Νέα

Ποιά είναι η θρησκεία σας;

  • Μέλος που άνοιξε το νήμα MATURELOVERR
  • Ημερομηνία ανοίγματος
  • Απαντήσεις 3K
  • Εμφανίσεις 120K
  • Tagged users Καμία
  • Βλέπουν το thread αυτή τη στιγμή 3 άτομα (0 μέλη και 3 επισκέπτες)

ποια ειναι η θρησκεια σας?

  • χριστιανισμος

    Ψήφοι: 27 43,5%
  • μωαμεθανισμος

    Ψήφοι: 0 0,0%
  • δωδεκαθεο

    Ψήφοι: 9 14,5%
  • αλλο

    Ψήφοι: 3 4,8%
  • καμμια

    Ψήφοι: 23 37,1%

  • Μέλη που ψήφισαν συνολικά
    62

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
Για να ακουστεί και η αντίθετη άποψη :

Εγώ δεν πήγα ποτέ κατηχητικό σχολείο ...

Εκκησία με πήγαιναν οι γονείς μου κάθε Πάσχα (Μ. Παρασκευή και Μ. Σάββατο)

Όταν πήγα στο Γυμνάσιο και ξύπνησα θυμάμαι ένα πρωί για να πάω Εκκλησία , με κλείδωσαν στο σπίτι.

Μόνος μου αγόρασα ενα μικρό ραδιοφωνάκι για αν ακούω τον Εκκλησιαστικό σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος ... και κρυφά με γουόκμαν ... λες και είχαμε κατοχή .

Όταν πήγα Λύκειο και δε μπορούσαν πλέον να μου επιβληθούν , έβαλα στο δωμάτιό μου ένα εικόνισμα και ένα καντήλι. Όταν οι βαθμοί μου δεν ήταν και τόσο καλοί , απευθείας βρέθηκε ο φταίχτης ... ήταν το καντήλι. Αμέσως  έσπασε και η εικόνα κρύφτηκε.

Πάω Τρίτη Λυκείου ... γράφω καλά ... αλλα η Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να δηλωθει στο μηχανογραφικό.

Τώρα , άν εσείς οι ΑΘΕΟΙ καταπιεστήκατε πολύ περισσότερο απο  εμένα που μεγάλωσα σε άθεη οικογένεια ... ΠΑΩ ΠΑΣΟ !

Αυτά ... και καληνύχτα !

καλα με τετοιους γονεις πως σου βγηκε τετοιο κουσουρι στην φορα;
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Για να ακουστεί και η αντίθετη άποψη :

Εγώ δεν πήγα ποτέ κατηχητικό σχολείο ...

Εκκησία με πήγαιναν οι γονείς μου κάθε Πάσχα (Μ. Παρασκευή και Μ. Σάββατο)

Όταν πήγα στο Γυμνάσιο και ξύπνησα θυμάμαι ένα πρωί για να πάω Εκκλησία , με κλείδωσαν στο σπίτι.

Μόνος μου αγόρασα ενα μικρό ραδιοφωνάκι για αν ακούω τον Εκκλησιαστικό σταθμό της Εκκλησίας της Ελλάδος ... και κρυφά με γουόκμαν ... λες και είχαμε κατοχή .

Όταν πήγα Λύκειο και δε μπορούσαν πλέον να μου επιβληθούν , έβαλα στο δωμάτιό μου ένα εικόνισμα και ένα καντήλι. Όταν οι βαθμοί μου δεν ήταν και τόσο καλοί , απευθείας βρέθηκε ο φταίχτης ... ήταν το καντήλι. Αμέσως  έσπασε και η εικόνα κρύφτηκε.

Πάω Τρίτη Λυκείου ... γράφω καλά ... αλλα η Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να δηλωθει στο μηχανογραφικό.

Τώρα , άν εσείς οι ΑΘΕΟΙ καταπιεστήκατε πολύ περισσότερο απο  εμένα που μεγάλωσα σε άθεη οικογένεια ... ΠΑΩ ΠΑΣΟ !

Αυτά ... και καληνύχτα !
Δεν το αμφισβητει κανενας αυτο αλλα μην προσπαθεις και εσυ να αμφισβητησεις οτι στην ΕΛΛΑΔΑ  και οχι μονο γινεται προσηλυτισμος!!!!!!!
Εξαλλου ο μονος λογος για τον οποιο υπαρχουν οι εξαιρεσεις ειναι για να επιβαβαιωνεται ο κανονας!!!!!!!!!!
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
καλα εγω παει για νανι αυριο εχει ηλεκτρολογια διαβασει  :dancing: :dancing:
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
ακριβως. οταν εισαι με καποιον ανθρωπο που αγαπας και ειναι στο αλλο ακρο, τοτε τα πραματα ειναι  μαλλον δυσκολα. πως το χειριζεσαι τοτε το πραμα;  :- :- :- :- ρωταω γτ εχω βρεθει σ αυτη την θεση και δεν ξερω πως να αντιδρασω κανω απλως τα στραβα ματια και λεω αποψη του/της αλλα οταν θα θελω να παντρευτω σε 10-15 χρονια εκει τι γινεται αμα ο αλλος δεν συμβαδιζει με τις ιδεες σου;
σε 10-15 χρόνια παντρεύονται οι άντρες εκτός και αν είσαι τόσο σίγουρη για τον ευτό σου. Γκομενίτσες τέτοιες εχει πολλες η σχολή μου και ήδη απο το 4 ετος εχουν μείνει μπουκάλες. Αν το σκεφτείς αλλιως ίσως κερδίσεις κάτι παραπάνω. Να ξέρεις οτι μετά τα 30 οι μετοχές των γυναικών πέφτουν κατακόρυφα, δεν θα μικροδείχνεις για πάντα, άσε που αν σε καρφώσει κανένας για το τι έκανες πιο μικρή μπορεί να έχεις πρόβλημα. Αν περιμένεις να βρείς τον ιδανικο για συνενόηση κτλ. λίγο δύσκολο.
 

evabb

Μέλος
Εγγρ.
28 Απρ 2008
Μηνύματα
4.137
Like
4
Πόντοι
16
Έκανες φυσική σχολείο ?
Κάθε δράση ... έχει αντίδραση !

;)

ναι εκανα. αλλα και παλι η συγκεκριμενη αντιδραση δεν εχει καμια λογικη

σε 10-15 χρόνια παντρεύονται οι άντρες εκτός και αν είσαι τόσο σίγουρη για τον ευτό σου. Γκομενίτσες τέτοιες εχει πολλες η σχολή μου και ήδη απο το 4 ετος εχουν μείνει μπουκάλες. Αν το σκεφτείς αλλιως ίσως κερδίσεις κάτι παραπάνω. Να ξέρεις οτι μετά τα 30 οι μετοχές των γυναικών πέφτουν κατακόρυφα, δεν θα μικροδείχνεις για πάντα, άσε που αν σε καρφώσει κανένας για το τι έκανες πιο μικρή μπορεί να έχεις πρόβλημα. Αν περιμένεις να βρείς τον ιδανικο για συνενόηση κτλ. λίγο δύσκολο.

να παει να γαμηθει οποιος εχει προβλημα με αυτα που κανω. δεν το καταλαβα δλδ; να ντρεπομαι κιολας; αυτη η μαλακισμενη ελληνικη νοοτροπια δεν αντεχεται με τπτ
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66

Επισκέπτης
Επί του "σαφέστατου" ποστ σου απάντησα.
Δεν έχω το δικαίωμα?
Όσο για την "εξαγορά" πίστης κλπ, ΕΣΥ την ανέφερες πρώτος, διαχωρίζοντας τον ιεραπόστολο από τον "προσηλυτιστή".  Θέλεις και κανένα link με το τι άκουσα?  Δε νομίζω...

Πόσταρε ότι θες ...
Δε θα σου πώ εγώ τι θα κάνεις !

Ξέρεις κάτι ? Στην Αυστραλία , μέσα στο χειμώνα  βρέθηκε να πετάει ένα χελιδώνι ...
Λές να έχουνε άνοιξη ???

Ποτέ δε μου άρεσαν οι γενικεύσεις Σταυρούκο !
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
οκ οκ δεν σου μιλάω για φραγμούς απλώς πολλοι μπορει να απορίψουν μια κοπέλα για καποιους τέτοιους λόγους. Και εαν είσαι τόσο άνετη σκέψου εαν θα είχες δυσκολία να μιλήσεις για κάποια πράγματα στον φίλο σου πριν παντρευτείς.
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66

"Σαν το σιτάρι σπέρνεται στον κόσμο η αλήθεια,
και απ΄τον καθάριο σπόρο της φυτρώνουν παραμύθια.
Καλότυχος όποιος μπορεί τα στάχια να θερίσει...




Καλα και εσυ ενω το ασπαζεσαι γιατι δεν το ακολουθεισ????????
 

Επισκέπτης
Αρα μονο σου εξηγεις γιατι εισαι θρησκευομενος....απο αντιδραση!!!!!!
:rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon: :rockon:
Οχι γιατι ειναι συνειδητη επιλογη!!!!!!1

Βγαζεις συμπεράσματα απ το πουθενά ...
Ξαναδιάβασε το πόστ μου ...
Αναφέρεται σε όλη τη διάρκεια της ζωής μου... και ενώ δε γαλουχήθηκα με Χριστιανικές αντιλήψεις , εν τελει τις ασπάστηκα ... ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ.

Η δράση και η αντίδραση συνέβαλαν , δε λέω , αλλά ελάχιστα.
Αν ήταν αυτός ο λόγος , τωρα θα ήμουνα κι εγώ άθεος ... γιατί κάποτε παύεις να αντιδράς ... μεγαλώνεις ... και δεν κρατάω καμία κακία πλέον στους γονείς μου , παρά τα όσα στερήθηκα (εκκλησιαστικά πάντα) !
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
οκ οκ δεν σου μιλάω για φραγμούς απλώς πολλοι μπορει να απορίψουν μια κοπέλα για καποιους τέτοιους λόγους. Και εαν είσαι τόσο άνετη σκέψου εαν θα είχες δυσκολία να μιλήσεις για κάποια πράγματα στον φίλο σου πριν παντρευτείς.
Πηγε για υπνο τωρα αλλα ειχε δικιο γιατι αυτο το δεκα με δεκαπεντε χρονια ηταν πολυ...κλισε και...συντηριτικουρα.....
 

~ Buddha

Μέλος
Εγγρ.
13 Απρ 2008
Μηνύματα
1.338
Like
0
Πόντοι
16
ο δημητριος αναφερει πως τον κλειδωσαν μεσα για να ΜΗΝ παει καπου οπου του αρεσε...
αμαρτιαι γονεων παιδευουσι τεκνα
δεν εχει σημασια με τι θα καταπιαστεις,
αλλα οταν εισαι νεος θες να νοιωσεις ανεξαρτητος,ελευθερος,
νομιζεις οτι σε καταπιεζουν (πραγμα που πιθανον να γινεται,
ο ανθρωπινος οργανισμος ειναι πολυπλοκος)
κα ψαχνεις διεξοδο, ερχεσαι ευκολα σε καταθλιψη , νοιωθεις μπερδεμενος , απο καπου πρεπει να πιαστεις...
τωρα αν αυτο το "καπου" λεγεται εκκλησια , κομμα , κινημα , αλκοολ, ποδοσφαιρο,
πουτανες, φυσιολατρεια, φιλοτελισμος, κεντρο νεοτητας , κατασκηνωση κ.ο.κ.,
το αιτιο παραμενει κοινο.
και ειναι το εξης.
καθε ανθρωπος , για να βγει κερδισμενος στην πορεια της ζωης, πρεπει απο καπου να αντλει αυτοπεποιθηση, να μπορει το "εγω" του να τον τρεφει.


Όταν πήγα στο Γυμνάσιο και ξύπνησα θυμάμαι ένα πρωί για να πάω Εκκλησία , με κλείδωσαν στο σπίτι.
www.glitter-graphics.com] [/url]
 

Επισκέπτης
Καλα και εσυ ενω το ασπαζεσαι γιατι δεν το ακολουθεισ????????

Κοίτα ... δεν είμαι άγιος ... ούτε το έπαιξα ποτέ ... το έχω ξαναπεί αυτό .
Κάποιος λόγος θα με κρατάει στην "πίστη" του αναπόδεικτου ... δε μπορεί ! ;) ;) ;)

Μπορεί να μην ακολουθώ ακριβώς το δρόμο και να πέφτω στις λακούβες της ζωής ... αλλά πάντα σηκώνομαι και συνεχίζω την πορεία μου ... ;)
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Βγαζεις συμπεράσματα απ το πουθενά ...
Ξαναδιάβασε το πόστ μου ...
Αναφέρεται σε όλη τη διάρκεια της ζωής μου... και ενώ δε γαλουχήθηκα με Χριστιανικές αντιλήψεις , εν τελει τις ασπάστηκα ... ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ.

Η δράση και η αντίδραση συνέβαλαν , δε λέω , αλλά ελάχιστα.
Αν ήταν αυτός ο λόγος , τωρα θα ήμουνα κι εγώ άθεος ... γιατί κάποτε παύεις να αντιδράς ... μεγαλώνεις ... και δεν κρατάω καμία κακία πλέον στους γονείς μου , παρά τα όσα στερήθηκα (εκκλησιαστικά πάντα) !
Αν ειναι ετσι οπως τα λες και δεν εχω λογο να σε αμφισβητησω εισαι η εξαιρεση της εξαιρεσης ω εξαιρεση!!!!!!!!!!
Εδω το προβλημα ειναι οτι τα παιδια ακολουθουν τυφλα και χωρις συνειδηση αυτα με τα οποια μεγαλωνουν στα σχολεια  και στις οικογενειες.....
Εσυ εισαι το ακριβως αντιθετο ...τι να πω!!!!!
Γιαυτο σου ειπα και παραπανω οτι επιβεβαιωνεις τον κανονα....
Δεν σε αμφισβητησα!!!!!
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Κοίτα ... δεν είμαι άγιος ... ούτε το έπαιξα ποτέ ... το έχω ξαναπεί αυτό .
Κάποιος λόγος θα με κρατάει στην "πίστη" του αναπόδεικτου ... δε μπορεί ! ;) ;) ;)

Μπορεί να μην ακολουθώ ακριβώς το δρόμο και να πέφτω στις λακούβες της ζωής ... αλλά πάντα σηκώνομαι και συνεχίζω την πορεία μου ... ;)
Ενταξει αλλα ετσι παραδεχεσαι οτι δεν εισαι ....''καλοτυχος''!!!!!
;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)
 

Ypsolon

Μέλος
Εγγρ.
22 Νοε 2007
Μηνύματα
1.676
Κριτικές
1
Like
7
Πόντοι
16
Πηγε για υπνο τωρα αλλα ειχε δικιο γιατι αυτο το δεκα με δεκαπεντε χρονια ηταν πολυ...κλισε και...συντηριτικουρα.....
Εγω απλώς είπα κάτι καλοπροέρετα για να το σκεφτεί. Βλεπω παρόμοια σενάρια κάθε μέρα, σκέψου μόνο τα κιλά που βάζει κάποιος στα 35+ Εδω εγώ σκεφτομαι να κλείσω καμια καλή γκομενιτσα. Οταν λεει μια γυναίκα οτι θα *σκεφτεί* τον γάμο σε 10-15 χρονια η πολυ σίγουρη είναι η εναντίον η πολυ φαντασμένη πραγμα που βλέπω καθημερινα. αν εχω αδικο πες μου.
 

Επισκέπτης
Ενταξει αλλα ετσι παραδεχεσαι οτι δεν εισαι ....''καλοτυχος''!!!!!
;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;) ;)

Είμαι καλότυχος ... γιατί μπορώ και ξεχωρίζω το σιτάρι απο το άχυρο (τη θρησκεία απο την αίρεση)
Σε αυτό αναφέρεται το ποιηματάκι ! ;)
 

hristidis

Μέλος
Εγγρ.
29 Δεκ 2007
Μηνύματα
6.597
Κριτικές
7
Like
0
Πόντοι
66
Εγω απλώς είπα κάτι καλοπροέρετα για να το σκεφτεί. Βλεπω παρόμοια σενάρια κάθε μέρα, σκέψου μόνο τα κιλά που βάζει κάποιος στα 35+ Εδω εγώ σκεφτομαι να κλείσω καμια καλή γκομενιτσα. Οταν λεει μια γυναίκα οτι θα *σκεφτεί* τον γάμο σε 10-15 χρονια η πολυ σίγουρη είναι η εναντίον η πολυ φαντασμένη πραγμα που βλέπω καθημερινα. αν εχω αδικο πες μου.
Μα η κοπελλα εδειξε οτι απεχει απο αυτες τις ''λογικες''
Τουλαχιστον εγω ετσι καταλαβα σαν πρωτη φορα που ανταλλαξαμε αποψεις!!!!
Σιγουρα ησουνα καλοπροαιρετος δεν ειπα το αντιθετο......
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
 

Stories

Νέο!

Stories

Top Bottom