Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
[quote author=stavros51 link=topic=4367.msg628241#msg628241 date=12172322

Τα έχουμε πει, ο καθένας μας πιστεύει σε ότι θέλει, εσύ πιστεύεις (έτσι έχεις πει νομίζω), καλώς κάνεις, με για σου με χαρά σου. Εγώ όχι, με για μου με χαρά μου και μένα. Αυτό όλο το πράμα, με τα μαύρα ράσα, τα γένεια, τις ένρινες ψαλμωδίες, τα λεφτά, τις τελετές, τις Mercedes, ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ?

Αυτό δεν έχει καταφέρει να μου το εξηγήσει ΚΑΝΕΝΑΣ!
[/quote]Κονομαααααααααααα
Πελατες μουουουουουουουουυυουυουυουυ
μαμ μαμ...............
Τελικα βρεθηκε ο ακριβης αριθμος μετοχων της Εθνικης  τραπεζας που εχει στην κατοχη της η εκκλησια??????
Γιατι ακουσα οτι ηταν τοσο τεραστιο νουμερο που ειχε χαθει η μπαλλα......
Αχ κακομοιρε θεουλη εις το ονομα σου τι φαγοποτι πεφτει.....
Και εσυ αμεριμνος κοιτας και δεν επεμβαινεις.....
Γιατι τι περιμενεις?????????
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Χρηστίδη, στην πιο διεφθαρμένη χώρα της (Δυτικής??) Ευρώπης, η Εκκλησία ΑΕ δεν αποτελεί δυστυχώς εξαίρεση.

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν ιερομένοι που είναι πραγματικά άγιοι άνθρωποι. Αλλά είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα...
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Χρηστίδη, στην πιο διεφθαρμένη χώρα της (Δυτικής??) Ευρώπης, η Εκκλησία ΑΕ δεν αποτελεί δυστυχώς εξαίρεση.

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν ιερομένοι που είναι πραγματικά άγιοι άνθρωποι. Αλλά είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα...
Οταν λες αγιος τι ακριβως εννοεις?????πες μου μερικα συνωνυμα για να καταλαβω...Το θεωρεις καλο η κακο  το να ειναι καποιος αγιος??????
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Οταν λες αγιος τι ακριβως εννοεις?????πες μου μερικα συνωνυμα για να καταλαβω...Το θεωρεις καλο η κακο  το να ειναι καποιος αγιος??????

Κοίταξε, μην με μπερδεύεις με δύσκολους ορισμούς.
Λέω "άγιος άνθρωπος" όπως το λέει ο κόσμος στην καθομιλούμενη και με τον κοινό νου.
Δηλ. άνθρωποι ανιδιοτελείς που λειτουργούν στο πλαίσιο της εκκλησίας με ανοχή και με σκοπό να λύσουν κοινωνικά προβλήματα, να βοηθήσουν αυτού που έχουν προβλήματα κλπ...

Ναι υπάρχουν τέτοιοι (λίγοι) "άγιοι" στην εκκλησία. Είχα ακούσει για έναν στο Περιστέρι που νομίζω πως τον έδιωξαν γιατί συζούσε με μία!!
Αυτό μας πείραξε, ρε τους υποκριτές...
Οι άλλοι που κυκλοφορούν με τα μερσεντέ και στη ζούλα μαμάνε ανήλικα αγοράκια είναι μια χαρά...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Δεν προσπαθεί να επικρατήσει ... ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΑ , είτε το λέει το Σύνταγμα , είτε όχι .
Φυσικό και επόμενο είναι , αφου είναι επικρατούσα , να εχει και ισχύ .
Ειναι απλά τα πράγματα ... μην τα κάνουμε δύσκολα !
Δεν αντιλέγω.
Πρόσεξε όμως:
Πολλά "επικρατήσαντα" καθεστώτα (που είχαν και ισχύ) διαλύθηκαν σα να ήταν σκόνη που την πήρε ο άνεμος...
Χωρίς δυσκολίες!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν ιερομένοι που είναι πραγματικά άγιοι άνθρωποι.
Ρε Siegf, "άγιοι άνθρωποι" υπάρχουν παντού!
Γιατί δηλαδή, εδώ στο site νομίζεις ότι ΔΕΝ υπάρχουν?
 

Siegf

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.177
Like
0
Πόντοι
16
Ρε Siegf, "άγιοι άνθρωποι" υπάρχουν παντού!
Γιατί δηλαδή, εδώ στο site νομίζεις ότι ΔΕΝ υπάρχουν?
+1.000 ;)
Προφανώς!
Εδώ παίζει στατιστικά να υπάρχουν πιο πολλοί απ'ότι στην Εκκλησία...
 

Επισκέπτης
Δεν αντιλέγω.
Πρόσεξε όμως:
Πολλά "επικρατήσαντα" καθεστώτα (που είχαν και ισχύ) διαλύθηκαν σα να ήταν σκόνη που την πήρε ο άνεμος...
Χωρίς δυσκολίες!

Όπως το είπες ... τα καθεστώτα !
Συμφωνώ απόλυτα  !

Η Εκκλησία (και η κάθε ομολογία) δεν αποτελεί καθεστώς ... αλλά θεσμό της κοινωνιας. Δεν εξουσιάζει . Τα καθεστώτα εξουσιάζουν ... γι αυτό και ακολουθούν και οι επαναστάσεις άλλωστε !

Μη φοβάσαι όμως ...
Δεν έχουμε ανάγκη  !
Η ιστορία εχει δείξει οτι αντέχουμε ακομη και οταν "καθεστώτα" μας πολεμούν (Βλέπε Ρωσία ... για να μην πάμε πάλι στις αρένες της Ρώμης με τα λιοντάρια και στεναχωρηθούν ορισμένοι)
... αλλα και γενικότερα μπορω να πώ οτι είμαστε ανθεκτικότατοι στις χιλιετίες !!!
Δόξα σοι ο Θεός !
 

Επισκέπτης
Και βέβαια αυτά τα προνόμια δεν θέλει να τα χάσει.
Όπως και κάθε επικρατούσα τάξη, κοινωνική ομάδα, ιδεολογία, γραφειοκρατία, κομματικό σύστημα, κρατικός μηχανισμός, οικονομικό μονοπώλιο και ιερατείο.
Κατεστημένο με άλλα λόγια (πω, πω αυτή η λέξη πλέον ηχεί τετριμμένη).
Περί προνομίων δηλαδή γίνεται ο καυγάς.

Ακριβώς ! Συμφωνώ απόλυτα !
 

Επισκέπτης
Υ.Γ.2. Δις έχεις δηλώσει ότι δεν ασχολείσαι πλέον με το παρόν νήμα.
Λόγω θέρους, ραστώνης και αποχής εκ των εγκοσμίων.

Πάλι εδώ είσαι.

Ραντεβού τον Σεπτέμβρη λέμε, ρε.

Είδες  τι έπαθα  ?
Ενω δεν ειχα όρεξη καθόλου για κουβέντα ... έπεσε τυχαία μπροστά μου το αρθράκι του Αγίου Ναυπάκτου ... και δεν μπόρεσα να κρατηθώ και να μην το παραθέσω !!!

Όσο για το Σεπτέμβρη ... οι συγκυρίες θα με αναγκάσουν να αποκόψω τον ομφάλιο λώρο  με το σαιτ ... οπότε οτι τσακωθούμε μες στον Αύγουστο !
Μετά ... πείτε τα μόνοι σας !!!
 

Επισκέπτης
Κανενας δεν διαφωνει οτι η "Ελληνικη Ορθοδοξη Εκκλησια" επικρατει στην Ελλαδα και οτι εχει ισχυ , αλλα ειναι τελειως διαφορετικο, η συγκεκριμενη "εκκλησια" (και οχι θρησκεια) να εχει παραπανω συνταγματικα δικαιωματα απο οποιαδηποτε αλλη.

1.Αντισυνταγματικότητα μεταξύ συνταγματικών διατάξεων , πρώτη φορά ακούω !
2.Για προσδιόρισέ μου τις έννοιες "θρησκεία" και "εκκλησία". Που θέλεις δηλαδή να καταλήξεις ? Διδάσκει διαφορετικά πράγματα η Εκκλησία απο αυτά τα οποία εμπεριέχει η θρησκεία ? Δε σε καταλαβαίνω ...
3.Και γιατί απευθύνεσαι σ' εμένα ? Εγώ υποστηρίζω το χωρισμό Εκκλησίας - Κράτους. Μόνο να χάσει δεν έχει η Εκκλησία απο μια τέτοια κίνηση !!!
Είμαι βέβαιος οτι κάποτε θα γίνει ! Για να δούμε ... θα μειωθεί η ισχύς ή θα γινει ανεξέλεγκτη  ?
Εδώ είσαι κι εδώ είμαι ... κι ελπίζω τότε να τα ξαναπούμε !
 

sonyp900

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
16 Σεπ 2005
Μηνύματα
7.432
Like
25
Πόντοι
66
Απαλλαγή από τα Θρησκευτικά με μια απλή δήλωση  :priest: :priest: :priest:
Με μια υπεύθυνη δήλωση και χωρίς κάποια παραπάνω διαδικασία, θα μπορούν να απαλλάσσονται πλέον, από το μάθημα των Θρησκευτικών όσοι μαθητές το επιθυμούν, χωρίς να χρειάζεται οι κηδεμόνες τους να αιτιολογήσουν την απόφαση τους αυτή.

Το υπουργείο Παιδείας -μετά από αλλεπάλληλες παρατηρήσεις του Συνηγόρου του Πολίτη- υιοθέτησε τελικά απόφαση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου, σύμφωνα με την οποία, η αιτιολόγηση για την εξαίρεση από τα Θρησκευτικά, αποτελεί προσωπικό δεδομένο.

Το υπουργείο, πάντως, επισημαίνει ότι δεν γίνεται προαιρετικό το μάθημα των Θρησκευτικών.

Αντιδράσεις πάντως προκαλεί η κυβερνητική απόφαση σε μερίδα της ιεραρχίας.
 

Επισκέπτης
... η αιτιολόγηση για την εξαίρεση από τα Θρησκευτικά, αποτελεί προσωπικό δεδομένο...

Άλλαξε ο Μανωλιός κι έβαλε τα ρούχα αλλιώς !

Αυτό το πράγμα ίσχυε από την εποχή που ήμουνα κι εγώ μαθητής. Δεν είναι κάτι καινούριο. Θυμάμαι στην αρχή της σχολικής περιόδου , πέρναγε η διευθύντρια του σχολείου μου από τάξη σε τάξη και ρώταγε αν υπάρχουν αλλόδοξοι ή ετερόδοξοι μαθητές … των οποίων οι γονείς θα υπέγραφαν τη σχετική δήλωση.

Συγκεκριμένα η τάξη μου είχε δύο τέτοιους μαθητές  , οι οποίοι δεν παρακολουθούσαν θρησκευτικά . Εξαιτίας αυτού του γεγονότος , τα θρησκευτικά μπαίνανε τελευταία ώρα στο σχολικό πρόγραμμα , και έτσι  φεύγανε και νωρίτερα οι τυχερούληδες ! 

Το μόνο που αλλάζει με αυτήν την εγκύκλιο , είναι η αιτιολόγηση  …
Σιγά τα’ αυγά ! Λες και τη δήλωση την έβλεπε κανένας πλην του διευθυντού …
Ντόρος για το τίποτα …

Όσο για το αν η θρησκεία είναι προσωπικό δεδομένο … είναι μεγάλη συζήτηση !
Αν είναι πάντως (που κατ εμένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ) θα πρέπει να καταργηθούν άμεσα και τα Εκκλησιαστικά Γυμνάσια- Λύκεια , αλλά και τα μειονοτικά σχολεία των Μουσουλμάνων της Δυτικής Θράκης.
Και μόνο ο τίτλος του σχολείου προδίδει το θρήσκευμα του μαθητή.

Τρίχες  … για κατανάλωση των ΜΜΕ και του όχλου  !
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Όσο για το αν η θρησκεία είναι προσωπικό δεδομένο … είναι μεγάλη συζήτηση !
Αν είναι πάντως (που κατ εμένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ)

Γιατί ρε Μήτσο δεν είναι?
Ποιό λόγο βρίσκεις να είναι κάποιος υποχρεωμένος να δηλώνει τα "πιστεύω" του, αν δε γουστάρει να το κάνει?
 

stevestar

Μέλος
Εγγρ.
2 Νοε 2006
Μηνύματα
451
Κριτικές
1
Like
6
Πόντοι
1
ΤΟ 2014 ΠΟΥ ΘΑ ΕΡΩΤΕΥΤΩ ΘΑ ΜΕ ΔΕΙΤΕ ΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ ΜΠΟΥ
ΕΝ ΖΕΙ ΘΕΟΣ ΖΕΥ ΟΥΡΑΝΙΕ ...........

πετροζα απο που ξεφυτρωσες?  τι 2014 τσαμπουνας, εδω λεμε το 2012 θα καταστραφει ο κοσμος (συντομα και σε ταινια του Χολυγουντ).
 

aristeroarxidi

Νέο Μέλος
Εγγρ.
1 Αυγ 2008
Μηνύματα
3
Like
0
Πόντοι
0
επειδη γινονται πολλες συζητησεις γυρω απο αυτο το θεμα,ηθελα να δω με αριθμους ποια θρησκεια ειναι πιο διαδεδομενη.δεν εβαλα ολες τις θρησκειες αλλα αυτες που πιστευω οτι ειναι πιο διαδεδομενες στην ελλαδα.περιμενω τις ψηφους σας και ψηφιζω πρωτος.ειστε ελευθεροι να σχολιασετε οτι θελετε.

Η μεγαλυτερη ταση δεν ξερω αν μπορω να πω θρησκεια διοτι αντιπαθω τον ορο λεγετε αγνωστικισμος νομιζω οτι πρεπει να τον προσθεσεις στις επιλογες.
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom