Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

katara

Μέλος
Εγγρ.
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
164
Κριτικές
4
Like
2
Πόντοι
1
Δηλώνω Επίσκοπος. ;)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Παραθέτω ένα πολύ ωραίο πυραμιδωτό παράδειγμα περί θρησκείας, εξουσίας και κοινωνίας του καπιταλισμού. Δεν υποννοώ ότι ο κομμουνισμός είναι η λύσις (άλλωστε η ίδια πυραμίδα με διαφορετικές εξουσίες μπορεί να εφαρμοστεί και στον κομμουνισμό.

 

Συνημμένα

  • capitalism_.jpg
    capitalism_.jpg
    278,6 KB · Εμφανίσεις: 45

Stefanos83

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2007
Μηνύματα
195
Like
0
Πόντοι
1
Δεν πιστεύω στην ύπαρξη Θεού αλλά δεν την αποκλείω ολοκληρωτικά κι όλας ως πιθανότητα.

Η διαφορά της θρησκείας με την φιλοσοφία είναι ότι η πρώτη βρίσκεται στο κατώφλι του θανάτου και προσπαθεί να τον ερμηνεύσει. Αν αφαιρέσουμε από την κάθε θρησκεία τον βασικό της πυρήνα, δηλαδή τον Θεό που ... εκπροσωπεί η κάθε μία, μας απομένει ένα ατόφιο σύστημα συμπεριφοράς και κοινωνικών αξιών. Προφανώς από αυτή την σκοπιά σχεδόν κάθε θρησκεία είναι αποδεκτή από τον νοήμαντα άνθρωπο γιατί οι περισσότερες πρεσβεύουν την ειρήνη, την αγάπη, την συναδέλφωση των λαών, των ανθρώπων κ.τ.λ. Κοινώς, ότι πιο αγαθό και υψηλό ιδανικό μπορεί να υπάρχει μέσα μας.
Το πρόβλημα μεταξύ των ίδιων των θρησκείων αναδύεται όταν δύο ή περισσότερες προσπαθούν να ερμηνεύσουν το ίδιο γεγονός. Παραδείγματος χάρην, ο Χριστιαννισμός πολέμησε με μένος τον Πλατωνισμό και τον Νεοπλατωνισμό ακριβώς γι αυτό τον λόγο - επειδή προσπαθούσαν να ερμηνεύσουν το ίδιο γεγονός με διαφορετικό τρόπο (στη συγκεκριμένη περίπτωση θάνατος και κοσμογονία). Στη συνεχεία, αναλαμβάνουν οι φανατικοί να ανατρέψουν τις κοινωνικές αξιές και τα ιδανικά σκορπώντας την τρομοκρατία στον κόσμο.

Εκείνο όμως που με ενοχλεί προσωπικά ιδαίτερως είναι το ψέμμα και η συστηματική απόκρυψη της αλήθειας από την ιστορία. Δεν κατάλαβα ποτέ ας πούμε, όταν ρωτούσα γιατί οι Έλληνες έπαψαν να αυτοαποκαλούνται Έλληνες και προτίμησαν το "Ρωμιοί", κανείς να μην μου απαντά. Το παραπάνω παράδειγμα δεν είναι τυχαίο. Όταν οι Τούρκοι κατάλαβαν το Βυζάντιο και μετά την πρώση του, δεν υπήρχε Ελλάδα, δεν υπήρχαν Έλληνες, κοινώς δεν υπήρχε εθνική συνείδηση και ταυτότητα για να αφυπνιστεί. Γι αυτό πέρασαν άλλωστε 400 χρόνια. Δεν κατάλαβα ποτέ, γιατί ενώ διδαχθήκαμε τόση ιστορία του Βυζαντίου, να μην γίνεται αναφορά στα "Βασιλικά" (το νομοθετικό σύστημα του Βυζαντίου), που αναφέρει τον τρόπο μεταχείρησης ανθρώπων άλλων θρησκειών αλλά και των Ελλήνων (γνωστών και ως Εθνικών). Μερικοί Νόμοι? -> Παρατήρηση της σπάλλας του αρνιού = Σταύρωση, Διδασκαλία ελληνικών μαθηματικών = Δήμευση περιουσίας και εξορία, Παγανιστικές τελετές σε κτήματα τρίτων = Σωματικά Βασανιστήρια στου συμμετέχοντες, Απαγόρευση της ονομασίας Έλληνας (!) =  Σε περίπτωση που κάποιος αυτοπροσδιοριζόταν ως τέτοιος επέσυρε την ποινή του θανάτου. Εν πάση περιπτώση γιατί έπρεπε να ξεπεράσω τα 20 χρόνια μου για να μάθω ότι η Ελλάδα εκχρηστιανίστκε από τον Αλάριχο? Και πλείστα άλλα παραδείγματα (καύσεις βιβλίων, καταστροφές ναών, βασανισμοί και βίαιοι θάνατοι π.χ Ιπατία, στιγματισμός ιστορικών προσώπων όπως ο Ιουλιανός κτλ). Γιατί κανείς δεν εξηγεί πως η Εκκλησία της Κρήτης βρέθηκε αυτοκέφαλη?

Προφανώς δεν έχω καμία όρεξη να αναστήσω τον Παγανισμό ή να αντιπαραβάλω οποιαδήποτε άλλη θρησκεία. Η πτώση του (σ.σ Παγανισμού) εξηγείται από την θεωρία του Χέγκελ περί της Φιλοσοφίας της Ιστορίας. Εκφράζει μία ιστορική αναγκαιότητα και ως τέτοια πρέπει να αντιμετωπιστεί. Το θέμα όμως είναι κατά πόσο ωφέλησε ή όχι τον Ελληνικό λαό. Κατά πόσο ωφέλησε του εκχρηστιαννισμένους ιθαγενείς αμερικανούς (με εκείνες τις υπέροχες μεθόδους). Εκεί νομίζω θα πρέπει να περιστραφεί η κουβέντα, που είναι άλλωστε και το σημείο ταμπού αρκετών χριστιαννών. Γιατί μπορεί κάποιος να αντιδικεί με τον διπλανό του επί ώρες για το εάν ο Χριστός ήταν ή όχι υπαρκτό πρόσπο, αν ήταν άνθρωπος ή Θεάνθρωπος, αν περπάτησε πάνω στο νερό ή όχι, αν υπάρχει ο Γιαχβέ ή Θεός ή όπως αλλιώς επιθυμεί κανείς να τον αποκαλέσει ή όχι, χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Αλλά όταν φτάνουμε στην ιστορική πραγματικότητα μπορούμε να κριτικάρουμε και να αποφανθούμε είτε θετικά είτε αρνητικά.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Kαι η αναβιωσή του (Παγανισμού) είναι η μόνη πιθανή ελπίδα δια το έθνος.
Με κοσμοπολιτική θρησκεία σε 50 χρόνια ζόρι δεν θα υπάρχει Ελληνισμός.
Μόνο η συσπείρωση σε μια πραγματικά Εθνική Θρησκεία (όπως ο γνωστός γείτονας) θα μας επιτρέωψει να ελπίζουμε
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Για να συζητήσεις με κάποιον για την ιστορία, αυτός θα πρέπει τουλάχιστον να την έχει μελετήσει από πολλές πλευρές και τουλάχιστον τη δική του, του "αντιπαλου" και ενός ανεξάρτητου ιστορικού. Η πλειονότητα των Ελλήνων δε γνωρίζει καν τη δική της πλευρά, πολλούς μάλιστα συμφέρει τα μάλα και η συστηματική απόκρυψη της αντικειμενικής αλήθειας καθώς πιθανή αναφορά σε αυτήν και εμπέδωση της να οδηγούσε στην κατάρρευση του κράτους μας, τουλάχιστον με τη μορφή που έχει σήμερα. Τρανταχτά παραδείγματα αποτελούν τα εγκλήματα του Βυζαντίου εις βάρος του αρχαίου μας πολιτισμού, η Μικρασιατική καταστροφή (γιατί άραγε επιτηδευμένα αναφέρεται ως καταστροφή και όχι ως Σφαγή όπως αυτή των Αρμενίων;), η περίοδος του εμφυλίου, η περίοδος πριν τη Χούντα, η διχοτόμηση της Κύπρου και άλλα πολλά. Οι Ελληνες από το δικό τους το κεφάλι είναι τόσο αντικειμενικά ενημερωμένοι ιστορικά, όσο π.χ. αμιγώς ελληνική είναι και η Μακεδονία.  
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Ναι φίλε μου, αυτά ΔΕΝ είναι πιστευτά πράγματα.
Η θεωρία του Δαρβίνου είναι.

Αποψη σου σταυρε μου,απολυτα σεβαστη.Μου κανει εντυπωση ομως το πώς δέχεσαι κατευθείαν μια επιστημονική απόδειξη που αφορα κατι εκατομμυρια χρονια πριν και δεν δεχεσαι με καμμια δυναμη τα θαυματα ενος θεανθρωπου που συνέβησαν προ 2000 ετων περιπου καθως επισης και τα καταγεγράμμενα θαυματα των προσφατων ετων..ανθρωπων που υπαρχουν εν ζωη ακομη και μιλαμε μαζι τους καθημερινα ή ανθρωπων που απεβίωσαν προ λιγων ετων και εχουν γινει μαρτυρες απιστευτων θαυματων(και ιατροι σαφως).Εγω ο ιδιος εχω γινει μαρτυρας ενος θαυματος ζωντος ανθρωπου(πολυ καλος μου φιλος) και θα σου θυμισω ενα αρκετα προσφατο θαυμα που αφορα την ζωη του μακαριτη αξιωματικου της πολεμικης αεροποριας σταυρου καλκανδη ο οποιος περπατησε μετα απο 30 χρονια παραπληγιας με κομμενους τενοντες στην πτερνα(ειναι καταγεγραμμενο το συμβαν στα αρχεια του πολεμικου νοσοκομειου της αεροποριας,καθοτι του ειχαν παραχωρησει πτερυγα ειδικα για παραπληγικους απο το 1940 που κατεπεσε με το αεροπλανο και τον ειχαν ανακηρυξει ηρωα πολεμου και τοσα αλλα θαυματα που εχουν γινει προσφατα.Αλήθεια τα σκηνωματα των αγίων έχουν ποτισθει με αρσενικο?
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
φίλε βάσο σε προτιμώ όταν μιλάς για τη θαυμαστή γεύση του φραπέ. :dancing: :dancing:
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Αλήθεια τα σκηνωματα των αγίων έχουν ποτισθει με αρσενικο?
Σόρρυ που παρεμβαίνω, αλλά άμα μου αφαίρεσεις κι εμένα τα σωθικά και με θάψεις αεροστεγώς θα καταλήξω και η πρώτη μούμια.
 

boidopoutsa

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
1.467
Like
5
Πόντοι
16
Na πω και εγω κατι. Εγω πιστευω οτι ειναι ασκοπο να καβγαδιζετε. Ο καθενας πιστευει αυτα που πιστευει, διαβαζει αυτα που τον συμφερουν και ουτω καθεξης. Ελαχιστοι ειμαστε οι αντικειμενικοι που βλεπουμε την αληθεια. Την οποια εχει μονο το πατριαρχειο Μοσχας  :rockon: :tooth:
Απολυτα αντικειμενικος εγω, ε ;  :bounce-glasses:
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Σόρρυ που παρεμβαίνω, αλλά άμα μου αφαίρεσεις κι εμένα τα σωθικά και με θάψεις αεροστεγώς θα καταλήξω και η πρώτη μούμια.

ναι με τη διαφορα ομως οτι δεν θα μπορεις να κανεις θαυματα..
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057

[/quote]
Na πω και εγω κατι. Εγω πιστευω οτι ειναι ασκοπο να καβγαδιζετε. Ο καθενας πιστευει αυτα που πιστευει, διαβαζει αυτα που τον συμφερουν και ουτω καθεξης. Ελαχιστοι ειμαστε οι αντικειμενικοι που βλεπουμε την αληθεια. Την οποια εχει μονο το πατριαρχειο Μοσχας  :rockon: :tooth:
Απολυτα αντικειμενικος εγω, ε ;  :bounce-glasses:

:2funny: :2funny: :2funny: :2funny:

 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Καλά, κάτσε να μαζέψω θειάδες, γιαγιάδες, γειτόνισσες και θα σου πω πόσο θαυματουργός μπορώ να γίνω  :grin: :grin:.

Αλλά απο την άλλη τι είναι θαύμα?
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Αλλά απο την άλλη τι είναι θαύμα?

μά και θελει και ρωτημα?καθε τί που υπερβαινει τους νομους της φυσης.Βεβαια θαυματα μπορουν να ορισθουν και αλλα γεγονοτα,αλλα κατα βαση το πρωτο!

 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Εγώ πάντως μόνο μετά από ένα θαύμα θα πίστευα....
Εάν έμπαινα σε κωλόμπαρο και οι γκόμενες άρχιζαν να με κερνάνε ποτά και πριβέ........ :dancing: :dancing:
 

Stefanos83

Μέλος
Εγγρ.
24 Δεκ 2007
Μηνύματα
195
Like
0
Πόντοι
1
Kαι η αναβιωσή του (Παγανισμού) είναι η μόνη πιθανή ελπίδα δια το έθνος.
Με κοσμοπολιτική θρησκεία σε 50 χρόνια ζόρι δεν θα υπάρχει Ελληνισμός.
Μόνο η συσπείρωση σε μια πραγματικά Εθνική Θρησκεία (όπως ο γνωστός γείτονας) θα μας επιτρέωψει να ελπίζουμε

Αντιλαμβάνομαι μία φιλοσοφική πρόοδο με τον χριστιαννισμό. Κάποτε οι άνθρωποι λάτρευαν τα φυτά, αργότερα τον ίδιο τους τον εαυτό προσδίδοντας στους Θεούς ανθρώπινες αδυναμίες και πάθη. Τέλος λατρεύουν το αόρατο, την ουσία. Δεν είμαι ενάντια στον Χριστιαννισμό φιλοσοφικά (με το ίδιο σκεπτικό βέβαια δεν είμαι ενάντια και στον Μωαμεθανισμό φερ' ειπείν).

Το πρόβλημα με τον εν ελλάδι Χριστιαννισμό είναι ότι δημιούργησε περισσότερα προβλήματα από όσα προσπάθησε να επιλύσει (κατ' εμέ). Κατέστρεψε περισσότερα από όσα οικοδόμησε. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι με την ολοκληρωτική του επικράτησει ο Δυτικός κόσμος βυθίστηκε στον Μεσαίωνα και στην Ελλάδα επήλθε δυστυχώς ο σκοταδισμός του Βυζαντίου. Γιατί είναι η μόνη επιπροσθέτως χρονολογικά εποχή που στην Ελλάδα, η οποία παρήγε την δημοκρατία, εγκαταστάθηκε ο Δεσποτισμός!

Βέβαια σε αυτό δεν φταίει ο Χριστός. Όπως δεν φταίει ο Χριστός όταν οι Χριστιαννοί αποκαλούσαν Μέγα τον Κωνσταντίνο, έναν άνθρωπο που έβρασε την γυναίκα του ζωντανή επειδή αρνιόταν να βαπτιστεί χριστιανή και να αλλαξοπιστήσει.

Αν ταιριάζει περισσότερο στην κουλτούρα του έλληνα (μορφωμένου και όχι "νεοέλληνα", με την υποτιμητική έννοια του όρου) ο Χριστιαννισμός, ο παγανισμός ή οποιαδήποτε άλλη θρησκεία (όπως π.χ του χρήματος :) ), είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Όσον αφορά τα θαύματα θα πρέπει όσοι τα χρησιμοποιούν ως παραδείγματα να γνωρίζουν α) Ότι οι ανθρώπινες αισθήσεις είναι περατές στον βαθμό που δεν παίρνει (αντιλαμβανόμαστε μόλις το 5% όσων συμβαίνουν τριγύρω μας), β) Γνωρίζουμε ελάχιστα τόσο για το σώμα μας (χεχ, πόσοι μπορούν να απαντήσουν άραγε στην ερώτηση γιατί οι άντρες έχουν ρώγες :) ) και τον κόσμο (φυσική, χημεία, βιολογία κ.τ.λ.) αλλά το σημαντικότερο γ) Παρόμοια θαύματα (εντός ή εκτός εισαγωγικών) συμβαίνουν απ' άκρη σ' άλρη σε όλον τον κόσμο και χρησιμοποιούνται ως επιχειρήματα για προπαγανδισμό άλλων θρησκειών.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Εγώ πάντως μόνο μετά από ένα θαύμα θα πίστευα....
Εάν έμπαινα σε κωλόμπαρο και οι γκόμενες άρχιζαν να με κερνάνε ποτά και πριβέ........ :dancing: :dancing:

καλα μην το μαμαμε το θρεντ,αυτα μπορουμε να τα πουμε και αλλου...
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom