Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
Γιατί ρε Μήτσο δεν είναι?
Ποιό λόγο βρίσκεις να είναι κάποιος υποχρεωμένος να δηλώνει τα "πιστεύω" του, αν δε γουστάρει να το κάνει?

Σταύρε …


Για εμένα το θρήσκευμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προσωπικό δεδομένο.
Για το Νομοθέτη μπορεί να είναι . Η μάλλον για να το διατυπώσω καλύτερα , άλλες φορές αποτελεί προσωπικό δεδομένο , άλλες φορές  όχι , άλλες φορές αμφισβητείται αν είναι η όχι … ένα μπάχαλο με λίγα λόγια .
Και το όλο μπλέξιμο ξεκινά από την παραδοχή . Το ότι προσπαθούμε να το κάνουμε προσωπικό δεδομένο , ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ .

Αν ήταν προσωπικό δεδομένο , δεν θα ίσχυαν (σήμερα) τα κάτωθι :

1. Με τη γέννηση ενός παιδιού θα  επέβαλε ο νομοθέτης στο γονέα να ενεργήσει υποχρεωτικά ονοματοδοσία . Δεν θα αφηνόταν στην κρίση του να επιλέξει μεταξύ ονοματοδοσίας και βαπτίσεως . Γιατί με την καταχώρηση στα ληξιαρχικά αποσπάσματα, της βαπτίσεως , παραβιάζεται το προσωπικό δεδομένο του θρησκεύματος.
2. Δεν θα αναγνωριζότανε ο θρησκευτικός γάμος ως ισάξιος του πολιτικού γάμου. Και πάλι με την καταχώρηση στα ληξιαρχεία  του θρησκευτικού γάμου , παραδεχόμαστε ότι δεν  είναι προσωπικό δεδομένο … αφού δηλώνεται επίσημα .
3. Στο σχολείο , όταν θα πάρουν οι μαθητές απολυτήριο , και από το έντυπο θα απουσιάζει η βαθμολόγηση του μαθήματος των θρησκευτικών … ο μαθητής θα στιγματιστεί για μια ζωή και με τη σφραγίδα του σχολείου … άρα η λύση δεν είναι η απαλλαγή από τη διδασκαλία του μαθήματος των θρησκευτικών , αλλά η αντικατάστασή του από τη θρησκειολογία . Εγώ μόνο όταν διδάχθηκα τις άλλες θρησκείες , κατάλαβα το μεγαλείο και την υπεροχή της Χριστιανικής !
4. Στην ποινική διαδικασία , δεν θα απαιτούνταν ο όρκος … ο οποίος μάλιστα  δίδεται και ενώπιον πολλών (δικαστήριο) . Εδώ που είναι το προσωπικό δεδομένο ?
5. Στους ιερείς θα έπρεπε να απαγορευθεί  το ράσο . Είναι κι αυτοί Έλληνες , και δεν κάνει να φανερώνουν το θρήσκευμά τους  … 
6. Τα μειονοτικά σχολεία της Δυτικής Θράκης (Μουσουλμανικά) , αλλά και τα Εκκλησιαστικά  Γυμνάσια και Λύκεια  , δεν θα έπρεπε να λειτουργούν . Και μόνο ο τίτλος του σχολείου στο Απολυτήριο , προδίδει το θρήσκευμα του μαθητή …

Και άλλα πολλά που δε μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό τώρα …


Το πρόβλημα εστιάζεται στην παραδοχή όπως προείπα . Δεν είναι προσωπικό δεδομένο  . Παρουσιάζεται σε όλες τις  εκφάνσεις του ανθρώπινου βίου , όχι μόνο στην Ελλάδα , αλλά ΠΑΝΤΟΥ .
Ο τρόπος ζωής του σύγχρονου ανθρώπου , η νέα τάξη πραγμάτων … κτλ κτλ κτλ … προσπαθούν να το κάνουν ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ , προσωπικό δεδομένο . Τι να κάνουμε ? Να τα βάλουμε με τη νέα εποχή και με τις νέες αντιλήψεις ? Μόδα είναι … θα περάσει !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Για εμένα το θρήσκευμα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ προσωπικό δεδομένο.
Για το Νομοθέτη μπορεί να είναι.
Μήτσε,
Χαίρομαι πάρα πολύ που επί τέλους μια φορά (νομίζω για πρώτη στη μακρόχρονη κουβέντα μας) διατυπώνεις άποψη ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ από την ισχύουσα νομοθεσία.  Και χαίρομαι, όχι γιατί σε τσάκωσα στην παρανομία, αλλά γιατί επί τέλους δείχνεις με αυτό ότι καταλαβαίνεις ότι άλλο είναι το τι λέει ο Νόμος, και άλλο τι ο καθένας μας (εσύ, εγώ, κλπ) πιστεύεις κάθε φορά ως σωστό. Επί τέλους, να ένα πρώτο σημάδι βελτίωσης!
Και βεβαίως, θα διαφωνήσω και πάλι μαζί σου, και θα σου πω το εξής:
Το θρήσκευμα πρέπει να είναι προσωπικό δεδομένο.  Και προαιρετικό.  Με αυτό εννοώ ότι ο Νόμος πρέπει να προστατεύει αυτόν που λέει: «Δε γουστάρω να λέω τι πιστεύω», και ταυτόχρονα να αφήνει ελεύθερο αυτόν που γουστάρει να το κάνει, να το κάνει.
Είναι σαν το αδερφιλίκι. Ο ένας είναι κρυφαδελφή, το γουστάρει και το κάνει αλλά δε το λέει πουθενά, και ο άλλος είναι Λιλας. Δε θεωρώ ούτε ότι πρέπει να υποχρεώσουμε την κρυφαδελφή να βγει να το δηλώσει, ούτε ότι πρέπει να υποχρεώσουμε το Λίλα να κρύψει ότι είναι αδερφή (αν είναι – λέμε τώρα!).

Επειδή λοιπόν διάφοροι περίεργοι (άνθρωποι, ομάδες, καθεστώτα, αρχές, κλπ) θεωρούν δικαίωμά τους το να υποχρεώνουν τον συνάνθρωπο να δηλώνει όλα αυτά τα μη χρειαζούμενα να δηλωθούν (να σου θυμίσω τα σεντόνια που κρεμιώντουσαν απ το μπαλκόνι με τα αίματα της δηλωμένης παρθενιάς?), πρέπει να υπάρχει ο Νόμος που θα λέει: «Εεεεπ, μέχρι εδώ». Από κει και πέρα, αν εγώ είμαι αδεφρή και θέλω να κρατάω λάβαρο πρώτος-πρώτος στο gay parade, ή αν εσύ είσαι xxxxxxxx xxxxxxxx και θέλεις να κρατάς εξαπτέρυγο στη λιτανεία, μαγκιά μας, και ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ και οι δυο να το κάνουμε.
Αλλά κανείς δε μπορεί να μας υποχρεώνει να το κάνουμε.

Υπό το πρίσμα αυτό, καταλαβαίνεις ότι όλα τα υπόλοιπα που έγραψες είναι άτοπα.
Και τα πιάνω ένα-ένα:

Με τη γέννηση ενός παιδιού θα  επέβαλε ο νομοθέτης στο γονέα να ενεργήσει υποχρεωτικά ονοματοδοσία . Δεν θα αφηνόταν στην κρίση του να επιλέξει μεταξύ ονοματοδοσίας και βαπτίσεως . Γιατί με την καταχώρηση στα ληξιαρχικά αποσπάσματα, της βαπτίσεως , παραβιάζεται το προσωπικό δεδομένο του θρησκεύματος.
Κακώς δεν το επιβάλλει. Δε συμφωνώ με το νόμο.
Δεν θα αναγνωριζότανε ο θρησκευτικός γάμος ως ισάξιος του πολιτικού γάμου. Και πάλι με την καταχώρηση στα ληξιαρχεία  του θρησκευτικού γάμου , παραδεχόμαστε ότι δεν  είναι προσωπικό δεδομένο … αφού δηλώνεται επίσημα.
Και εδώ το ίδιο έπρεπε να ισχύει, πιστεύω. Υποχρεωτικά στο ληξιαρχείο, και μετά ότι παράτες θέλετε.
Επειδή δε είμαι (νομίζω) αρχαιότερος θα σου πω ότι θυμάμαι πολύ καλά την εποχή που οι πρώτες κυβερνήσεις του Πασοκ (1982~83) σχεδίαζαν τις αλλαγές του οικογενειακού δικαίου, και την ΛΥΣΣΑΛΕΑ αντίδραση της εκκλησίας (με διάφορους τρόπους, μεταξύ των οποίων και τη δημοσίευση άρθρων σαν αυτό που ανέβασες τις προάλλες) στο να γίνουν υποχρεωτικά για όλους τους πολίτες όλα αυτά τα πράματα ενώπιον μιας και μόνο κρατικής αρχής.
Αυτός είναι ο «χωρισμός» που θέλουν οι παπάδες...

Στο σχολείο , όταν θα πάρουν οι μαθητές απολυτήριο , και από το έντυπο θα απουσιάζει η βαθμολόγηση του μαθήματος των θρησκευτικών … ο μαθητής θα στιγματιστεί για μια ζωή και με τη σφραγίδα του σχολείου … άρα η λύση δεν είναι η απαλλαγή από τη διδασκαλία του μαθήματος των θρησκευτικών , αλλά η αντικατάστασή του από τη θρησκειολογία .
Μπα?  Αν λοιπόν εσύ θεωρείς «στίγμα» την έλλειψη βαθμού στα θρησκευτικά, να πάψουν να διδάσκονται, να μην έχει κανείς μαθητής βαθμό σε αυτό το μάθημα, για να σου στερήσουμε τη δυνατότητα να «στιγματίζεις» ανθρώπους ανάλογα με τα πιστεύω τους.
Έχει υποφέρει πολύ η χώρα (και ο κόσμος γενικότερα) από τη δίωξη των ιδεών, και κάθε βήμα προς την κατεύθυνση που καταργεί τη δυνατότητα του να γίνεται αυτή, καλό είναι.

Εγώ μόνο όταν διδάχθηκα τις άλλες θρησκείες , κατάλαβα το μεγαλείο και την υπεροχή της Χριστιανικής !
Ναι, είναι προφανές αυτό...  Το ότι τα έχεις «διδαχθεί» εννοώ.

Στην ποινική διαδικασία , δεν θα απαιτούνταν ο όρκος … ο οποίος μάλιστα  δίδεται και ενώπιον πολλών (δικαστήριο) . Εδώ που είναι το προσωπικό δεδομένο ?
Νομίζω ότι όπως δίνεται στους αλλόθρησκους η δυνατότητα να ορκιστούν στο Κοράνι και τα διάφορα άλλα «ιερά» βιβλία που υπάρχουν, δίνεται η δυνατότητα και στους άθεους να κάνουν κάποιου άλλου τύπου όρκο. «Στο λόγο της τιμής» ίσως, δεν ξέρω.  Και δεν ξέρω, γιατί παρ’ όλο που έχω πάει μάρτυρας σε δίκες (και ποινικές και αστικές), και παρ’ όλο που όπως γνωρίζεις δεν πιστεύω σε κανένα θεό, δε το έκανα θέμα όταν μου είπαν «ορκίζεσαι». Είπα «ορκίζομαι». Δε θεώρησα δηλαδή απαραίτητο να φάω χρόνο από τη διαδικασία για να καλύψω τις δικές μου πεποιθήσεις. Είναι άνευ ουσίας ο τύπος αυτός, η ουσία είναι να πει κανείς την αλήθεια, και αυτή την είπα, «δίχως να προσθέσω ή να αποκρύψω τι».

Στους ιερείς θα έπρεπε να απαγορευθεί  το ράσο . Είναι κι αυτοί Έλληνες , και δεν κάνει να φανερώνουν το θρήσκευμά τους
Είπαμε: Δεν υπάρχει το «δεν κάνει να φανερώνουν». Αν γουστάρουν να το φανερώνουν, ας το φανερώνουν.  Και μάλιστα (για να το προχωρήσω λίγο) διαφωνώ με αυτή την ιστορία που έχει ξεκινήσει στη Γαλλία με την μπούρκα. Τι θα πει «δε θα φοράτε μπούρκα!»?  Ότι θέλουν θα φοράνε!

Τα μειονοτικά σχολεία της Δυτικής Θράκης (Μουσουλμανικά) , αλλά και τα Εκκλησιαστικά  Γυμνάσια και Λύκεια  , δεν θα έπρεπε να λειτουργούν . Και μόνο ο τίτλος του σχολείου στο Απολυτήριο , προδίδει το θρήσκευμα του μαθητή
Βεβαίως και δε θα έπρεπε να υπάρχουν. Η εκπαίδευση (αν είναι δημόσιο αγαθό και παρέχεται από το κράτος σε όλους δωρεάν), πρέπει να παρέχεται υπό μια μορφή και ίδια. Το αν υπάρχουν μειονότητες στη χώρα που μιλάνε άλλη γλώσσα, και επομένως η εκπαίδευση πρέπει να παρέχεται και σε αυτή για τα παιδιά της, είναι άλλο θέμα. Στην Ελβετία π.χ. υπάρχουν 4 γλώσσες, και η εκπαίδευση προσφέρεται και στις 4. Γιατί εδώ δεν πρέπει να προσφέρεται?  Το ότι τα σχολεία στη Θράκη χαρακτηρίζονται «Μουσουλμανικά» είναι λάθος, όπως είναι λάθος και το ότι υπάρχουν «Εκκλησιαστικά». (Αλήθεια, γιατί αυτά λέγονται «Εκκλησιαστικά» και όχι «Χριστιανικά»? Κατά την ίδια λογική, «Εκκλησιαστικά» έπρεπε να λέγονται και τα της Θράκης!)

Και άλλα πολλά που δε μου έρχονται πρόχειρα στο μυαλό τώρα
Ούτε και μένα.

Και το όλο μπλέξιμο ξεκινά από την παραδοχή . Το ότι προσπαθούμε να το κάνουμε προσωπικό δεδομένο , ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
Είναι, Μήτσε. ΕΙΝΑΙ, είτε σ’ αρέσει, είτε όχι. Και είναι με την έννοια που σου είπα, ότι δηλαδή ο καθένας τα προσωπικά του δεδομένα αποφασίζει ο ίδιος αν θα τα δηλώσει ή όχι. Και ο πούστης, και ο θρησκευόμενος, και ο αιμοδότης. Αυτό πρέπει να κατοχυρώσει ο νομοθέτης, και με την έννοια αυτή, σε καλό δρόμο είμαστε.

Ο τρόπος ζωής του σύγχρονου ανθρώπου , η νέα τάξη πραγμάτων … κτλ κτλ κτλ … προσπαθούν να το κάνουν ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ , προσωπικό δεδομένο . Τι να κάνουμε ? Να τα βάλουμε με τη νέα εποχή και με τις νέες αντιλήψεις ? Μόδα είναι … θα περάσει !
Δεν καταλαβαίνω το κτλ κτλ σου... Δεν είναι θέμα τρόπου ζωής, ή νέας τάξης. Εϊναι θέμα ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ.

Αυτής, που η θρησκεία καταπιέζει και καταργεί επί αιώνες.
Τα ξανάπαμε αυτά.
 

Επισκέπτης
Μήτσε,
Χαίρομαι πάρα πολύ που επί τέλους μια φορά (νομίζω για πρώτη στη μακρόχρονη κουβέντα μας) διατυπώνεις άποψη ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ από την ισχύουσα νομοθεσία.  Και χαίρομαι, όχι γιατί σε τσάκωσα στην παρανομία, αλλά γιατί επί τέλους δείχνεις με αυτό ότι καταλαβαίνεις ότι άλλο είναι το τι λέει ο Νόμος, και άλλο τι ο καθένας μας (εσύ, εγώ, κλπ) πιστεύεις κάθε φορά ως σωστό. Επί τέλους, να ένα πρώτο σημάδι βελτίωσης!

Προφανώς και κάνεις λάθος ... ή δεν παρακολουθείς τα όσα γράφω ...!

Δεν είναι η πρώτη φορά που τάσσομαι ενάντια στην Κρατική Νομοθεσία . Υπάρχουν και άλλες φορές . Γενικά διαφοροποιούμαι όταν η Κρατική βούληση είναι αντίθετη προς τη ¨Θεία¨ βούληση . Και θα σου φέρω ένα παράδειγμα ... αυτό της Άμβλωσης . Για το  κράτος η μάνα που κάνει έκτρωση δεν θεωρείται φόνισα ... για την Εκκλησία όμως είναι  !

Άλλο Κράτος και άλλο Εκκλησία. Και όσο πιο γρήγορα επέλθει ο χωρισμός τους ... ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ !

Τώρα ως προς τα υπόλοιπα που γράφεις , θα απαντήσω εντελώς συνοπτικά.
Ή είναι το θρήσκευμα προσωπικό δεδομένο και δεν δηλώνεται ΠΟΥΘΕΝΑ ... ή δεν είναι και δηλώνεται ΠΑΝΤΟΥ.
Απο το 2000 και έπειτα το θρήσκευμα δεν αναγράφεται στα δελτία ταυτοτήτων (ως προσωπικό δεδομένο) ... αλλά η φωτογραφία του ανθρώπου στην μπροστινή όψη της ταυτότητας , τον έχει με ράσο και καλυμαύχι ! :2funny:

Μην το ψάχνεις ...
Είναι μεγάλη κουβέντα !
Για εμένα , εφόσον ΕΙΝΑΙ (προσωπικό)... ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΟΥΘΕΝΑ . Εφόσον δεν είναι ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ .
Η προαιρετικότητα οδηγεί σε χειρότερα και απο την υποχρεωτικότητα αποτελέσματα.
Γνώμη σου ... γνώμη μου  !
Δεν θα' ναι η πρώτη φορά άλλωστε που διαφωνούμε . ;)
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Δεν θα' ναι η πρώτη φορά άλλωστε που διαφωνούμε . ;)
Δεν έχεις καταλάβει, ότι ΔΕ διαφωνούμε!

Η προαιρετικότητα οδηγεί σε χειρότερα και απο την υποχρεωτικότητα αποτελέσματα.
Αυτό δεν το κατανοώ. Ένα παραδειγματάκι, please?

Για εμένα , εφόσον ΕΙΝΑΙ (προσωπικό)... ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΟΥΘΕΝΑ . Εφόσον δεν είναι ΔΗΛΩΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΟΥ.
Δε μου απαντάς όμως: Το πουστιρλίκι είναι προσωπικό, ή όχι? Αν ναι, καλώς δε δηλώνεται. Και σύμφωνα με όσα λες, ο σημαιοφόρος του gay parade θα πρεπε να διώκεται, διότι (προεραιτικώς) δηλώνει ότι τον παίρνει.
Προσπάθησε να καταλάβεις ότι ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να δηλώνει όποιο από τα προσωπικά του θέλει.  Διαφωνείς σε αυτό?

Απο το 2000 και έπειτα το θρήσκευμα δεν αναγράφεται στα δελτία ταυτοτήτων (ως προσωπικό δεδομένο) ... αλλά η φωτογραφία του ανθρώπου στην μπροστινή όψη της ταυτότητας, τον έχει με ράσο και καλυμαύχι !
Μα στο είπα, καλώς συμβαίνει.  Αν εγώ δηλαδή πάω για ταυτότητα με κόμμωση pank ή emo, θα μου πει «φέρε άλλη φωτογραφία» ο αστυνομικός?

Άλλο Κράτος και άλλο Εκκλησία.
Σε μένα το λες αυτό?

Και όσο πιο γρήγορα επέλθει ο χωρισμός τους ... ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ !
Βεβαίως! Μόνο που η εκκλησία δε θέλει!

Για το  κράτος η μάνα που κάνει έκτρωση δεν θεωρείται φόνισα ... για την Εκκλησία όμως είναι!
Για την εκκλησία αμαρτωλός είναι και αυτός που «συνάπτει» προγαμιαίες σχέσεις.  Και λοιπόν?

Γενικά διαφοροποιούμαι όταν η Κρατική βούληση είναι αντίθετη προς τη ¨Θεία¨ βούληση.
Σύγχιση πρέπει να έχει πάθει. Για εξέτασε το ενδεχόμενο να απορρίψεις την ύπαρξη «θείας» βούλησης!  Θα σε βγάλει από πολλά διλήμματα!

Δεν είναι η πρώτη φορά που τάσσομαι ενάντια στην Κρατική Νομοθεσία. Υπάρχουν και άλλες φορές.
Νομίζω Μήτσε μου ότι όποτε σε βολεύει πας με την κρατική, και όποτε σε βολεύει με την άλλη.
 

Kurwa

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2008
Μηνύματα
511
Like
6
Πόντοι
6
Ειμαι χριστιανος ορθοδοξος.Παντως αν και θεωρω οτι πιστευω απεχω αρκετα απο τον χαρακτηρισμο του θρησκου. :S
 

paykiller

Μέλος
Εγγρ.
24 Απρ 2006
Μηνύματα
205
Κριτικές
6
Like
0
Πόντοι
1
ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει.Ας αναλογιστει ομως απο που κραταει,τι εχει διαβασει η δει απο θρησκειες σε ποιους ανταποκρινονται τα εκαστοτε θρησκευτικα δογματα(σε ολους?,σε καποιους?σε ρυζοπαραδεισους?σε ουτοπιες?σε .σε.σε)και ας αποφασισει...
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Καιρός είναι να αποσυρθεί η εβραική μυθολογία απο τα Ελληνικά σχολεία. Οποιος θέλει υπάρχουν και τα κατηχητικά.
Kurwa αμφιβάλλω αν ξέρεις τι πιστεύεις , όπως και οι περισσότεροι.
Πια θρησκειολογία και παπαριες. Γιατι, τοτε αν είναι να περιέχει και τις απόψεις των ζουλου για την φύση.
 

Dr Lecter

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.442
Κριτικές
31
Like
2.562
Πόντοι
6.495
Οι ''Μαρτυρες του Ιεχωβα'' κ μονο τηρουν αυτα που εχει ζητησει ο Θεος απο τους ανθρωπους κυριως μεσω του λογου του(Αγια Γραφη).

Απο κει κ περα ο ορθοδοξος χριστιανος  θεωρειται για τον Θεο οτι θεωρειται κ αυτος που του εναντιωνεται με χιλιους δυο τροπους(ειτε ειναι αθεος ειτε οτιδηποτε αλλο)..Η εκκλησια,οι εικονες κτλ κτλ ειναι ειδωλολατρικα πραγματα που ο ιδιος ο Θεος εχει εκδηλωσει την απεχθεια του προς αυτα κ αλλα που οι ορθοδοξοι τηρουν σαν εθιμα συμφωνα με την θρησκεια τους..

Η αληθεια βρισκεται στην Αγια Γραφη κ μονο..Βεβαια απο το να την διαβασει καποιος μεχρι να ακολουθησει πιστα τις οδηγιες της υπαρχει τεραστια αποσταση κ δυσκολια..Οσοι καταφερνουν να τηρησουν τις οδηγιες της με πραξεις ειναι αποδεκτοι στον Θεο...
Ολοι εμεις οι αλλοι δεν εχουμε καμια ελπιδα για το μελλον(οσο απαισιοδοξο κ αν φαινεται αυτο)...

 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Δεν θα λετε θεος , γιατι μπερδευόμαστε , γιαχβέ θα λέτε απόγονοι του αβρααμ. Μανία σε αυτόν τον κόσμο να λένε όλοι θεός λες και υπάρχουν μόνο αυτοί.
 

Dr Lecter

Ανώτερος
Εγγρ.
15 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.442
Κριτικές
31
Like
2.562
Πόντοι
6.495
Λεμε Θεος καθως ετσι τον ξερουν οι περισσοτεροι..
Γιαχβε ειναι το πραγματικο του ονομα αλλα λιγοι το γνωριζουν...
 

Kurwa

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2008
Μηνύματα
511
Like
6
Πόντοι
6
Kurwa αμφιβάλλω αν ξέρεις τι πιστεύεις , όπως και οι περισσότεροι.
Πια θρησκειολογία και παπαριες. Γιατι, τοτε αν είναι να περιέχει και τις απόψεις των ζουλου για την φύση.

Θεωρω οτι πιστευω οσο ο μεσος Ελληνας τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερο.

Παντως ενα ειναι σιγουρο μισω τους Μουσουλμανους.
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Λοιπόν απο εδω και πέρα δόξα σοι ο γιαχβέ δημήτριε  :grin: ετσι;
ΥΓ: kurwa για ανέπτυξε αυτό για τους μουσουλμάνους γιατι έχει κάποιο ενδιαφέρον
 

Kurwa

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2008
Μηνύματα
511
Like
6
Πόντοι
6
Λοιπόν απο εδω και πέρα δόξα σοι ο γιαχβέ δημήτριε  :grin: ετσι;
ΥΓ: kurwa για ανέπτυξε αυτό για τους μουσουλμάνους γιατι έχει κάποιο ενδιαφέρον

Και μονο που ειναι οι Τουρκοι μουσουλμανοι και οι φανατικοι(οχι ολοι)Αλβανοι καθως και τα μουνια οι μουσουλμανοι της Βοσνιας λεει πολλα δεν νομιζω και συ να πας τους συγκεκριμενους λαους φιλε?Ε?
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Και μονο που ειναι οι Τουρκοι μουσουλμανοι και οι φανατικοι(οχι ολοι)Αλβανοι καθως και τα μουνια οι μουσουλμανοι της Βοσνιας λεει πολλα δεν νομιζω και συ να πας τους συγκεκριμενους λαους φιλε?Ε?
Σε παραπέμπω στις ατάκες του γεωργίου για τον κλασσικό μαλακα τον έλληνα (ο μέσος έλληνας).
Θέλω να σε ρωτήσω κάτι άλλο τους σέρβους δηλαδη τους πάς;
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
παιδια μην πεσει κι εδω κλειδωμα και μουταρισματα
 

Kurwa

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2008
Μηνύματα
511
Like
6
Πόντοι
6
Σε παραπέμπω στις ατάκες του γεωργίου για τον κλασσικό μαλακα τον έλληνα (ο μέσος έλληνας).
Θέλω να σε ρωτήσω κάτι άλλο τους σέρβους δηλαδη τους πάς;

Τα μοναδικα απολυτα αδερφια σε αυτην την γη :)
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Τα μοναδικα απολυτα αδερφια σε αυτην την γη :)
Αχ ρε kurwa σε κατάλαβα απο την αρχή, είναι πάρα πολλοι σαν εσένα όμως. Γιατι οι σέρβοι τα μοναδικά αδελφια; δες λιγο ιστορία, δες κανενα βίντεο απο τα αίσχη που έκαναν στο κόσοβο μιλάμε για φρικτές εικόνες.
Eva γιατι να μιουταριστει κάποιος; τι έγινε;
 

Kurwa

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2008
Μηνύματα
511
Like
6
Πόντοι
6
Αχ ρε kurwa σε κατάλαβα απο την αρχή, είναι πάρα πολλοι σαν εσένα όμως. Γιατι οι σέρβοι τα μοναδικά αδελφια; δες λιγο ιστορία, δες κανενα βίντεο απο τα αίσχη που έκαναν στο κόσοβο μιλάμε για φρικτές εικόνες.
Eva γιατι να μιουταριστει κάποιος; τι έγινε;

Εχεις δει εσυ τις φρικαλεοτητες που εχουν κανει εις βαρος των Σερβων οι Μουσουλμανοι Βοσνοι,Κροατες και
οι Αλβανοι?Μαλλον οχι.

Πιστεψε με και αυτα τα λεω επειδη ασχολουμε α-πι-στευ-τα σοβαρα με τα βαλκανικα θεματα εδω και χρονια.



 

Επισκέπτης
Εχεις δει εσυ τις φρικαλεοτητες που εχουν κανει εις βαρος των Σερβων οι Μουσουλμανοι Βοσνοι,Κροατες και
οι Αλβανοι?Μαλλον οχι.

Πιστεψε με και αυτα τα λεω επειδη ασχολουμε α-πι-στευ-τα σοβαρα με τα βαλκανικα θεματα εδω και χρονια.

:thumbsup:
Ατιμη φαρα οι μουσουλμανοι...Καλα τους εκαναν οτι μπορεσαν οι Σερβοι να καθαρισει το τοπιο αλλα δυστυχως δεν ολοκληρωσαν το εργο τους.Να τωρα τα αποτελεσματα...εχουμε ενα κρατιδιο 500 υπανθρωπων να μας κουνιεται και απο πανω και εμεις σαν ζωα να κανουμε διαπραγματευσεις...Απολυτη ξεφτυλα


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom