Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Καθόλου..... Ειλικρινά σε αυτή την περίπτωση θα πίστευα ότι υπάρχει θεός.
Δεν κάνω πλάκα.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
μά και θελει και ρωτημα?καθε τί που υπερβαινει τους νομους της φυσης.Βεβαια θαυματα μπορουν να ορισθουν και αλλα γεγονοτα,αλλα κατα βαση το πρωτο!
Μπορεί να έχουμε κάνει τεράστια βήματα αλλά για την ώρα έχουμε εξηγήσει ένα ελάχιστο ποσοστό απο τα διάφορα φυσικά φαινόμενα.
Όσο προοδεύει η επιστήμη τα διάφορα αυτά υπερβατικά φαινόμενα εξηγούνται.
Καλά λοιπόν τα θαύματα αλλά στις μέρες μας σπανίζουν.
Και τα λίγα που εκδηλώνονται συν τω χρόνω θα εξηγηθούν.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
γ) Παρόμοια θαύματα (εντός ή εκτός εισαγωγικών) συμβαίνουν απ' άκρη σ' άλρη σε όλον τον κόσμο και χρησιμοποιούνται ως επιχειρήματα για προπαγανδισμό άλλων θρησκειών.

το εντος ή εκτος εισαγωγικων τα λεει ολα φιλτατε..
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]..... άνθρωπος και πίθηκος είχαν έναν κοινό πρόγονο (δε θυμάμαι τώρα πως έχει οναμαστεί στην παλαιοντολογία) που έζησε πάνω στον πλανήτη περί τα 2 έως 10 εκ χρόνια πριν (απολιθώματα έχουν βρεθεί). Η εξέλιξη του είδους αυτού (που δεν υπάρχει πια) δημιούργησε 2 είδη, τον άνθρωπο και τον πίθηκο. Και αν το αναλύσεις περαιτέρω, πολλές ράτσες πιθήκων (αλλά και ανθρώπων). Επομένως η ερώτησή σου "γιατί υπάρχουν ακόμα πίθηκοι" δεν έχει νόημα. [/size]

Το βρήκα κάπου.
O κοινός αυτός πρόγονος ονομάζεται Homo habilis.
2 εκ. χρόνια πριν (όχι 10).
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt]... Προφανώς από αυτή την σκοπιά σχεδόν κάθε θρησκεία είναι αποδεκτή από τον νοήμαντα άνθρωπο γιατί οι περισσότερες πρεσβεύουν την ειρήνη, την αγάπη, την συναδέλφωση των λαών, των ανθρώπων κ.τ.λ. Κοινώς, ότι πιο αγαθό και υψηλό ιδανικό μπορεί να υπάρχει μέσα μας... [/size]

Εμένα μου λες....  Αρκεί να δείς στην TV αυτόν τον Θεσσαλονίκης (Άνθιμο δεν το λένε?) να μιλάει για τα Σκόπια, και ακριβώς αυτά σου δημιουργεί την εντύπωση ότι πρεσβεύει!...
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Εμένα μου λες....  Αρκεί να δείς στην TV αυτόν τον Θεσσαλονίκης (Άνθιμο δεν το λένε?) να μιλάει για τα Σκόπια, και ακριβώς αυτά σου δημιουργεί την εντύπωση ότι πρεσβεύει!...
ο οποίος σημερα το πρωι σε πρωινη εκπομπη, στην ερωτηση δημοσιογραφου που ελεγε γιατι ασχολειται η εκκλησια και ο κληρος με τετοια θεματα, απαντησε με στομφο..

''ΛΥΠΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΑΣ !!!!''

[size=5pt]να του χωσεις μια στα μουτρα..[/size]  :)
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt]Μου κανει εντυπωση ομως το πώς δέχεσαι κατευθείαν μια επιστημονική απόδειξη που αφορα κατι εκατομμυρια χρονια πριν και δεν δεχεσαι με καμμια δυναμη τα θαυματα ενος θεανθρωπου που συνέβησαν προ 2000 ετων περιπου καθως επισης και τα καταγεγράμμενα θαυματα των προσφατων ετων..ανθρωπων που υπαρχουν εν ζωη ακομη και μιλαμε μαζι τους καθημερινα ή ανθρωπων που απεβίωσαν προ λιγων ετων και εχουν γινει μαρτυρες απιστευτων θαυματων(και ιατροι σαφως).Εγω ο ιδιος εχω γινει μαρτυρας ενος θαυματος ζωντος ανθρωπου(πολυ καλος μου φιλος) και θα σου θυμισω ενα αρκετα προσφατο θαυμα που αφορα την ζωη του μακαριτη αξιωματικου της πολεμικης αεροποριας σταυρου καλκανδη ο οποιος περπατησε μετα απο 30 χρονια παραπληγιας με κομμενους τενοντες στην πτερνα(ειναι καταγεγραμμενο το συμβαν στα αρχεια του πολεμικου νοσοκομειου της αεροποριας,καθοτι του ειχαν παραχωρησει πτερυγα ειδικα για παραπληγικους απο το 1940 που κατεπεσε με το αεροπλανο και τον ειχαν ανακηρυξει ηρωα πολεμου και τοσα αλλα θαυματα που εχουν γινει προσφατα.Αλήθεια τα σκηνωματα των αγίων έχουν ποτισθει με αρσενικο?[/size]

Τι εννοείς "δέχομαι κατ' ευθείαν" ρε Vaso?
Για αυτά που σου λέω ως γεγονότα υπάρχουν (πλέον) αποδείξεις, επιστημονικά τεκμηριωμένες και διατηρούμενες (σε μουσεία κλπ). Για το ότι το νερό έγινε κρασί, τι απόδειξη υπάρχει? Πως θέλεις να το πιστέψω αυτό? Επειδή "το έγραψε" κάποιος σε ένα βιβλίο ότι έγινε, 300-400 χρόνια μετά?

Όσο για τα πρόσφατα θαύματα, και μιας και τυχαίνει να έχω υψηλές γνωριμίες στο 251ΓΝΑ (το νοσοκομείο της Αεροπορίας), πες μου συγκεκριμμένα σε ποιό βιβλίο του είναι καταγεγραμμένο το περιστατικό του Σταύρου Καλκανδή (πρώτη φορά ακούω τό όνομα από σένα), και ΘΑ ΠΑΩ Ο ΙΔΙΟΣ να το αναζητήσω. Όπου μου πεις.

Είπες είχε κομμένους τους αχίλλειους τένοντες και περπάτησε, ορθόν? Υποθέτω ότι εννοείς ΧΩΡΙΣ διορθωτικές επεμβάσεις, προσθετική μελών, τεχνητές συσκευές κλπ? Χωρις καμμία επιστημονική επέμβαση? ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΘΕΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ?

Να το δω γραμμένο αυτό σε βιβλίο συμβάντων κρατικού νοσοκομείου και ίσως αρχίσω να πιστεύω και εγώ στα θαύματα...

 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
........................Να το δω γραμμένο αυτό σε βιβλίο συμβάντων κρατικού νοσοκομείου και ίσως αρχίσω να πιστεύω και εγώ στα θαύματα................

Έχουν τόση οργάνωση τα κρατικά νοσοκομεία????????
 

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
....και μιας και τυχαίνει να έχω υψηλές γνωριμίες στο 251ΓΝΑ (το νοσοκομείο της Αεροπορίας)..
εεεεεμμμ.. αυτα ειναι. αμα αρχισουμε να βαζουμε βυσματα ακομη και για να πειστουμε για την υπαρξη ή οχι μιας ανωτερης δυναμης, τί να την κανουμε τη δυναμη ???? αφου εχουμε το βυσμα..
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt]Σόρρυ που παρεμβαίνω, αλλά άμα μου αφαίρεσεις κι εμένα τα σωθικά και με θάψεις αεροστεγώς θα καταλήξω και η πρώτη μούμια.[/size]

Καλά κάνεις και παρεμβαίνεις.
Και ως γνωστόν, οι μούμιες που ξεθάφτηκαν στην Αίγυπτο από τις πυραμίδες (Ραμσής, Φαραώ, κλπ) και μάλιστα σε ΚΑΛΥΤΕΡΗ κατάσταση από τους δικούς μας (Διονύσιο Ζακύνθου, Γεράσιμο Κεφαλλονιάς, Σπυρίδωνα Κερκύρας, GiorgosPapa, κλπ) και που ήταν θαμμένοι επι 3.000 χρόνια και πλέον, ήταν και αυτοί άγιοι.
 

barba-skoyfakias

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2007
Μηνύματα
315
Κριτικές
1
Like
1
Πόντοι
1
εεεεεμμμ.. αυτα ειναι. αμα αρχισουμε να βαζουμε βυσματα ακομη και για να πειστουμε για την υπαρξη ή οχι μιας ανωτερης δυναμης, τί να την κανουμε τη δυναμη ???? αφου εχουμε το βυσμα..

Οσοι δεν εχουν "βυσμα" η αλλιως "δοντι" σε τουτη τη χωρα..
1)Δεν μπαινουν ΠΟΤΕ στο δημοσιο
2)Υπηρετουν τη 8ητεια τους το κοντινοτερο Εβρο η Αλεξανδρουπολη (στην καλυτερη νησι)
3)Απ οτι λεει ο Πατερ εδω ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να διαπιστωσουν την υπαρξη ανωτερης δυναμης.. :grin:
4)Δεν μπορουν να βγουνε στη Τατιανα η την Λαμπιρη (αντε στον Καμπουρη - 200κιλα εγινε αυτος  :grin:)

Κι εγω ο μπαρμπας περιμενω ακομα το ΛΑΦΚΑ χαχαχ ρε τι τραβαμε.....
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt]Εγώ πάντως μόνο μετά από ένα θαύμα θα πίστευα....
Εάν έμπαινα σε κωλόμπαρο και οι γκόμενες άρχιζαν να με κερνάνε ποτά και πριβέ...[/size]
Αυτό δεν είναι θαύμα. Αυτό είναι το Big Bang.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt]....Μέγας Κωνσταντίνος, ένας άνθρωπος που έβρασε την γυναίκα του ζωντανή επειδή... [/size]

Δεν έχει σημασία ο λόγος που το έκανε.
Επειδή το έκανε, όχι μόνο "Μέγας" έπρεπε να αποκαλεσθεί, αλλά "Τεράστιος Κωσταντίνος".

(Todok με διαβάζεις?)
 

DarkAngelOfStrips

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
505
Like
1
Πόντοι
6

giorgospapa

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Ιουλ 2006
Μηνύματα
15.922
Κριτικές
10
Like
39
Πόντοι
2.157
Δεν έχει σημασία ο λόγος που το έκανε.
Επειδή το έκανε, όχι μόνο "Μέγας" έπρεπε να αποκαλεσθεί, αλλά "Τεράστιος Κωσταντίνος".

(Todok με διαβάζεις?)
αυτο που κανεις τωρα ομως ειναι δημοσιογραφια.. το γνωριζεις ???? :grin:
 

DarkAngelOfStrips

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
505
Like
1
Πόντοι
6
Και για να μην υπάρχουν παράπονα, τα περισσότερα θαύματα έχουν επιστημονική εξήγηση. Άλλο γνώσεις που δεν κατέχουμε ακόμη και άλλο μέσα κέρδους
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Γενικότερη γνώμη μου είναι ότι τις απόψεις μας δεν πρέπει να τις υποστηρίζουμε με μεγάλο πάθος και φανατισμό, αλλά να αφήνουμε κι ένα παράθυρο ανοιχτό έστω και στο αδύνατο να συμβεί, κατά τη γνώμη μας, ενδεχόμενο, καθώς είναι αποδεδειγμένο ότι αρκετοί άνθρωποι με την πάροδο των χρόνων αναθεωρούν θεμελιώδεις απόψεις τους. Κλασσικά παραδείγματα, ο Απόστολος Παύλος που από διώκτης του χριστιανισμού έγινε, για άγνωστο λόγο, φανατικός υποστηρικτής του, ο Βολταίρος που από μέγας διαφωτιστής κατέληξε στα γεράματά του ενάντιος στις προοδευτικές απόψεις της νιότης του και, κλασσικότερο όλων, ο ξάδερφός μου ο Βαγγέλης που μια ζωή προτιμούσε και γαμούσε μελαχροινές και (ώ του θαύματος!) παντρεύτηκε και τώρα (φυσικά) γαμάει μια ξανθιά. 
 

barba-skoyfakias

Μέλος
Εγγρ.
18 Δεκ 2007
Μηνύματα
315
Κριτικές
1
Like
1
Πόντοι
1
Γενικότερη γνώμη μου είναι ότι τις απόψεις μας δεν πρέπει να τις υποστηρίζουμε με μεγάλο πάθος και φανατισμό, αλλά να αφήνουμε κι ένα παράθυρο ανοιχτό έστω και στο αδύνατο να συμβεί, κατά τη γνώμη μας, ενδεχόμενο, καθώς είναι αποδεδειγμένο ότι αρκετοί άνθρωποι με την πάροδο των χρόνων αναθεωρούν θεμελιώδεις απόψεις τους. Κλασσικά παραδείγματα, ο Απόστολος Παύλος που από διώκτης του χριστιανισμού έγινε, για άγνωστο λόγο, φανατικός υποστηρικτής του, ο Βολταίρος που από μέγας διαφωτιστής κατέληξε στα γεράματά του ενάντιος στις προοδευτικές απόψεις της νιότης του και, κλασσικότερο όλων, ο ξάδερφός μου ο Βαγγέλης που μια ζωή προτιμούσε και γαμούσε μελαχροινές και (ώ του θαύματος!) παντρεύτηκε και τώρα (φυσικά) γαμάει μια ξανθιά.   

+1 Συμφωνω απολυτα

..οσο για το Βαγγελη...8α μπορουσε να ναι και χειροτερα..αλλοι το "γυρνανε" στο τσαμικο εντελως - νταξει για το μαλλια δεν πειραζει  :grin: :grin:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Γενικότερη γνώμη μου είναι ότι τις απόψεις μας δεν και, κλασσικότερο όλων, ο ξάδερφός μου ο Βαγγέλης που μια ζωή προτιμούσε και γαμούσε μελαχροινές και (ώ του θαύματος!) παντρεύτηκε και τώρα (φυσικά) γαμάει μια ξανθιά.   
H μάνα μου μου έλεγε από μικρό .... Οτι δεν θέλεις τελικά αυτό σου τυχαίνει και μάλλον είχε δίκιο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom