Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

fethry

Μέλος
Εγγρ.
15 Ιαν 2008
Μηνύματα
9.043
Like
6
Πόντοι
66
α, και με την ευκαιρια για πες μου
γιατι εισαι αθεος;
ποιοι ειναι οι λογοι που σε κανανε να απομακρυνθεις απο τον θεο;

Μπάϊ δε γουέϊ, μήπως είναι πιο σωστό σαν ερώτηση να ρωτήσεις τους πιστούς -της όποιας θρησκείας- ποιοι είναι οι λόγοι που τους έκαναν να ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΟΥΝ το Θεό;

Δεν γεννιόμαστε ένθεοι, άλλο αν μας βαφτίζουν σε βρεφική ηλικία, και επειδή μας βάφτισαν μας θεωρούν και οτι ΕΙΜΑΣΤΕ αυτό που μας βάφτισαν.
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Μπάϊ δε γουέϊ, μήπως είναι πιο σωστό σαν ερώτηση να ρωτήσεις τους πιστούς -της όποιας θρησκείας- ποιοι είναι οι λόγοι που τους έκαναν να ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΟΥΝ το Θεό;

Δεν γεννιόμαστε ένθεοι, άλλο αν μας βαφτίζουν σε βρεφική ηλικία, και επειδή μας βάφτισαν μας θεωρούν και οτι ΕΙΜΑΣΤΕ αυτό που μας βάφτισαν.
μαλλον πρεπει να προλαβα να του απαντησω.....
 

Επισκέπτης
ολα αυτα που λες...το συστημα...τα προβατα πρεπει να οδηγουνται χωρις να εχουν περιθωρια επιλογης ,σκεψης ,λογικης....πρεπει να ειναι υποταγμενα....ελευθερα προβατα ειναι....ΛΥΚΟΙ  ;) ;)
Δεν ειμαι εγω αθεος ....εσεις πιστευετε σε.... θεο!!!!!! ;) ;) ;) ;) ;) ;)
δεν θα πω εγω γιατι δεν πιστευω σε παραμυθια!!!!!εσεις να αποδειξετε οτι υπαρχουν ;) ;) ;)

Άσε μας λοιπόν εμας τα κουτορνίθια να πιστεύουμε σε παραμύθια ... και ασχολήσου με κανα αθεϊστικό θρεντ ... έχει πολλά εδω μέσα !
Μη σε νοιάζει τι κανουμε εμείς ... ασχολήσου με τον εαυτό σου .

Σας ξέρουμε δα τί προοδευτικοί είσαστε εσείς οι άθεοι ... ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ άλλωστε ... !
 

proto

Μέλος
Εγγρ.
20 Ιουν 2006
Μηνύματα
844
Κριτικές
5
Like
5
Πόντοι
6
ειμαστε λιγοι αδερφε ...πολυυυυυυυ λιγοι!!!!!!
και εχουμε απεναντι ενα ΛΥΣΣΑΣΜΕΝΟ θηριο.... :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:

Ολα για τα λεφτα γινονται φιλε αστα να πανε,πως θα φανε και οι τραγοι οι παπαδες?
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Άσε μας λοιπόν εμας τα κουτορνίθια να πιστεύουμε σε παραμύθια ... και ασχολήσου με κανα αθεϊστικό θρεντ ... έχει πολλά εδω μέσα !
Μη σε νοιάζει τι κανουμε εμείς ... ασχολήσου με τον εαυτό σου .

Σας ξέρουμε δα τί προοδευτικοί είσαστε εσείς οι άθεοι ... ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ άλλωστε ... !
γιατι δεν αντεχεις τη συζητηση και την διαφορετικοτητα του αλλου??????
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Άσε μας λοιπόν εμας τα κουτορνίθια να πιστεύουμε σε παραμύθια ... και ασχολήσου με κανα αθεϊστικό θρεντ ... έχει πολλά εδω μέσα !
Μη σε νοιάζει τι κανουμε εμείς ... ασχολήσου με τον εαυτό σου .

Σας ξέρουμε δα τί προοδευτικοί είσαστε εσείς οι άθεοι ... ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ άλλωστε ... !
δηλαδη με αυτο δεν μου λες στην ουσια να παρω το...λοπου?????
 

Επισκέπτης
δηλαδη με αυτο δεν μου λες στην ουσια να παρω το...λοπου?????

Η συζήτηση είναι καλή και πρέπει να γίνεται.
Μέσα απο τη διαφορετικότητα βρίσκεις την αλήθεια !

Εδώ όμως δεν πρόκειται για συζήτηση. Πηδάμε απ το ένα θέμα στο άλλο ... ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του ... και ξέρεις  σε ποιό συμπέρασμα έχω καταλήξει ένα χρόνο εδώ μέσα ?

Οτι σε πειράζει πολύ περισσότερο εσένα που πιστεύω ... παρά εμένα που δεν πιστεύεις εσύ...
Και ξέρεις το γιατί ?
Μέτρα τους άθεους που συμμετέχουν σε αυτό το θρεντ και αυτούς που πιστεύουν και κάνε μια σύγκριση. Το αποτέλεσμα ??? 10 άθεοι 1 πιστός !

Άρα δεν έχω εγώ πρόβλημα με τη διαφορετικότητα ... αλλά ΕΣΥ .
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
α, και με την ευκαιρια για πες μου
γιατι εισαι αθεος;
ποιοι ειναι οι λογοι που σε κανανε να απομακρυνθεις απο τον θεο;
Ρε ORCA, σοβαρολογείς τώρα?
"ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ" από το θεό?
Δηλαδή πότε ήταν (ήμουν, ήσουν, κλπ) ΚΟΝΤΑ Του?

Πως την έχεις δει έτσι δηλαδή?
 

stavros51

Moderator
Γλομπεο-στέλεχος
Εγγρ.
4 Νοε 2005
Μηνύματα
6.870
Like
60
Πόντοι
66
Μέτρα τους άθεους που συμμετέχουν σε αυτό το θρεντ και αυτούς που πιστεύουν και κάνε μια σύγκριση. Το αποτέλεσμα ??? 10 άθεοι 1 πιστός !

Ρε Μήτσο:

Λες να είσαι μειοψηφία τελικά?
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Η συζήτηση είναι καλή και πρέπει να γίνεται.
Μέσα απο τη διαφορετικότητα βρίσκεις την αλήθεια !

Εδώ όμως δεν πρόκειται για συζήτηση. Πηδάμε απ το ένα θέμα στο άλλο ... ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του ... και ξέρεις  σε ποιό συμπέρασμα έχω καταλήξει ένα χρόνο εδώ μέσα ?

Οτι σε πειράζει πολύ περισσότερο εσένα που πιστεύω ... παρά εμένα που δεν πιστεύεις εσύ...
Και ξέρεις το γιατί ?
Μέτρα τους άθεους που συμμετέχουν σε αυτό το θρεντ και αυτούς που πιστεύουν και κάνε μια σύγκριση. Το αποτέλεσμα ??? 10 άθεοι 1 πιστός !

Άρα δεν έχω εγώ πρόβλημα με τη διαφορετικότητα ... αλλά ΕΣΥ .
Με αυτα που λες και οντως καπως ετσι ειναι....με κανεις να ...ελπιζω!!!!!!Λες??????
Λες να ερχονται καλυτερες μερες?????Μακαρι!!!!!!!
Λες να ξυπνησουν αυτοι που κομουνται????αυτο θα ηθελα πολυ να το δω!!!!!!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Δημητριε θελω να σου κανω μια ερωτηση και αν θες απαντας!!!
Θεωρεις πως αν ειχες γεννηθει στην...Ινδια η στο ...Σουριναμ θα πιστευες αυτα που πιστευεις τωρα, η κατι αναλογο αλλα με την εκει....εκδοση??????γιατι εγω σιγουρα θα πιστευα αυτα που πιστευω τωρα και το εχω αποδειξει αφου εβαλα μπροστα την δικια μου σκεψη και πεταξα στα σκουπιδια αυτα στα οποια προσπαθησαν να με προσηλυτησουν!!!!!!!
ποιανου απο τους δυο μας θεωρεις οτι το πνευμα ειναι ελευθερο????
Προσεξε δεν σε ρωταω ποιος πιστευει το σωστο και ποιος το λαθος αλλα ποιος πιστευει αυτο που του υπαγορευει η λογικη του ανεπηρεαστος απο οποινδηποτε και οτιδηποτε!!!!!!
 

Επισκέπτης
Με αυτα που λες και οντως καπως ετσι ειναι....με κανεις να ...ελπιζω!!!!!!Λες??????
Λες να ερχονται καλυτερες μερες?????Μακαρι!!!!!!!
Λες να ξυπνησουν αυτοι που κομουνται????αυτο θα ηθελα πολυ να το δω!!!!!!

Όχι φίλε μου ... δεν είστε περισσότεροι οι άθεοι απ τους πιστούς .
Απλά οι πιστοί είναι βέβαιοι γι αυτό που πιστεύουν (για το παράλογο δλδ) και δεν ασκολούνται κάν με τέτοιου είσους θρέντ.
Ή πίστη δε μετράται με πόστ ...

Αυτό όμως τι αποδεικνύει ? Το αληθές των όσων προανέφερα !
Δεν εξηγείται διαφορετικά η συμμετοχή τόσων αθέων σε ένα θρέντ καθαρά θρησκευτικό.
Σκέψου το λίγο ...
 

Επισκέπτης
Δημητριε θελω να σου κανω μια ερωτηση και αν θες απαντας!!!
Θεωρεις πως αν ειχες γεννηθει στην...Ινδια η στο ...Σουριναμ θα πιστευες αυτα που πιστευεις τωρα, η κατι αναλογο αλλα με την εκει....εκδοση??????γιατι εγω σιγουρα θα πιστευα αυτα που πιστευω τωρα και το εχω αποδειξει αφου εβαλα μπροστα την δικια μου σκεψη και πεταξα στα σκουπιδια αυτα στα οποια προσπαθησαν να με προσηλυτησουν!!!!!!!
ποιανου απο τους δυο μας θεωρεις οτι το πνευμα ειναι ελευθερο????
Προσεξε δεν σε ρωταω ποιος πιστευει το σωστο και ποιος το λαθος αλλα ποιος πιστευει αυτο που του υπαγορευει η λογικη του ανεπηρεαστος απο οποινδηποτε και οτιδηποτε!!!!!!

Ασφαλώς και η Αθεϊα είναι μια πανθρησκεία !
Αλλά αυτο που μου λές δε με αφορά φίλε μου, και σου  έχω εξηγήσει το λόγο . Μεγάλωσα στην Αθεϊα ... και εν τέλει πίστεψα στο Χριστό.

Αυτό λέει πολλά ... κι άν θές με πιστεύεις !
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Όχι φίλε μου ... δεν είστε περισσότεροι οι άθεοι απ τους πιστούς .
Απλά οι πιστοί είναι βέβαιοι γι αυτό που πιστεύουν (για το παράλογο δλδ) και δεν ασκολούνται κάν με τέτοιου είσους θρέντ.
Ή πίστη δε μετράται με πόστ ...

Αυτό όμως τι αποδεικνύει ? Το αληθές των όσων προανέφερα !
Δεν εξηγείται διαφορετικά η συμμετοχή τόσων αθέων σε ένα θρέντ καθαρά θρησκευτικό.
Σκέψου το λίγο ...
Μα και εγω εχω θρησκεια....πιστευω στη φυση!!!!!σε μια τυχαια αλυσιδα γεγονοτων που λειτουργει σχεδον τελεια χωρις να υπαρχει κανενας λογος ιδιαιτερος για τον οποιο υπαρχει....απλα υπαρχει και συμβαινει...ετσι τοοοοοοσο απλα!!!!!!χωρις να ειναι αναγκη κανενα ΦΑΝΤΑΣΜΑ να παιζει κρυφτουλι με τους...ανθρωπους και να μην χρειαζεται η υπαρξη της να διαδιδεται και να συντηρειται με μυθευματα και με δοξασιες!!!!!!!
ΕΛΕΟς πια με αυτη τη καραμελα!!!!!εχετε κουρασει πολυ!!!!!Μα παρα πολυ!!!!!!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Ασφαλώς και η Αθεϊα είναι μια πανθρησκεία !
Αλλά αυτο που μου λές δε με αφορά φίλε μου, και σου  έχω εξηγήσει το λόγο . Μεγάλωσα στην Αθεϊα ... και εν τέλει πίστεψα στο Χριστό.

Αυτό λέει πολλά ... κι άν θές με πιστεύεις !
δηλαδη θελεις να πεις οτι δεν πηγες σχολειο και δεν ΔΙΔΑΧΤΗΚΕΣ  ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ????????? :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea: :helpplea:
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
δεν θα πω εγω γιατι δεν πιστευω σε παραμυθια!!!!!εσεις να αποδειξετε οτι υπαρχουν ;) ;) ;)

πανε μια βολτα μυτιληνη
στο μοναστηρι του Αγιου Ραφαηλ, Νικολαου και Ειρηνης
το μοναστηρι εχει δυο διαζωματα
στο κατω, εχει σε μια γωνια γυρω στις 30 πατεριτσες και μερικα αναπηρικα καροτσακια
αυτα τα βοηθηματα μετακινησης, καποτε ανηκαν σε ατομα που οι γιατροι τους θεωρουσαν αθεραπευτους
αυτοι λοιπον, οι αθεραπευτοι, εφυγαν περπατωντας απο το μοναστηρι

τι αλλο θελεις να δεις;
θελεις να ανοιξει ο ουρανος ο ιδιος, για να πιστεψεις;
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
πανε μια βολτα μυτιληνη
στο μοναστηρι του Αγιου Ραφαηλ, Νικολαου και Ειρηνης
το μοναστηρι εχει δυο διαζωματα
στο κατω, εχει σε μια γωνια γυρω στις 30 πατεριτσες και μερικα αναπηρικα καροτσακια
αυτα τα βοηθηματα μετακινησης, καποτε ανηκαν σε ατομα που οι γιατροι τους θεωρουσαν αθεραπευτους
αυτοι λοιπον, οι αθεραπευτοι, εφυγαν περπατωντας απο το μοναστηρι

τι αλλο θελεις να δεις;
θελεις να ανοιξει ο ουρανος ο ιδιος, για να πιστεψεις;
ΑΚΡΙΒΩς ΑΥΤΟ!!!!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ Ο ΘΕΟΣ τοσο απλα και τοτε το μονο που θα κανουν ολοι ειναι να πιστεψουν μια και καλη στο μοναδικο θεο ,τον δημιουργο κλπ κλπ....
γιατι να θεωρειται βλασφημια να ζηταω να ΔΩ τον θεο?????
Δεν αμφισβητω κατι που εχω ΔΕΙ να υπαρχει.....αμφισβητω κατι που ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!Γιατι να μην μου εχουν πει ψεματα?????και ποιος ο λογος να κρυβεται?????
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom