Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
βυζολαγνε πραγματικα ενα απο τα καλυτερα ποστ σε αυτο το μπουρδελοφορουμ!ευγε για τον τροπο σκεψης σου. :thumbsup: :thumbsup:

Σ'ευχαριστώ υπερκαυλέουρα!!! Πού χάθηκες εσύ; Καλά είσαι;
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Όσο για τη Ράβδο ... την αφήνω για τον υπότιτλο που της έχω βάλει απο κάτω (και είναι ιδέα του Βυζολάγνου ;))

Γειά σου Αθάνατε  Βύζεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !  :thumbsup:

Τι έγινε Μητσούλη μνημόνευσες τον πνευματικό σου πατέρα; :boobies:
Ακόμα περιμένω τα μπικικίνια για τα πνευματικά δικαιώματα... :dancing:
Αμάν πια ρε καρβουνοσάκουλο τόσα λεφτά βγάζεις απ'την εκκλησία!!! :2funny:
Ε ρε μυαλά που κουβαλάτε μερικοί... :headbang:
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
θεος  ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!! τουλαχιστον μεχρι να αποδειχτει το αντιθετο,UFO ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ,τουλαχιστον μεχρι να αποδειχθει το αντιθετο,ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟ ΖΩΗ επισης!!!!!!!!!

Δηλαδή ενώ είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει, αυτοαναιρείσαι λέγοντας (εννοώντας καλύτερα) ότι μπορεί και να αποδειχτεί ότι υπάρχει... Και σαμπουάν και μαλακτικό σα να λέμε... Βγάλτε άκρη...

ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗ ΖΩΗ  ..ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΑ!!!!!!!!!!

Μάλλον είναι το μόνο στο οποίο θα συμφωνήσουμε...
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Δηλαδή ενώ είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει, αυτοαναιρείσαι λέγοντας (εννοώντας καλύτερα) ότι μπορεί και να αποδειχτεί ότι υπάρχει... Και σαμπουάν και μαλακτικό σα να λέμε... Βγάλτε άκρη...

Μάλλον είναι το μόνο στο οποίο θα συμφωνήσουμε...
Eλα να σου πω οτι δεν καταλαβαινεις μπορεις να ρωτας...
Παμε λοιπον....δεν καταλαβες οτι αν κατι δεν αποδειχθει οτι υπαρχει εμεις πρεπει να θεωρουμε οτι αυτο δεν υπαρχει????αυτο δεν καταλαβες????ηταν δυσκολο??????αμα θελεις ξαναρωτας....
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Eλα να σου πω οτι δεν καταλαβαινεις μπορεις να ρωτας...
Παμε λοιπον....δεν καταλαβες οτι αν κατι δεν αποδειχθει οτι υπαρχει εμεις πρεπει να θεωρουμε οτι αυτο δεν υπαρχει????αυτο δεν καταλαβες????ηταν δυσκολο??????αμα θελεις ξαναρωτας....

Το πρέπει το λες εσύ... Η εκδοχή του να πεις "πιστεύω ότι δεν υπάρχει", "δεν ξέρω αν υπάρχει", "μάλλον δεν υπάρχει", κλπ, κλπ. σου περνάει καθόλου απ'το μυαλό;
Αν περπατάς στο δρόμο και σε ρωτήσει κάποιος αν υπάρχει περίπτερο εκεί κοντά τι θα απαντήσεις; "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!! τουλάχιστον μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο";;;
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Το πρέπει το λες εσύ... Η εκδοχή του να πεις "πιστεύω ότι δεν υπάρχει", "δεν ξέρω αν υπάρχει", "μάλλον δεν υπάρχει", κλπ, κλπ. σου περνάει καθόλου απ'το μυαλό;
Αν περπατάς στο δρόμο και σε ρωτήσει κάποιος αν υπάρχει περίπτερο εκεί κοντά τι θα απαντήσεις; "ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!! τουλάχιστον μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο";;;
Ρε φιλε με κοροιδευεις????η μου φαινεται?????Μαλλον μπερδεμενος εισαι....
Τι λες να του απαντησω οτι υπαρχει αν δεν το βλεπω?????Φυσικα και θα του απαντησω οτι δεν υπαρχει.....
Αλλα αυτο ειναι διαφορετικο,μπορει πιο περα να υπαρχει...τι σχεση εχει αυτο με το θεο????
Αν ειναι ετσι τοτε και δεν χρειαζεται να δουμε κατι για να δεχτουμε οτι υπαρχει,εσυ γιατι δεν δεχεσαι την υπαρξη των 12 θεων που ειναι και ελληνικη θρησκεια αλλα πιστευεις στον εβραιο απατεωνα?????
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
ο Δημητριος η ειναι βαλτος και προσπαθει να προσυλητισει.η το πιθανοτερο γελαει μαζι μας!και εμεις σα μαλακες καθομαστε και μας κορο'ι'δευει!!!!!οταν τον στριμοχνω με δυσκολα ερωτηματα ξεγλυστραει και αποφευγει να απαντισει!!!!παντος εχει ενδιαφερον το θεμα....
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Ρε φιλε με κοροιδευεις????η μου φαινεται?????Μαλλον μπερδεμενος εισαι....
Τι λες να του απαντησω οτι υπαρχει αν δεν το βλεπω?????Φυσικα και θα του απαντησω οτι δεν υπαρχει.....
Αλλα αυτο ειναι διαφορετικο,μπορει πιο περα να υπαρχει...τι σχεση εχει αυτο με το θεο????
Αν ειναι ετσι τοτε και δεν χρειαζεται να δουμε κατι για να δεχτουμε οτι υπαρχει,εσυ γιατι δεν δεχεσαι την υπαρξη των 12 θεων που ειναι και ελληνικη θρησκεια αλλα πιστευεις στον εβραιο απατεωνα?????

Ο μπερδεμένος είσαι ΕΣΥ. Πρόσεξέ με... Η ερώτηση του περαστικού είναι η εξής: "Υπάρχει περίπτερο εδώ κοντά;" Εσύ του απαντάς και μάλιστα με σιγουριά "Δεν υπάρχει". Δε σε ρώτησε όμως αν ΒΛΕΠΕΙΣ κάποιο περίπτερο αλλά αν ΥΠΑΡΧΕΙ κάποιο περίπτερο... Κι όπως ο ίδιος είπες μπορεί πιό πέρα να υπάρχει και να μη το ξέρεις... Άρα το σωστό θα ήταν να του πείς "Δε γνωρίζω" ή "Δε βλέπω κάποιο". Σωστά μέχρι εδώ; Το παράδειγμα αυτό δε στο έθεσα εννοώντας ότι όσο φυσιολογική είναι η ύπαρξη του περιπτέρου άλλο τόσο είναι και η ύπαρξη του Θεού. Απλά θέλησα να καταλάβεις μόνος σου τον λανθασμένο τρόπο σκέψης σου.
Τώρα για το δωδεκάθεο τι να σχολιάσω; Να πιστέψω στους 12 θεούς του Ολύμπου μόνο και μόνο επειδή το έκαναν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι; Δε με ενδιαφέρει τι έκαναν και έχοντας δικιά μου κρίση θεωρώ ότι ΑΥΤΟ είναι παραμύθι...
Όσον αφορά τον χαρακτηρισμό "απατεώνα" μήπως μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; Σε εξαπάτησε; Μήπως του έδωσες δανεικά και εξαφανίστηκε; Μήπως ήταν διαιτητής σε κάνα αγώνα και έδωσε πέτσινο πέναλτι; Για πες μας να μαθαίνουμε κι εμείς να μην εξαπατηθούμε...
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Ο μπερδεμένος είσαι ΕΣΥ. Πρόσεξέ με... Η ερώτηση του περαστικού είναι η εξής: "Υπάρχει περίπτερο εδώ κοντά;" Εσύ του απαντάς και μάλιστα με σιγουριά "Δεν υπάρχει". Δε σε ρώτησε όμως αν ΒΛΕΠΕΙΣ κάποιο περίπτερο αλλά αν ΥΠΑΡΧΕΙ κάποιο περίπτερο... Κι όπως ο ίδιος είπες μπορεί πιό πέρα να υπάρχει και να μη το ξέρεις... Άρα το σωστό θα ήταν να του πείς "Δε γνωρίζω" ή "Δε βλέπω κάποιο". Σωστά μέχρι εδώ; Το παράδειγμα αυτό δε στο έθεσα εννοώντας ότι όσο φυσιολογική είναι η ύπαρξη του περιπτέρου άλλο τόσο είναι και η ύπαρξη του Θεού. Απλά θέλησα να καταλάβεις μόνος σου τον λανθασμένο τρόπο σκέψης σου.
Τώρα για το δωδεκάθεο τι να σχολιάσω; Να πιστέψω στους 12 θεούς του Ολύμπου μόνο και μόνο επειδή το έκαναν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι; Δε με ενδιαφέρει τι έκαναν και έχοντας δικιά μου κρίση θεωρώ ότι ΑΥΤΟ είναι παραμύθι...
Όσον αφορά τον χαρακτηρισμό "απατεώνα" μήπως μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; Σε εξαπάτησε; Μήπως του έδωσες δανεικά και εξαφανίστηκε; Μήπως ήταν διαιτητής σε κάνα αγώνα και έδωσε πέτσινο πέναλτι; Για πες μας να μαθαίνουμε κι εμείς να μην εξαπατηθούμε...
οχι απλα ελεγε οτι αιναι ο γιος του θεου :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Ο μπερδεμένος είσαι ΕΣΥ. Πρόσεξέ με... Η ερώτηση του περαστικού είναι η εξής: "Υπάρχει περίπτερο εδώ κοντά;" Εσύ του απαντάς και μάλιστα με σιγουριά "Δεν υπάρχει". Δε σε ρώτησε όμως αν ΒΛΕΠΕΙΣ κάποιο περίπτερο αλλά αν ΥΠΑΡΧΕΙ κάποιο περίπτερο... Κι όπως ο ίδιος είπες μπορεί πιό πέρα να υπάρχει και να μη το ξέρεις... Άρα το σωστό θα ήταν να του πείς "Δε γνωρίζω" ή "Δε βλέπω κάποιο". Σωστά μέχρι εδώ; Το παράδειγμα αυτό δε στο έθεσα εννοώντας ότι όσο φυσιολογική είναι η ύπαρξη του περιπτέρου άλλο τόσο είναι και η ύπαρξη του Θεού. Απλά θέλησα να καταλάβεις μόνος σου τον λανθασμένο τρόπο σκέψης σου.
Τώρα για το δωδεκάθεο τι να σχολιάσω; Να πιστέψω στους 12 θεούς του Ολύμπου μόνο και μόνο επειδή το έκαναν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι; Δε με ενδιαφέρει τι έκαναν και έχοντας δικιά μου κρίση θεωρώ ότι ΑΥΤΟ είναι παραμύθι...
Όσον αφορά τον χαρακτηρισμό "απατεώνα" μήπως μπορείς να το εξηγήσεις λίγο; Σε εξαπάτησε; Μήπως του έδωσες δανεικά και εξαφανίστηκε; Μήπως ήταν διαιτητής σε κάνα αγώνα και έδωσε πέτσινο πέναλτι; Για πες μας να μαθαίνουμε κι εμείς να μην εξαπατηθούμε...
Φιλε ξαναδιαβασε το ποσταρισμα σου και παρτο πισω γιατι αν μεινει θα γελαει ο κοσμος....στο λεω φιλικα....καντο και σου εξηγω μετα γιατι....
εχε μου εμπιστοσυνη,ειναι αργα και εχεις ψιλομπερδευτει!!!!!
παρτο εχεις ενα μισαωρο για να προστατευτεις ;) ;) ;) ;)
 

pisoxostis

Σπουδαίος
Εγγρ.
8 Σεπ 2005
Μηνύματα
3.138
Κριτικές
12
Like
53
Πόντοι
2.945
Υπαρχει Θεος οταν αποδειχθει οτι υπαρχει.
Δεν υπαρχει Θεος οταν αποδειχθει οτι δεν υπαρχει.
Δεν ξερουμε αν υπαρχει Θεος μεχρι να αποδειχθει ενα απο τα 2 προηγουμενα.
Ειναι τοσο απλο.

Παντως και εγω μπορω να υποστηριξω οτι υπαρχουν ιπταμενοι ροζ ελεφαντες που φτυνουν φωτια.
Το θεμα ειναι οτι οταν καποιος ισχυριζεται κατι πρεπει να το αποδεικνυει αλλιως να μη μιλα.
Αυτοι που υποστηριζουν οτι υπαρχει Θεος οφειλουν να το αποδειξουν αλλιως να σωπασουν.
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Φιλε ξαναδιαβασε το ποσταρισμα σου και παρτο πισω γιατι αν μεινει θα γελαει ο κοσμος....στο λεω φιλικα....καντο και σου εξηγω μετα γιατι....
εχε μου εμπιστοσυνη,ειναι αργα και εχεις ψιλομπερδευτει!!!!!
παρτο εχεις ενα μισαωρο για να προστατευτεις ;) ;) ;) ;)

Εξήγα μου πρώτα και μετά θα το σβήσω... ;) ;) ;)
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Υπαρχει Θεος οταν αποδειχθει οτι υπαρχει.
Δεν υπαρχει Θεος οταν αποδειχθει οτι δεν υπαρχει.
Δεν ξερουμε αν υπαρχει Θεος μεχρι να αποδειχθει ενα απο τα 2 προηγουμενα.
Ειναι τοσο απλο.

Παντως και εγω μπορω να υποστηριξω οτι υπαρχουν ιπταμενοι ροζ ελεφαντες που φτυνουν φωτια.
Το θεμα ειναι οτι οταν καποιος ισχυριζεται κατι πρεπει να το αποδεικνυει αλλιως να μη μιλα.
Αυτοι που υποστηριζουν οτι υπαρχει Θεος οφειλουν να το αποδειξουν αλλιως να σωπασουν.
Απολυτως σωστο!!!!!!αυτος που ισχυριζεται οτι υπαρχει κατι που δεν φαινεται πρεπει να αποδειξει  την υπαρξη του!!!!!!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Εξήγα μου πρώτα και μετά θα το σβήσω... ;) ;) ;)
Δηλαδη δεν καταλαβαινεις οτι εγω χρησιμοποιησα δικο σου επιχειρημα (πως μπορεις να αποριψεις κατι αν δεν ξερεις ουτε αν υπαρχει ουτε αν δεν υπαρχει)και εσυ τσιμπησες κατευθειαν και απερριψες το δωδεκαθεο  ισχυριζομενος οτι ειναι παραμυθι επειδη ετσι εκρινες.Που το στηριζεις????
Πως θα αποδειξεις στους δωδεκαθειστες οτι δεν υπαρχουν????
Και αν δεν μπορεις να το αποδειξεις τοτε γιατι δεν τους πιστευεις????
Εγω δικα σου επιχειρηματα χρησιμοποιω....
Για αυτο σου λεω καλυτερα να το σβησεις και να σκεφτεις κατι αλλο...
Χωρις παρεξηγηση παντα ετσι.... ;) ;) ;)
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Δηλαδη δεν καταλαβαινεις οτι εγω χρησιμοποιησα δικο σου επιχειρημα (πως μπορεις να αποριψεις κατι αν δεν ξερεις ουτε αν υπαρχει ουτε αν δεν υπαρχει)και εσυ τσιμπησες κατευθειαν και απερριψες το δωδεκαθεο  ισχυριζομενος οτι ειναι παραμυθι επειδη ετσι εκρινες.Που το στηριζεις????
Πως θα αποδειξεις στους δωδεκαθειστες οτι δεν υπαρχουν????
Και αν δεν μπορεις να το αποδειξεις τοτε γιατι δεν τους πιστευεις????
Εγω δικα σου επιχειρηματα χρησιμοποιω....
Για αυτο σου λεω καλυτερα να το σβησεις και να σκεφτεις κατι αλλο...
Χωρις παρεξηγηση παντα ετσι.... ;) ;) ;)

1ον Αυτός που έχει τσιμπήσει εδώ και καιρό είσαι εσύ με αυτό που έγραψα ότι οι άθεοι τρώγεστε με τα ρούχα σας...
2ον Χαίρομαι που χρησιμοποιείς το επιχείρημά μου. Είναι προφανές ότι σε πράγματα που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΙΜΑ ή θα χρησιμοποιήσουμε την κρίση μας για να πάρουμε θέση ή απλά δε θα πάρουμε θέση. Σου υπενθυμίζω ακριβώς τι έγραψα: "Δε με ενδιαφέρει τι έκαναν και έχοντας δικιά μου κρίση θεωρώ ότι ΑΥΤΟ είναι παραμύθι...". Ούτε χρησιμοποίησα βαρύγδουπους όρους όπως εσύ (υπενθυμίζω "απατεώνας"), ούτε εξέφρασα καμία ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ όπως κάνεις εσύ χωρίς όμως να είσαι και βέβαιος τελικά...
3ον Θα το αφήσω το πόστ γιατί μ'αρέσει να γελάει ο κόσμος. Το γέλιο δίνει ζωή. Που ξέρεις μπορεί και να μου ανοίξουν θρέντ "Βύζος ο κλόουν του σάιτ". Ό,τι μπορεί ο καθένας...
4ον Καλημέρα σε σένα και στους υπολοίπους αφού τελειώνει η βάρδια και την πουλεύω σιγά-σιγά...
5ον Ο περαστικός ακόμα ψάχνει περίπτερο...
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
1ον Αυτός που έχει τσιμπήσει εδώ και καιρό είσαι εσύ με αυτό που έγραψα ότι οι άθεοι τρώγεστε με τα ρούχα σας...
2ον Χαίρομαι που χρησιμοποιείς το επιχείρημά μου. Είναι προφανές ότι σε πράγματα που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΙΜΑ ή θα χρησιμοποιήσουμε την κρίση μας για να πάρουμε θέση ή απλά δε θα πάρουμε θέση. Σου υπενθυμίζω ακριβώς τι έγραψα: "Δε με ενδιαφέρει τι έκαναν και έχοντας δικιά μου κρίση θεωρώ ότι ΑΥΤΟ είναι παραμύθι...". Ούτε χρησιμοποίησα βαρύγδουπους όρους όπως εσύ (υπενθυμίζω "απατεώνας"), ούτε εξέφρασα καμία ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ όπως κάνεις εσύ χωρίς όμως να είσαι και βέβαιος τελικά...
3ον Θα το αφήσω το πόστ γιατί μ'αρέσει να γελάει ο κόσμος. Το γέλιο δίνει ζωή. Που ξέρεις μπορεί και να μου ανοίξουν θρέντ "Βύζος ο κλόουν του σάιτ". Ό,τι μπορεί ο καθένας...
4ον Καλημέρα σε σένα και στους υπολοίπους αφού τελειώνει η βάρδια και την πουλεύω σιγά-σιγά...
5ον Ο περαστικός ακόμα ψάχνει περίπτερο...
να σαι καλα και σε ζηλευω γιατι πρεπει να κανεις ωραια δουλεια ;) ;) ;)
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Βύζο γειά και χαρά σου, καθώς και στον Vasos, μια και σας εκτιμώ και τους δυο.
Αναγκαστικά, αυτό θα είναι ένα μεγάλο post. Μεγάλο ήταν και το δικό σου, και θα σου απαντήσω σε όλα όσα ανέφερες.
Πρόσεξε:
Η απάντησή μου αυτή, ΔΕΝ ΕΧΕΙ στόχο να σε κάνει να αλλαξοπιστήσεις.  Το έχω ξαναγράψει αυτό (και συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι), αλλά δεν έχω τέτοιο στόχο, για δύο πολύ απλούς λόγους:

1) Από την τυχόν αλλαγή σου (όπως και την αλλαγή του οποιουδήποτε προς την αθεϊα), εγώ δεν έχω να κερδίσω τίποτα.

2) Η δικές σου θεωρίες περί πίστεως (ύπαρξης θεού, κλπ)  στόχο έχουν να προσελκύσουν εμένα (όπως και τον κάθε άθεο ή ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟ) προς αυτές τις θεωρίες  (το “γιατί” συμβαίνει αυτό και οι θρησκείες ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να προσελκύσουν πιστούς (με προσηλυτισμό ή “ιεραποστολή” όπως αρέσκεται να τον αποκαλεί ο Δημήτριος) είναι προφανές, και δε θα το αναλύσω εδώ, τα έχω ξαναγράψει άλλωστε).  Εγώ, που δεν πιστεύω ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ, δε μπορεί να έχω τέτοιο στόχο.  Να έχω δηλαδή στόχο τι?  Να σε προσελκύσω προς το τίποτα?  Δεν έχει νόημα.

Επομένως δέξου ότι η παρούσα κουβέντα είναι μια φιλοσοφική ανταλλαγή απόψεων, και σαν τέτοια αντιμετώπισέ την.  Δεκτά όλα, και χωρίς προκατάληψη εναντίον τους, τα επιχειρήματά σου.  Πρόθυμος να τα διαβάσω και να τα συζητήσω, είμαι. 
Πάνω σε αυτά θα σου απαντάω (και απαντήσω εδώ συγκεκριμένα), και αυτό είναι μια ανταλλαγή απόψεων, όχι προσπάθεια να σε μεταπείσω (εσένα ή οποιονδήποτε άλλον) για κάτι.  Εξήγησα το γιατί.

Παραβλέπω δε “ως μήποτε γενόμενα” τα σχόλια διαφόρων “εξυπνάκηδων” που (κακεντρεχώς) μου λένε “Τι δουλειά έχεις εδώ, εσύ, άθεε?  Άσε τον κόσμο να πιστεύει!”, γιατί η απάντησή μου σε αυτό είναι “Δεν εμποδίζω κανέναν να πιστεύει ό,τι θέλει, μπορώ όμως να του εξηγώ τι (κατά την κρίση μου) είναι αυτό που πιστεύει”.

Σε τέτοιου είδους “εκτροπές” της συζήτησης (και μάλιστα από ανθρώπους που δηλώνουν “ομοϊδεάτες” μου) δε θα μπω στον κόπο να απαντάω.  Δεν αξίζει αυτός ό κόπος.

Σταματάω όμως εδώ, σε μια προσπάθεια να μη βγαίνουν πολύ μεγάλα τα ποστ.  Θα συνεχίσω στο επόμενο.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Πάμε λοιπόν:
Σταύρο και Χρηστίδη,
Βλέπω ότι και οι δυο χρησιμοποιείτε τον όρο ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ για να υποστηρίξετε την άποψή σας περί της μη ύπαρξης Θεού και χαίρομαι γι’αυτό. Πράγματι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ δεν υπάρχουν. Και για να λέμε τα σύκα σκάφη και τη σκάφη σύκα ούτε οι Θεούσοι ( 0:) ) έχουμε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ. Οπότε η συζήτηση είναι φιλοσοφικού-φιλολογικού περιεχομένου. Είναι σα να τσακωνόμαστε ποιος την έχει μεγαλύτερη (την παλάμη εννοώ *P) χωρίς να έχουμε μεζούρα να τη μετρήσουμε.
Όχι, δεν είναι πετυχημένο το παράδειγμά σου.  Μπορεί να μην έχουμε μεζούρα, αλλά μπορούμε να βρούμε μια.  Είναι δυνατό δηλαδή να υπάρξει μια αδιαμφισβήτητη και αντικειμενική κρίση / γνωμάτευση / μαρτυρία για το ποιος την έχει μεγαλύτερη. (Σε συμβουλεύω να μη κάνεις μαζί μου αυτή την κόντρα, θα απογοητευτείς!). Για την ύπαρξη θεού (ή όχι) όμως, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ δυνατόν να υπάρξει τέτοια γνωμάτευση.
ΟΜΩΣ, για πάρα πολλά πράγματα την ύπαρξη των οποίων μερικοί άνθρωποι υποστηρίζουν, δεν είναι δυνατό να υπάρχει απόδειξη περί της ΜΗ ύπαρξής τους. Σαν παραδείγματα τέτοιων μπορώ να σου πω τα UFO, τις νεράιδες, τον άγιο Βασίλη (που φέρνει δώρα καβάλα στο έλκηθρο), τους νεφελίμ, τους ελοχίμ, τους καλικάντζαρους, και ΚΑΘΕ λέξη που ακούγεται εύηχη, αλλά δεν έχει καμία έννοια. Στο παρελθόν είχα δώσει παραδείγματα τέτοιων, που δε τις θυμάμαι πια.  Ο καθένας μπορεί να υποστηρίζει την ύπαρξη Σοντζέλ, Ρεβικάρ, Τεσμιτών, Ξαγοριάνων, καί ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, και να στήνει γύρω απ’ αυτά θεωρίες και ιστορίες ύπαρξης και εμφάνισής τους.  Αυτό ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ότι αυτοί έχουν δίκιο (και ότι τα πράματα είναι όντως έτσι), και ότι οι άλλοι, αυτοί που λένε: “μα τι είναι αυτά που λέτε ρε παιδιά!” πρέπει (και έχουν την υποχρέωση) να αποδείξουν τη ΜΗ ύπαρξή τους.

Η αναφορά μου στον όρο “ενδείξεις” πράγματι έγινε και μπορώ να σου πω το γιατί:  ΔΕΝ είναι αυτός που λες. 
Ο λόγος είναι ότι όταν (σαν παιδί κι εγώ, “γαλουχημένος” με την πεποίθηση περί θεού, χριστού, κλπ), μεγάλωσα, και άρχισα να αμφισβητώ τα πάντα γύρω μου, και να τα ψάχνω, δεν βρέθηκε ΟΥΤΕ ΜΙΑ ένδειξη που να συντείνει στην ύπαρξή του.  Βεβαίως, είναι αστείο το να μιλάμε για απόδειξη.  Βεβαίως και δεν υπάρχει τέτοια. 
Στο επιχείρημα “Ναι, αλλά δεν υπάρχει και απόδειξη για την ΜΗ ύπαρξη του”, η απάντηση είναι ότι κατά τον ίδιο ακριβώς τρόπο δεν υπάρχει και απόδειξη για την ύπαρξη Σοντζέλ, Ρεβικάρ, Τεσμιτών, Ζαγοριανών κλπ.  Αυτό (η έλλειψη απόδειξης)  ΔΕΝ κάνει την ύπαρξή τους πιο πιθανή.
Σταματάω και πάλι.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Βεβαίως το πλεονέκτημα το έχετε εσείς. Ρωτάτε: Γιατί πιστεύουμε σε κάτι που δεν έχουμε δει; Πού είναι ο περιβόητος Θεός; Κι αν υπάρχει γιατί τόση δυστυχία στον κόσμο; Λογικά ερωτήματα δε λέω. Για τη δυστυχία όμως ευθύνεται ο άνθρωπος. Αν ο άνθρωπος ήταν υποχείριο του Θεού δε θα ήταν ελεύθερος. Αυτό δε θέλετε εσείς να είστε ελεύθεροι; Το λάθος που κάνετε είναι ότι θεωρείτε εμάς που πιστεύουμε στο Θεό ανελεύθερους. Ίσα ίσα φίλοι μου. Δεν ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ κάτι, ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ σε κάτι.
Δυστυχώς, φίλε μου Βυζολάγνε, κάνεις ΚΑΙ ΠΑΛΙ λάθος.
Ολόκληρη η θεωρία της πίστης ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ πάνω στο φόβο. Όχι στο φόβο για το θεό (αυτός είναι πανάγαθος, γιατί να τον φοβάσαι?), αλλά στο φόβο του θανάτου.  Και γενικότερα στην έννοια “φόβος”.  Λες: “Δε φοβάμαι, ελπίζω”.  Μα “ελπίζεις”, σε ΤΙ?  Κι αν δε φοβάσαι τίποτα (και δε σε βασανίζει και τίποτα), τότε ΓΙΑΤΙ χρειάζεται να “ελπίζεις” σε κάτι?  ΤΙ μπορεί να είναι αυτό?
Η ερώτηση “γιατί υπάρχει δυστυχία?” είναι άσχετη με το θέμα. Εξαρτάται το πως ορίζει κανείς τη δυστυχία και την ευτυχία. Δεν έχει να κάνει με την ύπαρξη ή όχι θεού.  Η δυστυχία και η ευτυχία καθορίζονται από τον ίδιο τον καθένα άνθρωπο, και όχι από άλλους, άσχετους με αυτόν παράγοντες.
Για να ενισχύσω την άποψή μου περί “φόβου” (και καλλιέργειας αυτού) σε προτρέπω να κάτσεις να ακούσεις μερικές ώρες τους δυο σταθμούς FM που έχει η Εκκλησία στην Αττική. 89,5 και 91,2 Mhz, ΙΔΙΩΣ τον δεύτερο, που είναι η Πειραϊκή εκκλησία.  Τότε θα καταλάβεις πως δουλεύει ο μηχανισμός της καλλιέργειας ΦΟΒΟΥ στους ανθρώπους, στον οποίο στηρίζεται όλο αυτό το οικοδόμημα.
(Λάβε υπ’ όψη σου ότι εγώ τους ακούω αρκετά).
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Έχουμε ως πρότυπο τον Ιησού Χριστό. Τώρα θα μου πείτε και ποιος τηρεί το λόγο του Κυρίου. Εγώ σας λέω κανείς. Και μόνο όμως που έχουμε το σωστό πρότυπο αρκεί. Αλλά και πάλι θα αντικρούσετε ότι είναι ανύπαρκτο πρόσωπο. Ας υποθέσουμε λοιπόν πως δεν υπήρξε, ή υπήρξε και ήταν ένας απλός άνθρωπος. Στη διδασκαλία του όπως έχει καταγραφεί ή επινοηθεί βρίσκετε κάτι μεμπτό; Πιστεύω πως όχι.
Μπορείς να έχεις πρότυπο όποιον θέλεις. Η λύση όμως (για την πραγματική απελευθέρωση του κάθε ανθρώπου) δεν είναι η “υποταγή” σε αρχές προτύπων.  Η λύση είναι η δημιουργία της πεποίθησης ότι είμαι αυτό που είμαι (που ΕΓΩ το διαμορφώνω, και όχι κάποιος άλλος), και καλός είμαι έτσι όπως είμαι.  Διδασκαλίες έχουν κυκλοφορήσει πολλές, και είτε έχουν γραφτεί από έναν, είτε από “κογκλάβια”, όπως στην περίπτωση του χριστιανισμού.  Και ο Μάρξ έγραψε διδαχές και αρχές.  Και αν τις αναλύσεις, δεν είναι κακές. Αυτό τι σημαίνει, ότι όσοι ακολουθούν τις αρχές του Μάρξ είναι σωστοί?
Άσε που εδώ (στο χριστιανισμό – αλλά και σε άλλες “θρησκείες”) συμβαίνει το εξής παράλογο:  Όσο πιο “φλου” είναι οι διδασκαλίες και οι θεωρίες, τόσο πιό μεγάλη επιτυχία έχουν.  Σαν τις προγραμματικές δηλώσεις των κομμάτων κάτι.
Το εάν ο Jesus ήταν υπαρκτό ή όχι πρόσωπο, μικρή σημασία έχει.  Και αν ήταν, ο ίδιος δεν άφησε ΤΙΠΟΤΑ γραπτό (όπως άλλοι έκαναν).
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom