Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Και μετά θα πάει στην εξομολόγηση, θα λάβει σώμα και αίμα Χριστού και πάμε πάλι απ την αρχή.
Φίλε μου , όταν σκοντάψεις και πέσεις κάτω , μένεις στο έδαφος? Δεν σηκώνεσαι πάλι?
Ο πιστός που αμάρτησε, δεν δικαιούτε να συγχωρεθεί  αν μετανοήσει? Να κάτσει πεσμένος δηλαδή στο έδαφος? Αν αυτό επιθυμεί, φυσικά και να κάτσει.Δεν μπορείς όμως να του απαγορεύσεις να σηκωθεί όμως, έτσι δεν είναι?

(Πρόσεξε: Ως μετάνοια νοείται η μή επανάληψη του ιδίου αμαρτήματος)


 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Και μετά θα πάει στην εξομολόγηση, θα λάβει σώμα και αίμα Χριστού και πάμε πάλι απ την αρχή. Φίλε μου συγγνώμη που επεμβαίνω, απ τα γραφόμενά σου σε θεωρώ πολύ καλό άνθρωπο, αλλά τις απόψεις σου τις βρίσκω αγαθές σε σημείο θρησκοληψίας. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώς το 2007 μπορούν να υπάρχουν άνθρωποι που αποτελούν μέρος της Εκκλησίας μετά από όσα εγκλήματα έχει πράξει αυτή σύγχρονα και προγενέστερα. Είσαι μέρος του προβλήματος που κάνει αγρυπνία γιατί κατηγορείται ο παπάς της ενορίας τους που τους βοηθάει για παιδεραστία. Ημαρτον φίλε, ήμαρτον. Αφήστε και την κοινωνία να αποδείξει τίποτα μην τα αφήνετε όλα στον πανάγαθο. Καλά και τα εξαπτέρυγα, καλές και οι εικόνες, καλές και οι τύψεις σου, όμως ούτε τη Ρουάντα, ούτε την Αιθιοπία ούτε τις Φιλιππίνες, ούτε το Ιράκ έχεις λυτρώσει μ αυτές σου τις θεωρίες.

Νομίζω ότι ο καθένας καταλαβαίνει ό,τι θέλει από αυτά που γράφονται. Ο dimitrios1000 γράφει τις απόψεις του περί ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ κι εσύ παραθέτεις τα στραβά της ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.
 

Επισκέπτης
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια , αλλά δε με γνωρίζεις. Θέλω να πιστεύω πως όσοι με γνωρίζουν, δε μου αποδίδουν το χαρακτηρισμό "θρησκόληπτος".
Και σε ερωτώ: Άν ήμουνα θρησκόληπτος, θα επισκεπτόμουνα αυτό το site? (Ρητορική ερώτηση)
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Νομίζω ότι ο καθένας καταλαβαίνει ό,τι θέλει από αυτά που γράφονται. Ο dimitrios1000 γράφει τις απόψεις του περί ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ κι εσύ παραθέτεις τα στραβά της ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ.
Ουργκ και μουμπλέ μπούμπλε μαζί. Ποιος εκπροσωπεί την ορθοδοξία επιγείως; Η αντιπροσωπεία της Ζαστάβα?
Οσο για τη θρησκεία...... Ο κάθε άνθρωπος βρίσκει λύση στις ανασφάλειές του κάπου. Αλλος στον Ολυμπιακό, άλλος στη Μαφία, άλλος στην Τζιχάντ, άλλος στη θρησκεία, άλλος πάει και έρχεται.....
Εγώ βρίσκω λύση στην παιδεία και την επιστήμη.
Ο Ιησούς είπε ριζοσπαστικά πράγματα για την εποχή του και εγώ προσωπικά τον θεωρώ από τις μεγαλύτερες μορφές της ιστορίας. Οι διδαχές του είναι πραγματικά πρωτοποριακές και σωστές. Το ότι κάποιοι επιτήδειοι έκοψαν και έραψαν στα μέτρα τους αυτή τη διδασκαλία και το αποτέλεσμα το ονόμασαν θρησκεία είναι άλλου Ιμάμη Κοράνι. Να πούμε τέλος για να μην ξεχνιόμαστε ότι οι μισοί άνθρωποι σ αυτόν τον πλανήτη πιστεύουν στον ίδιο Θεό, τον θεό του Χριστιανισμού, του μουσουλμανισμού και των Εβραίων. Οι διαφορές ξεκινούν μετά τη γέννηση του Ιησού και αφορούν αυτό το πρόσωπο. Βεβαίως ακόμα και οι ίδιοι οι Χριστιανοί 2 χιλιάδες χρόνια και βάλε δεν έχουν ακόμα αποφασίσει για τον Ιησού. Ισως περιμένουν τη δευτέρα παρουσία για να τους το αποσαφηνίσει ο θεός αυτό καθώς την τελευταία φορά αντί να βρούμε τον Μεσσία μπλέξαμε περισσότερο τα μπούτια μας.  
 

MR DRAMBUIE

Μέλος
Εγγρ.
19 Αυγ 2007
Μηνύματα
983
Like
3
Πόντοι
6
Στο περιφημο θεατρικο εργο της Sarah Kane "Phaedras Love",υπαρχει μια πολυ ενδιαφερουσα σκηνη αναμεσα στον κεντρικο ηρωα του εργου Ιππολυτο κι εναν ιερεα. Προκειται για μια πολυ αγρια λεκτικως σκηνη,που σαφως προαγει τον προβληματισμο στο θεμα της πιστης. Αν εχετε τη δυνατοτητα,βρειτε το και διαβαστε το. Νομιζω οτι αυτοι που δειχνουν εντονη θερμη πανω στο ζητημα θα  θεωρησουν τον διαλογο ως εμπειρια.
 

georgebest

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Οκτ 2007
Μηνύματα
9.382
Κριτικές
7
Like
378
Πόντοι
366
Ουργκ και μουμπλέ μπούμπλε μαζί. Ποιος εκπροσωπεί την ορθοδοξία επιγείως; Η αντιπροσωπεία της Ζαστάβα?
Οσο για τη θρησκεία...... Ο κάθε άνθρωπος βρίσκει λύση στις ανασφάλειές του κάπου. Αλλος στον Ολυμπιακό, άλλος στη Μαφία, άλλος στην Τζιχάντ, άλλος στη θρησκεία, άλλος πάει και έρχεται.....
Εγώ βρίσκω λύση στην παιδεία και την επιστήμη.
Ο Ιησούς είπε ριζοσπαστικά πράγματα για την εποχή του και εγώ προσωπικά τον θεωρώ από τις μεγαλύτερες μορφές της ιστορίας. Οι διδαχές του είναι πραγματικά πρωτοποριακές και σωστές. Το ότι κάποιοι επιτήδειοι έκοψαν και έραψαν στα μέτρα τους αυτή τη διδασκαλία και το αποτέλεσμα το ονόμασαν θρησκεία είναι άλλου Ιμάμη Κοράνι. Να πούμε τέλος για να μην ξεχνιόμαστε ότι οι μισοί άνθρωποι σ αυτόν τον πλανήτη πιστεύουν στον ίδιο Θεό, τον θεό του Χριστιανισμού, του μουσουλμανισμού και των Εβραίων. Οι διαφορές ξεκινούν μετά τη γέννηση του Ιησού και αφορούν αυτό το πρόσωπο. Βεβαίως ακόμα και οι ίδιοι οι Χριστιανοί 2 χιλιάδες χρόνια και βάλε δεν έχουν ακόμα αποφασίσει για τον Ιησού. Ισως περιμένουν τη δευτέρα παρουσία για να τους το αποσαφηνίσει ο θεός αυτό καθώς την τελευταία φορά αντί να βρούμε τον Μεσσία μπλέξαμε περισσότερο τα μπούτια μας. 

Μιας και η ορθοδοξία εκπροσωπείται επιγείως από τον αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο, τους πατριάρχες Βαρθολομαίο & ΣΙΑ, τον επίσκοπο που είχε στο λογαριασμό του 3 εκατομμύρια ευρώ, τον παπά που βίαζε κοριτσάκια και τον καλόγερο που τον έπαιρνε 2 φορές την ημέρα, τότε επαγωγικά αν μία στο δισεκατομμύριο υπάρχει Θεός, θα πρέπει να έχει τα ελαττώματα όλων των ανωτέρω και χιλιάδων ακόμη. Συμπέρασμα: μάλλον δεν υπάρχει.
 

Επισκέπτης
Μιας και η ορθοδοξία εκπροσωπείται επιγείως από τον αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο, τους πατριάρχες Βαρθολομαίο & ΣΙΑ, τον επίσκοπο που είχε στο λογαριασμό του 3 εκατομμύρια ευρώ, τον παπά που βίαζε κοριτσάκια και τον καλόγερο που τον έπαιρνε 2 φορές την ημέρα, τότε επαγωγικά αν μία στο δισεκατομμύριο υπάρχει Θεός, θα πρέπει να έχει τα ελαττώματα όλων των ανωτέρω και χιλιάδων ακόμη. Συμπέρασμα: μάλλον δεν υπάρχει.
Άν κρίνω απο το γίν και το γιάνγκ που έχεις βάλει σαν εικονίτσα, θα πρέπει να είσαι Βουδδιστής ! Μήπως υπάρχει Βούδδας , μιάς και δεν υπάρχει Θεός , να οδεύσουμε σιγά σιγά όλοι μαζί την "οκταπλή οδό" ?

Πλάκα κάνω...
Μη μου παρεξηγηθείς... !
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
Μήπως υπάρχει Βούδδας , μιάς και δεν υπάρχει Θεός , να οδεύσουμε σιγά σιγά όλοι μαζί την "οκταπλή οδό" ?
Δεν ξέρω εάν υπάρχει Βούδας, ή Θεός αλλά ξέρω ότι υπάρχουν θρησκείες που προάγουν την επί γης προσωπική ολοκλήρωση και όχι τη μετά θάνατον Βασιλεία.....
 

Επισκέπτης
Δεν ξέρω εάν υπάρχει Βούδας, ή Θεός αλλά ξέρω ότι υπάρχουν θρησκείες που προάγουν την επί γης προσωπική ολοκλήρωση και όχι τη μετά θάνατον Βασιλεία.....
Oπωσδήποτε και υπάρχουν ! Όπως υπάρχουν και κάποιες που τα συνδυάζουν αμφότερα !
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Δεν ξέρω εάν υπάρχει Βούδας, ή Θεός αλλά ξέρω ότι υπάρχουν θρησκείες που προάγουν την επί γης προσωπική ολοκλήρωση και όχι τη μετά θάνατον Βασιλεία.....

Αυτοί φίλε μου την πάτησαν. Ακολούθησαν λάθος στρατηγική. Το κόλπο δεν είναι το εδώ αλλα οι αόριστες υποσχέσεις για το μετά (το οποίο κανείς δε μπορεί να τσεκάρει για καθαρά τεχνικούς λόγους).

 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt]φιλτατε σταυρο σε οτι αφορα την παραθεση σου θα ηθελα να σημειωσω τα εξης....η ολη ιστορια του ιησου χριστου,το πως ηρθε στη ζωη,το πως μεγαλωσε,το τι εκανε εν ζωη,το πως σταυρωθηκε,το τί εγινε αμεσως μετα τη σταυρωση στην περιοχη γυρω απο τον γολγοθα,η ανασταση Του,σου φαινονται γεγονοτα ενος απλου ανθρωπου?ολη η βιβλιογραφια,οι μαρτυριες,τα θαυματα Του,η διδασκαλια Του σου ειναι λιγότερο πιστευτα ή αποδείξιμα απο μια θεωρια του δαρβινου που οπως λες ειναι αποδεικτεα απο ολες τις επιστημονικες παρατηρησεις?τοτε γιατι υπαρχουν ακομη πιθηκοι φιλτατε σταυρο?μετεξελιχθησαν ορισμενα ειδη σε ανθρωπους και αλλα παρεμειναν πιθηκομορφα?

υ.γ. σαφως και η πιστη παιζει τον κυριαρχο ρολο και οχι η αποδειξη,αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν αποδειξεις,απλα δεν θελουν καποιοι να τις δουν ξεκαθαρα.[/size]

Vaso, Πάλι δε με καταλαβαίνεις, και κολλάς.

Κατ' αρχήν η έκφραση "ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο" είναι λάθος και πλάνη, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Η αλήθεια και η αποδεδειγμένη επιστημονικά πραγματικότητα είναι ότι άνθρωπος και πίθηκος είχαν έναν κοινό πρόγονο (δε θυμάμαι τώρα πως έχει οναμαστεί στην παλαιοντολογία) που έζησε πάνω στον πλανήτη περί τα 2 έως 10 εκ χρόνια πριν (απολιθώματα έχουν βρεθεί). Η εξέλιξη του είδους αυτού (που δεν υπάρχει πια) δημιούργησε 2 είδη, τον άνθρωπο και τον πίθηκο. Και αν το αναλύσεις περαιτέρω, πολλές ράτσες πιθήκων (αλλά και ανθρώπων). Επομένως η ερώτησή σου "γιατί υπάρχουν ακόμα πίθηκοι" δεν έχει νόημα.

Τώρα, όσον αφορά την "ιστορία του ιησού" όπως την αναφέρεις, αυτή έχει γραφτεί εκ των υστέρων, από αυτούς που αποφάσισαν να "την" εκμεταλλευτούν. Και σίγουρα έχουν γραφτεί και φανταστικά πράματα, μόνο για δημιουργία εντυπώσεων. Π.χ. η ιστορία με το νερό που έγινε κρασί, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ, γιατί ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ. Και δυστυχώς τέτοια παραδείγματα υπάρχουν άπειρα στις "γραφές", και το "δυστυχώς" το λέω γιατί υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν ότι αυτά είναι πραγματικότητα.
Ναι φίλε μου, αυτά ΔΕΝ είναι πιστευτά πράγματα.
Η θεωρία του Δαρβίνου είναι.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]τεσπα..δεν μπορει να συνεχιστει με ποσταρισματα μια τετοια κουβεντα,οποτε ας το αφησουμε καλυτερα.Ο καθενας εχει τις αποψεις του,τα βιωματα του και εχει καθε δικαιωμα να πιστευει οτι θελει.[/size]

Πετάς μια πρόταση που έχει μέσα και σωστές και λάθος φράσεις. Συγκεκριμενοποιώ:

"δεν μπορει να συνεχιστει με ποσταρισματα μια τετοια κουβεντα". Διαφωνώ.

"οποτε ας το αφησουμε καλυτερα". Μπορείς να το αφήσεις όποτε θέλεις. Σε κρατάει κανείς? Υπάρχει λόγος να κάνουν και οι άλλοι το ίδιο?

"Ο καθενας εχει τις αποψεις του". Προφανώς συμφωνώ.
"Τα βιωματα του" Και πάλι συμφωνώ.
"Και εχει καθε δικαιωμα να πιστευει οτι θελει". Κανείς δε το αμφισβητεί ούτε και αυτό.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]Εδώ φίλε μου φρονώ πως κάνεις εσύ λάθος. Μπερδεύεις τους κοινωνικούς περιορισμούς (τους περιορισμούς δηλαδή που θέτει η ίδια η κοινωνία στα μέλη της), με τους θρησκευτικούς περιορισμούς (τους περιορισμούς δηλαδή που θέτει η θρησκεία στους πιστούς της).
Οι μεν κοινωνικοί περιορισμοί είναι υποχρεωτικοί για όλους , οι δε θρησκευτικοί περιορισμοί , είναι υποχρεωτικοί μόνο για τους πιστούς και άρα προαιρετικοί για το λοιπό κοινωνικό σύνολο. [/size]

Να με συμπαθάς Δημήτριε, επιμένω.
Κατ' αρχήν υπάρχουν περιορισμοί που είναι κοινοί. Η θρησκεία όμως, επειδή θέλει να διαχωριστεί από την κοινωνία (λέγοντας: "Περάστε κι από δω, κάτι λέμε και μείς"), βάζει και άλλους, πρόσθετους.
Το παράδειγμα σου με την άμβλωση είναι ατυχές. Κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι μια γυναίκα μη πιστή κάνει την πράξη αυτή και δεν θεωρεί ότι κάνει κάτι κακό. Υπάρχουν λόγοι για να κάνει άμβλωση, και λόγοι για να μην κάνει. Η απόφαση όμως πρέπει να ληφθεί, υπερισχυόντων κάποιων από τους λόγους. Δε σημαίνει ότι παίρνοντας την μια απόφαση εξέλιπαν οι αντίθετοι λόγοι.
Στο ίδιο θέμα, η θρησκεία επιβάλλει τον κανόνα "όχι άμβλωση", έστω όπως λες και με σύνδρομο down. Παράλογο δεν είναι? Εγκληματικό μάλλον?
Ας μείνουμε στην ουσία λοιπόν: ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ να υπάρχουν τέτοιοι κανόνες? Τους επιβάλλει η θρησκεία, και κάνει τη ζωή των πιστών δύσκολη. Υποχρεώνει (εν προκειμένω) μια μητέρα να μεγαλώσει ένα λειψό παιδί, και έναν άνθρωπο να ζήσει μέσα σε μια δυστυχία (το ίδιο το παιδί). ΓΙΑΤΙ να συμβαίνουν αυτά? Ήρθε ποτέ κάποιο υπέρτατο ον από τον ουρανό, και τα υπαγόρευσε? Αυτό υποστηρίζουν οι θρησκείες!
Γι αυτό δε τις χωνεύω.

 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
126
Πόντοι
16
οι θρησκειες ειναι για γελια.και οι θρησκοληπτοι επισης.ο μονος λογος που υπαρχουν θρησκειες ειναι για να μαζευουν καποιοι εξουσια και χρημα εκμεταλλευομενοι τη βλακεια την αφελεια και τις φοβιες της μαζας.τιποτα παραπανω
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]Μα γιατί παίρνεις ρε Σταύρο σαν παράδειγμα το φόνο ?
Ο φόνος αποτελεί και ποινικό αλλά και θρησκευτικό αδίκημα. Και οι πιστοί και οι άπιστοι αισθάνονται ενοχές![/size]
Εν τάξει ρε Δημήτριε, να εξαιρέσουμε το παράδειγμά μου! Τα δικά μου λεγόμενα δε μπορεί να γίνουν αποδεκτά, ενω των γραφών γίνονται! Ωραία συνεννόηση!

[size=8pt] Για να κατανοήσεις αυτό που εγώ λέω, θα πρέπει να πάρεις ως παράδειγμα μία πράξη η οποία να αποτελεί μόνο θρησκευτικό αδίκημα. Και μιάς και είμαστε σε μπουρδελοσάιτ, θα σου φέρω εγώ ένα παράδειγμα:
Μία μέρα αποφασίζεις να πάς σε ένα μπουρδέλο.Μόλις κάνεις ότι κάνεις ... και γυρίσεις σπίτι σου, θα αισθανθείς τύψεις? Σου απαντάω εγώ : ΟΧΙ!
Ένας πιστός θα αισθανθεί τύψεις? Απαντάω πάλι εγώ : ΝΑΙ![/size]
Έλα όμως που εγώ θα καταρίψω το δικό σου παράδειγμα:
Θα αισθανθώ (ο άπιστος) τύψεις μετά το πιτσίλισμα? Άλλοτε ναί, άλλοτε όχι: Πότε ισχύει το "ναι":  Όταν για να πιτσιλίσω στο μπουρδέλο, παραμελήσω τη σύντροφό μου. Το ένστικτο (η αρώστια του μπουρδέλου αν θέλεις) με έσπρωξε και ξενοπιτσίλισα, αλλά οι τύψεις θα υπάρχουν για την παραμέληση.
Βρες άλλο παράδειγμα.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt] Μην μπλέκεις τον κλήρο εν προκειμένω. Ο Χριστιανός έχει ως πρότυπό του και ως  παράδειγμά του, τον Ιησού Χριστό και κανέναν άλλον.[/size]

Θα αστειεύεσαι βέβαια! Συζητάμε για θρησκεία, και έχεις την απαίτηση να μην αναφέρω το παπαδαριό? Μα ποιός συντηρεί και κουμαντάρει αυτή την υπόθεση, οι υπάλληλοι της ΕΡΤ?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt]Άν αυτήν την ερμηνεία έδωσες για όσα έγραψα, τότε πάω πάσο !
Να είσαι βέβαιος πως δεν αισθάνομαι προσωπικά καθόλου ευνουχισμένος. Νοιώθω πραγματικά ελεύθερος![/size]
Αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα.

[size=9pt]Δεν ξέρω όμως αν θα αισθάνεται το ίδιο, ένας ο οποίος προσχωρήσει απο την αθεϊα στην πίστη...[/size]
Επειδή σε μένα δε το βλέπω να συμβεί στο μέλλον (οπότε θα μπορούσα να σου μεταφέρω εντυπώσεις), να βρούμε κάποιον που του έχει ήδη συμβεί, να τον ρωτήσουμε...]
 

ΣΚΡΟΥΝΤΖ

Μέλος
Εγγρ.
31 Ιουλ 2007
Μηνύματα
2.637
Κριτικές
7
Like
126
Πόντοι
16
[size=9pt]Δεν ξέρω όμως αν θα αισθάνεται το ίδιο, ένας ο οποίος προσχωρήσει απο την αθεϊα στην πίστη... [/size]
Επειδή σε μένα δε το βλέπω να συμβεί στο μέλλον (οπότε θα μπορούσα να σου μεταφέρω εντυπώσεις), να βρούμε κάποιον που του έχει ήδη συμβεί, να τον ρωτήσουμε...
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt]... Έχω Σταύρο μου επιχειρήματα. Κατ' εσένα όμως , επειδή αμφισβητείται η γνησιότητά τους (π.χ χωρία Αγίας Γραφής, λόγοι Αγίων κτλ) ή επειδή  δεν είναι αποδείξιμα , δεν θα πρέπει να αναφέρονται , γιατί δήθεν υποβαθμίζεται η συζήτηση.[/size]
Δεν είπα ότι υποβαθμίζεται η συζήτηση. Είπα ότι εγώ δεν αναγνωρίζω αυτά τα κείμενα ως επιχειρήματα, και άρα δεν συμμετέχω σε μια τέτοια συζήτηση.
Προσπάθησε να το καταλάβεις: Είναι σα να μην πίνεις ουίσκυ, και να θέλει κάποιος να σε πείσει ότι το Johny Walker θα κάνει καλό στην υγεία σου, ενώ το Dewars όχι.
Δεν τον ακούς. Είσαι πρόθυμος όμως να συζητήσεις για το οινόπνευμα, γιατί κρασί και κονιάκ πίνεις.

[size=9pt]Ε λοιπόν σου λέω οτι ούτε η επιστημονική γνώση, ούτε και ο ορθολογισμός βρίσκονται στο απυρόβλητο. Ένα φάρμακο που σήμερα είναι καλό ... αύριο αποδεικνύεται οτι προκαλεί καρκινογενέσεις και πρέπει να αντικατασταθεί.Επιστημονική γνώση δεν είναι κι αυτή? Γιατί έσφαλε? Μα είναι επιστήμη. 1+1=2 ...πώς έγινε λάθος? Μήπως και η επιστημονική γνώση είναι σχετική , όπως και η γνώση περί θεού? Δέν ξέρω ... Με τα μαθηματικά δεν τα πήγαινα ποτέ καλά... [/size]
Βεβαίως και δεν είναι η επιστημονική γνώση στο απυρόβλητο. ΤΙΠΟΤΑ δεν είναι στο απυρόβλητο. Ούτε και οι θρησκείες όμως.

[size=9pt]Ίσως να κούρασα.[/size]
Πάντως όχι εμένα.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt] Και σε ερωτώ: Άν ήμουνα θρησκόληπτος, θα επισκεπτόμουνα αυτό το site? (Ρητορική ερώτηση)[/size]

Ναι, καθαρά ρητορική ερώτηση, γιατί η στατιστική έχει αποδείξει ότι η πλειοψηφία των ΜΕΛΩΝ του site (αφήνω τους επισκέπτες) είναι απο διάκονοι και πάνω.

(Ρητορική απάντηση)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom