Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
πως μου ζητας να σε αφησω σκλαβωμενο...αυτο δεν γινεται...πρεπει να βοηθησω στην απελευθερωση σου!!!!

Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο , σκλαβιά για μένα θα ήταν μια ζωή χωρίς Χριστό !
Έζησα μια τέτοια σκλαβιά ... άσε με τώρα που μεγάλωσα να νοιώσω την Ελευθερία !  ;)
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο , σκλαβιά για μένα θα ήταν μια ζωή χωρίς Χριστό !
Έζησα μια τέτοια σκλαβιά ... άσε με τώρα που μεγάλωσα να νοιώσω την Ελευθερία !  ;)
καλα ακομα προσπαθεις να διδαξεις το λογο του θεου?ελευθερος δεν εισαι!εισαι ο δουλος του θεου!για θυμισου.βαφτιζεται ο δουλος του θεου.....----αλλα ξερω δεν θα απαντισεις!οταν καποιος σου βαζει δυσκολα σεν απαντας!!!!!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
για τις ψυχωσεις-νευρωσεις που εχεις σταυρο,μπορεις να απευθυνθεις σε καποιον ειδικο!
Δεν ξέρω κανέναν ρε γαμώτο μου!
Εννοείς ψυχίατρο ε?
Δεν ξέρω!
Οι γνωριμίες μου δε φτάνουν σε τέτοια επίπεδα!
Κάτι φίλους έχω μόνο, που ασχολούνται με χρωματισμούς επιδερμίδας, αλλά δε βοηθάνε βαθύτερα, στα νεύρα!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
δεν το εκανα ουτε οταν εκανες πλακιτσες με νικ νειμ ιεροδουλων,τωρα θα το κανω?
Πλακίτσες?
ΕΓΩ?
ΠΟΤΕ!

(όσο για τα nickname καλύτερα να τις βλέπεις σα nics, παρά αλλιώς...)

Πάει περίπατο η σοβαρότης σε αυτό το thread!   Ίσως έχει δίκιο τελικά ο Δημήτριος!
 

Επισκέπτης
καλα ακομα προσπαθεις να διδαξεις το λογο του θεου?ελευθερος δεν εισαι!εισαι ο δουλος του θεου!για θυμισου.βαφτιζεται ο δουλος του θεου.....----αλλα ξερω δεν θα απαντισεις!οταν καποιος σου βαζει δυσκολα σεν απαντας!!!!!

Aκριβώς : ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΔΟΥΛΟΣ  ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ  ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΑΦΕΝΤΗ ΠΑΝΩ ΜΟΥ , ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ !

Άρα είμαι Ελεύθερος !

Τις εξυπνάδες εκεί που σε παίρνει Δημητράκη ! Ερωτήσεις σαν και τις δικές σου τις έχω για ψωμοτύρι , γι αυτό ίσως καμιά φορά να μη σου απαντάω ... !
 

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
Aκριβώς : ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΔΟΥΛΟΣ  ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ  ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΑΦΕΝΤΗ ΠΑΝΩ ΜΟΥ , ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ !

Άρα είμαι Ελεύθερος !

Δεν ήταν και το ευφυέστερο επιχείρημα αυτό, Δημήτριε, να με συμπαθάς.      :)
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Aκριβώς : ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΔΟΥΛΟΣ  ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ  ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟΝ ΑΦΕΝΤΗ ΠΑΝΩ ΜΟΥ , ΠΛΗΝ ΤΟΥ ΘΕΟΥ !

Άρα είμαι Ελεύθερος !

Τις εξυπνάδες εκεί που σε παίρνει Δημητράκη ! Ερωτήσεις σαν και τις δικές σου τις έχω για ψωμοτύρι , γι αυτό ίσως καμιά φορά να μη σου απαντάω ... !
και ο Παρασκευας ητανε ΔΟΥΛΟς μονο του Ροβινσονα Κρουσου.ο Δουλος ενα αφεντικο εχει οχι πολλα!!!!εγω ΔΟΥΛΟς ΤΟΝ ΜΟΥΝΙΩΝ.ειμαι εξερεση εχω πολλα αφεντικα!!!κοιτα να απελευθερωθης το συντομοτερο....
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Δημητριε παλι οταν σε στριμωξαμε εφυγες!!!!!μηπως ο Χρηστιανισμος δεν ειναι κατι το τελειο?μηπως οι ιδεες του εχουνε παλιωσει οπως και ο κομμουνισμος?αν σου αρεσει να εισαι Δουλος τι να σου πω?εγω παντος θελω να ειμαι ελευθερος!!!!!!!!!!
 

doritis spermatos

Μέλος
Εγγρ.
26 Δεκ 2007
Μηνύματα
9.863
Κριτικές
2
Like
4
Πόντοι
66
και ο Παρασκευας ητανε ΔΟΥΛΟς μονο του Ροβινσονα Κρουσου.ο Δουλος ενα αφεντικο εχει οχι πολλα!!!!εγω ΔΟΥΛΟς ΤΟΝ ΜΟΥΝΙΩΝ.ειμαι εξερεση εχω πολλα αφεντικα!!!κοιτα να απελευθερωθης το συντομοτερο....
[youtube=425,350]wv2lWqbFLIY[/youtube] :2funny: :rockon: :rockon: :rockon:
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Σταύρο και Χρηστίδη,
Βλέπω ότι και οι δυο χρησιμοποιείτε τον όρο ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ για να υποστηρίξετε την άποψή σας περί της μη ύπαρξης Θεού και χαίρομαι γι’αυτό. Πράγματι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ δεν υπάρχουν. Και για να λέμε τα σύκα σκάφη και τη σκάφη σύκα ούτε οι Θεούσοι ( 0:) ) έχουμε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ. Οπότε η συζήτηση είναι φιλοσοφικού-φιλολογικού περιεχομένου. Είναι σα να τσακωνόμαστε ποιος την έχει μεγαλύτερη (την παλάμη εννοώ *P) χωρίς να έχουμε μεζούρα να τη μετρήσουμε.
Βεβαίως το πλεονέκτημα το έχετε εσείς. Ρωτάτε: Γιατί πιστεύουμε σε κάτι που δεν έχουμε δει; Πού είναι ο περιβόητος Θεός; Κι αν υπάρχει γιατί τόση δυστυχία στον κόσμο; Λογικά ερωτήματα δε λέω. Για τη δυστυχία όμως ευθύνεται ο άνθρωπος. Αν ο άνθρωπος ήταν υποχείριο του Θεού δε θα ήταν ελεύθερος. Αυτό δε θέλετε εσείς να είστε ελεύθεροι; Το λάθος που κάνετε είναι ότι θεωρείτε εμάς που πιστεύουμε στο Θεό ανελεύθερους. Ίσα ίσα φίλοι μου. Δεν ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ κάτι, ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ σε κάτι.
Έχουμε ως πρότυπο τον Ιησού Χριστό. Τώρα θα μου πείτε και ποιος τηρεί το λόγο του Κυρίου. Εγώ σας λέω κανείς. Και μόνο όμως που έχουμε το σωστό πρότυπο αρκεί. Αλλά και πάλι θα αντικρούσετε ότι είναι ανύπαρκτο πρόσωπο. Ας υποθέσουμε λοιπόν πως δεν υπήρξε, ή υπήρξε και ήταν ένας απλός άνθρωπος. Στη διδασκαλία του όπως έχει καταγραφεί ή επινοηθεί βρίσκετε κάτι μεμπτό; Πιστεύω πως όχι. Κι αν όλο αυτό είναι παραμύθι δε σας κάνει εντύπωση που άντεξε τόσο στο χρόνο και έγινε οικουμενικό; Ακόμα και τα πιο καλοστημένα παραμύθια κάποτε αποκαλύπτονται. Και μην ξεχνάτε ότι το «παραμύθι» αυτό ξεκίνησε με αντιξοότητες. Κάποτε οι Χριστιανοί ήσαν τροφή για τα λιοντάρια. Κι όμως και οι μεγαλύτεροι διώκτες του Χριστιανισμού πίστεψαν. Ήταν πλάνη ή ήταν η ανακάλυψη της αλήθειας μέσω της αποτίναξης της εγωϊστικής αντίληψης ότι ο άνθρωπος είναι το ανώτερο ον; Ειλικρινά εγώ δε μπορώ να πιστέψω ότι ο άνθρωπος είναι το ανώτερο ον, ανεξάρτητα από θρησκείες.
Αλλά τι λέγαμε; Ναι για το Χριστιανισμό. Που λέτε εμείς δεν είμαστε σόνι και καλά τα ανόητα παιδάκια που οι γονείς, δάσκαλοι, παπάδες έκαναν πλύση εγκεφάλου κι έγιναν Χριστιανόπουλα. Εγώ συγκεκριμένα δε μεγάλωσα σε θρησκόληπτη οικογένεια, τα Θρησκευτικά ήταν το χειρότερό μου μάθημα, στην εκκλησία πατάω σπάνια κι αυτό για να δω καμιά γκομενίτσα ( :boobies: ). Άρα όπως εσείς ανεπηρέαστοι επιλέξατε το δρόμο σας, έτσι τον επέλεξα κι εγώ. Γιατί επέλεξα αυτόν; Γιατί έχω κι εγώ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ όπως εσείς. Και η μόνη καταπίεση που μου επιβάλλει η θρησκεία μου είναι να κάνω το σταυρό μου όταν περνάω από εκκλησία. Ο εαυτός μου δηλαδή την επιβάλλει (κι αυτό όχι πάντα). Τη γουστάρω όμως πραγματικά αυτή την «καταπίεση».
Εν πάση περιπτώσει, οι συζητήσεις περί θρησκείας δεν είναι το φόρτε μου. Ο μόνος λόγος που συμμετέχω στο θρέντ είναι γιατί με δυσαρεστεί η επίθεση και η προσπάθεια απαξίωσης της θρησκείας μου και των ομοθρήσκων μου. Είμαι υπερήφανος που είμαι Χριστιανός ΟΜΩΣ σέβομαι τους αλλόθρησκους, άθεους, άθρησκους. Το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για εκείνους...
 

Επισκέπτης
Δημητριε παλι οταν σε στριμωξαμε εφυγες!!!!!

Δημητράκη ,

Σε ποιό ημισφαίριο ζείς ?
Το ξέρεις οτι η απάντησή μου η τελευταία ήταν στις 04:35 το πρωί ?
Πόσο να άντεχα ακόμη ? Έλεος ...

Και στο ξαναλέω . Αποφεύγω πολλές φορές να σου απαντάω , γιατί κάνεις (και συγχώρεσέ με που θα στο πώ) ανόητες ερωτήσεις και επισημάνσεις .
Νά ... σαν αυτό που μου είπες σχεδόν 5 η ώρα το πρωί , οτι και καλά εγκαταλείπω συζητήσεις ... :headbang: :headbang: :headbang:

Δεν παλεύεσαι ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
[youtube=425,350]wv2lWqbFLIY[/youtube] :2funny: :rockon: :rockon: :rockon:
καλο!!!ναι ειμαι μουνοδουλος.αλλα η διαφορα με τον τυπο του τραγουδιου ειναι οτι εγω ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΩ ΕΝΑ ΜΟΥΝΙ αλλα πολλα.ειμαι παθητικα ερωτευμενος με ολες της γυναικες του κοσμου!!!!
 

dimitrakis29

Τιμημένος
Εγγρ.
19 Νοε 2007
Μηνύματα
14.808
Κριτικές
13
Like
2.355
Πόντοι
4.765
Δημητράκη ,

Σε ποιό ημισφαίριο ζείς ?
Το ξέρεις οτι η απάντησή μου η τελευταία ήταν στις 04:35 το πρωί ?
Πόσο να άντεχα ακόμη ? Έλεος ...

Και στο ξαναλέω . Αποφεύγω πολλές φορές να σου απαντάω , γιατί κάνεις (και συγχώρεσέ με που θα στο πώ) ανόητες ερωτήσεις και επισημάνσεις .
Νά ... σαν αυτό που μου είπες σχεδόν 5 η ώρα το πρωί , οτι και καλά εγκαταλείπω συζητήσεις ... :headbang: :headbang: :headbang:

Δεν παλεύεσαι ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε !
τι να πω!αφου σου αρεσει να εισαι δουλος!και μεινε δουλος!εγω παντος θελω να ειμαι ελευθερος!οπως ηταν οι αρχαιοι Ελληνες σεβονταν τους θεους αλλα δεν ηταν δουλοι τους!παντος ωραια το εγραψες:ΕΙΜΑΙ ΔΟΥΛΟς ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!!!
 

vasos

Σεβαστός
Εγγρ.
28 Ιουν 2006
Μηνύματα
7.928
Κριτικές
33
Like
32
Πόντοι
2.057
Σταύρο και Χρηστίδη,
Βλέπω ότι και οι δυο χρησιμοποιείτε τον όρο ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ για να υποστηρίξετε την άποψή σας περί της μη ύπαρξης Θεού και χαίρομαι γι’αυτό. Πράγματι ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ δεν υπάρχουν. Και για να λέμε τα σύκα σκάφη και τη σκάφη σύκα ούτε οι Θεούσοι ( 0:) ) έχουμε ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ. Οπότε η συζήτηση είναι φιλοσοφικού-φιλολογικού περιεχομένου. Είναι σα να τσακωνόμαστε ποιος την έχει μεγαλύτερη (την παλάμη εννοώ *P) χωρίς να έχουμε μεζούρα να τη μετρήσουμε.
Βεβαίως το πλεονέκτημα το έχετε εσείς. Ρωτάτε: Γιατί πιστεύουμε σε κάτι που δεν έχουμε δει; Πού είναι ο περιβόητος Θεός; Κι αν υπάρχει γιατί τόση δυστυχία στον κόσμο; Λογικά ερωτήματα δε λέω. Για τη δυστυχία όμως ευθύνεται ο άνθρωπος. Αν ο άνθρωπος ήταν υποχείριο του Θεού δε θα ήταν ελεύθερος. Αυτό δε θέλετε εσείς να είστε ελεύθεροι; Το λάθος που κάνετε είναι ότι θεωρείτε εμάς που πιστεύουμε στο Θεό ανελεύθερους. Ίσα ίσα φίλοι μου. Δεν ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ κάτι, ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ σε κάτι.
Έχουμε ως πρότυπο τον Ιησού Χριστό. Τώρα θα μου πείτε και ποιος τηρεί το λόγο του Κυρίου. Εγώ σας λέω κανείς. Και μόνο όμως που έχουμε το σωστό πρότυπο αρκεί. Αλλά και πάλι θα αντικρούσετε ότι είναι ανύπαρκτο πρόσωπο. Ας υποθέσουμε λοιπόν πως δεν υπήρξε, ή υπήρξε και ήταν ένας απλός άνθρωπος. Στη διδασκαλία του όπως έχει καταγραφεί ή επινοηθεί βρίσκετε κάτι μεμπτό; Πιστεύω πως όχι. Κι αν όλο αυτό είναι παραμύθι δε σας κάνει εντύπωση που άντεξε τόσο στο χρόνο και έγινε οικουμενικό; Ακόμα και τα πιο καλοστημένα παραμύθια κάποτε αποκαλύπτονται. Και μην ξεχνάτε ότι το «παραμύθι» αυτό ξεκίνησε με αντιξοότητες. Κάποτε οι Χριστιανοί ήσαν τροφή για τα λιοντάρια. Κι όμως και οι μεγαλύτεροι διώκτες του Χριστιανισμού πίστεψαν. Ήταν πλάνη ή ήταν η ανακάλυψη της αλήθειας μέσω της αποτίναξης της εγωϊστικής αντίληψης ότι ο άνθρωπος είναι το ανώτερο ον; Ειλικρινά εγώ δε μπορώ να πιστέψω ότι ο άνθρωπος είναι το ανώτερο ον, ανεξάρτητα από θρησκείες.
Αλλά τι λέγαμε; Ναι για το Χριστιανισμό. Που λέτε εμείς δεν είμαστε σόνι και καλά τα ανόητα παιδάκια που οι γονείς, δάσκαλοι, παπάδες έκαναν πλύση εγκεφάλου κι έγιναν Χριστιανόπουλα. Εγώ συγκεκριμένα δε μεγάλωσα σε θρησκόληπτη οικογένεια, τα Θρησκευτικά ήταν το χειρότερό μου μάθημα, στην εκκλησία πατάω σπάνια κι αυτό για να δω καμιά γκομενίτσα ( :boobies: ). Άρα όπως εσείς ανεπηρέαστοι επιλέξατε το δρόμο σας, έτσι τον επέλεξα κι εγώ. Γιατί επέλεξα αυτόν; Γιατί έχω κι εγώ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ όπως εσείς. Και η μόνη καταπίεση που μου επιβάλλει η θρησκεία μου είναι να κάνω το σταυρό μου όταν περνάω από εκκλησία. Ο εαυτός μου δηλαδή την επιβάλλει (κι αυτό όχι πάντα). Τη γουστάρω όμως πραγματικά αυτή την «καταπίεση».
Εν πάση περιπτώσει, οι συζητήσεις περί θρησκείας δεν είναι το φόρτε μου. Ο μόνος λόγος που συμμετέχω στο θρέντ είναι γιατί με δυσαρεστεί η επίθεση και η προσπάθεια απαξίωσης της θρησκείας μου και των ομοθρήσκων μου. Είμαι υπερήφανος που είμαι Χριστιανός ΟΜΩΣ σέβομαι τους αλλόθρησκους, άθεους, άθρησκους. Το ίδιο θα έπρεπε να ισχύει και για εκείνους...

βυζολαγνε πραγματικα ενα απο τα καλυτερα ποστ σε αυτο το μπουρδελοφορουμ!ευγε για τον τροπο σκεψης σου. :thumbsup: :thumbsup:
 

Επισκέπτης
τι να πω!αφου σου αρεσει να εισαι δουλος!και μεινε δουλος!εγω παντος θελω να ειμαι ελευθερος!οπως ηταν οι αρχαιοι Ελληνες σεβονταν τους θεους αλλα δεν ηταν δουλοι τους!παντος ωραια το εγραψες:ΕΙΜΑΙ ΔΟΥΛΟς ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ!!!!!

Ρε Μήτσε ...

Ο Δούλος (όπως ίσως να ξέρεις) έχει ΕΝΑΝ και ΜΟΝΟ αφέντη και ΚΑΝΕΝΑΝ άλλον πάνω απο το κεφάλι του.
Ο Χριστιανός είναι "δούλος Θεού". Έχει δηλαδή αφέντη του ΜΟΝΟ το Θεό και κανέναν άλλον. Δεν υπόκειται σε κανέναν άλλο περιορισμό , πλήν των περιορισμών που του δίνει ο ίδιος ο θεός.
Αυτή είναι η "θεολογική ερμηνεία" της  έννοιας δούλος !

Σου είναι δύσκολο να το κατανοήσεις ... το καταλαβαίνω ! :dunno:

Ο Χριστιανός , ώντας δούλος θεού , δεν αναγνωρίζει επάνω του καμία κρατική ή άλλη εξουσία.
Έτσι μαρτύρησαν οι πρώτοι Χριστιανοί.
Έλεγαν : "πειθαρχειν δει θεω μαλλον η ανθρωποις"
Πειθαρχούμε δηλαδή στο Θεό , περισσότερο απο ότι στους ανθρώπους ... και δε λογάριασαν ούτε σπαθιά ούτε αρένα ούτε λιοντάρια !

Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να μην αναγκασθώ να επανέλθω πάλι στα ίδια !
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
ρε δημητρη1000 απορω τι κανεις  σε αυτο το σαιτ εσυ :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom