Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Εχεις δει εσυ τις φρικαλεοτητες που εχουν κανει εις βαρος των Σερβων οι Μουσουλμανοι Βοσνοι,Κροατες και
οι Αλβανοι?Μαλλον οχι.

Πιστεψε με και αυτα τα λεω επειδη ασχολουμε α-πι-στευ-τα σοβαρα με τα βαλκανικα θεματα εδω και χρονια.
Ομολογώ πως δεν έχω ιδιαίτερη γνώση, αλλα οι σέρβοι δεν έκαναν πρώτοι τις επιθετικές κινήσεις;
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Παιδιά, δεν μου πέφτει λόγος, αλλά το θέμα του τόπικ είναι άλλο.
 

apolyto_arseniko

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
2 Μαρ 2008
Μηνύματα
77.469
Like
200
Πόντοι
866
:thumbsup:
Ατιμη φαρα οι μουσουλμανοι...Καλα τους εκαναν οτι μπορεσαν οι Σερβοι να καθαρισει το τοπιο αλλα δυστυχως δεν ολοκληρωσαν το εργο τους.Να τωρα τα αποτελεσματα...εχουμε ενα κρατιδιο 500 υπανθρωπων να μας κουνιεται και απο πανω και εμεις σαν ζωα να κανουμε διαπραγματευσεις...Απολυτη ξεφτυλα


αν τους ειχαν αφησει οι σερβοι θαχαν καθαρισει τα βαλκαια απτους μουσουλμανους,κατα μεγαλο βαθμο
τον πολεμο τον ξεκινησαν οι κροατες που θελησαν να αποσχιστουν
 

Επισκέπτης
Ομολογώ πως δεν έχω ιδιαίτερη γνώση, αλλα οι σέρβοι δεν έκαναν πρώτοι τις επιθετικές κινήσεις;

Δεν ξεκινησαν χωρις λογο στα καλα καθουμενα...Αφου απειλουνταν η ενοτητα της Σερβιας απο τα φανατικα μουσουλμανικα στοιχεια της περιοχης
 

Επισκέπτης
αν τους ειχαν αφησει οι σερβοι θαχαν καθαρισει τα βαλκαια απτους μουσουλμανους,κατα μεγαλο βαθμο
τον πολεμο τον ξεκινησαν οι κροατες που θελησαν να αποσχιστουν

Και τωρα εχουμε φανατικους υπανθρωπους εκει που εκτος τις εκλησιες που εχουν το θρασος να βεβηλωνουν βγαζουν και αναρθρες απειλητικες κραυγες εναντιον μας...οι πιθικοι να πουμε
 

Kurwa

Μέλος
Εγγρ.
28 Ιουλ 2008
Μηνύματα
511
Like
6
Πόντοι
6
Μια λεξη:Karadzic που ειναι και στην επικεροτητα δυστηχως.

Λυπαμαι να διαβαζω πραγματα παραπανω που θα ελεγε ο οποιοσδηποτε Αμερικανος.
Εκει εχουμε φτασει να υποστηριζουμε τους Αμερικανους στην πολιτικη τους.Oταν αυτοι μας γαμανε εδω και δεκαετιες με τον τροπο τους :grin:

Και για να μην γαμησουμε το θεμα θα ανοιξω θεμα Σερβια και οποιος θελει ας ποσταρει. :sunglasses:
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
:thumbsup:
Ατιμη φαρα οι μουσουλμανοι...Καλα τους εκαναν οτι μπορεσαν οι Σερβοι να καθαρισει το τοπιο αλλα δυστυχως δεν ολοκληρωσαν το εργο τους.Να τωρα τα αποτελεσματα...εχουμε ενα κρατιδιο 500 υπανθρωπων να μας κουνιεται και απο πανω και εμεις σαν ζωα να κανουμε διαπραγματευσεις...Απολυτη ξεφτυλα
οσο θα τπαρχουν θρησκειες θα υπαρχουν και μιση και πολεμοι...
Αυτος ειναι ο λογος που υπαρχουν.Για να χωριζουν τους ανθρωπους.Τους λαουτζικους μαλον,τις μαζες,τα κοροιδα. να τσακωνονται αυτοι σαν σκυλια και να παρακολουθουν  οι λιγοι οι γατοι απο μια μερια και να επωφελουνται...
Διαιρει και βασιλευε....
Οι  λιγοι, τα κεφαλια των  θρησκειων και των κρατων την ιδια μουρη εχουνε....σαν τα γουρουνια....βαζουν εσας μπροστα να σκοτωνεστε και αυτοι τα βρισκουνε στη μοιρασια....και εσεις οι ΤΙΠΟΤΕΣ με ιερο φανατισμο νομιζετε οτι υπερασπιζεστε τα ιερα και τα οσια....
Ξυπνηστε γιατι ειναι ωρα για υπνο!!!!!!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
οσο θα τπαρχουν θρησκειες θα υπαρχουν και μιση και πολεμοι...
Αυτος ειναι ο λογος που υπαρχουν.Για να χωριζουν τους ανθρωπους.Τους λαουτζικους μαλον,τις μαζες,τα κοροιδα. να τσακωνονται αυτοι σαν σκυλια και να παρακολουθουν  οι λιγοι οι γατοι απο μια μερια και να επωφελουνται...
Διαιρει και βασιλευε....
Οι  λιγοι, τα κεφαλια των  θρησκειων και των κρατων την ιδια μουρη εχουνε....σαν τα γουρουνια....βαζουν εσας μπροστα να σκοτωνεστε και αυτοι τα βρισκουνε στη μοιρασια....και εσεις οι ΤΙΠΟΤΕΣ με ιερο φανατισμο νομιζετε οτι υπερασπιζεστε τα ιερα και τα οσια....
Ξυπνηστε γιατι ειναι ωρα για υπνο!!!!!!
Μουσουλμανοι και χριστιανοι και δεν ξερω και εγω τι αλλοι ιδια κοροιδα ειναι....
Νομιζουν οτι ειναι εχθροι μεταξυ τους και δεν καταλαβαινουν οτι οι εχθροι τους ειναι αυτοι που τους βαζουν και σκοτωνονται.....
 

Επισκέπτης
Μουσουλμανοι και χριστιανοι και δεν ξερω και εγω τι αλλοι ιδια κοροιδα ειναι....
Νομιζουν οτι ειναι εχθροι μεταξυ τους και δεν καταλαβαινουν οτι οι εχθροι τους ειναι αυτοι που τους βαζουν και σκοτωνονται.....

Ναι αλλα οσο μας κουνιουνται με φανατισμο οι Μουσουλμανοι και πολλες φορες εμπρακτα δειχνουν τον φανατισμο τους τοτε και εμεις δεν λεει να στηνουμε κωλο
 

Επισκέπτης
Αυτό δεν το κατανοώ. Ένα παραδειγματάκι, please?

Παραδειγματάκι παρέθεσα … αλλά δεν το είδες . Το ξαναλέω λοιπόν. Η άθεη μαμά Α , επιθυμεί το παιδί της να μη διδαχθεί θρησκευτικά . Υπογράφει τη δηλωσούλα και όλα καλά . Το παιδί φτάνει Γ Λυκείου και παίρνει Απολυτήριο … και διαπιστώνει ότι το απολυτηριάκι του , δεν έχει βαθμό στο μάθημα ¨θρησκευτικά¨ , ενώ όλων των άλλων μαθητών το απολυτήριο έχει .
Εδώ δεν υπάρχει στιγματισμός ?

Δεν είναι η λύση η κατάργηση , αλλά η αντικατάσταση από τη Θρησκειολογία … και η υποχρεωτικότητα στη διδαχή αυτού του μαθήματος κάθε μαθητή .

Τι να κάνουμε ρε Σταύρο … κι εγώ ήθελα να διδαχθώ την ιστορία της Αιθιοπίας στο Λύκειο … αλλά έπρεπε σον και καλά να μάθω Νεότερη Ελληνική . Γιατί να μου στερείται αυτό το δικαίωμα  από το Κράτος?

Για να καταλήξω. Ασφαλώς και διδάσκονται τα θρησκευτικά στο σχολείο , όπως και η Ελληνική Ιστορία. Είναι τμήμα του πολιτισμού μας … πώς να το κάνουμε !
 

Επισκέπτης
Δε μου απαντάς όμως: Το πουστιρλίκι είναι προσωπικό, ή όχι? Αν ναι, καλώς δε δηλώνεται. Και σύμφωνα με όσα λες, ο σημαιοφόρος του gay parade θα πρεπε να διώκεται, διότι (προεραιτικώς) δηλώνει ότι τον παίρνει.
Προσπάθησε να καταλάβεις ότι ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να δηλώνει όποιο από τα προσωπικά του θέλει.  Διαφωνείς σε αυτό?

Δηλαδή εδώ είμαστε ότι δηλώσουμε ?
Καλά τότε … εγώ δηλώνω Πρωθυπουργός !
Εσύ με πιστεύεις ?

Τότε να καταργήσουμε και τα απολυτήρια του Στρατού , γιατί στιγματίζονται τα πουστάκια και δε μπορούν να διοριστούν μετά στο Δημόσιο …

Άλλο τι δηλώνω και άλλο τι είμαι. Και καλώς η κακώς το θρήσκευμα δεν είναι θέμα δήλωσης μόνο … Έχει και άλλες προεκτάσεις !
 

Επισκέπτης
Μα στο είπα, καλώς συμβαίνει.  Αν εγώ δηλαδή πάω για ταυτότητα με κόμμωση pank ή emo, θα μου πει «φέρε άλλη φωτογραφία» ο αστυνομικός?

Ατυχές το παράδειγμα . Το ράσο … η στολή … η μπούργκα  … είναι δηλωτικά επαγγέλματος , όχι μόδας η ιδεολογίας . Και αν θυμάσαι , μαζί με το θρήσκευμα το 2000 , απαλείφθηκε από τις ταυτότητες και το επάγγελμα . Άρα εδώ έχουμε διπλή παραβίαση των προσωπικών δεδομένων  (στην περίπτωση των κληρικών αναφέρομαι)

Και τι κάνει εδώ ο κύριος Νομοθέτης ???
Να σου πώ εγώ ? Σφυράει κλέφτικα !
:jerking:
 

Επισκέπτης
Βεβαίως! Μόνο που η εκκλησία δε θέλει!

Είναι άλλοι οι λόγοι που δεν θέλει. Δε μπορώ να στους αναπτύξω εδώ. Πάντως δεν είναι οικονομικό το θέμα …
Αν ήταν οικονομικό , θα τη συνέφερε οι χωρισμός …
Άκου με που σου λέω …
 

Επισκέπτης
Για την εκκλησία αμαρτωλός είναι και αυτός που «συνάπτει» προγαμιαίες σχέσεις.  Και λοιπόν?

Βεβαίως !
Αυτό λέω κι εγώ !
Έρχεσαι στα λόγια μου !
Το κράτος δεν τιμωρεί τη μοιχεία … η Εκκλησία την τιμωρεί .
Το κράτος δεν τιμωρεί την έκτρωση … η Εκκλησία την τιμωρεί .
Το κράτος δεν τιμωρεί  τον ομοφυλόφιλο ιερωμένο … η Εκκλησία τον καθαιρεί.
κτλ … κτλ … κτλ … 

Άλλο Εκκλησιαστική και άλλο ποινική δικαιοσύνη . Εκεί θέλω να καταλήξω . Δεν καταλαβαίνω τι θες  να μου πείς με αυτήν σου την ερώτηση …
 

Επισκέπτης
Δεν θα λετε θεος , γιατι μπερδευόμαστε , γιαχβέ θα λέτε απόγονοι του αβρααμ. Μανία σε αυτόν τον κόσμο να λένε όλοι θεός λες και υπάρχουν μόνο αυτοί.

Επί του θέματος έχω απαντήσει ...
Σου ξαναπαραθέτω λοιπόν την απάντηση ... γιατί ίσως να μην την έχεις δεί ... ή να μη σε συνέφερε να τη δείς !

Εγώ μπορώ με βεβαιότητα να σου πώ , πως δε γνωρίζω αν είμαι ή όχι  απόγονος του Αβραάμ.
Δε με νοιάζει κιόλας αν είμαι ή  αν δεν είμαι …
Ποτέ δε με ενδιέφερε η έννοια «φυλή» ή «κράτος» ή ακόμη και «έθνος»

Ο Χριστιανισμός είναι μια Οικουμενική θρησκεία ! Αγκαλιάζει ολόκληρη τη Γή  και δεν περιορίζεται στα τοπικά όρια μιας πόλης-κράτους . Δεν αφορά ένα συγκεκριμένο έθνος … αλλά κάθε έθνος . Δεν είναι προνόμιο μίας φυλής , αλλά κάθε φυλής !!!


Κοίταξε λίγο αυτό το χάρτη …
Αφορά βέβαια τη Μέση Ανατολή περισσότερο και λιγότερο την Ελλάδα αλλά να σαι βέβαιος ότι κάτι αντίστοιχο έγινε και στον Ελλαδικό χώρο …



Τώρα που τον κοίταξες , πές μου καθαρά.
Είσαι ή όχι απόγονος του Πλάτωνα … του Σωκράτη … του Σοφοκλή  κτλ κτλ κτλ

Για να μη σε κουράζω … το ότι μιλάμε Ελληνικά δε σημαίνει απαραίτητα ότι είμαστε και Έλληνες. Ελληνικά μιλάει και το Νεγράκι που γεννήθηκε το 1990 στην Ελλάδα  και που σπούδασε εδώ. Αυτό και μόνο το γεγονός το καθιστά απόγονο των Αρχαίων Ελλήνων ?


Kαι μην ανακατεύεσαι με απογόνους και φυλές . Στην Ελλάδα του σήμερα , δεν κατοικούν οι 12 φυλές του Ισραήλ ... αλλά ΚΑΘΕ φυλή , κι απ το πιο μικρό και ασήμαντο κρατίδιο της Γής. Ας μήν  εθελοτυφλούμε !
 

Επισκέπτης
Λοιπόν απο εδω και πέρα δόξα σοι ο γιαχβέ δημήτριε  :grin: ετσι;

Το πώς θα αποκαλώ το Θεό μου , είναι δικό μου θέμα και  όχι δικό σου.

Και Γιαχβέ θα τον πώ , και Παντοκράτωρα , και Ελωχείμ , και Αγία Τριάδα  ... κι ένα σωρό άλλα συνώνυμα !
Έχω 1 Θεό με πολλά ονόματα .
Για μένα δεν έχει σημασία το όνομα , αλλα η Θεϊκή του ιδιότητα !
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom