Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]Για να γίνεις άγιος και να αναγνωριστείς από το Οικουμενικό, συμπληρώνεις κάποια άιτηση?[/size]

Γύρνα πίσω μερικές σελίδες και διάβασε περί franchise.

Άμα πάρεις το franchise η αγιοποίηση σου δίνεται bonus.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Μάλλον με παρεξήγησες:
Να τι εννοώ με το "χαρακτηρισμοί στις τοποθετήσεις σου":
(Κάνω copy-paste απ το δικό σου post εδώ):
γελοία είναι αυτά που θεοποιεί
μόνο στην ηλίθια μικρότητά τους και τον υπερμετρο εγωισμό τους μπορεί να οφείλεται
Φίλε δεν σε παρεξήγησα. Είναι η άποψή μου και την θέτω όπως ακριβώς την πιστεύω. Ο σκοπός μου πάντα είναι να εκθέσω στον απλό ανθρώπινο νου ότι είναι ασύλληπτα ανύπαρκτος συγκριτικά με το μέγεθος του αποδεδειγμένα υπαρκτού σύμπαντος. Με άλλα λόγια η ερώτηση όπως τουλάχιστον την έχουν θέσει (υπάρχει δεν υπάρχει θεός) για μένα δεν τίθεται καν. Θα πρέπει πρώτα να με πείσουν ότι ακόμα και εάν υπήρχε θεός θα ασχολείτο με τον μύκητα και όχι με ολόκληρο το δάσος.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Το post μου του Ιουνίου το διάβασες?
Σε αυτό με ενδιαφέρει να έχω την άποψή σου.
Είναι αδύνατον και εγώ που έχω καταλήξει στον αθεισμό να μη συμφωνώ μαζί σου σε όλα. Με κάποια αμφιβολία για τον τρόπο που εμφανίστηκε η θρησκεία, αλλά και η δική σου εκδοχή με καλύπτει ως πιθανή και λογικοφανής εκδοχή.
Προσφάτως κατέληξα στο λόγο που οι παντώς είδους πιστοί μας επιτίθενται ανελέητα. Ο λόγος είναι απλός. Το οποιοδήποτε κατεστημένο (σύστημα) δεν το απασχολεί η ύπαρξη αντιπάλου, αλλά η άρνηση ύπαρξης του συστήματος. Η άρνηση αυτή μπορεί να οδηγήσει και στην πιθανή μελλοντική κατάρρευση αυτού του συστήματος. Επί παραδείγματι, ο χριστιανός, ο οποίος έχει τον ίδιο θεό με τον μουσουλμάνο και τον εβραίο, ουσιαστικά τσακώνονται επί της λειτουργίας του συστήματος. Ενα απλό παράδειγμα. Ο γαύρος και ο βάζελος θα συμπράξουν μαζικά εάν κάποιος τολμήσει να αμφισβητήσει τη βιωσιμότητα του ποδοσφαίρου. Είναι ο κοινός παρονομαστής τους και χωρίς αυτόν δεν υπάρχει κλάσμα. 
Εάν κάνεις μια αναδρομή στον Ψαριανό και στον τρόπο που έχει αποκτήσει η Ελλαδική Εκκλησία το 1/3 της Ελληνικής επικράτειας θα πειστείς ότι μωαμεθανοί Τούρκοι είχαν λαμβάνειν λιγότερα απ ότι το Πατριαρχείο από την Οθωμανική Αυτοκρατορία.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]...Προσφάτως κατέληξα στο λόγο που οι παντώς είδους πιστοί μας επιτίθενται ανελέητα.[/size]

Είναι πράγματι ερευνητέο αυτό το περί επιθέσεως.
Προσωπικά δε με απασχολεί, γιατί έχω τη δυνατότητα να τους αγνοήσω (δεν εξαρτώμαι). Αν κάποιος το παραχέσει, έχω τη δυνατότητα να πω "σκάσε".

Η εξήγησή σου είναι λογική, αν και η δριμύτητα των επιθέσεων είναι αξιοπερίεργη.
Η εξήγηση που εγώ δίνω σε αυτό είναι ότι οι θεωρίες περί θεού έχουν γίνει πολύ σημαντικό κομμάτι της ζωής (και της φιλοσοφίας) αυτών των ανθρώπων (όση και σε όσο βάθος υπάρχει), οπότε όταν κάποιος προβάλλει αμφισβητήσεις πάνω σε αυτήν καταρρίπτει ένα σημαντικότατο κομμάτι του είναι τους.
Και βέβαια αντιδρούν λυσσαλέα.

Βλέπεις, δε μπορώ να δεχτώ ότι η πλειοψηφία των απλών ανθρώπων που "πάει να ανάψει ένα κερί" έχουν συμφέρον, ή αποτελούν μέρος του "συστήματος".
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965
...
Προσφάτως κατέληξα στο λόγο που οι παντώς είδους πιστοί μας επιτίθενται ανελέητα. Ο λόγος είναι απλός. Το οποιοδήποτε κατεστημένο (σύστημα) δεν το απασχολεί η ύπαρξη αντιπάλου, αλλά η άρνηση ύπαρξης του συστήματος. Η άρνηση αυτή μπορεί να οδηγήσει και στην πιθανή μελλοντική κατάρρευση αυτού του συστήματος.
...

Συνήθως τα «συστήματα» επιδιώκουν να έχουν εχθρούς και αν δε βρουν τους δημιουργούν μόνα τους.
Η ύπαρξη εχθρού τροφοδοτεί το «σύστημα» και συνασπίζει τους οπαδούς του ενάντια σε αυτόν. Η ύπαρξη εχθρού κάνει πρώτο στόχο για τα μέλη του «συστήματος» την εξόντωση αυτού του εχθρού και αποβάλλει κάθε σκέψη ή αντίδραση που θα ήταν εναντίον του «συστήματος».
Αν πάψει να υπάρχει εχθρός, τότε ακόμα και οι οπαδοί του αρχίζουν να σκέφτονται, να ανακαλύπτουν τα αρνητικά του και να έχουν αμφιβολίες για αυτό. Αυτό μελλοντικά οδηγεί σε αμφισβήτηση του «συστήματος», αλλαγές σε αυτό και ίσως στην κατάρρευση του.

Για σκεφτείτε ας πούμε, πόσο «θεϊκή» θα ήταν η τάδε ομάδα αν δεν υπήρχε η άλλη;
Είναι τυχαίο πως μετά την κατάρρευση της Ε.Σ.Σ.Δ. οι Η.Π.Α. ανακάλυψαν νέους εχθρούς όπως το Ιράκ, οι τρομοκράτες κ.τ.λ.;
 

Επισκέπτης
Η εξήγηση που εγώ δίνω σε αυτό είναι ότι οι θεωρίες περί θεού έχουν γίνει πολύ σημαντικό κομμάτι της ζωής (και της φιλοσοφίας) αυτών των ανθρώπων (όση και σε όσο βάθος υπάρχει), οπότε όταν κάποιος προβάλλει αμφισβητήσεις πάνω σε αυτήν καταρρίπτει ένα σημαντικότατο κομμάτι του είναι τους.
Και βέβαια αντιδρούν λυσσαλέα.
Διαφωνώ , και το αποδεικνύω με τη στάση μου !
Δε νομίζω να επιτέθηκα ποτέ και σε κανέναν ... αντιθέτως , έγινα εγώ ο ίδιος "θύμα επίθεσης".
Ανέτρεξε στις σελίδες του φόρουμ και θα το διαπιστώσεις ...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]Διαφωνώ , και το αποδεικνύω με τη στάση μου !
Δε νομίζω να επιτέθηκα ποτέ και σε κανέναν ... αντιθέτως , έγινα εγώ ο ίδιος "θύμα επίθεσης".
Ανέτρεξε στις σελίδες του φόρουμ και θα το διαπιστώσεις ...[/size]

1) "Ανάτρεξε" είναι το ορθόν. Η προστακτική δεν παίρνει αύξηση. Και συ Βρούτε?

2) Δεν αναφερόμουν σε σένα, φυσικά. Αποτελείς φωτεινή εξαίρεση του κανόνα. Αναφέρομαι σε αυτούς που σπάνε τις βιτρίνες του σινεμά, όταν παίζει το "Ο χριστός ξανασταυρώνεται" του Καζαντζάκη...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=10pt]Δε μπορώ να δεχτώ ότι η πλειοψηφία των απλών ανθρώπων που "πάει να ανάψει ένα κερί" έχουν συμφέρον, ή αποτελούν μέρος του "συστήματος". [/size]

Να προσθέσω:

Του "βρωμοσυστήματος" ! ! !
 

Επισκέπτης
1) "Ανάτρεξε" είναι το ορθόν. Η προστακτική δεν παίρνει αύξηση. Και συ Βρούτε?

2) Δεν αναφερόμουν σε σένα, φυσικά. Αποτελείς φωτεινή εξαίρεση του κανόνα. Αναφέρομαι σε αυτούς που σπάνε τις βιτρίνες του σινεμά, όταν παίζει το "Ο χριστός ξανασταυρώνεται" του Καζαντζάκη...
Κεκτημένη ταχύτητα για να σε προλάβω ξύπνιο... ;)

Αποτελώ όμως κι εγώ μέρος του προβλήματος που λέγεται "Χριστιανισμός". Γιατί οχι εγώ? Προβλέπει και εξαίρεση ο κανόνας ?
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965

Βλέπεις, δε μπορώ να δεχτώ ότι η πλειοψηφία των απλών ανθρώπων που "πάει να ανάψει ένα κερί" έχουν συμφέρον, ή αποτελούν μέρος του "συστήματος".

Μπορεί να μην έχουν συμφέρον, τουλάχιστον «άμεσο».
Όμως αποτελούν μέρος του «συστήματος». Ένα «σύστημα» αποτελείται από πολλά μέρη, όπως το ανθρώπινο σώμα. Για να πραγματοποιήσει όλες του τις λειτουργίες και να είναι πραγματικά βιώσιμο χρειάζονται όλα αυτά τα μέρη. Ακόμα και αν δεν είναι αυτά που το κατευθύνουν και αποφασίζουν για αυτό. Κάθε απώλεια είναι εις βάρος του «συστήματος» και το αποδυναμώνει.
Έτσι λοιπόν ακόμα και οι «απλοί πιστοί» που πάνε να ανάψουν ένα κεράκι, είναι μέρος του «συστήματος». Βοηθούν και αυτοί στη συντήρηση και την εξάπλωση του.
Άλλωστε και αυτοί ανήκουν στους χιλιάδες πιστούς της τάδε θρησκείας και τα παιδιά τους είναι κατά πάσα πιθανότητα οι μελλοντικοί πιστοί της θρησκείας, που θα συντηρήσουν και θα διαιωνίσουν τη θρησκεία και το «σύστημα».
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965

Είναι πράγματι ερευνητέο αυτό το περί επιθέσεως.
Προσωπικά δε με απασχολεί, γιατί έχω τη δυνατότητα να τους αγνοήσω (δεν εξαρτώμαι). Αν κάποιος το παραχέσει, έχω τη δυνατότητα να πω "σκάσε".

Η εξήγησή σου είναι λογική, αν και η δριμύτητα των επιθέσεων είναι αξιοπερίεργη.
Η εξήγηση που εγώ δίνω σε αυτό είναι ότι οι θεωρίες περί θεού έχουν γίνει πολύ σημαντικό κομμάτι της ζωής (και της φιλοσοφίας) αυτών των ανθρώπων (όση και σε όσο βάθος υπάρχει), οπότε όταν κάποιος προβάλλει αμφισβητήσεις πάνω σε αυτήν καταρρίπτει ένα σημαντικότατο κομμάτι του είναι τους.
Και βέβαια αντιδρούν λυσσαλέα.

Βλέπεις, δε μπορώ να δεχτώ ότι η πλειοψηφία των απλών ανθρώπων που "πάει να ανάψει ένα κερί" έχουν συμφέρον, ή αποτελούν μέρος του "συστήματος".

Μήπως όμως συμβαίνει το ίδιο και με τους «πιστούς» των θεωριών περί μη ύπαρξης θεού;
Και για αυτούς οι θεωρίες περί ανυπαρξίας θεού αποτελούν σημαντικό κομμάτι της ζωής τους. Και αυτοί το παίρνουν προσωπικά όταν κάποιος αμφισβητεί την αθεΐα και προσπαθεί να τους αποδείξει ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη ή θεός. Και αυτοί κάνουν επιθέσεις σε όλους τους πιστούς των θρησκειών αρκετά λυσσαλέα.

Μήπως τελικά και η αθεΐα τείνει να γίνει θρησκεία και σύστημα;
Ή μήπως έχει ήδη γίνει;
 

Επισκέπτης
Μήπως όμως συμβαίνει το ίδιο και με τους «πιστούς» των θεωριών περί μη ύπαρξης θεού;
Και για αυτούς οι θεωρίες περί ανυπαρξίας θεού αποτελούν σημαντικό κομμάτι της ζωής τους. Και αυτοί το παίρνουν προσωπικά όταν κάποιος αμφισβητεί την αθεΐα και προσπαθεί να τους αποδείξει ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη ή θεός. Και αυτοί κάνουν επιθέσεις σε όλους τους πιστούς των θρησκειών αρκετά λυσσαλέα.

Μήπως τελικά και η αθεΐα τείνει να γίνει θρησκεία και σύστημα;
Ή μήπως έχει ήδη γίνει;
Απ το στόμα μου το πήρες...
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Ακούστε κύριοι θρησκοφιλόσοφοι.
Η αλήθεια δεν είναι σύστημα.
Προοδευτικότητα δεν σημαίνει να τα βάζεις με την αλήθεια. Προοδευτικότητα σημαίνει να αλλάζεις την άποψή σου όταν διαπιστώνεις ότι δεν ταυτίζεται μ αυτήν.
Δεν έχω πρόβλημα με το Θεό. Δεν έχω πρόβλημα να δεχτώ την ύπαρξή του εφόσον αυτή υπάρχει.
Πρόβλημα έχω με το Θεό σας τουλάχιστον αυτόν τον οποίο εσείς υπερασπίζεστε.
Μελετώντας ενδελεχώς το Χριστιανισμό και παραπλεύρως τον Εβραισμό και τον Μουσουλμανισμό, κατέληξα στο ότι ο Θεός που ακολούθησε ο Ιησούς και αυτός που ακολουθείτε εσείς δεν έχουν καμμία μα καμμία απολύτως σχέση. Μόνο στα χαρτιά ένα πράμα. Με τους αυτόκλητους αντιπροσώπους βγάζω σπυράκια και όχι με το Θεό. Προσωπικά δεν ακολουθώ και δεν είμαι οπαδός κανενός. Σπυράκια βγάζω με τον Στάλιν, όχι όμως με τον Μαρξ. Σπυράκια βγάζω και με τον Καστρο όχι όμως και με τον Τσε. Το σύστημα, είτε λέγεται εφαρμοσμένος κομμουνισμός, είτε εφαρμοσμένος χριστιανισμός, είτε εφαρμοσμένος εβραισμός, ή μουσουλμανισμός μου προκαλεί την ίδια απέχθεια. Κανένα συμφέρον δεν έχω απ την αθεία και μάλλον μου στοιχίζει αυτή η θέση παρά κερδίζω. Προκειμένου λοιπόν να τα έχω καλά με τον εαυτό μου προτιμώ να μην τα βρίσκω με το Θεό σας. Πιστέψτε με δε, με τον Ιησού θα μπορούσα να μιλάω μέρες. Με σας ούτε λεπτό. Με ανθρώπους που έχουν τσακωθεί με την αυτοκριτική και την έρευνα δεν έχω κανένα κοινό. Και το μόνο που μπορεί να εκφράσει αυτό το χάσμα είναι το στερητικό άλφα. 
 

PO2008

Μέλος
Εγγρ.
1 Ιαν 2006
Μηνύματα
24
Like
0
Πόντοι
0
Οι θρησκείες είναι ανθρώπινη δημιουργία όπως και ο "θεός" που περιέχουν.
Αρα το συστημα μπάζει απο παντού.Ομως χαλαρώστε φίλοι μου.Οτι ολα αυτά γύρω μας δεν έγιναν στην τύχη είναι η απόδειξη της ύπαρξης καταστάσεων που το μυαλουδάκι μας δεν έχει καταφέρει να καταλάβει.Σίγουρα κάτι συμβαίνει,τώρα πότε και πως το μαθαίνει κανείς; Χμ...Μην το συζητήσουμε γιατί πάλι ανθρωποκεντρική θεωρία θα προκύψει και θα μπάζει κι αυτή.
Χαιρομαι όμως πααααάρα πολύ που βλέπω τον αρχιεπίσκοπο να έχει κλάσει μαλλί τώρα που ξέρει οτι έχει μέρες υπόλοιπο ζωής και επικαλείται τον
θεό του να τον βοηθήσει.Αυτό τον θεό του οποίου το έπαιξε εκπρόσωπος
(όπως κι όλοι πριν και σε κάθε θρησκεία),παραβιάζοντας κατάφωρα ό,τι ακριβώς επικαλείτο.Σεμνότητα,ταπεινότητα και προπάντων ΒΟΗΘΕΙΑ στους συνανθρώπους  του.Παρέλαβε απο τον προκάτοχο του 2 αρχιερατικές στολές αξίας 3 εκ δρχ κι αμέσως παράγγειλε άλλες 4 των 12 εκ δρχ εκάστη.Κι ο άλλος(η μάλλον Ο Αλλος)γυρνούσε με ενα χιτώνα δίνοντας το παράδειγμα.
Αυτό ισχύει για ΟΛΟΥΣ τους "εκπροσώπους" όλων σχεδόν των θρησκειών.
"..Και είπεν ο ανθρωπος,ποιήσωμεν Θεόν κατ' εικόναν και ομοιωσιν.."
Ian Anderson/Jethro Tull (My God).
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Πρέπει να χάθηκαν μερικά post, λόγω της ανωμαλίας στο server του site.

Όμως, είχα κρατήσει ένα μήνυμα του xagnostos2006 πριν πέσει το site, και την απάντηση την ετοίμαζα σε word όσο το site ήταν πεσμένο.

Να τα:

[size=10pt]Παράθεση από: xagnostos2006 στις Σήμερα στις 06:51

Θέλω να ζητήσω συγνώμη αν γυρνάω το θέμα πίσω και αν αυτά έχουν συζητηθεί πιο πριν. Όμως δεν βρήκα κάτι σε ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα. Οπότε αν κάποιος συνάδελφος μπορεί να βοηθήσει, θα ήμουν υπόχρεος.

Θα ήθελα από κάποιον που υποστηρίζει την αθεΐα να μου δώσει έναν ορισμό του τι είναι θεός και τι θρησκεία. Όχι τους ορισμούς του λεξικού, αλλά τους δικούς του, ώστε να καταλάβω και εγώ τι είναι αυτό στο οποίο δεν πιστεύουν. Και γενικότερα για να καταλάβω καλύτερα γιατί «πράγμα» μιλάμε. [/size]

Δεν καταλαβαίνω γιατί δε σου αρέσει ο ορισμός του λεξικού. Για να συνεννοούμαστε, είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε τους «κοινούς» ορισμούς, δηλαδή αυτούς που γράφουν τα λεξικά. Αν ο καθένας λέει μια λέξη και εννοεί άλλο πράμα από αυτό που εννοεί ο άλλος, τότε γίνεται μπάχαλο και δε βγάζει κανείς άκρη με την κουβέντα. Μιλάνε για διαφορετικά πράματα νομίζοντας ότι μιλάνε για τα ίδια.

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή πράγματι η ερώτησή σου είναι σωστά στοχευμένη, θα προσπαθήσω να σου απαντήσω με τη δικιά μου άποψη, μια που εγώ πράγματι, δε πιστεύω σε τέτοιο πράμα:

Ας αρχίσω όμως με τους ορισμούς του λεξικού:
«Θεός = Το υπέρτατο ον στο οποίο αποδίδεται η δημιουργία και η λειτουργία του κόσμου, της ζωής και του τελικού σκοπού τους».
«Θρησκεία = Η συγκεκριμένη σε μορφή και περιεχόμενο πίστη σε θεό, σε θεούς, ή γενικότερα σε υπερφυσικές δυνάμεις και η αντίστοιχη απόδοση λατρείας»

Δε διαφωνώ στους ανωτέρω ορισμούς.
Και η θέση μου είναι πολύ απλή: Δεν υπάρχει τέτοιο υπέρτατο ον.
Θεωρώ ότι η λειτουργία του κόσμου είναι τυχαίο γεγονός, η ζωή επίσης, και ότι «τελικός» σκοπός δεν υπάρχει.
Αυτόματα αντιλαμβάνεσαι ότι εφ’ όσον δεν υπάρχει τέτοιο πράμα, δεν υπάρχει «πίστη» σε τέτοιο πράμα (ορισμός θρησκείας), ούτε σε υπερφυσικές δυνάμεις, και βέβαια δεν υπάρχει καμία λατρεία τέτοιων πραγμάτων.

Δεν ξέρω αν εσύ «πιστεύεις» ή «δε πιστεύεις». Επειδή όμως ρωτάς για να καταλάβεις «τι είναι αυτό στο οποίο εγώ δεν πιστεύω», μήπως θα έπρεπε (αν πιστεύεις) να καταλάβεις πρώτα σε τι πιστεύεις εσύ, και μετά να αρνηθείς αυτό, οπότε θα έχεις λύσει και την απορία σου για μένα? Μου φαίνεται πιο εύκολος δρόμος.
Λέγοντας «αρνηθείς» δεν εννοώ να απαρνηθείς την τυχόν πίστη σου. Αυτό όμως το οποίο έχεις καταλάβει ότι «πιστεύεις», πες το (σαν υπόθεση εργασίας μόνο, προς στιγμήν) ότι «δεν το πιστεύω». Αυτό είναι μια εξήγηση της αθεϊας.
Δεν είναι όμως η σωστή. Είναι μια οδός προσέγγισης για κάποιον.
Η σωστή (κατ εμέ) προσέγγιση είναι «δεν υπάρχει τίποτα στο οποίο να πιστεύω».

Έρχομαι τώρα στο προηγούμενο post σου:

[size=10pt]Μήπως όμως συμβαίνει το ίδιο και με τους «πιστούς» των θεωριών περί μη ύπαρξης θεού;
Και για αυτούς οι θεωρίες περί ανυπαρξίας θεού αποτελούν σημαντικό κομμάτι της ζωής τους. Και αυτοί το παίρνουν προσωπικά όταν κάποιος αμφισβητεί την αθεΐα και προσπαθεί να τους αποδείξει ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη ή θεός. Και αυτοί κάνουν επιθέσεις σε όλους τους πιστούς των θρησκειών αρκετά λυσσαλέα.
Μήπως τελικά και η αθεΐα τείνει να γίνει θρησκεία και σύστημα;
Ή μήπως έχει ήδη γίνει;[/size]

Δε ξέρω αν αυτό συμβαίνει «γενικά», ή σε μεγάλη κλίμακα. Δεν ισχύει για μένα πάντως.
Ξέρω τι μου γίνεται, περνάω την ώρα μου εδώ ευχάριστα γράφοντας διάφορες αρλούμπες, ΔΕΝ παθιάζομαι, και ΔΕΝ παίρνω τίποτα προσωπικά.
Θες ίσως να πεις ότι η αθεϊα έχει γίνει (ή τείνει να γίνει) σύστημα, έχει οπαδούς, κλπ.
Δεν είμαι η περίπτωση.
Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν, και όταν κάποιος προσπαθεί να με πείσει, τον κοιτάω χαμογελώντας.
Η «αθεϊα» ΔΕΝ είναι «σημαντικό κομμάτι της ζωής μου» (στ’ αρχίδια μου δηλαδή).
Και δε θεωρώ ότι υπάρχουν «θεωρίες» περί ανυπαρξίας θεού.
Απλώς δεν υπάρχει τέτοιο πράμα. Τόσο απλώς.
Τι χρειάζονται οι θεωρίες? Οι θεωρίες χρειάζονται σε αυτούς που κάτι πάνε να επιτύχουν σχετικά με την άποψή τους.
Στις θρησκείες χρειάζονται οι θεωρίες, οι οποίες προσπαθούν να αυξήσουν τη δύναμή τους αυξάνοντας τον αριθμό των πιστών τους (προσυλητισμός), και φανατίζοντάς τους.
Εγώ, που δε πιστεύω σε ΤΙΠΟΤΑ, τι να την κάνω τη θεωρία? Να την χρησιμοποιήσω για να προσελκύσω? Μα να προσελκύσω σε τι? Στο τίποτα?
Και κάτι ακόμα: Οι θρησκείες έχουν «οπαδούς». «Οπαδός» δεν υπήρξα ποτέ στη ζωή μου. Κανενός πράγματος, συστήματος, ομάδας, «μάρκας», ή (φυσικά) θρησκείας. «Υποστηρικτής» κάποιες φορές ναι (και έμπρακτα ίσως), «οπαδός» ποτέ.

Με απωθεί αυτή η αγελοποίηση.

Φίλε, στο forum αυτό (ναι, αυτό, για τις πουτάνες!) Έχουν γραφτεί ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πράματα. Απ’ όλες τις πλευρές. Για ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ θέματα.
Όρεξη να ‘χεις να διαβάζεις (δυστυχώς και πολύ χρόνο, γιατί το ψάξιμο είναι πολύ), και θα βρεις πολύ «ζουμί».
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Μια χαρά βρίσκω κατά τη γνώμη μου όσα ειπώθηκαν από τον Σταύρο.
Θα μπορούσαμε να μιλάμε ώρες. Ενα σχόλιο μόνο
Φίλε, στο forum αυτό (ναι, αυτό, για τις πουτάνες!) Έχουν γραφτεί ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ πράματα. Απ’ όλες τις πλευρές. Για ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ θέματα.
Όρεξη να ‘χεις να διαβάζεις (δυστυχώς και πολύ χρόνο, γιατί το ψάξιμο είναι πολύ), και θα βρεις πολύ «ζουμί».
Σταύρο, η πιο υγιής σχέση από αυτές που παρουσιάζουν τα Ευαγγέλια είναι αυτή του Ιησού με τη Μαρία Μαγδαληνή. Πέρα από τα ποδόλουτρα (:jerking:) ο Ιησούς έδειξε με τις πράξεις του ότι όλα όσα επικαλούνται οι σημερινοί ρασοφόροι (απαγόρευση γυναικών στο ιερό, ευπρεπής ένδυση, ρατσισμός, "δωρεές" στην Εκκλησία, κολασμένες πουτάνες κλπ κλπ). δεν έχουν καμμιά μα καμμιά σχέση με το χριστιανισμό. Εγώ βεβαίως που ασπάζομαι την πλειοψηφία όσων εδίδαξε ο Ιησούς, είμαι αντίχριστος, αφορισμένος, σατανάς, τρελλός, persona non grata, ανώμαλος, κολασμένος κ.α. Σε όλους λοιπόν αυτούς τους καλούς χριστιανούς μάλλον θα τους πικράνω εάν τους πω ότι ο Ιησούς θα τους ενέτασε στη λίστα αναμονής των θαυμάτων σωτηρίας που δεν πρόλαβε να πραγματοποιήσει.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Για να συνεννοούμαστε, είναι καλύτερα να χρησιμοποιούμε τους «κοινούς» ορισμούς, δηλαδή αυτούς που γράφουν τα λεξικά. Αν ο καθένας λέει μια λέξη και εννοεί άλλο πράμα από αυτό που εννοεί ο άλλος...

Αυτό συμβαίνει εδώ μέσα, όταν δύο άτομα λένε ότι έχουν απόδειξη για το ακριβώς αντίθετο. Καθένας, προφανώς, δίνει στη λέξη ''απόδειξη'' το δικό του νόημα. Αλλιώς δεν εξηγείται. Κι εσύ, κακώς κατά τη γνώμη μου, ειρωνεύεσαι μόνο τον έναν, εκτός βέβαια κι αν συμφωνείς με τον άλλον και σε αυτό το σημείο.

Τώρα, όταν στην πρότασή μου ''αποδείξτε ότι δεν υπάρχει Θεός'', μου γράφεις:

Δε χρειάζεται.

Όπως δε χρειάζεται να αποδείξει κανείς ότι δεν υπάρχει Δοσγανιφούρης, ότι δεν υπάρχει Σμπαχιπράτης, ότι δεν υπάρχει Οκλαριμάσιος, ότι δεν υπάρχει Μπαχτουξάνης.

Χρειάζεται?

ξαναλέω ότι ένας παραλληλισμός που για σένα είναι λογικός, για άλλους δεν είναι. Για σένα η ύπαρξη ή όχι του Θεού μπορεί να ταυτίζεται με την ύπαρξη ή όχι του Δοσγανιφούρη ή του Σμπαχιπράτη, αλλά για μερικά δισεκατομμύρια ανθρώπων (αφελών ή μη) δεν είναι έτσι. Εμένα, όμως, στη συγκεκριμένη περίπτωση, δεν με ενδιαφέρει αν χρειάζεται (ούτε ποιος χρειάζεται τι). Εγώ έκανα την ερώτηση για να αποδείξω αυτό που εμένα μου φαίνεται αυτονόητο: ότι δεν έχει κανείς απόδειξη για καμία από τις 2 αντίθετες θέσεις. Γι' αυτό και χρησιμοποιείται η λέξη ''πιστεύω'', η οποί σίγουρα δεν περιέχει το στοιχείο της βεβαιότητας.
Τέλος, όποιος λέει ότι είναι απόλυτα βέβαιος για κάτι, στην πραγματικότητα δεν ξέρει τι του γίνεται. Και είμαι απόλυτα βέβαιος γι' αυτό που λέω.
(Δεν άντεξα... ήθελα να πω και μια  :jerking: )
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Γιώργο μπεστ επέτρεψέ μου ένα μικρό σχόλιο. Αντε, δυο.

1. Εισαι κάπου και κάθεσαι πίνοντας τον καφέ σου. Ξαφνικά εμφανίζομαι και σου λέω - γιώργο είμαι ο θεός. Λογικά, εσύ θα πρέπει να ζητήσεις αποδείξεις ότι εγώ είμαι θεος και όχι εγώ απο εσένα ότι δεν είμαι. Είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις τον παραλληλισμό καθώς και τη λογική σειρά των γεγονότων.

Δεν έχω αποδείξεις ότι δεν υπάρχει θεός γιατί δεν έχει αποδειχτεί οτι υπάρχει.

Φυσικά, υπάρχουν ισχυρές ενδείξεις μη-ύπαρξης θεού.

2. Αδυνατώ να καταλάβω τη θέση σου. Εδω δεν υπάρχει μέση λύση. Οπως και δεν υπάρχει "ολίγον έγκυος". Ή Υπάρχει θεός ή δεν υπάρχει. Η θέση σου ποια είναι;

 

Todok

Μέλος
Εγγρ.
21 Ιουλ 2006
Μηνύματα
3.299
Like
12
Πόντοι
16
όλα όσα επικαλούνται οι σημερινοί ρασοφόροι (απαγόρευση γυναικών στο ιερό, ευπρεπής ένδυση, ρατσισμός, "δωρεές" στην Εκκλησία, κολασμένες πουτάνες κλπ κλπ). δεν έχουν καμμιά μα καμμιά σχέση με το χριστιανισμό

Η ευπρεπής ένδυση σε τι σε ενοχλεί; Εδώ είσαι σε μία υπηρεσία και βλέπεις την άλλη να γυρνάει με ντύσιμο που προκαλεί και σκέφτεσαι ότι η θέση της δεν είναι εκεί.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom