειοψηφία πάντως είμαι, το ξέρω, και δεν έχω αυταπάτες.

Σταύρο, συγγνώμη, αλλά μήπως πρέπει να συντονιστούμε λίγο? Τη φράση μου που σχολιάζεις με τα παραπάνω, εγώ την έγραψα για να αιτιολογήσω γιατί θεωρώ λάθος τον παραλληλισμό σου σχετικά με την απόδειξη περί ύπαρξης Θεού. Εσύ παρενέβης για να μου πεις ''δεν χρειάζεται να αποδείξει κανείς'', που αυτό το ''κανείς'' προφανώς γενικεύει. Και τώρα μου λες για το τι απασχολεί εσένα. Δεν ξέρω αν και πάλι γίνομαι αντιληπτός.

ΥΓ. Το ότι είσαι μειοψηφία δεν το μέμφομαι καθόλου. Εκατομμύρια μύγες που τρώνε σκατά, δεν σημαίνει ότι έχουν δίκιο. (έκανα κι εγώ τον παραλληλισμό μου, δεν άντεξα)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ωραία λοιπόν, στο παράδειγμα της αμβλώσεως που παρέθεσα υπάρχουν και κοινωνικοί λόγοι και ίσως να ήταν λίγο ατυχές. Αντικατέστησέ το λοιπόν με τη μοιχεία. Κάποιος άθεος , τί ενδοιασμούς έχει για να μην την πράξει ? ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ. Ενώ ένας πιστός πολλούς ... μόνο και μόνο επειδή το απαγορεύει η θρησκεία του.
Και γιατί ρε φιλαράκο να έχω ενδοιασμούς; Η μήπως ζεις σε μια κοινωνία αγγέλων; Εγώ προσωπιικά πιστεύω ότι οι αλλαξοκωλιές πλέον είναι ο κανόνας. Και στην τελική εάν δε θελήσω να απατήσω τη γυναίκα μου θα το κάνω γιατί τη γουστάρω τρελλά.... Οχι γιατί μου τη λένε οι τύψεις μου....Η αμαρτία όπως έλεγε και η γιαγιά μου είναι αμαρτία και μόνο που θα τη σκεφτείς......Και καλά να είσαι μοίχος και απλά να κάνεις... Αλλά να "λιώνεις όλα τα κεριά" της μητρόπολης το βράδυ και το πρωί να τραβάς την κοτσίδα της μοιχαλίδας νεωκόρου, ε άει χτιστίρ........
 

Επισκέπτης
Στο ίδιο θέμα, η θρησκεία επιβάλλει τον κανόνα "όχι άμβλωση", έστω όπως λες και με σύνδρομο down. Παράλογο δεν είναι? Εγκληματικό μάλλον?
Ας μείνουμε στην ουσία λοιπόν: ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ να υπάρχουν τέτοιοι κανόνες? Τους επιβάλλει η θρησκεία, και κάνει τη ζωή των πιστών δύσκολη. Υποχρεώνει (εν προκειμένω) μια μητέρα να μεγαλώσει ένα λειψό παιδί, και έναν άνθρωπο να ζήσει μέσα σε μια δυστυχία (το ίδιο το παιδί). ΓΙΑΤΙ να συμβαίνουν αυτά? Ήρθε ποτέ κάποιο υπέρτατο ον από τον ουρανό, και τα υπαγόρευσε? Αυτό υποστηρίζουν οι θρησκείες!
Γι αυτό δε τις χωνεύω.
Σταύρο μου ομολογουμένως δεν περίμενα μια τέτοιου είδους απάντηση απο εσένα.
Κι εσύ λοιπόν υποστηριχτής της "θεωρίας του Υπερανθρώπου" του Νίτσε???
Υπάρχουν άνθρωποι Α και Β διαλογής ... και οι μέν Α διαλογής πρέπει να ζούνε , ενώ οι  Β διαλογής δεν πρέπει να ζούνε???
Και ποιός είναι αυτός που το καθορίζει αυτό?

Δηλαδή ο Χίτλερ ,είχε δίκιο στη θεωρία του περί "αρείας φυλής" ? Υπάρχουν άνθρωποι 2 ή και 3 ταχυτήτων?

Απορώ !!!
 

Επισκέπτης
Και γιατί ρε φιλαράκο να έχω ενδοιασμούς; Η μήπως ζεις σε μια κοινωνία αγγέλων; Εγώ προσωπιικά πιστεύω ότι οι αλλαξοκωλιές πλέον είναι ο κανόνας. Και στην τελική εάν δε θελήσω να απατήσω τη γυναίκα μου θα το κάνω γιατί τη γουστάρω τρελλά.... Οχι γιατί μου τη λένε οι τύψεις μου....Η αμαρτία όπως έλεγε και η γιαγιά μου είναι αμαρτία και μόνο που θα τη σκεφτείς......Και καλά να είσαι μοίχος και απλά να κάνεις... Αλλά να "λιώνεις όλα τα κεριά" της μητρόπολης το βράδυ και το πρωί να τραβάς την κοτσίδα της μοιχαλίδας νεωκόρου, ε άει χτιστίρ........
Φίλε μου είναι παλιά η παράθεση που σχολιάζω.
Μάλλον δεν κατάλαβες τι είπα. Πρέπει να πάς πολύ πριν την 27 σελίδα για να μπείς στο κλίμα της συζήτησής μου με το Σταύρο.
Δέν πειράζει ...
Κάθε άποψη σεβαστή !
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Σταύρο μου ομολογουμένως δεν περίμενα μια τέτοιου είδους απάντηση απο εσένα.
Κι εσύ λοιπόν υποστηριχτής της "θεωρίας του Υπερανθρώπου" του Νίτσε???
Υπάρχουν άνθρωποι Α και Β διαλογής ... και οι μέν Α διαλογής πρέπει να ζούνε , ενώ οι  Β διαλογής δεν πρέπει να ζούνε???
Και ποιός είναι αυτός που το καθορίζει αυτό?

Δηλαδή ο Χίτλερ ,είχε δίκιο στη θεωρία του περί "αρείας φυλής" ? Υπάρχουν άνθρωποι 2 ή και 3 ταχυτήτων?

Απορώ !!!

Μήτσο, μην εξάπτεσαι. Νομίζω ότι ο Σταύρος θεωρεί ότι ο άνθρωπος αποκτά υπόσταση από τη στιγμή που θα γεννηθεί κι όχι από τη στιγμή που θα ''συλληφθεί'', πράγμα το οποίο θεωρεί η χριστιανική θρησκεία.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]Ωραία λοιπόν, στο παράδειγμα της αμβλώσεως που παρέθεσα υπάρχουν και κοινωνικοί λόγοι και ίσως να ήταν λίγο ατυχές. Αντικατέστησέ το λοιπόν με τη μοιχεία. Κάποιος άθεος , τί ενδοιασμούς έχει για να μην την πράξει ? ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΝ. Ενώ ένας πιστός πολλούς ... μόνο και μόνο επειδή το απαγορεύει η θρησκεία του.[/size]

Πάλι λάθος κάνεις, και σου απάντησε ο Nongrata. Αλοίμονο αν το φρένο για την απιστία/μοιχεία είναι κάποιος "κανόνας". Είτε κοινωνικός, είτε θρησκευτικός.

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι η ύπαρξη κανόνα (οτιδήποτε είδους) θα καταφέρει να σταματήσει το (γενετήσιο) ένστικτο?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Σταύρο μου ομολογουμένως δεν περίμενα μια τέτοιου είδους απάντηση απο εσένα.
Κι εσύ λοιπόν υποστηριχτής της "θεωρίας του Υπερανθρώπου" του Νίτσε???
Υπάρχουν άνθρωποι Α και Β διαλογής ... και οι μέν Α διαλογής πρέπει να ζούνε , ενώ οι  Β διαλογής δεν πρέπει να ζούνε???
Και ποιός είναι αυτός που το καθορίζει αυτό?

Δηλαδή ο Χίτλερ ,είχε δίκιο στη θεωρία του περί "αρείας φυλής" ? Υπάρχουν άνθρωποι 2 ή και 3 ταχυτήτων?

Απορώ !!!
Συμφωνώ ότι υπάρχουν Α και Β διαλογής ανθρωποι. Δεν συμφωνώ να εξαφανίζουμε τους Β....
Και όπως και να το κάνουμε, σ αρέσει δε σ αρέσει ο Ιησούς, ο Μαρξ, ο Αινστάιν, ο Σβάιτσερ, ο Πλάτωνας, ο Σωκράτης και άλλοι πολλοί είναι ΑΑΑ διαλογής. Εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα κόμπλεξ να το παραδεχθώ αν και θα ήθελα να έχω ζήσει μια τέτοια πλούσια ζωή.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι η ύπαρξη κανόνα (οτιδήποτε είδους) θα καταφέρει να σταματήσει το (γενετήσιο) ένστικτο?
Αμα το είχε σταματήσει σταύρο το ανθρώπινο θα ήταν είδος προς εξαφάνιση....... :booty:
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταύρο, συγγνώμη, αλλά μήπως πρέπει να συντονιστούμε λίγο? Τη φράση μου που σχολιάζεις με τα παραπάνω, εγώ την έγραψα για να αιτιολογήσω γιατί θεωρώ λάθος τον παραλληλισμό σου σχετικά με την απόδειξη περί ύπαρξης Θεού. Εσύ παρενέβης για να μου πεις ''δεν χρειάζεται να αποδείξει κανείς'', που αυτό το ''κανείς'' προφανώς γενικεύει. Και τώρα μου λες για το τι απασχολεί εσένα. Δεν ξέρω αν και πάλι γίνομαι αντιληπτός.
Χέσ' τα Γιώργο. Είναι αργά για να πάω πίσω και να δώ ακριβώς τι λέγαμε πριν καμιά δεκαριά ώρες. Πες μου καθαρά που σε χαλάει η τοποθέτησή μου.


ΥΓ. Το ότι είσαι μειοψηφία δεν το μέμφομαι καθόλου. Εκατομμύρια μύγες που τρώνε σκατά, δεν σημαίνει ότι έχουν δίκιο. (έκανα κι εγώ τον παραλληλισμό μου, δεν άντεξα)
Αυτό σου έλλειπε! Γιατί να με μεμφθείς δηλαδή?
Όσο για το παράδειγμα με τις μύγες, πολύ καλό! Μου άρεσε!
 

Επισκέπτης
Πάλι λάθος κάνεις, και σου απάντησε ο Nongrata. Αλοίμονο αν το φρένο για την απιστία/μοιχεία είναι κάποιος "κανόνας". Είτε κοινωνικός, είτε θρησκευτικός.

Εσύ δηλαδή πιστεύεις ότι η ύπαρξη κανόνα (οτιδήποτε είδους) θα καταφέρει να σταματήσει το (γενετήσιο) ένστικτο?
Δεν με κατάλαβες.
Συζητούσαμε για το αν είναι πιο δύσκολο να είσαι πιστός ή άθεος ...
Εκεί αναφερόμουνα. Το ξέρω ... πέρασεν 3-4 μέρες απο τότε που άλλαξε η θεματολογία της συζήτησης, γι αυτό και η σύγχυση...
Δεν πειράζει...
Τα αφήνω τα παλιά...
Δέν έχει νόημα κιόλας.
 

Επισκέπτης
Έλα όμως που εγώ θα καταρίψω το δικό σου παράδειγμα:
Θα αισθανθώ (ο άπιστος) τύψεις μετά το πιτσίλισμα? Άλλοτε ναί, άλλοτε όχι: Πότε ισχύει το "ναι":  Όταν για να πιτσιλίσω στο μπουρδέλο, παραμελήσω τη σύντροφό μου. Το ένστικτο (η αρώστια του μπουρδέλου αν θέλεις) με έσπρωξε και ξενοπιτσίλισα, αλλά οι τύψεις θα υπάρχουν για την παραμέληση.
Βρες άλλο παράδειγμα.
Και οι άγαμοι ... τί θα παραμελήσουν ? Τη  :jerking: ?
Λάθος παράδειγμα !
Συγνώμη που κατέβασα το επίπεδο της συζήτησης . ;)
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]Σταύρο μου ομολογουμένως δεν περίμενα μια τέτοιου είδους απάντηση απο εσένα.
Κι εσύ λοιπόν υποστηριχτής της "θεωρίας του Υπερανθρώπου" του Νίτσε???
Υπάρχουν άνθρωποι Α και Β διαλογής ... και οι μέν Α διαλογής πρέπει να ζούνε , ενώ οι  Β διαλογής δεν πρέπει να ζούνε???
Και ποιός είναι αυτός που το καθορίζει αυτό?

Δηλαδή ο Χίτλερ ,είχε δίκιο στη θεωρία του περί "αρείας φυλής" ? Υπάρχουν άνθρωποι 2 ή και 3 ταχυτήτων?

Απορώ !!![/size]

Τι ατέλειες που περιέγραψες (σύνδρομο down και δε θυμάμαι αν είπες κι άλλα), δε τις γνωρίζω σαν συμπτώματα.
Γνωρίζω πάντως ότι υπάρχουν περιπτώσεις παιδιών που γεννήθηκαν με ΣΟΒΑΡΕΣ ανωμαλίες, τις οποίες η επιστήμη σήμερα μπορεί να προβλέψει με απλές εξετάσεις από πολύ νωρίς.
Οι περιπτώσεις αυτές "χαντάκωσαν" και τους γονείς του παιδιού, και τα (τυχόν) υγιή αδέρφια, αφήνω δε το θέμα του τι ζωή κάνει ένα τέτοιο άτομο.
Υπάρχει λοιπόν η δυνατότητα να σταματήσει μια τέτοια κύηση. Πιθανώτατα, το επόμενο παιδί θα είναι υγιέστατο, χωρίς προβλήματα.
Είσαι εναντίον κάτι τέτοιου (του σταματήματος της κυήσεως εννοώ)?
Σκέψου το, γιατί μπορεί να είσαι μικρός τώρα, αλλά κάποια στιγμή θα βρεθείς προ του επικείμενου γεγονότος μιας γέννησης. Είσαι διατεθειμένος να πεις "δε διακόπτουμε την κύηση μα ας βγεί και μπιφτέκι"? Έχεις αναλογιστεί τι θα σημαίνει για τη ζωή σου αυτό?

Στα λέει κάποιος που έχει κάνει παιδιά (ευτυχώς δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα) και έχει βρεθεί μπροστά σε αυτά τα διλήμματα...
Καλείσαι να πάρεις μια απόφαση. ΣΚΕΨΟΥ ΚΑΛΑ ποιά θα πάρεις.

Και άσε τις θεωρίες, είτε του χριστού, είτε του χίτλερ για το φόρουμ εδώ.

Και μην απορείς. Δεν είμαι υπέρ της θεωρίας της καθαρότητας της φυλής. (Άσε που οι ωραιότερες γκόμενες που έχω πηδήξει ήταν μιγάδες!)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom