Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
αυτα ειναι προσωπικα παρολα αυτα η καθε αποψη περι θεου του ειναι αποδεκτη!
παντως εγω εχω καθημερινα βιωματα οτι δεν υπαρχει θεος και αμα θες τα αναφερω δεν εχω προβλημα!!!!!
 

stranger88

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
88
Πόντοι
16
παντως εγω εχω καθημερινα βιωματα οτι δεν υπαρχει θεος και αμα θες τα αναφερω δεν εχω προβλημα!!!!!

σεβαστη η αποψη σου και εγω αυτο πιστευα μεχρι κατι που μου συνεβη και αναθεωρησα!
 

stranger88

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
88
Πόντοι
16
σκεψου μονο οτι αν δεν υπηρχε καποια ανωτερη δυναμη οπως και αν λεγεται χριστος,βουδας,μωαμεθ κτλ.δεν θα σωνοντουσαν απο ατυχηματα σαν απο θαυμα!παραδειγμα ενας που ειχε πεσει στην αμερικη απο ουρανοξυστη και επεζησε κατι παρομοιο με ζαχοπουλο αλλα ποιο extreme οι γιατροι δεν το πιστευαν οπως και περιπτωσεις αυτοιασεως καρκινουκτλ.ολα αυτα που αποδιδονται σε θαυμα καπου πηγαζουν υπαρχει μια γενεσηουργος αιτια!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
σεβαστη η αποψη σου και εγω αυτο πιστευα μεχρι κατι που μου συνεβη και αναθεωρησα!
εσενα σου ετυχε μια και αναθεωρησες....
εμενα μου τυχαινει καθε μερα και για  αυτο....θεωρω!!!!!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
σκεψου μονο οτι αν δεν υπηρχε καποια ανωτερη δυναμη οπως και αν λεγεται χριστος,βουδας,μωαμεθ κτλ.δεν θα σωνοντουσαν απο ατυχηματα σαν απο θαυμα!παραδειγμα ενας που ειχε πεσει στην αμερικη απο ουρανοξυστη και επεζησε κατι παρομοιο με ζαχοπουλο αλλα ποιο extreme οι γιατροι δεν το πιστευαν οπως και περιπτωσεις αυτοιασεως καρκινουκτλ.ολα αυτα που αποδιδονται σε θαυμα καπου πηγαζουν υπαρχει μια γενεσεουργος αιτια!
Α και αυτοι που σκοτωνονται απο ατυχημα που ειναι και πολυ περισσοτεροι?????
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.834
Πόντοι
9.295
Αντί να το βάλω στο "Ανεκδοτάκια", το βάζω εδώ:

O καινούργιος παπάς της ενορίας ήταν  τόσο νευρικός στην πρώτη του λειτουργία, που δεν μπορούσε να μιλήσει.

Πριν από την επόμενη λειτουργία  ρωτάει τον Αρχιεπίσκοπο, τι θα μπορούσε να κάνει για να χαλαρώσει.

Ο Αρχιεπίσκοπος τον συμβουλεύει ως εξής:
"Την επόμενη φορά ρίξε μερικές σταγόνες βότκα στο νερό που θα πιεις και θα δεις πώς θα χαλαρώσεις".
Την Κυριακή ο παπάς ακολουθεί τη συμβουλή και πραγματικά νιώθει ότι θα μπορούσε να κάνει κήρυγμα χωρίς άγχος ακόμα και αν λυσσομανούσε καταιγίδα.
Μετά τη λειτουργία επιστρέφει στο σπίτι του, όπου μετά από λίγο εμφανίζεται ο Διάκος του Αρχιεπισκόπου και του παραδίδει ένα σημείωμα που έγραφε τα εξής:
Αγαπητέ πάτερ,
Την επόμενη φορά να ρίξετε μερικές σταγόνες βότκα στο νερό κι όχι μερικές σταγόνες νερό στη βότκα. Σας παραθέτω μερικές παρατηρήσεις, για να μην επαναληφθούν τα σημερινά.
* Δεν χρειάζεται να τοποθετείτε φέτα λεμονιού στο χείλος του δισκοπότηρου
* Το κουβούκλιο στην πλευρά της εκκλησίας είναι το εξομολογητήριο, όχι το μπάνιο.
* Ο Αρχάγγελος είπε στην Παρθένο: "Χαίρε κεχαριτωμένη", όχι "Γεια σου πιπίνι".
* Καλό θα είναι να μην ακουμπάτε στο άγαλμα της Παναγίας πόσο μάλλον να το αγκαλιάζετε και να το φιλάτε με τέτοιο πάθος.
* Οι εντολές είναι 10 και όχι 12.
* Οι απόστολοι ήταν 12 και όχι 7. Κανείς τους δεν ήταν νάνος.
* Δεν αναφερόμαστε στον Ιησού Χριστό και τους αποστόλους ως "Ι.Χ. και Σία".
* Ο Ιούδας ήταν προδότης, όχι "σκατορουφιάνος του κερατά" που είπες εσύ στους χριστιανούς.
* Ο Χριστός μας είπε στον Πέτρο ότι "Πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις, θα με αρνηθείς", δεν του είπε: "Μέχρι να λαλήσουν τα κοκόρια θα μ' έχεις γράψει στ` αρχίδια σου".
* Δεν επιτρέπεται να αποκαλούμε την κεφαλή της εκκλησίας μας "Νονό".
* Το καθαγιασμένο ύδωρ είναι για να ευλογούμε, όχι για να δροσίζουμε τον σβέρκο μας.
* Ποτέ δεν κηρύττουμε καθισμένοι στα σκαλιά του ιερού και σε καμία περίπτωση δεν ακουμπάμε το πόδι μας πάνω στη Βίβλο.
* Ο άρτος χρησιμεύει για τη Θεία Ευχαριστία όχι ως απεριτίφ που συνοδεύει το κρασί.
* Η παρότρυνση να χορέψει το ποίμνιο ήταν ενδιαφέρουσα, δεν χρειαζόταν όμως και να χορέψει rock γύρω από την εκκλησία.
* Τις σκάλες του άμβωνα τις κατεβαίνουμε κανονικά, όχι τσουλήθρα στο κάγκελο.
* Και τέλος, την λειτουργία την τελειώνουμε με "Αμήν", όχι με "Ολέ!"
* Α! Ναι!! Αυτός που καθόταν στην άκρη του ιερού και τον οποίο αποκαλέσατε "αδερφάρα" και "τραβεστί με μάξι" ήμουν εγώ!
Ελπίζω αυτά τα λάθη να διορθωθούν την ερχόμενη Κυριακή.
Με τιμή,
Ο Αρχιεπίσκοπος
Eβραιος εισαι?
Υιοθετεις αυτες τις παπαριες ως χιουμορ δηλαδη?
 

stranger88

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
88
Πόντοι
16
Α και αυτοι που σκοτωνονται απο ατυχημα που ειναι και πολυ περισσοτεροι?????

αν ερθει η ωρα σου δεν γυρνας αν δεν εχει ερθει τοτε αλλαζει η μοιρα ολα γραπτα ειναι!
παντως μερικα τετοια φαινομενα και αλλα θαυματα δεν αποδιδονται στην τυχη!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
αν ερθει η ωρα σου δεν γυρνας αν δεν εχει ερθει τοτε αλλαζει η μοιρα ολα γραπτα ειναι!
παντως μερικα τετοια φαινιμενα και αλλα θαυματα δεν αποδιδονται στην τυχη!
αληθεια πιστευεις οτι ο θεος και μονο αυτος οριζει την αρχη και το τελος της ζωης του ανθρωπου?????
 

stranger88

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
88
Πόντοι
16
αληθεια πιστευεις οτι ο θεος και μονο αυτος οριζει την αρχη και το τελος της ζωης του ανθρωπου?????

πιστευω οτι το τελος του καθενος ειναι γραπτο!
απο εκει και περα στην παρουσα ζωη κρινεται απο τις πραξεις του ειναι μια δοκιμασια που περνανε ολοι οι ανθρωποι για αυτο δεν υπαρχει και φανερωση του ιδιου του θεου για να μην επηρεασει την βουληση του καθε ανθρωπου που ειναι ελευθερη ετσι ωστε να δρα ελευθερα με αποτερω σκοπο να κριθει!
φανταζεσαι να παρουσιαζοταν ο θεος απο τον ουρανο τοτε ολοι οι ανθρωποι θα ειμασταν το ιδιο και θα υποτασομασταν σε ενα κυριαρχο θεο απο φοβο!ο σκοπος ειναι να προσεγγισεις τον θεο οχι απο φοβο και εξαναγκασμο αλλα ελευθερος απο αγαπη και μετανοια!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
πιστευω οτι το τελος του καθενος ειναι γραπτο!
απο εκει και περα στην παρουσα ζωη κρινεται απο τις πραξεις του ειναι μια δοκιμασια που περνανε ολοι οι ανθρωποι για αυτο δεν υπαρχει και φανερωση του ιδιου του θεου για να μην επηρεασει την βουληση του καθε ανθρωπου που ειναι ελευθερη ετσι ωστε να δρα ελευθερα με αποτερω σκοπο να κριθει!
φανταζεσαι να παρουσιαζοταν ο θεος απο τον ουρανο τοτε ολοι οι ανθρωποι θα ειμασταν το ιδιο και θα υποτασομασταν σε ενα κυριαρχο θεο απο φοβο!ο σκοπος ειναι να προσεγγισεις τον θεο οχι απο φοβο και εξαναγκασμο αλλα ελευθερος απο αγαπη και μετανοια!
νομιζω οτι τωρα κανεις τριπλες.Δεν εισαι σαφης!!!!!!ελεγχει ναι η οχι ο θεος την ζωη και τον θανατο??????
ειπες πριν οτι ειναι θαυμα και θελημα και επιλογη του θεου να μην πεθαινουν καποιοι μετα απο τραγικα δυστυχηματα.
Και σε ρωταω: ο θεος ειναι επιλεκτικος????εχει παιδια και αποπαιδια?????Γιατι επιλεγει μερικοι μετα απο ενα ατυχημα να πεθανουν και μερικποι οχι??????
ισχυει αυτο που λενε οτι οτι γινει στη ζωη του ανθρωπου ειναι θελημα θεου????????
Γιατι το λεει αυτο η εκκλησια και μην το αρνηθεις....
 

stranger88

Μέλος
Εγγρ.
15 Μαρ 2008
Μηνύματα
3.105
Κριτικές
3
Like
88
Πόντοι
16
νομιζω οτι τωρα κανεις τριπλες.Δεν εισαι σαφης!!!!!!ελεγχει ναι η οχι ο θεος την ζωη και τον θανατο??????
ειπες πριν οτι ειναι θαυμα και θελημα και επιλογη του θεου να μην πεθαινουν καποιοι μετα απο τραγικα δυστυχηματα.
Και σε ρωταω: ο θεος ειναι επιλεκτικος????εχει παιδια και αποπαιδια?????Γιατι επιλεγει μερικοι μετα απο ενα ατυχημα να πεθανουν και μερικποι οχι??????
ισχυει αυτο που λενε οτι οτι γινει στη ζωη του ανθρωπου ειναι θελημα θεου????????
Γιατι το λεει αυτο η εκκλησια και μην το αρνηθεις....

αυτο πρεπει να στο απαντησει ο dimitrios1000 που ειναι πιο ειδικος πανω σε αυτο το θεμα!
εγω ειμαι ενας ανθρωπος με ελλατωματα πολλα δεν θεωρω τον εαυτο μου πραγματικο χριστιανο γιατι εχω και κανω πολλες αμαρτιες αλλα το μονο που ξερω ειναι οτι ο αληθινος θεος ειναι ο χριστος!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
αυτο πρεπει να στο απαντησει ο dimitrios1000 που ειναι πιο ειδικος πανω σε αυτο το θεμα!
εγω ειμαι ενας ανθρωπος με ελλατωματα πολλα δεν θεωρω τον εαυτο μου πραγματικο χριστιανο γιατι εχω και κανω πολλες αμαρτιες αλλα το μονο που ξερω ειναι οτι ο αληθινος θεος ειναι ο χριστος!
ΚΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΩΡΑΙΑ!!!!!!
ενταξει αδερφε δεν εχω να πω κατι αλλο.....
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Eβραιος εισαι?
Υιοθετεις αυτες τις παπαριες ως χιουμορ δηλαδη?

Όχι, δεν είμαι εβραίος.  Αν και δε διευκρινίζεις αν εννοείς το "εβραίος" σα θρήσκευμα, ή σαν καταγωγή.  Εν πάσει περιπτώσει δεν είμαι τίποτα από τα δύο.  Και στο λέω, αν και δεν είναι υποχρέωσή μου να στο πω.  Είναι προσωπικά δεδομένα αυτά.

Για το χιούμορ μου, απολογούμαι.  Ξέρεις, δε το συνέταξα εγώ το ανέκδοτο.  Μου το στειλαν σήμερα με mail.

πιστευω οτι το τελος του καθενος ειναι γραπτο!
απο εκει και περα στην παρουσα ζωη κρινεται απο τις πραξεις του ειναι μια δοκιμασια που περνανε ολοι οι ανθρωποι για αυτο δεν υπαρχει και φανερωση του ιδιου του θεου για να μην επηρεασει την βουληση του καθε ανθρωπου που ειναι ελευθερη ετσι ωστε να δρα ελευθερα με αποτερω σκοπο να κριθει!
φανταζεσαι να παρουσιαζοταν ο θεος απο τον ουρανο τοτε ολοι οι ανθρωποι θα ειμασταν το ιδιο και θα υποτασομασταν σε ενα κυριαρχο θεο απο φοβο ο σκοπος ειναι να προσεγγισεις τον θεο οχι απο φοβο και εξαναγκασμο αλλα ελευθερος απο αγαπη και μετανοια!
Αυτά είναι βαθειές έννοιες, και ομολογώ ότι δε τις καταλαβαίνω.  Να σε ρωτήσω κάτι μόνο:
¨οταν λες "ο σκοπος ειναι να προσεγγισεις τον θεο οχι απο φοβο και εξαναγκασμο αλλα ελευθερος" πως ακριβώς το εννοείς?
Δηλαδή είναι αυτό "σκοπός" με τι στόχο?  Ή μήπως είναι "αυτοσκοπός" (δεν έχει στόχο δηλαδή πέρα από το να γίνει αυτό το ίδιο)?

Σε ρωτάω γιατί κάθε πράμα που γίνεται με ένα "σκοπό", συνήθως έχει από πίσω του και ένα στόχο, εννοώ δηλαδή ότι κάνουμε γυμναστική π.χ. και δε την κάνουμε για να την κάνουμε απλώς, αλλά την κάνουμε για να αποκτήσουμε ωραίο σώμα και να είμαστε υγιείς.  Εδώ, αφού τον "προσεγγίσουμε", όπως το θέτεις, τι πετύχαμε?

παντως οσοι τα βαζουν με την εκκλησια και τον χριστιανισμο και  οχι με  αλλες θρησκειες υποσυνηδητα ξερουν ποιος ειναι ο αληθινος θεος απλα αρνουνται να βγαλουν τα λεπια απο τα ματια τους και να δουν την αληθεια!
Η αλήθεια είναι ότι έχω κάτι λέπια τελευταία...  Όχι μόνο στα μάτια μου, σε περισσότερα σημεία!  Μάλλον φταίει το ότι κάθομαι πολλές ώρες μέσα στη θάλασσα!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Και μια ερώτηση ακόμα, παρακαλώ, κι αν θέλεις, απαντάς και σ' αυτήν:
...ο σκοπος ειναι να προσεγγισεις τον θεο οχι απο φοβο και εξαναγκασμο αλλα ελευθερος απο αγαπη και μετανοια!

Έστω ότι (το "έστω" με τη μαθηματική έννοια, υπόθεση εργασίας είναι) ότι εγώ (ή κάποιος άλλος, δεν έχει σημασία) θέλω να προσεγγίσω το θεό "από φόβο και εξαναγκασμό", όπως το λες.  Το λες δηλαδή σαν αυτό να είναι κάτι που μπορεί να γίνει.  Το ξαναλέω με άλλα λόγια, για να γίνει απόλυτα κατανοητή η ερώτηση μου:

Υπάρχουν ΔΥΟ τρόποι να "προσεγγίσει" κανείς το θεό:
Ο ένας είναι να είσαι ελεύθερος, και να το κάνεις από αγάπη και μετάνοια.
Ο άλλος είναι από φόβο και εξαναγκασμό.
Δε λέω τίποτα καινούριο μέχρι εδώ, τα δικά σου λόγια αναλύω.

Η ερώτηση λοιπόν είναι:  ΠΩΣ δουλεύει (τεχνικά) αυτός ο δεύτερος τρόπος?  Δηλαδή ποιά είναι ημέθοδος που πρέπει κανείς να ακολουθήσει, αν επιθυμεί να προσεγγίσει το θεό ΕΣΤΩ και καταναγκασμένος?
Προφανώς είναι τελείως διαφορετική από το να το κάνει ελεύθερος.
Μπορείς να μου την περιγράψεις?  Με ένα παράδειγμα, ίσως?

Αυτή είναι η ερώτησή μου.
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Και μια ερώτηση ακόμα, παρακαλώ, κι αν θέλεις, απαντάς και σ' αυτήν:
Έστω ότι (το "έστω" με τη μαθηματική έννοια, υπόθεση εργασίας είναι) ότι εγώ (ή κάποιος άλλος, δεν έχει σημασία) θέλω να προσεγγίσω το θεό "από φόβο και εξαναγκασμό", όπως το λες.  Το λες δηλαδή σαν αυτό να είναι κάτι που μπορεί να γίνει.  Το ξαναλέω με άλλα λόγια, για να γίνει απόλυτα κατανοητή η ερώτηση μου:

Υπάρχουν ΔΥΟ τρόποι να "προσεγγίσει" κανείς το θεό:
Ο ένας είναι να είσαι ελεύθερος, και να το κάνεις από αγάπη και μετάνοια.
Ο άλλος είναι από φόβο και εξαναγκασμό.
Δε λέω τίποτα καινούριο μέχρι εδώ, τα δικά σου λόγια αναλύω.

Η ερώτηση λοιπόν είναι:  ΠΩΣ δουλεύει (τεχνικά) αυτός ο δεύτερος τρόπος?  Δηλαδή ποιά είναι ημέθοδος που πρέπει κανείς να ακολουθήσει, αν επιθυμεί να προσεγγίσει το θεό ΕΣΤΩ και καταναγκασμένος?
Προφανώς είναι τελείως διαφορετική από το να το κάνει ελεύθερος.
Μπορείς να μου την περιγράψεις?  Με ένα παράδειγμα, ίσως?

Αυτή είναι η ερώτησή μου.
καλα κρασα!!!!!!!
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom