Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Ούτε ο Δημήτριος1000, αν και αυτός έχει τουλάχιστον διατυπώσει ένα γενικό αντίλογο.
Aν σε είχα πείσει ρε Σταύρο, τώτα δεν θα ήμασταν αντιπολίτευση ... αλλά συμπολίτευση !
Πάντως , με τα λογικά επιχειρήματα που κατά καιρούς διατυπώνεις, δεν με έχεις πείσει ούτε εσύ για τη μή ύπαρξη του Θείου !
Με έχεις προβλήματίσει όμως. Καλό κι αυτό !
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Σοβαρά ε?

Και μένα μου είπαν ότι στην παραλία, μεταξύ Κορίνθου και Κιάτου βγαίνει κάθε μισή ώρα ένα κήτος που την πλησιάζει, φτύνει ένα χρυσό νόμισμα και ξαναμπαίνει στο νερό. Δε πετάγεται ο Vasos (ή και εσύ georgebest) να ρίξετε μια ματιά? Μπορεί και να κονομήσετε και νόμισμα, που ξέρεις? Για να το διαπιστώσουμε δηλαδή ρε παιδιά!

Φίλε Σταύρο, ο παραλληλισμός σου δεν μου φαίνεται σωστός. Για ξανασκέψου το: είναι ίδιες περιπτώσεις αυτά τα 2; Εγώ πάντως είπα ότι σε δικαιολογώ απόλυτα όταν λες ''φέρε μου τις αποδείξεις στο πιάτο κι εγώ δεν το κουνάω ρούπι από τη θέση μου μέχρι να το κάνεις''. Κι έκανα μια πρόταση που δεν πίστευα ότι θα την δεχόσουν (και με το δίκιο σου). Απλώς, σίγουρα υπάρχουν και άνθρωποι που θα το έκαναν.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Μου αρέσει γιατί δια της μαιευτικής καταλήγεις εκεί που θέλω φίλε μου.....
Με την απλοική λογική αποδείξτε μου ότι δεν υπάρχει δεν μπορώ να στηρίξω όλη μου την κοσμοθεωρία στα λόγια ενός ρασοφόρου...... Ημαρτον δηλαδή... Για να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο κάνεις έρευνα αγοράς. Για να πιστέψεις στο Θεό "πίστευε και μη ερεύνα;" ΟΚ πάσο. Μου αρέσει που επιβεβαιώνεις τνο παραλληλισμό των φανταστικών με τη θρησκεία. Και τα δύο έχουν την ρίζες τους στη φαντασία.

Σε προηγούμενο post μου έγραψα ότι δεν μπορείς να αποδείξεις ότι δεν υπάρχει Θεός και σε αυτό που μου απαντάς δέχομαι τα επιχειρήματά σου και κάνω στροφή 180 μοιρών. Ή πείθομαι πολύ εύκολα κι αλλάζω απόψεις πιο συχνά από ότι αλλάζω πουκάμισο, ή δεν κατάλαβες το ύφος των γραφομένων μου. Για τους παραλληλισμούς και τα παραδείγματα που δίνονται (από υπέρμαχους και των 2 απόψεων) το έχω ξαναγράψει ότι δεν είναι πάντα τόσο εύστοχα.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Φίλε, όπως ο Βάσος δεν έχει απόδειξη ότι υπάρχει, ούτε εσύ έχεις απόδειξη ότι δεν υπάρχει. Η επιστήμη δεν αποδεικνύει μόνο καταφατικές προτάσεις, αλλά και αρνητικές. Π.χ. στα μαθηματικά, μπορεί να μας έβαζαν κάποτε την άσκηση: να αποδείξετε ότι η συνάρτηση χ εις το τετράγωνο ΔΕΝ είναι άνω φραγμένη. Και εμείς, χρησιμοποιώντας τις γνώσεις μας το αποδεικνύαμε. Θέτω κι εγώ λοιπόν την άσκηση σε οποιαδήποτε θετική επιστήμη: να αποδείξετε ότι δεν υπάρχει θεός.

φυσικα και εχω φιλε μου αποδειξεις για το οτι υπαρχει θεος,απλα δεν μπορουν να γινουν αντιληπτοι απο τους αθεους διοτι πολυ απλα ο εγωισμος και η ελλειψη ταπεινωσης τους τυφλωνει.Δεν θα κατσω να αναφερω και να μακρυγορησω,απλα αυτο που λες φυσικα και δεν ισχυει,υπαρχουν οι αποδειξεις για το οτι υπαρχει θεος.
 

tsouli_stin_vathis

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
149
Like
0
Πόντοι
1
φυσικα και εχω φιλε μου αποδειξεις για το οτι υπαρχει θεος,απλα δεν μπορουν να γινουν αντιληπτοι απο τους αθεους διοτι πολυ απλα ο εγωισμος και η ελλειψη ταπεινωσης τους τυφλωνει.Δεν θα κατσω να αναφερω και να μακρυγορησω,απλα αυτο που λες φυσικα και δεν ισχυει,υπαρχουν οι αποδειξεις για το οτι υπαρχει θεος.
εμισ ρουσια χριστιανο παλιο ιμερολογιο εμισ κιριακι εκλισια αγιο παντελη αχαρνον υπογιο ροσικο εκκλισια.
 

Επισκέπτης
εμισ ρουσια χριστιανο παλιο ιμερολογιο εμισ κιριακι εκλισια αγιο παντελη αχαρνον υπογιο ροσικο εκκλισια.
Η Ρώσικη Ορθόδοξη Εκκλησία , όπως και άλλες Ορθόδοξες Εκκλησίες (Πατριαρχείο Ιεροσολύμων, Άγιο Όρος κτλ), ακολουθούν το παλαιό ημερολόγιο και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απολύτως. Για παράδειγμα, όταν ενας μητροπολίτης της Εκκλησίας της Ελλάδος , πάει στη Ρωσία , ιερουργεί με το παλαιό ημερολόγιο, κι ας είναι μητροπολίτης της Εκκλησίας της Ελλάδος που απο το 1924 ακολουθεί το νέο. Το ίδιο και οταν έρχεται να ιερουργήσει ένας Ρώσος μητροπολίτης σε ναό που διοικητικά υπάγεται στην Εκκλησία της Ελλάδος.

Το πρόβλημα εντοπίζεται στους Έλληνες παλαιοημερολογίτες κληρικούς, οι οποίοι συνέστησαν σχισματική εκκλησία.Σε αυτήν την εκκλησία, έχουν μαζευτεί όλοι οσοι εχουν καθαιρεθεί απο την εκκλησία του νέου ημερολογίου (δηλαδή η σάρα και η μάρα...)
 

tsouli_stin_vathis

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
149
Like
0
Πόντοι
1
Η Ρώσικη Ορθόδοξη Εκκλησία , όπως και άλλες Ορθόδοξες Εκκλησίες (Πατριαρχείο Ιεροσολύμων, Άγιο Όρος κτλ), ακολουθούν το παλαιό ημερολόγιο και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα απολύτως. Για παράδειγμα, όταν ενας μητροπολίτης της Εκκλησίας της Ελλάδος , πάει στη Ρωσία , ιερουργεί με το παλαιό ημερολόγιο, κι ας είναι μητροπολίτης της Εκκλησίας της Ελλάδος που απο το 1924 ακολουθεί το νέο. Το ίδιο και οταν έρχεται να ιερουργήσει ένας Ρώσος μητροπολίτης σε ναό που διοικητικά υπάγεται στην Εκκλησία της Ελλάδος.

Το πρόβλημα εντοπίζεται στους Έλληνες παλαιοημερολογίτες κληρικούς, οι οποίοι συνέστησαν σχισματική εκκλησία.Σε αυτήν την εκκλησία, έχουν μαζευτεί όλοι οσοι εχουν καθαιρεθεί απο την εκκλησία του νέου ημερολογίου (δηλαδή η σάρα και η μάρα...)
εμασ αλεχιο καλο παπα και παπα παλεο ιμερολογιο στιν χασια πολι καλο παπα κερναει καφε φαγιτο το φτοχο ενο αλο παπα εδο αθινα κλεπσι κλεπσι, μαφια παπα απο τιλεορασι βλεπο κανι γομο ροσιδεσ οχι πρασινο καρτα και περνι 3 εοσ 4  χιλιαδεσ ευρώ.
 

Επισκέπτης
και σιγά μην είσαι ρωσίδα εσύ... αλλά κουβέντα να γίνεται...!
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366

tsouli_stin_vathis

Μέλος
Εγγρ.
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
149
Like
0
Πόντοι
1
και σιγά μην είσαι ρωσίδα εσύ... αλλά κουβέντα να γίνεται...!
εσι αφτο γιατι λεσ εχισ παι κιπριανο να δισ καλο παπα ενο το αλλο κλεπσι ευρο φτοχο εμιγκραντε παντρεπσι με ελινα παρι πρασινο καρτα.
 

Επισκέπτης
εσι αφτο γιατι λεσ εχισ παι κιπριανο να δισ καλο παπα ενο το αλλο κλεπσι ευρο φτοχο εμιγκραντε παντρεπσι με ελινα παρι πρασινο καρτα.
Δεν συνηθίζω να προσκυνώ  Αγίους που δεν έχουν αναγνωριστεί απο το Οικουμενικό πατριαρχείο ως Άγιοι.
Επίσης δεν έχω επαφές και με σχισματικούς για να σε βοηθίσω.

Κι αν ένας κληρικός του νέου ημερολογίου ζήτησε χρήματα όπως λές για να τελέσει γάμο προκειμένου εφοδιαστεί κάποιος ομοεθνής σου με πράσινη κάρτα , σε προτρέπω να τον καταγγείλεις.Υπάρχει και ποινική και Εκκλησιαστική δικαιοσύνη.
Όλα τα δάκτυλα δεν είναι ίδια ...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
PersonaNonGrata σωστό σε ακούω, αν και βάζεις πολλούς χαρακτηρισμούς στις τοποθετήσεις σου. Δε βοηθάνε, ξέρεις.
Αγαπητέ Σταύρο. Αβρότητες και αλήθεια είναι αταίριαστες. Ο τρόπος που εκφράζω τις απόψεις μου είναι αυτός και νομίζω ότι είναι προτιμότερη η ειλικρίνεια από την ευγένεια. Εάν χρησιμοποιώ εκφράσεις γενικεύοντας ως μικρότητες, ή ηλίθιες ορισμένες αντιλήψεις δεν αναφέρονται σε συγκεκριμένο πρόσωπο. Οπως και να χει εάν κάποιος με θεωρεί ηλίθιο έχει κάθε δικαίωμα να μου το λέει. Στην μούρη μου ναι. Οχι στην πλάτη μου. Η ελευθερία λόγου πρέπει να είναι κατοχυρωμένη. Από κει και πέρα, όπως υποννοεί και το username μου η ειλικρίνειά μου τις περισσότερες φορές με οδηγεί στο περιθώριο. Ας είναι. Κάποτε κάποιος δικηγόρος μου είχε πει.... Πρόσεχε πώς λες αυτά που λες. Δλδ ερωτώ; Είναι αλλιώς να λες σε κάποιον "ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΜΙΟΣ" και αλλιώς "ΕΙΣΑΙ ΑΤΙΜΟΣ". Μεγαλώνοντας διαπίστωσα ότι τα περισσότερα δεινά της κοινωνίας οφείλονται στην ανικανότητα των ανθρώπων να δεχθούν την αλήθεια γυμνή και κυνική όπως είναι. Εάν η γυναίκα μου με πιάσει στο κρεβάτι να την κερατώνω δεν θα πω ποτέ "Δεν είναι όπως το βλέπεις....." Μάλιστα όταν συνέβη είπα απλά "Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα παραπάνω από αυτό που είδες. Τα λέει όλα από μόνο του." Αλλοι άνθρωποι με έχουν μισήσει γι αυτό και άλλοι με έχουν λατρέψει. Οπως και να χει προτιμώ αυτό από το να είμαι αδιάφορος.
Στα λοιπά με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα.  ;)
 

Albert Speer

Μέλος
Εγγρ.
27 Μαρ 2007
Μηνύματα
274
Κριτικές
3
Like
1
Πόντοι
1
Δεν συνηθίζω να προσκυνώ  Αγίους που δεν έχουν αναγνωριστεί απο το Οικουμενικό πατριαρχείο ως Άγιοι.
Επίσης δεν έχω επαφές και με σχισματικούς για να σε βοηθίσω.

Κι αν ένας κληρικός του νέου ημερολογίου ζήτησε χρήματα όπως λές για να τελέσει γάμο προκειμένου εφοδιαστεί κάποιος ομοεθνής σου με πράσινη κάρτα , σε προτρέπω να τον καταγγείλεις.Υπάρχει και ποινική και Εκκλησιαστική δικαιοσύνη.
Όλα τα δάκτυλα δεν είναι ίδια ...

Έχουν όμως κοινή παλάμη που έχει μόνο ένα στόχο.



Για να γίνεις άγιος και να αναγνωριστείς από το Οικουμενικό, συμπληρώνεις κάποια άιτηση?

 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt] Αγαπητέ Σταύρο. Αβρότητες και αλήθεια είναι αταίριαστες. Ο τρόπος που εκφράζω τις απόψεις μου είναι αυτός και νομίζω ότι είναι προτιμότερη η ειλικρίνεια από την ευγένεια. Εάν χρησιμοποιώ εκφράσεις γενικεύοντας ως μικρότητες, ή ηλίθιες ορισμένες αντιλήψεις δεν αναφέρονται σε συγκεκριμένο πρόσωπο. Οπως και να χει εάν κάποιος με θεωρεί ηλίθιο έχει κάθε δικαίωμα να μου το λέει. Στην μούρη μου ναι. Οχι στην πλάτη μου. Η ελευθερία λόγου πρέπει να είναι κατοχυρωμένη. Από κει και πέρα, όπως υποννοεί και το username μου η ειλικρίνειά μου τις περισσότερες φορές με οδηγεί στο περιθώριο. Ας είναι. Κάποτε κάποιος δικηγόρος μου είχε πει.... Πρόσεχε πώς λες αυτά που λες. Δλδ ερωτώ; Είναι αλλιώς να λες σε κάποιον "ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΜΙΟΣ" και αλλιώς "ΕΙΣΑΙ ΑΤΙΜΟΣ". Μεγαλώνοντας διαπίστωσα ότι τα περισσότερα δεινά της κοινωνίας οφείλονται στην ανικανότητα των ανθρώπων να δεχθούν την αλήθεια γυμνή και κυνική όπως είναι. Εάν η γυναίκα μου με πιάσει στο κρεβάτι να την κερατώνω δεν θα πω ποτέ "Δεν είναι όπως το βλέπεις....." Μάλιστα όταν συνέβη είπα απλά "Δεν έχω να σχολιάσω τίποτα παραπάνω από αυτό που είδες. Τα λέει όλα από μόνο του." Αλλοι άνθρωποι με έχουν μισήσει γι αυτό και άλλοι με έχουν λατρέψει. Οπως και να χει προτιμώ αυτό από το να είμαι αδιάφορος.
Στα λοιπά με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα.[/size] 

Μάλλον με παρεξήγησες:
Να τι εννοώ με το "χαρακτηρισμοί στις τοποθετήσεις σου":
(Κάνω copy-paste απ το δικό σου post εδώ):
γελοία είναι αυτά που θεοποιεί
μόνο στην ηλίθια μικρότητά τους και τον υπερμετρο εγωισμό τους μπορεί να οφείλεται
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]...Θέτω κι εγώ λοιπόν την άσκηση σε οποιαδήποτε θετική επιστήμη: να αποδείξετε ότι δεν υπάρχει θεός.[/size]

Δε χρειάζεται.

Όπως δε χρειάζεται να αποδείξει κανείς ότι δεν υπάρχει Δοσγανιφούρης, ότι δεν υπάρχει Σμπαχιπράτης, ότι δεν υπάρχει Οκλαριμάσιος, ότι δεν υπάρχει Μπαχτουξάνης.

Χρειάζεται?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Μολις τωρα γυρισα απο την εν λογο παραλια οντως βγηκε ενα κητος και με εφτυσε στην μουρη, εγινα μουσκεμα αλλα χρυσο νομισμα δεν βρηκα, τσαμπα οι βενζινες.

ΒΡΑΣΙΔΑ,

Ξαναπήγαινε μια βόλτα.
Μου είπαν (έχω κονέ) ότι το κήτος είχε τα λαιμά του και το νόμισμα σκάλωσε.
Την επόμενη φορά θα το φτύσει.
Ίσως μάλιστα φτύσει και παραπάνω απο ένα.
Το θέμα είναι ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ότι θα το κάνει.

(Υ.Γ: Το κονέ μου είναι ο σύνδεσμος βενζινοπωλών Εθν. Οδού Αθ.-Κορίνθου).
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom