Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
πανε μια βολτα μυτιληνη
στο μοναστηρι του Αγιου Ραφαηλ, Νικολαου και Ειρηνης
το μοναστηρι εχει δυο διαζωματα
στο κατω, εχει σε μια γωνια γυρω στις 30 πατεριτσες και μερικα αναπηρικα καροτσακια
αυτα τα βοηθηματα μετακινησης, καποτε ανηκαν σε ατομα που οι γιατροι τους θεωρουσαν αθεραπευτους
αυτοι λοιπον, οι αθεραπευτοι, εφυγαν περπατωντας απο το μοναστηρι

τι αλλο θελεις να δεις;
θελεις να ανοιξει ο ουρανος ο ιδιος, για να πιστεψεις;
δηλαδη σε λιγο θα βγαλετε αχρειαστη την επιστημη της ιατρικης που τοσες προοδους εχει κανει και τοσοι ανθρωποι εχουν αφοσιωθει σε αυτην ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΑ και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ?????ας μεινουν λοιπον μονο τα μοναστηρια και ας καταστρεψουμε τα νασοκομεια!!!!!!!
Φιλε proto θυμασαι που μνημονευσα ενα λυσσασμενο θηριο??????
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
[size=15pt]Εσύ δε διδάχθηκες ???[/size]
τωρα θελεις να παιξουμε την κολοκυθια?????διδαχτηκα και επειδη δεν μου εκανε η διδαχη την εφτυσα!!!!!αυτο λεμε....εβαλα την δικια μου λογικη μπροστα...
Εσυ????????
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Εγώ πάντως το θυμάμαι ...
Και η Αποκάλυψη του Ιωάννη λέει για κάποιο θηρίο ... με πολλά κεφάλια ... διαδήματα κτλ

Λές όποι αυτοί να είναι οι άθεοι ?
σηκωνω τα χερια ψηλα ....δεν παλευεσαι :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
τωρα θελεις να παιξουμε την κολοκυθια?????διδαχτηκα και επειδη δεν μου εκανε η διδαχη την εφτυσα!!!!!αυτο λεμε....εβαλα την δικια μου λογικη μπροστα...
Εσυ????????
σε αυτο θα μου απαντησεις??????
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
ΑΚΡΙΒΩς ΑΥΤΟ!!!!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ Ο ΘΕΟΣ τοσο απλα και τοτε το μονο που θα κανουν ολοι ειναι να πιστεψουν μια και καλη στο μοναδικο θεο ,τον δημιουργο κλπ κλπ....
γιατι να θεωρειται βλασφημια να ζηταω να ΔΩ τον θεο?????
Δεν αμφισβητω κατι που εχω ΔΕΙ να υπαρχει.....αμφισβητω κατι που ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!!!!!Γιατι να μην μου εχουν πει ψεματα?????και ποιος ο λογος να κρυβεται?????

οριστε μας λοιπον
και ξανα σε στελνω προς μυτιληνη μερια
ειναι γνωστο οτι οποιος ενδιαφερεται και θελει να "δει" τον Αγιο Ραφαηλ
εκει του δινεται η ευκαιρια
κοντα στο μοναστηρι(το μερος ειναι ορεινο) εχει ενα μικρο, ας το πουμε δασος
εκει εμφανιζεται ο Αγιος Ραφαηλ
κανε μια προσπαθεια
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
οριστε μας λοιπον
και ξανα σε στελνω προς μυτιληνη μερια
ειναι γνωστο οτι οποιος ενδιαφερεται και θελει να "δει" τον Αγιο Ραφαηλ
εκει του δινεται η ευκαιρια
κοντα στο μοναστηρι(το μερος ειναι ορεινο) εχει ενα μικρο, ας το πουμε δασος
εκει εμφανιζεται ο Αγιος Ραφαηλ
κανε μια προσπαθεια
δεν καταλαβες....δεν με ενδιαφερει να δω τον ραφαηλ.....
ΤΟΝ ΘΕΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ!!!!!!!!!
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
ο Θεος του δινει εξουσια και του επιτρεπει να κανει τα οποια θαυματα
οποτε θα σου δοθει η ευκαιρια, μεσω του Αγιου Ραφαηλ να επικοινωνησεις με τον Θεο
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
ο Θεος του δινει εξουσια και του επιτρεπει να κανει τα οποια θαυματα
οποτε θα σου δοθει η ευκαιρια, μεσω του Αγιου Ραφαηλ να επικοινωνησεις με τον Θεο
Τωρα σε αυτο το επιχειρημα ειλικρινα δεν μπορω να αντιπαραθεσω τιποτα!!!!!
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
Ρε ORCA, σοβαρολογείς τώρα?
"ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΣΗ" από το θεό?
Δηλαδή πότε ήταν (ήμουν, ήσουν, κλπ) ΚΟΝΤΑ Του?

Πως την έχεις δει έτσι δηλαδή?

Σταυρο θα σε ρωτησω κατι
μεσα σου, καπου βαθια μεσα σου, δεν εχεις εστω και λιγο χωρο για τον Θεο;
εισαι δηλαδη 100% σιγουρος οτι δεν υπαρχει Θεος;
ασε τους παπαδες και τα αλλα τα λαμογια της εκκλησιας
εγω σου μιλαω για τον Θεο
 

Επισκέπτης
τωρα θελεις να παιξουμε την κολοκυθια?????διδαχτηκα και επειδη δεν μου εκανε η διδαχη την εφτυσα!!!!!αυτο λεμε....εβαλα την δικια μου λογικη μπροστα...
Εσυ????????

Ωραία λοιπόν ...

Και εσύ διδάχθηκες θρησκευτικά ... και εγώ !
Εσύ τα απέρριψες ... εγώ όχι (αν και όπως τα διδάχθηκα έπρεπε να τα έχω απορρίψει πριν από σενα) !

Ποιό το συμπέρασμα ?

Είτε διδαχθείς είτε όχι θρησκευτικά ... ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ  ΣΟΥ , ποτέ δεν πρόκειται να τα ασπασθείς  !

Είναι πολύ πιο δύσκολο να αποδεχθείς κάτι αναπόδειχτο (π.χ Θρησκεία ... ύπαρξη θεού) ... παρά κάτι αποδεδειγμένο (τη φύση που λές εσύ) !

Δε μπορείς να το καταλάβεις αυτό ?

 

Επισκέπτης
ΑΚΡΙΒΩς ΑΥΤΟ!!!!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΣΤΕΙ Ο ΘΕΟΣ τοσο απλα και τοτε το μονο που θα κανουν ολοι ειναι να πιστεψουν μια και καλη στο μοναδικο

Αυτός να θέλει να σε δεί ?
Θα του επιτρέψεις να αποφασίσει κι αυτός για κάτι ? :think:
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Ωραία λοιπόν ...

Και εσύ διδάχθηκες θρησκευτικά ... και εγώ !
Εσύ τα απέρριψες ... εγώ όχι (αν και όπως τα διδάχθηκα έπρεπε να τα έχω απορρίψει πριν από σενα) !

Ποιό το συμπέρασμα ?

Είτε διδαχθείς είτε όχι θρησκευτικά ... ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ  ΣΟΥ , ποτέ δεν πρόκειται να τα ασπασθείς  !

Είναι πολύ πιο δύσκολο να αποδεχθείς κάτι αναπόδειχτο (π.χ Θρησκεία ... ύπαρξη θεού) ... παρά κάτι αποδεδειγμένο (τη φύση που λές εσύ) !

Δε μπορείς να το καταλάβεις αυτό ?
εχω την εντυπωση οτι...χαθηκαμε!!!!!η ερωτηση ηταν οτι αν διδασκοσουνα τα θρησκευτικα της ινδιας αν ησουνα ινδος....τι θα πιστευες?????αυτα που πιστευεις τωρα????
ομολογω οτι στις τριπλες εισαι πολυ καλος!!!!!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Αυτός να θέλει να σε δεί ?
Θα του επιτρέψεις να αποφασίσει κι αυτός για κάτι ? :think:
Τελικα εγω ο ΚΑΡΑΜΑΛΑΚΑΣ γιατι χτυπιεμαι?????? :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
Αφου γουσταρετε εσεις να τρωτε το ποιμα τι με μελει εμενανε?????? :jerking: :jerking: :jerking: :jerking:
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
Μπάϊ δε γουέϊ, μήπως είναι πιο σωστό σαν ερώτηση να ρωτήσεις τους πιστούς -της όποιας θρησκείας- ποιοι είναι οι λόγοι που τους έκαναν να ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΟΥΝ το Θεό;

Δεν γεννιόμαστε ένθεοι, άλλο αν μας βαφτίζουν σε βρεφική ηλικία, και επειδή μας βάφτισαν μας θεωρούν και οτι ΕΙΜΑΣΤΕ αυτό που μας βάφτισαν.

οκ σε ριχνουν λοιπον, ενω εσυ εισαι ακομη μπεμπης, στην κολυμπηθρα και ερχεται ο παπας για να σε βαπτισει
απο εκει και περα μετα, εσυ ο ιδιος εχεις την καθε ελευθερια, να επιλεξεις τον δρομο σου
κανενας δεν σε ανγκαζει να εισαι...ευσεβης χριστιανος
εσυ εχεις το μαχαιρι και το καρπουζι
και επιλεγεις
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
οκ σε ριχνουν λοιπον, ενω εσυ εισαι ακομη μπεμπης, στην κολυμπηθρα και ερχεται ο παπας για να σε βαπτισει
απο εκει και περα μετα, εσυ ο ιδιος εχεις την καθε ελευθερια, να επιλεξεις τον δρομο σου
κανενας δεν σε ανγκαζει να εισαι...ευσεβης χριστιανος
εσυ εχεις το μαχαιρι και το καρπουζι
και επιλεγεις
γιατι ομως να σε ριξουν στην κολυμπηθρα??????
Για να ειναι μετα δυσκολοτερα να βρεις την πορτα της ...εξοδου!!!!!!!
αλλα ειμαστε καμποσοι που την βρηκαμε!!!!!και αυτο ειναι αιτια να ειμαστε ....ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ!!!!!!!
 

Επισκέπτης
εχω την εντυπωση οτι...χαθηκαμε!!!!!η ερωτηση ηταν οτι αν διδασκοσουνα τα θρησκευτικα της ινδιας αν ησουνα ινδος....τι θα πιστευες?????αυτα που πιστευεις τωρα????
ομολογω οτι στις τριπλες εισαι πολυ καλος!!!!!

Δε συνηθίζω να κάνω τρίπλες γιατί πολύ απλά δεν ξέρω κάν ποδόσφαιρο. Στο σχολείο ούτε τερματοφύλακα δε με βάζανε ... τόσο άσχετος ήμουνα ! :2funny:

Αλλά αφού το θέτεις έτσι το πράγμα , έχω να σε πληροφορήσω οτι ίσως να ήμουνα ένας πολύ καλός ινδουιστής ...  ;)

Αυτό δε θα με πείραζε όμως σε κάτι.

Διάβασε τι λέει το Ευαγγέλιο :

«Όταν θα έρθει ο Υιός του Ανθρώπου με όλη του τη μεγαλοπρέπεια και θα τον συνοδεύουν όλοι οι άγιοι άγγελοι, θα καθίσει στο βασιλικό θρόνο του. Τότε θα συναχθούν μπροστά του όλα τα έθνη, και θα τους ξεχωρίσει όπως ξεχωρίζει ο βοσκός τα πρόβατα από τα κατσίκια. Τα πρόβατα θα τα τοποθετήσει στα δεξιά του και τα κατσίκια στ΄ αριστερά του. Θα πει τότε ο βασιλιάς σ΄ αυτούς που βρίσκονται δεξιά του: «ελάτε, οι ευλογημένοι απ΄ τον Πατέρα μου, κληρονομήστε τη βασιλεία που σας έχει ετοιμαστεί απ΄ την αρχή του κόσμου. Γιατί, πείνασα και μου δώσατε να φάω, δίψασα και μου δώσατε να πιω, ήμουν ξένος και με περιμαζέψατε, γυμνός και με ντύσατε, άρρωστος και μ΄ επισκεφθήκατε, φυλακισμένος κι ήρθατε να με δείτε». Τότε θα του απαντήσουν οι άνθρωποι του Θεού: «Κύριε, πότε σε είδαμε να πεινάς και σε θρέψαμε ή να διψάς και σου δώσαμε να πιείς; Πότε σε είδαμε ξένον και σε περιμαζέψαμε ή γυμνόν και σε ντύσαμε; Πότε σε είδαμε άρρωστον ή φυλακισμένον κι ήλθαμε να σε επισκεφθούμε;» Τότε θα τους απαντήσει ο βασιλιάς: «σας βεβαιώνω πως αφού τα κάνατε αυτά για έναν από τους άσημους αδερφούς μου, τα κάνατε για μένα». Ύστερα θα πει και σ΄ αυτούς που βρίσκονται αριστερά του: «φύγετε από μπροστά μου, καταραμένοι· πηγαίνετε στην αιώνια φωτιά, που έχει ετοιμαστεί για το διάβολο και τους δικούς του. Γιατί, πείνασα και δε μου δώσατε να φάω, δίψασα και δε μου δώσατε να πιω, ήμουν ξένος και δε με περιμαζέψατε, γυμνός και δε με ντύσατε, άρρωστος και φυλακισμένος και δεν ήρθατε να με δείτε». Τότε θα του απαντήσουν κι αυτοί: «Κύριε, πότε σε είδαμε πεινασμένον ή διψασμένον ή ξένον ή γυμνόν ή άρρωστον ή φυλακισμένον και δε σε υπηρετήσαμε;» Και θα τους απαντήσει: «σας βεβαιώνω πως αφού δεν τα κάνατε αυτά για έναν από αυτούς τους άσημους αδερφούς μου, δεν τα κάνατε ούτε για μένα». Αυτοί λοιπόν θα πάνε στην αιώνια τιμωρία, ενώ οι δίκαιοι στην αιώνια ζωή». 
(Κατά Ματθαίον  κεφ. Κε’  στιχ. 31-46)

Φίλε μου ... το κριτήριο του Θεού , δεν είναι η θρησκεία ενός εκάστου , αλλά ο τρόπος με τον οποίο θα συμπεριφερθεί στο συνάνθρωπό του ... που είναι «εικόνα» του επουράνιου Θεού.

Άρα ... και Ινδουιστής να ήμουνα ... αν έκανα όσα λέει το Ευαγγέλιο ... πάλι στον Παράδεισο θα βρισκόμουνα μετά θάνατον.

Η εκάστοτε θρησκεία σου δείχνει τον τρόπο που πρέπει να ζείς αν θές να κερδίσεις τη βασιλεία των ουρανών.

Ελπίζω να σε κάλυψα ! ;)
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
γιατι ομως να σε ριξουν στην κολυμπηθρα??????
Για να ειναι μετα δυσκολοτερα να βρεις την πορτα της ...εξοδου!!!!!!!

που το δυσκολο;
παιχνιδακι ειναι
κανεις, με καθε ελευθερια, την επιλογη σου
 

βυζολάγνος

Τιμημένος
Εγγρ.
6 Σεπ 2007
Μηνύματα
7.781
Κριτικές
18
Like
5.746
Πόντοι
5.035
Στο σχολείο ούτε τερματοφύλακα δε με βάζανε ... τόσο άσχετος ήμουνα ! :2funny:
.
.
.
Φίλε μου ... το κριτήριο του Θεού , δεν είναι η θρησκεία ενός εκάστου , αλλά ο τρόπος με τον οποίο θα συμπεριφερθεί στο συνάνθρωπό του ... που είναι «εικόνα» του επουράνιου Θεού.

Μητσουλίνι άμα σε βάλω τερματοφύλακα να τρως τα γκολάκια μου θα πάω στον παράδεισο; :grin:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom