Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
βαμμενα τα εχει στη φωτο ρε
εσυ ομως, αδερφε χριστιδη :2funny:
δεν μας ειπες ακομα τους λογους γιατι ΔΕΝ πιστευεις στο Θεο
για τοποθετησου παρακαλω
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
βαμμενα τα εχει στη φωτο ρε
εσυ ομως, αδερφε χριστιδη :2funny:
δεν μας ειπες ακομα τους λογους γιατι ΔΕΝ πιστευεις στο Θεο
για τοποθετησου παρακαλω
απλα κοινη λογικη...τιποτα αλλο....
θα ηθελα πολυ να ευσταθουσαν αυτα τα σεναρια ,  ωραια θα ηταν....αλλα  δεν υπαρχουν!!!!
εξαλλου ειναι τοσες πολλες οι θρησκειες που αυτο μονο του δειχνει οτι ειναι επινοησεις!!!!!
εξαλλου τι πιο απλο απο ενα δημιουργο να εμφανιζεται στα δημιουργηματα του χωρις παιχνιδια και κρυφτα!!!!γιατι να ειμαστε αναγκασμενοι να πιστευουμε σε διαδοσεις και μαρτυριες και οχι σε χειροπιαστα γεγονοτα????μονο ενα παρανοικο μυαλο θα ξηγιοτανε ετσι!!!!και ο θεος που πιστευετε δεν νομιζω να ειναι τετοιο....
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
και μονο η αγωνια αυτων που υπηρετουν τις θρησκειες να μην γκρεμιστει το δημιουργημα αυτο δειχνει οτι κατι στην ιστορια αυτη δεν παει καλα....
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
και μονο η αγωνια αυτων που υπηρετουν τις θρησκειες να μην γκρεμιστει το δημιουργημα αυτο δειχνει οτι κατι στην ιστορια αυτη δεν παει καλα....

αυτοι που υπηρετουν τις θρησκειες εχουν αγωνια για τα φραγκα
αστους αυτους, δεν παιζουν ρολο αυτοι
δεν πρεπει να επηρεαζεται κανεις απο τα παραπτωματα των διαφορων λαμογιων
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
απλα κοινη λογικη...τιποτα αλλο....
θα ηθελα πολυ να ευσταθουσαν αυτα τα σεναρια ,  ωραια θα ηταν....αλλα  δεν υπαρχουν!!!!
εξαλλου ειναι τοσες πολλες οι θρησκειες που αυτο μονο του δειχνει οτι ειναι επινοησεις!!!!!
εξαλλου τι πιο απλο απο ενα δημιουργο να εμφανιζεται στα δημιουργηματα του χωρις παιχνιδια και κρυφτα!!!!γιατι να ειμαστε αναγκασμενοι να πιστευουμε σε διαδοσεις και μαρτυριες και οχι σε χειροπιαστα γεγονοτα????μονο ενα παρανοικο μυαλο θα ξηγιοτανε ετσι!!!!και ο θεος που πιστευετε δεν νομιζω να ειναι τετοιο....

η κοινη λογικη; δεν νομιζω
οσον αφορα τις αλλες θρησκειες, ειναι απλα ενα οπλο που χρησιμοποιει ο διαβολος για να αποπλανησει τον κοσμο απο την μια και μοναδικη θρησκεια
για το αλλο που λες, οτι δηθεν ο Θεος δεν εμφανιζεται....ατοπο επιχειρημα
ειναι, κατα καποιο τροπο, μια δοκιμασια...
φαντασου ποσο ευκολο θα ηταν για καποιον να πει οτι πιστευει, αφου πρωτα δει τον Θεο...
δοκιμασια ειναι
εαν αξιζεις, εαν εισαι πραγματι πιστος...
μην τα θελουμε ολα στο πιατο
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
και για οσους λενε οτι ο Θεος δεν υπαρχει η οτι δεν εμφανιζεται...
ρε παιδια, τον αναζητησατε ποτε τον Θεο;
στο ευαγγελιο λεει οτι ο Θεος ερχεται κοντα σε οποιον το ζητησει
και για ενα να ειστε σιγουροι:
εαν υπαρχει καποιος που τηρει τον λογο του, τοτε αυτος ειναι ο Θεος
για αγωνιστειτε λοιπον, για ψαξτε το λιγο
οχι μονο αραλικι στην καρεκλα και να λεμε οτι δεν υπαρχει Θεος, επειδη μας το ειπε...ο γειτονας
ο Χριστος ηταν αγωνιστης
ετσι θελει και τους πιστους του 
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
Ποιοι είναι μακάριοι και ποιοι αξιολύπητοι

(Mτ 5:1-12)

Tότε αυτός κοιτώντας στους μαθητές του είπε:

Mακάριοι εσείς οι φτωχοί, γιατί δική σας είναι η βασιλεία του Θεού.

Mακάριοι εσείς που τώρα πεινάτε, γιατί σε σας θα δοθεί να χορτάσετε.

Mακάριοι εσείς που τώρα κλαίτε, γιατί θα γελάσετε.

Mακάριοι είστε, όταν σας μισήσουν οι άνθρωποι κι όταν σας αφορίσουν και σας περιγελάσουν και δυσφημίσουν το όνομά σας, επειδή πιστεύετε στο Γιο του Aνθρώπου. Xαρείτε την ημέρα εκείνη και σκιρτήστε, γιατί, πράγματι μεγάλος είναι ο μισθός σας στον ουρανό! ’λλωστε τα ίδια έκαμναν στους προφήτες οι πρόγονοί τους.

Mα αλίμονο σε σας τους πλούσιους, γιατί όλη κι όλη η παρηγοριά σας είναι αυτή που ήδη απολαμβάνετε.

Aλίμονο σε σας που τώρα είστε χορτάτοι, γιατί θα πεινάσετε.

Aλίμονο σε σας που τώρα γελάτε, γιατί θα πενθήσετε και θα κλάψετε.

Aλίμονο σε σας, όταν όλοι οι άνθρωποι σας επαινούν, γιατί τα ίδια έκαμναν και στους ψευδοπροφήτες οι πρόγονοί τους.



 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Άσχετο (λέμε τώρα): Εγώ βλέπω ότι αυτοί που ΔΕΝ πιστεύουν στο Θεό τρώγονται συνέχεια με τα ρούχα τους (στο θρέντ μιλάω). Γιατί άραγε;;;
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.299
Κριτικές
3
Like
2.072
Πόντοι
506
Ποιοι είναι μακάριοι και ποιοι αξιολύπητοι

(Mτ 5:1-12)

Tότε αυτός κοιτώντας στους μαθητές του είπε:

Mακάριοι εσείς οι φτωχοί, γιατί δική σας είναι η βασιλεία του Θεού.

Mακάριοι εσείς που τώρα πεινάτε, γιατί σε σας θα δοθεί να χορτάσετε.

Mακάριοι εσείς που τώρα κλαίτε, γιατί θα γελάσετε.

Mακάριοι είστε, όταν σας μισήσουν οι άνθρωποι κι όταν σας αφορίσουν και σας περιγελάσουν και δυσφημίσουν το όνομά σας, επειδή πιστεύετε στο Γιο του Aνθρώπου. Xαρείτε την ημέρα εκείνη και σκιρτήστε, γιατί, πράγματι μεγάλος είναι ο μισθός σας στον ουρανό! ’λλωστε τα ίδια έκαμναν στους προφήτες οι πρόγονοί τους.

Mα αλίμονο σε σας τους πλούσιους, γιατί όλη κι όλη η παρηγοριά σας είναι αυτή που ήδη απολαμβάνετε.

Aλίμονο σε σας που τώρα είστε χορτάτοι, γιατί θα πεινάσετε.

Aλίμονο σε σας που τώρα γελάτε, γιατί θα πενθήσετε και θα κλάψετε.

Aλίμονο σε σας, όταν όλοι οι άνθρωποι σας επαινούν, γιατί τα ίδια έκαμναν και στους ψευδοπροφήτες οι πρόγονοί τους.



BOLLOCKS!!!
 

anatolgami

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
20 Αυγ 2006
Μηνύματα
6.299
Κριτικές
3
Like
2.072
Πόντοι
506
Ποιά είναι η θρησκεία μου?? Μεγάλες Ανατολικοευρωπαϊκές βυζάρες!
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.834
Πόντοι
9.295
Ποιοι είναι μακάριοι και ποιοι αξιολύπητοι

(Mτ 5:1-12)

Tότε αυτός κοιτώντας στους μαθητές του είπε:

Mακάριοι εσείς οι φτωχοί, γιατί δική σας είναι η βασιλεία του Θεού.

Mακάριοι εσείς που τώρα πεινάτε, γιατί σε σας θα δοθεί να χορτάσετε.

Mακάριοι εσείς που τώρα κλαίτε, γιατί θα γελάσετε.

Mακάριοι είστε, όταν σας μισήσουν οι άνθρωποι κι όταν σας αφορίσουν και σας περιγελάσουν και δυσφημίσουν το όνομά σας, επειδή πιστεύετε στο Γιο του Aνθρώπου. Xαρείτε την ημέρα εκείνη και σκιρτήστε, γιατί, πράγματι μεγάλος είναι ο μισθός σας στον ουρανό! ’λλωστε τα ίδια έκαμναν στους προφήτες οι πρόγονοί τους.

Mα αλίμονο σε σας τους πλούσιους, γιατί όλη κι όλη η παρηγοριά σας είναι αυτή που ήδη απολαμβάνετε.

Aλίμονο σε σας που τώρα είστε χορτάτοι, γιατί θα πεινάσετε.

Aλίμονο σε σας που τώρα γελάτε, γιατί θα πενθήσετε και θα κλάψετε.

Aλίμονο σε σας, όταν όλοι οι άνθρωποι σας επαινούν, γιατί τα ίδια έκαμναν και στους ψευδοπροφήτες οι πρόγονοί τους.


δωσε ρεστα με το ευαγγελιο γιατι απο Σεπτεμβρη θα ξαναρχισουμε τα μπινελικια στο Πρωταθλημα
Αμην
 

psolaras78

Τιμημένος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.795
Κριτικές
74
Like
1.834
Πόντοι
9.295
Συγκεκριμένα τρώω με χρυσά κουτάλια !
Λαβίδες τα λένε ... κι έχουν κι ενα σταυρό στην κορυφή.
Πού με είδες ?
Πάς εκκλησία συχνά ?
Μπράβο !!!
Καλα φανταστηκα οτι τρως με χρυσα κουταλια,by the way αν εισαι διακος/μοναχος/μαθητευομενος μοναχος τι κανεις στο bourdela.com man?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Όχι φίλε μου ... δεν είστε περισσότεροι οι άθεοι απ τους πιστούς .
Απλά οι πιστοί είναι βέβαιοι γι αυτό που πιστεύουν (για το παράλογο δλδ) και δεν ασκολούνται κάν με τέτοιου είσους θρέντ.
Ή πίστη δε μετράται με πόστ ...

Βλέπε λοιπόν με τι μετριέται, Δημήτριε:

Στατιστικά (κάποιοι κάθησαν και τα έβγαλαν, θέλει δουλειά αυτό, δε βγαίνει ξύνοντας την κοιλιά σου) βρέθηκε ότι:
Από τον παγκόσμιο πληθυσμό:
33% είναι οι χριστιανοί.  Πρόσεξε, ΠΑΝΤΟΣ τύπου χριστιανοί, ακόμα και οι Κουάκερς. Οι δικοί μας (όπως αντιλαμβάνεσαι – οι της «Ανατολικής Ορθοδόξου») είναι μικρό ποσοστό του συνόλου. Οι χριστιανοί είναι οι πιο πολυπληθής ομάδα πιστών.
21% (δεύτεροι), είναι οι μουσουλμάνοι.
16% (τρίτοι) είναι οι άθεοι. Στο κείμενο διευκρινίζεται ότι το 16% διαιρείται μισό-μισό (8+8%) μεταξύ «άθεων» και «άθρησκων».  Εγώ μετράω στο πρώτο 8%. Είμαι δηλαδή απ’ αυτούς που λένε «Δεν υπάρχει θεός», δε λέω «Υπάρχει θεός αλλά δε τον εκφράζει κάποια θρησκεία».
14% Ινδουιστές.
6% Πρωτόγονες θρησκείες (π.χ. ειδωλολατρικές πρωτόγονων Αφρικανικών φυλών).
6% Παραδοσιακή Κινεζική θρησκεία.
6% Βουδιστές
Υπάρχει και ένα 12% «Υπόλοιποι», από το οποίο μόνο 0,22% είναι οι Ιουδαίοι, και 0,36% οι «Sikhism» (δε ξέρω τι είναι αυτό).

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν, Μήτσο, πράγματι η πίστη δεν μετριέται με post, μετριέται όμως με στατιστικές μεθόδους σαν κι αυτή. Εγώ δε ξέρω άλλη μέθοδο μέτρησης, αν εσύ ξέρεις, πες την.

Το 16% των άθεων (και ιδίως το πρώτο 8% των καθαρά άθεων), δεν είναι αμελητέο ποσοστό.

Και έχω την εντύπωση ότι συνεχώς αυξάνεται. Πριν από 50 χρόνια ήταν μάλλον λιγότερο, και πριν από 200, ακόμα λιγότερο.

Ίσως να μην προλάβουμε να ζήσουμε να δούμε την εξουσία των εκκλησιών να χάνει τη δύναμή της και να διαλύεται, έχω την εντύπωση πάντως ότι προς τα εκεί πάει το πράμα. Ίσως χρειαστούν μερικοί αιώνες, αλλά θα γίνει.

Ευτυχώς για την ανθρωπότητα, δηλαδή.
 

Συνημμένα

  • Religions.jpg
    Religions.jpg
    67,8 KB · Εμφανίσεις: 21

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
πανε μια βολτα μυτιληνη
στο μοναστηρι του Αγιου Ραφαηλ, Νικολαου και Ειρηνης
το μοναστηρι εχει δυο διαζωματα
στο κατω, εχει σε μια γωνια γυρω στις 30 πατεριτσες και μερικα αναπηρικα καροτσακια
αυτα τα βοηθηματα μετακινησης, καποτε ανηκαν σε ατομα που οι γιατροι τους θεωρουσαν αθεραπευτους
αυτοι λοιπον, οι αθεραπευτοι, εφυγαν περπατωντας απο το μοναστηρι

τι αλλο θελεις να δεις;
θελεις να ανοιξει ο ουρανος ο ιδιος, για να πιστεψεις;

ORCA,
Έχω την εντύπωση ότι τα βοηθήματα που λες ξεκίνησαν την καριέρα τους από «προσφορές» πιστών (συγγενών των αναπήρων) που όταν έπαψαν να τα χρειάζονται (διότι μάλλον πέθανε ο ανάπηρος) τα έδωσαν στην εκκλησία ή το μοναστήρι ώστε να τα διαθέσει σε κάποιον άλλο φουκαρά που ίσως τα χρειαζόταν...  Δεν έχουν (δυστυχώς) ΟΛΟΙ τη δυνατότητα να αγοράζουν καινούρια.
Δεν ήθελαν να τα πετάξουν (κρίμα θα ήταν, τόσα λεφτά τα πλήρωσαν), δεν ήθελαν να ασχοληθούν να τα πουλήσουν (και που να βρεις αγοραστή?), τα έδωσαν στο μοναστήρι.
Το οποίο τα «αξιοποίησε» κατά τον τρόπο που περιγράφεις.
Δε σου κουμπώνει πιο καλά σαν εξήγηση αυτό, για το πως βρέθηκε εκεί η συλλογή από τις πατερίτσες?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
οριστε μας λοιπον
και ξανα σε στελνω προς μυτιληνη μερια
ειναι γνωστο οτι οποιος ενδιαφερεται και θελει να "δει" τον Αγιο Ραφαηλ
εκει του δινεται η ευκαιρια
κοντα στο μοναστηρι(το μερος ειναι ορεινο) εχει ενα μικρο, ας το πουμε δασος
εκει εμφανιζεται ο Αγιος Ραφαηλ
κανε μια προσπαθεια

Εγώ (που δε θα την κάνω την προσπάθεια), ρωτάω εσένα (που φαίνεται ότι ξέρεις καλύτερα) μερικά απλά πράματα:
Ο Άγιος Ραφαήλ, σαν άτομο, έχει πεθάνει?
Έχεις τακτικές ώρες εμφάνισης στο δασάκι?
Τις υπόλοιπες ώρες (που δεν εμφανίζεται στο δασάκι), τι κάνει? Που βρίσκεται? Έχει σπίτι? Σκήτη? Σπηλιά, κάτι να μένει?
Φωτογραφίες δέχεται να τον τραβήξει κανείς?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Σταυρο θα σε ρωτησω κατι
μεσα σου, καπου βαθια μεσα σου, δεν εχεις εστω και λιγο χωρο για τον Θεο;
εισαι δηλαδη 100% σιγουρος οτι δεν υπαρχει Θεος;
ασε τους παπαδες και τα αλλα τα λαμογια της εκκλησιας
εγω σου μιλαω για τον Θεο

Και εγώ θα σου απαντήσω σε όλα όσα με ρωτάς:
Μέσα μου έχω πολύ χώρο.  Και συ χωράς, και ο κόσμος όλος.  Αλλά διατηρώ το δικαίωμα να κάνω κάποια επιλογή για το ποιος μπαίνει.  Μπορώ, φαντάζομαι ε?  Όταν λοιπόν με ρωτάς αν έχω χώρο «για το θεό», διευκρίνισε πρώτα τι είναι θεός, και το ξανασυζητάμε.
Και το λέω αυτό γιατί για σένα μπορεί να είναι κάτι το απολύτως συγκεκριμένο, για μένα όμως όχι.
Οπότε να ξέρουμε για τι πράμα μιλάμε.  Αφου τα ξεκαθαρίσουμε αυτά (και τις διαστάσεις του), θα σου πω αν χωράει ή όχι.
Στην επόμενη ερώτηση:
Ναι, είμαι σίγουρος (αν θες και ποσοστό είναι 100%), ότι δεν υπάρχει αυτό που εσύ λες «θεός». Είναι αποκύημα της φαντασίας σου.  Και δυστυχώς όχι μόνο αυτής, αλλά και των παραμυθιών που σε έχουν διδάξει.
Ναι, τους παπάδες κλπ της εκκλησίας τους έχω «αφήσει».
Ναι, το ξέρω ότι μου μιλάς «για το θεό», αλλά δε καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι.
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Αυτός να θέλει να σε δεί ?
Θα του επιτρέψεις να αποφασίσει κι αυτός για κάτι ?
Πες μου ρε Μήτσο, αν ΔΕ ΘΕΛΕΙ να τον δει, τι κάνει?   Του λέει η γραμματεύς του «Ο κ. θεός τώρα είναι σε meeting, δοκιμάστε μια άλλη φορά»?

Ή του λέει στα ίσα:
"Δε γουστάρω τη μάπα σου ρε φίλε, α πάενε από δω!"  ?

Στη δεύτερη περίπτωση όμως, τον έχει ήδη δει, σωστό?
 

Επισκέπτης
προσωπικα δεν πιστευω σε καμια θρησκεια!σεβομαι ομως την επιλογη καθε ανθρωπου να πιστευει σε οτιδηποτε!καλο ειναι λοιπον να σεβομαστε τις επιλογες των αλλων,και να μην προσπαθουμε να μειωσουμε και να χλευασουμε οποια σταση κραταει καποιος ,στο θεμα της πιστης!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Φίλε μου ... το κριτήριο του Θεού , δεν είναι η θρησκεία ενός εκάστου , αλλά ο τρόπος με τον οποίο θα συμπεριφερθεί στο συνάνθρωπό του ... που είναι «εικόνα» του επουράνιου Θεού.

Άρα ... και Ινδουιστής να ήμουνα ... αν έκανα όσα λέει το Ευαγγέλιο ... πάλι στον Παράδεισο θα βρισκόμουνα μετά θάνατον.

Η εκάστοτε θρησκεία σου δείχνει τον τρόπο που πρέπει να ζείς αν θές να κερδίσεις τη βασιλεία των ουρανών.

Ελπίζω να σε κάλυψα !

Κοίτα να δεις, που κάλυψες και μένα!

Τα ξαναβάζω.  Διάβασέ τα ΧΩΡΙΣ τα κόκκινα:

Φίλε μου ... το κριτήριο του Θεού , δεν είναι η θρησκεία ενός εκάστου , αλλά ο τρόπος με τον οποίο θα συμπεριφερθεί στο συνάνθρωπό του ... που είναι «εικόνα» του επουράνιου Θεού.

Διαβάζοντάς τα χωρίς τα κόκκινα, συμφωνώ μαζί σου Μήτσο, 100%!
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
προσωπικα δεν πιστευω σε καμια θρησκεια!σεβομαι ομως την επιλογη καθε ανθρωπου να πιστευει σε οτιδηποτε!καλο ειναι λοιπον να σεβομαστε τις επιλογες των αλλων,και να μην προσπαθουμε να μειωσουμε και να χλευασουμε οποια σταση κραταει καποιος ,στο θεμα της πιστης!

Νομίζω ότι είσθε εκτός θέματος, κύριε!

Αν τα εννοείτε σοβαρά αυτά που γράψατε, αν δηλαδή "σεβασμός" στην επιλογή του άλλου σημαίνει να βγάζουμε τη μούγκα, έχετε παρεξηγήσει την έννοια "φόρουμ".
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom