Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 1 άτομα (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

ereunitikos

Μέλος
Εγγρ.
8 Ιαν 2007
Μηνύματα
707
Like
0
Πόντοι
6
Δεν έχει "πιο αυστηρούς" κανόνες εδώ από αλλού.
Αυτό όμως το παρακολουθώ εγώ (δεν μπορώ να τα παρακολουθώ όλα) και όταν κάτι με ενοχλήσει, ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ παραβαίνει και τους κανόνες, το εντοπίζω.

Οι λέξεις "ποίμνιο", "πρόβατα" και άλλες παρόμοιες, δεν είναι προσβλητικές (για τους ίδιους), αφού και οι ίδιοι τις χρησιμοποιούν.
Η λέξη "γίδια" όμως, ΕΙΝΑΙ.
Αν το έλεγες για τους οπαδούς μιας ποδοσφαιρικής ομάδας, δε θα στο πείραζα, άσε που δε θα το βλεπα κι όλας.

Αλλά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να λες "γίδια" μια τόσο μεγάλη ομάδα ανθρώπων (καλώς ή κακώς ΕΙΝΑΙ μεγάλη ομάδα), πέρα από το ότι όπως σου είπα δεν προάγεις τις απόψεις σου.

Αν ηταν μικρη ομαδα δηλαδη θα μπορουσε να τους πει γιδια?
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Μα πού πήγε ο Βολταίρος που με λέει σκοταδιστή ? :grin:

Εεεεεπ, εδώ είμαι.

Δηλαδή για την ακρίβεια ήμουνα στην Λουζιτάνια και έβλεπα τα κάστρα των Ναϊτών Ιπποτών. Και τους καθεδρικούς τους όπως αυτόν σην Tomar.
http://[URL unfurl="true"]www.sacred-destinations.com/portugal/images/tomar/convento/resized/charola-cc-wordman1.jpg[/img[/URL]]

Ξέρεις, των Pauperes commilitones Christi Templique Solomonici.

Ξέρεις, μία ωραία ημέρα, την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου του 1307, οι Ναΐτες Ιππότες οδηγήθηκαν στην πυρά [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/91/Templars_on_Stake.jpg/180px-Templars_on_Stake.jpg
αφού πρώτα ανακυρηχθήκαν ως αιρετικοί και ομοφυλόφιλοι από την Ιερά Εξέταση της Γαλλίας. Βασικά με διαταγές του Βασιληά της Γαλλίας Φίλιππου του Ωραίου αφού όμως έγινε η δίκη του αρχηγού τους μπροστά στον Πάπα Κλήμεντα τον Ε' στην Αβινιόν.

Έλα όμως που πέρυσι το φθινόπωρο το Βατικανό ανακοίνωσε ότι σε ένα χειρόγραφο που βρέθηκε στα μυστικά αρχεία του περιλαμβάνονταν τα πρακτικά της δίκης σύμφωνα με τα οποία ο Πάπας αν και βρήκε τους ιππότες μόνον βλάσφημους τους ανακήρυξε τελικά αιρετικούς για να τα έχει καλά με τον βασιληά.
Έτσι, μετά από 700 τόσα χρόνια οι Ιππότες του Ναού αποκαθίστανται και δεν θεωρούνται πλέον αιρετικοί από το Βατικανό.

Που θέλω να καταλήξω;
Εγώ ποτέ δεν σε είπα σκοταδιστή.
Είπα μόνον ότι έχεις τον ζήλο του νεοφώτιστου.

Και ξέρεις γιατί;
Γιατί είσαι σίγουρος, σίγουρος πέρα από κάθε αμφιβολία, κουβαλώντας το αλάνθαστο της πρωτόλειας πίστης ότι κάποιοι είναι αιρετικοί και πεπλανημένοι.

Έλα όμως που έχει δείξει η ζωή όπως και η παραπάνω ιστορία ότι βεβαιότητες δεν υπάρχουν. Και ότι μετά από 700 τόσα χρόνια η σιγουριά σου μπορεί να αποδειχθεί μία πλάνη.
 

Επισκέπτης
Που θέλω να καταλήξω;
Εγώ ποτέ δεν σε είπα σκοταδιστή.

Πόστ  479  στο θρέντ περί της υγείας του Μακαριστόυ Αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου :

"Δεν ντρέπεσαι; Δεν ντρέπεσαι για τις ανακρίβειες, τον σκοταδισμό και την παντελή αδιαφορία για την ανθρώπινη ζωή;"

Πιό κάτω είναι και η σχετική απάντησή μου ... τότε !

Δεν παρεξηγώ ...
Πές με όπως θές .
Δικαίωμά σου !
Εγώ δε στρέφομαι κατά ανθρώπων ... αλλά κατά απόψεων !
 

Επισκέπτης
Εεεεεπ, εδώ είμαι.

Δηλαδή για την ακρίβεια ήμουνα στην Λουζιτάνια και έβλεπα τα κάστρα των Ναϊτών Ιπποτών. Και τους καθεδρικούς τους όπως αυτόν σην Tomar.
http://[URL unfurl="true"]www.sacred-destinations.com/portugal/images/tomar/convento/resized/charola-cc-wordman1.jpg[/img[/URL]]

Ξέρεις, των Pauperes commilitones Christi Templique Solomonici.

Ξέρεις, μία ωραία ημέρα, την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου του 1307, οι Ναΐτες Ιππότες οδηγήθηκαν στην πυρά [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/91/Templars_on_Stake.jpg/180px-Templars_on_Stake.jpg
αφού πρώτα ανακυρηχθήκαν ως αιρετικοί και ομοφυλόφιλοι από την Ιερά Εξέταση της Γαλλίας. Βασικά με διαταγές του Βασιληά της Γαλλίας Φίλιππου του Ωραίου αφού όμως έγινε η δίκη του αρχηγού τους μπροστά στον Πάπα Κλήμεντα τον Ε' στην Αβινιόν.

Έλα όμως που πέρυσι το φθινόπωρο το Βατικανό ανακοίνωσε ότι σε ένα χειρόγραφο που βρέθηκε στα μυστικά αρχεία του περιλαμβάνονταν τα πρακτικά της δίκης σύμφωνα με τα οποία ο Πάπας αν και βρήκε τους ιππότες μόνον βλάσφημους τους ανακήρυξε τελικά αιρετικούς για να τα έχει καλά με τον βασιληά.
Έτσι, μετά από 700 τόσα χρόνια οι Ιππότες του Ναού αποκαθίστανται και δεν θεωρούνται πλέον αιρετικοί από το Βατικανό.

Που θέλω να καταλήξω;
Εγώ ποτέ δεν σε είπα σκοταδιστή.
Είπα μόνον ότι έχεις τον ζήλο του νεοφώτιστου.

Και ξέρεις γιατί;
Γιατί είσαι σίγουρος, σίγουρος πέρα από κάθε αμφιβολία, κουβαλώντας το αλάνθαστο της πρωτόλειας πίστης ότι κάποιοι είναι αιρετικοί και πεπλανημένοι.

Έλα όμως που έχει δείξει η ζωή όπως και η παραπάνω ιστορία ότι βεβαιότητες δεν υπάρχουν. Και ότι μετά από 700 τόσα χρόνια η σιγουριά σου μπορεί να αποδειχθεί μία πλάνη.

Δεν απολογούμαι για αλλοδόξους ...
Βρές κάποιον Ρωμαιοκαθολικό  του σαιτ και πές του τα !
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Εεεεεπ, εδώ είμαι.

Δηλαδή για την ακρίβεια ήμουνα στην Λουζιτάνια και έβλεπα τα κάστρα των Ναϊτών Ιπποτών. Και τους καθεδρικούς τους όπως αυτόν σην Tomar.
http://[URL unfurl="true"]www.sacred-destinations.com/portugal/images/tomar/convento/resized/charola-cc-wordman1.jpg[/img[/URL]]

Ξέρεις, των Pauperes commilitones Christi Templique Solomonici.

Ξέρεις, μία ωραία ημέρα, την Παρασκευή 13 Οκτωβρίου του 1307, οι Ναΐτες Ιππότες οδηγήθηκαν στην πυρά [img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/91/Templars_on_Stake.jpg/180px-Templars_on_Stake.jpg
αφού πρώτα ανακυρηχθήκαν ως αιρετικοί και ομοφυλόφιλοι από την Ιερά Εξέταση της Γαλλίας. Βασικά με διαταγές του Βασιληά της Γαλλίας Φίλιππου του Ωραίου αφού όμως έγινε η δίκη του αρχηγού τους μπροστά στον Πάπα Κλήμεντα τον Ε' στην Αβινιόν.

Έλα όμως που πέρυσι το φθινόπωρο το Βατικανό ανακοίνωσε ότι σε ένα χειρόγραφο που βρέθηκε στα μυστικά αρχεία του περιλαμβάνονταν τα πρακτικά της δίκης σύμφωνα με τα οποία ο Πάπας αν και βρήκε τους ιππότες μόνον βλάσφημους τους ανακήρυξε τελικά αιρετικούς για να τα έχει καλά με τον βασιληά.
Έτσι, μετά από 700 τόσα χρόνια οι Ιππότες του Ναού αποκαθίστανται και δεν θεωρούνται πλέον αιρετικοί από το Βατικανό.

Που θέλω να καταλήξω;
Εγώ ποτέ δεν σε είπα σκοταδιστή.
Είπα μόνον ότι έχεις τον ζήλο του νεοφώτιστου.

Και ξέρεις γιατί;
Γιατί είσαι σίγουρος, σίγουρος πέρα από κάθε αμφιβολία, κουβαλώντας το αλάνθαστο της πρωτόλειας πίστης ότι κάποιοι είναι αιρετικοί και πεπλανημένοι.

Έλα όμως που έχει δείξει η ζωή όπως και η παραπάνω ιστορία ότι βεβαιότητες δεν υπάρχουν. Και ότι μετά από 700 τόσα χρόνια η σιγουριά σου μπορεί να αποδειχθεί μία πλάνη.

Και μόνο για το γεγονός ότι οι Ναίτες ουσιαστικά ίδρυσαν τους πρόδρομους των σημερινών τραπεζών τους άξιζε να καούν!

Είναι γνωστό πάντως ότι οι Ναίτες καταδικάστηκαν εξαιτίας της μεγάλης ισχύος που άρχισαν να αποκτούν, οικονομικής και στρατιωτικής (και όχι φυσικά επειδή ανακάλυψαν ότι η μαγδάλω ήταν η σκύλα του jesus και είχαν και παιδάκια όπως ισχυρίζεται ο νταν μπραουν και κάποιοι άλλοι ανεκδιήγητοι μελετητές)..Τα περί αίρεσης ήταν η αφορμή...


Ωστόσο, διαβάζοντας τα λινκ που παραθέτεις, καταλαβαίνει κανείς ότι ούτως ή άλλως οι ναϊτες θα αποσχηματίζονταν - But, according to the pontiff, the scandal aroused by the shameful accusations against the Templars (heresy, idolatry, homosexuality and obscene behaviour) would have dissuaded anyone, from wearing the templar habit and on the other hand, a delay on a decision regarding these issues would have produced the squandering of the great wealth the Christians had offered to the Order, charged with the duty to help fight against the enemies of the Faith in the Holy Land. The attentive consideration of these dangers, together with the pressure of the French, convinced the Pope to abolish the Order of the Knights of the Temple, just like had happened in the past for much more important religious orders and for much less important reasons- όπως είχαν αποσχηματσιτεί και άλλα τάγματα για πολύ μικρότερα παραπτώματα.

Ο Γάλλος βασιληάς τους είχε όμως άχτι και έδειξε υπερβάλλονταν ζήλο στην εκτέλεση της ποινής...
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Πόστ  479  στο θρέντ περί της υγείας του Μακαριστόυ Αρχιεπισκόπου Χριστοδούλου :

"Δεν ντρέπεσαι; Δεν ντρέπεσαι για τις ανακρίβειες, τον σκοταδισμό και την παντελή αδιαφορία για την ανθρώπινη ζωή;"

Πιό κάτω είναι και η σχετική απάντησή μου ... τότε !

Δεν παρεξηγώ ...
Πές με όπως θές .
Δικαίωμά σου !
Εγώ δε στρέφομαι κατά ανθρώπων ... αλλά κατά απόψεων !

Δεν το θυμόμουνα αλλά δεν το αμφισβητώ.
Μήπως είχες εκφράσει καμία ιδιαιτέρως σκοταδιστική άποψη;

Αλλά για να μην σε στενοχωρήσω, πως θέλεις να σε αποκαλώ;
Φέροντα το φως και διασκορπόντα το σκότος;
Αν αυτό σε ευχαριστεί, μετά χαράς.

(Πάλιν Off-Topic).
 

str81977

Τιμημένος
Εγγρ.
17 Απρ 2006
Μηνύματα
13.679
Κριτικές
2
Like
6
Πόντοι
166
Α, δείτε και τι άλλο βρήκα: Αφορά την προοπτική ένωσης της ελληνικής με τη λατινικη εκκλησία, τότε που ορισμένοι φανατικοί (;) προτίμησαν το σουλτάνο από τον πάπα μην και χαθεί η δογματική καθαρότητα της ορθόδοξης πίστης...
 

Επισκέπτης
Αλλά για να μην σε στενοχωρήσω, πως θέλεις να σε αποκαλώ;
Φέροντα το φως και διασκορπόντα το σκότος;
Αν αυτό σε ευχαριστεί, μετά χαράς.

Δεν παρεξηγώ ...
Πές με όπως θές .
Δικαίωμά σου !
Εγώ δε στρέφομαι κατά ανθρώπων ... αλλά κατά απόψεων !

Άντε πάλι ...
ΠΕΣ ΜΕ ΟΠΩΣ ΘΕΣ ΛΕΜΕ !
Όπως σ' ευχαριστεί ...
Όπως σε κάνει να νοιώθεις καλά !
 

voltaire45

Ενεργό Μέλος
Εγγρ.
1 Δεκ 2005
Μηνύματα
18.210
Κριτικές
1
Like
1.902
Πόντοι
366
Και μόνο για το γεγονός ότι οι Ναίτες ουσιαστικά ίδρυσαν τους πρόδρομους των σημερινών τραπεζών τους άξιζε να καούν!

Είναι γνωστό πάντως ότι οι Ναίτες καταδικάστηκαν εξαιτίας της μεγάλης ισχύος που άρχισαν να αποκτούν, οικονομικής και στρατιωτικής (και όχι φυσικά επειδή ανακάλυψαν ότι η μαγδάλω ήταν η σκύλα του jesus και είχαν και παιδάκια όπως ισχυρίζεται ο νταν μπραουν και κάποιοι άλλοι ανεκδιήγητοι μελετητές)..Τα περί αίρεσης ήταν η αφορμή...


Ωστόσο, διαβάζοντας τα λινκ που παραθέτεις, καταλαβαίνει κανείς ότι ούτως ή άλλως οι ναϊτες θα αποσχηματίζονταν - But, according to the pontiff, the scandal aroused by the shameful accusations against the Templars (heresy, idolatry, homosexuality and obscene behaviour) would have dissuaded anyone, from wearing the templar habit and on the other hand, a delay on a decision regarding these issues would have produced the squandering of the great wealth the Christians had offered to the Order, charged with the duty to help fight against the enemies of the Faith in the Holy Land. The attentive consideration of these dangers, together with the pressure of the French, convinced the Pope to abolish the Order of the Knights of the Temple, just like had happened in the past for much more important religious orders and for much less important reasons- όπως είχαν αποσχηματσιτεί και άλλα τάγματα για πολύ μικρότερα παραπτώματα.

Ο Γάλλος βασιληάς τους είχε όμως άχτι και έδειξε υπερβάλλονταν ζήλο στην εκτέλεση της ποινής...

Έ, δεν είπαμε ότι ήταν και άγιοι.
Για να δοκιμάσουμε την ετοιμότητα του Δημήτριου  τα λέμε.

Κάποιοι ισχυρίζονται ότι ανακάλυψαν και την πρώτη μορφή των πιστωτικών καρτών.

Πάντως έχει πλάκα ότι το Βατικανό αντέδρασε έτσι και λόγω του βιβλίου του Νταν.
 

Επισκέπτης
Α, δείτε και τι άλλο βρήκα: Αφορά την προοπτική ένωσης της ελληνικής με τη λατινικη εκκλησία, τότε που ορισμένοι φανατικοί (;) προτίμησαν το σουλτάνο από τον πάπα μην και χαθεί η δογματική καθαρότητα της ορθόδοξης πίστης...

Υπερβολές ...
Τα έχω ακούσει αυτά πολλές φορές !
Καλύτερα Τούρκικο σαρίκι έλεγαν , παρά Παππική  τιάρα .

Αποψή μου είναι πως αυτή η άποψη διατυπώθηκε για να δοθεί έμφαση στη "διπροσωπία" των Λατίνων ... και δε μπορεί να έχει ουσιαστικό περιεχόμενο .
Αλοίμονο...

Κάποιοι φανατικοί ίσως να το εννοούν .
Δεν είναι όμως αυτή η ουσία .
 

Επισκέπτης
«Μπαστούνια» τα έχει βρει ο Αρχιεπίσκοπος. Οι αντιδράσεις στη Σύνοδο είναι πολλές. Πέρασε έναν στους τρεις στη διάρκεια της διαδικασίας εκλογής νέων αρχιερέων που θα καλύψουν τις χηρεύουσες μητροπόλεις Θηβών, Λευκάδος, Παροναξίας… Ατόφια δικός του, είναι ο νέος Θηβών, ο ηγούμενος της Μονής Οσίου Λουκά, Γεώργιος Μαντζουράνης. Στην Παροναξία, έχασε με διαφορά το παιχνίδι. 44 ψήφους πήρε ο εκλεκτός της αντιπολίτευσης, αρχιμανδρίτης Καλλίνικος Δεμενόπουλος και έχασε ο δικός του Διαυλείας Δαμασκηνός, που πήρε μόνο 25 ψήφους. Βαρβάτη ήττα! Και τα έβαλε μετά με την αντιπολίτευση… Έριξε μετά λάδι στη φωτιά, ζήτησε να κινηθούν στο πλαίσιο του «εμείς», κοινώς να το βουλώσουν! Συνοδικό σύστημα εκεί που μας βολεύει…

(copy paste απο την εγκυρη στα εκκλησιαστικα Ελευθερη Ωρα)

 

Επισκέπτης
Με την εκλογή νέων μητροπολιτών Λευκάδας και Ιθάκης, Θηβών και Λεβαδείας, και Παροναξίας ολοκληρώθηκε η πρώτη υπό τον κ. Ιερώνυμο συνεδρίαση της Ιεραρχίας.

Στη Μητρόπολη Λευκάδος και Ιθάκης εξελέγη ο αρχιμανδρίτης Θεόφιλος Μανωλάτος με 46 ψήφους έναντι 16 του αρχιμανδρίτη Νικηφόρου Ασπρογέρακα.

Στη Θήβα νέος μητροπολίτης εξελέγη ο επί χρόνια στενός συνεργάτης του Αρχιεπισκόπου, αρχιμανδρίτης και ηγούμενος της Μονής Οσίου Λουκά κ. Γεώργιος Ματζουράνης.

Στη Μητρόπολη Παροναξίας εξελέγη με 44 ψήφους ο αρχιμανδρίτης Καλλίνικος Δεμενόπουλος. Ο Επίσκοπος Διαυλείας Δαμασκηνός, ο οποίος, σύμφωνα με πληροφορίες, στηριζόταν από τον Αρχιεπίσκοπο, έλαβε 25 ψήφους.

Ο Αρχιεπίσκοπος, δίνοντας το στίγμα του, αλλά και μήνυμα εντός της Ιεραρχίας, είπε με νόημα: «Η μέχρι στιγμής σιωπή μου δεν είναι παθητική αλλά εκούσια και συνειδητή επιλογή, υπό το κράτος βαθειάς περισυλλογής και επιγνώσεως των προβλημάτων και των προκλήσεων που καλούμαστε να διαχειριστούμε. Υπάρχει καιρός του λαλείν και καιρός του σιγάν».

«Εν ολίγοις, έχουμε χρέος να εγκαταλείψουμε το 'εγώ' και να κινηθούμε στο πλαίσιο του 'εμείς'. Είναι ανάγκη να συνειδητοποιήσουμε ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος -και προσωπικά δεν αισθάνομαι ότι έχω άλλη επιλογή- ενώπιον θεού και ανθρώπων, παρά να σας καλέσω όλους και τον καθένα προσωπικά σε αδιαπραγμάτευτη δέσμευση για ειλικρινή συνεργασία, σύμπνοια και αδιάλειπτη προσπάθεια κατανοήσεως αλλήλων» είπε ο κ. Ιερώνυμος.

(Αλλο ενα copy paste,απο το In.gr αυτη τη φορα)
 

Επισκέπτης
«Μπαστούνια» τα έχει βρει ο Αρχιεπίσκοπος. Οι αντιδράσεις στη Σύνοδο είναι πολλές. Πέρασε έναν στους τρεις στη διάρκεια της διαδικασίας εκλογής νέων αρχιερέων που θα καλύψουν τις χηρεύουσες μητροπόλεις Θηβών, Λευκάδος, Παροναξίας…

Για το συγκεκριμένο γεγονός ευθύνεται αποκλειστικά και μόνο  www.ec-patr.org/docdisplay.php?lang=gr&id=905&tla=gr]ΑΥΤΟ[/url]

Προσπάθειες υπονόμευσης της Αυτοκεφαλίας της Εκκλησίας της Ελλάδος , απο διμερείς συμφωνίες μεταξύ Αθήνας και Φαναρίου , δεν πρόκειται να γίνουν ποτέ ανεκτές απ το Σώμα της Ιεραρχίας .
Πιστεύω οτι ο Μακαριώτατος το πήρε το μάθημά του ...  ;)
 

ORCA

Μέλος
Εγγρ.
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.276
Like
1
Πόντοι
16
αλλοι τον λενε θεο
εμεις ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ!!!
[youtube=425,350]OqsdtNCavUg[/youtube]
 

Επισκέπτης
«Μπαστούνια» τα έχει βρει ο Αρχιεπίσκοπος. Οι αντιδράσεις στη Σύνοδο είναι πολλές. Πέρασε έναν στους τρεις στη διάρκεια της διαδικασίας εκλογής νέων αρχιερέων που θα καλύψουν τις χηρεύουσες μητροπόλεις Θηβών, Λευκάδος, Παροναξίας… Ατόφια δικός του, είναι ο νέος Θηβών, ο ηγούμενος της Μονής Οσίου Λουκά, Γεώργιος Μαντζουράνης. Στην Παροναξία, έχασε με διαφορά το παιχνίδι. 44 ψήφους πήρε ο εκλεκτός της αντιπολίτευσης, αρχιμανδρίτης Καλλίνικος Δεμενόπουλος και έχασε ο δικός του Διαυλείας Δαμασκηνός, που πήρε μόνο 25 ψήφους. Βαρβάτη ήττα! Και τα έβαλε μετά με την αντιπολίτευση… Έριξε μετά λάδι στη φωτιά, ζήτησε να κινηθούν στο πλαίσιο του «εμείς», κοινώς να το βουλώσουν! Συνοδικό σύστημα εκεί που μας βολεύει…

(copy paste απο την εγκυρη στα εκκλησιαστικα Ελευθερη Ωρα)

Με την εκλογή νέων μητροπολιτών Λευκάδας και Ιθάκης, Θηβών και Λεβαδείας, και Παροναξίας ολοκληρώθηκε η πρώτη υπό τον κ. Ιερώνυμο συνεδρίαση της Ιεραρχίας.

Στη Μητρόπολη Λευκάδος και Ιθάκης εξελέγη ο αρχιμανδρίτης Θεόφιλος Μανωλάτος με 46 ψήφους έναντι 16 του αρχιμανδρίτη Νικηφόρου Ασπρογέρακα.

Στη Θήβα νέος μητροπολίτης εξελέγη ο επί χρόνια στενός συνεργάτης του Αρχιεπισκόπου, αρχιμανδρίτης και ηγούμενος της Μονής Οσίου Λουκά κ. Γεώργιος Ματζουράνης.

Στη Μητρόπολη Παροναξίας εξελέγη με 44 ψήφους ο αρχιμανδρίτης Καλλίνικος Δεμενόπουλος. Ο Επίσκοπος Διαυλείας Δαμασκηνός, ο οποίος, σύμφωνα με πληροφορίες, στηριζόταν από τον Αρχιεπίσκοπο, έλαβε 25 ψήφους.

Ο Αρχιεπίσκοπος, δίνοντας το στίγμα του, αλλά και μήνυμα εντός της Ιεραρχίας, είπε με νόημα: «Η μέχρι στιγμής σιωπή μου δεν είναι παθητική αλλά εκούσια και συνειδητή επιλογή, υπό το κράτος βαθειάς περισυλλογής και επιγνώσεως των προβλημάτων και των προκλήσεων που καλούμαστε να διαχειριστούμε. Υπάρχει καιρός του λαλείν και καιρός του σιγάν».

«Εν ολίγοις, έχουμε χρέος να εγκαταλείψουμε το 'εγώ' και να κινηθούμε στο πλαίσιο του 'εμείς'. Είναι ανάγκη να συνειδητοποιήσουμε ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος -και προσωπικά δεν αισθάνομαι ότι έχω άλλη επιλογή- ενώπιον θεού και ανθρώπων, παρά να σας καλέσω όλους και τον καθένα προσωπικά σε αδιαπραγμάτευτη δέσμευση για ειλικρινή συνεργασία, σύμπνοια και αδιάλειπτη προσπάθεια κατανοήσεως αλλήλων» είπε ο κ. Ιερώνυμος.

(Αλλο ενα copy paste,απο το In.gr αυτη τη φορα)


Aναλυτικότερη απάντηση ... ;)


Είναι η πρώτη φορά στη Νεότερη Ελληνική Ιστορία  , όπου στο πηδάλιο της Ελλαδικής Εκκλησίας βρίσκεται ένας τόσο φιλοπατριαρχικός Αρχιεπίσκοπος.

Και ενώ η σύγκληση της Ιεραρχίας προς διενέργεια αρχιερατικών εκλογών για την πλήρωση των κενών Μητροπόλεων ήταν σχεδόν πάντα  μια τυπική διαδικασία στην οποία επικυρωνότανε  η προειλημμένη  απόφαση του Πρώτου , στις πρόσφατες εκλογές ζήσαμε κάτι διαφορετικό. Η  Ιεραρχία (πλήν της εκλογής του Μητροπολίτη Θηβών) επέλεξε ως μητροπολίτες , κληρικούς που  δεν επέλεξε  ή που δεν ήθελε να εκλεγούν ο Πρώτος και οι συν αυτώ  ...

Κάποιοι αυτήν την κίνηση της Συνόδου , την είδαν  ως  ΕΦΑΡΜΟΓΗ  ΤΗΣ  ΣΥΝΟΔΙΚΟΤΗΤΑΣ.

Εγώ θα την ερμηνεύσω όμως ως  ΑΜΥΝΑ στις προσπάθειες υπονόμευσης της Αυτοκεφαλίας της  Εκκλησίας της Ελλάδος .
Και για να γίνω πιο κατανοητός , αναφέρομαι  στο πρακτικό συμφωνίας κατά τις  διμερείς συνομιλίες στα πλαίσια της ειρηνικής επισκέψεως του Αρχιεπισκόπου  στην Κωνσταντινούπολη .

Στην Κωνσταντινούπολη ο κ. Ιερώνυμος πήγε ως Αρχιεπίσκοπος και γύρισε Μητροπολίτης . Τα ξεπούλησε όλα ...
Η πολιτική που χαράχθηκε από τους  Μακαριστούς Αρχιεπισκόπους Σεραφείμ και Χριστόδουλο , για να μην τύχει πλήρους εφαρμογής η ΑΝΤΙΚΑΝΟΝΙΚΗ (κατά πολλούς) πράξη του 1928 ,και για να μη διαιρεθεί Εκκλησιαστικά η Ελλάδα στα δύο ,  έπαψε να χαράσσεται μέσα σε μία μέρα .

Αυτά είδε η Ιεραρχία . Φοβήθηκε για την Αυτοκεφαλία της και αμύνθηκε , αφενός μεν εκλέγοντας ως επισκόπους κληρικούς  που δεν ανήκουν στο περιβάλλον του Μακαριωτάτου , αφετέρου  δίνοντας  στον ίδιο να καταλάβει ότι λογαριάζει και συμφωνεί με το Φανάρι ... χωρίς τον ξενοδόχο (που δεν  είναι άλλος από τη Σύνοδο της Ιεραρχίας) ...


(Αυτά για όσους γνωρίζουμε τα Συνοδικά ...) ;)


 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom