Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

Επισκέπτης
στο πρωτο μου ποστ αυτη ειναι η απαντηση σου!!επομενως,μη μιλας ΕΣΥ για το δικαιωμα το αλλου να συμμετεχει σε μια συζητηση και δεν εισαι εσυ σε θεση να κρινεις αν ειμαι εκτος θεματος!

Νομίζω ότι είσθε εκτός θέματος, κύριε!

Αν τα εννοείτε σοβαρά αυτά που γράψατε, αν δηλαδή "σεβασμός" στην επιλογή του άλλου σημαίνει να βγάζουμε τη μούγκα, έχετε παρεξηγήσει την έννοια "φόρουμ"
 

Επισκέπτης
ο ορκα εχει καθε δικαιωμα να πιστευει στον αγιο ραφαηλ!!δεν θα ζητησει την αδεια σου για τα πιστευω του!το παρακατω ποστ σου ειναι φαουλ και προκειται για αστειου επιπεδου δημοτικου,οπως σου ξαναπα!

Εγώ (που δε θα την κάνω την προσπάθεια), ρωτάω εσένα (που φαίνεται ότι ξέρεις καλύτερα) μερικά απλά πράματα:
Ο Άγιος Ραφαήλ, σαν άτομο, έχει πεθάνει?
Έχεις τακτικές ώρες εμφάνισης στο δασάκι?
Τις υπόλοιπες ώρες (που δεν εμφανίζεται στο δασάκι), τι κάνει? Που βρίσκεται? Έχει σπίτι? Σκήτη? Σπηλιά, κάτι να μένει?
Φωτογραφίες δέχεται να τον τραβήξει κανείς?
 

Επισκέπτης
αμα εσυ θεωρεις οτι με αυτα τα ποστ σου,συζητας τοτε παω πασο.....
μου ζητησες να σου παραθεσω καποια ποστ για να σου αποδειξω αυτα που υποστηριζω!το εκανα,και ελπιζω να σε καλυψα!σε αφηνω λοιπον να συνεχισεις να "σατυριζεις" τα υπολοιπα μελη.....


Πες μου ρε Μήτσο, αν ΔΕ ΘΕΛΕΙ να τον δει, τι κάνει?  Του λέει η γραμματεύς του «Ο κ. θεός τώρα είναι σε meeting, δοκιμάστε μια άλλη φορά»?

Ή του λέει στα ίσα:
"Δε γουστάρω τη μάπα σου ρε φίλε, α πάενε από δω!"  ?

Στη δεύτερη περίπτωση όμως, τον έχει ήδη δει, σωστό?
 

Επισκέπτης
χριστιδη,οταν δω οτι γραφονται αστεια επιχειρηματα,δεν μπαινω καν στον κοπο να απαντησω!
 

Glykos_MaFioZoS

Νέο Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2008
Μηνύματα
2
Like
0
Πόντοι
0
Η θρησκεια εχει πεισει τους ανθρωπου πως υπαρχει ψηλα στον ουρανο ενας αορατος ανθρωπος,
που επιβλεπει τους παντες και τα παντα,και εχει λιστες με 10 πραγματα,
και αν κανεις κατι απο αυτα θα σε στειλει σ εναν κοσμο ολο φωτια,καπνο,θυμο,κλαμα,και θα βασανιζεσαι..
Ομως κατα βαθος μας αγαπαει!!
Μας αγαπαει και θελει χρημα!!Αφου η εκκλησια εχει δις κερδη,δεν πληρωνει φορους,και ελεγχει σχεδον ολα τα ειδη εξουσιας..
Αν κοιταξει καποιος πολλα ειδη θρησκειας,θα καταλαβει οτι απλα ο χρισιανισμος ειναι μια εξελιγμενη αντιγραφη αλλων θρησκειων οπως του ωρου της Αιγυπτου,του Μυθρα της Περσιας,του Κρισνα της ινδιας..
Σχεδον ολα τα ειδη θρησκειας,παρομοιαζουν τον θεο με τον ηλιο!!
Το μεγαλυτερο μυθολογικο διδυμο της ιστοριας ειναι το καλο εναντια στο κακο-φως εναντιων σκοτους..
επειδη λεω καθαρα την αποψη μου,και δε θελω να θεωρηθει οτι κανω προπαγανδα,ξεκαθαριζω οτι ο καθενας πιστευει οπου θελει,και οποιος θελει ν ακουσει και τον αντιλογο,ειναι καλο να δει το ντοκυμαντερ ZEITGEIST..
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
2
Πόντοι
16
Εdgar βγάλε και του stavrou τα άπλυτα στη φόρα να μαθαίνουμε κι εμείς τίποτις!!!! :2funny:
 

Επισκέπτης
Καλα φανταστηκα οτι τρως με χρυσα κουταλια,by the way αν εισαι διακος/μοναχος/μαθητευομενος μοναχος τι κανεις στο bourdela.com man?

Oυ γαρ ηλθον καλεσαι δικαιους αλλ αμαρτωλους εις μετανοιαν (Κατά Λουκάν κεφ.ε στιχ.32)

Μην μπερδεύεσαι απ το αβατάρ ...
Το έχω ξαναπεί . Δεν έχω καμία σχέση με κλήρο ... πόσες φορές θα πρέπει να το επαναλάβω ?
 

Επισκέπτης
Αυτη η γκλιτσα ειναι-με διαφορα-το πιο σουρεαλ avatar σε ολο το site.
 

Επισκέπτης
Το 16% των άθεων (και ιδίως το πρώτο 8% των καθαρά άθεων), δεν είναι αμελητέο ποσοστό.

Και έχω την εντύπωση ότι συνεχώς αυξάνεται. Πριν από 50 χρόνια ήταν μάλλον λιγότερο, και πριν από 200, ακόμα λιγότερο.

Ίσως να μην προλάβουμε να ζήσουμε να δούμε την εξουσία των εκκλησιών να χάνει τη δύναμή της και να διαλύεται, έχω την εντύπωση πάντως ότι προς τα εκεί πάει το πράμα. Ίσως χρειαστούν μερικοί αιώνες, αλλά θα γίνει.

Ευτυχώς για την ανθρωπότητα, δηλαδή.

Το οτι αυξάνει αυτό το ποσοστό ... είναι παραπάνω απο βέβαιο.
Και θα αυξηθεί ακόμη περισσότερο !

Είναι η μόδα βλέπεις ...
Δεν πιστεύω σε κανέναν ... δε δίνω λογαριασμό σε κανέναν ... ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ !
Αυτό είναι το δόγμα της εποχής ...
Της εποχής όμως ...

Ανα την ιστορία η έννοια θρησκεία πέρασε απο πολλά στάδια. Αυξήθηκε αλλά και μειώθηκε η δύναμή της.
Νά ... δες τη Ρωσία ! Υπήρχε διάστημα στην ιστορία της οπου δεν υπήρχε κληρικός επι του εδάφους της. Δες τη σήμερα. Ο λαός της πιστότερος πάντων των λαών και η Ορθοδοξία της , η ισχυρότερη πάντων των Ορθοδόξων Εκκλησιών και Πατριαρχείων.

Γι αυτό Σταύρε ... μην τρέφεις τζάμπα ελπίδες.
Μόδα είναι ... θα περάσει ! ;)

Θές μήπως να πάω και πιο πίσω ? Στο παραμυθάκι με τον πύργο της Βαβέλ οπου ο άνθρωπος θέλησε να φθάσει το Θεό ?
Μήπως το ίδιο επιχειρεί και σήμερα ?

Λίγη φειδώ ... γιατί οι γλώσσες μπερδεύονται και η ανθρωπότητα χωρίς το "Θείον" αυτοκαταστρέφεται ... ;)
 

Επισκέπτης
Πες μου ρε Μήτσο, αν ΔΕ ΘΕΛΕΙ να τον δει, τι κάνει?   Του λέει η γραμματεύς του «Ο κ. θεός τώρα είναι σε meeting, δοκιμάστε μια άλλη φορά»?

Ή του λέει στα ίσα:
"Δε γουστάρω τη μάπα σου ρε φίλε, α πάενε από δω!"  ?

Στη δεύτερη περίπτωση όμως, τον έχει ήδη δει, σωστό?

Αυτή είναι ερώτηση Σταύρε ?
Κι εγώ τι είμαι για να σου απαντήσω ? Γραμματέας του Θεού ?
Σοβαρέψου λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεε !
 

ViDiViCi

Μέλος
Εγγρ.
16 Ιαν 2008
Μηνύματα
2.178
Like
2
Πόντοι
16
Συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά δεν καταλαβαίνω τίποτα από αυτά που λέτε... Thread για λίγους ;) :o (και διαλεκτούς) ;)
 

Επισκέπτης
Κοίτα να δεις, που κάλυψες και μένα!

Τα ξαναβάζω.  Διάβασέ τα ΧΩΡΙΣ τα κόκκινα:

Φίλε μου ... το κριτήριο του Θεού , δεν είναι η θρησκεία ενός εκάστου , αλλά ο τρόπος με τον οποίο θα συμπεριφερθεί στο συνάνθρωπό του ... που είναι «εικόνα» του επουράνιου Θεού.

Διαβάζοντάς τα χωρίς τα κόκκινα, συμφωνώ μαζί σου Μήτσο, 100%!

Είτε με κόκκινα , είτε χωρίς κόκκινα  ... αυτή είναι η ουσία !
Και χαίρομαι που συμφωνούμε !
 

Επισκέπτης
4.5. Ποιμενικά ραβδιά.

Εκτός από τα εργαλεία τιθάσευσης, που ο άνθρωπος "φορούσε" στα ζώα του ήταν κι αυτός εξοπλισμένος. Κρατούσε στα χέρια του την κορύνη. Έτσι έλεγαν οι αρχαίοι το ρόπαλο και κατ΄ επέκταση όλα τα ΠΟΙΜΕΝΙΚΑ ΡΑΒΔΙΑ (γκλίτσα, στραβολέγκα κ.λ.π.). Κορύνη έφεραν ο Πάνας, οι Σάτυροι, οι βουκόλοι και οι τσοπάνηδες.[glow=red,2,300][/glow]

α. γκλίτσα. (Από το βουλγ. klits=ποιμενικό ραβδί). Η γκλίτσα ήταν για το τσοπάνο όπλο αμυντικό κι επιθετικό. Μ' αυτήν αμυνόταν στις επιθέσεις του λύκου και μ΄ αυτήν επιτίθετο στους εχθρούς του. ΗΤΑΝ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΣΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΟΥ. Μ' αυτήν έπιανε, από το πόδι, όποιο πρόβατο ήθελε και μ΄ αυτήν ΠΕΙΘΑΡΧΟΥΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΗΥΘΗΝΕ ΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ. Ήταν η βακτηρία του στις κακοτράχαλες πορείες του και το στήριγμά του, όταν όρθιος αγνάντευε τα βουνά. Ανάλογα με τα γούστα του τσοπάνη υπήρχαν πολλών μορφών γκλίτσες, όπως κανονικές ή αρσενικές, σιούτες ή θηλυκές, κεντητές κ.λ.π.

β. ράβδα ή γιδάγκλιτσα ή στραβολέγκα. Ο γιδάρης με την, γυριστή σαν μαγκούρα, στραβολέγκα του έπιανε από το λαιμό το γίδι που ήθελε.

γ. ματσούκι. Η κλασσική γκλίτσα και η γιδάγκλιτσα ήταν επαγγελματικά εργαλεία των ασχολουμένων με την κοπαδιάρικη κτηνοτροφία δηλ. των βλάχων. Οι γεωργοί όμως, που ταυτόχρονα ασχολούνταν με την οικιακή κτηνοτροφία, για το κουμαντάρισμα των ζώων τους δεν μπορούσαν πάντα να κουβαλούν πάνω τους την επαγγελματική γκλίτσα, γι αυτό το λόγο, εκ των ενόντων και πρόχειρα, χρησιμοποιούσαν ένα κοινό ματσούκι ή μια λούρα ή την καναβιά των ίδιων των ζώων ή οι γυναίκες το αδράχτι τους κ.λ.π.


 

Επισκέπτης
4.5. Ποιμενικά ραβδιά.

Εκτός από τα εργαλεία τιθάσευσης, που ο άνθρωπος "φορούσε" στα ζώα του ήταν κι αυτός εξοπλισμένος. Κρατούσε στα χέρια του την κορύνη. Έτσι έλεγαν οι αρχαίοι το ρόπαλο και κατ΄ επέκταση όλα τα ΠΟΙΜΕΝΙΚΑ ΡΑΒΔΙΑ (γκλίτσα, στραβολέγκα κ.λ.π.). Κορύνη έφεραν ο Πάνας, οι Σάτυροι, οι βουκόλοι και οι τσοπάνηδες.[glow=red,2,300][/glow]

α. γκλίτσα. (Από το βουλγ. klits=ποιμενικό ραβδί). Η γκλίτσα ήταν για το τσοπάνο όπλο αμυντικό κι επιθετικό. Μ' αυτήν αμυνόταν στις επιθέσεις του λύκου και μ΄ αυτήν επιτίθετο στους εχθρούς του. ΗΤΑΝ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΞΟΥΣΙΑΣ ΣΤΑ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΟΥ. Μ' αυτήν έπιανε, από το πόδι, όποιο πρόβατο ήθελε και μ΄ αυτήν ΠΕΙΘΑΡΧΟΥΣΕ ΚΑΙ ΚΑΤΗΥΘΗΝΕ ΤΟ ΠΟΙΜΝΙΟ. Ήταν η βακτηρία του στις κακοτράχαλες πορείες του και το στήριγμά του, όταν όρθιος αγνάντευε τα βουνά. Ανάλογα με τα γούστα του τσοπάνη υπήρχαν πολλών μορφών γκλίτσες, όπως κανονικές ή αρσενικές, σιούτες ή θηλυκές, κεντητές κ.λ.π.

β. ράβδα ή γιδάγκλιτσα ή στραβολέγκα. Ο γιδάρης με την, γυριστή σαν μαγκούρα, στραβολέγκα του έπιανε από το λαιμό το γίδι που ήθελε.

γ. ματσούκι. Η κλασσική γκλίτσα και η γιδάγκλιτσα ήταν επαγγελματικά εργαλεία των ασχολουμένων με την κοπαδιάρικη κτηνοτροφία δηλ. των βλάχων. Οι γεωργοί όμως, που ταυτόχρονα ασχολούνταν με την οικιακή κτηνοτροφία, για το κουμαντάρισμα των ζώων τους δεν μπορούσαν πάντα να κουβαλούν πάνω τους την επαγγελματική γκλίτσα, γι αυτό το λόγο, εκ των ενόντων και πρόχειρα, χρησιμοποιούσαν ένα κοινό ματσούκι ή μια λούρα ή την καναβιά των ίδιων των ζώων ή οι γυναίκες το αδράχτι τους κ.λ.π.



Φίλε μου ,

Το αβατάρ απεικονίζει  "ποιμαντορική ράβδο"  !

Ψάξε αλλού και κάνε copy paste ...

Είσαι εκτός θέματος  ;)
 

Keyser Soze

Μέλος
Εγγρ.
4 Ιουλ 2008
Μηνύματα
310
Like
0
Πόντοι
1
θα διαφωνήσω με το ότι ο αθεϊσμός είναι μόδα... Θα έλεγα πως είναι μια φυσική τάση, και πως η ροπή προς την απόρριψη της θρησκείας γίνεται πιο έντονη όσο περνά ο καιρός και ο άνθρωπος ωριμάζει, προοδεύει, ανακαλύπτει και εξηγεί τη Φύση γύρω του, άρα περιττεύει η προσφυγή στο θεό ως γενεσιουργό αίτιο.

Όλα αυτά, σε πείσμα των θεοκρατικών καθεστώτων, Δυτικών και Ανατολικών, από το Ιράν ως τις ΗΠΑ.

Δε φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα, ...ήρθα δεύτερος.
 

Επισκέπτης
Φίλε μου ,

Το αβατάρ απεικονίζει  "ποιμαντορική ράβδο"  !

Ψάξε αλλού και κάνε copy paste ...

Είσαι εκτός θέματος  ;)
Μα Ποιμαντορικη ραβδος=Γκλιτσα,η ραβδος του ποιμενα-τσοπανου(στο πιο λαικο)!

800px-Rumunia_5806.jpg

(Ποιμενας-τσοπανος φερων ραβδον-γκλιτσα καπου στην Ρουμανια,συμφωνα με την λεζαντα στην Wikipedia)


Τελος της off topic παρεμβασεως.Το avatar ειναι πολυ cool παντως,δεν κανω πλακα.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Edgar Allan Poe,

Με αυτά που μου έγραψες, κατάλαβα (περίπου) πως σκέφτεσαι.

Έχουμε μια εντελώς διαφορετική θεώρηση του κόσμου γύρω μας.  Και των όσων συμβαίνουν.

Δεν πειράζει, υπάρχει χώρος για όλους σε αυτόν τον κόσμο (και σ' αυτό το site).

Όπως βλέπεις, δεν έχω πρόβλημα να συζητάω ούτε με το Δημήτριο, ούτε με άλλους ομοϊδεάτες του.  Με σένα έχω.

Οπότε μάλλον θα σταματήσω μαζί σου εδώ.
 

Επισκέπτης
Edgar Allan Poe,

Με αυτά που μου έγραψες, κατάλαβα (περίπου) πως σκέφτεσαι.

Έχουμε μια εντελώς διαφορετική θεώρηση του κόσμου γύρω μας.  Και των όσων συμβαίνουν.

Δεν πειράζει, υπάρχει χώρος για όλους σε αυτόν τον κόσμο (και σ' αυτό το site).

Όπως βλέπεις, δεν έχω πρόβλημα να συζητάω ούτε με το Δημήτριο, ούτε με άλλους ομοϊδεάτες του.  Με σένα έχω.

Οπότε μάλλον θα σταματήσω μαζί σου εδώ.
ειχα δικιο τελικα για σενα σταυρο!καλο σου βραδυ....
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom