Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.901
Like
15
Πόντοι
66
αγαπημενο μου παιδι :-*
Καταλήξαμε !
Τελικά δεν υπάρχει ! Είμαστε ελεύθεροι ... κάνουμε ότι θέλουμε ... δε δίνουμε λογαριασμό σε κανέναν !

Τι ωραία που είναι η ζωή τελικά !

χμμμ δεν υπαρχει ε? δλ σιγουρα? το υπογραφετε? κανουμε οτι μας κατεβει? δεν μ αρεσει... ειναι λιγο καταθλιπτικο.. δεν εχει κανενα νοημα η ζωη ετσι
 

Επισκέπτης
χμμμ δεν υπαρχει ε? δλ σιγουρα? το υπογραφετε? κανουμε οτι μας κατεβει? δεν μ αρεσει... ειναι λιγο καταθλιπτικο.. δεν εχει κανενα νοημα η ζωη ετσι

Ααααααααααααααααααααααααα ...
Ας το έλεγες νωρίτερα , να πάρουμε άλλη απόφαση ! Τώρα πάει ... ψηφίστηκε ... σε μια βδομάδα περνάει στο ΦΕΚ ... :dancing:
 

BiteMeIaMfresH

Μέλος
Εγγρ.
22 Οκτ 2006
Μηνύματα
8.901
Like
15
Πόντοι
66
ε σορρυ.. ειχα δουλειες με φουντες με φαλλοκρατες... :P

να βρουμε μια συμβιβαστικη λυση...
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Ααααααααααααααααααααααααα ...
Ας το έλεγες νωρίτερα , να πάρουμε άλλη απόφαση ! Τώρα πάει ... ψηφίστηκε ... σε μια βδομάδα περνάει στο ΦΕΚ ... :dancing:
ΔΗΜΗΤΡΙΕΕΕΕΕ  :bottom: :bottom: :bottom: :bottom: :bottom: :bottom: :bottom: :bottom:
Γιατι εχω την αισθηση οτι με κοροιδευεις??? :think: :think: :think: :think:
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Βύζο γειά και χαρά σου, καθώς και στον Vasos, μια και σας εκτιμώ και τους δυο.
Αναγκαστικά, αυτό θα είναι ένα μεγάλο post. Μεγάλο ήταν και το δικό σου, και θα σου απαντήσω σε όλα όσα ανέφερες.
Πρόσεξε:
Η απάντησή μου αυτή, ΔΕΝ ΕΧΕΙ στόχο να σε κάνει να αλλαξοπιστήσεις.  Το έχω ξαναγράψει αυτό (και συγγνώμη αν επαναλαμβάνομαι), αλλά δεν έχω τέτοιο στόχο, για δύο πολύ απλούς λόγους:

1) Από την τυχόν αλλαγή σου (όπως και την αλλαγή του οποιουδήποτε προς την αθεϊα), εγώ δεν έχω να κερδίσω τίποτα.

2) Η δικές σου θεωρίες περί πίστεως (ύπαρξης θεού, κλπ)  στόχο έχουν να προσελκύσουν εμένα (όπως και τον κάθε άθεο ή ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟ) προς αυτές τις θεωρίες  (το “γιατί” συμβαίνει αυτό και οι θρησκείες ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ να προσελκύσουν πιστούς (με προσηλυτισμό ή “ιεραποστολή” όπως αρέσκεται να τον αποκαλεί ο Δημήτριος) είναι προφανές, και δε θα το αναλύσω εδώ, τα έχω ξαναγράψει άλλωστε).  Εγώ, που δεν πιστεύω ΣΕ ΤΙΠΟΤΑ, δε μπορεί να έχω τέτοιο στόχο.  Να έχω δηλαδή στόχο τι?  Να σε προσελκύσω προς το τίποτα?  Δεν έχει νόημα.

Σταύρο, καταρχάς, η εκτίμηση είναι αμοιβαία. Μπορεί να έκανες το Μήτσο να αλλαξοπιστήσει αλλά δε σου κρατάω κακία... :grin:

Επί του θέματος τώρα...
Σαφώς ούτε και γω προσπαθώ να προσηλυτίσω κανέναν και δε θα κέρδιζα κάτι απ'αυτό. Ούτως ή άλλως, ακόμα και να το επεδίωκα, εσύ και οι υπόλοιποι είστε τόσο σκληρά καρύδια που απλά θα ματαιοπονούσα... ;)
Ο προσηλυτισμός παντός τύπου βρίσκει πρόσφορο έδαφος όταν ο άλλος έχει αδύναμο χαρακτήρα. Ουσιαστικά αυτό εννοούσα όταν έγραψα περί "οικουμενικού παραμυθιού".
Δηλαδή δε γίνεται τόσοι πολλοί άνθρωποι με τόσο διαφορετικές κουλτούρες να πίστεψαν στο Χριστιανισμό επειδή "παραμυθιάστηκαν". Ένα ποσοστό σαφώς και "έφαγε" αυτό που το "τάισαν" αλλά αυτό συμβαίνει στο οτιδήποτε.
Λέω λοιπόν ότι όταν το μήνυμα της Χριστιανοσύνης αγγίζει τόσους και τόσο διαφορετικούς λαούς, προφανώς έχει κάτι το ξεχωριστό και πανανθρώπινο. Και όχι δεν έχει να κάνει με το χρήμα. Για τους απλούς πιστούς (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) που δεν έχουν πάρε-δώσε με το παπαδαριό (που σε γενικές γραμμές καλά κάνεις και το στηλιτεύεις) η πίστη βρίσκεται στην καρδιά κι όχι στην τσέπη.

Αυτά για τώρα.
Στα υπόλοιπα θα σου απαντήσω ενδελεχώς (ελπίζω δηλαδή γιατί είναι και μπόλικα) σε μελλοντικό χρόνο επειδή η ώρα είναι περασμένη...
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Βύζο, σου απαντώ άμεσα, να μη μαζεύονται.
Μετά θέλει πολύ χρόνο (όπως χτες).

Σαφώς ούτε και γω προσπαθώ να προσηλυτίσω κανέναν και δε θα κέρδιζα κάτι απ'αυτό.
Εσύ, όχι.  ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ όμως (η εκκλησία δηλαδή) μήπως κερδίζει?
Στη δικιά μου περίπτωση (της αθεϊας) δεν ισχύει αυτό.  ΚΑΝΕΙΣ δεν κερδίζει.
Αν κερδίζει κάτι κάποιος, αυτός είναι μόνο ο ίδιος ο μεταπεισθείς.

Ούτως ή άλλως, ακόμα και να το επεδίωκα, εσύ και οι υπόλοιποι είστε τόσο σκληρά καρύδια που απλά θα ματαιοπονούσα... ;)
Δεν είναι θέμα “σκληρότητας”.  Είναι θέμα τεκμηρίωσης.  Σημείωσε, ότι τις συζητήσεις αυτές τις έχω κάνει χρόνια πριν και με αρχιεπίσκοπο (ακόμα εν ενεργεία είναι) και δεν είχε τίποτα (κανένα επιχείρημα) να μου πει για να “τεκμηριώσει” αυτά που μου έλεγε.  Δεν ξέρω αν τον έπεισα εγώ. :grin:

Ο προσηλυτισμός παντός τύπου βρίσκει πρόσφορο έδαφος όταν ο άλλος έχει αδύναμο χαρακτήρα. Ουσιαστικά αυτό εννοούσα όταν έγραψα περί "οικουμενικού παραμυθιού".
Ναι, αλλά αυτό το περί “αδύναμου χαρακτήρα” απορώ πως δε το συνδέεις με το φόβο που λέγαμε...  Οι αδύναμοι φοβούνται, οι “δυνατοί” δεν...

Δηλαδή δε γίνεται τόσοι πολλοί άνθρωποι με τόσο διαφορετικές κουλτούρες να πίστεψαν στο Χριστιανισμό επειδή "παραμυθιάστηκαν". Ένα ποσοστό σαφώς και "έφαγε" αυτό που το "τάισαν" αλλά αυτό συμβαίνει στο οτιδήποτε.
Δεν καταλαβαίνω αν με το “έφαγε” και το “τάϊσαν” που αναφέρεις αναφέρεσαι σε οικονομικά, ή σε παραμύθια.
Αν αναφέρεσαι σε οικονομικά, ΣΑΦΩΣ και δεν το τάϊσαν.  Αυτό με το οποίο “ταϊζονται” οι πιστοί είναι η ελπίδα (συ είπας), όχι με λεφτά ή αγαθά.  Αυτά παραμένουν μόνο για τους “μυημένους”.
Αν αναφέρεσαι στα παραμύθια (που το τάϊσαν), συμφωνούμε.
Επίσης:  Αν διαχωρίζεις “το ποίμνιο” σε ποσοστά, και λες “μερικοί έφαγαν, μερικοί όχι”, για το μεν χρήμα μπορεί να ισχύει.  Για τα παραμύθια όμως, όχι.  Γιατί είτε είναι παραμύθια αυτές οι θεωρίες, είτε δεν είναι.  Για όλους τους ανθρώπους, μια είναι η εκδοχή (και η αλήθεια):  Είτε είναι παραμύθια όλα αυτά, είτε δεν είναι.  Δε μπορεί για τους μισούς να είναι και για τους άλλους μισούς όχι. Δεν το καταλαβαίνεις?

Τέλος, ο αριθμός των ανθρώπων που πίστεψαν (ή το ποσοστό), δε μπορεί να αποτελέσει επιχείρημα ορθότητας. Οι μουσουλμάνοι είναι ένα επίσης πολύ μεγάλο ποσοστό.  Οι ακολουθήσαντες τον Χίτλερ στην προπολεμική Γερμανία, ήταν η πλειοψηφία των Γερμανών.  Όλοι αυτοί έχουν δίκιο επειδή είναι πολλοί?

Λέω λοιπόν ότι όταν το μήνυμα της Χριστιανοσύνης αγγίζει τόσους και τόσο διαφορετικούς λαούς, προφανώς έχει κάτι το ξεχωριστό και πανανθρώπινο. Και όχι δεν έχει να κάνει με το χρήμα.
Έχει να κάνει με το χρήμα ως προς το ότι η εκκλησία(ες) έχουν πολύ μεγάλα οικονομικά οφέλη από αυτή την ιστορία της πίστης (και όχι μόνο οικονομικά, και άλλα μαζί, εξουσίας, επηρεασμού, κλπ), που αποτελεί (το όφελος) ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ για να επιμένουν να διατηρούν αυτές τις δοξασίες ισχύουσες ως αληθινές.  Αυτό λέω, δε λέω ότι οι πιστοί τρώνε με χρυσά κουτάλια.  Οι λίγοι τρώνε.

Για τους απλούς πιστούς (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) που δεν έχουν πάρε-δώσε με το παπαδαριό (που σε γενικές γραμμές καλά κάνεις και το στηλιτεύεις) η πίστη βρίσκεται στην καρδιά κι όχι στην τσέπη.
Αυτό που θα άξιζε να εξετάσεις είναι το ΓΙΑΤΙ βρίσκεται η πίστη στην “καρδιά” σου. Τι σε έκανε να καταλήξεις να την βάλεις εκεί. Δεν αμφιβάλλω ότι έτσι είναι, και ότι η πίστη σου δεν έχει να κάνει με την τσέπη σου.

Αυτά κι από μένα, και καλημέρα.
 

Επισκέπτης
Δεν είναι θέμα “σκληρότητας”.  Είναι θέμα τεκμηρίωσης.  Σημείωσε, ότι τις συζητήσεις αυτές τις έχω κάνει χρόνια πριν και με αρχιεπίσκοπο (ακόμα εν ενεργεία είναι) και δεν είχε τίποτα (κανένα επιχείρημα) να μου πει για να “τεκμηριώσει” αυτά που μου έλεγε.  Δεν ξέρω αν τον έπεισα εγώ. :grin:

Με σοβαρό Αρχιεπίσκοπο συζήτησες ...  ;)
Κι εγώ έτυχε κάποτε να συζητήσω με τον "Άγιο" Ζακύνθου ... και παραλίγο να αλλάξω δόγμα !

Όσο για τεκμηρίωση που ψάχνεις ... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ σε θέματα πίστεως !
Υπάρχει όμως κάτι άλλο : Η προσωπική βιωματική εμπειρία ... και τότε δεν ψάχνεις τίποτα !

Αλλά τι κάθομαι και λέω ? :headbang:  Απο χθές είμαι άθεος εγώ ...
Σόρυ ... συνήθεια !
 

ANDREIOS

Ανώτερος
Εγγρ.
22 Σεπ 2007
Μηνύματα
1.148
Κριτικές
13
Like
1.694
Πόντοι
6.255
Εί ό θεός μεθ'ημών ουδείς καθ'ημών
 

Συνημμένα

  • gr}exort.gif
    gr}exort.gif
    4,7 KB · Εμφανίσεις: 25

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Απο τη Μονή Εσφιγμένου τόσκασε ο Ανδρείος;          :2funny:
 

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16

gobr

Τιμημένος
Εγγρ.
14 Οκτ 2005
Μηνύματα
3.379
Κριτικές
6
Like
56
Πόντοι
16
Ειμαι φανατικος αναγνωστης. τοσο πολυ που θεωρησα το θεμα αυτο σπιτι μου και για αυτο τα ειπα παιδια. αν εκανα λαθος συγνωμη.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Αντί να το βάλω στο "Ανεκδοτάκια", το βάζω εδώ:

O καινούργιος παπάς της ενορίας ήταν  τόσο νευρικός στην πρώτη του λειτουργία, που δεν μπορούσε να μιλήσει.

Πριν από την επόμενη λειτουργία  ρωτάει τον Αρχιεπίσκοπο, τι θα μπορούσε να κάνει για να χαλαρώσει.

Ο Αρχιεπίσκοπος τον συμβουλεύει ως εξής:
"Την επόμενη φορά ρίξε μερικές σταγόνες βότκα στο νερό που θα πιεις και θα δεις πώς θα χαλαρώσεις".
Την Κυριακή ο παπάς ακολουθεί τη συμβουλή και πραγματικά νιώθει ότι θα μπορούσε να κάνει κήρυγμα χωρίς άγχος ακόμα και αν λυσσομανούσε καταιγίδα.
Μετά τη λειτουργία επιστρέφει στο σπίτι του, όπου μετά από λίγο εμφανίζεται ο Διάκος του Αρχιεπισκόπου και του παραδίδει ένα σημείωμα που έγραφε τα εξής:
Αγαπητέ πάτερ,
Την επόμενη φορά να ρίξετε μερικές σταγόνες βότκα στο νερό κι όχι μερικές σταγόνες νερό στη βότκα. Σας παραθέτω μερικές παρατηρήσεις, για να μην επαναληφθούν τα σημερινά.
* Δεν χρειάζεται να τοποθετείτε φέτα λεμονιού στο χείλος του δισκοπότηρου
* Το κουβούκλιο στην πλευρά της εκκλησίας είναι το εξομολογητήριο, όχι το μπάνιο.
* Ο Αρχάγγελος είπε στην Παρθένο: "Χαίρε κεχαριτωμένη", όχι "Γεια σου πιπίνι".
* Καλό θα είναι να μην ακουμπάτε στο άγαλμα της Παναγίας πόσο μάλλον να το αγκαλιάζετε και να το φιλάτε με τέτοιο πάθος.
* Οι εντολές είναι 10 και όχι 12.
* Οι απόστολοι ήταν 12 και όχι 7. Κανείς τους δεν ήταν νάνος.
* Δεν αναφερόμαστε στον Ιησού Χριστό και τους αποστόλους ως "Ι.Χ. και Σία".
* Ο Ιούδας ήταν προδότης, όχι "σκατορουφιάνος του κερατά" που είπες εσύ στους χριστιανούς.
* Ο Χριστός μας είπε στον Πέτρο ότι "Πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις, θα με αρνηθείς", δεν του είπε: "Μέχρι να λαλήσουν τα κοκόρια θα μ' έχεις γράψει στ` αρχίδια σου".
* Δεν επιτρέπεται να αποκαλούμε την κεφαλή της εκκλησίας μας "Νονό".
* Το καθαγιασμένο ύδωρ είναι για να ευλογούμε, όχι για να δροσίζουμε τον σβέρκο μας.
* Ποτέ δεν κηρύττουμε καθισμένοι στα σκαλιά του ιερού και σε καμία περίπτωση δεν ακουμπάμε το πόδι μας πάνω στη Βίβλο.
* Ο άρτος χρησιμεύει για τη Θεία Ευχαριστία όχι ως απεριτίφ που συνοδεύει το κρασί.
* Η παρότρυνση να χορέψει το ποίμνιο ήταν ενδιαφέρουσα, δεν χρειαζόταν όμως και να χορέψει rock γύρω από την εκκλησία.
* Τις σκάλες του άμβωνα τις κατεβαίνουμε κανονικά, όχι τσουλήθρα στο κάγκελο.
* Και τέλος, την λειτουργία την τελειώνουμε με "Αμήν", όχι με "Ολέ!"
* Α! Ναι!! Αυτός που καθόταν στην άκρη του ιερού και τον οποίο αποκαλέσατε "αδερφάρα" και "τραβεστί με μάξι" ήμουν εγώ!
Ελπίζω αυτά τα λάθη να διορθωθούν την ερχόμενη Κυριακή.
Με τιμή,
Ο Αρχιεπίσκοπος
 

stranger88

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
88
Πόντοι
16
παντως οσοι τα βαζουν με την εκκλησια και τον χριστιανισμο και  οχι με  αλλες θρησκειες υποσυνηδητα ξερουν ποιος ειναι ο αληθινος θεος απλα αρνουνται να βγαλουν τα λεπια απο τα ματια τους και να δουν την αληθεια!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
παντως οσοι τα βαζουν με την εκκλησια και τον χριστιανισμο και  οχι με  αλλες θρησκειες υποσυνηδητα ξερουν ποιος ειναι ο αληθινος θεος απλα αρνουνται να βγαλουν τα λεπια απο τα ματια τους και να δουν την αληθεια!
Ποιος ειναι???? :think: :think: :think: :think: :think:
 

Iblis

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
14.885
Κριτικές
28
Like
14
Πόντοι
766
χριστιδη!
θα σε μαλωσω!
νομιζα οτι το ηξερες! ;)
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom