Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Απλώς το όλο θέμα με τις θρησκείες είναι ότι  όλοι οι άνθρωποι δυσκολεύονται να αποδεκτούν  ότι όταν κάποιος πεθαίνει ….τελείωσε…

αυτο και μονο τί δειχνει φιλτατε(πολυ σωστη παρατηρηση)?οτι ολοι οι ανθρωποι ανεξαρτητως "πιστευω" φοβούνται τον θανατο και δυσκολευονται να αποδεκτουν το γεγονος αυτο.Γιατι ομως συμβαινει αυτο?Αυτο ειναι ενα ερωτημα που ο καθεις ειναι καλο να ερευνησει για προσωπικη χρηση..
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
φιλτατε σταυρο σε οτι αφορα την παραθεση σου θα ηθελα να σημειωσω τα εξης....η ολη ιστορια του ιησου χριστου,το πως ηρθε στη ζωη,το πως μεγαλωσε,το τι εκανε εν ζωη,το πως σταυρωθηκε,το τί εγινε αμεσως μετα τη σταυρωση στην περιοχη γυρω απο τον γολγοθα,η ανασταση Του,σου φαινονται γεγονοτα ενος απλου ανθρωπου?ολη η βιβλιογραφια,οι μαρτυριες,τα θαυματα Του,η διδασκαλια Του σου ειναι λιγότερο πιστευτα ή αποδείξιμα απο μια θεωρια του δαρβινου που οπως λες ειναι αποδεικτεα απο ολες τις επιστημονικες παρατηρησεις?τοτε γιατι υπαρχουν ακομη πιθηκοι φιλτατε σταυρο?μετεξελιχθησαν ορισμενα ειδη σε ανθρωπους και αλλα παρεμειναν πιθηκομορφα?

υ.γ. σαφως και η πιστη παιζει τον κυριαρχο ρολο και οχι η αποδειξη,αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν αποδειξεις,απλα δεν θελουν καποιοι να τις δουν ξεκαθαρα.
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
αυτο και μονο τί δειχνει φιλτατε(πολυ σωστη παρατηρηση)?οτι ολοι οι ανθρωποι ανεξαρτητως "πιστευω" φοβούνται τον θανατο και δυσκολευονται να αποδεκτουν το γεγονος αυτο.Γιατι ομως συμβαινει αυτο?Αυτο ειναι ενα ερωτημα που ο καθεις ειναι καλο να ερευνησει για προσωπικη χρηση..
Η απάντηση απλή. Ο εγωισμός με ολίγη τόνωση από το ένστικτο της αυτοσυντήρησης οδηγεί τους ανθρώπους στη μη αποδοχή του βιολογικού θανάτου. Εγώ πάντως θεωρώ ιδιατέρως ηλίθιο και εγωκεντρικό να πιστεύω ότι εάν ο Θεός υπάρχει, απ΄όλα τα δισεκατομμύρια πλανήτες μέσα στο διεκατομμύρια έτη φωτός του σύμπαντος θα με ρίξει στην κόλαση επειδή κωλοτρίβομαι σε ένα κωλόμπαρο κάπου στην Αθήνα. Χωρίς πλάκα πάντως έχω καταλήξει ότι εάν υπάρχει θεός και τον ρωτούσα πώς μας βλέπει εμάς τους γήινους πιστεύω ότι η μόνη απάντηση που θα έπαιρνα είναι "Ούτε μια τρίχα απ΄τ'αρχίδια μου"
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Η απάντηση απλή. Ο εγωισμός με ολίγη τόνωση από το ένστικτο της αυτοσυντήρησης οδηγεί τους ανθρώπους στη μη αποδοχή του βιολογικού θανάτου.

εγω κρατω αυτο απο την απαντηση σου..
 

DarkAngelOfStrips

Μέλος
Εγγρ.
9 Οκτ 2007
Μηνύματα
505
Like
1
Πόντοι
6
Η απάντηση απλή. Ο εγωισμός με ολίγη τόνωση από το ένστικτο της αυτοσυντήρησης οδηγεί τους ανθρώπους στη μη αποδοχή του βιολογικού θανάτου. Εγώ πάντως θεωρώ ιδιατέρως ηλίθιο και εγωκεντρικό να πιστεύω ότι εάν ο Θεός υπάρχει, απ΄όλα τα δισεκατομμύρια πλανήτες μέσα στο διεκατομμύρια έτη φωτός του σύμπαντος θα με ρίξει στην κόλαση επειδή κωλοτρίβομαι σε ένα κωλόμπαρο κάπου στην Αθήνα. Χωρίς πλάκα πάντως έχω καταλήξει ότι εάν υπάρχει θεός και τον ρωτούσα πώς μας βλέπει εμάς τους γήινους πιστεύω ότι η μόνη απάντηση που θα έπαιρνα είναι "Ούτε μια τρίχα απ΄τ'αρχίδια μου"

Μόνο αν δεν τρίβεσαι καλά και πρωτοχριστιανικά
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
φιλτατε σταυρο σε οτι αφορα την παραθεση σου θα ηθελα να σημειωσω τα εξης....η ολη ιστορια του ιησου χριστου,το πως ηρθε στη ζωη,το πως μεγαλωσε,το τι εκανε εν ζωη,το πως σταυρωθηκε,το τί εγινε αμεσως μετα τη σταυρωση στην περιοχη γυρω απο τον γολγοθα,η ανασταση Του,σου φαινονται γεγονοτα ενος απλου ανθρωπου?ολη η βιβλιογραφια,οι μαρτυριες,τα θαυματα Του,η διδασκαλια Του σου ειναι λιγότερο πιστευτα ή αποδείξιμα απο μια θεωρια του δαρβινου που οπως λες ειναι αποδεικτεα απο ολες τις επιστημονικες παρατηρησεις?τοτε γιατι υπαρχουν ακομη πιθηκοι φιλτατε σταυρο?μετεξελιχθησαν ορισμενα ειδη σε ανθρωπους και αλλα παρεμειναν πιθηκομορφα?

υ.γ. σαφως και η πιστη παιζει τον κυριαρχο ρολο και οχι η αποδειξη,αλλα αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχουν αποδειξεις,απλα δεν θελουν καποιοι να τις δουν ξεκαθαρα.
Ο Ιησούς βάσο αποδεδειγμένα υπήρξε, ήταν ένας πολύ καλός και πεφωτισμένος άνθρωπος, τον οποίο κάποιοι επιτείδιοι αποφάσισαν να τον εκμεταλλευτούν προς ιδίον όφελος μετά θάνατον. Ο Ιησούς δεν έδωσε σημεία ζωής (τουλάχιστον από τα ιστορικά ντοκουμέντα) από ηλικίας 12-30, δλδ αμέσως μετά την τελετή ενηλικίωσης των αρσενικών εβραίων. Και όχι, δεν τον θεωρώ απλό άνθρωπο όπως δεν θεωρώ απλούε ανθρώπους και τους Μαχάτμα Γκάντι και Ερνέστο Γκεβάρα ντε λα Σέρνα. Τα θαύματα που επικαλείσαι γράφονται μόνο στα Ευαγγέλια και σε κανένα άλλο ιστορικό κείμενο. Επίσης ο Δαρβίνος είναι σίγουρα πιο πιστευτός από την ιστοριούλα του Αδάμ και της Εύας. Οι πίθηκοι φίλτατε Σταύρο αποτελούν μια άλλη εξέλιξη σε αντιστοιχία με αυτή του ανθρώπου και η οποία οφείλεται σε κλιματολογικές, γεννετικές και άλλου είδους μεταλλάξεις. Αποδεδειγμένο και αυτό όπως και το ότι το 99,9% του DNA τους ταυτίζεται με τον άνθρωπο.
Εάν δεν έπαιζε βάσο η απόδειξη κυριάρχο ρόλο ακόμα θα πίστευες όπως οι αρχαίοι πως είσαι το κέντρο του κόσμου, ότι η γη είναι επίπεδη και ότι ο ήλιος περιστρέφεται γύρω από τη γη. Βεβαίως αυτή η πίστη εις βάρος της απόδειξης οδήγησε και τον Γαλιλαίο στην Ιερά εξέταση..... Ας σοβαρευτούμε ολίγον.  
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
τεσπα..δεν μπορει να συνεχιστει με ποσταρισματα μια τετοια κουβεντα,οποτε ας το αφησουμε καλυτερα.Ο καθενας εχει τις αποψεις του,τα βιωματα του και εχει καθε δικαιωμα να πιστευει οτι θελει.

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! :rockon:
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
σωστός και σύμφωνος.
Επίσης το ότι δεν είμαι χριστιανός, δε σημαίνει ότι θεωρώ τη διδασκαλία του χριστιανισμού κακή.
Απλά έχω αλλεργία σε όλες τις λέξεις που τελειώνουν σε -ισμός, όπως κομμουνισμός, χριστιανισμός, μωαμεθανισμός ρατσισμός και πάσης φύσεως δόγματα. Η ουσία είναι να διαθέτεις αρκετή φαιά ουσία να τσιμπάς από κάθετι που μαθαίνεις το καλό του κομμάτι. Το κακό κομμάτι οδηγεί συνήθως σε σταυροφορίες, διωγμούς, μίση και καταστροφές. :idiot:
Χρόνια πολλά εις διπλούν......
 

Επισκέπτης
Ναι, κατηγόρησέ μας τώρα πως ότι (δεν) πιστεύουμε, το κάνουμε για την ευκολία μας!
Δεν κατηγορώ κανέναν !Την άποψή μου υπερασπίζομαι, και λέω οτι είναι πολύ πιο εύκολο να είσαι άπιστος , άθεος ή οτι άλλο θές (γιατί μπλεχτήκαμε με τις έννοιες σε αυτή τη συζήτηση) ... απο το να είσαι πιστός.
Δεν ζείς με περιορισμούς , φραγμούς , αναστολές .
 

Επισκέπτης
Κάνεις λάθος. Τους περιορισμούς τους βάζεις μόνος σου στον εαυτό σου. Είσαι κοινωνικό ον, δε ζεις μόνος σου σε ένα νησί, και εφ όσον έχεις αναπτύξει αισθήματα δικαίου, σωστής συμπεριφοράς, και άλλα τέτοια προς τους συνανθρώπους σου (αλλά ακόμα και προς τα άλλα ζώα) οι περιορισμοί υπάρχουν γιατί είναι αυτονόητοι. Δε λογοδοτείς με την έννοια που το λες εσύ ("ο θεός θα σε κρίνει"), έχεις όμως τα συναισθήματα πληρότητας (ή τα αντίθετα) μετά απο κάθε πράξη σου. Και βεβαίως έχεις τύψεις (αν κάνεις κάτι "κακό"), οι οποίες δεν έχουν ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την ύπαρξη θείου. Έχουν να κάνουν με συναισθήματα, την ύπαρξη των οποίων βεβαίως και δεν αρνούμαι.
Εδώ φίλε μου φρονώ πως κάνεις εσύ λάθος. Μπερδεύεις τους κοινωνικούς περιορισμούς (τους περιορισμούς δηλαδή που θέτει η ίδια η κοινωνία στα μέλη της) , με τους θρησκευτικούς περιορισμούς (τους περιορισμούς δηλαδή που θέτει η θρησκεία στους πιστούς της).
Οι μεν κοινωνικοί περιορισμοί είναι υποχρεωτικοί για όλους , οι δε θρησκευτικοί περιορισμοί , είναι υποχρεωτικοί μόνο για τους πιστούς και άρα προαιρετικοί για το λοιπό κοινωνικό σύνολο.

Και για να γίνω πιό κατανοητός, θα σου φέρω το εξής παράδειγμα :
Η άμβλωση για την κοινωνία μας , δεν αποτελεί ποινικό αδίκημα.Για την Ορθόδοξη πίστη όμως αποτελεί θανάσιμο αμάρτημα, πολύ δύσκολα συγχωρίσιμο.
Μία κυρία η οποία δεν είναι πιστή, με ευκολία θα πάει να ρίξει το έμβρυο και δε θα νοιώσει και τύψεις.Δέν έκανε κάτι παράνομο !
Μια κυρία άμως πιστή Χριστιανή, θα το γεννήσει , ακόμη κι αν είναι προϊόν βιασμού, ακόμη κι αν έχει σύνδρομο down , ακόμη κι αν έχει μία ανίατη νόσο , μόνο και μόνο επειδή το υπαγορεύει η θρησκεία της.

Αυτό ήθελα να σου πώ και προηγουμένως , όταν έλεγα οτι ο άθεος ζεί πολύ πιο εύκολα απο τον πιστό.Διότι έχει μόνον τους κοινωνικούς περιορισμούς , ενώ ο πιστός έχει και τους κοινωνικούς και τους θρησκευτικούς.
 

Επισκέπτης
Κατ' αρχήν με εκπλήσσεις να το λες αυτό, ότι δηλαδή μόνο αν είσαι άθεος είσαι κύριος του εαυτού σου. Υποτιμάς τον εαυτό σου (και τους άλλους πιστούς) με αυτό που λες. Κατά δεύτερον με εκπλήσσεις που λες ότι μόνο αν πιστεύεις σε αυτά τα πράματα μπορεί να "αισθάνεσαι ένοχος". Μου λες δηλαδή ότι αν εγώ σκοτώσω (κατά λάθος) έναν άνθρωπο με το αυτοκίνητο, ΔΕΝ θα αισθάνομαι ένοχος. Ή έχεις χάσει τη σοβαρότητά σου, ή κάτι ληγμένο έχεις πιεί, Δημήτριε1000.
Μα γιατί παίρνεις ρε Σταύρο σαν παράδειγμα το φόνο ?
Ο φόνος αποτελεί και ποινικό αλλά και θρησκευτικό αδίκημα.Και οι πιστοί και οι άπιστοι αισθάνονται ενοχές !

Για να κατανοήσεις αυτό που εγώ λέω, θα πρέπει να πάρεις ως παράδειγμα μία πράξη η οποία να αποτελεί μόνο θρησκευτικό αδίκημα. Και μιάς και είμαστε σε μπουρδελοσάιτ , θα σου φέρω εγώ ένα παράδειγμα:
Μία μέρα αποφασίζεις να πάς σε ένα μπουρδέλο.Μόλις κάνεις ότι κάνεις ... και γυρίσεις σπίτι σου, θα αισθανθείς τύψεις? Σου απαντάω εγώ : ΟΧΙ !
Ένας πιστός θα αισθανθεί τύψεις? Απαντάω πάλι εγώ : ΝΑΙ !

Αυτό εννοούσα κι εγώ όταν αναφερόμουνα στον όρο "ενοχή" στο χθεσινό post μου. Γι αυτό και υπεραμύνομαι των θέσεών μου σήμερα.

Όσο για το άν έχω πιεί κάτι ληγμένο, δεν το γνωρίζω.Μπορεί και να ήταν...Δεν ήμουνα μπροστά κατά την παρασκευή του.Ή μάλλον, απο τη θέση που βρισκόμουνα, δεν το έβλεπα για να σου πώ με βεβαιότητα.
Ξέρω πάντως πως αποκλείεται να ήπιες το ίδιο εχθές και εσύ .
 

Επισκέπτης
Θες να μας πείς δηλαδή, ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων (που είναι "γραμμένοι" σε κάποια θρησκεία, άρα πιστεύουν) διάλεξε τα δύσκολα, και οι (λίγοι) σαν και μένα πήγαμε στα εύκολα... Εξακολουθώ να μη σε αναγνωρίζω.
Δεν ξέρω για την "πλειοψηφία των εγγεγραμμένων" όπως λές, αν διάλεξε τα εύκολα ή τα δύσκολα. Ξέρω να σου πώ για εμένα, που έχω διαλέξει τα εύκολα.Γιατί άν είχα διαλέξει τα δύσκολά ... δεν θα μιλάγαμε σήμερα μέσω του συγκεκριμένου site . ;)
 

Επισκέπτης
Θα έπρεπε τότε οι εκπρόσωποι του "θεού" να δίνουν (όλοι) το καλό παράδειγμα. Νομίζω ότι το ποσοστό αυτών που το κάνουν, είναι λιγότερο απο το αντίστοιχο του γενικού πληθυσμού.
Μην μπλέκεις τον κλήρο εν προκειμένω. Ο Χριστιανός έχει ως πρότυπό του και ως  παράδειγμά του, τον Ιησού Χριστό και κανέναν άλλον.

Τα ποσοστά στα οποία αναφέρεσαι, ίσως να είναι και πολύ μικρότερα...
 

Επισκέπτης
Με λίγα λόγια να αυτοευνουχιστείς, και να είσαι και ευχαριστημενος κι από πάνω.
Άν αυτήν την ερμηνεία έδωσες για όσα έγραψα, τότε πάω πάσο !
Να είσαι βέβαιος πως δεν αισθάνομαι προσωπικά καθόλου ευνουχισμένος. Νοιώθω πραγματικά ελεύθερος!
Δεν ξέρω όμως αν θα αισθάνεται το ίδιο , ένας ο οποίος προσχωρήσει απο την αθεϊα στην πίστη ...

Είδες που με επιβεβαιώνεις. Οτι δηλαδή είναι πιο δύσκολη η ζωή του ευνουχισμένου...
Είναι ή όχι πιο δύσκολη η ζωή του πιστού απο του απίστου (απο ηθικής πλευράς) :huh:
Μήπως έχω τελικά δίκιο? Θα δείξει...
 

Επισκέπτης
Πηγα στην Εκλησια τα Χριστουγεννα αλλα αυτο δεν με εμποδισε να τα γιορτασω και με τις αγαπημενες μου πορνες.Συνδυαζω και πιστη και σωματικη ευχαριστηση.Εξαλλου κακα τα ψεματα και ο αυνανισμος θεωρειται αμαρτια αλλα ακομα και ο πιο πιστος που και που θα βαραει καμια για να ξαλαφρωνει.Μην πω για το Αγιο ορος τα οργια που κανουν εκει?
Ο θεος να σε φυλαει απο τα πισινα του γαιδαρου και τα μπροστινα του καλογερου :)
 

Επισκέπτης
Η ζημιά είναι αυτή ακριβώς που λες: Ότι η θρησκεία βασίζεται στην πίστη, και όχι στην απόδειξη. Δυστυχώς, με βάση αυτό, είναι δυνατόν να υποστηριχτεί το ο,τιδήποτε. Δε χρειάζεται να στο αποδείξει κανείς. Αρκεί να το πιστέψεις.
Δεν διαφωνώ καθόλου ! Γι αυτό μήν ψάχνεις αποδείξεις φίλε μου σε θρησκευτικά θέματα. Δεν θα τις βρείς.
 

Επισκέπτης
Δεν είσαι "ανίκανος" να με πείσεις, Δημήτριε. Ξέρεις ποιό είναι το πρόβλημά σου? ¨οτι εσένα σε έχουν πείσει, ΧΩΡΙΣ επιχειρήματα, και προσπαθείς να κάνεις το ίδιο και στους άλλους. Περνάει στις περισσότερες των περιπτώσεων αυτό, αλλά όχι σε όλες. Το πρόβλημά σου έιναι ότι δεν έχεις επιχειρήματα για να μας πείσεις, όχι ότι "δεν μπορείς" (από αδυναμία π.χ.).

Έχεις μπλέξει.
Σταύρο,

Παρεξήγησες τον τρόπο με τον οποίο έγραψα τη φράση στην οποία μου έδωσες την ανωτέρω απάντηση.
Αν ξαναδιαβάσεις τη ροή της συζήτησης με τα προηγούμενα ποστ των παιδιών , είμαι βέβαιος πως θα κατανοήσεις το πνεύμα υπο το οποία τη συνέταξα.

Και για να γίνω πιό σαφής, σε κάποια στιγμή ο Τομίτο, ζήτησε να κατεβεί η ένταση, γιατί η συζήτηση μεταξύ την μελλών είχε λίγο οξυνθεί.Απο εκείνη την έκκληση του τομίτο πήρα αφορμή εγώ και είπα πως "Δεν ευθύνεται ο ...... αλλά εγώ ο ίδιος αν δεν μπορούν να πεισθούν". Ήταν ενός είδους υπαινιγμός για όσους συνηθίζουν να ανεβάζουν την ένταση της συζήτησης στο forum. Σαν να τους έλεγα ... μή φωνάζετε ... δεν φταίει ο συνομιλητής σας ... αλλά εσείς οι ίδιοι... αν δεν μπορείτε να τους πείσετε. Ίσως να μήν το διατύπωσα καλά, γι αυτό και να παρεξήγησες τα λόγια μου. Αν έχεις αμφιβολίες για όσα λέω, ξαναδιάβασε τη συζήτηση που έγινε πρίν την απάντησή μου.

Στο δια ταύτα τώρα, μιάς και μου έδωσες τη συγκεκριμένη απάντηση. Έχω Σταύρο μου επιχειρήματα.Κατ' εσένα όμως , επειδή αμφισβητείται η γνησιότητά τους (π.χ χωρία Αγίας Γραφής, λόγοι Αγίων κτλ) ή επειδή  δεν είναι αποδείξιμα , δεν θα πρέπει να αναφέρονται , γιατί δήθεν υποβαθμίζεται η συζήτηση.
Ε λοιπόν σου λέω οτι ούτε η επιστημονική γνώση , ούτε και ο ορθολογισμός βρίσκονται στο απυρόβλητο. Ένα φάρμακο που σήμερα είναι καλό ... αύριο αποδεικνύεται οτι προκαλεί καρκινογενέσεις και πρέπει να αντικατασταθεί.Επιστημονική γνώση δεν είναι κι αυτή? Γιατί έσφαλε? Μα είναι επιστήμη. 1+1=2 ...πώς έγινε λάθος? Μήπως και η επιστημονική γνώση είναι σχετική , όπως και η γνώση περί θεού? Δέν ξέρω ... Με τα μαθηματικά δεν τα πήγαινα ποτέ καλά...

Ίσως να κούρασα.
Καταλήγω με το εξής: Άν ψάχνουμε αποδείξεις σε θέματα πίστεως , μάλλον βρισκόμαστε σε λάθος δρόμο. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ , παρά μόνο προσωπικές βιωματικές εμπειρίες σαν αυτή του φίλου gabadoo , και τότε ξαφνικά ... όλα αποδεικνύονται.

Καλό βράδυ !
 

1personanongrata

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
60.677
Like
13
Πόντοι
866
κάνεις ότι κάνεις ... και γυρίσεις σπίτι σου, θα αισθανθείς τύψεις? Σου απαντάω εγώ : ΟΧΙ !
Ένας πιστός θα αισθανθεί τύψεις? Απαντάω πάλι εγώ : ΝΑΙ !
Και μετά θα πάει στην εξομολόγηση, θα λάβει σώμα και αίμα Χριστού και πάμε πάλι απ την αρχή. Φίλε μου συγγνώμη που επεμβαίνω, απ τα γραφόμενά σου σε θεωρώ πολύ καλό άνθρωπο, αλλά τις απόψεις σου τις βρίσκω αγαθές σε σημείο θρησκοληψίας. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πώς το 2007 μπορούν να υπάρχουν άνθρωποι που αποτελούν μέρος της Εκκλησίας μετά από όσα εγκλήματα έχει πράξει αυτή σύγχρονα και προγενέστερα. Είσαι μέρος του προβλήματος που κάνει αγρυπνία γιατί κατηγορείται ο παπάς της ενορίας τους που τους βοηθάει για παιδεραστία. Ημαρτον φίλε, ήμαρτον. Αφήστε και την κοινωνία να αποδείξει τίποτα μην τα αφήνετε όλα στον πανάγαθο. Καλά και τα εξαπτέρυγα, καλές και οι εικόνες, καλές και οι τύψεις σου, όμως ούτε τη Ρουάντα, ούτε την Αιθιοπία ούτε τις Φιλιππίνες, ούτε το Ιράκ έχεις λυτρώσει μ αυτές σου τις θεωρίες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom