Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Δε συνηθίζω να κάνω τρίπλες γιατί πολύ απλά δεν ξέρω κάν ποδόσφαιρο. Στο σχολείο ούτε τερματοφύλακα δε με βάζανε ... τόσο άσχετος ήμουνα ! :2funny:

Αλλά αφού το θέτεις έτσι το πράγμα , έχω να σε πληροφορήσω οτι ίσως να ήμουνα ένας πολύ καλός ινδουιστής ...  ;)

Αυτό δε θα με πείραζε όμως σε κάτι.

Διάβασε τι λέει το Ευαγγέλιο :

«Όταν θα έρθει ο Υιός του Ανθρώπου με όλη του τη μεγαλοπρέπεια και θα τον συνοδεύουν όλοι οι άγιοι άγγελοι, θα καθίσει στο βασιλικό θρόνο του. Τότε θα συναχθούν μπροστά του όλα τα έθνη, και θα τους ξεχωρίσει όπως ξεχωρίζει ο βοσκός τα πρόβατα από τα κατσίκια. Τα πρόβατα θα τα τοποθετήσει στα δεξιά του και τα κατσίκια στ΄ αριστερά του. Θα πει τότε ο βασιλιάς σ΄ αυτούς που βρίσκονται δεξιά του: «ελάτε, οι ευλογημένοι απ΄ τον Πατέρα μου, κληρονομήστε τη βασιλεία που σας έχει ετοιμαστεί απ΄ την αρχή του κόσμου. Γιατί, πείνασα και μου δώσατε να φάω, δίψασα και μου δώσατε να πιω, ήμουν ξένος και με περιμαζέψατε, γυμνός και με ντύσατε, άρρωστος και μ΄ επισκεφθήκατε, φυλακισμένος κι ήρθατε να με δείτε». Τότε θα του απαντήσουν οι άνθρωποι του Θεού: «Κύριε, πότε σε είδαμε να πεινάς και σε θρέψαμε ή να διψάς και σου δώσαμε να πιείς; Πότε σε είδαμε ξένον και σε περιμαζέψαμε ή γυμνόν και σε ντύσαμε; Πότε σε είδαμε άρρωστον ή φυλακισμένον κι ήλθαμε να σε επισκεφθούμε;» Τότε θα τους απαντήσει ο βασιλιάς: «σας βεβαιώνω πως αφού τα κάνατε αυτά για έναν από τους άσημους αδερφούς μου, τα κάνατε για μένα». Ύστερα θα πει και σ΄ αυτούς που βρίσκονται αριστερά του: «φύγετε από μπροστά μου, καταραμένοι· πηγαίνετε στην αιώνια φωτιά, που έχει ετοιμαστεί για το διάβολο και τους δικούς του. Γιατί, πείνασα και δε μου δώσατε να φάω, δίψασα και δε μου δώσατε να πιω, ήμουν ξένος και δε με περιμαζέψατε, γυμνός και δε με ντύσατε, άρρωστος και φυλακισμένος και δεν ήρθατε να με δείτε». Τότε θα του απαντήσουν κι αυτοί: «Κύριε, πότε σε είδαμε πεινασμένον ή διψασμένον ή ξένον ή γυμνόν ή άρρωστον ή φυλακισμένον και δε σε υπηρετήσαμε;» Και θα τους απαντήσει: «σας βεβαιώνω πως αφού δεν τα κάνατε αυτά για έναν από αυτούς τους άσημους αδερφούς μου, δεν τα κάνατε ούτε για μένα». Αυτοί λοιπόν θα πάνε στην αιώνια τιμωρία, ενώ οι δίκαιοι στην αιώνια ζωή». 
(Κατά Ματθαίον  κεφ. Κε’  στιχ. 31-46)

Φίλε μου ... το κριτήριο του Θεού , δεν είναι η θρησκεία ενός εκάστου , αλλά ο τρόπος με τον οποίο θα συμπεριφερθεί στο συνάνθρωπό του ... που είναι «εικόνα» του επουράνιου Θεού.

Άρα ... και Ινδουιστής να ήμουνα ... αν έκανα όσα λέει το Ευαγγέλιο ... πάλι στον Παράδεισο θα βρισκόμουνα μετά θάνατον.

Η εκάστοτε θρησκεία σου δείχνει τον τρόπο που πρέπει να ζείς αν θές να κερδίσεις τη βασιλεία των ουρανών.

Ελπίζω να σε κάλυψα ! ;)
αν ομως δεν ερθει ποτε ο υιος του θεου και δεν υπαρξει καμμια βασιλεια των ουρανων τοτε θα εισαι απλα ενα ακομα θυμα της ιδιας απατης  που τον κανουν βολτα και τον....βαφτιζουν χριστιανο,ινδουιστη ,μουσουλμανο,μωαμεθανο και δεν ξερω και εγω τι αλλο......
ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ....οτι δεν σε καλυψα ;) ;) ;)
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
που το δυσκολο;
παιχνιδακι ειναι
κανεις, με καθε ελευθερια, την επιλογη σου
Σε βαζουν στο ....λουκι και μετα οπως ξερεις απο τα λουκια.....δυσκολα την κανεις....θελει ψυχη και κουραγιο....γιαυτο σου ειπα οτι ειναι αιτια για να ειμαστε περηφανοι ;) ;) ;) ;)
 

Επισκέπτης
Σε βαζουν στο ....λουκι και μετα οπως ξερεις απο τα λουκια.....δυσκολα την κανεις....θελει ψυχη και κουραγιο....γιαυτο σου ειπα οτι ειναι αιτια για να ειμαστε περηφανοι ;) ;) ;) ;)

Το ίδιο νοιώθω ... γιατί βγήκα απο 18χρονο λούκι αθεϊας !!!
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
φεθρυ
εαν γουσταρεις πες μας σε παρακαλω τους λογους που ΔΕΝ πιστευεις στο Θεο
δεν ζηταω δυσκολα
πες μας απλα οτι για τον αλφα η βητα λογο εγω πιστευω η δεν πιστευω στο Θεο
 

Επισκέπτης
πρεπει να ηταν χοντρο....λουκι το μαθημα των θρησκευτικων στο σχολειο!!!!
σε καταλαβαινω!!!!!

Οι 2 ώρες θρησκευτικά τη βδομάδα συγκρίνονται με την οικογενειακή σχεδόν κομουνιστική δικτατορία ?

Αν συγκρίνονται , τότε σ' ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις !
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Οι 2 ώρες θρησκευτικά τη βδομάδα συγκρίνονται με την οικογενειακή σχεδόν κομουνιστική δικτατορία ?

Αν συγκρίνονται , τότε σ' ευχαριστώ που με καταλαβαίνεις !
Το εχουμε ξαναπει οτι εισαι εξαιρεση....
ενας στα 10000000!!!!!!!!!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Δε νομίζω ...
Ρώτα και κανα μοναχό να σου πεί ...
Εγώ δεν έχω περάσει ΤΙΠΟΤΑ !
καλα οι χριστιανοι μια ζωη στο κλαμα ενα πραγμα σαν τους βαζελους :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:κυνηγημενοι  και αδικημενοι!!!!!!!
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
δεν νομιζω ο Δημητριος να αποτελει εξαιρεση
ουτε να ειναι ενας απο τους λιγους πιστους εδω στο σαιτ
απλα φανταζομαι οτι πολλα μελη ντρεπονται, κατα καποιο τροπο, να πουνε εξω απο τα δοντια οτι πιστευουν στο θεο
γιατι ειναι της μοδας και πολυ σικ σημερα να το παιζεις αθεος
 

Επισκέπτης
δεν νομιζω ο Δημητριος να αποτελει εξαιρεση
ουτε να ειναι ενας απο τους λιγους πιστους εδω στο σαιτ
απλα φανταζομαι οτι πολλα μελη ντρεπονται, κατα καποιο τροπο, να πουνε εξω απο τα δοντια οτι πιστευουν στο θεο
γιατι ειναι της μοδας και πολυ σικ σημερα να το παιζεις αθεος

:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
δεν νομιζω ο Δημητριος να αποτελει εξαιρεση
ουτε να ειναι ενας απο τους λιγους πιστους εδω στο σαιτ
απλα φανταζομαι οτι πολλα μελη ντρεπονται, κατα καποιο τροπο, να πουνε εξω απο τα δοντια οτι πιστευουν στο θεο
γιατι ειναι της μοδας και πολυ σικ σημερα να το παιζεις αθεος

Εγώ δεν ντρέπομαι να λέω ότι είμαι Χριστιανός... ντρέπομαι να λέω ότι είμαι φίλος του Μήτσου... :tooth:
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
καντε τωρα καμμια προσευχη στο θεο να σας δωσει κανενα ...πρωταθλημα γιατι αμα περιμενετε απο τον πρακτορα .....αυτος δεν δινει ουτε του αγιου του...νερο...
:2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
παει ο πρακτορας
του κοπηκε η λαλια
νυχτα θα φυγει
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
παει ο πρακτορας
του κοπηκε η λαλια
νυχτα θα φυγει
καλά εσυ εισαι διχασμενη....προσωπικοτητα!!!!!!τα μελαχρινα γουσταρεις και φωτο εχεις....ξανθο!!!!!αφου ....σε χαλαει....τι το παλευεις :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom