Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Παραδειγματάκι παρέθεσα … αλλά δεν το είδες . Το ξαναλέω λοιπόν. Η άθεη μαμά Α , επιθυμεί το παιδί της να μη διδαχθεί θρησκευτικά . Υπογράφει τη δηλωσούλα και όλα καλά . Το παιδί φτάνει Γ Λυκείου και παίρνει Απολυτήριο … και διαπιστώνει ότι το απολυτηριάκι του , δεν έχει βαθμό στο μάθημα ¨θρησκευτικά¨ , ενώ όλων των άλλων μαθητών το απολυτήριο έχει .
Εδώ δεν υπάρχει στιγματισμός ?

Δεν είναι η λύση η κατάργηση , αλλά η αντικατάσταση από τη Θρησκειολογία … και η υποχρεωτικότητα στη διδαχή αυτού του μαθήματος κάθε μαθητή .

Τι να κάνουμε ρε Σταύρο … κι εγώ ήθελα να διδαχθώ την ιστορία της Αιθιοπίας στο Λύκειο … αλλά έπρεπε σον και καλά να μάθω Νεότερη Ελληνική . Γιατί να μου στερείται αυτό το δικαίωμα  από το Κράτος?

Για να καταλήξω. Ασφαλώς και διδάσκονται τα θρησκευτικά στο σχολείο , όπως και η Ελληνική Ιστορία. Είναι τμήμα του πολιτισμού μας … πώς να το κάνουμε !

Μπρε, μπρε δεν περίμενα ότι θα συμφωνήσουμε κάπου.

Μάλιστα θα πάρω πίσω και τα περί σκοταδισμού κλπ που είχα εκφράσει κατά το παρελθόν

Χαίρομαι γιατί αντελήφθης ότι πρόβλημα υπάρχει με τα Θρησκευτικά όπως διδάσκονται σήμερα (και επειδή δεν ξέρω πως αυτό γίνεται σήμερα, θα έλεγα με τα θρησκευτικά που διδάσκονταν η γενιά μου, αν και εγώ ευτύχησα νε έχω ιδιαίτερα φωτισμένους θεολόγους).

Κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα διαφωνούσε με μία διδακτική ύλη που θα περιλάμβανε μία ισορροπημένη παρουσίαση όλων των θρησκειών και των βασικών πιστεύω τους. Τώρα αν θα περιλάμβανε και το 12θεο δεν ξέρω, αλλά ας μην κολλήσουμε σε λεπτομέρειες.

Και επίσης δεν θα έπρεπε να λείπει μάι καλή αναφορά στις αθεϊστικές και αγνωστικιστικές προσεγγίσεις καθώς και στην φιλοσοφία γενικότερα.
Έτσι για να σφίξουν οι κ@λοι λίγο και να μην κάνουν δικαιολογημένη κοπάνα.

Πάντως εγώ πραγματικά αισθάνθηκα ότι είχα κυριολεκτικά άγνοια για το Ισλάμ αλλά κυρίως για τον Βουδισμό όταν αργότερα διάβασα για αυτά αλλά κυρίως συναναστράφηκα με πιστούς αυτών των θρησκειών.

Δηλαδή κάναμε δύο φορές την Παλαιά Διαθήκη και τρεις φορές την Καινή και ποιό το όφελος; Ορισμένοι ούτε την γλώσσα δεν μπορούσαν να καταλάβουν.
Άσε που ακόμη θυμάμαι ότι στο Δημοτικό ο δάσκαλος μας έβαλε να καλλιτεχνήσουμε τις 10 εντολές, δηλαδή να τις γράψουμε σε ένα χαρτόνι και να τις στολίσουμε με ανθάκια και άλλα σύμβολα. Και άντε να εξηγήσεις σε ένα παιδί 10 ετών την έννοια του "Ου μοιχεύσεις".

Τώρα για το αν η θρησκευτική πεποίθεση είναι προσωπικό δεδομένο θα έλεγα πως ναι. Με την έννοια ότι δεν θα πρέπει να περιλαμβάνεται σε κανένα κρατικό έγγραφο και να επηρρεάζει με οποιοδήποτε τρόπο τα αστικά και πολιτικά δικαιώματα του πολίτη.
 

antreas88

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουν 2006
Μηνύματα
251
Like
0
Πόντοι
1
Η θρησκεια μου ειναι η ορθοδοξια...Μεταφορικα η θρησκεια μου ειμαι εγω ο ιδιος, το γυναικειο φυλο, ο παναθηναϊκος και το σεξ...
 

Επισκέπτης
Μπρε, μπρε δεν περίμενα ότι θα συμφωνήσουμε κάπου.

Μάλιστα θα πάρω πίσω και τα περί σκοταδισμού κλπ που είχα εκφράσει κατά το παρελθόν

Χαίρομαι γιατί αντελήφθης ότι πρόβλημα υπάρχει με τα Θρησκευτικά όπως διδάσκονται σήμερα (και επειδή δεν ξέρω πως αυτό γίνεται σήμερα, θα έλεγα με τα θρησκευτικά που διδάσκονταν η γενιά μου, αν και εγώ ευτύχησα νε έχω ιδιαίτερα φωτισμένους θεολόγους).

Κανένας λογικός άνθρωπος δεν θα διαφωνούσε με μία διδακτική ύλη που θα περιλάμβανε μία ισορροπημένη παρουσίαση όλων των θρησκειών και των βασικών πιστεύω τους. Τώρα αν θα περιλάμβανε και το 12θεο δεν ξέρω, αλλά ας μην κολλήσουμε σε λεπτομέρειες.

Και επίσης δεν θα έπρεπε να λείπει μάι καλή αναφορά στις αθεϊστικές και αγνωστικιστικές προσεγγίσεις καθώς και στην φιλοσοφία γενικότερα.
Έτσι για να σφίξουν οι κ@λοι λίγο και να μην κάνουν δικαιολογημένη κοπάνα.

Πάντως εγώ πραγματικά αισθάνθηκα ότι είχα κυριολεκτικά άγνοια για το Ισλάμ αλλά κυρίως για τον Βουδισμό όταν αργότερα διάβασα για αυτά αλλά κυρίως συναναστράφηκα με πιστούς αυτών των θρησκειών.

Δηλαδή κάναμε δύο φορές την Παλαιά Διαθήκη και τρεις φορές την Καινή και ποιό το όφελος; Ορισμένοι ούτε την γλώσσα δεν μπορούσαν να καταλάβουν.
Άσε που ακόμη θυμάμαι ότι στο Δημοτικό ο δάσκαλος μας έβαλε να καλλιτεχνήσουμε τις 10 εντολές, δηλαδή να τις γράψουμε σε ένα χαρτόνι και να τις στολίσουμε με ανθάκια και άλλα σύμβολα. Και άντε να εξηγήσεις σε ένα παιδί 10 ετών την έννοια του "Ου μοιχεύσεις".

Συμφωνώ απόλυτα (παραδόξως)  !
Το έχω ξαναπεί . Μόνο όταν διδάχθηκα τις άλλες θρησκείες κατανόησα το "Μεγαλείο" και τη "Μοναδικότητα" της Χριστιανικής !

Εγώ είχα μία "Αγία" και φωτισμένη , θεολόγο γυναίκα στο Γυμνάσιο ! Με τη θέλησή μας οι μαθητές , καθόμασταν πέραν του σχολικού προγράμματος ... και 7η και 8η ώρα , προκειμένου να την ακούσουμε να διδάσκει !!! :)

Στο Λύκειο όμως είχα την προσωποποίηση του Διαβόλου  ...
Τι να κάνουμε ... συμβαίνουν αυτά ! :2funny: :2funny: :2funny:
 

Επισκέπτης
Τώρα για το αν η θρησκευτική πεποίθεση είναι προσωπικό δεδομένο θα έλεγα πως ναι. Με την έννοια ότι δεν θα πρέπει να περιλαμβάνεται σε κανένα κρατικό έγγραφο και να επηρρεάζει με οποιοδήποτε τρόπο τα αστικά και πολιτικά δικαιώματα του πολίτη.

Έτσι μπράβο !
Ή σε όλα τα δημόσια έγγραφα , ή πουθενά !
Όχι η σημερινή "ντεμί" κατάσταση ...!
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Εγώ είχα μία "Αγία" και φωτισμένη , θεολόγο γυναίκα στο Γυμνάσιο ! Με τη θέλησή μας οι μαθητές , καθόμασταν πέραν του σχολικού προγράμματος ... και 7η και 8η ώρα , προκειμένου να την ακούσουμε να διδάσκει !!! :)

Ρε πες ειλικρινά... για το μάθημα καθόσασταν ή για την μιλφέιγ καθηγήτρια με τα βυζόμπαλα;;; :think: :boobies: :think:
 

Επισκέπτης
Ρε πες ειλικρινά... για το μάθημα καθόσασταν ή για την μιλφέιγ καθηγήτρια με τα βυζόμπαλα;;; :think: :boobies: :think:

Πραγματικά ήτανε πολύ όμορφη ! Λεπτούλα , 28 ετών ! Παντρεμένη και νεοδιόριστη !
Είχε μεγάλη μεταδοτικότητα . Κανένας δε διάβαζε σπίτι ! Το μάθημα "φαρσί" και όλοι 19 - 20 στο τρίμηνο ! ;)

Άχ ... που' σαι Ευαγγελίτσαααααααααααααααααααααα  !
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Πραγματικά ήτανε πολύ όμορφη ! Λεπτούλα , 28 ετών ! Παντρεμένη και νεοδιόριστη !
Είχε μεγάλη μεταδοτικότητα . Κανένας δε διάβαζε σπίτι ! Το μάθημα "φαρσί" και όλοι 19 - 20 στο τρίμηνο ! ;)

Άχ ... που' σαι Ευαγγελίτσαααααααααααααααααααααα  !
βλεπω οτι δεν εισαι ΔΟΥΛΟς ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ οπως ειχες γραψει πριν λιγο καιρο αλλα και ΔΟΥΛΟς ΤΟΥ ΜΟΥΝΙΟΥ!!!!!
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Πραγματικά ήτανε πολύ όμορφη ! Λεπτούλα , 28 ετών ! Παντρεμένη και νεοδιόριστη !

Άχ ... που' σαι Ευαγγελίτσαααααααααααααααααααααα  !

Προδόθηκες πσάριιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!! χαχαχαχαχα 100 η αλεπού, 101 το αλεπουδάκι ρε;;; :dancing: :dancing: :dancing:

Είχε μεγάλη μεταδοτικότητα .

Ελπίζω όχι αφροδίσιων νοσημάτων!!! :2funny: :2funny: :2funny:

Είμαι βέβαιος πάντως ότι ενίσχυσε την πίστη σας η εν λόγω δασκάλισσα... αφού όταν τη βλέπατε αναφωνούσατε: "ΘΕΕ μου τι ΝΙΜΟΥ είναι αυτό"!!! :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Μήτσε μου, ΠΑΛΙ κάνεις τον Κινέζο:
Είπα:
Παράθεση από: stavros51 στις χθες στις 22:41:47
…ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να δηλώνει όποιο από τα προσωπικά του θέλει.
και ρώτησα:
Διαφωνείς σε αυτό?
Εσύ απαντάς:
Παράθεση από: dimitrios1000 στις σήμερα στις 02:42:22
Δηλαδή εδώ είμαστε ότι δηλώσουμε ?
Καλά τότε … εγώ δηλώνω Πρωθυπουργός !
Εσύ με πιστεύεις ?
Τότε να καταργήσουμε και τα απολυτήρια του Στρατού, γιατί στιγματίζονται τα πουστάκια και δε μπορούν να διοριστούν μετά στο Δημόσιο.
Άλλο τι δηλώνω και άλλο τι είμαι. Και καλώς η κακώς το θρήσκευμα δεν είναι θέμα δήλωσης μόνο … Έχει και άλλες προεκτάσεις!
Τι σχέση έχει τώρα ο φάντης με το ρετσινόλαδο?  Αν δηλώνεις πρωθυπουργός, και αυτό εμπίπτει σε διατάξεις αντιποίησης αρχής, δε μπορείς να το δηλώσεις. Αν όμως δηλώσεις “εχθρικά διακείμενος προς τους φαλαινοκαρχαρίες του νότιου Ειρηνικού Ωκεανού”, ποιό είναι το πρόβλημα να το δηλώνεις?  Γιατί να αποστερηθείς τη δυνατότητα να το δηλώνεις?  Το ίδιο είναι και με τη θρησκεία.  Θέλεις να δηλώνεις ότι πιστεύεις στο κοράνι, στο ευαγγέλιο, στο γιγάντιο τερατώδες μακαρόνι?  Είσαι ελεύθερος να το κάνεις.  Προεραιτικά όμως, κανείς δε (πρέπει να) μπορεί να σε υποχρεώσει να δηλώσεις κάτι.

Τώρα το ότι μπερδεύεις το απολυτήριο του στρατού με τις... άλλες προεκτάσεις του θρησκεύματος, δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε.  Και το giant spaghetti monster έχει προεκτάσεις στη σάλτσα του!

Είναι θέμα ελευθερίας Μήτσε, αυτό που σου λέω, αλλά μάλλον χάνω τα λόγια μου...  Έχεις δηλώσει (εδώ) και “δούλος”.  Μάλλον δε μπορεί να καταλάβουν την έννοια της ελευθερίας οι δούλοι!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Ατυχές το παράδειγμα . Το ράσο … η στολή … η μπούργκα  … είναι δηλωτικά επαγγέλματος , όχι μόδας η ιδεολογίας . Και αν θυμάσαι , μαζί με το θρήσκευμα το 2000 , απαλείφθηκε από τις ταυτότητες και το επάγγελμα . Άρα εδώ έχουμε διπλή παραβίαση των προσωπικών δεδομένων  (στην περίπτωση των κληρικών αναφέρομαι)
Και τι κάνει εδώ ο κύριος Νομοθέτης ???
Να σου πώ εγώ ? Σφυράει κλέφτικα !
Έχεις πρόβλημα επικοινωνίας απόψε?
Ποιό "παράδειγμα"?  Άποψη εξέφρασα. Η άποψή μου είναι ότι ο παπάς καλώς βγαίνει στην ταυτότητα με την εμφάνιση που έχει, αλλοίμονο αν για να βγούμε φωτογραφία για ταυτότητα μας επέβαλαν να έχουμε όλοι την ίδια κόμμωση και αμφίεση.  Το αν (με το που το κάνει) αυτό έχει σαν συνέπεια να αποκαλύπτεται και το πιστεύω του (λέμε τώρα) και το επάγγελμά του, είναι δικό του θέμα.
Τι θα κάνει το κράτος, θα τον ξυρίσει για να βγει φωτογραφία?  Ή δε θα του εκδώσει ταυτότητα?
Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί στην περίπτωση τα βάζεις με το νομοθέτη, σε άλλες ναι, αλλά σε αυτή, καλά τα έχει κάνει ο νομοθέτης.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Είναι άλλοι οι λόγοι που δεν θέλει. Δε μπορώ να στους αναπτύξω εδώ. Πάντως δεν είναι οικονομικό το θέμα …
Αν ήταν οικονομικό , θα τη συνέφερε οι χωρισμός …
Άκου με που σου λέω …
Δηλαδή τώρα τι λες, με έπεισες?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Άλλο Εκκλησιαστική και άλλο ποινική δικαιοσύνη . Εκεί θέλω να καταλήξω .
Εκκλησιαστική δικαιοσύνη?  Μπα?  Και πως μπερδεύεται αυτή η έννοια με τη "θεία βούληση" που ανέφερες νωρίτερα?

Πέρα απ αυτό:  Κατά ποιά λογική θα πρέπει να έχουμε δυο δικαιοσύνες για τους πολίτες της χώρας μας?  Κατά την ίδια που (οι αγύρτηδες αυτοί) ζητάνε να έχουμε και δυο ειδών φυλακές?

Φαντάζομαι ότι αυτά εννοείς όταν μιλάς για "χωρισμό"...  Να γίνουν ένα άλλο κράτος δηλαδή!
 

Επισκέπτης
Άλλα λέω ... άλλα καταλαβαίνεις ... άλλα συμπεραίνεις !
Ένα είναι το βέβαιο ... δε θα συνεννοηθούμε ποτέ !

Γι αυτό ας λήξει η συζήτηση !
Άντε για ύπνο ... κι εγώ για Όρθρο ! Κυριακή γάρ !
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Άλλα λέω ... άλλα καταλαβαίνεις ... άλλα συμπεραίνεις !
Ένα είναι το βέβαιο ... δε θα συνεννοηθούμε ποτέ !

Γι αυτό ας λήξει η συζήτηση !
Άντε για ύπνο ... κι εγώ για Όρθρο ! Κυριακή γάρ !
τι γλυτωσες παλι....
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom