Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Τι εννοείς "δέχομαι κατ' ευθείαν" ρε Vaso?
Για αυτά που σου λέω ως γεγονότα υπάρχουν (πλέον) αποδείξεις, επιστημονικά τεκμηριωμένες και διατηρούμενες (σε μουσεία κλπ). Για το ότι το νερό έγινε κρασί, τι απόδειξη υπάρχει? Πως θέλεις να το πιστέψω αυτό? Επειδή "το έγραψε" κάποιος σε ένα βιβλίο ότι έγινε, 300-400 χρόνια μετά?

Όσο για τα πρόσφατα θαύματα, και μιας και τυχαίνει να έχω υψηλές γνωριμίες στο 251ΓΝΑ (το νοσοκομείο της Αεροπορίας), πες μου συγκεκριμμένα σε ποιό βιβλίο του είναι καταγεγραμμένο το περιστατικό του Σταύρου Καλκανδή (πρώτη φορά ακούω τό όνομα από σένα), και ΘΑ ΠΑΩ Ο ΙΔΙΟΣ να το αναζητήσω. Όπου μου πεις.

Είπες είχε κομμένους τους αχίλλειους τένοντες και περπάτησε, ορθόν? Υποθέτω ότι εννοείς ΧΩΡΙΣ διορθωτικές επεμβάσεις, προσθετική μελών, τεχνητές συσκευές κλπ? Χωρις καμμία επιστημονική επέμβαση? ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΘΕΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ?

Να το δω γραμμένο αυτό σε βιβλίο συμβάντων κρατικού νοσοκομείου και ίσως αρχίσω να πιστεύω και εγώ στα θαύματα...

φιλτατε σταυρο εισαι πολυ σιγουρος ακομη και με τις επιστημονικες "αποδειξεις" οταν πολλες απο αυτες οπως συμβαινει και με πολλα αλλα πραγματα στη ζωη μας κρυβουν απο πισω τους δολο...οπως αλλωστε συμβαινει αρκετες φορες και με δηθεν θαυματα οπου καποιοι επιορκοι(αρκετοι οντως) ιερεις εκμεταλλευονται την θρησκοληψια πολλων ανθρωπων και στηνουν μια πολυ ωραια μπιζνα...και θα σου εξηγησω τί εννοω(τελικα ειχες δικιο...μπορουμε με τα ποσταρισματα να συζητησουμε απλα πολλες φορες ειναι μακροσκλεη και αρκετα κουραστικα,θα γινω και εγω φοβαμαι).Πολλοι πιστευουν στη θεωρια του big bang,οκ?Μια επιστημονικη ομαδα απο πυρηνικους φυσικους του sern(καποιο πανεπιστημιο πρεπει να ειναι στην κεντρικη ευρωπη..δεν ενθυμουμαι ακριβως) εχουν εδω και πολλα χρονια κατασκευασει εναν επιταχυντη ηλεκτρονιων,νετρονιων και τον εχουν τοποθετησει μεσα στη γη οπου και διαπερναει το υπογειο εδαφος 3 χωρων στην κεντρικη ευρωπη(ελβετια,γαλλια και βελγιο αν δεν κανω λαθος) με σκοπο να φτασουν στο σημειο του big bang,να διαπιστωσουν δηλ.επιστημονικα το πως εγινε αυτη η τεραστια εκρηξη και δημιουργηθηκε μετεπειτα το συμπαν οπως το γνωριζουμε...Ερωτω ομως κατι.Ας υποθεσουμε πως εγινε αυτη η εκρηξη,πως μπορει να εξηγηθει επιστημονικα η "γεννηση" ολων αυτων των οργανικων στοιχειων της φυσης,πώς δηλ.απο καποια ανοργανη υλη δημιουργηθηκε ολη αυτη η τελειοτητα στη μορφη που την ξερουμε.Αλλα και παλι και αυτο να εξηγηθει,ειναι τοις πασι γνωστον απο τη φυσικη οτι η ενεργεια απλα υπαρχει(δεν μπορουμε δηλ.να γεννησουμε ενεργεια),παρα μονο μπορουμε με την τεχνογνωσια μας να την εκμεταλλευτουμε προς οφελος μας με ποικιλους και διαφορους τροπους(ηλεκτρικη,υδροηλεκτρικη,πυρηνικη,αιολικη κλπ..).Αρα και να φτασουν στο σημειο μηδεν οι πυρηνικοι αυτοι φυσικοι(που ειναι πολυ κοντα οπως λενε)δεν θα μπορεσουν να βρουν ποτε απο ποια ενεργεια προηλθε...παρα μονο να μας παραθεσουν την επιστημονικη τους αποδειξη για το τί εγινε τη συγκεκριμενη στιγμη.Αρα σταυρο μου σε ολες τις παραμετρους πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι και οχι ατεγκτοι.Σαφως και η επιστημη της μουμιοποιησης υπηρχε,υπαρχει και θα υπαρχει σε σημειο που να μενει ολοκληρη σαρκα(χρησιμοποιωντας αρσενικο κυριως)στο κοκκαλο,αλλα τοσες χιλιαδες θαυματα που εχουν γινει στα συγχρονα χρονια σε ανθρωπους που ειναι γυρω μας και απλα δεν συνειδητοποιουμε οτι περπαταμε διπλα τους και οφειλονται αποκλειστικα στη δυναμη του θεου,του αγιου πνευματος και στην πιστη του ανθρωπου δεν μπορουν να αμφισβητηθουν διοτι πολυ απλα(και χωρις να ειναι καταγεγραμμενα πουθενα) εχουν συμβει,συμβαινουν καθημερινα(ασχετα αν δεν δημοσιοποιουνται στη λαμπιρη) και θα συμβαινουν.Σε οτι αφορα το θαυμα του αειμνηστου και ηρωικου σταυρου καλκανδη αφου εχεις γνωστους στο νοσοκομειο της αεροποριας μπορεις να αναζητησεις απο τα αρχεια του νοσοκομειου(αν δεν υπαρξει κολλημα απορρητου κλπ..) τα ονοματα των θεραποντων ιατρων του,τις διαγνωσεις τους και τις αναφορες τους για τη συγκεκριμενη περιπτωση που ειναι μια απο τις αμετρητες περιπτωσης ιασης ανιατων καταστασεων.Σε οτι αφορα τους τενοντες του,τους αφαιρεσαν οι γιατροι του αν ενθυμουμαι το 1967 λογω φοβου γαγγραινας και το 1970 πηγαινοντας στον αγιο νεκταριο αιγινης μετα απο προτροπη του πατηρ θεοφιλου οπως προειπα,φιλωντας το σκηνωμα του αγιου(του το ανασηκωσαν και του το εφεραν μαλιστα στο στομα διοτι δεν μπορουσε παρα μονο να κουνησει δεξια αριστερα το κεφαλι του) μετα απο 10 μερες περιπου και ενω ηταν στο νοσοκομειο,ενιωσε ξαφνικα να λυνονται τα χερια και τα ποδια του και ζητησε τη βοηθεια των νοσοκομων για να σηκωθει.Οι νοσοκομοι προσπαθουσαν να τον "συνεφερουν" πιστευοντας οτι επαθε καποια κριση,αλλα τελικα βλεποντας την μεγαλη του θεληση να σηκωθει τον επιασαν απο τα χερια και ως εκ θαυματος αρχισε σιγα σιγα να κανει βηματακια ωσπου μετα απο αρκετο καιρο ξεκινησε να κανει τζοκιν παρακαλω εχοντας αφαιρεσει προ ετων οπως προαναφερθη τους αχιλλειους τενοντες.Στο ενδιαμεσο μαλιστα ολων αυτων ειχε μεταβει με εξοδα του υπουργειου αμυνης και στην αμερικη οπου τον κουραρε ο παγκοσμιου φημης ιατρος και ανθρωπιστης dr howurd rask,καθηγητης του πανεπιστημιου της ν.υορκης στην εδρα της φυσικης ιατρικης και αποκαταστασεως αναπηρων οπου δεν πιστευε στα ματια του οταν τον αντικρυσε....τωρα μπορω να σου παραθεσω λινκς απο το google,αλλα πιστευω οτι μπορεις να το κοιταξει οποιοσδηποτε θελει για να πιστοποιησει τα λεχθεντα μου με πολλους τροπους.Δοξα τω θεω απο τεχνολογια σκαμπαζουμε ολοι κατιτις...
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Βάσο ρίξε μια ματιά στο www.greek-movies.com/shows.html] Σύμπαν που αγάπησα [/url] 

Στην καταπληκτική αυτή σειρά τηε ΕΤ3, πως διάολο κατάφεραν και έκαναν τέτοια παραγωγή στο Ελλάντα, δες το πρώτο επεισόδιο την "Πλάνη των αισθήσεων".
Θα πάρεις κάποιες απαντήσεις και όσα πιο πολλά επεισόδια δεις...........
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Ίσως να κούρασα.
Καταλήγω με το εξής: Άν ψάχνουμε αποδείξεις σε θέματα πίστεως , μάλλον βρισκόμαστε σε λάθος δρόμο. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ , παρά μόνο προσωπικές βιωματικές εμπειρίες σαν αυτή του φίλου gabadoo , και τότε ξαφνικά ... όλα αποδεικνύονται.
απο dimitrios1000...


    Οταν ψαχνεις την αποδειξη πιστευω απλως δεν την βρισκεις....Αν ολοι ψαχναμε και την βρισκαμε την αποδειξη, θα πιστευαμε μονομιας...

  Το τρελλο ειναι οταν ερχεται η αποδειξη και σε βρισκει, παιδια, απο μονη της.....τι κανεις εκει;ιδιως οταν η λογικη σου το αρνειται.....


  Δυσκολη κατασταση...απλα παραδεχεσαι την υπαρξη Θεου...
 

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
+1 Συμφωνω απολυτα

..οσο για το Βαγγελη...8α μπορουσε να ναι και χειροτερα..αλλοι το "γυρνανε" στο τσαμικο εντελως - νταξει για το μαλλια δεν πειραζει  :grin: :grin:
barba-skoyfakias  και γαμω τα αβαταρ :rockon:
 

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
+1 Συμφωνω απολυτα

..οσο για το Βαγγελη...8α μπορουσε να ναι και χειροτερα..αλλοι το "γυρνανε" στο τσαμικο εντελως - νταξει για το μαλλια δεν πειραζει  :grin: :grin:
Γιατι αν ο ανθρωπος ειναι μπουρδελιαρης θα χωσει το μ@#νι και σε ενα τετοιο θρεντ
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=5pt]φιλτατε σταυρο εισαι πολυ σιγουρος ακομη και με τις επιστημονικες "αποδειξεις" οταν πολλες απο αυτες οπως συμβαινει και με πολλα αλλα πραγματα στη ζωη μας κρυβουν απο πισω τους δολο...οπως αλλωστε συμβαινει αρκετες φορες και με δηθεν θαυματα οπου καποιοι επιορκοι(αρκετοι οντως) ιερεις εκμεταλλευονται την θρησκοληψια πολλων ανθρωπων και στηνουν μια πολυ ωραια μπιζνα...και θα σου εξηγησω τί εννοω(τελικα ειχες δικιο...μπορουμε με τα ποσταρισματα να συζητησουμε απλα πολλες φορες ειναι μακροσκλεη και αρκετα κουραστικα,θα γινω και εγω φοβαμαι).Πολλοι πιστευουν στη θεωρια του big bang,οκ?Μια επιστημονικη ομαδα απο πυρηνικους φυσικους του sern(καποιο πανεπιστημιο πρεπει να ειναι στην κεντρικη ευρωπη..δεν ενθυμουμαι ακριβως) εχουν εδω και πολλα χρονια κατασκευασει εναν επιταχυντη ηλεκτρονιων,νετρονιων και τον εχουν τοποθετησει μεσα στη γη οπου και διαπερναει το υπογειο εδαφος 3 χωρων στην κεντρικη ευρωπη(ελβετια,γαλλια και βελγιο αν δεν κανω λαθος) με σκοπο να φτασουν στο σημειο του big bang,να διαπιστωσουν δηλ.επιστημονικα το πως εγινε αυτη η τεραστια εκρηξη και δημιουργηθηκε μετεπειτα το συμπαν οπως το γνωριζουμε...Ερωτω ομως κατι.Ας υποθεσουμε πως εγινε αυτη η εκρηξη,πως μπορει να εξηγηθει επιστημονικα η "γεννηση" ολων αυτων των οργανικων στοιχειων της φυσης,πώς δηλ.απο καποια ανοργανη υλη δημιουργηθηκε ολη αυτη η τελειοτητα στη μορφη που την ξερουμε.Αλλα και παλι και αυτο να εξηγηθει,ειναι τοις πασι γνωστον απο τη φυσικη οτι η ενεργεια απλα υπαρχει(δεν μπορουμε δηλ.να γεννησουμε ενεργεια),παρα μονο μπορουμε με την τεχνογνωσια μας να την εκμεταλλευτουμε προς οφελος μας με ποικιλους και διαφορους τροπους(ηλεκτρικη,υδροηλεκτρικη,πυρηνικη,αιολικη κλπ..).Αρα και να φτασουν στο σημειο μηδεν οι πυρηνικοι αυτοι φυσικοι(που ειναι πολυ κοντα οπως λενε)δεν θα μπορεσουν να βρουν ποτε απο ποια ενεργεια προηλθε...παρα μονο να μας παραθεσουν την επιστημονικη τους αποδειξη για το τί εγινε τη συγκεκριμενη στιγμη.Αρα σταυρο μου σε ολες τις παραμετρους πρεπει να ειμαστε επιφυλακτικοι και οχι ατεγκτοι.Σαφως και η επιστημη της μουμιοποιησης υπηρχε,υπαρχει και θα υπαρχει σε σημειο που να μενει ολοκληρη σαρκα(χρησιμοποιωντας αρσενικο κυριως)στο κοκκαλο,αλλα τοσες χιλιαδες θαυματα που εχουν γινει στα συγχρονα χρονια σε ανθρωπους που ειναι γυρω μας και απλα δεν συνειδητοποιουμε οτι περπαταμε διπλα τους και οφειλονται αποκλειστικα στη δυναμη του θεου,του αγιου πνευματος και στην πιστη του ανθρωπου δεν μπορουν να αμφισβητηθουν διοτι πολυ απλα(και χωρις να ειναι καταγεγραμμενα πουθενα) εχουν συμβει,συμβαινουν καθημερινα(ασχετα αν δεν δημοσιοποιουνται στη λαμπιρη) και θα συμβαινουν.Σε οτι αφορα το θαυμα του αειμνηστου και ηρωικου σταυρου καλκανδη αφου εχεις γνωστους στο νοσοκομειο της αεροποριας μπορεις να αναζητησεις απο τα αρχεια του νοσοκομειου(αν δεν υπαρξει κολλημα απορρητου κλπ..) τα ονοματα των θεραποντων ιατρων του,τις διαγνωσεις τους και τις αναφορες τους για τη συγκεκριμενη περιπτωση που ειναι μια απο τις αμετρητες περιπτωσης ιασης ανιατων καταστασεων.Σε οτι αφορα τους τενοντες του,τους αφαιρεσαν οι γιατροι του αν ενθυμουμαι το 1967 λογω φοβου γαγγραινας και το 1970 πηγαινοντας στον αγιο νεκταριο αιγινης μετα απο προτροπη του πατηρ θεοφιλου οπως προειπα,φιλωντας το σκηνωμα του αγιου(του το ανασηκωσαν και του το εφεραν μαλιστα στο στομα διοτι δεν μπορουσε παρα μονο να κουνησει δεξια αριστερα το κεφαλι του) μετα απο 10 μερες περιπου και ενω ηταν στο νοσοκομειο,ενιωσε ξαφνικα να λυνονται τα χερια και τα ποδια του και ζητησε τη βοηθεια των νοσοκομων για να σηκωθει.Οι νοσοκομοι προσπαθουσαν να τον "συνεφερουν" πιστευοντας οτι επαθε καποια κριση,αλλα τελικα βλεποντας την μεγαλη του θεληση να σηκωθει τον επιασαν απο τα χερια και ως εκ θαυματος αρχισε σιγα σιγα να κανει βηματακια ωσπου μετα απο αρκετο καιρο ξεκινησε να κανει τζοκιν παρακαλω εχοντας αφαιρεσει προ ετων οπως προαναφερθη τους αχιλλειους τενοντες.Στο ενδιαμεσο μαλιστα ολων αυτων ειχε μεταβει με εξοδα του υπουργειου αμυνης και στην αμερικη οπου τον κουραρε ο παγκοσμιου φημης ιατρος και ανθρωπιστης dr howurd rask,καθηγητης του πανεπιστημιου της ν.υορκης στην εδρα της φυσικης ιατρικης και αποκαταστασεως αναπηρων οπου δεν πιστευε στα ματια του οταν τον αντικρυσε....τωρα μπορω να σου παραθεσω λινκς απο το google,αλλα πιστευω οτι μπορεις να το κοιταξει οποιοσδηποτε θελει για να πιστοποιησει τα λεχθεντα μου με πολλους τροπους.Δοξα τω θεω απο τεχνολογια σκαμπαζουμε ολοι κατιτις...[/size]

Λυπάμαι φίλε μου, αλλά δε βοηθάς...

Σε ρώτησα σε ποιό βιβλίο του νοσοκομείου να ψάξω για να βρω το περιστατικό καταγεγραμμένο, και εσύ μου απαντάς με ένα λογοτεχνικό κατεβατό που λέει τα πάντα, εκτός απο αυτά που σε ρώτησα.
Μπερδεύεις το CERN, το Big Bang, όλα, εκτός από αυτό που σε ρώτησα. Ένα, συγκεκριμένο πράμα σε σχέση με την "απόδειξη" που προβάλεις.
Ούτε χρονολογίες, ούτε τμήμα νοσοκομείου, ούτε ονόματα γιατρών, ούτε τίποτα. Μου λες "πήγαινε ψάξε τα".
Σε ρώτησα επειδή φαντάστηκα ότι εσύ τα ήξερες, ότι τα είχες ψάξει, αφού είσαι τόσο πεπεισμένος.
Εγώ δεν έχω λόγο να ψαχτώ για να πειστώ. Πρέπει να μου τα δώσεις έτοιμα, στο πιάτο, αν θέλεις να με πείσεις.

Δε μπορείς, δε πειράζει, πάλι φίλοι είμαστε.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Και να προσθέσω Vaso μου, ότι το Google άμα του δώσεις "Σταύρος Καλκανδής" βγάζει μόνο δυο απαντήσεις, αυτές:



Μπες και διάβασε, είναι λόγοι παπάδων και αναφορές τέτοιου τύπου. Καμμία αξιοπιστία, γιατί βέβαια δε περιμένεις να πάρει κανείς στα σοβαρά τους ισχυρισμούς παπάδων σχετικά με θαύματα... Η δουλειά τους είναι, αυτήν κρίνουμε εδώ. Να την πάρουμε και σα reference? Πως το βλέπεις?
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Λυπάμαι φίλε μου, αλλά δε βοηθάς...

Σε ρώτησα σε ποιό βιβλίο του νοσοκομείου να ψάξω για να βρω το περιστατικό καταγεγραμμένο, και εσύ μου απαντάς με ένα λογοτεχνικό κατεβατό που λέει τα πάντα, εκτός απο αυτά που σε ρώτησα.
Μπερδεύεις το CERN, το Big Bang, όλα, εκτός από αυτό που σε ρώτησα. Ένα, συγκεκριμένο πράμα σε σχέση με την "απόδειξη" που προβάλεις.
Ούτε χρονολογίες, ούτε τμήμα νοσοκομείου, ούτε ονόματα γιατρών, ούτε τίποτα. Μου λες "πήγαινε ψάξε τα".
Σε ρώτησα επειδή φαντάστηκα ότι εσύ τα ήξερες, ότι τα είχες ψάξει, αφού είσαι τόσο πεπεισμένος.
Εγώ δεν έχω λόγο να ψαχτώ για να πειστώ. Πρέπει να μου τα δώσεις έτοιμα, στο πιάτο, αν θέλεις να με πείσεις.

Δε μπορείς, δε πειράζει, πάλι φίλοι είμαστε.

κατ'αρχας σταυρο μου δεν σου μπερδευω τιποτα.Τα περι cern κλπ...τα ανφερω για αλοο λογο(ειναι ευνοητο νομιζω).Σε οτι αφορα για το περιστατικο εφοσον εχεις ακρη μεσα στο νοσοκομειο φανταζομαι μπορεις να το ψαξεις...εγω πώς να εχω τη δυνατοτητα να ψαξω τους καταγεγραμμενους ασθενεις,αλλα τεσπα.....φιλοι ειμαστε οπως ειπες,αλλα εσυ δεν μου δινεις καμμια απαντηση στο πως στηριζεις τις αποψεις σου παρα μονο με τη φραση"επιστημονικως αποδεδειγμενα" και ξεκόλλα απο το θεμα των παπαδων και το ποιον τους...δεν εχει καμμια σχεση με το αν υπαρχει θεος ή οχι....
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
κατ'αρχας σταυρο μου δεν σου μπερδευω τιποτα.Τα περι cern κλπ...τα ανφερω για αλοο λογο(ειναι ευνοητο νομιζω).Σε οτι αφορα για το περιστατικο εφοσον εχεις ακρη μεσα στο νοσοκομειο φανταζομαι μπορεις να το ψαξεις...εγω πώς να εχω τη δυνατοτητα να ψαξω τους καταγεγραμμενους ασθενεις,αλλα τεσπα.....φιλοι ειμαστε οπως ειπες,αλλα εσυ δεν μου δινεις καμμια απαντηση στο πως στηριζεις τις αποψεις σου παρα μονο με τη φραση"επιστημονικως αποδεδειγμενα" και ξεκόλλα απο το θεμα των παπαδων και το ποιον τους...δεν εχει καμμια σχεση με το αν υπαρχει θεος ή οχι....
Ρε Βάσο ήμαρτον ρε συ φιλαράκι. Τα πράγματα είναι απλά. Υπάρχει θεός ναι ή όχι;
Εάν υπάρχει πρέπει ΕΣΥ να μου αποδείξεις ότι υπάρχει. Η λογική του μπακλαβά ότι κάτι υπάρχει, αλλά δεν φαίνεται έχει κενά. Νισάφι πια με τις θεωρίες περί Μεσσία που μια έρχεται μια το αναβάλλει μια θα έρθει, μαι ήρθε κι έφυγε αλλά θα ξανάρθει, μια ίσως μας γράψει στ αρχίδια του. Την τελευταία φορά που υπήρξε αυτή η συζήτηση δημιουργήθηκαν 3 διαφορετικές θρησκείες και καμμιά 20άρια αιρέσεις........Οσο πιο πολύ τα μπλέκεκτε τόσο πιο πολύ εκτίθεστε.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Λυπάμαι φίλε μου, αλλά δε βοηθάς...

Σε ρώτησα σε ποιό βιβλίο του νοσοκομείου να ψάξω για να βρω το περιστατικό καταγεγραμμένο, και εσύ μου απαντάς με ένα λογοτεχνικό κατεβατό που λέει τα πάντα, εκτός απο αυτά που σε ρώτησα.
Μπερδεύεις το CERN, το Big Bang, όλα, εκτός από αυτό που σε ρώτησα. Ένα, συγκεκριμένο πράμα σε σχέση με την "απόδειξη" που προβάλεις.
Ούτε χρονολογίες, ούτε τμήμα νοσοκομείου, ούτε ονόματα γιατρών, ούτε τίποτα. Μου λες "πήγαινε ψάξε τα".
Σε ρώτησα επειδή φαντάστηκα ότι εσύ τα ήξερες, ότι τα είχες ψάξει, αφού είσαι τόσο πεπεισμένος.
Εγώ δεν έχω λόγο να ψαχτώ για να πειστώ. Πρέπει να μου τα δώσεις έτοιμα, στο πιάτο, αν θέλεις να με πείσεις.

Δε μπορείς, δε πειράζει, πάλι φίλοι είμαστε.

Ρε φίλε, μιας κι ο vasos δεν μας δίνει απτές αποδείξεις κι εσύ είσαι αυτός που έχει άκρες σε αυτό το νοσοκομείο, γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο ή δεν κάνεις με όποιον άλλο τρόπο μια επαφή να δεις μήπως βρεις τίποτα σχετικό να μας φύγει κι όλων εμάς η περιέργεια; Βέβαια ίσως εσύ, όπως λες, τα απορρίπτεις όλα αυτά εκ των προτέρων και περιμένεις αποδείξεις στο πιάτο, οπότε δεν θα έχεις και τη δική μου περιέργεια. Το αποδέχομαι πλήρως αυτό, αλλά μιας και λες ότι  αν σου πει σε ποιο βιβλίο είναι καταγεγραμμένο το περιστατικό θα πας και θα το ψάξεις, δεν μου φαίνεται δα και τόσο  υπερβολικό να κάνεις μια παραπάνω κίνηση. 
 

stabit

Μέλος
Εγγρ.
3 Σεπ 2007
Μηνύματα
3.289
Like
3
Πόντοι
16
Παιδες, ειρηνη.
 

Συνημμένα

  • Fair_Play.jpg
    Fair_Play.jpg
    179,2 KB · Εμφανίσεις: 35

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Ρε Βάσο ήμαρτον ρε συ φιλαράκι. Τα πράγματα είναι απλά. Υπάρχει θεός ναι ή όχι;
Εάν υπάρχει πρέπει ΕΣΥ να μου αποδείξεις ότι υπάρχει. Η λογική του μπακλαβά ότι κάτι υπάρχει, αλλά δεν φαίνεται έχει κενά. Νισάφι πια με τις θεωρίες περί Μεσσία που μια έρχεται μια το αναβάλλει μια θα έρθει, μαι ήρθε κι έφυγε αλλά θα ξανάρθει, μια ίσως μας γράψει στ αρχίδια του. Την τελευταία φορά που υπήρξε αυτή η συζήτηση δημιουργήθηκαν 3 διαφορετικές θρησκείες και καμμιά 20άρια αιρέσεις........Οσο πιο πολύ τα μπλέκεκτε τόσο πιο πολύ εκτίθεστε.

Φίλε, όπως ο Βάσος δεν έχει απόδειξη ότι υπάρχει, ούτε εσύ έχεις απόδειξη ότι δεν υπάρχει. Η επιστήμη δεν αποδεικνύει μόνο καταφατικές προτάσεις, αλλά και αρνητικές. Π.χ. στα μαθηματικά, μπορεί να μας έβαζαν κάποτε την άσκηση: να αποδείξετε ότι η συνάρτηση χ εις το τετράγωνο ΔΕΝ είναι άνω φραγμένη. Και εμείς, χρησιμοποιώντας τις γνώσεις μας το αποδεικνύαμε. Θέτω κι εγώ λοιπόν την άσκηση σε οποιαδήποτε θετική επιστήμη: να αποδείξετε ότι δεν υπάρχει θεός.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Φίλε, όπως ο Βάσος δεν έχει απόδειξη ότι υπάρχει, ούτε εσύ έχεις απόδειξη ότι δεν υπάρχει. Η επιστήμη δεν αποδεικνύει μόνο καταφατικές προτάσεις, αλλά και αρνητικές. Π.χ. στα μαθηματικά, μπορεί να μας έβαζαν κάποτε την άσκηση: να αποδείξετε ότι η συνάρτηση χ εις το τετράγωνο ΔΕΝ είναι άνω φραγμένη. Και εμείς, χρησιμοποιώντας τις γνώσεις μας το αποδεικνύαμε. Θέτω κι εγώ λοιπόν την άσκηση σε οποιαδήποτε θετική επιστήμη: να αποδείξετε ότι δεν υπάρχει θεός.
Είναι πολύ εύκολο να αποδείξω ότι δεν υπάρχει ο Θεός σας........ Θα σε στείλω μια βόλτα για ένα μήνα στη Ρουάντα και το Μπουρουντί....... Μετά που θα γυρίσεις περιμένω απάντηση. Τα έξοδα δικά μου.

Υ.Γ. 1
Εχεις δει κανέναν να παίρνει ταυτότητα αποδεικνύοντας πως δεν υπάρχει; Ας μην περνάμε στη λογική της κβαντικής φυσικής..... Οι περισσότεροι που ασχολήθηκαν με αυτήν αυτοκτόνησαν γιατί ξεπερνούσε τις δυνατότητες αντίληψής τους. Επίσης η σχέση που έχει η επιστήμη με τη θρησκεία είναι ίδια με τη σχέση που έχουν στα μαθηματικά οι πραγματικοί με τους φανταστικούς αριθμούς. Οι δεύτεροι υπάρχουν για να δικαιολογήσουν ό,τι το ΥΠΑΡΧΟΝ μαθηματικό μοντέλο δεν μπορούσε να εξηγήσει..
Υ.Γ. 2
Δε βρίσκω κανένα λόγο γιατί να αποδείξω τη μη ύπαρξη σε κάτι που δε με αφορά ούτε έμμεσα, ούτε άμεσα. Εσένα που σε αφορά οφείλεις στον εαυτό σου να την αποδείξεις εφόσον ισχυρίζεσαι ότι σε αφορά άμεσα.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Είναι πολύ εύκολο να αποδείξω ότι δεν υπάρχει ο Θεός σας........ Θα σε στείλω μια βόλτα για ένα μήνα στη Ρουάντα και το Μπουρουντί....... Μετά που θα γυρίσεις περιμένω απάντηση. Τα έξοδα δικά μου.

''Ο κόσμος μας έχει τα μαύρα του τα χάλια. Άρα δεν υπάρχει Θεός.'' Ωραία, αποδείχθηκε εύκολα αυτό.

Υ.Γ. 1
Εχεις δει κανέναν να παίρνει ταυτότητα αποδεικνύοντας πως δεν υπάρχει; Ας μην περνάμε στη λογική της κβαντικής φυσικής..... Οι περισσότεροι που ασχολήθηκαν με αυτήν αυτοκτόνησαν γιατί ξεπερνούσε τις δυνατότητες αντίληψής τους. Επίσης η σχέση που έχει η επιστήμη με τη θρησκεία είναι ίδια με τη σχέση που έχουν στα μαθηματικά οι πραγματικοί με τους φανταστικούς αριθμούς. Οι δεύτεροι υπάρχουν για να δικαιολογήσουν ό,τι το ΥΠΑΡΧΟΝ μαθηματικό μοντέλο δεν μπορούσε να εξηγήσει..

Όταν ζητήσει ο Θεός να πάρει ταυτότητα, θα τον βάλουμε να αποδείξει και την ύπαρξή του. Ο παραλληλισμός θρησκείας και φανταστικών αριθμών φαίνεται σωστός αφού παραπάνω αποδείξαμε ότι δεν υπάρχει Θεός.

Υ.Γ. 2
Δε βρίσκω κανένα λόγο γιατί να αποδείξω τη μη ύπαρξη σε κάτι που δε με αφορά ούτε έμμεσα, ούτε άμεσα. Εσένα που σε αφορά οφείλεις στον εαυτό σου να την αποδείξεις εφόσον ισχυρίζεσαι ότι σε αφορά άμεσα.

Πότε το ισχυρίστηκα εγώ αυτό???
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt] ...εγω πώς να εχω τη δυνατοτητα να ψαξω τους καταγεγραμμενους ασθενεις,[/size]
Μα ΕΣΥ ισχυρίζεσαι ότι έγινε το περιστατικό, άρα πες και τα στοιχεία που το αποδεικνύουν! Εγώ θα πάω γυρεύοντας για ένα περιστατικό που αγνοώ, και που αν θες κατ' αρχήν είμαι και επιφυλακτικός απέναντί του?


[size=9pt] ....και ξεκόλλα απο το θεμα των παπαδων και το ποιον τους...δεν εχει καμμια σχεση με το αν υπαρχει θεος ή οχι  [/size]

Όταν λέω "παπάδες" εννοώ "ιερατείο", "παπαδαριό", και (για να το ορίσω κάπως) ΟΛΟΥΣ αυτούς που ασχολούνται ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ με το θέμα του "θεού" (άσχετο πως τον ονομάζουν), δηλαδή έχουν συμφέρον (με την ευρεία έννοια) από τη διάδοση του ".....ισμού" τους.
Δεν εννοώ τον παπά της γειτονιάς σου, ούτε συγκεκριμένα τον Χριστόδουλο, ούτε το περιορίζω.
Είναι λοιπόν ΑΣΤΕΙΟ να λες ότι αυτοί οι τύποι είναι άσχετοι με το αν υπάρχει θεός ή όχι! Αφού αυτοί τον έχουν εφεύρει, ρε Βάσο!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt].... δεν μου φαίνεται δα και τόσο  υπερβολικό να κάνεις μια παραπάνω κίνηση.[/size] 

Σοβαρά ε?

Και μένα μου είπαν ότι στην παραλία, μεταξύ Κορίνθου και Κιάτου βγαίνει κάθε μισή ώρα ένα κήτος που την πλησιάζει, φτύνει ένα χρυσό νόμισμα και ξαναμπαίνει στο νερό. Δε πετάγεται ο Vasos (ή και εσύ georgebest) να ρίξετε μια ματιά? Μπορεί και να κονομήσετε και νόμισμα, που ξέρεις? Για να το διαπιστώσουμε δηλαδή ρε παιδιά!
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
''Ο κόσμος μας έχει τα μαύρα του τα χάλια. Άρα δεν υπάρχει Θεός.'' Ωραία, αποδείχθηκε εύκολα αυτό.

Όταν ζητήσει ο Θεός να πάρει ταυτότητα, θα τον βάλουμε να αποδείξει και την ύπαρξή του. Ο παραλληλισμός θρησκείας και φανταστικών αριθμών φαίνεται σωστός αφού παραπάνω αποδείξαμε ότι δεν υπάρχει Θεός.

Πότε το ισχυρίστηκα εγώ αυτό???

Μου αρέσει γιατί δια της μαιευτικής καταλήγεις εκεί που θέλω φίλε μου.....
Με την απλοική λογική αποδείξτε μου ότι δεν υπάρχει δεν μπορώ να στηρίξω όλη μου την κοσμοθεωρία στα λόγια ενός ρασοφόρου...... Ημαρτον δηλαδή... Για να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο κάνεις έρευνα αγοράς. Για να πιστέψεις στο Θεό "πίστευε και μη ερεύνα;" ΟΚ πάσο. Μου αρέσει που επιβεβαιώνεις τνο παραλληλισμό των φανταστικών με τη θρησκεία. Και τα δύο έχουν την ρίζες τους στη φαντασία.
 

ΒΡΑΣΙΔΑΣ2

Μέλος
Εγγρ.
30 Νοε 2006
Μηνύματα
4.150
Like
1
Πόντοι
16
Σοβαρά ε?

Και μένα μου είπαν ότι στην παραλία, μεταξύ Κορίνθου και Κιάτου βγαίνει κάθε μισή ώρα ένα κήτος που την πλησιάζει, φτύνει ένα χρυσό νόμισμα και ξαναμπαίνει στο νερό. Δε πετάγεται ο Vasos (ή και εσύ georgebest) να ρίξετε μια ματιά? Μπορεί και να κονομήσετε και νόμισμα, που ξέρεις? Για να το διαπιστώσουμε δηλαδή ρε παιδιά!
Μολις τωρα γυρισα απο την εν λογο παραλια οντως βγηκε ενα κητος και με εφτυσε στην μουρη, εγινα μουσκεμα αλλα χρυσο νομισμα δεν βρηκα, τσαμπα οι βενζινες. :headbang:
Νομιζω οτι την αρπαξα κιολας. :grin:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Και κάτι τελευταίο για να κλείσουμε αυτό το ανύπαρκτο για μένα θέμα....
Ο άνθρωπος από τότε που γνωρίζουμε θεοποιούσε οτιδήποτε δε μπορούσε να εξηγήσει.
Τον αέρα, τον ήλιο, τα άστρα, τη σκόνη, το φεγγάρι, τους κεραυνούς, τη βροχή........
Με το πέρασμα των αιώνων ο άνθρωπος άρχισε να αποδεικνύει στον εαυτό του ότι όσο πιο αστοιχείωτος παραμένει, τόσο πιο γελοία τελικά είναι αυτά που θεοποιεί.
Κανείς δε μπορεί να με πείσει ότι δε θα βάζει τα γέλια η ανθρωπότητα μετά από χιλιετίες με τους προγόνους της, όπως ακριβώς βάζουμε και μεις τα γέλια με τους προγόνους μας που είχαν το θεό Ρα, ή τον Δία που έστελνε κεραυνούς. Ακόμα και εάν αποκτήσουμε αρκετή γνώση και γνωρίζουμε ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ενός είδους ανωτέρα δύναμη, οι σημερινές μορφές της, τουλάχιστον όπως παρουσιάζονται από πολλούς σήμερα θα θεωρούνται απλά γελοίες. Αυτή η πρεμούρα των ανθρώπων να θεωρούν ότι υπάρχει σώνει και καλά θεός που ασχολείται μαζί τους, μόνο στην ηλίθια μικρότητά τους και τον υπερμετρο εγωισμό τους μπορεί να οφείλεται.    
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt]Και κάτι τελευταίο για να κλείσουμε αυτό το ανύπαρκτο για μένα θέμα....
Ο άνθρωπος από τότε που γνωρίζουμε θεοποιούσε οτιδήποτε δε μπορούσε να εξηγήσει.
Τον αέρα, τον ήλιο, τα άστρα, τη σκόνη, το φεγγάρι, τους κεραυνούς, τη βροχή........
Με το πέρασμα των αιώνων ο άνθρωπος άρχισε να αποδεικνύει στον εαυτό του ότι όσο πιο αστοιχείωτος παραμένει, τόσο πιο γελοία τελικά είναι αυτά που θεοποιεί.
Κανείς δε μπορεί να με πείσει ότι δε θα βάζει τα γέλια η ανθρωπότητα μετά από χιλιετίες με τους προγόνους της, όπως ακριβώς βάζουμε και μεις τα γέλια με τους προγόνους μας που είχαν το θεό Ρα, ή τον Δία που έστελνε κεραυνούς. Ακόμα και εάν αποκτήσουμε αρκετή γνώση και γνωρίζουμε ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ενός είδους ανωτέρα δύναμη, οι σημερινές μορφές της, τουλάχιστον όπως παρουσιάζονται από πολλούς σήμερα θα θεωρούνται απλά γελοίες. Αυτή η πρεμούρα των ανθρώπων να θεωρούν ότι υπάρχει σώνει και καλά θεός που ασχολείται μαζί τους, μόνο στην ηλίθια μικρότητά τους και τον υπερμετρο εγωισμό τους μπορεί να οφείλεται.[/size]

PersonaNonGrata σωστό σε ακούω, αν και βάζεις πολλούς χαρακτηρισμούς στις τοποθετήσεις σου. Δε βοηθάνε, ξέρεις.

Το θέμα δεν κλείνει και θα υπάρχει, όσο υπάρχουν "πιστοί" (παντός τύπου).

Το γιατί θεοποιεί ο άνθρωπος διάφορα πράματα το έχω σκεφτεί, και έχω καταλήξει σε συμπέρασμα.
Να μην τα ξαναγράφω (είναι μακρύ κείμενο), αλλά μπορείς να το διαβάσεις εδώ:
(Απάντηση #227 στις: 17-06-2007, 11:11:55)

Μέχρι σήμερα, κανείς απο όλους όσους εδώ με βαράνε για τις απόψεις μου δε μου έχει απαντήσει στα ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ και τις υποθέσεις που διατύπωσα σε αυτό το κείμενο.

Ούτε ο Δημήτριος1000, αν και αυτός έχει τουλάχιστον διατυπώσει ένα γενικό αντίλογο.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom