Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Γεια σε ολους,
Αναφέρω απλώς οτι είμαι άθεος, και θα το προχωρήσω λίγο παραπέρα οτι δηλαδή αντιμετωπίζω γενικά με τεράστια δισπιστία και σκεπτικισμό κάθε παραφυσική ερμηνεία φαινομένων. Έχοντας την ιδιότητα και του φοιτητή θετικής επιστήμης αυτή η συμπεριφορά μου ενισχήθηκε.
Απο προσωπική εμπειρία μόνο, διαπίστωσα οτι σε μεγάλο ποσοστό ειναι αθρησκοι-αθεοι μόνο οι βιολόγοι.
Οσον αφορά τον χριστιανισμό τον οποίο αντιπαθώ πιο πολύ κυρίως λόγω των οπαδών του, ψαξτε μόνο λίγο για την πρώτη περίοδο του Χριστ. στην Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και θα δείτε μαζικές σφαγές 'απιστων' στον ευρύτερο Ελλαδικό χώρο την Κυπρο, την Αλεξανδρεια ,την Συρία, την καταστροφή των Αρχαιων ναων, το κάψιμο των αρχαιων κειμένων και των βιβλιοθηκών τίς δολοφονίες επιστημόνων, και την βύθηση το πληθυσμού στην αμάθεια και την δεισιδαιμονία. Αυτά συνεχίστηκαν ανα διαστήματα βέβαια, ενώ καποιοι μοναχοι με ιδιαιτερο Ελληνικό αίσθημα διατήρισαν και αντέγραψαν την γνώση. Επίσης παρατηρήστε οτι αρκετοί πρώτοι άγιοι ειχαν διαπράξει δολοφονίες. Τα μισά στοιχεία που έχω δει αν είναι αληθινά τοτε είναι αρκετά για να με προβληματήσουν στο ότι ακόμη και το κάψιμο της Ρώμης τελικά μπορεί να ήταν έργο χριστιανικής ομάδας ,οπως υποστήριξε ο ηρωδης ο οποιος έχει δαιμονοποιηθεί. Αφου οι προτοχριστιανοί +70 μ.χ. ήταν και φορείς της εβραϊκής επανάστασης με σκοπό την καταστροφή της ''πόρνης Ρωμης'' (βλ. και αποκάλυψη). Εκτός όμως απο όλα αυτά έστω και οι μισοί Έλληνες να ήταν χριστιανοί και να βοηθούσαν τους άλλους μισους τοτε ρε μαγκα, αυτή η χώρα δεν θα ήταν όπως ειναι. Συγνώμη εαν κούρασα άλλα θα επανέλθω. Ολα αυτά προσωπικές απόψεις αλλα με αρκετούς ομοϊδεάτες.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Τα μισά στοιχεία που έχω δει αν είναι αληθινά τοτε είναι αρκετά για να με προβληματήσουν στο ότι ακόμη και το κάψιμο της Ρώμης τελικά μπορεί να ήταν έργο χριστιανικής ομάδας ,οπως υποστήριξε ο ηρωδης ο οποιος έχει δαιμονοποιηθεί. Αφου οι προτοχριστιανοί +70 μ.χ. ήταν και φορείς της εβραϊκής επανάστασης με σκοπό την καταστροφή της ''πόρνης Ρωμης'' (βλ. και αποκάλυψη). Εκτός όμως απο όλα αυτά έστω και οι μισοί Έλληνες να ήταν χριστιανοί και να βοηθούσαν τους άλλους μισους τοτε ρε μαγκα, αυτή η χώρα δεν θα ήταν όπως ειναι. Συγνώμη εαν κούρασα άλλα θα επανέλθω. Ολα αυτά προσωπικές απόψεις αλλα με αρκετούς ομοϊδεάτες.

Mάλλον θα εννοείς τον Νέρωνα.  :)


Εγώ είμαι αυτός ?  Το προτιμώ πάντως απ΄ το Δημήτριος που με λένε μερικοί. Λες και είμαι Μητροπολίτης ακούγεται...

Δημήτριε σαν να μην μας τα λές καλά  :grin:
Προτιμάς το Μιμίκος (με ότι φέρνει στον νου) από το αρχαιοελληνικό Δημήτριος :think:
 

Επισκέπτης
Συγκεκριμένα το Δημήτριος, μου θυμίζει τον Αρχιεπίσκοπο Αμερικής. Πές με Δημήτρη, δε χάθηκε ο κόσμος...
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Ναι, ενοείται τον Νέρωνα ήθελα να γράψω. :headbang:
Έγραψα λίγα πράγματα για απάντηση σε post σαν το #60
Και στο κατω κατω καλύτερα ο Διόνυσος & Απόλλωνας που ήταν χορηγοί στα μεθύσια (με μετρο πάντα) και τις παρτούζες.
Και για μία αντίστοιχη ιστορία να πουμε την μαζική δολοφονία βρεφών και παιδιών των Αιγυπτίων απο τον θεό των Εβραίων στη βιβλο, μάλλον πιο ήπια φαίνεται η δικιά σου germaon.
 

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
11
Πόντοι
16
Ναι, ενοείται τον Νέρωνα ήθελα να γράψω. :headbang:
Έγραψα λίγα πράγματα για απάντηση σε post σαν το #60
Και στο κατω κατω καλύτερα ο Διόνυσος & Απόλλωνας που ήταν χορηγοί στα μεθύσια (με μετρο πάντα) και τις παρτούζες.
Και για μία αντίστοιχη ιστορία να πουμε την μαζική δολοφονία βρεφών και παιδιών των Αιγυπτίων απο τον θεό των Εβραίων στη βιβλο, μάλλον πιο ήπια φαίνεται η δικιά σου germaon.

:think: :think: :think: :think: :think:
 

bigpipis7

Ανώτερος
Εγγρ.
5 Νοε 2006
Μηνύματα
2.577
Κριτικές
29
Like
527
Πόντοι
5.855
πατρις-θρησκεια-οικογενεια-ροκ-ολυμπιακος :rockon:οχι με την σειρα ακριβως που τη γραφω :2funny:
 

Επισκέπτης
ΘΡΥΛΟΣ θρησκεια τρομοκρατια & τα μυαλα στα καγκελα..
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Γεια σε ολους,
Αναφέρω απλώς οτι είμαι άθεος, και θα το προχωρήσω λίγο παραπέρα οτι δηλαδή αντιμετωπίζω γενικά με τεράστια δισπιστία και σκεπτικισμό κάθε παραφυσική ερμηνεία φαινομένων. Έχοντας την ιδιότητα και του φοιτητή θετικής επιστήμης αυτή η συμπεριφορά μου ενισχήθηκε.
Απο προσωπική εμπειρία μόνο, διαπίστωσα οτι σε μεγάλο ποσοστό ειναι αθρησκοι-αθεοι μόνο οι βιολόγοι.
Οσον αφορά τον χριστιανισμό τον οποίο αντιπαθώ πιο πολύ κυρίως λόγω των οπαδών του, ψαξτε μόνο λίγο για την πρώτη περίοδο του Χριστ. στην Ρωμαϊκή αυτοκρατορία και θα δείτε μαζικές σφαγές 'απιστων' στον ευρύτερο Ελλαδικό χώρο την Κυπρο, την Αλεξανδρεια ,την Συρία, την καταστροφή των Αρχαιων ναων, το κάψιμο των αρχαιων κειμένων και των βιβλιοθηκών τίς δολοφονίες επιστημόνων, και την βύθηση το πληθυσμού στην αμάθεια και την δεισιδαιμονία. Αυτά συνεχίστηκαν ανα διαστήματα βέβαια, ενώ καποιοι μοναχοι με ιδιαιτερο Ελληνικό αίσθημα διατήρισαν και αντέγραψαν την γνώση. Επίσης παρατηρήστε οτι αρκετοί πρώτοι άγιοι ειχαν διαπράξει δολοφονίες. Τα μισά στοιχεία που έχω δει αν είναι αληθινά τοτε είναι αρκετά για να με προβληματήσουν στο ότι ακόμη και το κάψιμο της Ρώμης τελικά μπορεί να ήταν έργο χριστιανικής ομάδας ,οπως υποστήριξε ο ηρωδης ο οποιος έχει δαιμονοποιηθεί. Αφου οι προτοχριστιανοί +70 μ.χ. ήταν και φορείς της εβραϊκής επανάστασης με σκοπό την καταστροφή της ''πόρνης Ρωμης'' (βλ. και αποκάλυψη). Εκτός όμως απο όλα αυτά έστω και οι μισοί Έλληνες να ήταν χριστιανοί και να βοηθούσαν τους άλλους μισους τοτε ρε μαγκα, αυτή η χώρα δεν θα ήταν όπως ειναι. Συγνώμη εαν κούρασα άλλα θα επανέλθω. Ολα αυτά προσωπικές απόψεις αλλα με αρκετούς ομοϊδεάτες.

Μου κάνει μεγάλη εντύπωση να ειναι άθεος κάποιος που σπουδάζει θετική επιστήμη, οπως βιολογία, φυσική ή αστρονομία.
Θα περίμενα το ακριβώς αντίθετο. Έχοντας κάποιος δει την ευφυία και τη νομοτέλια με την οποία ειναι φτιαγμένη η φύση, το σύμπαν, τα έμβια όντα θα έπρεπε να είχε νιώσει την ευφυία του Θεού και να είχε πειστεί οτι υπάρχει Θεός. Δε μιλάω για θρησκεία, αυτο ειναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, αλλα για αποδοχή της ύπαρξης ανώτερου όντως που δημιούργησε τα πάντα.
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση να ειναι άθεος κάποιος που σπουδάζει θετική επιστήμη, οπως βιολογία, φυσική ή αστρονομία.
Θα περίμενα το ακριβώς αντίθετο. Έχοντας κάποιος δει την ευφυία και τη νομοτέλια με την οποία ειναι φτιαγμένη η φύση, το σύμπαν, τα έμβια όντα θα έπρεπε να είχε νιώσει την ευφυία του Θεού και να είχε πειστεί οτι υπάρχει Θεός. Δε μιλάω για θρησκεία, αυτο ειναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, αλλα για αποδοχή της ύπαρξης ανώτερου όντως που δημιούργησε τα πάντα.

τα ειπες ολα μεγαλε!
 

punter

Μέλος
Εγγρ.
12 Νοε 2007
Μηνύματα
2.048
Like
11
Πόντοι
16
οποιος το ψαξει πολυ αυτο το θεμα,

δεν κοιματε τα βραδια, ξενερωνει με την ζωη του, δεν του κανει αισθηση τιποτα πια...

Αφηστε μας να μαμησουμε κ να μιλισουμε για πουτανες κ μαμησια σας παρακαλω..  το σιτε ειναι BOURDELA.COM..

να πατε στο FOCUS.COM η απου αλλου να ναι...

Σας το λεω γιατι κ εγω την περασα την φαση αυτη!!!!

κ σας λεω, η λυση ειναι ΣΕΞ κ παρτουζα...

εκει καταλαβαινεις εαν υπαρχει Θεος

Φιλια
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση να ειναι άθεος κάποιος που σπουδάζει θετική επιστήμη, οπως βιολογία, φυσική ή αστρονομία.
Θα περίμενα το ακριβώς αντίθετο. Έχοντας κάποιος δει την ευφυία και τη νομοτέλια με την οποία ειναι φτιαγμένη η φύση, το σύμπαν, τα έμβια όντα θα έπρεπε να είχε νιώσει την ευφυία του Θεού και να είχε πειστεί οτι υπάρχει Θεός. Δε μιλάω για θρησκεία, αυτο ειναι ανθρώπινο κατασκεύασμα, αλλα για αποδοχή της ύπαρξης ανώτερου όντως που δημιούργησε τα πάντα.

Καλύτερα να μη γενικολογούμε αλλα να προσεγγίζουμε ένα θέμα που δε γνωρίζουμε με βάση τις προσωπικές εμπειρίες μας - οι οποίες όμως προφανώς ΔΕΝ αποτελούν κανόνα.

Το λέω έχοντας γνωρίσει πολλούς ανθρώπους που εμπίπτουν στην κατηγορία την οποία αναφέρεις (θετικές επιστήμες) οι οποίοι είναι άθεοι.

Δεν ξέρω αν αυτό το ανώτερο πλάσμα που αναφέρεις ήταν το καλοκαίρι στην ελλάδα.

 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Καλύτερα να μη γενικολογούμε αλλα να προσεγγίζουμε ένα θέμα που δε γνωρίζουμε με βάση τις προσωπικές εμπειρίες μας - οι οποίες όμως προφανώς ΔΕΝ αποτελούν κανόνα.

Το λέω έχοντας γνωρίσει πολλούς ανθρώπους που εμπίπτουν στην κατηγορία την οποία αναφέρεις (θετικές επιστήμες) οι οποίοι είναι άθεοι.

Δεν ξέρω αν αυτό το ανώτερο πλάσμα που αναφέρεις ήταν το καλοκαίρι στην ελλάδα.

Ναι, κ εγω ξερω πολλούς ανθρώπους, ειδικά απο θετικές επιστήμες, που ειναι άθεοι. Δεν αμφισβητώ καθόλου οτι υπάρχουν πολλοί άθεοι. Απλα λέω οτι αυτο μου φαίνεται παράλογο/αφύσικο, ειδικά για αυτούς που εχουν σπουδάσει θετική επιστήμη. Το αλλο που ειπες για καλοκαίρι στην Ελλάδα το ανώτερο ον συγνώμη αλλα δε το κατάλαβα
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Το αλλο που ειπες για καλοκαίρι στην Ελλάδα το ανώτερο ον συγνώμη αλλα δε το κατάλαβα

Αγαπητέ αν αυτό το ανώτερο ον εκτός απο την κατασκευή του έργου έχει αναλάβει και τη συντήρηση, κάπου έχει αμελήσει το έργο του - αν κρίνω απο τις πυρκαγιές στην ελλάδα το καλοκαίρι, το θάνατο ανθρώπων και ζώων, και την καταστροφή του περιβάλλοντος. Προς όφελος των λαμόγιων.

 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Αγαπητέ αν αυτό το ανώτερο ον εκτός απο την κατασκευή του έργου έχει αναλάβει και τη συντήρηση, κάπου έχει αμελήσει το έργο του - αν κρίνω απο τις πυρκαγιές στην ελλάδα το καλοκαίρι, το θάνατο ανθρώπων και ζώων, και την καταστροφή του περιβάλλοντος. Προς όφελος των λαμόγιων.

Παρα πολυ σωστα! Εδω μπαίνει το θέμα πως αντιλαμβανόμαστε το Θεό, ο καθένας μας αλλα και η κάθε θρησκεία. Θεωρώ παράλογο να περιμένει κάποιος να μας "σώσει" ο καλός θεούλης. Αλλο η αποδοχή της ύπαρξης του Θεού και αλλο να περιμένεις ο δημιουργός να "επεμβαίνει" στα ανθρώπινα θέματα. Νομίζω οτι αυτη η τελευταία αντίληψη ειναι ανώριμη. Ομως οι άνθρωποι φαίνεται οτι εχουν ανάγκη να έχουν ενα Θεο προστάτη, απο την αρχαιότητα.
 

tomito

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
15 Μαΐ 2006
Μηνύματα
10.311
Κριτικές
3
Like
164
Πόντοι
166
Νομίζω οτι αυτη η τελευταία αντίληψη ειναι ανώριμη. Ομως οι άνθρωποι φαίνεται οτι εχουν ανάγκη να έχουν ενα Θεο προστάτη, απο την αρχαιότητα.

Έναν Θεο προστάτη είχε μόνο ένα έθνος
Όλα τα άλλα είχαν πολλούς
Στην αρχαιότητα...
Μετά ο εθνοφυλετικός θεός του ενός έθνους
Έγινε ο Μοναδικός Θεός όλων των Εθνών
 
Εγγρ.
7 Νοε 2007
Μηνύματα
1.768
Κριτικές
4
Like
3
Πόντοι
16
Έναν Θεο προστάτη είχε μόνο ένα έθνος
Όλα τα άλλα είχαν πολλούς
Στην αρχαιότητα...
Μετά ο εθνοφυλετικός θεός του ενός έθνους
Έγινε ο Μοναδικός Θεός όλων των Εθνών

Αλλα εθνη ειχαν 1 Θεο, αλλα πολλούς. Συνήθως βάζανε 1 θεο σε καθε "πόστο", αλλος για θάλασσα, αλλος για πόλεμο, οπως κάνουν και σήμερα οι Χριστιανοί, Αγιος Νικόλας, Αγιος Γιώργης κτλ. Μικρη η διαφορά, επειδη τους λένε αγίους κι οχι θεους.
Μαλλον εννοείς το Θεο των Εβραίων που τους προστάτευε και μετα μεσω του Χριστιανισμού τον ιυοθετήσαμε ολοι οι δυτικοι.
 

Enforcer

Μέλος
Εγγρ.
17 Μαΐ 2007
Μηνύματα
5.439
Like
9
Πόντοι
66
Είναι καλό που η αγορά της θρησκείας έχει ανοίξει πλεον και ο ανταγωνισμός είναι εντονότερος

Το θέμα με αφήνει παγερά αδιάφορο γι'αυτό και δε νομιζω οτι η συμμετοχή μου θα δώσει αξία στο παρόν θρεντ

Καλή συνέχεια
 

peloponisios

Μέλος
Εγγρ.
1 Σεπ 2005
Μηνύματα
1.630
Like
3
Πόντοι
16
Είναι, νομίζω, αστείο και συνάμα άμετρο, ύβρη να πιστεύουμε ότι μπορούμε να αντιληφθούμε με το κοιμισμένο, υποταγμένο, υπνωτισμένο δυαδικό και τετραδιάστατης αντίληψης(αυτό που μας επιτρέπεται) μυαλουδάκί μας τον ανεκλάλητο. Αν αυτός υπάρχει(και όχι με την έννοια υπο-άρχω βέβαια) δεν έχει χώρο, χρόνο. Είναι πέραν όλων και παντού. Η έλλειψη ταπεινότητας οδηγεί σε τέτοιες συμπεριφορές.
Υποθετικά και μόνον πάντα, ο Ήλιος είναι η αποκρυστάλλωση του Θείου. Αλλά δεν είμαι σίγουρος, οι συγγενείς μας έλεγαν να φοβόμαστε την πλάνη της Σελήνης και του Ηλίου, υποννοώντας ότι ίσως δεν είναι πραγματικοί αλλά αντικατοπτρισμοί.
 

cretan335

Μέλος
Εγγρ.
30 Ιαν 2007
Μηνύματα
5.488
Like
1
Πόντοι
66
Να σας προτείνω to βιβλίο του David Icke, The World's biggest secret.
Ούτε ο συγγραφέας είναι σοβαρός, ούτε το πόνημα του είναι κάτι το αξιόλογο.
Έχει όμως μια ωραία ιστορική αναδρομή για τις θρησκείες και περιγράφει, εξίσου ωραία, πως δανείζονται μεταξύ τους διάφορα στοιχεία.
Δεν ξέρω κατά πόσο η δουλειά του ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αλλά σε κάποιες σκέψεις με έβαλε.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom