Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=8pt]η λεξη αθεος σημαινει αυτον που αρνειται την υπαρξη του Θεου, απο αγνοια η αδιαφορια...
Αντιθετως ,ΑΘΕΙΣΤΗΣ,ειναι ο εκ πεποιθησεως ,συνειδητα και θεωρητικα,αρνουμενος την υπαρξη Θεου....
αγνωστικιστης ειναι αυτος που αμφισβητει την υπαρξη του Θεου στηριζομενος στην αντιληψη οτι η υπαρξη του δεν μπορει να αποδειχθει....
αθρησκος και απιστος δεν περιγραφουν καταστασεις αλλα σχολιαζουν ιδιοτητα...
Αρα το αντιθετο του αθεος πιστος...
Ελπιζω να βοηθησα...
                Μπαμπινιωτης-Το λεξικο της συγχρονης Ελληνικης γλωσσας[/size]

Bεβαίως gabadoo. Και κακώς δεν άνοιξα κι εγώ το λεξικό πριν γράψω τον προβληματισμό μου.
Αλλά θα σας πω τι βλέπω εγώ σε όλες αυτές τις ερμηνείες (μην ξεχνάμε βέβαια και τι εστί Μπαμπινιώτης):

Άθεος: από άγνοια ή αδιαφορία. Μαλάκας δηλαδή που δε παραδέχεται το αυτονόητο, την ΥΠΑΡΞΗ του θεού.
Αθεϊστής: Εκ πεποιθήσεως, συνειδητά και θεωρητικά. Κακός δηλαδή. Με κακή πρόθεση, που τολμάει και αυτός να αμφισβητήσει.
Αγνωστικιστής: Στην "αντίληψη" ότι δε μπορεί να αποδειχθεί. Μια αντίληψη είναι αυτή. Όπως ο άλλος έχει π.χ. αντίληψη ότι η Γή είναι επίπεδη, έτσι και ο αγνωστικιστής έχει την αντιληψούλα ότι η ύπαρξη ΤΟΥ δε μπορεί να αποδειχτεί. Τι ανόητος! Αγνοεί τα αυταπόδεικτα!
Το τελευταίο (περί άθρησκου και άπιστου) δε το πολυκαταλαβαίνω (γιατί δηλαδή δεν είναι ιδιότητα και ο αθεϊστής, ή γιατί δεν είναι περιγραφή καταστάσεως και το "άθρησκος"), αλλά τι περιμένεις όταν το "δε μπορεί να αποδειχτεί" το γράφει σαν "αντίληψη"!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66

Spinos

Μέλος
Εγγρ.
13 Αυγ 2007
Μηνύματα
269
Like
7
Πόντοι
1
Να ρωτήσω και γω κάτι, που δεν είμαι ειδικός.
Αν είσαι χριστιανός και το βραδυ των χριστουγέννων γαμίσεις μουσουλμάνα, θα είναι γουρσουζιά ή θα σε φέρει τύχη?
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Μαλάκας δηλαδή που δε παραδέχεται το αυτονόητο, την ΥΠΑΡΞΗ του θεού.
Κακός δηλαδή. Με κακή πρόθεση, που τολμάει και αυτός να αμφισβητήσει.

Οι ερμηνειες που δινεις,ξεφευγουν απο την εξηγηση του γραφοντος το λεξικο.....ειναι καθαρα προσωπικες εκτιμησεις σου....

Αγνωστικιστής: Στην "αντίληψη" ότι δε μπορεί να αποδειχθεί. Μια αντίληψη είναι αυτή. Όπως ο άλλος έχει π.χ. αντίληψη ότι η Γή είναι επίπεδη, έτσι και ο αγνωστικιστής έχει την αντιληψούλα ότι η ύπαρξη ΤΟΥ δε μπορεί να αποδειχτεί. Τι ανόητος! Αγνοεί τα αυταπόδεικτα!

...αντιθετα με μενα  ,η δικη μου ΑΝΤΙΛΗΨΗ ειναι οτι Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ μου εχει αποδειχθει...

Το τελευταίο (περί άθρησκου και άπιστου) δε το πολυκαταλαβαίνω (γιατί δηλαδή δεν είναι ιδιότητα και ο αθεϊστής, ή γιατί δεν είναι περιγραφή καταστάσεως και το "άθρησκος"), αλλά τι περιμένεις όταν το "δε μπορεί να αποδειχτεί" το γράφει σαν "αντίληψη"!


εδω ο Μπαμπινιωτης περιγραφει την ιδιοτητα που αποδιδει ο πιστος μιας θρησκειας σε εναν πιστο μιας αλλης θρησκειας...πχ εγω που πιστευω στο Χριστο,για ενα μουσουλμανο ειμαι απιστος .....



 
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt]Οι ερμηνειες που δινεις,ξεφευγουν απο την εξηγηση του γραφοντος το λεξικο.....ειναι καθαρα προσωπικες εκτιμησεις σου....[/size]
Προφανώς ρε φίλε! Τις δικές μου εκτιμήσεις γράφω! Τι περίμενες δηλαδή να γράφω? Τις δικές σου?
Όσο για "τον γράφοντα το λεξικό" δε φαντάζομαι βέβαια να πιστεύεις ότι ο κ. Μπαμπινιώτης κάθησε ο ίδιος και έγραψε ερμηνείες για 130.000 λέξεις. Άλλους έβαλε και το έκαναν. Το θέμα είναι με τι κριτήρια τους διάλεξε. Γιατί αν π.χ. στο team έβαλε και αυτό τον απίστευτο τον κ. Σωτηρόπουλο (βγαίνει στα κανάλια, θα τον έχεις δει), τότε εξηγείται η ερμηνεία που δίνει...

..[size=9pt].αντιθετα με μενα  ,η δικη μου ΑΝΤΙΛΗΨΗ ειναι οτι Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ μου εχει αποδειχθει...[/size]
Μα δεν είσαι ο μόνος. 1 δις άνθρωποι λένε το ίδιο, άλλο 1 δις (τα νούμερα είναι στο περίπου) λένε το ίδιο για τον αλλάχ, άλλα 2 δις λένε το ίδιο για τον βούδα, Κομφούκιος, γενικώς οι περισσότεροι το ίδιο λένε. Δεν αποτελείς εξαίρεση. Το ΓΙΑΤΙ συμβαίνει αυτό, το έχεις ψάξει καθόλου? Γιατί εγώ το έχω ψάξει, ξέρεις!

[size=9pt] εδω ο Μπαμπινιωτης περιγραφει την ιδιοτητα που αποδιδει ο πιστος μιας θρησκειας σε εναν πιστο μιας αλλης θρησκειας...πχ εγω που πιστευω στο Χριστο, για ενα μουσουλμανο ειμαι απιστος .....[/size]

Ο Μπαμπινιώτης, εκτός από καθηγητής της φιλοσοφικής σχολής του πανεπιστημίου Αθηνών, και πρύτανης αυτού, είναι και πρόεδρος της Φιλεκπαιδευτικής Εταιρείας (πού έχει τα Αρσάκεια σχολεία).
Λες αυτές οι θέσεις/ιδιότητες να του έχουν δοθεί ΕΤΣΙ, βάσει αξίας, ΧΩΡΙΣ διαπλοκή, ΧΩΡΙΣ συμφωνίες? Ειδικά για το Αρσάκειο, επειδή έχω παιδιά που φοιτούν εκεί (και έρχομαι σε επαφή με το σχολείο, τους καθηγητές, τους συλλόγους γονέων κλπ), σε πληροφορώ ότι είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ η διείσδυση της Εκκλησίας στο χώρο του σχολείου.
Επίσης είναι αρκετά (μέχρι ενοχλητικά) έντονο το "θρησκευτικό" συναίσθημα των καθηγητών, τόσο που αναρωτιέται κανείς μήπως το κύριο κριτήριο επιλογής των καθηγητών είναι ακριβώς αυτό. Η αναγνώριση δηλαδή και η παραδοχή απο μέρους τους της "ύπαρξης του θεού".

Και για να ξεκαθαρίσουμε ένα πράμα, πριν πάρεις φόρα:
Εγώ δε λέω ότι κακώς πιστεύεις ότι υπάρχει. Πίστευε ότι θέλεις.
Λέω μόνο ότι εγώ ΔΕΝ πιστεύω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο, ή (αν σε βολεύει καλύτερα) πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Και διεκδικώ το δικαίωμα να μπορώ ΚΑΙ ΕΓΩ να πιστεύω ότι θέλω, να το λέω ΕΛΕΥΘΕΡΑ, και να το τεκμηριώνω, χωρίς να μου την πέφτει κανείς. Απο μακρυά, ναι, ας μου την πέφτουν. Ας με αφορίσουν. Απο κοντά όμως, κοντά τα χέρια τους.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
φιλε stavro αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι νομιζεις οτι καποιος θα σε αφορισει αν πεις οτι εισαι αθεος!μονο ενας ανιδεος ή ρατσιστης θα σε κατηγορουσε για το οποιοδηποτε θρησκευτικο πιστευω σου!
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Γιατί τότε κανείς από το 5.5% ( Άλλο και Μουσουλμάνοι )δεν έχει βγει να πει κάτι για την  θρησκεία του σε αυτό το θρεντ?
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Γιατί τότε κανείς από το 5.5% ( Άλλο και Μουσουλμάνοι )δεν έχει βγει να πει κάτι για την  θρησκεία του σε αυτό το θρεντ?

γιατι,έχεις την εντύπωση οτι εδω μεσα ας πουμε ειναι περισσοτεροι οι ορθοδοξοι απο τους "αλλοθρησκους"?

υ.γ. οταν λεω αλλοθρησκος δεν το λεω υποτιμητικα,απλα το λεω για να μην αναφερω κατεβατα θρησκειων..
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
[move] :woldman: :woldman: :woldman: :woldman: Αντίχριστοι  :woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman: :woldman:[/move]

Βρε 10 λεπτά πριν τον εορτασμό συζητάται?

[move] :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:[/move]
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt]φιλε stavro αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι νομιζεις οτι καποιος θα σε αφορισει αν πεις οτι εισαι αθεος! μονο ενας ανιδεος ή ρατσιστης θα σε κατηγορουσε για το οποιοδηποτε θρησκευτικο πιστευω σου![/size]

Φαίνεται, Vaso μου, πως έχεις χάσει τεύχη από το τι έχει γραφτεί (ξεχέζοντάς με πατόκορφα) σχετικά με τα θρησκευτικά σε αυτό το site. Το έργο όχι μόνο το έχω δει, αλλά το έχω μάθει απ έξω πια.

Λίγοι είναι αξιοπρεπείς, και διατηρούν την κουβέντα σε ένα επίπεδο που πραγματικά χαίρεται κανείς να κουβεντιάζει (φωτεινό παράδειγμα ο Δημήτριος 1000). Διάβασε λίγο παλιά thread (στο "Πολιτική και Θρησκευτικά") και θα καταλάβεις τι εννοώ.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
[size=9pt]γιατι,έχεις την εντύπωση οτι εδω μεσα ας πουμε ειναι περισσοτεροι οι ορθοδοξοι απο τους "αλλοθρησκους"?[/size]

Κατ αρχήν μάλλον ναι, γιατί έτσι είναι και η αναλογία του πληθυσμού στη χώρα.

Αλλά αυτό δε σημαίνει τίποτα, γιατί οι συμμετέχοντες στο site users δε σημαίνει ότι είναι κατ' ανάγκη και αντιπροσωπευτικό δείγμα του πληθυσμού.
 

gabadoo

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
14 Μαρ 2007
Μηνύματα
10.664
Like
2
Πόντοι
166
Και για να ξεκαθαρίσουμε ένα πράμα, πριν πάρεις φόρα:
Εγώ δε λέω ότι κακώς πιστεύεις ότι υπάρχει. Πίστευε ότι θέλεις.
Λέω μόνο ότι εγώ ΔΕΝ πιστεύω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο, ή (αν σε βολεύει καλύτερα) πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο.
Και διεκδικώ το δικαίωμα να μπορώ ΚΑΙ ΕΓΩ να πιστεύω ότι θέλω, να το λέω ΕΛΕΥΘΕΡΑ, και να το τεκμηριώνω, χωρίς να μου την πέφτει κανείς. Απο μακρυά, ναι, ας μου την πέφτουν. Ας με αφορίσουν. Απο κοντά όμως, κοντά τα χέρια τους.

  Αλοιμονο φιλε Σταυρο ,αλοιμονο....σαφως-σαφεστατα και αναντιρρητα εχεις το δικαιωμα να πιστευεις οτι θελεις ,για οποιους λογους θελεις....Οπως και το να το λες και να το τεκμηριωνεις ,ασφαλως....Οτιδηποτε αλλο ειναι αλλη ατραπος που οδηγει αλλου....Εξαλλου ο Χριστος που εγω πιστευω ειπε"...0στις θελει...",δεν ειπε με το ζορι...για κανεναν...


    Γι'αυτο και εξαλλου απολαμβανω την "συζητηση" (μεσω μιας οθονης εννοω..)με ατομα του επιπεδου σου....Και οποιος εχει διαθεση για οποιουδηποτε ειδους αφορισμους πανω σε οποιαδηποτε αποψη διαφορετικη της δικης του τι να πω ....περαστικα του...

  Παντως δεν ειχα υποψη μου τα σχετικα με τον Μπαμπινιωτη που μας ειπες...Χωρις να τα αμφισβητω,τα κρατω υποσημειωση....Παντως το εν λογω εργο ειναι καλα καταρτισμενο ....


  Καλες γιορτες....και πανω απο ολα υγεια σωματικη και πνευματικη...χρειαζεται σε ολους μας...
 

easyrider77

Μέλος
Εγγρ.
6 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.860
Κριτικές
6
Like
242
Πόντοι
86
η λεξη αθεος σημαινει αυτον που αρνειται την υπαρξη του Θεου,απο αγνοια η αδιαφορια...

Αντιθετως ,ΑΘΕΙΣΤΗΣ,ειναι ο εκ πεποιθησεως ,συνειδητα και θεωρητικα,αρνουμενος την υπαρξη Θεου....


αγνωστικιστης ειναι αυτος που αμφισβητει την υπαρξη του Θεου στηριζομενος στην αντιληψη οτι η υπαρξη του δεν μπορει να αποδειχθει....


αθρησκος και απιστος δεν περιγραφουν καταστασεις αλλα σχολιαζουν ιδιοτητα...


Αρα το αντιθετο του αθεος  πιστος...

Ελπιζω να βοηθησα...



                                     Γ.Μπαμπινιωτης-Το λεξικο της συγχρονης Ελληνικης γλωσσας

Φίλε  gabadoo χωρίς να σχολιάσω άποψη/απόψεις να πω
οτι ο μπαμπινιώτης είναι ο δημοφιλέστερος  γλωσσολόγος,
οχι ο εγκυρότερος.
 

Επισκέπτης
Λίγοι είναι αξιοπρεπείς, και διατηρούν την κουβέντα σε ένα επίπεδο που πραγματικά χαίρεται κανείς να κουβεντιάζει (φωτεινό παράδειγμα ο Δημήτριος 1000). Διάβασε λίγο παλιά thread (στο "Πολιτική και Θρησκευτικά") και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Eυχαριστώ ρε Σταύρο ! Το ίδιο μπορώ να πώ και εγώ για εσένα , ασχέτως αν σε πειράζω καμιά φορά ...
;)
Διαφωνώ (σχεδόν πάντα) μαζί σου σε θέματα πίστεως.
Είμαι όμως της άποψης πως πρέπει να ακούς το διαφορετικό.Μόνο αν το ακούσεις και έχεις μάλλιστα και τη δύναμη να το απορρίψεις ή και να το αντικρούσεις , μπορείς να νοιώθεις ασφαλής για τις θέσεις σου.
 

xagnostos2006

Ανώτερος
Εγγρ.
1 Μαρ 2006
Μηνύματα
993
Κριτικές
12
Like
1.620
Πόντοι
5.965
...
Είμαι όμως της άποψης πως πρέπει να ακούς το διαφορετικό.Μόνο αν το ακούσεις και έχεις μάλλιστα και τη δύναμη να το απορρίψεις ή και να το αντικρούσεις , μπορείς να νοιώθεις ασφαλής για τις θέσεις σου.

Σωστός!!!
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Φαίνεται, Vaso μου, πως έχεις χάσει τεύχη από το τι έχει γραφτεί (ξεχέζοντάς με πατόκορφα) σχετικά με τα θρησκευτικά σε αυτό το site. Το έργο όχι μόνο το έχω δει, αλλά το έχω μάθει απ έξω πια.

φιλτατε σε "ξεχεσα" οπως λες γιατι μας προσεβαλες ολους τους ορθοδόξους(αν δεν το πηρες χαμπαρι) ειρωνευοντας την ανασταση των νεκρων και κατ'επεκταση Του Κυρίου ημών ιησού χριστου!(στο ποστ σου περι κηδειας..)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom